agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1088Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2014, 03:31   #31
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Sn. gulcingiller bahçeniz hayırlı olsun. Hoşgeldiniz.
''Uzun bir süre kendimce ekip biçip tecrübe edindiğinizi'' paylaşmısınız ve gerçekten de öyle. Tebrik ederim.
Tuvalet kağıtlarını viyole olarak kullanmak yaratıcı bir fikir çok güzel. İlk hasatınızı da yapmışsınız bundan sonrası bereketli olur inşallah. Çardak yapımınız devam ediyor sanırım fotoğraflarını bekliyoruz.
Salatalık ve kabak fideleriniz için yaptığınız düzenek süper bence fakat bir tavsiyem olacak. Arka taraftaki duvarı bir naylon veya başka bir şeyle kaplayıp kapatabilirsiniz (salatalık ve kabakların olduğu bölüm) iyi olur bence. Böcek türü zararlılardan fideleriniz etkilenebilir. Kırmızı örümcek dedikleri veya sinek vb. zararlılar fideleri etkileyebilir.
Bitkilerle, çiçeklerle gönülden, içten gelen sevgiyle uğraştığı zaman insan bambaşka bir duygu oluyor. Daha da hevesleniyor. O duyguyu sevincinizde görebiliyorum.
Güzel bir bahçe bizi bekliyor olsa gerek. Haydi bakalım rastgele.
Sevgilerle...

gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 10:07   #32
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Tesekkur ederim sn Gurcan Keskin oncelikle sayfama hosgeldiniz tavsiyelerinizi dikkate alacagimdan emin olabilirsiniz, geri donusum konusunda dikkatli olmaya calisiyorum cop tenekemizin icine yemek artiklarimizdan baska bir sey atilmiyor. Dun yuruyus yaparken gordugum eski telefon kulubesinin degisimi hosuma gitti ve sizlerle paylasmak istedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 01-05-2014 saat 10:20 Neden: Yanlis yazim
gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 15:02   #33
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

"Sapkasiz cikmam abi " diyerek hayata tutunmus sevgili fidecigim.

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2014, 15:13   #34
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Hurma veya palmiye tohumuna benziyor çıkan tohum.

gulcingiller beğendi.
birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 20:07   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2013
sayın gulcingiller bahçeniz hayırlı olsun ...
bol bol resim bekliyoruz ...

gulcingiller beğendi.
Nilüferce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 20:44   #36
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Selam gulcingiller; Sizin hayata gözlerini açmış tomurcuğunu, gördükçe insanın içine yaşam sevinci doluyor. Size işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

06dilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 21:38   #37
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Oncelikle bahce sayfama hosgeldiniz sn birgaripyolcu, Niluferce ve 06dilek begenileriniz ve yorumlariniz icin de tesekkur ederim. Haklisiniz birgaripyolcu hurma cekirdegi olmali cunku elime hic palmiye tohumu gecmedi. Elimden geldigince fotograf eklemeye gayret ediyorum sn Niluferce. Sizinle ayni fikirdeyim 06dilek elimden geldigince net fotograflar cekmeye gayret ediyorum bende bu tohuma hayran kaldim ve paylasmak istedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gulcingiller : 01-05-2014 saat 21:39 Neden: Yanlislik
Eski 01-05-2014, 21:47   #38
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Bu fotograf gecen yazdan kalma ama o zamanlar bir yasinda olan kizim Defne patateslerimizi toplarken minik elleriyle bana cok yardim etmisti. Bazi anneler cocuklar ustunu kirletmesin diye elinden geleni yapiyor ama simdiki zaman da birakin cocuklar ustunu kirletsin, rahat ve guvenli bir sekilde disari bile cikamiyorlar. Imkani olan herkes cocuklarini toprakla bulustursun toprak kirli ve pis degildir zarari olmaz.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2014, 09:18   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2014
sayın gülçinliller size tüm kalbimle katılıyorum çocuklar toprağa dokunsun hatta biraz ileriye gidiyorum ağacın dalına çıksın. küçüklüğüm hep kiraz vişne erik ve dut ağaçlarının tepesinde geçti ve bundan daha güzel bir duygu yok.

aleydi ve gulcingiller beğendi.
safako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 10:45   #40
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sayin safako benim cocukluk yillarim istanbul da beton yiginlari arasinda bahceli bir apartman da gecti ve inanin bina sahibinin korkusundan bahcede ki agaclara tirmanmayi birakin elimizi ciceklere suremezdik ve o bahcede oynayamazdik "Hidir amca dan korkar ne kiymetli bahcesi var" diye dusunurduk. Simdi soyle bir donup bakinca Hidir amca keske farkli davransaymis, dusunun ki 12 daireli bir apartman da 13 cocuk yasardi (kendi torunlari da dahil) bizlere gorev verebilirdi yabani otlarin toplanmasi, bahcenin sulanmasi ve benzeri... Hic agaca tirmanmamis bir cocukluk tan sonra cocuklari agaca tirmansin diye agacin tepesine cikmis bir anneyim dogadan, agactan , topraktan , bortu bocek ten cocuklara zarar gelmez bunu bilir bunu soylerim.

aleydi ve safako beğendi.
Eski 02-05-2014, 15:07   #41
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Bahcemiz icin aldigim guzellikler renklerine bayildim ama bahceme ekmek icin hafta sonunu beklemem gerekiyor evde hasta hasta dinleniyorum malesef... Bol bol bitki caylari, meyve ve benzeri seyler gozume hic cazip gozukmese de (tabi hastaliktan dolayi) iyilesmek icin mecburen mecburen...

Eklenen Resimler

h_dogan, pria, sonkez ve 8 kişi beğendi.
Eski 04-05-2014, 17:29   #42
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Domateslerim kendisini toparlamis gozukuyor daha cok kucukler ama gunes yuzunu gosterirse hasadimiz bol olur umarim.

Eklenen Resimler

h_dogan, pria, sonkez ve 8 kişi beğendi.
Eski 09-08-2014, 14:40   #43
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar. Bahar gecti neredeyse yaz sonu geldi ve bu sene Londraya yaz geldi. Hava sicakliginin 30 dereceyi bulmasi bizler icin iyi ve bir o kadar da bunaltici oldu. Bahcemiz guzellesti urunler alinmaya baslandi bunlarda gunluk topladigimiz domateslerden kalanlar elinize alinca mis gibi domates kokusu, kabugu kalin tadi hafif mayhos en onemlisi cocuklar dalindan domates koparip yiyebiliyor ve " anne elim domates koktu" diyebiliyor.

Eklenen Resimler

mozen, h_dogan, pria ve 8 kişi beğendi.
Eski 09-08-2014, 15:18   #44
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Bu biber tohumlari amcam dan bana miras kaldi. 3 sene once ziyaretine gittigim de rahmetli Arif amcamin bahcesindeki biberlerden bir tane kopartip kendimle beraber buraya getirmistim ve her sene yeniden tohum elde ederek biberleri yetistiriyorum. Bu sene canim amcam yok ama ardindan biraktigi guzel hatiralar, anilar, yeri doldurulmaz bir amca diger degimle "baba yarisi" hayatimda ki en onemli insanlardan birisiydi mekanin cennet olsun canim amcam... Sen gittin gulusun kaldi bana biraktigin manevi miras yaninda bir de bu biberler...

Eklenen Resimler

mozen, h_dogan, pria ve 7 kişi beğendi.
Eski 09-08-2014, 17:56   #45
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Kis hazirliklari baslasin evimin icinde 3 tane sarma canavari olunca yazin topladigim taze yapraklar usulune uygun hazirlanip buzdolabimin buzluk bolumunde misafir ediliyor. Kis aylarinda cocuklarin istegi uzerine hazirlaniyor sonra da "ellerine saglik anne bir tabak daha alabilirmiyim" denilince degmeyin benim keyfime. Kis oncesi tatli telaslar bana cocuklugumu animsatiyor salca yapimi, kurulan tursular, konserveler, kurutulan meyve sebzeler , eristeler, receller ve daha neler neler...

Eklenen Resimler

mozen, h_dogan, pria ve 8 kişi beğendi.
Eski 11-08-2014, 15:50   #46
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Son iki gundur araliksiz yagan yaz yagmuru sonucunda bazi domateslerimin dallari kirilmisti bu durum da toplanan domateslerin bir kismi tursu yapildi. Sonra da aklima gelen eski bir ani beni yesil domates receli yapmaya yonlendirdi. Usta degilim ama internet uzerinden aldigim bilgiler dogrultusunda bu recel yapilacak bakalim tadi nasil olacak.

Eklenen Resimler

h_dogan, pria, sonkez ve 5 kişi beğendi.
Eski 13-08-2014, 12:12   #47
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Yillar gecse de unutulmayan bir lezzet 4-5 yasindaydim koyden istanbul'a donus yolun da yol kenarinda toplayip yedigimiz taze nohutlarin tadi hala damagim da... Cocukluk iste 2 yil once yaptigimiz koy ziyaretin de cocuklarim da taze nohut yeme firsati buldular ve bizde bahcemiz de tadimlik nohut yetistiriyoruz tabi ki iklim sartlari "nerede o eski nohutlar" dedirtse de yine de cocukluguma dair bir guzellik bunlar da bizim bahcenin nohutlari.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2014, 14:31   #48
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili gülcingiller,bende pek severim taze nohutu,yerken bizaz ekşi biraz tuzlu buruk bir tat gelir ağzına dış kabuğunu açarken. benide çocukluğuma götürdün.bizler neredeyse bu tadı unutmuştuk sayende hatırlamış oldum.ayrıca bu tadı çocuklarına tattırmak için verdiğin çaba karşısında seni kutluyorum.burdaki köy çocukların bile bir çoğu malesef bu tatları bilmiyorlar.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 15:55   #49
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Tesekkur ederim Munevver48 cocuklarimin iki arada bir dere de geldikleri yeri unutmalarini istemiyorum tabi yaslari ilerledikce benden uzaklasip beni uzayli gibi gormelerini de istemiyorum umarim oyle bir duruma gelmeyiz hic bir zaman... Henuz kucukler 12, 8, 2 yaslarindalar ama elimden geldigince kendi cocukluguma dair paylasimlarimiz oluyor biz kucukken neler yapardik anlatip firsatini bulukca da uygulamaya calisiyorum taze nohut da bunlardan birisi yanisira manti yapmayi ogrendiler gecen hafta kendileri yaptigi icin neredeyse tabaklari bile yiyeceklerdi. Eriste nasil yapilir Ev makarnasi nasil lezzetli oluyor deneme yanilma yontemi ile ogreniyorlar (bana biraz fazladan is cikiyor ama ne yapalim)
Butun dunya da "cig sebze yeme" aliskanligi kazanma derdine dustugu bir zaman da koy cocuklarinin hatta buyuk kucuk herkesin tekrardan bu lezzeti hatirlamasi dilegiyle yasasin "dalindan koparilmis taze nohutlar"

Düzenleyen gulcingiller : 13-08-2014 saat 15:56 Neden: Yanlis yazim
Eski 14-08-2014, 00:24   #50
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili gülcingiller anlatımın, paylaşımın ne kadar güzel... Tam bir anne ve ev hanımı. Çok hoş gerçekten. Tohumu, çekirdeği, filizi, anılarını, evlatlarına yansıtmanı, emeğini, bahçeni çok sevdim çok.
Ellerine, emeklerine, gönlüne sağlık... Herşey inşallah gönlünce.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 02:33   #51
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sevgili Yenigine cok tesekkur ediyorum yaptiklarimi sizlere boyle yansitabilmek beni mutlu etti. Bahce konusuna gelince sizlerin verdigi emegin yaninda ben daha cirak sayilirim ama once saglik olsun sonra da sabirla, sizlerin tavsiyeleri ile benim bahcem de toparlanicak insallah her sey zamanla... Umarim agaclar.net uyelerinin hepsi hayallerine kavusur, verdikleri emegin karsiligini alir beraberinde bende.

Eski 18-08-2014, 12:14   #52
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sicak memleketler de patatesleri topraktan cikarmak daha ileri bir tarihte olur ama bulundugumuz memleketin gunluk yagmurlari coktan basladi. Evimizin diregi patateslerden sorumlu hayat arkadasim patateslerinin curumesini istemediginden dun hepsini topladi, otlari temizledi, kalan taze nohutlari topladi. Bizim bahcede is paylasimi var benim payima dusenler domatesler, fasulyeler, asma, biber ve digerleri... Cocuklarin payina dusen ust bas camur icinde kalmak, saclarinin diplerinde toprak obekleri olusturmak, arada bir birbirlerine toprak atmak (2 yasindaki defne ve 9 yasindaki berdan), sonrasinda "anne bana toprak atti" diye sikayete gelmeler ve daha neler neler... Sansimiza sabah yagan yagmur durdu da ogleden sonra 3-6 arasi islerimizi bitirdik.

Eklenen Resimler

Eski 18-08-2014, 17:44   #53
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Tartildik toplam 6 bucuk kilo patatesimiz olmus buna da sukur.

Eklenen Resimler

Eski 18-08-2014, 21:47   #54
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Afiyetle tüketin..

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 22:39   #55
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Sayin sonkez tesekkur ederiz. Buyurun gelin beraber olsun.

sonkez ve YeniGine beğendi.
Eski 16-09-2014, 09:47   #56
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Annemin supriz ziyareti, esimin rahatsizligi derken son zamanlarda bahceye ve foruma ugrayamadim. Annemi ugurladik, esim toparladi derken son 3 haftanin yorgunlugu dun bahce islerini bitirdikten sonra acik havada, kus sesleri esliginde kitap okuyarak azalir gibi oldu. Yazdan kalma bir gundu ve yarim saatte olsa kitap okumak bana ilac gibi geldi.

Eklenen Resimler

pria ve tarla kuşu beğendi.
Eski 16-09-2014, 11:16   #57
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili gülçingiller bahçe sayfanız hayırlı bereketi bol olsun. Patatesler çok güzel görünüyorlar, iyi günlerde sağlıkla tüketin.

gulcingiller beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 11:57   #58
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Tesekkur ederim sevgili Akcabardak bende bahce sayfami ziyaret ettiginiz icin memnun oldum. Patateslerimizin gorunumu kadar tadi da pek bir guzeldi ve bitti malesef.

akçabardak beğendi.
Eski 16-09-2014, 12:14   #59
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Afiyet bal şeker olsun.

gulcingiller beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 20:48   #60
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Nihayet Londra ya bahar geldi agaclar ciceklendi ama aksam uzeri hava buz gibi oluyor... Benim gibi bahce sevdalisi olanlar dort gozle hava sicakliginin yukselmesini bekliyor malesef. Cok degil 1-2 hafta sonra fideciklerimi toprakla bulusturabilirim umarim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024