agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 9 Gönderen ÖzgürSunman
  • 1 Gönderen Dutlubahçe
  • 1 Gönderen gsezer
  • 2 Gönderen ÖzgürSunman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2020, 20:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
ÖzgürSunman / Bahçe

Merhaba Ben Özgür. Zemini engebeli olan bahçe'yi 20 gün önce koşturdum, tırmıkla düzelttim. Yer örtücü olarak ak üçgül tohumu aldım. 1 kg umarım yeter. Boch rotak çim biçme makinesi ve misinalı kenar biçme aleti aldım. Doğal otunu bile biçince yeşillik olacağına inanıyorum. Tel örgü kenarlarına ve komşu apartman dibine leylandi dikmeye başladım. Evimin yan ve arka kenarlarına çirkin görüntüyü kapatma adına alev çalısı dikmeye başladım. Leylandileri tanesi 10 TL, Alev ağaçlarını 3 TL'ye aldım. Evin Ön kenarına dereden topladığım taşları dizeceğim ve adını bilmediğim bir takım soğanlı soğansız çiçekler ekeceğim. Genelde gölge ve rutubetli olan bahçe yol duvarının dibine ortanca diktim.
Ön bahçeye ayak izi taşlarını altını kumla doldurarak dizdim lakin yerlerine oturma, kayma oluyor. Hepsini aynı seviye yapmak zor oldu. Aralarına aküçgül tohumu, çim tohumu ve kumu karıştırarak serptim. Bahçemin hem çocuklar için bir oyun alanı hemde çiçekli bir bölge olmasını istiyorum ama nasıl yapacağım çözemedim. Balkon duvarının arası ölü bölge, nasıl değerlendirilir diye düşünüyorum.
Bu işe buradaki değerli forum üyelerinden cesaret alarak başladım. Tecrübelerini paylaştıkları için hepsine çok ama çok teşekkür ederim.

Hepinize sevgiler saygılar.

Bahçenin bulunduğu şehir: Sakarya, Hendek

Bahçenin büyüklüğü: 500 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Karadeniz İklimi, Yarı gölge ve güneşli alanlar

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 7-10 gün minimum - 5 c.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Son 10 yılın 1 yılı sebze yetiştirildi, 3 kere koşuldu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 10 gündür.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır yardım almadım. Tasarımı halen düşünmekteyim.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz. Bahçe ilk mesajlardaki resimde gözüküyor. Taslak çizdim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ölü gölge bölge.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Yeşil, Renkli, Güvenli ve çocuklarım için uygum bir oyun alanı.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Ön bahçede 1 vişne, 2 incir, 1 hurma, 1 ceviz, yanda 1 erik, ortada bir erik, arka da 1 erik 1 incir.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Leylandi ve Alev Çalısı Çiti oluşturmaya çalışıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? şu anda hortum ile sulanıyor. Yeraltından yağmurlama ve damlama sistemi kurmayı planlıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damlama sistemi
Yapmak istiyorum.
Toprak özellikleri: Bazı noktalarda hamur gibi, suyu hemen emmeyen galiba killi toprak, bazı yerlerde pamuk gibi koyu kahverengi toprak.

Kompost yapıyor musunuz? Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Büyük ağaçların budanma şekli.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Hayır

Bahçeniz organik mi?Hayır

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Salyangoz, sümüklü böcek

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?Vahşi

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? 1 taraf 3 katlı bina diğerleri açık.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Şu karantina günlerinde bu meşgaleye başlamışım

Eklenen Resimler

ÖzgürSunman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 20:57   #2
Yeni Üye

Yarın ilerlemelerin fotoğrafını çekip paylaşacağım. Görüş ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 11-04-2020, 21:39   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Kolay gelsin, hayırlı olsun. Gelişmeleri ilgi ile takip edeceğiz.

ÖzgürSunman beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 21:53   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Sayfanız hayırlı olsun, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

ÖzgürSunman beğendi.
gsezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 11:49   #5
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Açtığım konuyu bulamadım dün. Leylandilerin ve alev ağaçlarının dikimini bitirdim. Elimde 50 küsür alev ağacı 20 küsür leylandi kaldı. Dikecek yer bulamadım. Yol Bahce duvarının dibine ortancalar ile alev ağaçlarını yakından ekmek zorunda kaldım. Eğer yakın çevremizde ihtiyacı olan varsa ağaçlardan hediye edebilirim. Evin duvar dibine ismini bilmediğim bazı çiçeklerden hediye edilmişti onları diktim. Resimlerini atmaya çalışacağım. Bugün ak üçgül tohumlarını ekmek istiyorum. Öncesinde sulama için, pırpır dönerek su atan kazıklı bir tabanca aldım. Şebeke suyu basıncı umarım yeterli olur. Şu anda gübre atmalımıyım onu düşünüyorum. Ziraat odasına gittim sordum ve şeker gübresi atabileceğimi söyledi. Aynı zamanda da sonbaharda ekimin iyi olacağını söyleyenler var ancak beklemeye tahammülüm yok. İncelediğimde ak üçgül ün humuslu toprak sevdiğini gördüm. Bizim toprağımızda koyu kahverengi, killi karışık. Seveceğini düşünüyorum. Tohumu ekerken serpme mi yapmalıyım, nasıl dengeli dağıtabilirim, yoksa gömme mi yapmalıyım çok bilgisizim. 1,2 cm derinde olmasını nasıl ayarlayabilirim ki? Sanırım tohumu atıp tırmıkla karıştırıp sulamaya başlayacağım. Gübre bulabilirsem de biraz gübre karıştıracağım. Silindirleme imkanım şu anda yok. Ektikten bir süre sonra silindirlesem zararı olmaz ***. Acemiliğim her halimden belli oluyor. Ak üçgülün ve ağaçların kaderini aralıklarla sizinle paylaşmaya çalışacağım.
1)Resimlerde paylaştığım çiçeklerin ismini bilen varsa çok sevinirim.
2)Leylandi ve alev ağaçlarının dibi resimdeki gibi yaşlı, nemli iken tekrar sulamak zararlımıdır? Yoksa kurumasını bekliyeyim mi!?
3) Leylandilerin dikiminden ne kadar zaman sonra form vermeye, budamaya başlayabilirim?
4)ak üçgül tohumunu atmadan önce toprakdaki yeni yeni çıkan yabani otlara ot kurutma ilacı atsam ekeceğim ak üçgül için zararlı olur mu?
Saygılar..

Jasmine Tea ve gsezer beğendi.
Eski 16-04-2020, 07:47   #6
Yeni Üye

Merhaba bir türlü resim yükleyemiyorum malesef. Bahçeye aküçgül tohumunu attım. Tohumu bahçeyi 1 metre karelere ayırarak attım ancak daha sonra tohumun yetmeyeceğini fark edince daha gevşek atmak zorunda kaldım. Çimen tırmığı ile yüzeyi karıştırdım. Ardındsn fındığa atılan kahverengi boncuk boncuk gübreden 5 kilo kadar bahçeye yaydım. Yayarken birer yemek kaşığı kadar leylandi ve Alev ağaçlarının diplerinede attım ve yüzeyde bıraktım. Bol suladım ve ardından yağmur yağdı zaten. Yarından itibaren 4,5 gün yağmurlu gözüküyor. Yabancı otları koparmaya çalıştım ama çok uzun süreç olduğu için vazgeçtim. (Leylandilerin dikimi konusunda forumda gördğğüm bir bilgiyi paylaşayım. Çukur kazarken çıkan üstteki verimli toprağı kenara ayırın ağacı yerleştirdikten sonra önce bu toprağı köküne yayın. Besin değeri fazla olacaktır.)
Şu andan sonra ağaçların killi toprakda ne kadar başarılı olacağını, silindir geçilmeyen aküçgülün yeri Ne kadar yeşertebileceğini test etmiş olacağız. Silindir bulma imkanım olmadı ve sanıyorum birçok kişininde olmuyordur. Bahçe yeşillendikten sonra fotoğraf paylaşacağım. Herkese sağlıklı günler..

Eski 16-04-2020, 20:07   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖzgürSunman Mesajı Göster
Merhaba bir türlü resim yükleyemiyorum malesef. Bahçeye aküçgül tohumunu attım. Tohumu bahçeyi 1 metre karelere ayırarak attım ancak daha sonra tohumun yetmeyeceğini fark edince daha gevşek atmak zorunda kaldım. Çimen tırmığı ile yüzeyi karıştırdım. Ardındsn fındığa atılan kahverengi boncuk boncuk gübreden 5 kilo kadar bahçeye yaydım. Yayarken birer yemek kaşığı kadar leylandi ve Alev ağaçlarının diplerinede attım ve yüzeyde bıraktım. Bol suladım ve ardından yağmur yağdı zaten. Yarından itibaren 4,5 gün yağmurlu gözüküyor. Yabancı otları koparmaya çalıştım ama çok uzun süreç olduğu için vazgeçtim. (Leylandilerin dikimi konusunda forumda gördğğüm bir bilgiyi paylaşayım. Çukur kazarken çıkan üstteki verimli toprağı kenara ayırın ağacı yerleştirdikten sonra önce bu toprağı köküne yayın. Besin değeri fazla olacaktır.)
Şu andan sonra ağaçların killi toprakda ne kadar başarılı olacağını, silindir geçilmeyen aküçgülün yeri Ne kadar yeşertebileceğini test etmiş olacağız. Silindir bulma imkanım olmadı ve sanıyorum birçok kişininde olmuyordur. Bahçe yeşillendikten sonra fotoğraf paylaşacağım. Herkese sağlıklı günler..
Forumda linkini verdiğim bölümü incelerseniz, çözebilirsiniz sanırım.
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ak üçgül, alev ağacı, bahçe, leylandi, peyzaj

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024