agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-11-2019, 09:44   #1381
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
09.11.2019 tarihinde bahçedeki tüm sebzelerin artıkları çıkarıldı ve weima 1000N benzinli çapa makinesi ile iki tur çapalandı. İlk tur birinci viteste ikinci tur ise daha hızlı ikinci viteste. İçerisinde biraz benzin kaldı, o da hafta sonu kalan dalyalar çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan alan için kullanılacak. Bu tip aletler uzun süre kullanılmayacak ise içerisinde benzin bırakılmaması gerektiği ve benzin bitinceye kadar çalıştırılması gerektiğini söylemişti bu işlerle uğraşan arkadaşım.

Tigernut - yer bademleri ile ilgili gözlemlerimiz sayfasında paylaştım.

Name:  sill tigernut.jpg
Views: 947
Size:  76.2 KB

Bana göre ilginç gelen bir kaç gözlemimi paylaşayım.

Domatesin su bulmak için 1 m. uzayabildiği yazılır ve geçen sene 75 cm. lik kökün resmini paylaşmıştım. Bu yıl patlıcan ve bamya kökleri beni şaşırttı, özellikle patlıcanın kökü 50 cm. in üzerindeydi ve uç kısmını da asılırken kopartmıştım.

Name:  09.11.2019 patlıcan kökü.jpg
Views: 925
Size:  77.3 KB

Bamyaların kendi ve köklerinin boyları da takdir edilesi.

Name:  09.11.2019 bamya kökü.jpg
Views: 940
Size:  69.7 KB

Ayçiçeklerinin aralarını 30 ar cm. yapmıştık, gelişmede sorun olmadı ancak büyük çanak veren türlerde resimdeki köklere bakarsak biraz daha arayı açmak lazım anlaşılan. Herhalde çanağı çapı kadar düz hesapla

Name:  sonra sil.jpg
Views: 933
Size:  77.1 KB

Name:  09.11.2019 mısır kökü.jpg
Views: 940
Size:  70.5 KB

obabilgesi, Muda, Asoo ve 6 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 05:33   #1382
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[QUOTE=TCM;1577498]Sezon sonuna doğru hanımla yeni hobimiz, eski sevdamız alevlendi.. Beş altı yıl önce bırakmıştık..

Kimseler yok, sessizlik, huzur, bir de bir kaç sazan yakaladık mı müthiş, ne demişler 'oltanın bir ucunda balık diğer ucunda ...'

oltanın bir ucunda balık diğer ucunda ZİL !
Buldum mu

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 08:41   #1383
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
oltanın bir ucunda balık diğer ucunda ZİL !
Buldum mu
Bingo...

baLık = ziL pek güzel uydu, sağolun.

Eski 27-11-2019, 10:01   #1384
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Lonicera nın fideleri..

Name:  lonicera 1.jpg
Views: 886
Size:  83.1 KB

Name:  lonicera 2.jpg
Views: 879

Name:  lonicera 3.jpg
Views: 880

Eski 27-11-2019, 12:43   #1385
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  lonicera 4.jpg
Views: 855
Size:  69.9 KB

Name:  lonicera 5.jpg
Views: 866
Size:  69.9 KB

Name:  lonicera 6.jpg
Views: 867
Size:  65.1 KB

Yabani dikenli böğürtlenler de mevcut sınır telinin etrafında; baharda ilaç atmaya kıyamayınca kimisi çoğaldı, bir kaç fide öldü, sanırım önümüzdeki dönem baharda kim öldü kim kaldı belli olacak aşağıdaki çeşitlerden: (chester böğürtlen - aronia - Saskatoonberry - frenk üzümü - tayberry [bunun adı böyle değildi galiba ama ] - güz zeytini - heritage ahududu - Karakablack bogurtlen ve reuben böğürtleni)

Tabi @Lonicera gelip fırçalasa 'benim emanetleri ot bastırmışsın' diye, haklıdır diyecem de etrafındaki otlar biz aşağı göçünce olmuş benim pek kabahatim yok.

Eski 27-11-2019, 13:24   #1386
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Forumdan edindiğimiz dostlarımızın Bozdağ da yaptığı ev tamamlanmış, epeydir görüşememiştik kendileriyle, geçen hafta sonu uğradılar sağolsunlar ve bu üç tek şirinleri bıraktılar bize. Resimdeki ufaklıklar bamya tohumu, büyüklüklerini kıyaslayabilmeniz için koydum. İki tanesiyle bir yemek kaşığı dolacak. Bu devasa arkadaşların süs bitkisini andıran bir sürü pespembe çiçeği olacağına inanabilir misiniz, bakalım artık nasip olursa önümüzdeki sezon takipteyiz çiçekleri görebilir miyiz, bu üçün üçünü mü yoksa birini mi alırız...

Name:  mor fasulye 2019.jpg
Views: 851
Size:  19.3 KB

Mısırları ekerken elime geçen cin mısırları da son sıraya dağıtıvermiştim. Kırmızı ve siyah olanlar önceki senelerden, krem olan ise yeni tohumdu. Böylece eskiler tazelenmiş oldu.

Name:  siyah cin mısır 2019.jpg
Views: 861
Size:  51.0 KB

Cin mısırları en güzeli kabuklarıyla alıp güzelce asarak kurutmak, yoksa patlamaları zor oluyor.

Name:  krem cin mısır 2019.jpg
Views: 840
Size:  41.5 KB

Bahçenin tüm işleri geçen cumartesi tamamlandı. 23.11.2019

Name:  bahçe temizlenmiş 23.11.2019.jpg
Views: 840
Size:  50.8 KB

Çapa makinesi ile son kalan yerleri de çapaladım ve içindeki benzini de bitirerek depoya kaldırdım. Tırpanı da öyle yapmıştım, özellikle yağlı benzin kullanan aletlerde karbüratörde kalan benzin uzun süre kaldığında sorun çıkarabiliyormuş. Çapa makinesinin seneye sezon başında yağını değiştirmek gerekecek sanırım.

Evin diğer yan tarafını da ortanca yaptık, malum bir kere dikiyorsun ve bir daha ellemiyorsun Büyüyor genişliyor üç dört senede bir metreye yakın çap oluşturuyor. Bu arada resimlerini çekmemişim ilk kez bu yıl ortancaları budadık komşuyla birlikte. Beş altı yıldır hiç budanmamış ve dallar yukarıda dediğim gibi bir metreye yaklaşmıştı. Yöremizden yetiştirici; eski kurumuş dalları dibe yakın, bu yılın yeşil dallarını ise biraz daha yukarıdan buda demişti, son aldığımız ortancaları satan ise hepsini aynı dipten budarsan daha iyi olur dedi, ben de aynı seviyeden budadım.

Çimleri sanırım son kez budadım, seviye olarak orta kademede bıraktım. İki hafta önce gübre atmıştım, bir daha da gübrelemedim.

Dahliya soğanlarını büyük kutulara yerleştirdik eşimle. Kutuların içlerine cocopeat-kavak talaşı döktüm ve üzerlerine kül serperek yumruları yerleştirdim, tekrar karışımla güzelce kapatarak evin içerisine koydum, havalar daha da soğuyunca kilim sereriz artık.

abk, Lonicera, OSMAN45 ve 8 kişi beğendi.
Eski 27-11-2019, 13:31   #1387
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kaç yıldır maviş tohumu alıp evde yetiştireyim diyordum, sonunda başardım, hanımında ağzından girip burnundan çıktım ve oğlanın odasına attım viyolleri

Viyollerde perlit-cocopeat-çok az torf ve solucan gübresi var. Viyolleri çok gözlü ve derince olanlardan aldım. Evde çimlenince (çimlenirse ) üzerine lamba düzeneği kurup biraz daha büyüyünce de çatıya seranın içine atarım diye düşünüyorum.

Name:  evde maviş 23.11.2019.jpg
Views: 864

Name:  maviş liste.jpg
Views: 862
Size:  30.8 KB

abk, Lonicera, OSMAN45 ve 9 kişi beğendi.
Eski 10-03-2020, 12:15   #1388
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  Bahçe 09.02.2020.jpg
Views: 732
Size:  39.8 KB

Sezon başlıyor. 09.02.2020 de bahçemiz yukarıdaki gibiydi, her taraf bir karış kar, Erzurum gibi olmasa da saçaklardan sarkan buzlar vs. Geçen hafta sonu bundan çok daha fazla yağdı/mış. Önceki gün ise kar göremedik tamamen erimişler.

Geçen seneden kalanlar; çimde sorun yok, yemyeşil duruyor. Çoğu yerde gördüklerim kış aylarında tamamen sararıp çok kötü hal almış. Sıcaklıkların artmasıyla tekrar yeşerecekler tabi. İlk ektiğim çimlerin uç kısmında fareler iki delik açmış, gezindikleri bir iki karış yeri de kurutmuşlar sanki. Bu alandaki yabancı otlarla başım hala dertte, çimlerden önce atağa kalmışlar, kimisi çiçeklenmiş bile. Forumda söylenen ince yapraklıları ilaçla kurutalım geniş yapraklıları elle toplayalım ama bitecek gibi durmuyor. Komşum ne zaman çimlerin içinde ot yolduğumu görse ‘yorulma hiç ot ilacı atıcaz, bizimkiler de öyleydi’ diyor. Bunu duyan hanım da gaza gelip ot toplamayı bırakıyor tabi. Diğer tarafta sonradan ektiğim kalfalık eseri çimlerim ise daha güzel, ot daha az..

Tavanlarda akan kokan yer yok, bu kışı da hasarsız atlattık gibi. Sadece kuzeye bakan dış duvarlar her geçen yıl biraz daha dökülüyor, sanırım birkaç seneye ‘siding panel’ kaplamak gerekecek. Minik bir hatırlatma; evlerinize sigorta yaptırın bence, yıllık 300 tl. gibi maliyet ile hırsızlık, yangın, komşuya zarar verme-alma, elektronik eşya kırılması-cam kırılması, deprem için ilave teminat, yılda iki kez çilingir hizmeti, yılda bir kez kombi veya klima temizliği ilk aklıma gelen faydaları.

Bu arada bir üst resimdeki zengarden den alınma maviş – kampanula tohumlarının hiç biri çimlenmedi. Bir aya yakın evde bekledi, yüzlerce tohumdan biri olsun yeşermez mi.

Eski 10-03-2020, 14:00   #1389
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen yıl mayısın 12 sinde fideleri dikmişiz. Bu yıl mayısın sonlarını görelim diyorum, güneş olsa da toprak ısınmadan ekip dikmenin artısı olmadığı gibi yağmurlu da geçerse daha zararı oluyor; hastalıklara davetiye çıkarması ve bakliyatların ekim sonrası topraktan çıkışını engellemesi gibi.

Geçmiş notlara baktım, arada hepsini okumak gerek çünkü bu yıla dair kendime önerilerimi bile unutmuşum. Solucan gübresi kullanımı, damlama sistemi kullanımı, ekim-dikim aralıkları, çapa makinesi, malçlama vs. vs. pek çok notlar almışız bahçeyi ziyaret eden sizlerle birlikte.

Öncelikle patlıcan tohumlarını 1-1,5 gün suda bekletiyorum, bir hafta sonra biber ve biberden bir hafta sonra da domates tohumlarını çünkü en geç patlıcan çimleniyor. Biber tohumunu bir gün domatesi yarım gün suda bekletmek yeterli.

2018 de 20 şubatta, 2019 da ise 28 şubatta ekime başlamışım. Geçen yıl fideleri toprağa diktiğimde fazla gelişmişlerdi dolayısıyla bu yıl bir hafta bu sebeple geç başlamam gerek, iki hafta da dikimi geciktireceğim için üç hafta ilave ettiğimde 10 gün sonra maç başlayacak.

Bu yıl dahliya soğanlarını yukarıda bıraktım, kalın mukavva kutuların içerisine bolca perlit-talaş-gübre döktüm, ortasına soğanlar yine karışım ve kağıtla örterek kutuları kapadım, üzerini de halı-battaniye ile kapadım. Bakalım açtığımızda nasıl manzara ile karşılaşacağız.

Eski 21-03-2020, 11:24   #1390
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

19.03.2020 gecesi patlıcanları suya koyarak ekim-dikim sezonunu açtık..Bu akşam tohumları sudan çıkararak tuvalet kağıtlarının arasına koyayım. Beyaz plastik bardaklarımı da aldım, onların da diplerini drenaj için deleyim, içine koyacağım karışımı hazırlayayım, çatıdaki seramın da naylonunu yenilemem gerek...

Bu arada iki gündür gece saat dokuzda herkes çılgınlar gibi alkış yapıyor ama sayfama gelip te iki el çırpan yok.. Yaş 49,5 daha 60-65 in altındayım ama biliyorsunuz en riskli meslek grubundayım şu an, 'hık' diye gidersem üzülürsünüz.. Akşam dokuzda burada yoklama yapcam, gelmeyenlerin yüzüne öksürürüm ona göre..

Eski 21-03-2020, 11:30   #1391
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
19.03.2020 gecesi patlıcanları suya koyarak ekim-dikim sezonunu açtık..Bu akşam tohumları sudan çıkararak tuvalet kağıtlarının arasına koyayım. Beyaz plastik bardaklarımı da aldım, onların da diplerini drenaj için deleyim, içine koyacağım karışımı hazırlayayım, çatıdaki seramın da naylonunu yenilemem gerek...

Bu arada iki gündür gece saat dokuzda herkes çılgınlar gibi alkış yapıyor ama sayfama gelip te iki el çırpan yok.. Yaş 49,5 daha 60-65 in altındayım ama biliyorsunuz en riskli meslek grubundayım şu an, 'hık' diye gidersem üzülürsünüz.. Akşam dokuzda burada yoklama yapcam, gelmeyenlerin yüzüne öksürürüm ona göre..
Allah gecinden versin ustad. Hepimiz yolcuyuz ama zamansiz hepsinden aci olacaktir...

Alkis yapmasak bile takipteyiz.

TCM beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2020, 11:36   #1392
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Değerli Hocam işiniz gerçekten zor.
Buradan sizi, sizleri alkışlıyorum...
Ben risk gurubundayim brav brav on gündür evde oturuyorum.
Arada bi polis araclarından hoparlörlerinden şarkilar dinliyoruz Viyana'da.
Endemik bitkilerden fide ve çelikler almakla vakit geçiriyorum.
Niğde'de ki bahçeme dikim için.
30 cm kar var maşallah.
Tekbir konusuna gelince yat komutunda ben burda!

Eklenen Resimler

TCM beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 10:04   #1393
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:

Ben de riskli gurupta bulunuyorum ama gülümsemeye devam. Gideceksem de
Peki neden ?
Sizlere güveniyoruz. Bakmayın alkışlarımızı duymadığınıza. Gönüllü alkışcınızım.
Daha mısırlarınızı yemedim. Yerken fotoğraflayıp, göndereceğim. Hık lamaya kalkmayın.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 12:26   #1394
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
...Sizlere güveniyoruz. Bakmayın alkışlarımızı duymadığınıza. Gönüllü alkışcınızım. Daha mısırlarınızı yemedim. Yerken fotoğraflayıp, göndereceğim. Hık lamaya kalkmayın.
Sıkı sıkı ama sımsıkı sarıldım sayın lütfen..

Eski 06-04-2020, 19:21   #1395
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Biraz nostalji....

Alıntı:
@h_dogan, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Bu sezon bahçeye gübre de dahil suni bir şey sokmak istemiyorum. Suni gübre geçen sene idi. Bu sene üstte yazdığım gibi hayvan gübrelerini arıklara yaysam diyorum, su arıktan geçerken faydası olmaz mı, veya arığın başına gübre dolu çuvalı koysam su hortumunu çuvalın içine koyup şerbet şeklinde versem.

Hümik asidi dediğiniz gibi her köke yarım cc gelecek şekilde enjektöre verip, toprağın içine köke doğru sıkabilirim.
Sayfanızı merakla inceliyorum sayin TCM, sizi 6 yıl öncesine ( benim suan ki halime ) götüreyim. Humik asidi enjektorle uyguladınız mı gercekten )
Sizin o zamanki durumunuz bana hiç de garip gelmiyor, aynı tarz uygulamaları bende yapabilirim her an için...

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 22:08   #1396
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Kahraman43, ömürler görün e mi... Yapmadım, ama üşenmem yaparım. Granül leonardit atıyorum dört yıldır, Sanırım ondan.

Eski 09-04-2020, 09:07   #1397
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

1 nisan gecesi domatesleri suya koydum, ertesi gün akşamüzeri tam da 24 saat dolmadan direk bardaklara ektim. Domatesi biber patlıcan gibi fazla suda bekletmiyorum, kimisi tahriş oluyor gibi geliyor süre uzayınca, zaten bir kaç günde kılıfı yırtıyorlar.

Kısa bir özet geçelim fikir vermesi açısından; kökler zarar görmesin diye plastik beyaz bardaklarımızı aldık, aslında kağıt aradım ancak çoklu satılan bulamadım, beyaz da olsa nispeten şeffaf oluyor plastik kağıt gibi değil. Diplerini drenaj için matkap ile deldim.

Name:  2020 bardak delik.jpg
Views: 522
Size:  43.1 KB

Dibine köklerin sudan zarar görmemesi için hafif gözenekli yapıdaki cüruf ekledim biraz.

Name:  2020 cüruf.jpg
Views: 518
Size:  38.4 KB

Cocopeat ve perlit, orana bakmıyorum pek, perlitler belirgin görünecek şekilde ekliyorum.

Name:  2020 perlit.jpg
Views: 515
Size:  56.8 KB

Geçen seneden kalma solucan gübresi vardı, kilosu 2.5 tu hala aynı fiyata veriyor bölgemizdeki eleman.

Name:  2020 solucan gübresi.jpg
Views: 522
Size:  68.8 KB

Veee karışım, yeme de yanında yat..

Name:  2020 karışım.jpg
Views: 504
Size:  85.1 KB

Eski 09-04-2020, 09:35   #1398
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

30 kök kadar patlıcan (topan - Eğridere [ bunların hiç biri çıkmadı, köyden gelecek olan tohumu almayıp şehirliden alırsan böyle olur ] - ve kalanlar karışık mor-kırçıllı-siyah vs.) - 50 ocak (ikişerli diktiğimden 100 kök) kadar biber (daha önce yazdım mı bilmiyorum ama kurutulmuş biberin kızartması süper oluyor, her tarafı dolduracam ) ekmiştim. Bunlar domatesleri ektiğimde çıkmış olan öncü patlıcanlar..

Name:  2020 sera içi ilk patlıcanlar.jpg
Views: 531
Size:  46.0 KB

Emektar paletlerden yapılma seramız, tepesindeki naylon parçalanınca uv dayanıklı yine geçen yıldan kalma naylon ile tamir ettim.

Name:  2020 sera.jpg
Views: 507
Size:  32.0 KB

Biber çeşitlerimiz aklımda kaldığı kadarıyla; jalapeno - çarliston - tatlı kıl - acı kıl - buena mulata - dolma - Emcelli - stocky red star - geçen yıl muhtemel bende çaprazlaşan ve forumda da dağıtılan iki çeşit biber daha...

Domates çeşitlerimiz; yaklaşık 100 kök olacak. Bulgar kırmızı (25) - blue beauty (20) ve Hafize Baliç pembesi (25) er tane ile en fazla çeşitler. Tohumları gençleştirmek için üçer tane heybetli ile maniye, fahrenheit blue - Margaret curtain - Bayındır Bulgar Köyünün oturak çeşit mavi ve pembe domatesleri 5 er kök - big cheef 5 kök..

abk, Muda, ibocandan ve 8 kişi beğendi.
Eski 03-05-2020, 16:37   #1399
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

14.04.2020 bahçenin hali; yabani otlar yeşermiş, çoğunun adını unuttum ama hatırladıklarım arasında papatya ve karahindibalar oldukça çok, tek tük tohumdan yayılmış menekşeler boy gösteriyor, yoğurt çiçekleri de menekşeler gibi tek tük topraktan çıkmış. Aslında o gün toprağın tavı daha iyiydi ve otlar fazla boylanmamıştı.

Name:  14.04.2020.jpg
Views: 441
Size:  70.4 KB

Bir sonraki hafta benzinli çapa makinemiz ile (weima) sürdük, toprak yer yer nemini kaybetmiş, otlar da boylanmıştı. Dolayısıyla çapalamak daha zor oldu. Yeri gelmişken bir kaç bilgiyi sizinle paylaşayım, bir kaçını daha önce de yazmıştım. Toprağı sürekli dürtüp durmak pek istenen bir şey değil malumunuz. Yani aklımıza geldikçe makineyle çapalıyayım, traktörle süreyim diye toprağın yapısını bozmamak lazım. Ancak zamanında ve gereğince yapılan toprak işlemesi; misal bakterilerce alınan azotun bitkilerin kullanımına sunulmasını kolaylaştırır, köklere ve topraktaki bakterilere oksijen ulaşımını sağla, toprağı kabartarak tohum ekimine daha uygun hale getirir, zararlı larvaları dışarı çıkararak yok edilmelerini sağlar vs. Normalde toprak 15-25 cm. arası işleniyor. 4-5 yılda bir derin işleme yapmalıymışız, yoksa üst tabakada 'taban taşı' denen sert bir tabaka oluşarak köklerin derinlere gitmesini engellermiş. Bir sonraki sene bu işlemi yapsak iyi olacak demek ki.

Birinci viteste ve ikinci viteste birer tur ile iyi yapmışım canım. 20.04.2020

Name:  20.04.2020 bahçe sürüldü.jpg
Views: 470
Size:  70.1 KB

Her yıl az çok yapıp bir türlü kullanmayı beceremiyorduk ama geçen yıl etrafını falan düzgünce çevirerek yerini de kaybetmeden iyi kötü kompost oluşturmayı becerebildim. Toprağı biraz kazdım altına dal parçaları koydum, marangozdan aldığım talaş + çim (ekerken kullandığım perlit te karışmış biçim esnasında) + biraz yolduğumuz otlar + toprak + mutfak atıkları + hayvan gübresi, sulayıp karıştırarak üzerini çuvallarla kapadım. Geçen yıl sıcaklığını kontrol ettiğimde 60 derecelere ulaşmıştı.

Name:  20.04.2020 kompost uzak.jpg
Views: 437
Size:  70.5 KB

Pek çok işin olduğu gibi kompostun da uzmanı @ Meyvelitepe gibi uğraşıp inceleyemesem de yakından bakınca fena olmamış gibi duruyor. Bu yıl domates ve biber fidelerini dikerken yatağa bundan koyayım diyorum. Biraz solucan gübresi, bulursam leonardit (bu yıl ilk turda bulamadım, umarım bir kaç hafta sonra fideleri dikmeden önce bulabilirim) üzerine de fideler..

Name:  20.04.2020 kompost.jpg
Views: 441
Size:  70.3 KB

Eski 03-05-2020, 17:02   #1400
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu arada 20-23 nisan haftasında dalyalarımızı ekmiştik. Bu yıl tüm soğanları korka korka yaylada bıraktık. Büyük kutuların içerisine cocopeat-talaş doldurup soğanları da içerisine bırakıp kapaklarına kutudaki yerlerini çizerek işaretledik. Üzerini battaniye ve kilim ile örttük, anlayacağınız kış uykusuna girerlerken bir ninnileri eksik kalmıştı. Korktuğumuz gibi olmadı, bir soğan çürümüştü sadece, bir kısmını süğmüş halde (yeşermiş-çimlenmiş-uyanmış) bulduuk ve önce onları ektik. Ancak işaretlediğimiz halde soğanların cinslerini çözemedik, çoğu birbirine karıştı, seneye file gibi bir şeyler bulmalı kış uykusuna yatırırken. Şunu da hatırlatayım; dalyaları sökünce değil ekerken bölüyoruz soğanların zarar görmemesi için, ilk ektiğimizde bolca sulayıp topraktan dallar görünüp bir karış oluncaya kadar da bir daha su vermiyoruz. Bu yıl da ekerken ocaklara 20-20 gübreden birer tutam, ikişer avuç yanmış hayvan gübresi, biraz talaş koydum. Geçen sene koyduğum perliti bu yıl uğraşmak istemediğim, leonarditi de bulamadığım için eklemedim. Dört gün önce gittiğimizde tek tük topraktan yeşilliklerin çıktığını gördük.

Kekikleri ön taraftan kaldırıyoruz bu yıl, kaç yıldır dengini tutturamadım, biçeyim, keseyim derken bir bakıyorum büyümüşler, çiçeklenmişler yine. Dolayısıyla üst taraflar kuruyor ve hoş bir görüntü ortaya çıkmıyor. Kekikleri küreklerle toprağıyla birlikte alabildiğim kadar aldım ve yan taraftaki yola döşedim. Zaten yolda, önceden aktardıklarım ile tohumdan kendiliğinden yayılmış kekikler mevcuttu.

Name:  29.04.2020 kekik aktarımı 1.jpg
Views: 450
Size:  57.5 KB

Ben de boşlukları doldurdum. Bir önceki hafta fazla görülmeyen yoğurt çiçeklerini görüyorsunuz her tarafta. Bir haftada aceleniz neydi böyle.

Name:  29.04.2020 kekik aktarımı 2.jpg
Views: 449
Size:  70.3 KB

Eski 03-05-2020, 17:09   #1401
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen yıla göre tohum ekim ve dolayısıyla fide dikimlerini ikişer hafta sarkıtarak mayıs sonunu bulmayı amaçlamıştım.

Domatesler 1 nisanda suya konmuştu. İki hafta sonra aşağıdaki gibi oldular.

Name:  15.04.2020 fide1.jpg
Views: 474
Size:  60.8 KB

Name:  15.04.2020 fide2.jpg
Views: 455
Size:  52.9 KB

Name:  15.04.2020 fide3.jpg
Views: 448
Size:  63.6 KB

Yaklaşık bir ay sonra da böyle. Demek ki domates için şartlar iyi olduğunda bir ay patlıcan ve biberde bir buçuk ay sonra dikim yapılabilecek rahatlıkla.

Name:  02.05.2020 fide.jpg
Views: 440
Size:  60.8 KB

Name:  02.05.2020 fide yakın.jpg
Views: 456
Size:  58.0 KB

Eski 03-05-2020, 17:29   #1402
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohumlar toprak yüzeyinden çıkınca bir gün evin içerisinde tek led lambanın altında tuttum kendine gelsin, atamadıysa tohum kılıfından yardımımla kurtulsun diye. Sorunu olmayanları ertesi gün çatıdaki minik seraya koydum. 10 gün kadar sürekli serada kaldılar, sıcaklık öğleye doğru 25 dereceleri geçince kapıyı açtım, geçen hafta da artan sıcaklıklar ve büyüyen fideleri göz önüne alarak gündüzleri dışarıya çıkardım. İki gün de gölgede beklettim, bir haftadır da resimdeki gibi ince gölgeliğin altında duruyorlar.

Name:  25.04.2020 fide.jpg
Views: 449
Size:  40.3 KB

Resimde kırmızı yerlere geçen sene de olduğu gibi dahliyalar ekildi. Bu yıl pembe kısma da çim ekilecek (önümüzdeki haftalar da bu işe de başlamalı yavaştan) Pembenin sağ tarafında geçen yıl mısır ekiliydi, bu yıl oraya da dalya ektik. Ön tarafta elma ağacının yanında mavi renkli yerde dört adet ekinezya var, geçen sene tohumdan ekmiştik ancak çiçeklenmemişti. En üstte ve bahçenin dibinde (resimde daha yakında çıkmış) mor renkli yerde dalgıç var. Damlamaları dolayısıyla ekim-dikim sıralarını, çim sulamasın için ana boruyu nereden nasıl geçireceğimi bulamadım daha.

Name:  2020.jpg
Views: 435

Eski 14-05-2020, 17:55   #1403
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fideleri bu ayın sonuna doğru aktaracaktım toprağa ama domatesler hızlı büyüdü, kimisi iki karışa yaklaştı. Oysa geçen seneye göre daha geç ekmiştim bu sene, demek ki daha iyi bakmışım Seneye 7-10 nisan gibi domates tohumlarını suya koymalı, aynı şekilde biber ve patlıcanları da birer hafta daha sarkıtmalı.

Bu yıl ilginç bir şey yaşadım, forumdan bir arkadaş daha benzer şeyden bahsetmişti. Ektiğim 30 kadar patlıcan tohumundan sadece beş tanesi düzgün büyüdü, geriye kalanlar 'doğdu büyümez' şeklinde birer gerçek ama güdük yapraklarıyla öylece duruyorlar. İki üç tane de emcelli biber bunlara dahil. Tohumdan desem farklı kişilerden gelen farklı tür patlıcanlar bunlar. İlk aşamada suyunu az vermişim sandım, su verince kısa süreli bir büyüme olsa da devamı gelmedi maalesef. Etrafımızdan patlıcan desteği aldım artık.

Ekim yaptığım kimi bardakları büyüklerden seçtim, buradaki fideler daha kalın gövdeli, daha bodur ve canlı oldu diyebilirim. Kısa zamanda aktarım yapılacaksa küçük hacimli kap seçilebilir ancak hacim büyüdükçe burada yetişen bitki daha sağlıklı oluyor. Tabi zamanı geçirip bitkiyi gereksiz yaşlandırmamak gerek.

Neyseee önceki gün 12 mayıs ta sadece domatesleri toprakla buluşturduk. Biber ve patlıcanlar önümüzdeki günlerde..

Name:  WhatsApp Image 2020-05-13 at 11.47.00 (1).jpg
Views: 380
Size:  81.0 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-05-13 at 11.47.00 (2).jpg
Views: 376
Size:  80.5 KB

Aktar dönder yaparken bu arkadaşın kafasını uçurmuşum... O da koltuk çıkarmış, sonra yapacağı işi önceye almış.

Name:  WhatsApp Image 2020-05-13 at 11.47.00.jpg
Views: 382
Size:  80.3 KB

Eski 14-05-2020, 18:37   #1404
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Sn TCM siz bu yıl mısır ekiyor musunuz, sizin gönderdiğiniz soltero morado mısırları ekmeden önce suda bekletmek gerekiyor mu?
Ben de domates ve biberleri 29 martta ekmiştim ama tek gerçek yaprak çıkarttılar o kadar sizin fideler maşallah coşmuş. Kırşehirdeyiz hava İzmire göre daha kapalı o yüzden mi acaba yoksa ben mi yetiştiremedim bilmiyorum suyunu da eksik etmedim ama.

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 18:39   #1405
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Panda benekli barbunyayı kısmetse bu hafta sonu ekeceğim

Eski 15-05-2020, 10:58   #1406
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
Sn TCM siz bu yıl mısır ekiyor musunuz, sizin gönderdiğiniz soltero morado mısırları ekmeden önce suda bekletmek gerekiyor mu?
Ben de domates ve biberleri 29 martta ekmiştim ama tek gerçek yaprak çıkarttılar o kadar sizin fideler maşallah coşmuş. Kırşehirdeyiz hava İzmire göre daha kapalı o yüzden mi acaba yoksa ben mi yetiştiremedim bilmiyorum suyunu da eksik etmedim ama.
Nasip olursa ekerim, bir gün suda bekletiyorum mısırları. Domatesler genelde en sorunsuz olanlar, patlıcan yukarıda yazmıştım ve biberde sorun olabiliyor ama bir buçuk ay olmuş, şimdiye kadar epey büyümüş olmaları gerekirdi, varsa resim atın bakalım.

Eski 15-05-2020, 11:56   #1407
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Kaç yıldır maviş tohumu alıp evde yetiştireyim diyordum, sonunda başardım, hanımında ağzından girip burnundan çıktım ve oğlanın odasına attım viyolleri

Viyollerde perlit-cocopeat-çok az torf ve solucan gübresi var. Viyolleri çok gözlü ve derince olanlardan aldım. Evde çimlenince (çimlenirse ) üzerine lamba düzeneği kurup biraz daha büyüyünce de çatıya seranın içine atarım diye düşünüyorum.

Eklenti 701211

Eklenti 701212
Ben bu mavişlerin hikayesini merak ettim. Büyüdüler mi? Ben tohumdan beceremediğim için hatta aldığım ilk fideleri de yaşatamadığım umudu kesmiştim. Sizin tohumlar çimlenip büyüdüyse yeniden denemem için bir bahane olacak bana.

TCM beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 18:09   #1408
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Ben bu mavişlerin hikayesini merak ettim. Büyüdüler mi? Ben tohumdan beceremediğim için hatta aldığım ilk fideleri de yaşatamadığım umudu kesmiştim. Sizin tohumlar çimlenip büyüdüyse yeniden denemem için bir bahane olacak bana.
Bir altındaki paragrafın sonunda yazmıştım, yüzlerce tohumun bir tanesi bile çimlenmedi. İlginç...

Alıntı:
...
Bu arada bir üst resimdeki zengarden den alınma maviş – kampanula tohumlarının hiç biri çimlenmedi. Bir aya yakın evde bekledi, yüzlerce tohumdan biri olsun yeşermez mi.

abk beğendi.
Eski 15-05-2020, 19:01   #1409
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Satır satır okuduğumu sanıyordum. Tekrar geri dönüp baktım, evet, ben atlamışım mavişlerin çimlenmediğini. Gözlerimle ilgili ciddi sorunlar yaşıyorum son aylarda. Telefondan bakınca atlamışım demek ki. Oysa bugün maviş tohumu atmıştım sepetime zengarden sitesinden. Siparişi tamamlamak için sizin yazmanızı bekliyordum.

TCM beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 15:06   #1410
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Alıntı:
Nasip olursa ekerim, bir gün suda bekletiyorum mısırları. Domatesler genelde en sorunsuz olanlar, patlıcan yukarıda yazmıştım ve biberde sorun olabiliyor ama bir buçuk ay olmuş, şimdiye kadar epey büyümüş olmaları gerekirdi, varsa resim atın bakalım.
Fotoğraf yüklemeyle ile ilgili bir problem vardı.
Boyları bu kadar görünüş fena değil gibi ama daha küçükler.

Eklenen Resimler

abk, ibocandan ve feyzalp beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024