agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2016, 10:19   #61
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Konteyner Ev

Sayın Tugrulalp,

Sanırım arsanıza geçici olarak konteyner koymayı düşünüyorsunuz.
Daha önce ben de aynı yolu seçmiştim. Belki bir göz atmak istersiniz.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 18:44   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sayın tuğrulalp,

ilgili konularda bilgi birikimleri oldukça yüksek arkadaşların önerilerini iyi değerlendirip geri dönüşlerinizi nezaket ve saygı çerçevesinde yapmanızı takdirle karşılıyorum. Ev ve bahçenizin mükemmele yakın olacağı şimdiden belli.

Yine o bahçeye ben sahip olsaydım neler yapardım diye devam etmek istiyorum.

Öncelikle yaptırdığınız toprak analizinden başlamak isterim. Toprak analizi için açtığınız çukurdaki görüntü oldukça tatmin edici. Tınlı toprak yapısı biteviye aynı özelliğe sahip görünüyor. Killi, taşlı veya kumlu tabakalaşma görülmüyor. Gerçi standart yönteme göre bir yerden değil birkaç yerden numune almak gerekse de (forumda yöntem konusuda açıklanmış) tabakalaşma olmaması sizin avantajınız olmuş. Analiz raporunda kimya bilimine uygun olmayan bazı terimler olsa da,özellikle Konya toprağının pH sı konusunda şaşırtıcı neticeye varılmış. Bu nedenle çapraz analiz yaptırırdım.

Yanmış organik gübre konusunda kötü tecrübelerimi düşünerek. Bu bir ay içinde 3-4 m3(yani bir traktör römorku) kadar yanmış dedikleri gübreyi alıp altına uygun bir naylon yayıp bahçenin bir kenarına yığar, üzerini bahçe toprağı ile kaplayıp birkaç defa nemlendirip ağaçların dikim zamanı sonbahara kadar bekletir sonra evin kaplayacağı zemin hariç ağaçların altı daha fazla olacak şekilde yayar çapalardım. Toprak yapısını iyileştirici katkı malzemelerini her fırsatta seçimli bölgelere ilave ederdim.

Yağmur suyu deposu benim açımdan bir bahçenin olmazsa olmazlarındandır. Bitkilerin en fazla sevdiği yağmur suyu deposuna her bahçe sahibinin sahip olması gerekir diye düşünüyorum. Şehir şebeke suyu eğer sulama suyu olarak ayrı değilse, bilindiği gibi antibakteriyel bazı kimyasallar katılır. Bunları da bitkilerin sevmediğini çoğumuz biliriz. Bahçemin bulunduğu sitede sulama suyu ayrı olmasına rağmen artezyen suyu kirecini bitkilerim fazla sevmiyor.

Sebze bahçesi olarak ayrılan bölümü ise behemehal işlenmiş organik gübrelerle ve toprak yapısını iyileştirici katkılarla birlikte çapa makinası ile iyice çapalayıp önümüzdeki aylarda alacağım fidelere hazır hale getirirdim.

Bir konuyu daha yazmadan geçemeyeceğim. Ceviz ve inciri sebze bahçesinin en uzak tarafına ve koyu gölge yapıp çok hızlı büyüyen paulownia ağacını ancak bahçemin dışına dikerdim.

Kolay gelsin.

gilan, tugrulalp ve nuaymu beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 22:42   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Sayın Tugrulalp,

Sanırım arsanıza geçici olarak konteyner koymayı düşünüyorsunuz.
Daha önce ben de aynı yolu seçmiştim. Belki bir göz atmak istersiniz.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Teşekkür ederim Sayın Tolga Özmeral, büyük bir keyifle sayfanızı inceledim, çok güzel bir anlatımdı. İnşallah konteynerı uzun süre kullanmak zorunda kalmam çünkü ne sizin gibi ruhsat aldım ne de ayrıntıları düşündüm. Çapa makinesini, çay ve yemek için malzemeleri arabada taşımaktan bıkmıştım bundan kurtulayım yeter dedim. Sözleşmeyi imzaladık 3x5 wc+ mutfak tezgahı olan kutucuk tarım fuarı olduğu için 3 hafta sürecek gibi görünüyor bizim kutucuğun gelmesi. Çok teşekkür ederim ilginize, her şey gönlünüzce olsun. Sağlıcakla kalın...

tugrulalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 23:46   #64
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın tuğrulalp,

ilgili konularda bilgi birikimleri oldukça yüksek arkadaşların önerilerini iyi değerlendirip geri dönüşlerinizi nezaket ve saygı çerçevesinde yapmanızı takdirle karşılıyorum. Ev ve bahçenizin mükemmele yakın olacağı şimdiden belli.
Teşekkür ederim Sayın OSMAN45 Bey, her şeyden önce cevaptaki gecikme için özür dilerim. Malum YGS ve bahçe işleri çok yoğundum, yazınızı okudum ama cevap için ancak fırsat bulabildim. İltifat ve öngörünüzden dolayı teşekkür ederim, inşallah diyelim.

Alıntı:
Yine o bahçeye ben sahip olsaydım neler yapardım diye devam etmek istiyorum.

Öncelikle yaptırdığınız toprak analizinden başlamak isterim. Toprak analizi için açtığınız çukurdaki görüntü oldukça tatmin edici. Tınlı toprak yapısı biteviye aynı özelliğe sahip görünüyor. Killi, taşlı veya kumlu tabakalaşma görülmüyor. Gerçi standart yönteme göre bir yerden değil birkaç yerden numune almak gerekse de (forumda yöntem konusuda açıklanmış) tabakalaşma olmaması sizin avantajınız olmuş. Analiz raporunda kimya bilimine uygun olmayan bazı terimler olsa da,özellikle Konya toprağının pH sı konusunda şaşırtıcı neticeye varılmış. Bu nedenle çapraz analiz yaptırırdım.
Açıkçası bevada sirke baldan tatlıymış olayı söz konusuydu toprak tahlilinde. Üniversiteden arkadaşım tahlili yapan. Daha sonra yaptırılırsa eğer analiz, şimdilik bu tahlil sonuçlarına göre hareket edeceğim, önümüzdeki yıl ya da Ekim ayında falan tekrar yaptırayım.

Alıntı:
Yanmış organik gübre konusunda kötü tecrübelerimi düşünerek. Bu bir ay içinde 3-4 m3(yani bir traktör römorku) kadar yanmış dedikleri gübreyi alıp altına uygun bir naylon yayıp bahçenin bir kenarına yığar, üzerini bahçe toprağı ile kaplayıp birkaç defa nemlendirip ağaçların dikim zamanı sonbahara kadar bekletir sonra evin kaplayacağı zemin hariç ağaçların altı daha fazla olacak şekilde yayar çapalardım. Toprak yapısını iyileştirici katkı malzemelerini her fırsatta seçimli bölgelere ilave ederdim.
Ben bu yazınızı okumadan önce aceleyle yanmış dedikleri gübreden aldım ve toprağın üzerine dağıttım Çapalamaya da fırsat bulamadım. Öylece toprağın üzerine serpiştirilmiş halde duruyor.
Haftaya da damla sulama hattının çukurlarını açmak ve ufak tefek tesviye yapmak için kepçe gelecek, kepçeyle ilerisi için şimdiden atık su gideri borusunun yerini kazdırıp boruyu da kanalizasyon bağlantı yerine kadar döşeteyim diyorum. Çünkü oralara ağaçlar denk gelecek ve en az 3 metre derinlikte bir çukuru kepçe olmadan kazdırmak zorunda kalacağım evi yaptırırken. Tabii ki kepçe şimdiye kadar çapaladığım yerleri ve gübre serptiğim yerleri de bozacak. Gübre tekrar alıp dediğiniz gibi yanması için bekletsem seneye de kullanılabilir mi acaba?

Alıntı:
Yağmur suyu deposu benim açımdan bir bahçenin olmazsa olmazlarındandır. Bitkilerin en fazla sevdiği yağmur suyu deposuna her bahçe sahibinin sahip olması gerekir diye düşünüyorum. Şehir şebeke suyu eğer sulama suyu olarak ayrı değilse, bilindiği gibi antibakteriyel bazı kimyasallar katılır. Bunları da bitkilerin sevmediğini çoğumuz biliriz. Bahçemin bulunduğu sitede sulama suyu ayrı olmasına rağmen artezyen suyu kirecini bitkilerim fazla sevmiyor.
Pek yağmur yağmıyor maalesef Konya'ya , en büyük sorunum ise depoyu gömsem elektrik yok, hidrofor kullanamayacağım; yukarı yaptırsam görüntü kirliliği olacak. Ayrıca büyük bir depo için nakit de kalmadı... Ne yapacağımı bilemiyorum

Alıntı:
Sebze bahçesi olarak ayrılan bölümü ise behemehal işlenmiş organik gübrelerle ve toprak yapısını iyileştirici katkılarla birlikte çapa makinası ile iyice çapalayıp önümüzdeki aylarda alacağım fidelere hazır hale getirirdim.
Kesinlikle haklısınız, en azından bu yıl sebzeler için hazırlığı bitirmeliyim ve yazın sebze yetiştirmeye başlamalıyım yoksa eşimle de aramız açılacak.

Alıntı:
Bir konuyu daha yazmadan geçemeyeceğim. Ceviz ve inciri sebze bahçesinin en uzak tarafına ve koyu gölge yapıp çok hızlı büyüyen paulownia ağacını ancak bahçemin dışına dikerdim.

Kolay gelsin.
Cevizleri dediğiniz gibi en uca düşünüyordum ama paulownia dikmeyi düşünmemiştim. Sanırım önceki mesajlarda bir karışıklık oldu.

Sayın Osman Bey, çok çok teşekkür ederim, tekrar gecikme için özür dilerim, saygılarımı sunarım. Her şey gönlünüzce olsun, sağlıcakla kalın...

gilan, OSMAN45 ve safako beğendi.
Eski 22-03-2016, 00:13   #65
Ağaçsever

İki haftada yaptıklarımı kısaca yazmak isterim. Fotoğraflarını sonradan ekleyeceğim.
  • Kapı yaptırıldı. (2.650 tl)
Name:  QslYqQk.jpg
Views: 392
Size:  42.4 KB
  • Bir kamyonet gübre geldi ve bir kısmı toprağın üzerine serpiştirildi (500 tl)
Name:  KftsBQL.jpg
Views: 386
Size:  68.1 KB
  • Konteyner şiparişi verildi yapımı 3 haftayı bulacak (9.000 + vinç)
Name:  JgV2JVP.jpg
Views: 395
Size:  18.8 KB
  • Garaj kısmına 8x5 beton döküldü. (1.600 tl)
Name:  7AcehDr.jpg
Views: 406
Size:  43.0 KB
  • Damlama için: (1.420 tl)
    Rain Bird WP 6 kontrol ünitesi
    4 adet pga100 solenoid vana 9V pilli
    200m 32'lik PE100 kangal
    800m 16'lık düz deliksiz damlama borusu
    Debi ayarlı PCJ 2lt/h düğme damlatıcı
    Ve bağlantı aparatları
Name:  KftEFjD.jpg
Views: 399
Size:  70.8 KB

Düzenleyen tugrulalp : 29-03-2016 saat 22:01 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 29-03-2016, 22:40   #66
Ağaçsever

Neye niyet neye kısmet...

Mavi servi alacağız diye evden çıkmıştık, alacalı leylandilerle eve döndük...Yine eşimin yüzünde tebessüm, benim kesede ise kocaman bir delik...

120x15=1800 TL alacalı leylandi
Name:  A86yqTH.jpg
Views: 399
Size:  54.8 KB

Kepçe çalıştı 6 saat ama bir saat çay ve yemek molası 5x90=450 TL
kangallar ve leylandiler için çukur açtı,
Name:  ZXfUfXW.jpg
Views: 388
Size:  69.3 KB
Konteyner için foseptik çukuru
Name:  4dNLACA.jpg
Views: 411
Size:  69.7 KB
İlerde ev için kanalizasyon pis su gideri bağlantısı
Name:  ymhsAFK.jpg
Views: 377
Size:  69.8 KB
Biraz da tesviye...
Name:  k6Oi3j7.jpg
Views: 392
Size:  46.7 KB

Eski 29-03-2016, 23:08   #67
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Ihlamur ağacını bence ekmeyi unutmayın

tugrulalp beğendi.
nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 00:12   #68
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulalp Mesajı Göster
Yine eşimin yüzünde tebessüm, benim kesede ise kocaman bir delik...
İngilizce bir deyim var ”Happy wife, happy life!”.
Yani ”Mutlu bir eş, mutlu bir hayat demektir.”

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 00:31   #69
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebil1505 Mesajı Göster
Ihlamur ağacını bence ekmeyi unutmayın
Sayın nebil1505, meyve fidanlarıyla ilgili maceramızı sonra yazacağım ama sanki içinize dammışçasına ıhlamur almayı unuttuğumu bana hatırlatmış oldunuz Çok teşekkür ederim, ziyaretiniz ve öneriniz için, sağlıcakla kalın...

Eski 30-03-2016, 00:47   #70
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
İngilizce bir deyim var ”Happy wife, happy life!”.
Yani ”Mutlu bir eş, mutlu bir hayat demektir.”
Gerçekten çok hoş bir ifadeymiş Sn. gilan Hanım; mutlaka eşime söyleyeceğim, beni mutlu ederse hayatının da mutlu olacağını

Şaka bir yana tabii ki onun ve çocuklarımın mutlu olması zaten beni yeterince mutlu ediyor. Fakat henüz meyve fidanlarının dikimiyle ilgili maceramızı yazamadım, eşimin aceleciliği sizin küçük alandaki yan yana dikim tavsiyelerinize uygun dikim planlarımı altüst etti. Sadece sert budama yapabildim (tabii ki onu da doğru yaptıysam). 3,5 metre arayla, klasik tek sıra dikim oldu Ne yapalım canları sağ olsun.

Bu arada sizin üçlü hurma dikiminizi takipteyim, en azından tutmayan fidanlarımın yerine sizin önerdiğiniz tekniği deneyeceğim.

gilan ve OSMAN45 beğendi.
Eski 30-03-2016, 23:55   #71
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Üzgünüm ama ifadenin orjinali ”Happy wife”, yani önemli olan kadınları mutlu etmek, sizinki dolaylı olarak gelecek artık.

Meyve fidanları maceranızı sabırsızlıkla bekliyorum. Eşinizin acelesini de anlıyorum. Bahçe sahibi olunca insan her şey bir an önce olsun istiyor. Ben de ilk bahçemde aynıydım. Şimdi biraz daha yavaştan alıp planlı ilerlemeye çalışıyorum. Ama planlara fazla gömülünce de ilerlemek zorlaşıyor.

Merak etmeyin, eminim meyveleriniz güzel güzel gelişir. Değişiklik isterseniz de mevcut duruma ekleme çıkarma yaparak istediğiniz haline yaklaştırırsınız. Eğer çoklu dikimi denemek isterseniz, ister bu sene, ister seneye, yeni dikilen fidanların yanına ekleme yapabilirsiniz. Bir yaş fark çok sorun olmaz.

OSMAN45, tugrulalp ve Muda beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 09:53   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhaba Tuğrul Bey,
Bahçe planlarınızı zevkle okudum çok güzel planlarınız var ama bu konu burada bitmemeliydi açıkcası ben çok merak ediyorum son gelişmeleri neler yaptınız bahçenizizin son hali nasıl oldu diye.

aziztoprak ve sevgihoca beğendi.
dewran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024