agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler
  • 3 Gönderen bahceli
  • 4 Gönderen bahceli
  • 5 Gönderen bahceli
  • 8 Gönderen bahceli
  • 4 Gönderen bahceli
  • 5 Gönderen bahceli
  • 4 Gönderen bahceli
  • 1 Gönderen sevgihoca
  • 1 Gönderen bahceli
  • 1 Gönderen bahceli
  • 1 Gönderen dongyul
  • 1 Gönderen Lonicera

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2017, 20:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2012
bahceli / Bahçe

Değerli doğa dostları, işten arta kalan vaktimde amatörce uğraştığım bahçenin resimlerini yolluyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir :
Gebze

Bahçenin büyüklüğü :
750m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :
Dağ eteğinde olan bahçe kuvvetli rüzgar alıyor. Toprak pek iyi değil ve şu anki çalışmalarım genel olarak bu toprağı ıslah etmeye yönelik. Bununla ilgili ayrı bir başlık açacağım

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :
9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :
Stresli bir iş günün ardından kafa dinlediğim, tamamen hobi amaçlı bir yer.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Yer aslında bitişik iki tane arsa. Komşularımızın neredeyse tamamı evlerini yaptırdılar ama ben yeri bahçe olarak muhafaza etmek istiyorum. Sadece alt tarafta hobi atölyesi olarak kullandığım bir prefabrik bina var, üst tarafta da bahçe ıvır zıvırlarını koyduğum bir konteyner.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :
8 yıldır. Şimdiye kadar iş yoğunluğundan çok fazla uğrayamıyordum. Sadece her yıl otları biçtirip toprağı belletiyordum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :
Hiç bir tasarım ve yardım almadım malesef. Bilinçsizce ağaçları çok yakın diktik, şimdi birbirlerine giriyorlar

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :
Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
Pek bakım yapılmıyor. Her yıl ot biçilip belleniyor o kadar

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Bir üzüm pergülesi, kompost sandıkları

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Hem mevye hem de sebze yetiştirebilmek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Meyva ağaçları: Armut, elma, papaz eriği, incir, dut, malta eriği, kiraz, kayısı, nar, hünnap, muşmula, ceviz.
Süs ağaçları: Manolya, yasemin

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :
Yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :
Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :
Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :
Şehir suyu kullanıyorum. Toprağın su tutumu ile ilgili bir sıkıntı yok gibi duruyor. Yağmurdan günler sonra bile toprak nemini muhafaza ediyor.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Özel birşey yapmıyorum.

Toprak özellikleri :
Toprak hiç kaliteli değildi ilk geldiğinde. Killi, çok sert, taşlı ve ayrık otları ile gelmişti. En büyük önceliğim toprağı ıslah etmek idi ve bu konuda zamanla epey ilerleme katettiğimi düşünüyorum.

Kompost yapıyor musunuz? :
Evet, 4 yıldır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :
Ağaçlar arasında yeterince aralık bırakmadık. Ayrıca toprağı da tam olarak tesviye etmeden hemen ağaçları diktik.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
Bahçeye sahip olduğum 8 yıl boyunca sadece bir kere ilkbaharda bakır sülfat uygulaması yaptım ilkbaharda, bir yıl da ayrıklara roundup uyguladım.

Bahçeniz organik mi? :
Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :
Büyükbaş hayvan gübresi kullandım şimdiye kadar. Bir de bu yıl ilk defa ilkbaharda azot gübresi attım bahçenin her yerine (otları azdırmak için).

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :
Bilmiyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :
Şehir suyu ve hortumla suluyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :
Bahçe bir dağın eteğinde, çok rüzgar alıyor. Soğuk alıyor mu bilmiyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :
4 yıldır uyguladığım kompost ve hayvan gübresi sayesinde toprağın kalitesi epey arttı diyebilirim. İlk defa bu yıl, toprağı bellerken her beli vurduğumda en az bir solucanla karşılaşıyorum

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :
Hayır

Muda, kerkenez ve sevgihoca beğendi.
bahceli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 20:24   #2
Yeni Üye

Eski 22-03-2017, 20:32   #3
Yeni Üye

Ciddi olarak bahçe işi ile ilgilenmeye başladığımda yakındaki bir fidancıya toprak getirttik. Tabi toprağın iyisi nasıldır bilmediğimden adama güvendim ve nereden nasıl toprak getirecek bakmadım. Sonradan babama gösterdiğim zaman toprağın çok killi ve sert olduğunu söyledi. "Toprak değil bu hafriyata benziyor" dedi

Bir süre kendi halinde durdu böyle. 4 yıl önce kompost ile toprağı adam etmeye karar verdim. İlk başlarda mezar gibi bir çukur açıp otları içine doldurdum. Biraz da hayvan gübresi koyup üzerini toprak ile kapattım. Seneye çıkan torf gibi toprağı bahçenin sağına soluna yaydım. Bu sene 100 çuval hayvan gübresi getirtip bahçenin her yerine yaydım.

Eski 22-03-2017, 20:35   #4
Yeni Üye

Gene bu sene, kompost üretimi için iki tane sandık yaptım. Sandıklar çam ağacından. Üzerine su bazlı emprenye ve vernik sürdüm kurda suya karşı koruması için.

Eski 22-03-2017, 20:38   #5
Yeni Üye

Bu senenin başında budadığım ağaç dallarını dal kıyma makinası ile kıydım. İçine planya talaşı ve hayvan gübresi de katarak tabaka tabaka doldurdum. Birkaç ayda baya oturdu. Şu anda dokunduğum zaman hafif bir sıcaklık geliyor, yani mikrobik faaliyet var

İkinci sandığa biraz ot koydum. Ama yaza doğru otlar iyice çoğalınca onları biçeceğim ve ikinci sandığı bu otlarla dolduracağım.

Eski 22-03-2017, 20:43   #6
Yeni Üye

Ot konusunda şöyle birşey yapıyorum 4 yıldır: Otların iyice büyümesini bekliyorum. Sonra da orakla biçtiriyorum ve biçilenleri kompost yapımında kullanıyorum. Otların kökleri ise toprakta kalıyor. Toprak kötü olduğu için en azından bu ot kökleri organik madde katmış oluyor toprağa. Yani şu sıralar otların gelişmesini teşvik ediyorum Hatta iyice azsınlar diye bu yıl bütün bahçeye bir çuval azot gübresi serpiştirdim.

Yıldan yıla toprağın geliştiğini ve torfa daha çok benzediğini görüyorum. ilk geldiğinde toprak açık kahverengi ve taş gibi katı idi. Şimdilerde rendi daha koyulaştı ve yumuşadı. İlk defa bu sene çatal bel ile çok rahatlıkla belleyebiliyorum.

TCM, kerkenez, dongyul ve 2 kişi beğendi.
Eski 23-03-2017, 12:09   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bir ihtimal bu sorunla karşılaşabilirsiniz:
Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraflar

Bu nedenle lütfen; Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 18:16   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bir ihtimal bu sorunla karşılaşabilirsiniz:
Uyarı için teşekkürler, konuları inceleyeceğim.

Eski 23-03-2017, 18:19   #9
Yeni Üye

Toprağın %50 sinde ayrık vardı. Bunları Kürek bel ile kendim ayıklamaya çalışmıştım birkaç sene önce, ama çok zor oluyordu ve çok yavaş ilerliyordum. Geçen sene roundup uygulaması yaptım ve bu sene ayrıklar iyi azaldı. Toprak da artık yeterince yumuşak olduğu için çatal bel ile bunları manuel olarak ayıklayabiliyorum.

Eski 24-03-2017, 12:44   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bahçeniz harika görünüyor,özellikle kamelyanız.Güle güle oturun.Aramıza hoşgeldiniz.Saygılar.

bahceli beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 16:06   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Bahçeniz harika görünüyor,özellikle kamelyanız.Güle güle oturun.Aramıza hoşgeldiniz.Saygılar.
Hoşbulduk Sevgi Hanım!

sevgihoca beğendi.
Eski 24-03-2017, 18:52   #12
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Bahceli; aramıza hoş geldiniz bahçeniz baya bir dinlenmiş artık bu sene domates, biberleri görebiliriz ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 19:10   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Bahceli; aramıza hoş geldiniz bahçeniz baya bir dinlenmiş artık bu sene domates, biberleri görebiliriz ^^
Hoşbulduk, hakikaten yeterince dinlendi

Geçen yıl sebze ekmiştik ama çok randıman aldığımız söylenemez. Düzenli sulama yapamadık. Bir de domateslerin dibi kahverengi leke oldu.

Bu sene ayaş domatesi ekmeyi düşünüyorum. Bu domates hakkında da Bloomberg kanalında çıkan "dragon's den" programı ile haberdar oldum. Bu domateslerin tohumlarını muhafaza edip nesillerinin devamını sağlamak isteyen yatırımcı, patronlardan destek istiyordu. Ayaş tohumu hibrit olmayan bir tohum, yetişen domatesin içindeki tohumlar da fide verebiliyor.

dongyul beğendi.
Eski 24-03-2017, 19:42   #14
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahceli Mesajı Göster
Hoşbulduk, hakikaten yeterince dinlendi

Geçen yıl sebze ekmiştik ama çok randıman aldığımız söylenemez. Düzenli sulama yapamadık. Bir de domateslerin dibi kahverengi leke oldu.

Bu sene ayaş domatesi ekmeyi düşünüyorum. Bu domates hakkında da Bloomberg kanalında çıkan "dragon's den" programı ile haberdar oldum. Bu domateslerin tohumlarını muhafaza edip nesillerinin devamını sağlamak isteyen yatırımcı, patronlardan destek istiyordu. Ayaş tohumu hibrit olmayan bir tohum, yetişen domatesin içindeki tohumlar da fide verebiliyor.
Sayın Bahceli; sulama en önemli konu damlama yapabilir ve birde ayarlı elektrikli saatlerden koydunuz mu siz olmadığınızda bile sulama işini yapabilir bahçe kendini...

Anlattığınız şey domatesleriniz mantari hastalık olmuş.. ekmek yeterli değil sulamak ilaçlamak çapalamak kısaca her şey bakım istiyor...

Sadece dünyada yerli ayaş domatesi yok bir sürü çeşit var atalık tohumluk onlardan ekebilirsiniz ayrıca emin olun hibrit domateslerden de tohum alıp yıllarca ekebilir ve kendi beğendiğiniz bireylerden tohum bırakabilirsiniz... Hibrit tohum denilince oluşan algıyı kırmak istiyorum....

bahceli beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 06:21   #15
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn bahceli, bahçe sayfanız hayırlı olsun...

bahceli beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024