agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2014, 11:00   #1
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
TCM / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : İzmir - Ödemiş - Gölcük Yaylası

Bahçenin büyüklüğü : 1.001 m.kare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Mevcut göl sebebiyle özellikle yazın oldukça nemli, mevcut yaylalarımız içerisinde en rüzgarlı olanı, yağış olarak tipik akdeniz iklimi diyebiliriz, tabi rakım dolayısıyla yazları çok sıcak değil.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : İl olarak bakarsak 9b, ancak yayla olduğu için bu şekilde değerlendirme sanırım pek doğru olmayacak. Tahminimce kışın sıcaklık -10 derecelere ancak düşüyordur.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık yayla evinin bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Kiraya verilen tarla

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : İki

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır-hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Yarı profesyonel kişiler ile birlikte.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ev harici tüm alan ziraat yapılmaya müsait, ayrıca küçük bir kümes mevcut 10 m.kare civarı.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Ekilen dikilen meyve, sebze ve çiçeklerin gelişimini tamamladığını görmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Büyük ceviz ağacı, randımansız armut ve miadını tamamlamak üzere olan elma ağacının yanında, son üç yıl içerisinde bizim diktiğimiz, vişne, kiraz, kestane, ceviz, armut(deveci), elma(fuji, doktor), erik, badem, şeftali, nektarin, kivi.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Bu yıl içerisinde kendim tohumdan yetiştirmeye başladığım pek çok çiçek ve sebze.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Halen yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sondaj suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :İsraf etmemeye çalışıyorum.

Toprak özellikleri : Tarım toprağı.

Kompost yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Olaya yeni başladık

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : Kısmen

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : ?

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Tarla faresi, birkaç kez görüldü.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Vahşi?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Çevre dağlarla çevrili.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : ?

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Düzenleyen TCM : 15-04-2014 saat 08:22 Neden: kalınlaştırma
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 13:29   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2014
sayın TCM sayfanız hayırlı bahçeniz bol ve bereketli olsun

bahtiyar02 ve TCM beğendi.
safako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 15:22   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylanın yavaş yavaş zamanı geliyor. Geçen sene bahçe komşusundan aldığımız bir gün suda ve bir gün de ıslak olarak beklettiğimiz 200 e yakın yerli domates tohumlarını, dip tarafında toprak, ince mil, samra, üzerinde torf olan geniş viyollere ekmiştim.

Bir kısmı iki-üç gün içinde çimlendi ve akvaryumun içinde çatıda gelişmeye çalışıyor. Geçen ay zengarden den aldığım domates tohumlarını ise dün gece ısladım.

Geleneksel bahçe domatesi tohumu karışımı (içinde Tula - siyah, Oxheart - pembe, Black krim - siyah, Belgium pink - pembe, Ciliegia, Ponderosa pink - pembe, Ponderosa red beef steak - kırmızı, Brandywine black - siyah çeşitlerinin olduğu toplam 25 tohum) -

Rio grande domates tohumu (salçalık domates için 45 tohum- hiç denemediğimiz kurutmalığı da yapabiliriz belki) -

amish paste tomato (yine salçalık olarak deneyeceğimiz 41 tohum) -

Mini kiraz domates (hediye olarak gelen sırık tipi 16 tohum)

Eski 15-04-2014, 08:58   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Büyük ceviz ağacının altına uyabilecek, yani sadece sabah güneşi alıp, gölgeye hayır demeyecek çiçek ararken piramit kampanula yı buldum. (campanula pyramidalis - campanula tohumu, kampanula tohumu, campanula pyramidalis | Zengarden Ev ve Bahçe)

Bahçe sınırını oluşturan çitin önünü güzelce çapalayıp hafif mil, bahçe toprağı koyduktan sonra tohumu içine yerleştirmek için birer tutam torf serptim. Yayladaki ısının gece 3-4 derece civarında olacağını düşünerek minik kampanula tohumlarını 2-3 er tane gelecek şekilde torfun içine koyduktan sonra üzerlerini pet bardakla kapatıp çevresini hafif toprakla doldurarak rüzgardan uçmasını engellemek için ufak taşlarla kapattık. Toplam 16 adet oldu.

Bir kısım tohumu ayırdık. Birkaç hafta içinde çimlenme olursa diğerlerini de aynı şekilde ekeriz.

pria, hira, Vegy ve 2 kişi beğendi.
Eski 15-04-2014, 09:14   #5
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıdaki ceviz in altını yaklaşık 1,5 m. çapında büyük taşlarla çevreleyip ortasını toprakla yükselterek sarkan, yayılan ve nispeten gölge sevebilecek çiçeklerden ekmek istedim.

Geçen sene bahçemizde bulduğumuz ve oflaya puflaya dışarıya taşıdığımız büyük beyaz taşları eşimle birlikte tekrar içeriye taşıdık

Geçen pazar (08.04.2014) daha önce gitti gidiyor aracılığı ile tohum dünyasından 400 adedini 4,90 tl.ye aldığım mor renkli aubrieta tohumlarını hazırladığımız yerin içine bir miktar serptiğimiz torfun içine ekerek üzerine naylon ile kapattık. Bu hafta gittiğimizde herhangi bir hareket göremedik.

pria, hira, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-04-2014, 07:59   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçenin üç-dört ay önce üst kattan çekilmiş resmi. Geçen pazar şok marketlerden aldığımız iki dahlia yı da diktik bu arada.

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2014, 08:12   #7
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Ortanca da yetişir gölgede, çokta güzel olur.

pria, hira, Nilüferce ve 2 kişi beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 08:17   #8
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
sn.TCM bahçe sayfanız hayırlı olsun baharı heyecanla beklemiş olmalısınızki tohum stoğu yapmışsınız inşaALLAH firesiz bitkilerinizi yetiştirirsiniz herşeyin gölünüzce olması dileğiyle şen ve esenkalın

TCM beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 10:36   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün uğradık bahçeye; ağaçların altını yapabildiğimiz kadarıyla çapaladık. Sarımsak ekmiştik birkaç ay önce, onları ikinci kez hafiften çapalayıp, otlarını temizledik. Sarımsakları birbirine çok yakın ekmişiz, kimisinin arasında 10 ar cm. anca var. Böyle arası az olanlar fazla 'baş' yapmazmış, ne yapalım seneye nasip olursa daha aralı ekeriz.

İki hafta önce ektiğimiz aubrieta ların kimisi çıkmış örtünün altından. Ektiğimiz tohuma göre çıkanlar epey büyük geldi bize ama başka da bir şey olamaz örtü altında. Tohumlar çok küçük olduğu için bir kısmını sanırım örtünün dışına da kaçırmışız ki benzer bir kaç yaprak çıkmış taşların kenarında. Aslında örtüyle falan uğraşmasak olacakmış herhalde. Piramit kampanula lardan ses yok, ancak bardaklar üzerindeki kimi taşlar düşse de sağlam, yağan yağmur ve hafif gelen çamurla iyice yerine oturmuş. Bahçede işlenirken 'çan çiçeğine' benzer çiçekler gördüm, ancak makinayı yanıma almadığım için fotoğraflarını çekemedim.
Yine geçen hafta soğanlarını toprak altına koyduğumuz iki adet 'dahlia' dan da ses yok.

Eski 22-04-2014, 09:49   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sarımsakların bir ay kadar önce çekilmiş resmini buldum.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 10:03   #11
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ekeceğiniz zaman sıralı ekerseniz çapalama işlemini daha kolay yapabilirsiniz. Karışık ekerek bakım işlerini zorlaştırırsınız.

pria, Nilüferce, TCM ve 1 kişi beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 10:39   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Ekeceğiniz zaman sıralı ekerseniz çapalama işlemini daha kolay yapabilirsiniz. Karışık ekerek bakım işlerini zorlaştırırsınız.
Evet haklısınız, bu sene acemilik oldu, seneye hem aralı hem de sıralı inşallah...

Bu arada karıştırırken evin yapım aşamasından resimler buldum. Zaman çabuk geçiyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 19:17   #13
Ağaç Dostu

Elma Kurdu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2012
Sayfanız hayırlı olsun Yeni resimleri dört gözle bekliyor olacağım

TCM beğendi.
Elma Kurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 20:33   #14
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evin son hali, geçen sene bitmişti, 11 ayda tamamlandı. Ancak hala eksikler var.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:38   #15
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçede gözüme çarpan ancak ne olduğunu bilmediğim kendiliğinden çıkmış çiçekler: İlk resimdeki çiçeği bir çocuğun elinde gördüm, 'yoğurt çiçeği' dedi.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:40   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çiçeklerin ismini bilen varsa hemen alabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:44   #17
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üçüncü çiçek; 5-6 mm. çapında, mavi...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:47   #18
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sarışın...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:52   #19
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cevizin altındaki aubrieta lar ile çitin önünde pet bardaklarla korunmuş piramit kampanulalar. Bu arada cevizin sağ tarafında iki sene önce traktörün kepçesiyle açılmış 20x50 cm ebadında elipsoid hasar görülüyor. Şu ana kadar sorun yok gibi ama, yapmam gereken bir şey varsa katkı alabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 20:57   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar aubrieta ise torbanın dışına saçmışım yanlışlıkla, veya içeri giren rüzgarla delik bulduğu yerden çıkmış. İlginci dışarıdaki çimlenen tohumlar içerdekinden fazla

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 21:01   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yabancı çiçeklerin sonuncusu...

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 21:11   #22
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bugün evin önüne daha önce çimlenme süreçlerini ayrıntılı kendi sayfalarında anlattığım cüce lupin 'lupin dwarf' (acı bakla çiçeği) lerin iki tanesini, iri hercai menekşelerin iki tanesini, 'brachycome' lerin beş tanesini deneme amaçlı diktim. Ayrıca bunların arkasına aşağıda büyük poşetlere ektiğim yedi adet dahlia yı ve şok marketlerden aldığım iki poşet frezya soğanlarını (içinden küçük küçük 7-8 kadar çıktı) 7 cm. kadar yüzeyden aşağıya ve 5 er cm. arayla dahliaların yanına ektim. Yarın iki gün sağanak yağmur gözüküyor bakalım ne yapacaklar. Hafta sonu gittiğimde sorun olmadığını görürsem kalanları da dikerim.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 21:19   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dahlia lar sekiz taneymiş.
Çiçeklerin arkasında, evin önündeki topraktan çıkan inşaat artıklarını görülüyor. Yaklaşık 10 cm. den sonra çıkmaya başlıyorlar ve bir sonraki resimde göreceğiniz gibi toprağın da yapısı bozulmuş hafiften. Az bir kısım olsa da insanı uğraştırıyor. Buralara fazla dibe inmeyen brachycome ve menekşelerle devam etsem sanırım uygun olacak.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2014, 21:24   #24
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bugünün son resmi, çileklerden ilk çiçek...
Bu çileği geçen sene büyükçe bir saksı olarak almıştık. Geçen hafta yedi parçaya ayırdık. Daha doğrusu kendisi kollara ayrılmış. Fidesi 75 kuruştan 15 kadar daha alıp önümüzdeki hafta çoğaltmayı düşünüyorum.
Çileğin resmini koymayı unutmuşum, resimleri de sildiğim için hafta tekrar çekeyim

g.c. beğendi.

Düzenleyen TCM : 24-04-2014 saat 10:30 Neden: Resimler çıkmamış.
Eski 25-04-2014, 21:13   #25
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yerli domatesler; iki haftalık...

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2014, 21:16   #26
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Diğer çeşitli domatesler, pet bardaklarda, hepsi çeşitlerine göre numaralandı, 10 günlük, evin içinde birkaç gün ışık altında bekletildikten sonra balkonda akvaryumun içindeler...

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2014, 21:29   #27
Moderatör

h_dogan's Avatar

Çok sık olanları ayırın, başla viyole ekin fideleriniz daha güzel olsun.

TCM beğendi.
Eski 26-04-2014, 07:52   #28
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Çok sık olanları ayırın, başla viyole ekin fideleriniz daha güzel olsun.
@ h_dogan öneri için teşekkürler; aslında kendi tohumlarımdan ektiğim yerlileri viyol gözü başına üç tohum gelecek şekilde ayarlamıştım. Sonradan kuvvetli olanı bırakacak zayıf olanları çıkaracaktım içinden. Ama son kalan tohumları da atıverdik içine dolayısıyla kimisi beşerli oldu, kimisinden hiç çıkmadı (onlara sonradan yine ektim) Viyol gözleri büyük derinlik ve çapı 7-8 er cm. var. Viyol gözü başına ikişer tane fide kalsa sorun olur mu?

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 26-04-2014, 10:04   #29
Moderatör

h_dogan's Avatar

Fide olarak tarlaya ekeceğiniz için her çukura 1 fide dikerseniz daha iyi olur. Zaten bir fide yeterince yer kaplayacaktır hem elinizde fazla fide olması daha iyi olur. Bunun kurdu var tırtılı var. Eksilen, yenilen, kesilen, kırılan fideleriniz olacak. Olmadı fazlasını en son dağıtırsınız.

Eski 26-04-2014, 11:00   #30
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayfanız hayırlı uğurlu istediğiniz gibi dolu dolu olsun.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bahçede gözüme çarpan ancak ne olduğunu bilmediğim kendiliğinden çıkmış çiçekler: İlk resimdeki çiçeği bir çocuğun elinde gördüm, 'yoğurt çiçeği' dedi.
Ben de ne olduğunu bilmeden ağaç dikmek için açılan çukurlardan dışarıda kalanları alıp dikmiştim. Her yıl açıyor. Akyıldız olarak biliyorum.

Ornithogalum oligophyllum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Cevizin altındaki aubrieta lar ile çitin önünde pet bardaklarla korunmuş piramit kampanulalar. Bu arada cevizin sağ tarafında iki sene önce traktörün kepçesiyle açılmış 20x50 cm ebadında elipsoid hasar görülüyor. Şu ana kadar sorun yok gibi ama, yapmam gereken bir şey varsa katkı alabilirim.
Ceviz altında bir şey yetişmediği söylenir halk arasında. Bilimsel açıklaması da vardı.

pria, esemeral, TCM ve 1 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024