agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1470Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2015, 22:34   #61
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
taç yaprakları dokulu dışı beyaz içi kırmızı gül.

Bu gülü bir kuaförün önünde görmüş çok beğenmiştim çelik isteyecektim ki gerek kalmadı pazar da gezerken bizimki bana bakıyordu fiyatını bile sormadan hemen alıverdim.

Taç yaprakları kalın dokulu dış yüzü beyaz iç yüzü kırmızı çok ilginç bir tür, vazoda çok uzun ömrü var açmadan bıraktığın şekliyle buruşup kuruyorlar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sinbas : 14-09-2015 saat 14:38
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 23:03   #62
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Bu gülü bir kuaförün önünde görmüş çok beğenmiştim çelik isteyecektim ki gerek kalmadı pazar da gezerken bizimki bana bakıyordu fiyatını bile sormadan hemen alıverdim.

Taç yaprakları kalın dokulu dışı beyaz içleri kırmızı çok ilginç bir tür, vazoda çok uzun ömrü var açmadan bıraktığın şekliyle buruşup kuruyorlar.
Bu gül, yapma çiçek olarak halamlar da bir vazoda vardı. Yurt dışı kaynaklı bir site de tohumlarını görmüştüm bir süre önce. Yıllar önce ki hatıralarım canlandı. . Gerçeğini görmek çok hoş.

YeniGine ve sinbas beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 23:18   #63
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
güller gerçekten çok güzel görünüyorlar.keşke bahçem olsa da ben de eksem rengarenk o güzelim gülleri.

ellerinize sağlık sayın sinbas

YeniGine ve sinbas beğendi.
Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 23:49   #64
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

vazoya gül kurutma

Canlı bir gülü kurutmak istiyorsanız sapından ters olarak asın şekli bozulmadan kuruyorlar ve kış boyunca vazonuzu süslüyorlar. renkleri biraz pastelleşiyor ama yinede güzel bir vazo oluşturuyorsunuz.

Bu yöntemle kurutulmuş güllerden oluşan otantik bir köşe oluşturabilirsiniz.

Geçen yıl kalorifer borusuna asarak kuruttuğumuz güz gülleri.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2015, 23:51   #65
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dr - beyazzz Mesajı Göster
güller gerçekten çok güzel görünüyorlar.keşke bahçem olsa da ben de eksem rengarenk o güzelim gülleri.

ellerinize sağlık sayın sinbas
Teşekkürler sayın Dr - beyazzz istemek başarmanın yarısı derler, eğer istiyorsanız bir gün mutlaka bahçeniz olacaktır. benim de bahçem yok ama bir gün mutlaka olacak.

Eski 14-09-2015, 00:11   #66
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

gondolda gül kuruları

Gondollar da ki gül kuruları
Name:  gondolda gül kuruları.jpg
Views: 693
Size:  50.9 KB
Denemelerimden birisi.
Gül kurusu üzerine yazmıştım.

Daha kaç gül kurutma mevsimi gelecek,
Gelsin! Bekleriz güllerin açmasını,
Yine toplar yine kuruturuz.
Biriktirir,Biriktirir.
Yorgan yaparız üstümüze,
Yastık doldururuz başımıza.
Daha da olmadı,
Gül kurusundan ev yaparız,
Gül kurusu çocuklarımız olur,
Kavuşamadan ölürsek birbirimize,
Gül kurusundan kefenimiz,
Gül kurusundan mezarımız,
Gül kurusundan toprağımız olur.
Gül dikerler başımıza.
Sarı sarı güller açar,
Senli benli kokarlar.
Aşıkların vazosunu süsler,
Ne olduğunu bilmezler ama!
Olsun biz biliriz ya yeter.

S.Başarır 01.01.2013

Eski 16-09-2015, 14:40   #67
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

inşallah syn sinbas

sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 16-09-2015, 14:41   #68
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Smile

Alıntı:
Canlı bir gülü kurutmak istiyorsanız sapından ters olarak asın şekli bozulmadan kuruyorlar ve kış boyunca vazonuzu süslüyorlar. renkleri biraz pastelleşiyor ama yinede güzel bir vazo oluşturuyorsunuz.

Bu yöntemle kurutulmuş güllerden oluşan otantik bir köşe oluşturabilirsiniz.

Geçen yıl kalorifer borusuna asarak kuruttuğumuz güz gülleri.
tam yağlı boyalık görünüyorlar

sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 11-10-2015, 22:03   #69
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Kaçınılmaz son ve sezon finali derken;
inadına 1,5 kova patlıcan, inadına 2 kova kapya biberi ve inadına 2 kova dolmalık biber.
Dolmalık biberlerin fotosunu çekmedim.

Kırağı düşümüne kadar hasılat devam edecek gibi domatesler tepe budaması yaptığım için üzerindekiler bir taraftan büyürken bir taraftan olgunlaşıyorlar.

Patlıcanlar ve kıl biberler daha da bir gayretlendiler.

Bilahare daha ayrıntılı fotoğraflar çekersem eklerim.

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2015, 01:17   #70
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Öncelikle, maşallah maşallah!.. Sonra, nerelerdesiniz?

sinbas ve Jakin beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2015, 15:42   #71
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...tm#post1414282

Mesajları taşıdım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2015, 20:03   #72
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bahçenin son durumu; 12 Ekim 2015
Patlıcanlar çiçek ve tomurcukta.
Pepino sonbaharın gelişinden habersiz gibi çiçek veremeye ve yemyeşil kol atmaya devam ediyor son salatalığı bugün kopardım, yine bir kova patlıcan topladım.

Biberler yine bol çiçekteler.

Karanfillerim bu sene açamadı sanırım karın altında açmaya çalışacaklar, yoksa kışın dona kesilmezlerse bahara kalıyor.

Yine bugün domateslerin beyaza yaklaşmış olan meyvelerini aldım sadece küçük meyvelerini bıraktım.

Bahçenin Son sulamasına yaklaşık 4 su bardağı melas ve bir çorba kaşığı kadar fosforik asit katarak gübreleme yaptım.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2015, 20:07   #73
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Güllerim yine yeni kırmızıya yakın yapraklar çıkarıyorlar güz goncaları çok hızlı gelecek.

Beyaz gülümü geçtiğimiz Kasım ayında diktiğim çeliklerden ve yoldan geçenler tarafından çiğnenmeden kurtulan kalan tek gül, büyük kaliteli goncası uzun ve kokulu.

ve 48 numara yine kışı yalnız geçirecek bahara kadar bizi bekleyecek.

Tüm eşyalarımı taşıdım ben taşımazsam başkaları taşıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2015, 20:14   #74
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Arkadaşın annesinden almış olduğum Kırmızı kına çiçeğim nihayet tohum tutmaya başladı.

Alttakiler de komşunun bahçesine diktiğim güzeller.

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2015, 22:56   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Keşke bizim de bahçemize uğrasanız.Adını bilemedim ama renk tonları harika.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 23:58   #76
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Keşke bizim de bahçemize uğrasanız.Adını bilemedim ama renk tonları harika.
Alttaki çiçekten söz ediyorsanız ismi cosmos.
Elbistan'da olsaydım uğrardım.

aleydi, Jakin ve sevgihoca beğendi.
Eski 17-10-2015, 00:10   #77
Ağaç Dostu

Hemşehri miyiz yoksa?

aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 17-10-2015, 01:11   #78
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Hemşehri miyiz yoksa?
Değil
Elbistan'da 4-5 yıl çalıştım.

YeniGine, aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 17-10-2015, 11:17   #79
Ağaç Dostu

Ben de buralı değilim.İlk tayin yerimiz ve 29 yıl oldu.Elbistan'ı bilmiyorum.Ama gene de yolunuz düşerse tohumları serpiverin.

Eski 17-10-2015, 23:13   #80
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Şebboyda tohum alımı

Bahçede Şebboylarım fazla gübreleme ve sulama ile fazla şımardılar ve çiçekte çok cimri davrandılar bazıları hala açmadı, sanırım tohumun tohumunun tohumu şeklinde olunca tohumda bozulma olabilir diye biliyorum fakat! emin olamadım.

Name:  şebboy4.jpg
Views: 454
Size:  73.0 KB

Bazıları 2012 yılı ekimi bazıları da 2012 ekiminin tohumundan olanlar.
Name:  şebboy1.jpg
Views: 449
Size:  58.1 KB
Kuruyan tohumları kuruma bölgesinden kestikçe altlardan yeni yeni sürgün çıkardılar ve çiçek açtılar.
Name:  şebboy2.jpg
Views: 433
Size:  52.4 KB
İlk açan çiçeklerin tohumunu aldım ve tekrar ektim bu hale geldiler.
Name:  şebboy3.jpg
Views: 448
Size:  55.1 KB
İlk çiçek açımından tohum alıp ektiklerim de çiçek oranı hayli yüksek oldu fakat son açan çiçeklerin tohumları uzun süre yaprakta kalıyorlar ve hatta bu sene bazıları çiçek açmadan balkonda öldüler.

Demek ki her bitkide olduğu gibi ayırmamız gereken tohumluk bitkinin ilk ve en sağlıklı çiçeklerinden olmalı.

Eski 24-10-2015, 20:38   #81
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bahçemiz direniyor, hala elinden gelen güzellikleri yapmaya çalışıyor ama nafile son çırpınışlar hazan ve hüzün vakti geldi çattı, çardağı boşalttım.
Yine iki poşet biber, iki poşet patlıcan, bir poşet kırmızı beyaz yeşil domates, 8-10 tane pepino, reyhan, maydanoz ve tabi ki vazo için derlediğim güller.

Bu arada dördüncü foto da benim el yapımı tahta masanın demir iskeleti şimdilik poşet askılığı görevi yapıyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2015, 20:50   #82
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Baş rollerde yine bizim kırmızı beyaz gülümüz.
Gelelim diğerlerine; Cosmosların bir kısmı ve şebboyların açmayanları yeni açmaya başladı,güzel kokulu karanfiller de hala bir tık yok.

Yeni gül çelikleri için yer hazırlamam lazım. Güzel kokulu beyaz gülden çoğaltmak istiyorum ama dalları yeni olduğu için çelik alacak olgunluğa ulaşmadı.

Dördüncü fotodan anlaşılacağı gibi güllerin azgınlığı hat safhada neredeyse bahçeye giremeyeceğim aralardan yol açarak giriyorum.

Bugün yine bol miktarda melas ve hümik, fulvik, asitik ve fosforik asit verdim. Bu sene geçti en azından bahara hazırlık olur diye düşündüm, yetiştirebilirsem yine damlamadan bol miktarda da demir vermeyi planlıyorum. Çapalandığında her yere dağılmış olurlar ve kısmetse ekim sezonuna mültivitaminli bir bahçe olarak beni karşılar.

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2015, 21:53   #83
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sn Sinbas şebboylar kışın eksi kaçlara dayandı.Bahçede mi bırakıyorsunuz kapalı bir yere alıyor musunuz? Bir de en alttaki Karanfiller galiba. Ben de bu yıl tohumdan yetiştirdim. Bir tanesinde tomurcuk var havalar soğumadan açar umarım çiçeğini. Saygılarımla.

YeniGine, dongyul ve Jakin beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 22:01   #84
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sn Sinbas şebboylar kışın eksi kaçlara dayandı.Bahçede mi bırakıyorsunuz kapalı bir yere alıyor musunuz? Bir de en alttaki Karanfiller galiba. Ben de bu yıl tohumdan yetiştirdim. Bir tanesinde tomurcuk var havalar soğumadan açar umarım çiçeğini. Saygılarımla.
Şebboylar ve karanfiller her ikisi de bol güneş alan bir alanda dururlarsa toprak altı kökleri donmadığı sürece bir şey olmaz ve bahara daha verimli başlarlar.

Bahçede ki bu tür bitkileri dondan korumak için yanmış hayvan gübresi ile toprağı karıştırıp diplerini iyice doldurmak yararlı olacaktır.

Karanfilleri bende tohumdan yetiştirdim, bir hayli de geç ekmiştim Temmuz başları gibi.

Bu haylazlar minik minik açıyorlar, bir demet vazoya koyuyorum salonu harika bir koku sarıyor.

YeniGine, aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 24-10-2015, 23:35   #85
Ağaç Dostu

Sayın sinbas çiçeklerinize verdiğiniz bu asitik,asit türleri nasıl bir şey?Nerden temin ediliyor? Yani mutlaka verilmeli mi?Bu işler sadece gübreyle olmaz mı?Bana biraz karışık geldi.Ben biraz daha kolay yolla çiçek yetiştırmek istiyorum.Onlar kendiliğinden büyüsün,ben de keyiflerini süreyim istiyorum ama herhalde imkansız.

aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 25-10-2015, 06:24   #86
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Sayın sinbas çiçeklerinize verdiğiniz bu asitik,asit türleri nasıl bir şey?Nerden temin ediliyor? Yani mutlaka verilmeli mi?Bu işler sadece gübreyle olmaz mı?Bana biraz karışık geldi.Ben biraz daha kolay yolla çiçek yetiştırmek istiyorum.Onlar kendiliğinden büyüsün,ben de keyiflerini süreyim istiyorum ama herhalde imkansız.
Asitik asit;
dediğimiz bildiğiniz sirkenin içinde yaklaşık % 4 oranında bulunan asittir insanlar için faydalı olan bir şey korkmayın kullanın.

Toprağın ve suyun pH nın düzenlenmesinde, kök hastalıklarında ve kokusundan dolayı da bazı yer altı zararlıların kaçmasında faydalı olduğu söylenir. Hatta her sulama suyuna bir miktar katılmasında fayda olacaktır. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Sitrik asit;
bildiğimiz limon tuzu, limon suyu tüm turşu ve reçel çeşitler de kullanıldığına göre sorun yok. Yine asitik asitte olduğu gibi suyun ve toprağın pH nı düzenler bitkilerin topraktan alamadığı minarellerin parçalanmasını bitkilerin alabileceği şekle soktuğu söylenir. Hatta her sulama suyuna bir miktar katılmasında fayda olacaktır. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Hümik ve fülvik asiti (leonardit);
anlatmaya gerek yok son zamanlarda çok hızlı ve yaygın bir şekilde kullanılıyor çok iyi neticeler alınıyor. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Melas;
Bünyesinde bir çok makro ve mikro elementleri barındıran Pancardan ve şeker kamışından şeker üretimi esnasında kalan yan üründür sıvı pekmeze benzer içerisinde % 46-50 oranında şeker barındırır.

*Maya yapımında(pak maya) (yediğimiz ekmeklerin, aldığınız hamur mayalarının ham maddesi gibi bir şey)
*Yapı kimyasallarında,
*Alkol üretiminde,
*Su arıtım tesislerinde,
*Hayvan yemi üretiminde, büyük ve küçük baş hayvanlara belirli oranlarda yemlerine karıştırmak suretiyle kullanılır
*Balık yemi üretiminde,
*Pres kömür üretiminde,
*Sera ve açık tarımda gübre olarak,
*Organik ve kimyasal gübre üretiminde.

Melası kullanırken her kullanımda (bir dolu bir boş sulama yapıyorum) içine mutlaka sitrik ve asitik asit katıyorum.

Aklıma gelenler ve bildiklerim şimdilik bu kadar. hatırlayamadığım ve bilmediğim yönleri var ise bilen arkadaşlar tamamlasınlar.

Saygılar.

Eski 25-10-2015, 11:56   #87
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Sinbas.Bu karışımları hem çiçeklere,hem sebzelere veriyorsunuz herhalde.Aynı besinler sıvı gübrede de var demişsiniz.Benim gibi acemiler için sanki sıvı gübre kullanmak daha kolay olur diye düşünüyorum.Sebze bahçesi daha emek ister.Bizim bağın toprağı kırmızı ve çok sıkı.Şimdilik küçük bir hobi bahçesiyle işe başlamak istiyorum.Bu bilgileri de okuyunca biraz çekiniyorum.Ama kararlıyım.Allah ne verdiyse,uğraşacağım.Tecrübelendikçe bakarsınız ben de sizin gibi kullandığım maddelari sayarım.Hoşçakalın.

sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 25-10-2015, 23:37   #88
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Sinbas.Bu karışımları hem çiçeklere,hem sebzelere veriyorsunuz herhalde.Aynı besinler sıvı gübrede de var demişsiniz.Benim gibi acemiler için sanki sıvı gübre kullanmak daha kolay olur diye düşünüyorum.Sebze bahçesi daha emek ister.Bizim bağın toprağı kırmızı ve çok sıkı.Şimdilik küçük bir hobi bahçesiyle işe başlamak istiyorum.Bu bilgileri de okuyunca biraz çekiniyorum.Ama kararlıyım.Allah ne verdiyse,uğraşacağım.Tecrübelendikçe bakarsınız ben de sizin gibi kullandığım maddelari sayarım.Hoşçakalın.
Yukarıda saydığım karışımlar zor değil sadece 60 litrelik bir ilaçlama deposu(tankı) yeterli oluyor onu da kendiniz rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Basitçe anlatayım; Üst kapağa havalandırma musluğu, alttan şebeke suyu dolum (giriş) musluğu, üstten yaptığınız karışımın bahçeye gitmesini sağlayan damlama şebeke (çıkış) musluğu hepsi bu kadar.
Kullanacağınız depo üstü çemberli geniş ağızlı mavi varil.
Name:  mavi varil.jpg
Views: 499
Size:  46.8 KB
bahsettiğim karışımı bunun içinde hazırlıyorsunuz depoyu tam dolduktan sonra bahçeye salıyorsunuz .

Bahçemde yetiştirdiğim; Domates, Biber, Patlıcan, Fasulye, Börülce, Salatalık, Maydanoz, Pırasa, ıspanak Pepino, Marul ve süs bitkilerinden Gül, kozmoz, Dahlia, Kadife, karanfil, sardunya, Petunya,şebboy, glayöl vs. kısacası her şeye iyi geliyor.
Altın çilek hariç zira altın çilek gübrelendiği zaman meyve vermeyi unutuyor orman gibi genişliyor.

Eski 26-10-2015, 01:11   #89
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Yukarıda saydığım karışımlar zor değil sadece 60 litrelik bir ilaçlama deposu(tankı) yeterli oluyor onu da kendiniz rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Basitçe anlatayım; Üst kapağa havalandırma musluğu, alttan şebeke suyu dolum (giriş) musluğu, üstten yaptığınız karışımın bahçeye gitmesini sağlayan damlama şebeke (çıkış) musluğu hepsi bu kadar.
Kullanacağınız depo üstü çemberli geniş ağızlı mavi varil.
bahsettiğim karışımı bunun içinde hazırlıyorsunuz depoyu tam dolduktan sonra bahçeye salıyorsunuz .

Bahçemde yetiştirdiğim; Domates, Biber, Patlıcan, Fasulye, Börülce, Salatalık, Maydanoz, Pırasa, ıspanak Pepino, Marul ve süs bitkilerinden Gül, kozmoz, Dahlia, Kadife, karanfil, sardunya, Petunya,şebboy, glayöl vs. kısacası her şeye iyi geliyor.
Altın çilek hariç zira altın çilek gübrelendiği zaman meyve vermeyi unutuyor orman gibi genişliyor.
SN. sinbas peki her bir üründen ne kadar kullanıyorsunuz oranları neler ?

sinbas ve Jakin beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 07:10   #90
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Asitik asit;
dediğimiz bildiğiniz sirkenin içinde yaklaşık % 4 oranında bulunan asittir insanlar için faydalı olan bir şey korkmayın kullanın.

Toprağın ve suyun pH nın düzenlenmesinde, kök hastalıklarında ve kokusundan dolayı da bazı yer altı zararlıların kaçmasında faydalı olduğu söylenir. Hatta her sulama suyuna bir miktar katılmasında fayda olacaktır. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Sitrik asit;
bildiğimiz limon tuzu, limon suyu tüm turşu ve reçel çeşitler de kullanıldığına göre sorun yok. Yine asitik asitte olduğu gibi suyun ve toprağın pH nı düzenler bitkilerin topraktan alamadığı minarellerin parçalanmasını bitkilerin alabileceği şekle soktuğu söylenir. Hatta her sulama suyuna bir miktar katılmasında fayda olacaktır. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Hümik ve fülvik asiti (leonardit);
anlatmaya gerek yok son zamanlarda çok hızlı ve yaygın bir şekilde kullanılıyor çok iyi neticeler alınıyor. Sıvı gübre imalatının ham maddelerinden birisidir.

Melas;
Bünyesinde bir çok makro ve mikro elementleri barındıran Pancardan ve şeker kamışından şeker üretimi esnasında kalan yan üründür sıvı pekmeze benzer içerisinde % 46-50 oranında şeker barındırır.

*Maya yapımında(pak maya) (yediğimiz ekmeklerin, aldığınız hamur mayalarının ham maddesi gibi bir şey)
*Yapı kimyasallarında,
*Alkol üretiminde,
*Su arıtım tesislerinde,
*Hayvan yemi üretiminde, büyük ve küçük baş hayvanlara belirli oranlarda yemlerine karıştırmak suretiyle kullanılır
*Balık yemi üretiminde,
*Pres kömür üretiminde,
*Sera ve açık tarımda gübre olarak,
*Organik ve kimyasal gübre üretiminde.

Melası kullanırken her kullanımda (bir dolu bir boş sulama yapıyorum) içine mutlaka sitrik ve asitik asit katıyorum.

Aklıma gelenler ve bildiklerim şimdilik bu kadar. hatırlayamadığım ve bilmediğim yönleri var ise bilen arkadaşlar tamamlasınlar.

Saygılar.

Sayın Sinbas; çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık ama bu kadar maddeyi nereden temin ediyorsunuz ayrıca ne kadar fiyatları?

sinbas ve sevgihoca beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024