agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5769Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2015, 19:01   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Sevgihoca / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :K.Maraş

Bahçenin büyüklüğü : 2,5 dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Çok rüzgarlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :-

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Bakımsız

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Baharda başlanacak.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Meyve,sebze ve çiçek yetiştirmek

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Kiraz, elma , ceviz, zeytin, üzüm ve bol miktarda alıç

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Suyu var

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sistemi olacak.

Toprak özellikleri : Killi toprak

Kompost yapıyor musunuz? :Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Almak

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Henüz kullanmadık

Bahçeniz organik mi? :Organik

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Henüz kullanmadık.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Var

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Şimdilik vahşi

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Evet, çok soğuk

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Evimizi yapmamız

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 19:17   #2
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Olmuş Sevgihocam hayırlı olsun yeni sayfanız. Bu güzel bahçenin hep birlikte oluşumuna şahit olacağız. Ne iyi etmişsiniz bahçenizi şekillendirmeden girmişsiniz. Böylece herşey yerli yerine oturur. Baharda size kolay gelsin şimdiden. Keşke yakın olsak hep brlikte el atsak. Şimdilik gönüller bir olsun demekten başka şey gelmiyor elden. Sevgilerimle.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 19:22   #3
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Bağınız şimdiden hayırlı olsun sayın:sevgihoca Paylaşımlarınızı dört gözle ve merakla bekliyoruz

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 19:26   #4
Ağaç Dostu

Bağımız

Değerli üyelerimiz merhaba.Bağımızı alalı iki yıl oldu,bu süreç içerisinde içindeki evi büyüttük.Çünkü iki arkadaş ortak olarak aldık.Evimiz tabii eksikleri olmakla beraber tamamlandı sayılır.İçi düzenlenmekle beraber,dış cephe baharda boyanacak.Çevre düzenlemesi de hiç yok.Nasıl düzene girer bilmiyorum.Zaten bu durum beni aşıyor,eşim,bana küçük bir sebzelik yeri ve çiçek dikeceğim bir alan verirse yeter.Diğer işlerle kendileri ilgilenirler diye düşünüyorum.

Resimde biriketle örülü yere boylu boyunca çiçek ekmeyi düşünüyorum.Bir de üçgen olan kısma çiçek düşünüyorum.Aslında eğimli olan yere taşların arasında sedum türleri güzel olur diye düşünüyorum ama sizden gelebilecek fikirlere her zaman açığım.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 19:29   #5
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ediyorum,Aleydi ve Galip Kuzucu.Sizi sayfamda görünce inanın çok mutlu oldum.Resimlerime devam edeyim,gene konuşuruz.

Eski 20-12-2015, 19:31   #6
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Hayırlı olsun sevgihoca
Yavaş yavaş düzene girer, bol çiçekli hallerini de görürüz inşallah

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 19:35   #7
Ağaç Dostu

Evimizin ön kısmı

Buraya şimdilik arabamızı park ediyoruz.Zamanla bütçe hesaplamalarıyla nasıl bir yol olur bilemiyorum.Bana kalırsa kaldırım taşı olsun diyorum,belki çakıl taşı da dökülebilir.Kısmet artık.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 19:37   #8
Ağaç Dostu

İnşallah Duy-gucuğum.Hep beraber çiçekli halini de görürüz.

Eski 20-12-2015, 19:37   #9
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sevgili sevgihoca, bağ sayfanız hayırlı olsun, eminim yaz sonunda bambaşka bir hale gelecektir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster

İlahi, çok güldürdünüz beni.. Allah iyiliğinizi versin..
Aldığınıza pişman olmazsınız dilerim, sizdeki çiçek ve bitki sevgisiyle yemyeşil yaparsınız orayı inşallah..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 19:43   #10
Ağaç Dostu

Sebze bölümü

Burayı hobi bahçesi olarak kullanmak istiyorum.Sebzelerimi dikmeyi düşünüyorum.Arazimiz çok eğimli,yürümekte zorlanıyorum.Burası bahçenin başlangıç yeri,biraz daha düzlük.Gerçi daha toprak gelip bazı yerler düzlenecek.Taş toplanıp aşağıya duvar örülecek.Size anlatıyorum ama bunlar nasıl olacak bakalım ben de merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 19:49   #11
Ağaç Dostu

Sevgili Jakin,eşim bağı alırken hiç rüzgar yokmuş.Şansımıza yani.Halbuki bir rüzgarı var ki anlatamam,sanki paraşütle atlamışsınız gibi oluyor.Meyve filan yetişmiyor,dökülüyor vs.Ben de sebze,çiçek yetişmezse diye korkuyorum.Hep beraber göreceğiz,aslında pişman olduk ama ne yapalım aldık bir kere.

Eski 20-12-2015, 19:54   #12
Ağaç Dostu

Bahçeden Görüntüler

Bağımızın eğimi hemen farkediliyor.Niye aldınız Sevgi Hocam demeyin,vallahi eşim aldı ne yapayım.Ay burası nasıl adam olur ki her taraf berbat.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 20:02   #13
Ağaç Dostu

Evimiz

Resimlere bakarken içime bir sıkıntı bastı.Çok iş var.Neyse evimizin içine geçelim.Eşim Sivaslı olduğu için evi döşerken Sivas çizgilerine özen gösterdik.Köy evi olsun dedik.Sobamızı ve gaz lambamızı unutmadık.Kilimimiz de Sivas kilimi.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 20:07   #14
Ağaç Dostu

Devam

Evimizi döşerken arkadaşlarımız yardımını esirgemedi,koltuklar ve sandalyeler arkadaşımızdan.(Sağolsunlar)

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 20:08   #15
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Yüklemeler bitti mi Sevgihocam. Ben dayanamadım. Hiç yol için acele etmeyin. Biz eve taşınırken kış gelmek üzeriydi. Bahçe çamur oluyordu. Alel acele kocaman bir yol yapıp beton döktürdük. Sonrada üzerine taş döşedik. Şimdi öyle pişmanım ki. Bizim yan taraftaki komşu. Uzun taşlar koyup arasına çim ekmiş. isterseniz bir ara sizin için fotoğraflarım. Hiç gerek yok bahçede beton taş yığınına. Hem arabasını park ediyor hem yeşillik. Ben çok pişmanım.

O eğimli görünen yeri de. Basamak setler yaparsanız güzel olur diye düşünüyorum. Geniş geniş basamaklar. Sadece basamkalardan aşağıya yürüyeceğiniz yerlere kayrak taşları. Rüzgarı kesmek için en leylandi ekmek. Tabi ki siz kendiniz için en uygununu seçersiniz.

Güle güle iyi günlerde oturun evinizde. Eşimde çok istiyor verandaya şömine . Ben kirletirsin ortalığı diye istemiyorum. Onun tadı da bir başka tabi. Divana, kilime ve o kahve köşesine bayıldım, hepsi çok güzel olmuş. Sevdiklerinizle iyi günlerde, güzel vakit geçirin.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 20:13   #16
Ağaç Dostu

Mutlu son

Dün misafirlerimizi bağımızda ağırladık ve çok güzel bir akşam geçirdik.Misafirlerimize iki tepsi patates pişirdik sobamızda.Dumanı bile görünüyor.Sonra gerisini telaşeden fotoğraflayamadık.Şimdilik bağ maceramız burada bitti.Artık baharı bekliyoruz.Sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2015, 20:14   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2015
Hayırlı uğurlu olsun Rabbim utandirmasin hem eğlenceli hem verimli zamanlar olsun.

SambaMustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 20:20   #18
Ağaç Dostu

Sevgili Aleydi,yazdıklarınıza aynen katılıyorum.İnşallah zaman içinde dedikleriniz gerçekleşir.Zaten şimdilik yol için de baharı bekliyoruz.Basamak kısımları en son olur zannımca.Ama erkeklerin işi belli olmaz.Bakarsınız paldır küldür yapıverirler.Hayalimdeki düşünceyi hemen yakalamışsınız vallahi.İnşallah diyelim.

Eski 20-12-2015, 20:22   #19
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Sevgihoca; hayırlı olsun çok mutlu oldum bence güzel bir başlangıç yapmışsınız ben eminim balkonunuzu yem yeşil yaptığınız gibi bağınızı da çok güzel düzenler yemyeşil yaparsınız...

Bu arada anlatımınıza bayıldım çok eğlenerek okudum.

Halen gülüyorum Allah'da sizi güldürsün ^^ iyi ki varsınız.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 20:23   #20
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim,SambaMustafa.Sayfama hoşgeldiniz.İnşallah dediğiniz gibi olur.Saygılar.

Eski 20-12-2015, 20:30   #21
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim dongyul.Neyse sizleri güldürebildiysem ne mutlu bana.Ne yapalım aldık bir kere,hep beraber bir şeyler yapmaya çalışırız artık.Hiçbir şey yetiştiremeyip,umarım sayfamı kapatmak zorunda kalmam.İnşallah başarılı olurum.Tabii ki sizlerin desteğiyle,sağolun.

Eski 20-12-2015, 21:03   #22
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Sn. Sevgihoca, ben yayla yerini aldığım zaman tarla idi ve arabamız çamura saplandı. Köy uzakta, yakında ev yok. Eşim bir tarafa ben bir tarafa gittik. Köyden bir traktör yardımı ile çıkarttık. Sonra seneler nasıl geçti bilemedik. Bugünleri çabuk atlatırsınız inşaallah. Eğimli arazide set yapmak hem çiçekler hem de ağaçlar için iyidir. Hayırlı, uğurlu olsun.

cengizildas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 21:28   #23
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili Sevgihoca, bağ sayfanız hayırlı, bereketi bol, her şey dilediğinizce olsun.

Sayfanızı baştan aşağı dikkatlice inceledim, her şey çok mükemmel, Sivas çizgisi, lamba (aynı lambadan bende de var), Ya o kuzuneli sobaya ne demeli bayılıyorum tam benim istediğim kuzunelerden, onun o sıcaklığına hasretim adeta, sonra o sivas kilimi, pencere önü fiskos keyfi ah ah beni benden aldı götürdü yıllar öncesine.

Ve en sevdiğim o kuzunede patates, ne lezzetli olmuştur onlar şimdi, ne diyeyim bu gece bir çok şeyi yaşattınız bana, her şey çok harika olmuş, bahçeye gelince siz onun da üstesinden en güzel bir şekilde geleceğinize eminin.

Güle güle oturun bağ evinizde, bahçenizde ise sağlıkla, sevgiyle, mutlulukla iyi günlerde bol bol sebzeler, meyveler, çiçekler yetiştirmeniz dileklerimle. Tekrar hayırlı olsun.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 21:37   #24
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Yorum yapmakta acele ettim sanırım, eviniz ne kadar şirin ve sıcak olmuş Özellikle gaz lambasının olduğu fotoğraftaki o köşeye geçip kitap okuyası geliyor insanın, çok huzurlu...Güzel günler geçirmeniz dileğiyle...

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 22:38   #25
Ağaç Dostu

Cengiz Bey teşekkür ederim.Bizim de bağ yolu asfaltla başlıyor ,toprak yola dönüşüyor,gittikçe de daralıyor.Sevgili Asmalıtepe ile aynı yolu kullanıyoruz.Demek ki hepimiz aynı sıkıntıları yaşıyoruz.İnşallah biz de çarçabuk bir düzen tutturabiliriz.Sağolun,moral verdiniz.

Eski 20-12-2015, 22:46   #26
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Akçabardak.Vallahi dün akşam misafirlerin hiç gidesi yoktu.Dediğiniz gibi sobanın yanından kimsenin kalkası gelmedi.Herkesin çocukluğundan kalan tatlar,patatesi de kimse yemem demedi yani.Divanlarda herkesin rahatı pek iyiydi.Allahım isteyen herkese nasip etsin.Çiçekleri de hep beraber yetiştiririz inşallah.Beğendiğinize çok sevindim.

Eski 20-12-2015, 22:52   #27
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Duygucuğum.Hep hayalimizdi,çok şükür gerçekleşti.O köşemiz çok güzel oldu gerçekten.Ben bir kahve köşeme oturuyorum,bir dediğiniz yere oturuyorum.Şimdilik kitap okuyamadım.Zamanla o da olur inşallah.Sevgiler.

Eski 20-12-2015, 23:58   #28
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sevgili sevgihoca evinizi çok güzel döşemişsiniz, sıcacık, bayıldım.. Güle güle güzel günlerde oturursunuz inşallah.

Bahçeniz için bir önerim var. Bugün forumda aktif konularda öne çıkan "korogaki" (kurutulmuş trabzon hurması) konusunu baştan sona okudum. Bahçenize dikmenizi öneriyorum. Kurutma işleminin gerçekleşmesi için bol esinti gerekiyormuş. Sanırım sizin bağ bunun için uygun. Konunun uzmanı sn. MeyveliTepe'ye danışmakta yarar var tabii.

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 00:14   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Sn sevgihoca,hayırlı bol hasatlı,bol çiçekli ve bol ürünlü olmasını dilerim.Eviniz muhteşem hele o güzel kuzineniz ve gece lambanız bizleri eski zamanlara götürdünüz.Herşey gönlünüzce olsun.

ibocandan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 00:56   #30
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Bağınız bahçeniz hayırlı olsun, o yamaçlarda şimdiden üzüm asmalarını ve fıstık ağaçlarını görür gibiyim.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024