agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2019, 16:11   #1321
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bahçenin 50 m.karelik yerine çim ekmiştik 7. ayın 23 ünde, tam bir ay sonra 35 m.karelik diğer tarafa geçtik. İlk yaptığımızda bir arkadaştan kalan 10 yıllık tohum kullanmıştık. Bu tarafta yeni tohum kullandık 5 li karışım. İlkinde m.kareye 70 gram ikincisinde karıncalardan ötürü 80 gr. kullandık. Ancak şunu gördüm; ekili alanın etrafına bir kaç kez sirke dökünce karıncalar uğramıyor. Bahçe komşumuzla birlikte kaç kez uygulayıp sonuç aldığımız kesin bilgi bu yayabilirsiniz.

İkinci ekilen yerdeki çimin çıkımı çok daha güzel oldu, diğer taraftaki seyrek alanlar yok diyebilirim. İlkinde perlit ilave etmiştim 'kapak toprağına' ancak rüzgarla birlikte bahçenin yanlarında toplanıp bir işe yaramamıştı perlit. Bu sebeple ikinci ektiğim yerde bir bölümün yatağına perlit attım, ancak çok işe yarayacakmış gibi gelmedi, perlitin de tozu rahatsız edince sonraki bölümlerde kapak toprağı olarak cocopeat, marangoz talaşı ve kına gibi yanmış hayvan gübresi attım. 35 m.kare için üç buçuk blok cocopeat, yarım çuval talaş ve bir büyük çuval gübre gitti.

Name:  22.08.2019 2.çimin ilk ekim günü.jpg
Views: 593
Size:  68.3 KB

Name:  22.08.2019 2.çimin ilk ekim günü 2.jpg
Views: 588
Size:  64.9 KB

İkinci gün sonu,

Name:  23.08.2019 2. çimin 2.günü.jpg
Views: 586
Size:  60.1 KB

İlk ekilen yerde üçüncü günde çimler çıkmaya başlamıştı, ikincide ise dördüncü günde ve neredeyse büyük çoğunluğu bir anda çıktı. Böyle olunca (çoğunluk aynı anda) biçimde farklı büyüklükler fazla olmayacağı için daha iyi olacak.

Ekim sonrası beşinci gün;

Name:  27.08.2019 2. çim 5. gün 2.jpg
Views: 583
Size:  52.6 KB

Sekizinci gün;

Name:  30.08.2019 2. çimin 8. günü-min.jpg
Views: 604
Size:  56.5 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 10:47   #1322
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Eylül ayına girdik, yayla sezonunun sonu yaklaşıyor. Okullar malumunuz bir hafta erken açılıyor, dolayısıyla bizim sezon da bir hafta erken bitiyor bu durumda. Söyleyecek tonla şey var ama biz işimize bakalım; bu yıl da dalından (sürgününden) dahliya çoğaltmayı beceremedik. Tam öğrenmeden bir daha uğraşmam.

Çim konusuna devam edelim; gündüz düzgün gözüken yer, gece ışıkla bakınca hatalarını belli ediyor. Sanırım çimde en önemli husus zemin; su beklemeyecek, ya eğimle yana gidecek, ya da altına suyu bekletmeyen zemin hazırlanacak, ikisi de sağlansa daha uygun tabi. Gece çekilen resimdeki engebelikler düzeltildi.

Name:  Gece hizalama çim.jpg
Views: 571
Size:  70.6 KB

İlk ekilen yerdeki yabani otlar kimi yerde neredeyse yönetimi ele geçirdi. Ot ilacı kullanmadım, resimdeki gibi yoğun yerleri yolup ilave tohum attım, olmazsa bölgesel sorunlu yerleri komple ekeriz, nasılsa işi öğrendik.

Name:  29.08.2019 1.çim yabani otlar.jpg
Views: 577
Size:  70.8 KB

İlk zamanlar yabani otları da çim sandım, ancak çimler ilk yaprakları olmadan direk kıl şeklinde çıkıyor, ikinci bölgedeki yabani otları erişebildiğim kadarıyla yoluyorum.

Name:  29.08.2019 1.çim yabani otlar 1.jpg
Views: 576
Size:  59.8 KB

Bu sabah yoğun çim altında 12. günündeki çimlerimiz, sanırım bir haftaya kalmadan biçilecek. Boyları 10 cm. e ulaşmış olacak. Biçmeden önce tohumların topraktan çıkarken yaptığı kabarıklıkları da düzeltmek için üzerinden ağırlıkla geçilecek. Biçtikten sonra da kardeşlenmeyi (tek kökten çoklu çıkım) arttırmak için tekrar ağırlıkla bastırılacak.

Name:  03.09.2019 2. çim 12.gün.jpg
Views: 585
Size:  55.3 KB

Eski 03-09-2019, 10:59   #1323
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Güzelliklere gelelim...

Name:  2019 dahliya.jpg
Views: 592
Size:  58.9 KB

Name:  2019 dahliya 2.jpg
Size:  43.3 KB

Name:  2019 dahliya 3.jpg
Views: 591
Size:  74.3 KB

Name:  2019 dahliya 4.jpg
Size:  50.7 KB

Name:  2019 dahliya 5.jpg
Size:  34.8 KB

Eski 03-09-2019, 11:05   #1324
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Devam...

Name:  2019 dahliya 6.jpg
Views: 579
Size:  46.3 KB

Name:  2019 dahliya 7.jpg
Views: 582
Size:  54.3 KB

Name:  2019 dahliya 8.jpg
Views: 581
Size:  52.8 KB

Name:  2019 dahliya 9.jpg
Views: 590
Size:  75.0 KB

Name:  2019 dahliya 10.jpg
Views: 589
Size:  48.8 KB

Eski 03-09-2019, 14:48   #1325
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Diğerleri de güzel de. Amaa bu çok güzel

Name:  dahliya.jpg
Views: 578
Size:  38.1 KB

Aklım kaldı.

The Judge - Yargıç 'ı izledim.
Kan suya dönüşmezmiş.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 20:11   #1326
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Diğerleri de güzel de. Amaa bu çok güzel
Aklım kaldı...
Dört yıldır fazlalık soğanları dağıtıyorum, hatta geçen yıl il dışına çıkıp isteklilere kargoyla gönderdim. Bu yıl fazlalık bırakmadığımız için eskilerden bir en fazla ikişer kök ve yeniler var, dolayısıyla soğanları dağıtmadan gelecek yıla saklayacağız. Sanırım aklınızın kaldığı geçen yıldan, fazla soğanını bulursak mutlaka göndermeye çalışırım, koca forumda bir tane hem meslektaşım, hem hemşehrim hem de şefim var, emir telakki ederim Ancak İzmir in sıcağında resimdeki gibi olacağını sanmam, kandırır da erken ekip erken açtırırsak belki.

Alıntı:
...Th e Judge - Yargıç 'ı izledim.
Kan suya dönüşmezmiş.
Filmi şimdiye kadar pek çok kez izledim ama ne 'kan suya dönüşmez' i hatırladım ne de buna uyacak sahneyi, şefim hakkını helal et, sen Slyvester Stallone nin 'Yargıç' ını izlemiş olmayasın.

Jezebel ve sernur beğendi.
Eski 04-09-2019, 08:31   #1327
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn.TCM,
öyle bir cümle tabi ki hiç geçmedi.
Baba oğul arasındaki ilişkinin seyri bana bunu dedirtti.
Kan bağı, aile inkar edilemez tek gerçek.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2019, 21:44   #1328
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sn.TCM,
öyle bir cümle tabi ki hiç geçmedi.
Baba oğul arasındaki ilişkinin seyri bana bunu dedirtti.
Kan bağı, aile inkar edilemez tek gerçek.
Araştırırken gördüm; "Geçmişimizin sırları hayatlarımızın mahkemeleri olur…"

Teklifim geçerlidir unutturmayın lütfen.

Eski 12-09-2019, 10:48   #1329
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl 115 kök domatesten beş altı kök ancak sağlam kalmıştı. Aslında bir sorum olacak. Mesela aşağıdaki Hafize Baliç pembesi sağlam kalan köklerden biri. Şimdi bu arkadaştan alınacak tohum daha değerli değil mi? Sağındaki solundaki arkadaşları ölmüş ama bu dirençli ve hastalıktan etkilenmemiş. Misal onun resmini çekmedim daha kırmızı bulgar domatesinden de bir kaç kök sağlam ve birindeki tek salkımdaki dört domatesin toplam ağırlığı 2.5 kg. geldi. Ayrı kökteki tek domates ise tüm zamanların rekorunu kırdı ve 1.060 gr. geldi. Seneye özellikle bu sağlam arkadaşların tohumlarını ekmeyelim mi?

Name:  2019 Hafize Baliç.jpg
Views: 479
Size:  23.9 KB

Name:  2019 Hafize Baliç arka.jpg
Views: 482
Size:  17.1 KB

Etkinlikten gelen kırmızı mısır, tadı süper, fazla çıkmadı iki ayrı sefer közleyebildik, ilk yediğimiz grup daha güzeldi; tatlı, tane verimi-doluluğu güzel, rengi nar gibi, dişlere çok fazla yapışmıyor közleyince ancak tek sıkıntı közlenip közlenmediğini anlamak zor

Name:  21.08.2019 mısır kırmızı.jpg
Views: 477
Size:  50.0 KB

Bu da pişmiş hali; tabağın üstündeki mısır ise çok renkli tanelere sahip, kendini tam dolduramıyor, közlenmeye uygun değil, sanırım haşlamada da pek tat vermeyecek, zaten patlatmalık değil, muhtemelen kurutulup un yapılabilir. Ama renkleri gerçekten süper, kurutmalıkları ayırdım zaten daha sonra resimlerini eklerim. Hele biri var ki pespembe, yeme de yanında yat lafı bunun için söylenmiş, kurut duvara as.

Name:  közlenmiş 2019.jpg
Views: 476
Size:  65.8 KB

Eski 12-09-2019, 11:04   #1330
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
“Enfeksiyon tohum yoluyla da yayılır” mi? Yoksa “öldürmeyen şey seni güçlü kılar”mı? Bu sorular beynimi kurcalarken, önce şu soruların cevabı bulunmalı.
Domatesleri yok eden ölet neydi? Ve bu öletin yayılış şekli nasıldır? Bence önce kesin tanı koymalı, sonra yayılış şekline göre karar verilmeli.

OSMAN45, musa_ekrem ve TCM beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2019, 14:48   #1331
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
“Enfeksiyon tohum yoluyla da yayılır” mi? Yoksa “öldürmeyen şey seni güçlü kılar”mı? Bu sorular beynimi kurcalarken, önce şu soruların cevabı bulunmalı.
Domatesleri yok eden ölet neydi? Ve bu öletin yayılış şekli nasıldır? Bence önce kesin tanı koymalı, sonra yayılış şekline göre karar verilmeli.
Bizim hastalık etkeni 'phytophthora infestans' olan bir mantar hastalığı. Buradan öğrendiğim yanlış hatırlamıyorsam virüs hastalıklarının tohumla çoğalabileceği ancak kendi görüşüm mantari hastalıkların tohuma bulaşı (tohum alma aşamasında fiziki bulaş hariç) mantıklı değil.

Şimdi bir sorum daha olacak (tabi önceki sorum da yukarıda duruyor) Bahçemde bu yıl üç farklı kişiden aldığım jalapeno biberlerden bir kökü böyle iri çıktı. Orijinaliyle yan yana elimde duruyor.
(Bundan sonra yazdıklarım mantığıma doğru gelen düşünceler olup uzman görüşüne açıktır.) Böyle oluşma ihtimalleri; Farklı erkek-dişi organlarından tozlaşma ve döllenme olasılığı 1-Bu yıl benim bahçemde olmuş olabilir. 2-Geçen yıl tohum aldığım yerdeki arkadaşın bahçesinde olmuş olabilir ve 3-Bana tohum gönderen arkadaşın bahçesinde değil de daha önceki yıllarda ona tohum gönderenlerde de olmuş olabilir.

Sonuç olarak çapraz tozlaşma farklı ürünün görüldüğü yıl da dahil olmak üzere önceki yıllarda da oluşmuş olabilir.

Resimdeki büyük jalapeno biberin bu yıl benim bahçemde orijinal jalapeno ile iri emcelli biberin tozlaşmasından olduğunu varsayarsak (görünüş hoşuma gitti tadı da güzel) seneye bunları mümkün olduğunca koruma altına alır da bu yıl ki tohumlarından yetiştirirsek aynı büyük biberi elde etme olasılığımız nedir? Aynı biberi elde ettik diyelim; bunu bilerek yapmadık ama istediğim bir tür ortaya çıktı, ve bu böyle üç yıl beş yıl (süresini hatırlamıyorum) boyunca aynı resimdekinin standartlarında biberler elde ettik, artık bu yeni bibere saf yeni misal 'ağaclar.net biberi' diyebilir miyiz?

Name:  jalapeno.jpg
Views: 487
Size:  10.2 KB

Eski 12-09-2019, 15:24   #1332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Bahçe konusunda değil ama olasılık hesabı konusunda fikir yürütebilirim affınıza sığınarak. Olasılık sormuşsunuz ama olasılığı hesaplamak epey zor çünkü bilinmeyenler çok:

1.Büyüklüğe sebep olan gen tek bir gen mi birden fazla genin etkileşimi mi? Tek gen kaynaklı olduğunu varsaymak olasılık hesaplarımızı basitleştirir.

2. Büyüklüğe sebebiyet veren gen için baskın özellik emcelliden gelen mi jalapeno tarafından gelen mi? büyüklüğün baskın olması sonraki nesilde büyük biber elde edebilme olasılığını artırır

3. Yeni sezonda sadece bu hibrit üründen mi bir bahçe tesis edilecek yoksa 2 ebeveyn tür de ortamda bulunmaya devam edecek mi? Sadece hibrit ürününüzün olduğu varsayımı hesaplamayı kolaylaştırır

Yukarıdaki 3 varsayımla yeni nesilde %75 oranında hibrit biberinizden elde etmenizi beklerim. Sürekli büyük meyveleri seçerek devam ederseniz yıllar içerisinde bu olasılık yükselir.

Büyüklük özelliği çekinikse yukarıdaki olasılık %100 e çıkar. Ama büyüklük özelliği çekinik olsaydı emcelli ler arasında gözle görülür oranda küçük biberler elde etmiş olmanızı beklerdim.

TCM beğendi.

Düzenleyen gaseker : 12-09-2019 saat 15:58 Neden: yazım hatası düzeltme
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2019, 15:55   #1333
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ gaseker, bilgiler için sağolun. Olasılık derken kesin matematiksel oranlardan bahsetmedim aslında; hani demiş ya 'ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim' işte benim ki öyle bir oran..

Eğer bu değişim bu yıl benim bahçemde olduysa yanında benzer boyutta emcelli var diye bunu yazdım. Emcellilerde değişme yok, normal nasıl olması gerekiyorsa öyleler; orta acılıkta, koyu yeşil, 10 cm. boylarında, uca doğru piramit şeklinde küçülen dolması da güzel olan bir çeşit.

Eski 12-09-2019, 16:31   #1334
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sevgili TCM
biberlerde tozlaşma eğer yakındaysa hızlı bir şekilde oluyor ve meyve büyürken genellikle farkettiriyor. hatta bazen şu bile oluyor. güneş gördükçe renk değişen bitkiler yanındaki hemcinslerini de etkiliyor.
başıma gelen olayı aktarayım belki siz de çıkarım elde edebilirsiniz. siyah sivri biberlerin yanına çarliston ektim. siyah sivri biberler her şekilde simsiyah oldular ancak çarlistonlar da siyahlara bakan kısımlarda morluk oldu. üzüm üzüme baka baka kararmış olayı gerçekleşti. siyahlara bakan yüz mor diğer tarafı normal renginde oldu. aslına bakarsanız tozlaşmanın yanı sıra biberler birbirlerinden etkileniyor kanaatindeyim. file içerisinde yetişen biberlerde de bazı absürt olaylar gözlemledim.

benim sizin yazdıklarınızdan çıkarımım; sizin jalepona aslına bakarsanız doğru döllenmemiş ya da çapraz döllenmiş. sizden önce yanlış döllenmiş olsaydı boyut bu kadar değişim göstermezdi. yani ne olduysa sizde olmuş. biber boyunu ve iriliği etkileyen unsurlar fazla olabiliyor.

onun içinde örnek sarı dolma biberlerim. bazı fideler de bu sene minik minik meyveler oldu bazıları da olması gerektiği gibi büyüdükçe büyüdü. yan yana olsa da aynı tohumdan alsan da mutasyon olabiliyor.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 07:41   #1335
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[QUOTE=TCM;1574609]Bizim hastalık etkeni 'phytophthora infestans' olan bir mantar hastalığı. Buradan öğrendiğim yanlış hatırlamıyorsam virüs hastalıklarının tohumla çoğalabileceği ancak kendi görüşüm mantari hastalıkların tohuma bulaşı (tohum alma aşamasında fiziki bulaş hariç) mantıklı değil.

Şimdi bir sorum daha olacak (tabi önceki sorum da yukarıda duruyor) Bahçemde bu yıl üç farklı kişiden aldığım jalapeno biberlerden bir kökü böyle iri çıktı. Orijinaliyle yan yana elimde duruyor.
(Bundan sonra yazdıklarım mantığıma doğru gelen düşünceler olup uzman görüşüne açıktır.) Böyle oluşma ihtimalleri; Farklı erkek-dişi organlarından tozlaşma ve döllenme olasılığı 1-Bu yıl benim bahçemde olmuş olabilir. 2-Geçen yıl tohum aldığım yerdeki arkadaşın bahçesinde olmuş olabilir ve 3-Bana tohum gönderen arkadaşın bahçesinde değil de daha önceki yıllarda ona tohum gönderenlerde de olmuş olabilir.

Sonuç olarak çapraz tozlaşma farklı ürünün görüldüğü yıl da dahil olmak üzere önceki yıllarda da oluşmuş olabilir.

Resimdeki büyük jalapeno biberin bu yıl benim bahçemde orijinal jalapeno ile iri emcelli biberin tozlaşmasından olduğunu varsayarsak (görünüş hoşuma gitti tadı da güzel) seneye bunları mümkün olduğunca koruma altına alır da bu yıl ki tohumlarından yetiştirirsek aynı büyük biberi elde etme olasılığımız nedir? Aynı biberi elde ettik diyelim; bunu bilerek yapmadık ama istediğim bir tür ortaya çıktı, ve bu böyle üç yıl beş yıl (süresini hatırlamıyorum) boyunca aynı resimdekinin standartlarında biberler elde ettik, artık bu yeni bibere saf yeni misal 'ağaclar.net biberi' diyebilir miyiz?
----------------------
Bir kökü farklı çıktı ise ve verdiği biberlerin büyük çoğunluğu büyük ise "sizde olmuş" olasılığı çok düşük. Tek kök, diğer türün içinde olsa "belki" olasılığı var. Sizden önce olsa da bu türü sürdürmeye çalışmanızı öneririm. Ya tutarsa
Sn Gündoğan'ın belirttiği siyah sivri biberden bir kök yetiştirmeyi başardım. (2019 Etkinliğinden 5 tohum gelmişti.) Siyahın yakınındaki 2 kapya fidesi bir ara siyaha benzemeye başladı gerçekten. Hala gözlüyorum. Kapya büyüdükçe kendi özelliklerine döndü. Tohumluk almıştım. Bu nedenle izole de etmiyorum. Herkes kendi ürününü vermeye devam ediyor. (Siyah sivri biber çok verimsiz oldu. )
(Bu yıl arılarımız yok denecek kadar az. Çapraz tozlaşma olasılığımız düştü ama 30 cm arayla 3 tür yan yana dikmiştim. 1 er ay arayla büyütüp, farklı zamanda çiçeklensin diye. İlk çiçekleri yalıttım tohum için ayırdım. Ancak her biri kendi ürününü veriyor hala. )

TCM ve Musa Gündoğan beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 13-09-2019 saat 07:43 Neden: Alıntı ayrı görünmedi
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 07:54   #1336
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bu sene siyah sivri biber verdiğim herkeste verim düşük. bunun sebebi siyah sivri biber sıcağı ve suyu çok seviyor. ancak yağışlar çiçeklerini çok çabuk döküyor. herkeste bu sene verim düşüklüğü söz konusu. ankarada şu an havalar tam da siyah sivri bibere göre verim ciddi anlamda arttı. tavsiyem seneye tohum alırsanız bol gübreli sulu ve güneş olan bir yere dikmeniz farkı göreceksiniz.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 10:13   #1337
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
...Bu yıl arılarımız yok denecek kadar az. ...
Bu yıl benim de dikkatimi çekti, hatta önceki sayfada yazmıştım. Bal arıları vızıltısından durulmazdı, bumble arıları hem geç çıktı bu sene, hem de sayıları az, çoğu da linkte verdiğim resimdeki gibi tembel, eleman yattı dahliyanın üzerine iki gün kalkmadı.

Yine linkteki siyaha dönen buena mulatalara da bir göz atın, üstelik bu yıl siyah biberim yoktu, geçen sene de yoktu galiba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
...siyah sivri biberlerin yanına çarliston ektim. siyah sivri biberler her şekilde simsiyah oldular ancak çarlistonlar da siyahlara bakan kısımlarda morluk oldu. üzüm üzüme baka baka kararmış olayı gerçekleşti...
Eşler zamanla birbirine benzer derdi bir ablamız, demek bitkiler de öyle..

Eski 13-09-2019, 14:44   #1338
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Marina di chioggia kabak..

Tohumu yanılmıyorsam üç yıl önce forumdan gelmişti. İlk ektiğimde sık ekilen fazla çeşit ve sayıda kabak ile rekabet edemeyince küçük kalmıştı. Bu yıl ilk gelen tohumları ektim, aralar 50 şer cm. ve yanında bir çeşit daha kabak vardı, o da iki adetti.

Name:  Marina di chioggia 2019 uzaktan.jpg
Views: 422
Size:  58.3 KB

Kayınpeder dört sıra patates ekmişti kabakların yanına, aralarında da üç metre mesafe olmasına rağmen bizimkiler oralara kadar kol atmışlar. Patates hasadı sırasında (4 çuvala yakın da patatesimiz oldu bu arada) kayınpeder bizim kabakların en büyüğünü kucaklayıp yan tarafına taşırken gövde ile bağlantısını koparmalı olmuş. Ben de hafiften pansuman yaptım, artık ne kadar faydası olursa

Name:  Marina di chioggia tedavi edilen 2019.jpg
Views: 445
Size:  37.6 KB

Name:  Marina di chioggia 2019.jpg
Views: 462
Size:  44.0 KB

Bu da diğer iki tek kabaktan biri, hanım misafirliğe gittiği komşuda ikram edilen kabak tatlısını çok sevince tohumundan ekmek zorunda kaldık. Allahtan komşu cimri çıkıp üç tek tohum göndermiş, onun da biri çıkmayınca sadece iki tek kaldı

Name:  Marina di chioggia + güzel kabak 2019.jpg
Views: 417
Size:  45.0 KB

Bu da kabakların koruyucusu... Ekrana fazla yaklaşmayın yine de...

Name:  Örümcek.jpg
Views: 453
Size:  31.9 KB

Eski 13-09-2019, 15:26   #1339
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Damlama sulamayı dört dörtlük uygulayamasak ta pek sevdik. Ancak tasarruf konusuna pek aklım ermedi. Önceki senelerde haftada bir suladığımız yeri şimdi haftada iki suluyoruz, daha fazla su akıtıyoruz, daha fazla elektrik parası veriyoruz. E hani su tasarrufu yapacaktık.

Şimdi fişi takıp düğmeye basıyoruz tamam. Daha önceki sıra aralarını 90 cm. e genişletmiştik. Niçin; özellikle fasulye grubu hava alsın - çapa makinesi aralara girebilsin ki mümkün olduğunca işimiz azalsın - daha az ürün ekelim (yorulduk). Böyle yapınca ürün azaldı gibi ama kesilen ceviz ağacının yerine de patates karpuz ektik bu kez ve bahçenin kenarlarını mısır ve ayçiçeği ile doldurduk. Hortumun gittiği her yere bir şeyler ektik. Anlayacağınız azaltalım dediğimiz ekim-dikim işi arttı yine. Ancak iş yükü azaldı.

Ayçiçeklerimiz, tam zamanında ekmişiz, hepsi firesiz baş yaptı ve gözleri doldurdular. Sağdaki geniş ve beyaz olanlar favorimiz. Sanırım @ zekoş tan gelenler. Siyah olanlar da güzel ama parmakları boyuyor/muş

Name:  ayçiçeği.jpg
Views: 443
Size:  65.8 KB

Tohumunu 2014 te zengarden den aldığım kongo karpuzu (muhtemelen) Daha olgunlaşmadan koparmıştık, gövdeye bağlandığı dal kuruyunca tadına bakalım dedik.

Name:  kongo karpuz 2019.jpg
Views: 421
Size:  29.0 KB

Daha önce de yazmıştım, ancak karpuz pek yetiştiresim gelmiyordu çiy den mantardan dolayı, bu yıl nispeten düzenli kükürt - oksijenli su sonucu hastalık olmadan büyüyebildiler şimdiye kadar.

Bir karpuz ancak bu kadar tatlı olabilir. Resimdeki gördüğünüz kısma kadar kesip yedim, gerçekten harika. Bu yıl büyütebilirsem sonuna kadar (Daha önce çalmışlardı çünkü ) sırf bu karpuzdan ekerim.

Name:  kongo karpuz iç 2019.jpg
Views: 434
Size:  39.4 KB

Bu mevsimde bunun işi ne ki, çıkmış oralarda bir başına..

Name:  12.09.2019 çilek.jpg
Views: 442
Size:  40.7 KB

Yeni dalyamız..

Name:  12.09.2019 yeni dalya.jpg
Views: 445
Size:  40.7 KB

Eski 13-09-2019, 21:01   #1340
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.TCM ayçekirdeginin yüzümü kara çıkarmadığına cok sevindim😊
Her ne kadar eli boyasa da siyah cekirdekte bizim favorilerimizden..sanırım Sn.Muda'dan gelen kıbrıs ayçekirdeği...biz kurutmaya da gerek duymuyoruz benim ufaklikla bir oturusta bir başı götürüyoruz😋😃kurumadan daha lezzetli oluyor bence...

Muda, musa_ekrem, TCM ve 1 kişi beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 21:13   #1341
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bizimkiler de öyle, komşular falan pek sevdik. Kıbrıs çekirdeği daha ince uzun ve siyah oluyor, bunlar farklı. Biraz un-tuz ile harmanlayıp fırına atın (denemediyseniz) süper oluyor, sırf bu sebeple bu yıl çok ektik ayçiçeğini.

Zekoş ve Muda beğendi.
Eski 13-09-2019, 23:00   #1342
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn. TCM bu sene 10 kök anca vardır.kuşlardan nasılsa yiyemiyoruz diye fazla ekmedik.Ama tarifinizi denicem..tesekkürler..

TCM beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 23:49   #1343
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bizim hastalık etkeni 'phytophthora infestans' olan bir mantar hastalığı. Buradan öğrendiğim yanlış hatırlamıyorsam virüs hastalıklarının tohumla çoğalabileceği ancak kendi görüşüm mantari hastalıkların tohuma bulaşı (tohum alma aşamasında fiziki bulaş hariç) mantıklı değil.

Eklenti 698549
Jalapeno hibridlenmiş. Fakat hibrid halini sevdiniz ise, tohum alıp seneye 10 kök civarında ekin. Bunlardan çıkan biberler yeknesak olmayacaktır. Bunlardan da resmini koyduğunuza en benzeyen ve bitkisini de beğendiğinizden tohum alıp bir sonraki yıl ekin. Böyle devam ederek, biber için 4-5 yıl sonra yeni bir stabil çeşit elde edersiniz. Yalnız bu süre içinde başka biberlerle bir daha hibridlemeyin ki, iş arapsaçına dönmesin

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2019, 23:48   #1344
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Jalapeno hibridlenmiş. Fakat hibrid halini sevdiniz ise, tohum alıp seneye 10 kök civarında ekin. Bunlardan çıkan biberler yeknesak olmayacaktır. Bunlardan da resmini koyduğunuza en benzeyen ve bitkisini de beğendiğinizden tohum alıp bir sonraki yıl ekin. Böyle devam ederek, biber için 4-5 yıl sonra yeni bir stabil çeşit elde edersiniz. Yalnız bu süre içinde başka biberlerle bir daha hibridlemeyin ki, iş arapsaçına dönmesin
Tamamdır, çok sağolun...

Dalyalara devam..

Name:  2019 dahliya 1.jpg
Views: 378
Size:  34.1 KB

Name:  2019 dahliya 2.jpg
Views: 368
Size:  32.5 KB

Name:  2019 dahliya 3.jpg
Views: 364
Size:  51.1 KB

Name:  2019 dahliya 4.jpg
Views: 374
Size:  38.9 KB

Name:  2019 dahliya 5.jpg
Views: 378
Size:  52.1 KB

Eski 18-09-2019, 23:57   #1345
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  2019 dahliya 6.jpg
Views: 376
Size:  47.4 KB

Name:  2019 dahliya 7.jpg
Views: 357
Size:  45.9 KB

Name:  2019 dahliya 8.jpg
Views: 369
Size:  45.5 KB

Name:  2019 dahliya 9.jpg
Views: 371
Size:  56.2 KB

Name:  2019 dahliya 10.jpg
Views: 369
Size:  37.1 KB

Eski 19-09-2019, 00:01   #1346
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  2019 dahliya 11.jpg
Size:  48.5 KB

Name:  2019 dahliya 12.jpg
Views: 356
Size:  47.8 KB

Name:  2019 dahliya 13.jpg
Views: 361
Size:  39.1 KB

Name:  2019 dahliya 14.jpg
Views: 354
Size:  44.4 KB

Name:  2019 dahliya 15.jpg
Size:  46.4 KB

Eski 19-09-2019, 00:03   #1347
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  2019 dahliya 16.jpg
Size:  30.5 KB

Name:  2019 dahliya 17.jpg
Views: 345
Size:  39.3 KB

Name:  2019 dahliya 18.jpg
Views: 368
Size:  44.9 KB

Name:  2019 dahliya 19.jpg
Size:  43.1 KB

Name:  2019 dahliya 20.jpg
Views: 365
Size:  52.4 KB

Eski 19-09-2019, 08:00   #1348
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Çiçekler çok güzelmiş. Nedense hepsinin fonunda çim görülüyor.

TCM beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 19-09-2019 saat 08:00 Neden: imla
Eski 19-09-2019, 16:01   #1349
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Çiçekler çok güzelmiş. Nedense hepsinin fonunda çim görülüyor.
Dün 20 tane dalya resmi koymuşum, bunlardan dokuz tanesinin (5-6-10-12-13-15-17-18 ve 19. resimler) fonunda çim yok. Siz benim çimlerimi kıskanıyorsunuz sanırım. Nazar değirmişiniz zaten, son ektiğim kısımda öbek öbek açılma olmuş, neyse onu çim bölümüne gösterelim.

Telefonum yenilerden değil; windows phone, yakında tüm aplikasyonlar desteğini çekecek telefondan, sadece *** deyebilcem sanırım. Kamera güzel ancak çözünürlük çok iyi değil, dolayısıyla her koşulda resim çekemiyorum. Denk gelirse çocukların telefonlarını kullanıyoruz.

Dalyaların dörtte üçü çimin yanında, yeni ektiğim için çimlere de basmamaya gayret ediyorum. Aslında fonda yeşil renk pek istenmez ama görüyorsunuz fazla seçenek yok. Hem ot çöp çıkacağına çim çıksa daha iyi değil mi, size de yaranılmıyor canım, ferrarimin resmini koyuyorum çene ediyorsunuz, çim koydum o da olmadı, çiçeklerini kesip betonun üzerinde çekecem bundan sonra.

Çimin çok ta masrafı olmadığını gösterip anlatmıştım. Ancak uğraştıracak gibi duruyor, dün sadece sulamaya çıktım yaylaya, bakımı, hastalıkları bakalım nasıl olacak, uzaktan görüntüsü güzel tabi de attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi.. Resim ikinci biçim sonrası tam üç haftalık çimin son durumu.

Name:  sil.jpg
Views: 340
Size:  62.3 KB

Bi dalya daha, üstelik fonda çim de yok.

Name:  2019 dalya 21.jpg
Views: 332
Size:  75.2 KB

Bu sene bir garip oldu, her sene oluyor garip şeyler de ne bileyim zamanla her şey mi garipleşecek ki.. Ep bu ormonların yüzünden be ya.. Hala açmamış dalyalarımız var İki hafta arayla ektiğimiz barbunyaların bir sırası daha yeni büyümeye başladı, abilerini toplayalı çok oldu, yedik bile

Komşunun köpeği de şaştı bu işe, nöbet yerine geçti, ağzında kemik, artık kış geliyor, giren çıkan olursa ondan soracaz. Çalışsın namıssız, bütün yaz çimin üzerinde laf dinledi.

Name:  2019 komşunun köpeği.jpg
Views: 343
Size:  33.7 KB

Sezonun son papatyası, şaşkın işte...

Name:  2019 un son papatyaları.jpg
Views: 358
Size:  37.8 KB

Bunlar da yılın en şaşkın beş kuru fasulyesi, üç ay yat toprağın altında şimdi kuyruğu direlt, aslında imkan olmalı @ Jezebel teyzeleri almalı bu şaşkınları buradan kendi bahçesine götürmeli.

Name:  2019 şaşkın fasulyeler.jpg
Views: 348
Size:  59.7 KB

Eski 20-09-2019, 08:29   #1350
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Çim diğer bitkilere göre 10 kat kadar fazla su tüketirmiş. Umarım çim aşkına diğerlerinin başına bir şey gelmez.
Çevreciler çimi sevmiyorlar, bu nedenle.
Siz onlara bakmayın. Süper model arabaya golf alanı yakışır. Bir delikten ne olacak ki ?

TCM beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024