agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni14669Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2016, 12:58   #871
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Buna gavur sürekli ekim (sucsession growing galiba) diyorlar. Mantıklı bir yöntem. Bu yıl bende denemeye başladım. Mesela patlıcanların arasında lahana, domateslerin arasında şu an karnıbaharlar saklı. Bakalım deneyip göreceğiz. Önümüzdeki günlerde bende kendi resimlerimi paylaşırım.
Sayın Kerkenez; bu yöntem çok başarılı ve uygulanmaya değer her mevsim bahçeniz dolu oluyor ürününüz her daim bol bol oluyor. Herkesin uygulanmasını tavsiye ederim ^^

YeniGine ve Jakin beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 23:28   #872
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili dongyul, komşum minik turp, havuç, marul, ıspanak tohumları almış. Yani şimdiden çimlendirmeye başlayalım mı o halde?

dongyul ve nuaymu beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2016, 08:58   #873
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili dongyul, komşum minik turp, havuç, marul, ıspanak tohumları almış. Yani şimdiden çimlendirmeye başlayalım mı o halde?

Sayın YeniGine; minik turp, marul ıspanak için erken şuan ekilse hemen tohuma kalkar diye düşünüyorum birde bu sıcaklarda haddinden fazla su ister...

Havuç şuan ekilebilir.
Diğerleri için 20 ağustosdan sonra çimlendirilmeye başlanabilir..

Eski 07-08-2016, 23:28   #874
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

İncir zamanı

Name:  PicsArt_1470604787598.jpg
Views: 705
Size:  57.6 KB

Süt mısırlarımız da olmaya başladı, sevilerek tüketiliyor.

Name:  PicsArt_1470604835570.jpg
Views: 650
Size:  78.7 KB

Eski 09-08-2016, 15:37   #875
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

- İncirler çok olunca topla topla bitmiyor; sadece bugün 15-20 kilo topladım. Ancak geçen sene ve bu yıl ki incir kurutma maceram hüsranla bitti İzmit'te nem çok fazla sanırım o yüzden incirler kurumadan bozuluyor, bir türlü kurutamadım gitti

İncirlerin eve gelirken ezilenleri ve aşırı olmuşları reçel oldu. Fazlalılığın bir kısmınını kilosu 4 tl'den satarak kurtuldum çok şükür...

Name:  PicsArt_1470748203287.jpg
Views: 948
Size:  61.9 KB

- Tabi ki de gene merakıma kurban oldum... Acaba oldumu? acaba böcek yedimi? derken dayanamadım ve bugün Kore'den gelen tatlı patateslerime zarar vermeden kontrol ettim. Bunlarda çok şükür olmaya başladı... Çok şirin ve tatlı bir kökte sadece 5 tane patates saydım... Hasat edilmek için sonbahar bekleniyor... Seneye daha fazla ekeceğim bu yıl tatlı patates de deneme yılı

Name:  PicsArt_1470748230200.jpg
Views: 661
Size:  78.6 KB

- Kış sebzelerini ekmeye başladım; brokoli ve karnabaharlar ekildi ama tavşan yemesin diye dua etmekten başka çarem yok Patatesi hasat ettikten sonra boşalan bölgeye 4 el arabası gübre döküp derince kazdım, kışlık sebzeleri ekmeye başladım.

Name:  Resim1.jpg
Views: 655
Size:  79.4 KB

Tavşan denilince sinirim bozuluyor, tavşan bağın altında evi olan birine aitmiş sahibine söylüyoruz ama benim değil diyor komşularına sorduğumuzda onların tavşanı var diyor. ayrıca tavşanı kovalayınca o eve gidiyor... ama sahibi inkar ediyor sonuç tavşanı öldüremediğimiz içinde bizim bağdan beslenip gidiyor... Bamyalarımı dalında kemirerek yiyor.. fasulyeler neredeyse bitti...

Eski 09-08-2016, 16:03   #876
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
- İncirler çok olunca topla topla bitmiyor; sadece bugün 15-20 kilo topladım. Ancak geçen sene ve bu yıl ki incir kurutma maceram hüsranla bitti İzmit'te nem çok fazla sanırım o yüzden incirler kurumadan bozuluyor, bir türlü kurutamadım gitti
Sayın dongyul ağzı açık olan incirler maalesef çabuk bozuluyor. Kurutma denemelerinizin başarısızlıkla sonuçlanmasında bu da etkili olabilir.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 16:28   #877
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
...
Tavşan denilince sinirim bozuluyor, tavşan bağın altında evi olan birine aitmiş sahibine söylüyoruz ama benim değil diyor komşularına sorduğumuzda onların tavşanı var diyor. ayrıca tavşanı kovalayınca o eve gidiyor... ama sahibi inkar ediyor sonuç tavşanı öldüremediğimiz içinde bizim bağdan beslenip gidiyor... Bamyalarımı dalında kemirerek yiyor.. fasulyeler neredeyse bitti...
Sahip niçin sahiplenmiyor ki

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 17:28   #878
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın dongyul ağzı açık olan incirler maalesef çabuk bozuluyor. Kurutma denemelerinizin başarısızlıkla sonuçlanmasında bu da etkili olabilir.

Sayın Dutlubahçe; evet haklısınız... ağzı açık olanlar hemen bozuluyor.. o yüzden 3 kategoriye ayırıyorum ağızı açık olanlar ilk sırada tüketilenler grubu, biraz daha ezik olanlar ya da kovanın altında kalanlar reçel oluyor.. düzgünler ise satılıyor...

Kurutmalık her gruptan yapsam da incirler kurumadan kapkara oldular nemden kaynaklı kesinlikle diye düşünüyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sahip niçin sahiplenmiyor ki
Sayın Mücevher Çalısı; sanırım tavşanı çocukları için petshopdan almışlar ve tavşan sevimli görüne bilir ama bakımı zor idrarı çok kötü kokuyor ve pisliği çok oluyor o yüzden başından atmak için yapıyorlar. Ben biraz inatçıyımdır sahibine bugün tekrar gittim (adamı yıldırana kadar tekrar tekrar kapısına gidicem) adamın üstüne gidince tavşanı vurun dedi... işin içinden çıktı gitti...tavşanın günahını bize çektircek aklınca...

Eski 09-08-2016, 18:26   #879
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bence tavşanı yakalayıp sen besle Dongyul"cuğum.Kurtuluşun yok.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 19:40   #880
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Şimdi sadece kendisi olsa bir havuca bakar ama bu canlı yavrulayınca ne yapılacak? Biliyorsunuzdur tavşanlar çok yavru yapmalarıyla meşhurdur, kilo kilo havuç gerekir, sizce kurtuluş mu bu?

Eski 09-08-2016, 20:09   #881
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Sayın Sevgi Hocam; ah yakalansa keşke ben onu uzak bir dağ başına bırakırım ancak yakalanmıyor çok atik bir anda kaçıp gidiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Şimdi sadece kendisi olsa bir havuca bakar ama bu canlı yavrulayınca ne yapılacak? Biliyorsunuzdur tavşanlar çok yavru yapmalarıyla meşhurdur, kilo kilo havuç gerekir, sizce kurtuluş mu bu?
Sayın Mücevher Çalısı; keşke yakalansa bakarım da ancak bizlerde tavşan iyi karşılanmıyor (kesinlikle batıl inanç biliyorum). O yüzden bakmama ailem izin vermez... ve tavşan sadece bir tane başka bir eşi dostu yok maalesef. Zaten buralarda yabani tavşanda bulunmaz o yüzden tek başına takılıyor bağda...

Bağın sahibi hayvanı vurdu vuracak tüfeği hazırlanış :S bekliyorlar... yahnisini yapıp bir tabak da sahibine götürmeyi düşünüyorlar

Eski 10-08-2016, 11:31   #882
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Büyük serada son durum

- Bu sene ilk defa yetiştirdiğim alakır etlisi domatesi verimli ve tadı güzel olduğu için çok hoşuma gitti.... Sonbaharlık olarak fide yapıp seraya ekmiştim... Seradaki domatesler havaların sıcak gitmesiyle coştular...

Name:  20160810_091119.jpg
Views: 636
Size:  74.8 KB

Name:  20160810_091126.jpg
Views: 618
Size:  75.5 KB

- Bugün itibariyle domateslerde ilk çiçek açımı başladı...

Name:  Resim1.jpg
Views: 656
Size:  57.1 KB

- Domateslerin arasına ektiğim iki sıra brokolide artık neşenlendi bir kaç tanesi kök hastalığına kurban gitse de geri kalanı çok iyi durumdalar ^^

Name:  20160810_091134.jpg
Views: 634
Size:  78.3 KB

Dışarıdaki domatesler hastalıktan kırılıyor sökülüp yerine kışlık ürünler ekilecek... Bu domateslerde Eylül-Ekim ayında bize yetecek diye düşünüyorum

Eski 10-08-2016, 22:23   #883
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Patlıcan Çeşitleri

- Bu seneki patlıcanların maşallahı var, her şey bol bol oluyor.

- Ziraattan alınan patlıcanlar bol döküm yapıyor. 2-3 günde bir bu kadar patlıcan topluyoruz. Karnıyarığı ve közlenerek yapılan salatası çok güzel oluyor.

Name:  sss.jpg
Views: 619
Size:  52.3 KB

- Alaca patlıcan; çok lezzetli çekirdeksiz ve uzun bir çeşit ancak çok verimli değil. Sadece 6-7 adet kopara bildik. Kızartması son derece güzel oluyor.

Name:  20160805_084804.jpg
Views: 610
Size:  76.2 KB

- Little finger patlıcan; tüketimi yapılmadı ancak annemden öğrendiğim kadarıyla bu tür patlıcan reçel yapılıyormuş... Çok verimli görünmüyor ve çok geç ürün verdi.

Name:  20160810_091709.jpg
Views: 613
Size:  77.0 KB

- Uzun patlıcanda çiçek açıp döküyor meyveye hiç yatmadı...

Seneye eğer etkinlikte tohumu paylaşılırsa Halep karası patlıcanını yetiştirmek istiyorum.

Eski 16-08-2016, 17:17   #884
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

İkinci Posta Salatalıklar

İkinci posta salatalıklar toplanmaya başlandı.

Name:  PicsArt_1471356682195.jpg
Views: 569
Size:  62.0 KB

Name:  PicsArt_1471356653770.jpg
Views: 550
Size:  81.4 KB

Name:  PicsArt_1471356765620.jpg
Views: 564
Size:  83.3 KB

Eski 16-08-2016, 19:36   #885
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
...Seneye eğer etkinlikte tohumu paylaşılırsa Halep karası patlıcanını yetiştirmek istiyorum.
Etkinlikte paylaşılan halep karası patlıcan tohumlarını ektim, bir hafta , iki hafta, üç hafta .. tık yok. Herhalde olmayacak bunlar deyip üzerine domates ektim plastik bardakların. Domatesler çıktı büyüdü, aktarırken baktım bardaktan bir şeyler daha geliyor,tam yabani ot sandım yolacam diğer bardaklardan da aynı ot çıkmış. Sonradan uyandık gelenler halep karası patlıcanlar. Tabi yapacak bir şey yok domateslere devam ettik. Seneye ekecekseniz yılbaşı akşamı ekin anca sezona yetişir.

YeniGine, Muda, telato ve 5 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 21:24   #886
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Etkinlikte paylaşılan halep karası patlıcan tohumlarını ektim, bir hafta , iki hafta, üç hafta .. tık yok. Herhalde olmayacak bunlar deyip üzerine domates ektim plastik bardakların. Domatesler çıktı büyüdü, aktarırken baktım bardaktan bir şeyler daha geliyor,tam yabani ot sandım yolacam diğer bardaklardan da aynı ot çıkmış. Sonradan uyandık gelenler halep karası patlıcanlar. Tabi yapacak bir şey yok domateslere devam ettik. Seneye ekecekseniz yılbaşı akşamı ekin anca sezona yetişir.

Sayın TCM; patlıcan, biber gibi tohumları çimlendirmeden asla toprağa direk ekmiyorum. Patlıcan zaten biraz geç çimlenir siz direk toprağa ektiğiniz içinde biraz uzun beklemişe benziyorsunuz...

kursun, YeniGine ve kerkenez beğendi.
Eski 17-08-2016, 07:50   #887
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Dongyul, anlatamamışım. Notlarıma baktım domates değil fasulye imiş. Plastik bardaklara ektim patlıcanları, epey bir süre çıkmayınca üzerine fasulye ektim bardakların. Fasulyelere çıktı büyüdü, toprağa aktarım zamanı geldiğinde topraktan çıkmaya başladı patlıcanlar

Eski 17-08-2016, 08:28   #888
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ Dongyul, anlatamamışım. Notlarıma baktım domates değil fasulye imiş. Plastik bardaklara ektim patlıcanları, epey bir süre çıkmayınca üzerine fasulye ektim bardakların. Fasulyelere çıktı büyüdü, toprağa aktarım zamanı geldiğinde topraktan çıkmaya başladı patlıcanlar
Bunlar benim tembel patlıcan tohumlarımdı sanırsam. Bende de geç çıktı ve geç meyveye yattı ama acısını çıkarttı toplamaya yetişemiyoruz şimdi.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 09:20   #889
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evet o tembeller Haklarını yemeyelim tembel ama güçlülermiş, üzerine eklenen ilave torf vs. susuz beklemeye rağmen neredeyse tamamı çıktı.

Eski 17-08-2016, 09:58   #890
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Ben de katılayım muhabbete. Ben de Halep Karası ekmiştim. Fakat tohumlar sizden gelme değildi, Sn. kerkenez. Zaten patlıcan tohumları geç çimleniyor. Halep Karası'nın daha da geç çimlenme özelliği olabilir.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 11:57   #891
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Sonuç; çimlenmesi için beklemekten "Patlıcan" demek ki

Eski 20-08-2016, 14:02   #892
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Misirlar hibrit tohumdan mi? Siralar cok iyi dolmus.

Alıntı:

Süt mısırlarımız da olmaya başladı, sevilerek tüketiliyor.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 22:58   #893
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Misirlar hibrit tohumdan mi? Siralar cok iyi dolmus.
Sayın Birnefestoprak; bir kaç yıl önce ziraattan tohumunu almıştım bu zamana kadar kendim çoğalttım. Hibrit olduğunu düşünüyorum

Eski 21-08-2016, 11:40   #894
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Sayın Birnefestoprak; bir kaç yıl önce ziraattan tohumunu almıştım bu zamana kadar kendim çoğalttım. Hibrit olduğunu düşünüyorum
O halde etkinlikte bekleriz kendilerini
Paket içinde mi almıştınız? Standart tohumdu herhalde.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 11:54   #895
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
O halde etkinlikte bekleriz kendilerini
Paket içinde mi almıştınız? Standart tohumdu herhalde.
Sayın Taşlıbahçe; bu yıl çeşit çeşit tohumlar paylaşmak çok istiyorum. Mısırda buna dahil umarım tohumları beğenirsiniz.

Açık tohumdu, çok az almıştım ve her yıl ektikce çoğalttım.

Eski 21-08-2016, 15:19   #896
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir zamanlar piyasa standardı olan tipik (ve oldukça güzel) bir yerli süt mısırı var, o olabilir. Sizdeki eğer hibritse, seleksiyon yoluyla stabilize edilmesi zaman alır. Elinizde tuttuğunuz koçanların sıra dolumu ve koçan uzunluğu çok iyi hakikaten.

Bir de tavsiye (belki de zaten böyle yapıyorsunuzdur): Eğer mısır tohumu paylaşacaksanız, mümkün olduğu kadar çok koçandan tohum alıp karıştırdıktan sonra paylaşın. Kendiniz için ekerken de buna dikkat edin. Mısır, gen havuzunun daralmasına (ing. inbreeding depression) müsait bir bitkidir.

Alıntı:
Sayın Taşlıbahçe; bu yıl çeşit çeşit tohumlar paylaşmak çok istiyorum. Mısırda buna dahil umarım tohumları beğenirsiniz.

Açık tohumdu, çok az almıştım ve her yıl ektikce çoğalttım.

Düzenleyen birnefestoprak : 21-08-2016 saat 16:33
Eski 21-08-2016, 16:15   #897
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Bir zamanlar piyasa standardı olan tipik (ve oldukça güzel) bir yerli süt mısırı var, o olabilir. Sizdeki eğer hibritse, seleksiyon yoluyla stabilize edilmesi zaman alır. Elinizde tuttuğunuz koçanların sıra dolumu ve koçan uzunluğu çok iyi hakikaten.

Bir de tavsiye (belki de zaten böyle yapıyorsunuzdur): Eğer mısır tohumu paylaşacaksanız, mümkün olduğu kadar çok koçandan tohum alıp karıştırdıktan sonra paylaşın. Kendiniz için ekerken de buna dikkat edin. Mısır, gen havuzunun daralmasına (ing. inbreeding depression) müsait bir bitkidir.
Sn Dongyul birkaç senedir kendi ürettiklerinden ektiğini yazmış. Her yıl yeni ürünün tohumunu kullandığını düşünürsek ve aldığı sonuç hep ilk ektiği tohumla aynı sonucu veriyorsa bu mısırın yine de hibrit olma olasılığı var mıdır?

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 16:33   #898
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hibritse yoktur. Sn dongyul'un resimde gösterdiği ortadaki meyve, tipik şekilde meyve boyu bakımından (ve bence dane dizilim yapısı olarak da) farklı sonuç vermiş. Değerlendirme yapmak için sağlıklı popülasyon sayısı neydi bakmam lazım ama ideal şartlar altında hem üretimde hem de tohum paylaşımında 100'ün üstünde bitki değerlendirilirse iyi olur. Ev bahçeciliği için pek mümkün olmayan bir sayı ama zaten mısır, tohumluk kalitesinin tutturulması çok kolay bir bitki değil.

Bunun yanında domateste mutasyon kaynaklı çok sayıda farklı kültivar görülebiliyor. Örneğin, diyelim ki bu sene domates olarak sadece Köpek Hayası ektiniz (yani çapraz tozlaşma ihtimali yok) ve yine bu seneki mahsülden tohum aldınız. Seneye bu sene topladığınız tohumlardan ektiniz ve yetiştirdiğiniz tek bir bitkide hem şekli hem de rengi farklı, aynı zamanda da lezzeti çok iyi olan meyveler elde ettiniz. O bitkiden ayrıca tohum aldınız ve sonraki sene o tohumu ayırarak tekrar ektiniz. Farklı meyvelerin önceki sene olduğu gibi ve ilerleyen yıllarda da stabil sonuç vermesi mümkün. Bu şekilde, doğal süreçlere bağlı olarak gelişmiş, çok sayıda kültivar (ing. strain) bulunuyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Sn Dongyul birkaç senedir kendi ürettiklerinden ektiğini yazmış. Her yıl yeni ürünün tohumunu kullandığını düşünürsek ve aldığı sonuç hep ilk ektiği tohumla aynı sonucu veriyorsa bu mısırın yine de hibrit olma olasılığı var mıdır?

Eski 21-08-2016, 20:55   #899
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:

Sayın Birnefestoprak ve Taşlıbahçe; çok teşekkür ederim ne kadar kıymetli bilgiler paylaşıyorsunuz çok mutlu oluyorum sizileri sayfamda gördükçe...

Mısırları koçanlarından ayırınca hepsini karıştırıp seneye öyle ekiyorum... Ama dikkatimi çeken şu tadı mükemmel süt mısır lezzetli kim yediyse lezzetinin çok güzel olduğunu söylüyor... tohumunu istiyorlar...

Eski 22-08-2016, 00:05   #900
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
... tohumunu istiyorlar...
Ehm, kem-küm, biz de sıraya kaynak yapalım çaktırmadan...

Etiketler
birnefestoprak, tcm, telato

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024