agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1088Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2015, 20:02   #61
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Bu fotograf gectigimiz pazar gunu cekildi. Cocuklar ile yuruyus sonrasi bahcemiz de mola verdigimiz sirada masamiza misafir olan ugurbocegi ve ona sarkilar soyleyip ellerinin uzerinde tasiyan bizim ufakliklar. Sonun da ne mi oldu? Ucurmayi basardilar.

Eklenen Resimler

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 20:21   #62
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Yillardir niyetlenip sonra da yetistirmeyi unuttugum guzellik sumbul. Dillerden dusmeyen mis gibi kokusu bize de kismet olur umarim.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2015, 12:43   #63
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Oglumun kendi elleri ile sectigi ve ektigi cam fistigi, 1 hafta icin de cimlendi. Bana sordugu ilk soru (tabi ki sevinc cigliklarin dan sonra) "simdi ne olacak" benden aldigi cevap "istersen buyuk bir saksiya ekeriz ileri de bahceli bir evimiz olursa bahcemiz de buyur, ya da istedigin birisine hediye ederiz". Henuz karar vermis degil dusundukten sonra bana kararini bildirecekmis. Cocuklar dogayi sevsin, korusun istiyoruz ya bunun için bu isin her asamasini ogrensinler. Bir agacin kolay yetismedigini yasayarak ogrenirlerse o kadar kiymet bilirler diye dusunuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2015, 20:04   #64
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Son bir kac gundur hava sicakligi yukseldi bahce de isler beni bekler dedim ve kollari sivadim beraberim de 3 cocuk ile. Bahcede gecirilen 3 saat boyunca domates, havuc, maydanoz, misin, fasulye ve semizotu ektim. Cocuklar gunesin tadini cikardi oglum gelip bana yardim etti solucanlari inceledi sonrasin da birbirlerine toprak attilar ustlerini batirdilar eve gelince de tepeden tirnaga temizlenip en kucugumuz uyudu digerleri yorgunluk tan yerinde kalkamiyor. Cocuklarla bagbahce isleri oncelikle sabir, sonrasi da yorgunluk tan yerinden kipirdamayan cocuklar demek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 09-04-2015 saat 20:43
Eski 10-04-2015, 12:52   #65
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Karsiniz da cerkez kabagi tohumunun cimlenmesi ama benim kendisi hakkin da hic bir bilgim yok. Tavsiyesi olan uyelerin onerileri dikkate alinacaktir yoksa da deneme yanilma yontemi ile ogrenicez. Arkada ki yumurta kabuklarini ise biriktiriyorum bizim cocuklar tabiri caiz ise "yumurta canavarlari" hal boyle olunca onlar da topraga karisip bir ise yarasinlar degil mi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 10-04-2015 saat 13:47
Eski 11-04-2015, 16:04   #66
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Kitaplara konu olmus meshur gri bulutlar kaybolup, gunes actigi zaman bizim evin hali. Gunes nerede ise biz oradayiz malum buyumemiz gerekiyor. Bol gunesli, yeterince yagisli gunler olmasi dilegiyle.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 11-04-2015 saat 17:37
Eski 11-04-2015, 17:52   #67
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Yuruyus zamani bahcesini temizleyen bir teyzenin cope atmak uzere iken, kendisine "cok guzel gozukuyor neden atiyorsunuz" diye sordugum da teyzenin "istiyorsan alabilirsin" demesine cok sevindim. Tesekkur edip bahcemizin yeni uyesini bundan sonra yasiyacagi yere goturdum. Adi "Unutma beni cicegi" buralar da "forget me not" diye biliniyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2015, 18:29   #68
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili gulcingiller atılmaktan son anda kurtulan bitkileriniz yeni evinde çok mutlu görünüyorlar, güle güle iyi günlerde sağlıkla, mutlulukla özgürce çiçeklensinler.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 18:55   #69
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcingiller Mesajı Göster
Bu fotograf gecen yazdan kalma ama o zamanlar bir yasinda olan kizim Defne patateslerimizi toplarken minik elleriyle bana cok yardim etmisti. Bazi anneler cocuklar ustunu kirletmesin diye elinden geleni yapiyor ama simdiki zaman da birakin cocuklar ustunu kirletsin, rahat ve guvenli bir sekilde disari bile cikamiyorlar. Imkani olan herkes cocuklarini toprakla bulustursun toprak kirli ve pis degildir zarari olmaz.
Bayılırımm böyle cümlelere..
Ben toprakla uğraşırken kesinlikle eldiven kullanmam..Havalar ısınınca ayağımdaki terlikleri de atarım..
Ellerine toprak bulaşan ve kirlendiğini sanan insanlara hep şaşarım..
Sitemizin bahçevanları bahçeyle uğraşırken hep eldiven takarlar..Sorarım niye diye..Hatta, yöneticiye de söyledim bunu..Yöneticimiz ''ekmek dağıttıkları için takıyorlar eldivenleri'' dedi..
Ben de ''toprakla uğraşırken değil, ekmekleri dağıtırken eldiven taksalar daha doğru olur'' dedim..

Kolay gelsin sayın gulcingiller..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 19:07   #70
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sizinle ayni fikirdeyim akcabardak cope gitmekten son dakika da kurtuldu ama hayata tutunmus gozukuyor. Simdi ozgurce kok salsin, dallanip budaklansin bizim de gozumuz gonlumuz acilsin degil mi. Iyi dilekleriniz icin tesekkurler.

Eski 11-04-2015, 19:11   #71
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcingiller Mesajı Göster
Sizinle ayni fikirdeyim akcabardak cope gitmekten son dakika kurtuldu ama hayata tutunmus gozukuyor. Simdi ozgurce kok salsin, dallanip budaklansin bizim de gozumuz gonlumuz acilsin degil mi. Iyi dilekleriniz icin tesekkurler.

Aynen öyle.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 19:15   #72
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
gerçekten çok güzel ve hoş bir mizahınız var bayıldım.. unutma beni çiçeğinizde çok güzel umarım uzun ömürlü olur^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 19:26   #73
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sayin Pria hayatimiza dahil olmus, sayisiz kimyasal maddeleri dusununce topragin zararsiz olduguna inaniyorum. Bizim cocuklar bahce de yerlere oturur, topraga bulanir, camur yapar, su savasi oynarlar, en kucugumuz hizini alamaz toprak atar abisine ablasina. Eve donunce aklanir paklanirlar sonrasin da derin bir uyku cekerler (yorgun anneler icin ele gecmez bir durumdur bu).Cocuklarin yasama sevincini "kimyasal maddeler" ve "temizlik hastaligi" ile kirletmemek gerektigine inaniyorum. Cocuklugun da eline solucan almasina izin verilmemis birisi olarak benim cocuklar bocek toplar, solucanlari ellerine alir inceler onlar icin kucuk bir krallik ilan eder. Toprakla bulusan ellerden, guzellik sacilir Dunya ya.

pria, YeniGine ve telato beğendi.
Eski 11-04-2015, 19:45   #74
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
gerçekten çok güzel ve hoş bir mizahınız var bayıldım.. unutma beni çiçeğinizde çok güzel umarım uzun ömürlü olur^^
Tesekkur ederim sayin dongyul, bende uzun omurlu olmalarini diliyorum. Bundan sonrasi bekleyip gormek.

YeniGine ve dongyul beğendi.
Eski 11-04-2015, 23:47   #75
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili gulcingiller maşallah, bahçeniz hareketlenmiş, çimlenenler, açacaklar. O güzelim çiçeği neden atmaya kalkışmışlar açıkçası merak ettim. Ama o güzelliğin sizinle buluşması da bence bir tesadüf değil, çok da iyi olmuş güle güle büyüsün inşallah...

gulcingiller beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 00:50   #76
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili gulcingiller maşallah, bahçeniz hareketlenmiş, çimlenenler, açacaklar. O güzelim çiçeği neden atmaya kalkışmışlar açıkçası merak ettim. Ama o güzelliğin sizinle buluşması da bence bir tesadüf değil, çok da iyi olmuş güle güle büyüsün inşallah...
Sevgili yenigine yasli teyze evin yeni sahibiymis ve "cimler uzerinde oturmayi cok seviyormus" anliyacaginiz canim cicek cim sevdasina yenik dusmus. Iyiki ben yuruyuse cikmisim da kendisi ni kurtarma serefine nail olabildim. Bence de tesadüf değil.

YeniGine ve telato beğendi.
Eski 12-04-2015, 01:08   #77
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Demek ki sadece çim sevenler de var... Bizim burada da yeni bir ev sahibi, bahçesinde ne kadar ağaç, çiçek var (2 çam, 3 ıhlamur, 1 erik, 3 ortanca tomurcukta laleler, 2 şimşir, 2 gül) hepsini kesti biçti bahçeyi dümdüz edip çim tohumu ekti bahçesine.
Ne yazık ki ben özellikle ortancalara denk gelemediğim için çok da üzüldüm.

gulcingiller ve telato beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 02:37   #78
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Demek ki sadece çim sevenler de var... Bizim burada da yeni bir ev sahibi, bahçesinde ne kadar ağaç, çiçek var (2 çam, 3 ıhlamur, 1 erik, 3 ortanca tomurcukta laleler, 2 şimşir, 2 gül) hepsini kesti biçti bahçeyi dümdüz edip çim tohumu ekti bahçesine.
Ne yazık ki ben özellikle ortancalara denk gelemediğim için çok da üzüldüm.
Ne uzucu benim evim de ne balkon ne de bahce var. Buna ragmen isyerimizin arkasin da bulunan bahceyi ekiyorum uzerine 5 metre karelik hobi bahcesini ekiyorum. Keske buyuk bahcem olsa da meyve agaclari ekebilsem... Cocuklar dalindan meyve koparip yeme sansina sahip olsalar. Kimisi de imkani oldugu halde sevmiyor hatta varligina bile tahammul edemiyor ne yazık ki.

Eski 12-04-2015, 12:00   #79
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Insanlar isteyince yapabiliyor... Neden mi? Bu sene kucuk bir hobi bahcemiz var sehrin gobegin de gizli bir bahce olarak kalmis. Bolge de oturan cevre sakinleri ki bunlarin yas ortalamasi 30-65 arasinda. 10 yil once belediyeye basvuru yapip kullanilmayan bos bir araziyi gizli bir cennet haline donusturmusler. 70 kisiye 5 metre karelik alan vermisler, sera kurmuslar, tuvalet, buro, hafta sonu gorevli olan kisiler icin kucuk bir kulube yapmislar. Bahcenin ortak kullanim alanin da kucuk bir golet, ari kovani, oturma masa lari var. Iyi ki yapmislar cocuklar icin kus, bocek tanima bulma gunleri duzenliyorlar ucretsiz durbun, kagit, kalem ve benzeri ihtiyaclari onlar temin ediyorlar. Cok iyi bir is basarmislar onlarin sayesin de cocuklarim kurbaga ailesi ile tanisti yumurtlama donemlerini, yumurtalarin gelisimini takip edebildi bende bu fotografi cekebildim. Karsiniz da bizim cocuklarin "benekli" kurbagasi 7 kurbaga icerisinden biz bunu sahiplendik fotografini cektik, resmini cizdik, isim verdik... Eve misafir etmekten bahsedenler dahi oldu ama imkansiz oldugunu ogrenince bahcede misafir ettik... "aman ne olmus alt tarafi bir kurbaga" diye dusunmeyin lutfen..! Gunumuz sartlarin da bazi cocuklar domatesin agacta yetistigini zannedip, kurbagayi sadece kitaplar da gorebiliyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2015, 15:47   #80
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Bu sabah kizcem defne ile bahcemizi sulamaya gittik. Tam isimiz bitmis eve donerken defnenin attigi ciglik ile yuregim agzima geldi ve "ne oldugunu" sordugum da "kebelek" diyince kahkahayi bastim. "Hayir kelebek" dedim kizcem defne inatla "kebelek iste kebelek" dedi. Bu fotograf karesi ile bu konu da boylece kapanmis oldu...

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2015, 18:20   #81
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sardunyalar cicek acarken... Cocuklugumun iki guzel cicegi vardi "gece sefalari" ve "sardunyalar" neden bu kadar cok severim bilmiyorum ama bu sardunyanin cicegini gorunce sebep aramayi biraktim. Dalindan koparilan bu sardunyacik yeni topragina hemen uyum sagladi ve çiçek acti rengi de harika, karar aldim rengarenk sardunyalar yetistirecegim.

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2015, 19:31   #82
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Ari kardesleri beslemek lazim. Hobi bahcemizin her kosesine biberiye ekilmis. Mis gibi kokusunun yaninda boyumu gecen devasi biberiyelerin hepsi ciceklenmis . Ari kardesler de etraflarin da dolanip duruyor, dilime takilan sarki da "ari viz viz viz..."

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 11:47   #83
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Thumbs up

Gecen sene 20cm boyunda koklu olarak satin aldigim fidecik.
Gecen zaman icerisin de boyu 1 metre yi gecmis, dallanip budaklanmis ama cicek acmamisti. Sanirim bu gozukenler cicek tomurcuklari, ciceklerinin rengi "kirmizi" olucak diye biliyorum. Henuz goremedik ama olsun bekliyorum... Hanimeli ve mis gibi kokusunu hayal edince beklemeye deger.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 12:04   #84
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Geri donusum ve yeniden degerlendirip kullanilan esyalarin icine bir yenisi daha ekledi. Bir cok tamir badiresi atlatip "yok artik rahat birakin beni" diye feryat figan eden emektar buzdolabini rahat birakmaya karar verdik. Bu karari aldik ama Londra sokaklarin da "hurdaci" bulmak gibi bir sansimiz yok, ustune dolap alindiktan sonra yapilan duzenlemeler ile disari cikarip atilmasi da mumkun degil... ne yaparim ne edelim derken geldigimiz son nokta "mini sera" kucuk fideciklerin korunakli yeni evi. Dolabin ustundeki pervane kapagi acildi icinin sicaklik dengesi korunsun ve temiz hava girisi olsun diye. Kocaman sera icinde bu kadar fidecik mi olur demeyin lutfen bu fidecikler dun itibari ile ekilenler digerleri evde cam pervazlarin da buyumeyi bekliyorlar hafta ici nakil islemlerini gerceklestirilecek.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 14:29   #85
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Gecen yazdan geriye kalan son hasat. Dun yaptigimiz bahce temizligi sirasin da rastladim kendilerine. Hazine bulmus gibi oldum.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:48   #86
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sonun da actilar mis gibi kokuyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2015, 18:35   #87
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Geleneksel sifayi kapma senlikleri baslamis bulunmakta... Bahce temizligi yaparken havanin ruzgarli olmasina aldirmadim taki bogazim agrimaya basliyana kadar. Vucut kirginligi ile evde kalinca insan daha da kotu oluyor diye bahcemi sulamaya gittim kalan zaman da kitap okurum diye dusundum. Ama olmadi hobi bahçesinde cok fazla ziyaretci oldugundan hastalik da bahane olunca gerisin geri eve dondum. Oysa kuslar otuyor ve hava mis gibiydi...

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2015, 09:53   #88
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Çörek otu ekip bicenler oldugunu ogrenince, bende denemek istedim (gecen yaz donemi) ve basarisiz oldum. Gectigimiz hafta çörek otu ekimleri yapildigini gordum ve yilmak yok diyerek tekrar denedim. 1 hafta icinde cimlendiler henuz cok kucukler umarim buyuduklerini ve çiçek actiklarini gorebilirim.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2015, 22:50   #89
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

3 senelik bahce isleri arasin da bezelye yetistirmeyi basaramamistim ama sonun da oldu. Bezelyeler tutmaya baslamis ne mutlu bana.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2015, 23:02   #90
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

2014 sonbaharin da saksiya ekilen kayisi cekirdeklerinden bir tanesiydi. Artik yesermez umidi ile unutulan ama bahar da yeserip 30cm boyuna gelen bu kayisi fidesi, son iki hafta da dallanip budaklandi tabiri caiz ise costu. En kisa zaman da buyuk bir saksiya almaliyim.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024