agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2150Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2016, 14:36   #61
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Son,merdivenli resim beni benden aldı.Bahçenizin her köşesi eski ve çok da gizemli.Değişik bir doku var.En çok ilgimi çeken bahçelerden biri.Bazen derin bir yanlızlık,bazen de sizin çalışmalarınızla sıcacık,sevimli bir ortam.

Aslında evinizi de merak etmiyor değilim.Mesela yer karoları eski mi?Mutfak dolapları nasıl?Değişmişse önemli değil,evin eski yapısını merak ediyorum sadece.Sevgiler.
1950 li yıllarda bir Rum usta tarafından yapılmış 2 katlı 10 odalı bir ev.Uzun yıllar kapalı kaldığı için taşındığımda kanalizasyon su ve elektirik tesisatında bir hayli sıkıntı yaşadım.Kırıp dökmeden bu sorunları aştık. Odalar parke, mutfak ve banyonun yer karoları eski,dolaplar da değişmemiş.Ada evleri yazlık olarak tasarlandığı için kışın ısınmak zordur.Pimapen,ısıcam,kalorifer tesisatı gibi orjinalliğini bozacak hiçbir değişiklik yapmadan soba ile ısınmaya çalışıyoruz.Geceleri ahşap aksamı kemiren kurt sesleri,nereden geldiğini kestiremediğimiz tıkırtılar,rüzgarda inleyen çam ağaçları bahçedeki salıncaklı sandalyenin gıcırtısı,ormanda dinmek bilmeyen köpek ulumaları daha bir sürü tuhaf etkiler misafir gelenleri ürkütse de biz alıştık bu gotik atmosfere.Ada'ya şehir suyu çok yıllar sonra gelmiş,su ihtiyacı yağmur sularının biriktirdiği sarnıçlardan karşılanırmış.Bizde biri evin içinde ikisi bahçede üç tane var.Yağmurda sarnıca dolan su sesleri,bahçenin muhtelif yerlerine astığım rüzgar çanları yazlıkçıların çekildiği uzun kış gecelerinde müziğimiz oluyor.Ada yaşamının güzelliği,hüznü anlatmakla bitmez.Ben bir şeyi çok içten isteyince gerçekleştiğine inanırım.Yıllar önce internette gezinirken bir tablo görmüştüm.Bir evin verandasında 8-10 kedi dizilmiş okyanusa bakıyorlardı.O kadar içten böyle bir evim olsa demişim ki şimdi kedilerimin deniz manzarası ve fazladan ormanları da var.

Eklenen Resimler

Emmazunz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 22:56   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Düşündüğüm gibi Sevgili Emmazunz,ortam çok güzel ama bazen bana ürkütücü de gelebiliyor.10 odalı olması etkileyici.Her odadaki yaşanmışlık ve terk edilmişlik.O merdivenli resim yabancı dergilerden fırlamış,sanki ortaçağ avrupası havasında.Zevkle oturmanız dileğiyle.Güzel açıklamalarınız için teşekkürler.

nuaymu, Jakin ve duy-gu beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 10:30   #63
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Bahçeden muhtelif görüntüler

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 10:36   #64
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Çiçekler "biz de varız,biz de varız" diyorlar, O halde;
Yelpaze çiçeği, pasiflora,gül sardunya,sarı zakkum ve zerdeçal arzı endam etsinler bakalım.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 10:55   #65
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Sevgili Emmzunz,
Sayfanız çok güzel... Evinize, bahçenize, kedilerinize, çiçeklerinize bayıldım. Bahçe sanki romanlardaki gibi, gizemli, mistik, huzur verici ama bir yandan da renkli ve sürpizlerle dolu Çiçek sevginizin yanı sıra hayvan sevginizde ön plana çıkmış sayfanızda, buna çok sevindim sevgiyle kalın...

Emmazunz, Vegy, Jakin ve 1 kişi beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 12:17   #66
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
bitkileriniz yine harikalar sevgili Emmazunz ama zerdaçala bayıldım çok güzel görünüyor

Jakin ve sevgihoca beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 15:07   #67
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Yıllık iznimin bir kısmını bayram tatili ile birleştirince kafamı meşgul eden pek çok işi halletme fırsatım oldu.Balkonlarda boş duran eski,paslı ferforje saksılıklar, ayak yapılıp güzelce zımparalanıp boyanınca bahçede işe yaramaktan mutlu oldular. Günışığının yetersiz olduğu kış aylarında bir köşeye kaldırdığım goblen işlemeyi de bu yaz bitirmeye kararlıyım, eski radyo tiyatrosu kayıtlarını dinleyerek bahçede gergef işlerken kendimi başka bir zamanda hissediyorum.Arka bahçedeki eriklerin son partisi de bu tatilde toplandı,marmelat,komposto,şerbet olup buzdolabının serin cennetine girmeyi beklemekteler.

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2016, 15:18   #68
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Sundavilla,tam adını bilemediğim küpeli çiçek ve kış yaz bahçede duran salon tülü de,kedi Blondi de uzun süre evdeyim diye sanki daha mutlular.....

Eklenen Resimler

Düzenleyen Emmazunz : 28-09-2016 saat 14:49
Eski 11-07-2016, 20:25   #69
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emmazunz Mesajı Göster
Sundavilla,tam adını bilemediğim küpeli çiçek ve kış yaz bahçede duran salon tülü de,kedi Blondidi de uzun süre evdeyim diye sanki daha mutlular.....
O küpeliye bayıldım Sayın Emmazunz, nazar değmesin maşallah.

Jakin beğendi.
nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 00:47   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bir an rüyadayım sandım,resimler gene harika.Elişleri,erikler,çiçeklikler,elinize sağlık,hepsi çok güzel görünüyor.Sağlıkla kalın.

Jakin beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 09:29   #71
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Teşekkürler sayın Nuaymu ve Sevgihoca.

Jakin ve sevgihoca beğendi.
Eski 12-07-2016, 13:57   #72
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Nefis, bayıldım,"kaçip kurtulmak" isteyenler olurda kaçmak kısmını herkes becerir ya ama kurtulmak işte böyle bir bahçede mümkün bana göre.Gülegule yaşayın.

Jakin beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 11:34   #73
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Köpekler kediler kadar zarif varlıklar olmadığı için bahçeye zarar verir endişesi ile köpek sahiplenme hususunda tereddütlerim vardı ama bir sabah süt kokulu bu minnağı hangi vicdansız anasının koynundan alıp benim bahçeme bırakmışsa artık başka seçeneğim kalmadığı için yıkadık pakladık doyurduk ve bağrımıza bastık. İki haftadır bizimle olan Karabaş gündüz bahçede kedilerle oynuyor ve henüz çiçeklere bir zararı yok.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2016, 11:37   #74
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Kavurucu sıcaklar çiçekleri hırpalasa da bahçeyi neşelendirmekten vazgeçmiyorlar

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2016, 10:20   #75
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Lâklâkan

Leyleklerin göç yoluna koyulmadan önce toplanma alanlarından biri de evimin karşısındaki ormanlık alandır.Her yıl toplanmaya başladıklarını gecenin sessizliğinde LÂKLÂKALARINI duyarak anlar ve sabahın erken saatlerinde her ağaçta üçer beşer tünemiş yüzlerce leyleği rahatsız etmemeye özen göstererek sessizce izlerim. Cumartesi günü onlarla hüzünlü bir veda için çıktığım tepede, ağaçlıklar arasından görünen evim bile sanki bu ayrılıştan kederlenmiş gibi geldi bana.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2016, 10:27   #76
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Leylekler gitti ama yaz devam ediyor.Şimdi güzelliklerini sergileme sırası ağaç hatmilerde.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2016, 10:41   #77
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Yavru köpeğimiz büyüyor ve oyun niyetine çiçeklere biraz zarar verdi ama büyüyünce geçeceğini umarak bazı önlemler alıyorum.
Zengardenden Haziran ayında aldığım üç tatlı patates fidesini ektiğim kasayı arka bahçede kurumuş bir fidanın dibine koymuştum.Henüz hasat etmedik ama yaprakları ve çiçekleri ile süs bitkisi olarak da çok hoş duruyor.Sürgünlerden kestiğim çelikler suda iki günde kökleniyor bende büyük saksıların dibinde bulduğum her boşluğa dikiyorum böylece kışa kadar yumru vermese bile bir sürü tatlı patates sarmaşığı bahçeyi şenlendirecek.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2016, 10:50   #78
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Son olarak Eminönündeki çiçekçilerden pek de umutlu olmayarak aldığım küpe ve ilk defa karşılaştığım kıvırcık yapraklı aşk merdiveni ile bu günkü paylaşımları kapatıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2016, 11:22   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2014
Maşallah tek kelimeyle Harika.
Ellerinize sağlık

Jakin beğendi.
06arif55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 14:37   #80
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Kışın ayak sesleri hafiften hafiften duyulmaya başlasa da şenlik devam ediyor;
selluka,mavikelebek,mavi yaseminler ve diğerleri.....

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2016, 14:56   #81
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Arkadaşım, sevdiğimiz yazar C. Bukowski'nin ismini bir saksıda görüp fotoğraflamış. Ben de ondan ilham alarak ismini G.Orwell'in aynı isimli romanında duyduğum,sonra da Ada'da tanışıp bahçemde oldukça geniş yer verdiğim Aspidistra saksısına adını ve yazarını çiziktiriverdim. Sıcak,soğuk,susuzluk gibi her koşulda inatla hayatta kalmayı beceren,çiçeksiz,cazibesiz ve inatçı Aspidistranın bu tavrına özeniyorum doğrusu.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2016, 15:04   #82
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Bu fotoğraflar da akşam güneş battıktan sonra orman köpeklerini besleme turumuzdan.Ancak yabani oldukları için fotoğraflamak bir hayli zor,mamayı döküp uzaklaştıktan sonra çıkıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2016, 22:49   #83
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Emmazunz; sayfanıza hayran kaldım son kısmını inceleyebildim diğer sayfaları da zamanım oldukça inceleyeceğim satır satır okuyacağım.. Bu güzel sayfa nasıl olur da gözümden kaçtı

Öncelikle çiçeklerinize, bahçenize, kedi, köpek, kaplumbağanıza bayıldım çok şirin ve tatlılar...

Öncelikle bence adada yaşama fikri çok güzel hele ki bir Rum evi olması ayrıca çok hoşuma gitti... Maalesef eski adadaki yaşamdan eser kalmasa da halen hoş ve beni bile cezbediyor....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emmazunz Mesajı Göster
Geceleri ahşap aksamı kemiren kurt sesleri,nereden geldiğini kestiremediğimiz tıkırtılar,rüzgarda inleyen çam ağaçları bahçedeki salıncaklı sandalyenin gıcırtısı,ormanda dinmek bilmeyen köpek ulumaları daha bir sürü tuhaf etkiler misafir gelenleri ürkütse de biz alıştık bu gotik atmosfere.Ada'ya şehir suyu çok yıllar sonra gelmiş,su ihtiyacı yağmur sularının biriktirdiği sarnıçlardan karşılanırmış.Bizde biri evin içinde ikisi bahçede üç tane var.Yağmurda sarnıca dolan su sesleri,bahçenin muhtelif yerlerine astığım rüzgar çanları yazlıkçıların çekildiği uzun kış gecelerinde müziğimiz oluyor.Ada yaşamının güzelliği,hüznü anlatmakla bitmez.

Bu yazınız ayrıca çok hoşuma gitti, adaya her geldiğimde içimi buruk bir hüzün çöküyor, mutsuz oluyorum ancak prens adalar içinde Heybeli ada en yeşil ada olduğu için çok hoşuma gidiyor mutlu oluyorum... Her ayrıldığımda adadan kendimi kötü hissediyorum... Sarnıç konusuna katılıyorum bende gece yağan yağmurla birlikte sarnıca dolan suyun sesi halen kulaklarımdadır... O su sesi küçüklüğümde gece başımda okunan masal gibi gelirdi anlamadan uykuya dalardım.. Maalesef sarnıçlardan eser kalmadı modern hayat bu tarz şeyleri bizden alıp gitti..

Adalardaki bahçe düzeni mimarisi genelde hep aynı tarzdır hepsi aynı ustanın elinden çıkmış gibi düzenli temiz kendi özünde kibar genelde Rum stilinde...

-Heybeliadaya sık sık geliyorum en sevdiğim mekanlardan biridir...
Bundan sonra etrafa daha dikkatli bakacağım o gizli tatlı bahçenizi görebilmek dileğiyle ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 09:40   #84
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Sevgili Dongyul, sayfam hakkında yazdıklarınız beni mutlu etti,teşekkürler.

Eski 28-09-2016, 05:44   #85
Yeni Üye

hakandaspinar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2011
Sevgili Emmazunz
İnanın çok akıcı ve sürükleyici bir fotoroman tadındaki yazılarınızı, evinizi, bahçenizi, zengin çeşitleriyle çiçeklerinizi ve hayvan dostlarınızı övmeden geçemedim öyle güzel bir hayat istemişsinizki hayallerinizi gerçek edecek bir aşk hissiyle çalışıp emek verip o güzel sonuçları bizlerede ilham olacak şekilde edebi bir dille aktardığınız için size canı gönülden teşekkür ederiz. Keşke sizi rahatsız etmeden o güzel doğadan ve masal tadında evinizden bir nefes alabilsem diye içlenmedim değil

thor cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakandaspinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 14:29   #86
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Hakan kardeşim,filimler ve romanlar hayatın sıkıcı ayrıntılarından arındırılmış kurgulardır.Benim burada paylaştıklarım da öyle.Daha dün akşam orman beslemesi yaparken düştüm bileğim burkuldu yürüyemiyorum.16 Temmuz darbe sabahı kuduz aşısı olmaya Büyükada'ya gitmek zorunda kaldım.Saksılardaki kuru yaprakları temizlerken akrep soktu,evin içindeki sarnıçtan çıkan sümüklü böcekler ve türlü türlü haşerat neredeyse yataklarımıza girecek.Kışın soğuğu,yazın kalabalığı,hergün şehre inmek için sabah akşam iskeleye yürünen uzun yol v.s türlü türlü zorluklarla boğuşmak zorundayım. Yani o güzel manzaraya bakıp gergef işlediğim, bahçede keyif kahvesi yudumladığım anlar sınırlı.İşte o nadir zamanları sizlerle paylaşıyorum.

Eski 28-09-2016, 14:39   #87
Yeni Üye

hakandaspinar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2011
Çok büyük geçmiş olsun neyseki daha kötü bir durum oluşmamış mazallah anlattığınız gibi hayvanlar bazen ne kadar kontrol etsekte zararlı olarak tabir edilmeyi doğaları gereği hak ediyorlar. Umarım kolay bir çözüm bulursunuz bu gibi can sıkan ve vakit alan sorunlarınıza sağlıkla kalın.

thor cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emmazunz ve Jakin beğendi.
hakandaspinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 01:58   #88
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Sayfanızı baştan sona okumak tadına doyum olmayan bir serüven, bu sayfayı daha önce keşfetmemiş olmak belki bir şans.. yazan ve okuyanlar arasında kurulan iletişim ve seçilen kelimeler değerli, naif ve saygı dolu..

Siteyi ziyaret ettikçe yeni şeyler okumayı umacağım sayfalardan biri olacak bundan böyle.. Selam ile..

Emmazunz ve Jakin beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 10:14   #89
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Çok renkli,cıvıltılı,kalabalık ve gürültülü,sıcak yaz günlerinde "ah bir sonbahar gelse" deriz her yıl.Muradımıza erdik sonunda; yazlıkçılar şehre göçtü,günübirlikçiler azaldı.Atlar,kediler,köpekler,martılar,kargalarla yani Ada'nın gerçek sakinleri ile baş başayız artık. Yaz bitince işler bitmiyor tabi.Yavaştan yavaştan kış hazırlıklarına başladık.Soba ile ısındığımız için henüz odun almadık ama ormandan kozalak toplamak, yağmurlar başlamadan evin içindeki sarnıçta biriken suyu bahçedeki sarnıçlara aktarmak, köpekler için yaptırdığımız yemlikleri ormana yerleştirmek gibi daha pek vakit alıcı iş için yıllık iznimden ayırdığım beş gün yetmedi bile.

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2016, 10:18   #90
Ağaç Dostu

Emmazunz's Avatar

Ön ve arka bahçe sonbahara has renk tonlarıyla bir başka güzel....

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024