agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2016, 02:02   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2012
tugrulalp / Bahçe

Merhaba,

Öncelikle bahçemizin sıfırdan kurulumu ve tanzimi hakkında sorular soracağım ve öneriler isteyeceğim için yeni bir konu açmanın uygun olacağını düşündüm, umarım yanlış yapmamışımdır.

Toprak ve bitki adına hiçbir şey bilmiyorum. Araştırıp öğrenmeye çalışacağım, tabii ki en büyük destekçim siz değerli ağaçlar.net üyeleri olacaktır buna da eminim.

Şimdiden teşekkür ederim sizlere.

Bahçe hakkında bazı bilgiler:

Konumu: Konya / Meram / Hatıp Beybes Mah. / Hutbe Sok.

Ekim Durumu: Daha önce herhangi bir şey ekilmemiş ham arazi.

Yüz ölçümü: 1218 m2 (31*33*35*36 m) yaklaşık kenar uzunlukları. 182 m2 zemin olmak üzere toplam 365 m2 2 katlı bina yapılabilecek imara sahip.

Toprak: Bilgi sahibi değilim, tahlil yaptırmayı düşünüyorum. Gözle görülür yanı ise taşlı ve şu an çok sert olduğu. Üzerinde adlarını bilmediğim yabani otlar çıkıyor her yıl.

Cephe ve Eğim: Yola çift cepheli. Güneyden kuzeye doğru 1 metre, batıdan doğuya doğru da 1 metre eğim var. Böylece güneybatıdan kuzeydoğuya doğru yaklaşık 2 metre eğim oluşmuş. (Çizim ve fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım.)

Elektrik Su: Şu an herhangi bir şey yok ama imarlı olduğu için ruhsatlı bir ev yaptırınca normal mesken elektriği ve şebeke suyu alabileceğim. Ev yaptırmadan sadece bahçe suyu alabiliyorum, o da 32 ağaç dikmem şartıyla.

Kullanım Amacı: İlk 10 yıl yaz tatillerinde ve fırsat buldukça hafta sonları kalacağımız, stresten uzak bir huzur bahçesi olarak düşünüyoruz. Daha sonraki süreçte ise çocuklar yanımızdan ayrılınca, eğitimlerini tamamladıklarında eşimle benim kalıcı yerleşim yerimiz olsun istiyoruz. Tabii ki Allah izin verirse sözümüz sağlığa.

Bitki Türleri: Tamamen bilgisizim bu konuda. İlk ağacımı nasipse bahçeme dikeceğim.

Düşüncemiz farklı türlerdeki meyve ağaçlarından dikim aralığının müsaade ettiği sayıda dikmek (çizimde yerini belirttim).

Duvar kenarlarının tamamına servi ya da mavi leylandi dikmek. Sebze için belli bir yer ayırmak.

Ayrıca peyzaja uygun olduğunu düşündüğünüz her yere çiçekler dikmek. Çim konusunda kararsızım.

Bakım-Sulama: Tatillerde bahçedeki evde kalabilirim ancak okulların açık olduğu sürelerde bahçeme 20 km uzaklıktaki evimde olacağım. Bahçeye bakacak, emanet edebileceğim kimse yok. Zaman ayarlı sulama sistemi duymuştum. Bu şartlarda sizce hangi tür bitkileri yetiştirmeliyim ve yukarıda bahsettiğim meyve, çim, servi vs. bunlar hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ev: Şu an aklımızdan geçen 3 küçük yatak odası ve 1 oturma odası bulunacak şekilde 9*9=81 m2 çelik konstrüksiyon ev yaptırmak.

Ancak tamamen bütçeye bağlı olduğu için bu konuda her türlü önerinizi değerlendireceğim. Bahsettiğim evin m2'sini 750 TL'ye yapıyorlar. Su basmanı, ruhsat işlemleri, izinler vs. hariç.

Çevre duvarını daha önceden yaptırmıştım zaten, fotoğraflarda görüyorsunuz.

Düzenleyen tugrulalp : 30-01-2016 saat 04:15 Neden: Ekleme
tugrulalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 02:02   #2
Ağaçsever

tugrulalp / Bahçe

Foto 1:
Eklenti 593898

Foto 2:
Eklenti 593899

Foto 3:
Eklenti 593900

Foto 4:
Eklenti 593901

Foto 5:
Eklenti 593902

Foto 6:
Eklenti 593903

Eklenen Resimler

MALİK42 beğendi.
Eski 29-01-2016, 02:06   #3
Ağaçsever

Arkadaşlar düzelt seçeneği ile baştaki mesaja fotoğrafları ekledim. Tek sorunum zaman, cevaplarım geç olursa kusura bakmayın.

Örneğin bahçemi bu şekilde oluştursam sizce neleri yanlış, neleri doğru yapmış olurum?

Çizim 1:
Name:  peyzaj deneme.jpg
Views: 929
Size:  24.8 KB

Bahçemde yabani otlar, köstebek, taş ve eğim var. Bunları göz önünde bulundurarak ne tavsiye edersiniz, nereden başlamalıyım işe? Bir sıralama yaparak planlı hareket etmek istiyorum. (Örneğin; önce toprak tahlili yaptır, sonra otlarla mücadele, gübreleme vb. şeklinde sıralarsanız sevinirim.)

abk, tarla kuşu, Muda ve 5 kişi beğendi.

Düzenleyen tugrulalp : 30-01-2016 saat 04:33
Eski 29-01-2016, 03:48   #4
Ağaçsever

memur68's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2015
Hayırlı olsun olayın heyecanı var ama prosedürler canını sıkacak örneğin elektrik için bir sürü (5çeşit)proje çizdirmek mimarlara ve çevre şehirciliğe gidip 500tl bir kağıt parçası için para verip (geçici müteahitlik belgesi ) vs vs masraflar bitmiyor valla harca harca herşey para dipsiz kuyu gibi.Ama bittikten sonra herşeye değiyor doğrusu şimdiden kolay gelsin.

memur68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 05:27   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Fotoğraflarla birlikte bahçenizden beklentilerinizi de yazarsanız daha faydalı öneriler alabilirsiniz.
Örneğin ne tip bahçe var aklınızda?
Olmazsa olmaz dedikleriniz neler?
Devamlı burada oturmayı düşünüyor musunuz? Yoksa siz yokken bakımını yapabilecek birileri olacak mı?
Arsanız şimdiden hayırlı olsun.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 11:15   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memur68 Mesajı Göster
Hayırlı olsun olayın heyecanı var ama prosedürler canını sıkacak örneğin elektrik için bir sürü (5çeşit)proje çizdirmek mimarlara ve çevre şehirciliğe gidip 500tl bir kağıt parçası için para verip (geçici müteahitlik belgesi ) vs vs masraflar bitmiyor valla harca harca herşey para dipsiz kuyu gibi.Ama bittikten sonra herşeye değiyor doğrusu şimdiden kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bu süreçte beni en çok engelleyecek şey maddi imkanların kısıtlı olması olacak. Özellikle ev yapımında. Arsayı alalı üç yılı geçti hala başlayamamın nedeni de bu zaten : (

Eski 29-01-2016, 11:24   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Fotoğraflarla birlikte bahçenizden beklentilerinizi de yazarsanız daha faydalı öneriler alabilirsiniz.
Örneğin ne tip bahçe var aklınızda?
Olmazsa olmaz dedikleriniz neler?
Devamlı burada oturmayı düşünüyor musunuz? Yoksa siz yokken bakımını yapabilecek birileri olacak mı?
Arsanız şimdiden hayırlı olsun.
Teşekkür ederim ilginize. Kesinlikle bu tip bilgileri ve beklentilerimi de ayrıntılı şekilde yazacağım vakit bulur bulmaz. Dün gece "Artık başlamalısın bir yerden." deyip konuyu açtım ama fotoğrafları küçültmeden başladığım için sadece aklıma gelenleri kısaca yazabildim. Üst baştaki mesaja eklemeler yapacağım. Bitirdiğimde hala eksik bilgiler varsa lütfen şimdiki gibi uyarın, çok mutlu olurum. İnşallah sizlerin sayenizde en az olumsuzluklarla bahçemize kavuşacağız. Tekrar teşekkürler.

Eski 30-01-2016, 00:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bahçeniz hayırlı olsun Turgutalp.Meram'ı çok severim.Yeriniz çok güzel,inşallah her şey gönlünüzce olur.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 01:27   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun Turgutalp.Meram'ı çok severim.Yeriniz çok güzel,inşallah her şey gönlünüzce olur.
Güzel temenniniz için çok teşekkür ederim, Meram gerçekten Konya'daki en sakin ve en yeşil ilçedir. Benimki biraz merkezden uzak, yaklaşık 15 km ama havası da o oranda temiz tabii. İnşallah herkes gönlündeki mekanlarda, hayallerindeki bahçelere kavuşur.

Eski 30-01-2016, 10:56   #10
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sn. tugrulalp aramıza hoş geldiniz, sayfanız hayırlı, bahçenizin bereketi bol, herşey gönlünüzce olsun dileklerimle.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 21:25   #11
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Sayfanız hayırlı olsun sayın:tugrulalp. İnşallah herşey düşündüğünüz gibi harika olur...

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 22:46   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sn. tugrulalp aramıza hoş geldiniz, sayfanız hayırlı, bahçenizin bereketi bol, herşey gönlünüzce olsun dileklerimle.
Hoş bulduk, çok teşekkür ederim. Sizlerin bilgi ve tecrübeleriniz sayesinde inşallah her şey güzel olacak.

Eski 30-01-2016, 22:48   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun sayın:tugrulalp. İnşallah herşey düşündüğünüz gibi harika olur...
Teşekkür ederim Galip Bey, inşallah, hep birlikte...

Eski 30-01-2016, 23:24   #14
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
Bahçeniz, sayfanız hayırlı olsun.
Sağlıkla kalın...

tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 04:43   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarla kuşu Mesajı Göster
Bahçeniz, sayfanız hayırlı olsun.
Sağlıkla kalın...
Teşekkür ederim, iyi bir başlangıç için desteklerinizi bekliyorum.

Jakin ve SambaMustafa beğendi.
Eski 31-01-2016, 04:52   #16
Ağaçsever

Sevgili dostlar,
Bütçe ayarlaması yapmaya çalışıyorum ancak bu bahara evi yaptırabilecek miyim bilemiyorum. Bu süreçte sizlerin de yardımınıza ihtiyacım var. Öncelikle 60 bin civarı eve 20 bin civarı da ruhsat ve Peyzaj harcamalarına ihtiyacım var. Bir kısmını hallederim ama bir kısmını borçlanacağım fakat borç alacağım kişilerin durumu net değil. Bu yüzden ev 2017'nin baharına da kalabilir. En kötü durumda 2017'de evi yaptıracağımı varsayarsak bahçem için bu süreçte neler yapmalıyım? İşe nereden başlamalıyım? Lütfen tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerinizi esirgemeyin.

Jakin ve SambaMustafa beğendi.
Eski 31-01-2016, 06:32   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2015
Bahçeniz hayırlı olsun Turgutalp

tugrulalp ve Jakin beğendi.
SambaMustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 07:22   #18
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Bana kalırsa şöyle bir sıra izleyebilirsiniz. Evin temeli falan kepçe ile kazılacağı için evi yapacağınız bölgeye fazla yaklaşmadan bahçeye ağaç dikmeye başlayabilirsiniz ama bunun için bahçenizdeki fazla olan ttaşlardan kurtulabilirsiniz ve de toprak analizi yaptırıp ona göre ağaçlar dikmenizi tavsiye ederim. Eğer sebze falanda ekecekseniz size bir su kuyusuda lazım olur. Onuda açtırmanız lazım. Geriye kalan çimlendirme kamelya işini falan sonra yaparsınız. Yani benim düşüncem bu yönde ama herkesin fikrini almakta fayda var

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 07:43   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sayın tugrulalp,

Öncelikle bahçenizin hayırlı olmasını ve planladığınız evinizde de sağlıkla, mutlulukla yaşamanızı dilerim.

Bahçenizin planını görünce, ben olsam nereden başlarım diye düşündüm. Kendi bahçemde yaptığım ve düşündüğüm halde yapamadığım bazı konuları sanırım sizle paylaşabilirim.

Bugünlerde hemen, hakim kuzey rüzgarları yönüne ve doğu yönüne mavi servileri dikerdim.

Çizdiğiniz plandan farklı olarak, bahçeye ve bitkilere daha fazla yer kalması ve diğer yararları açısından garaj ve evi bitişik yapardım. Garajın veya kameriyenin altına yaklaşık 20 tonluk su deposu yaptırıp evin, garajın ve kameriyenin çatı yağmur oluklarını bu su deposuna bağlardım. Meteoroloji genel müdürlüğünün verilerine göre, Ocaktan itibaren biriken yağmur sularını kuru geçen Temmuz ve Ağustos aylarında kullanırdım.

Kolay gelsin.

gilan, Güler, Hülya ve 5 kişi beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 07:52   #20
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sn. tugrulalp bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun, kolay gelsin.

tugrulalp ve sevgihoca beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 10:27   #21
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Tugrulalp; bahçenizin konumu düzlüğü çok güzel umarım en kısa zamanda üreten bir bahçe haline getirirsiniz... Önünüzde kimi zaman yorucu kimi zaman eğlenceli ama hep uğraşırken mutlu olacağınız bir bahçeniz olmuş sizin adınıza mutlu oldum. Sabırsızlıkla bahçenizi takip edicem ^_&

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 12:48   #22
Ağaç Dostu

Turgutalp,konteynırdan bir ev düşünmez misiniz?Bu sitede adını hatırlayamadığım bir üye çok güzel bir çalışma yapmıştı.Sonrada bahçe işlerinize başlardınız.Çünkü size orada oturup,dinlenebileceğiniz bir yer de lazım.

Eski 31-01-2016, 18:23   #23
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SambaMustafa Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun Turgutalp
Teşekkür ederim.

Eski 31-01-2016, 19:01   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu Mesajı Göster
Bana kalırsa şöyle bir sıra izleyebilirsiniz. Evin temeli falan kepçe ile kazılacağı için evi yapacağınız bölgeye fazla yaklaşmadan bahçeye ağaç dikmeye başlayabilirsiniz ama bunun için bahçenizdeki fazla olan ttaşlardan kurtulabilirsiniz ve de toprak analizi yaptırıp ona göre ağaçlar dikmenizi tavsiye ederim. Eğer sebze falanda ekecekseniz size bir su kuyusuda lazım olur. Onuda açtırmanız lazım. Geriye kalan çimlendirme kamelya işini falan sonra yaparsınız. Yani benim düşüncem bu yönde ama herkesin fikrini almakta fayda var
Galip Bey öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim. Planladığımız evde temel yok, sadece 50 cm su basmanı olacak fakat her halükarda bahçede kepçe, kamyon vb. araçlar çalışacak. Bir de evi yaptırmadan elektrik su alamıyoruz. Bu nedenlerden dolayı 3 yıldır herhangi bir şey ekmedim, dikmedim; evi yaptırmadan da dikim planlamıyorum. Fakat dikmeyi planladığım meyvelerin toprak ve su isteklerini araştırıp toprak tahlili yaptırmak mantıklı olacak. Hatta yerlerini bile hazırlayabilirim diye düşünüyorum şimdiden. İşte tam da burada nereden başlamalıyım sorusu geliyor. Öncelikle arsada 1 metre eğim var bunu olduğu gibi bırakmalı mıyım yoksa yüksek olan yeri (güneyden kuzeye doğru) kazdırarak bahçeyi çukurlaştırsam mı? Bir türlü karar veremiyorum Taşları da ona göre toplamalıyım sanırım. Bir zincir gibi, halka halka, her biri diğerine bağlı.
Su kuyusu kesinlikle düşünüyorum, komşu bahçelerde var ancak bildiğim kadarıyla yasak. Bu konuda ne yapacağımı bilemedim. Yasal yollarla kuyu vurdurabilsem hiç düşünmeyeceğim ama sanırım tamamen yasakmış. Bu konuda son çare evin ruhsatını aldıktan sonra kaçak da olsa kuyu açtırmak olacak sanırım. Karmakarışık bir yumak gibi

Galip Kuzucu beğendi.
Eski 31-01-2016, 22:42   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın tugrulalp,

Öncelikle bahçenizin hayırlı olmasını ve planladığınız evinizde de sağlıkla, mutlulukla yaşamanızı dilerim.

Bahçenizin planını görünce, ben olsam nereden başlarım diye düşündüm. Kendi bahçemde yaptığım ve düşündüğüm halde yapamadığım bazı konuları sanırım sizle paylaşabilirim.

Bugünlerde hemen, hakim kuzey rüzgarları yönüne ve doğu yönüne mavi servileri dikerdim.

Çizdiğiniz plandan farklı olarak, bahçeye ve bitkilere daha fazla yer kalması ve diğer yararları açısından garaj ve evi bitişik yapardım. Garajın veya kameriyenin altına yaklaşık 20 tonluk su deposu yaptırıp evin, garajın ve kameriyenin çatı yağmur oluklarını bu su deposuna bağlardım. Meteoroloji genel müdürlüğünün verilerine göre, Ocaktan itibaren biriken yağmur sularını kuru geçen Temmuz ve Ağustos aylarında kullanırdım.

Kolay gelsin.
Sayın "OSMAN45" Bey, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Özellikle "Bahçenizin planını görünce, ben olsam nereden başlarım..." bu cümleniz beni o kadar çok mutlu etti ki anlatamam.

"Kuzey ve doğu yönlerine mavi servileri dikerdim." demişsiniz. Peki dört cepheyi de (bahçenin tamamına rüzgar perdesi olması ve görsel açıdan) serviyle çevirsem diğer bitkilere yani meyve ağaçlarının ya da sebzelerin gelişimine zararı olur mu?

Su deposunu damlama sulamada kullanmak için zaten düşünüyordum ama sizin fikriniz çok hoşuma gitti. Oluklardan gelen suları toplamak çok güzel bir düşünce. Peki bu deponun "altta" olması damlama sistemini tamamen "yer çekimini kullanarak" yapma planımı değiştirmeme neden olacak, bunu nasıl yapacağız? Yani yer altındaki depodan suyu damlama borularına nasıl basacağız. Ekstra elektrik vb. masraf oluşturmayacak mı? Benim düşüncem, depoyu yerden örneğin bir bir buçuk metre yükseklikte yapıp yer çekimi ve kendi basıncıyla vanaları açıp damlama yapmaktı Ancak görsel açıdan sizin fikriniz çok güzel, depo görünmeyecek. Bir de garaj kapısını, sol köşeye gelecek şekilde yaptırdım, evin yeri değişince her şeyi; odaları, mutfağı, giriş kapısını kısacası evin tüm planlarını değiştirmem gerekecek.

Harflerle işaretlediğim boş bir çizim paylaşıyorum, ona göre düşündüğünüz yerleşim planınızı sunsanız olur mu? Çok çok teşekkür ediyorum.

Çizim:
Name:  ev için hazırlıklar kçk.jpg
Views: 802
Size:  32.4 KB
D,J,M,Ö,V dışındaki kutular 5m x 5m dir. 1,2,3 ve 4 numaralı yerler 10m x 10m'dir. Bu bölümlerden biri ev için olmalı çünkü imar planına göre komşu bahçelere 5m uzakta ev yapılabiliyor.

Eski 31-01-2016, 22:52   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Sn. tugrulalp bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun, kolay gelsin.
Teşekkür ederim Sn. Jakin...

Eski 31-01-2016, 23:03   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Tugrulalp; bahçenizin konumu düzlüğü çok güzel umarım en kısa zamanda üreten bir bahçe haline getirirsiniz... Önünüzde kimi zaman yorucu kimi zaman eğlenceli ama hep uğraşırken mutlu olacağınız bir bahçeniz olmuş sizin adınıza mutlu oldum. Sabırsızlıkla bahçenizi takip edicem ^_&
Çok teşekkür ederim Sn. dongyul güzel ve içten dilekleriniz için. İnşallah sizler gibi bahçemden ürünler alıp burada fotoğraflarını siz sevgili dostlarla paylaşmak nasip olur bana da. Desteklerinizi, önerilerinizi her zaman bekliyorum; lütfen esirgemeyin...

dongyul beğendi.
Eski 31-01-2016, 23:10   #28
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Turgutalp,konteynırdan bir ev düşünmez misiniz?Bu sitede adını hatırlayamadığım bir üye çok güzel bir çalışma yapmıştı.Sonrada bahçe işlerinize başlardınız.Çünkü size orada oturup,dinlenebileceğiniz bir yer de lazım.
Sn. Hocam, ev konusunda çok haklısınız. Konteyner düşünmedim değil ancak arsa imarlı olduğu için ruhsat işlemleri normal bir evle aynı. Bir de Allah ömür verirse çocuklar kendini kurtarır kurtarmaz eşimle buraya daimi olarak yerleşmeyi planlıyoruz. Bu nedenle sürekli oturabileceğim ama küçük bir eve karar kıldık. Onu da malum bütçe olaylarından dolayı ertelemek zorunda kalıyoruz ama inşallah bu bahara olmazsa diğer bahara yaptırırız diye düşünüyorum Dua edin de olsun Kıymetli Hoca'm, inanın eşim, ben ve çocuklar çok istiyoruz

sevgihoca beğendi.
Eski 01-02-2016, 07:17   #29
Ağaçsever

memur68's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2015
Bahçenin tüm duvar diplerine leylandi tavsiye ederim duvar görevi görür perdeler aynı zamanda rüzgarıda keser vede yemyeşil görüntü oluşturur

tugrulalp beğendi.
memur68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 09:04   #30
Ağaç Dostu

İnşallah değerli hocam,en kısa zamanda her şey gönlünüzce olsun.Bizim bağımız da tam bitmiş değil,her şey maddiyata dayanıyor.Allah vermeyeceği şeyin hayalini kurdurmazmış.Bize de bu hayallere ulaşmak için çabalamak düşüyor.Sağlıkla,huzurla olur inşallah.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024