agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1088Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2015, 22:33   #91
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Talking

Bahcemde ki sebzeler buyumeden talan eden yaramazi suc ustu yakaladim. Poz vermeye hazir vaziyette gorunce dayanamadim fotografini cektim, yaklasik 10 tane
Sonrasin da bugunun hatirina canini bagisladim benim bahcemin cok uzagina birakip dondum.

Eklenen Resimler

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 00:15   #92
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Endamin yeter...

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2015, 01:21   #93
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba, kotu giden hava sartlari aile boyu soguk alginligi derken forum arada kaynadi . Benim yoklugum da bahcemde cok hasar olmamis son 3 haftayi dusunursek yagmur, camur, dolu, firtina ile uyandik her yeni gune. Arkadasimin hediyesi olan cicegim serpilmis, guzellesmis. Adi bildigim kadariyla hercai meneksesi yanlis biliyorsam beni bagislayin ama gorunumu cok guzel.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2015, 01:25   #94
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Kadifeler ve domates fidelerinin kardesligi, gorunumleri sahane.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:58   #95
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Gecen hafta elime gecen 40 gunluk fasulyeler filizlenmis bahceye gitmek icin beni bekliyorlar. Sira sira dizilmis inciler gibi her saksi da 2-3 fasulye gostermis kendisini. Bir fasulye insani neden bu kadar sevindirir dersiniz? Benim cocuklugum aklima geliyor soba altinda pamuk icinde cimlenen fasulyeleri hatirliyorum ve yuzumde bir tebessum yaslandik galiba diyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 14:35   #96
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Bu cicegin adi ne bilmiyorum ama dort gozle tohum keselerinin olusmasini bekliyorum. Komsu bahçede yetisen bu cicek kis boyu hayata tutundu bahar da tabiri caiz ise arsizca sari cicekleri acmaya basladi ve hala devam ediyor kocaman bir cali gorunumu var ama ciceklerle bezenmis olmasi benim gonlumu calmaya yetti oncelikle adini ogrenmek gerekiyor sonra da tohumlardan nasiplenmek.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 17:19   #97
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kaliforniya Gelinciği (Californian Poppy)/Acem Lalesi

Olduğunu düşünüyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 17:54   #98
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Isimi kolaylastirdiniz sayin Muda, tesekkur ederim.

Muda beğendi.
Eski 25-05-2015, 19:07   #99
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Evimizin minik kizi parkta eglenirken. Hava sartlari guzel olunca bu memlekette cocuklar ile yapilabilecek en iyi plan, hazirlikli bir sekilde parka gitmek. Park ta ne var canim demeyin sakin dev gibi agaclar in oldugu, hayvanlar in bulundugu (keci, geyik, tavsan, kus), kelebek bahcesi olan, acik havuzu olan(cocuklar icin), cocuk oyun alani bulunan tam olarak buyuklugunu bilmiyorum ama festivallerin yapildigi bir parkimiz var. Park boyle olursa cocuklara "hayir" diyebilmek mumkun degil en iyisi gidip tadini cikarmak.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2015, 23:49   #100
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

"Papatya gibisin beyaz ve ince. Eziliyor ruhum seni gorunce..."
bahcemde ki papatyalardan bir tanesi ve misafirleri.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2015, 13:39   #101
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Gecen seneden bu yana cicek acmasini bekliyorum ve sonun da oldu. Cam pervazinda ki saksiya dikmistim, simdi bu guzelligi bahceye goturup ekmelimiyim yoksa oldugu yerde kalsin mi kararsizim. Adini kedi tirnagi diye biliyorum, ciceklerinin rengi ve gorunumu ise sahane. Ben dalindan koparip filizlendikten sonra saksiya dikmistim, sanirim tohum da vericek bu sene

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2015, 21:32   #102
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Menekşeler ve diğer çiçekleriniz harika görünüyor .Ve üç çiçeğiniz hepsinden güzel . Çocuklarınızla birlikte güzel paylaşımlarınızdan ve güzel anlatımınızdan dolayı kutluyorum . Sevgiler .

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 21:44   #103
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Menekşeler ve diğer çiçekleriniz harika görünüyor .Ve üç çiçeğiniz hepsinden güzel . Çocuklarınızla birlikte güzel paylaşımlarınızdan ve güzel anlatımınızdan dolayı kutluyorum . Sevgiler .
Cok tesekkur ederim Aleydi, goren gozlerin guzelligi beni mutlu etti. 3 cicek, bahce, bortu bocek derken zaman su gibi akip gidiyor. Bizden de size kucak dolusu saygilar sevgiler.

Eski 30-05-2015, 01:07   #104
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Kucuk bir cocuk iken isminden dolayi "kusburnu recelinin" neden yapildigini merak eden bendeniz, benden 5 yas buyuk olan kuzenimin "kusun burnunu kesip yapiyorlar, o yuzden bu renk oluyor" demesi uzerine uzun bir sure tadindan mahrum kalmistim yillar gecti buyudum ogrendim ki hersey bir sakadan ibaretmis . Kusburnu agacinin yanindan gecerken simdiye kadar ciceklerini hic gormedigimi fark ettim ayni yerde ekilmis 2 farklı kusburnu agaci ve birbirine karismis dallar arasinda ki 2 farkli renkte acan cicekleri gormege deger. Demek ki neymis bakmak ile gormek birbirinden cok farklıymis.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2015, 22:49   #105
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Galeri: 2
Bahçe sayfanız hayırlı olsun sn.gulcingiller; Kolay gelsin.

milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 13:02   #106
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 Mesajı Göster
Bahçe sayfanız hayırlı olsun sn.gulcingiller; Kolay gelsin.
Tesekkur ederim milaca2010.

Eski 10-06-2015, 00:38   #107
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sonun da tomurcuklanan guller yuzunu gosterdi.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2015, 13:04   #108
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Haziran ayinin ortasindayiz ama henuz isinmayan hava sartlari ve tepemizde ki gri bulutlar ile ancak bu kadar buyuduler benim canim domateslerim ama olsun buna da sukur domateslerim sonunda cicege durdular umarim kizardiklari gunu de gorebiliriz.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2015, 11:55   #109
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Cocuklar ile birlikte ektigimiz aycekirdegi tohumlarindan sadece bir tanesi cimlenmisti. Bizde onu bahcemize ekmistik benim hic umudum yoktu ama sonunda cicegini gorduk. Tadina bakmak kismet olurmu bilmiyorum ama cicek actigini gormekte marifet

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2015, 23:01   #110
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Gecen sene recel yapma konusun da epeyce denemelerim oldu ve sonrasinda bazen gurur duydum kendimi ile, bazen de kizdim. Bu sene icin belirledigim bir hedefim var kislik malzemeler kendi ellerimle ve mevsiminde hazirlanacak recel, salamura, tursu, domates sosu, konserve, meyve ve sebze kurulari ve cesitleri. Artik kolllari sivama vakti geldi ilk is recel yapimi. Komsu bahçede ki devasi visne agacinin bizim bahceye dusen dallarindan sarkan visneler toplandi, ayiklandi ve sekere yatirilmadan fotografi cekildi agacin sahibi yok ne arayani var nede sorani dallarina konan kuslar ve agacin golgesi altinda oturup gokyuzunu izleyen benim disinda.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 03-07-2015 saat 01:53
Eski 03-07-2015, 08:48   #111
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Yillardan 2005 ilk memleket ziyaretimiz. Ailem 17 Agustos depreminden sonra Ankaraya tasinmisti bahcesi olan bir evde yasiyorlardi ve ben Istanbul cocugu olarak Ankarayi hic sevmemistim, annemin ailesinin orada yasamasina ragmen. Bana tek cazip gelen tarafi orada bahceli bir ev olmasiydi. Gelelim asil hikayeye annem bos buldugu teneke kutularina bir suru sey ekmis ama aralarindan sadece 2 tanesini sulamiyor hatta yuzlerine bile bakmiyor ben bu duruma daha fazla dayanamadim ve cicekleri sulama gorevini ustlendim. Ilk isim sulanmayan saksilara su vermek oldu. Aradan cok zaman gecmedi annem durumu fark etti saksilarda ki naneler costu. Ben bu durumdan cok memnundum ama annem degildi cok soylenip beni bunaltinca bende dedim ki
"Sende naneleri kurutursun bana yollarsin" bu lafimin uzerine anacim beni kirmadi. Ben naneler suladim, onlar costu, sonra da kurutulup 2 evin ihtiyacini gorduler. Aradan yillar gecti ben hala taze naneyi pek sevmeyen birisi olarak her sene nane kurutmaya devam ediyorum ama bu sene ki mahsulumuz cok olacak.
Demek ki neymis "emek olmadan, yemek olmazmis" yasasin kuru nane sevenler

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 03-07-2015 saat 13:52
Eski 03-07-2015, 13:58   #112
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Dun yaptigim bahce ziyaretinde tadimlik taze nohutlarin tuttugunu gorunce cocuk gibi sevindim. Sebebine gelince cocuklugunda taze nohut yemis es dost akrabaya nohut dagitabilecegim icin. Gecen yil ekilen nohutlari 1 avuc dolusu olacak sekilde talip olanlara dagitmistik bebek bekleyen anneler de dahil olmak uzere. Bakalim bu sene bu nohutlar kimlere kismet olacak. Henuz dalinda duruyorlar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 03-07-2015 saat 19:58
Eski 04-07-2015, 10:51   #113
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Tohumdan cicege yolculugumuz bitmistir efendim. Ekilen gul tohumlarindan filizlenen bir tane gul fidesi sonunda cicek acti ve mis gibi kokuyor. "Tohumdan gul yetismez" "asilama yapmadan cicek acmaz" diyenler cok oldu cevremde ama oluyormus insanoglu isterse yapamayacagi sey yok onemli olan
niyetinin iyi olmasi.

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2015, 11:36   #114
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcingiller Mesajı Göster
Aradan yillar gecti ben hala taze naneyi pek sevmeyen birisi olarak her sene nane kurutmaya devam ediyorum ama bu sene ki mahsulumuz cok olacak.
Demek ki neymis "emek olmadan, yemek olmazmis" yasasin kuru nane sevenler

Bu gelenek bizde de var, sevgili gülcingiller.

Kurutulurken ev mis gibi nane kokar, hele ovalarken çıkan buram buram nane kokusu çok hoşuma gider.

Tarhana yaparken yüklü miktarda kullanıyorum. Çorbalara, zeytinyağlı sarma ve dolmalara yakışıyor.

Ovalayıp elekten geçirince saplı kısımlarını da ayrı kavanozlayıp nane limon kaynatırken kullanıyorum.

Ancak annemden öğrendiğim, gün dönümünden önce kurutulmalıymış. Sebebini ve mantığını çözemesem de hep öyle yaparım.

Ürünlerinizi sağlıkla tüketmeniz dileklerimle... Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 12:20   #115
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bu gelenek bizde de var, sevgili gülcingiller.

Kurutulurken ev mis gibi nane kokar, hele ovalarken çıkan buram buram nane kokusu çok hoşuma gider.

Tarhana yaparken yüklü miktarda kullanıyorum. Çorbalara, zeytinyağlı sarma ve dolmalara yakışıyor.

Ovalayıp elekten geçirince saplı kısımlarını da ayrı kavanozlayıp nane limon kaynatırken kullanıyorum.

Ancak annemden öğrendiğim, gün dönümünden önce kurutulmalıymış. Sebebini ve mantığını çözemesem de hep öyle yaparım.

Ürünlerinizi sağlıkla tüketmeniz dileklerimle... Sevgiler...

Sayenizde yeni yontemler ogrendim Sevgili SDurul. Nane saplarini degil sadece yapraklarini kurutuyordum, ama saplarini nane limon icin ayirmak daha mantikli. Ayrica naneleri ovalarken yayilan koku sahane bir sey oldugu icin azaldikca ovalayip kullanmayi tercih ediyorum. Annenizden ogrendiginiz gun donumu konusunun vardir bir hikmeti uygulamak lazim ve gelecek nesillere aktarmak gorevi de bizlere dussun. Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim.
Sevgiler, saygilar bizden.

Eski 04-07-2015, 12:35   #116
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Yanlış anlatmışım, sevgili gülcingiller.

Ben de sadece yaprak kurutuyorum, ama ille de damar kısımları elek üstünde kalıyor.

Şimdi anlaştık sanırım.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 13:18   #117
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Yanlış anlatmışım, sevgili gülcingiller.

Ben de sadece yaprak kurutuyorum, ama ille de damar kısımları elek üstünde kalıyor.

Şimdi anlaştık sanırım.

Kesinlikle anlastik SDurul.

Eski 12-07-2015, 08:17   #118
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Dun hava mis gibiydi biz ise coluk cocuk arabada kosturuyorduk. Neden mi? Yillik izin telasi yuzunden "gurbetci" diye anilmak bazen etiketlemek gibi geliyor insana ama inanin isin ozunde hic de kolay degil.
Ne oralisin, ne burali...
Yasadigim ulkede yasadigim sistem, vazgecilmez ama yine de buraya ait olamiyorsun.
Memlekete gittiginde hasret gideriyorsun ama evini yasadigin duzeni ozluyorsun.
3 cocuklu bir anne olarak bebek arabasi ile otobuse, trene, metro ya
binip istedigin yere yolculuk yapabilmeyi mesela.
4 yasindaki kizimin ilk Turkiye ziyareti sonrasinda evimize donunce " baba ma soyle bize bahce alsin" diyerek aglamasini hic unutamam aslinda istedigi bahce degil ozledikleriydi...
2 arada 1 derede kalmak bu olsa gerek... Yine de herseyin basi saglik olsun. Yine yeniden bir kosturmaca icindeyiz derleyip toparlama, hazirlanma derken oturup hesapladim toplam 5 defa valizler acilip kapanacak inanin simdiden yoruldum gitmeden evimi bahcemi ozlemeye basladim eskiden böyle degildim yaslaniyorum galiba

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 12-07-2015 saat 10:01
Eski 22-08-2015, 14:51   #119
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Anneanne evinde cocuk olmak bana gore ozgurluk demek. Mangal komurunden tebesir yapmak ta bizim sipaciklarin isi olursa kapi onunun hali bu. Annem de "Karisma cocuklara derse" kim takar beni. "Torun sevgisi baska oluyor" demelerinin sebebi bu olsa gerek... biz odamizin duvarina cizgi cekemezdik ama benim cocuklar her yeri karalayinca cit yok... (imrenmedim degil)

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2015, 00:12   #120
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili gülcingiller; hep derim ben okumayı sevmem fakat öyle güzel anlatıyorsun ki yorumlarını okumadan geçmiyorum ve yine o güzel anlatımından dolayı nane kurutasım geldi valla.

Nohutlarına ben de çok sevindim. Çünkü şu anda çevremde orta, lise hatta üniversite okuyan çoğu çocuğa, gence sorsam bu bitki nedir diye nohutu bilmezler ne yazık ki.
Emeklerine, gönlüne sağlık, rastgelsin inşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024