agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10681Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2018, 20:09   #1081
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tuvalet kağıdının içerisinde tohum kabuğundan çıkan kökü görünce plastik bardakların içerisine alıyorum ve oda sıcaklığında genişçe masanın üzerine sıralayıp üzerine de büyükçe camı koyuyorum. Camın altında topraktan kafasını çıkaranları da yine oda sıcaklığında tek bir led ampulun altına sıralayıp bir kaç gün kendine gelmesini bekliyorum.

Geçen sene çatıda yaptığım seranın içerisine derece koydum dün. Bir günlük ölçümlerde minimum sıcaklık 12 derece maksimum ise 25 derecelerde. Demek ki evin içerisinde bir kaç gün tuttuğum yeni topraktan çıkmış bardakları yarın seraya yerleştirebilirim.

Gelelim hazırlıklara; geçen sene sanırım @ Dongyul demişti şeffaf bardak kullanmayın güneş ışığı köklere zarar verebilir diye. Onun önerisiyle bu yıl da beyaz plastik bardak aldım. Geçen sene plastik bardakların dibini havya ile eritmiştim, bu yıl matkap ile deldim ancak uç olarak ahşap delici ucu kullandım.

Name:  bardak.jpg
Views: 935
Size:  16.4 KB

Geçen sene ŞOK ayran kabından yaptığım kürek hala duruyormuş ya

Name:  kürek.jpg
Views: 960
Size:  36.4 KB

İçerisine dolduracağım malzemeler, soldan sağa sırayla; yanmış koyun gübresi çuvalı, torf, geçen seneden kalan perlit çuvalı...

Name:  malzemeler.jpg
Views: 950
Size:  24.4 KB

Geçen seneden kalma cocopeat, akvaryumun içerisinde sulandırdım.

Name:  cocopeat.jpg
Views: 963
Size:  34.9 KB

Cüruf...İnşaat malzemesi satan yerden yarım çuval aldım.

Name:  cüruf.jpg
Views: 944
Size:  32.4 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 20:30   #1082
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Torf Potgrond un, 70 lt. 38 tl. önceki sene de kullanmıştım, bence çok kaliteli.

Name:  torf.jpg
Views: 910
Size:  52.3 KB

Geçen seneden kalan perlit sanırım 100 lt. lik idi poşet neredeyse üçte ikisi duruyor. Hafif yapısı, su tutma kapasitesi ile karışımda çok işe yarıyor. Tek kötü tarafı hafif ve uçan yapısı sebebiyle doldururken nefes yollarına kaçması.

Name:  perlit.jpg
Views: 940
Size:  31.1 KB

Yanmış hayvan gübresi...Bana bağlı köyde bir çiftçimiz var, önceki sene muhabbet esnasında koyunları olduğunu, çok güzel yanmış gübreleri olduğunu söylemişti ve iki yıldır ikişer çuval getiriyordu. Bu sene tekrar gittim yanına, koyunları satmış ama ertesi gün bir yerlerden bulmuş yine iki çuval atmış arabasının arkasına getirdi sağolsun. Yanına da urfa biberi tohumu koymuş bir tutam, el kadar oluyor bunlar acı diye. Ben de kendisine bulgar domatesi ile italian heirloom domates tohumlarından verdim.

Name:  hayvan gübresi.jpg
Views: 941
Size:  33.2 KB

Ve işte muhteşem karışım Beşte iki oranında cocopeat, kalanlar da beşte bir oranında torf, hayvan gübresi ve perlit.

Name:  karışım.jpg
Views: 926
Size:  53.9 KB

Cürufu önce tüm malzelerle karıştırayım dedim, ancak baktım ağır ve iri parçalı, diğer malzemeler hafif, karıştırıp koysam bile dibe çökecek. Ben de sadece bardağın altını hafifçe kaplasın drenajı sağlasın, köklerin rahatça ilerlemesine sebep olsuni doldursun diye bardakların dibine dörder-beşer tane koydum.

Name:  bardağın dibinde cüruf.jpg
Views: 933
Size:  24.0 KB

Eski 08-03-2018, 12:30   #1083
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Torf Potgrond un, 70 lt. 38 tl. önceki sene de kullanmıştım, bence çok kaliteli.
Klasmann'ın torf grubu çok kaliteli gerçekten. Tohum için TS 1'i tavsiye ediyorlar ama potground da gayet iş görür bence. Ben TS 1'le kocaman klonları saksılayıp ilave gübresini sıvı olarak veriyorum. Fiyat olarak da fazla uyguna almışsınız sanki. İnternette 80 tl'den başlıyor.

TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 14:44   #1084
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Fiyatlar bazen uçuk olabiliyor, ben 2 hafta önce 250 litrelik torfu 115 tl ye aldım.

TCM beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 18:29   #1085
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Klasmann'ın torf grubu çok kaliteli gerçekten. Tohum için TS 1'i tavsiye ediyorlar ama potground da gayet iş görür bence. Ben TS 1'le kocaman klonları saksılayıp ilave gübresini sıvı olarak veriyorum. Fiyat olarak da fazla uyguna almışsınız sanki. İnternette 80 tl'den başlıyor.
Sizin gördüğünüz 200 lt. lik olmasın, benim aldığım 70 lt.lik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Fiyatlar bazen uçuk olabiliyor, ben 2 hafta önce 250 litrelik torfu 115 tl ye aldım.
Elimde geçen seneden kalma cocopeatler olduğu için torf ile karıştırırım dedim, yoksa az daha fazla para verip sadece torf-perlit-hayvan gübresi karıtırmak daha mantıklı. Coopeati su ile çözmek uğraştırıyor ve içerisinde besleyici bir şey yok, bir de her tarafı homojen olmuyor.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 09-03-2018, 06:51   #1086
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sizin gördüğünüz 200 lt. lik olmasın, benim aldığım 70 lt.lik

Elimde geçen seneden kalma cocopeatler olduğu için torf ile karıştırırım dedim, yoksa az daha fazla para verip sadece torf-perlit-hayvan gübresi karıtırmak daha mantıklı. Coopeati su ile çözmek uğraştırıyor ve içerisinde besleyici bir şey yok, bir de her tarafı homojen olmuyor.
Ben çelik köklendirmek için perlitle karışım yaptım. Hayvan gübresi ile üçlü karışım bence de uygun. Köklenme sağlanırsa poşetlere şaşırtma yapacağım.

esemeral ve TCM beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 10:06   #1087
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen seneden kalan resimler varmış ilginç...

Kurt ailesi güneşleniyor;

Name:  kurt aile güneşleniyor 31.10.2017.jpg
Views: 801
Size:  37.9 KB

Kısa kadife; önceki sene etkinlikten gelmişti, adı üstünde kısa olur herhalde deyip şeftali ağacının altına ektik. Büyüdü, büyüdü, büyüdü baktık azimle devam ediyor duvarı delecek ağacın altından diğer kadifelerin arasına aldık. Orada da nazlanmadan işine devam ederek büyüdü. Diğer kadifeler çiçeklendi, maçın sonu geldi uzatmalar oynanıyor bizimkinde hala çiçek yok. Eşim çağırdı bir gün, kısa kadifenin üzerinde çiçeğimsi bir şeyler gösterdi

Name:  kısa kadife.jpg
Views: 803
Size:  55.9 KB

Kimileri çok şevkli oluyor yaşamak için, şansı da yaver gitti mi bahçenin en güzel yerinde olduramadığımız domates duvarın dibinde kendiliğinden yetişebiliyor.

Name:  duvar kenarı domatesi.jpg
Views: 829
Size:  51.0 KB

Evin bahçesinde turlarken otları yolalım dedim ve bir tutam resimdeki otlu bölgeyi söküp betonun üzerine attım ki komşular indi aşağıya ve öylece bıraktık.

Name:  sil1.jpg
Views: 807
Size:  57.0 KB

Betonun üzerine attığımız parça kendi kendine büyümeye devam etmiş

Name:  sil 2.jpg
Views: 813
Size:  59.2 KB

Eski 09-03-2018, 12:55   #1088
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ben sadece bardakların resmini ekleyecektim, baktım üsttekiler de var, onlar da forum dünyasını tanısın derken esas resmi eklememişim

Benim bardaklar oğlanın odasında duruyor, oda biraz küçük ve günde kimi zaman 25 saat çalışan bilgisayarın sayesinde diğer odalara göre iki derece daha sıcak.

Kağıdın arasında, kalorifer peteğinin yanında çıtlayan tohumları plastik bardaklardaki karışımlara koyup üzerini de bir parmak sadece torf ile örtüyorum. Niye sadece torf ile diye sorarsanız; görüntü olarak en güzeli perlit aslında, beyazlıkların arasından yemyeşil yaprakların çıkması pek hoş oluyor. Veya karışımı biraz fazla doldur tohumu parmağınla bastırıver girsin içeri ne uğraşıyorum ama, üst tarafın kuruduğu ve suya ihtiyacının olduğu en iyi torf ile belli oluyor.

Neyse topraktan kafasını çıkanları resimde görüldüğü gibi kulağından tutup alıyorum...

Name:  bardak.jpg
Views: 837
Size:  28.6 KB

Eski 16-03-2018, 14:27   #1089
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıdaki mesajda demiştim topraktan kafasını çıkaranları, kulağından tutup camın altından alıyoruz diye. Aldıklarımızı çatıya minik seranın içerisine koyuyorum hava güzelse. Ama soğuksa bir kaç gün tek led ampulun altına alıyorum küvöz niyetine. Çok fazla bardak olmadığı ve çok kalmayacakları için yetiyor tek ampul..

Name:  ışık altı fide.jpg
Views: 724
Size:  27.9 KB

Seradaki askerler..

Name:  seradaki askerler.jpg
Views: 727
Size:  39.9 KB

Şimdilik patlıcan ve biberler var, domatesleri dün gece camın altına koymaya başladım bir kaç güne saflarda yerini alırlar onlar da.

Name:  sil4.jpg
Views: 757
Size:  41.7 KB

Eski 16-03-2018, 19:15   #1090
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
İtalian herlom domatesi çok övmüşsünüz

TCM beğendi.
Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 21:46   #1091
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
İtalian herlom domatesi çok övmüşsünüz
Bu yıl için iki farklı domates çeşidimiz daha var. Yakında gelirse iki tane daha olacak. Şimdilik liderimiz 'italian'...

g.c. ve Kayrum38 beğendi.
Eski 16-03-2018, 22:33   #1092
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:
Bu yıl için iki farklı domates çeşidimiz daha var. Yakında gelirse iki tane daha olacak. Şimdilik liderimiz 'italian'...
Sistemi güzel oturtturmuşsunuz farklı domatesler deneyebiliyorsunuz benimkiler karıştı.O kadar tohumdan bir çanak domates kaldı.

TCM beğendi.
Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 23:20   #1093
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Sistemi güzel oturtturmuşsunuz farklı domatesler deneyebiliyorsunuz benimkiler karıştı.O kadar tohumdan bir çanak domates kaldı.
Zamanla oturur sistem. Çok da fazla çeşit yapmamak lazım, birbirine karışma ihtimali artıyor, bizde azaltmaya çalışıyoruz

g.c. ve Kayrum38 beğendi.
Eski 26-03-2018, 21:44   #1094
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sayın TCM, tohumlardan çıkan bitkileri, topraktan kafasını kaldırırsa ve yaptıgınız seraya koymak için hava soguksa önce tekli led ampul altına koydugunuzu belirtmişsiniz, bildigim kadarı ile led ampul sıcaklık vermez, ışık radyasyonu tayfıda fide büyütmeye uygun degildir ( güneş ışıgını taklit kabiliyeti zayıftır )..Sizin gördügünüz bir fayda varmı, kagıtta yazılanla (benim okuduklarım ), denenen (sizin yaptıgınız ) sıklıkla farklı sonuçlar verir..Paylaşırsanız sevinirim.Saygılar..

TCM beğendi.
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 10:52   #1095
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ketenhelva Mesajı Göster
Sayın TCM, tohumlardan çıkan bitkileri, topraktan kafasını kaldırırsa ve yaptıgınız seraya koymak için hava soguksa önce tekli led ampul altına koydugunuzu belirtmişsiniz, bildigim kadarı ile led ampul sıcaklık vermez, ışık radyasyonu tayfıda fide büyütmeye uygun degildir ( güneş ışıgını taklit kabiliyeti zayıftır )..Sizin gördügünüz bir fayda varmı, kagıtta yazılanla (benim okuduklarım ), denenen (sizin yaptıgınız ) sıklıkla farklı sonuçlar verir..Paylaşırsanız sevinirim.Saygılar..
Mümkün olduğunca ince eleyip sık dokuyarak anlaşılır yazmaya çalışıyorum ama bazen yukarıdaki gibi eksik yazınca yanlış anlaşılıyor...

Sera yukarıda çatıda, yani açık alanda. Evde çıkarttığımız tohumlar ilk günlerinde bazen şaşkın oluyor, cılız oluyor, tohum kılıfını tam yırtamamış oluyor vs. Onları direk yukarı seranın içerisine soğuğa koymaktansa evin içerisinde bir odanın köşesindeki ufak led ampulun altında tutuyorum kısa bir süre. Oda sıcak oluyor zaten (standart 22-23 derece), soğuk olan yer seranın içi (12-35 derece arası gece-gündüz) bu sebeple ampulun sıcaklığına ihtiyacımız yok. Zaten dediğiniz gibi ısı vermiyor, ışığı da yetersiz ancak bizim burada tuttuğumuz süre kısa ve ışığın altına koyduğumuz bardak sayısı beş - 10 adet. Ve arada yer değiştirip dışarıdakileri ışığın altına yaklaştırıyorum. Geçen sene iki üç led koymuştum ancak bu sene üşendim, zaten dediğim gibi içeride fazla tutmuyorum.

Eski 27-03-2018, 11:05   #1096
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dahliyaları bu yıl her zamankinden biraz daha erken ekmeye karar verdim. Çünkü yayladayken geç çiçekleniyor, tam çiçeklenmenin doruğundayken sezon bitiyor, kırağı yağıyor dolayısıyla biz zevki tam yaşayamıyoruz, dahliyaların soğanlarının iyice gelişmesini de engellemiş oluyoruz.

Erkene aldım derken geçen senenin soğanları hala bodrumda uyuyor, baktım hareket yok daha. Sadece buyukcicek.com dan bu yıl aldığım 20 kadar dahliyayı siyah poşetlerin içerisine ektim.

Çiçeklerin listesini çıkardım; toprağa dikerken rengine-boyuna-özelliklerine göre ayırt etmek için.

Name:  dalya 2018 listesi.jpg
Views: 626
Size:  31.7 KB

Şimdilik çatıda güneş - yağmur almayacak bir yerdeler. Geçen sene yine netten aldığım soğanları ekerken hata yapmış, üst tarafı kuru görünce sulamış ve güneşin altında tutmuştum. İçindeki perlit sebebiyle aslında içi nemli kalmış sıcağı da yiyince bir kaç çiçeği çürütmüştüm. Bu kez olması gerektiği gibi yaptım, yani ilk ekimde bolca su verdim bir daha yapraklar toprak yüzeyinden çıkana kadar su yok.

Name:  dalya 1.jpg
Views: 631
Size:  38.3 KB

Dil basacakları (abeslang) ile numaralandırdım.

Name:  dalya 2.jpg
Views: 628
Size:  45.8 KB

Eski 27-03-2018, 18:54   #1097
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Bende lüzumsuz( belki de) birşeye takıldım, yazınızı görünce solak mısınız diye aklıma geldi..

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 23:08   #1098
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Bende lüzumsuz( belki de) birşeye takıldım, yazınızı görünce solak mısınız diye aklıma geldi..
Değilim.

Selma_321 ve g.c. beğendi.
Eski 01-04-2018, 23:26   #1099
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

24.03.2018 itibarı ile bahçede durum aşağıdaki gibiydi...

Bahar yaylalara da gelmiş. Ortancalar yeşermeye başlamış.

Name:  24.03.2018 ortanca.jpg
Views: 529
Size:  68.4 KB

Şeftali..

Name:  24.03.2018 şeftali.jpg
Views: 555
Size:  53.7 KB

Geçen sene @ Guernica ailesinin hediyesi ayvamız...

Name:  24.03.2018 ayva.jpg
Views: 548
Size:  61.3 KB

Nektarin..

Name:  24.03.2018 nektarin.jpg
Views: 526
Size:  60.5 KB

Ancak yukarıdaki şeftali ve nektarinlerin çiçekli resimlerinden sonra bir gün hafiften kar yağdı ağaçların üzerine. Bugün tekrar yukarıdaydık, sorun yok gibiydi ama bakalım artık..

Kestane aşımız bu kez tutmuş sanki di mi..

Name:  24.03.2018 aşılar.jpg
Views: 553
Size:  27.0 KB

Eski 10-05-2018, 11:05   #1100
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçe hazır, önce kabartıldı, sonra patozla parçalandı, sıralar açılacak ve pazar gününe kadar yağış olmaz ise fidelerimizi toprak ile buluşturabileceğiz.

Name:  06.05.2018 - hazır bahçe.jpg
Views: 448
Size:  43.8 KB

Geçen seneden kalan keçi gübresi, bu yıl toprak yüzeyine biraz attık, kalanı fideleri toprağa dikerken açılacak çukurlara atmayı düşünüyorum. Ne kadar çok olursa olsun en az bir buçuk yıldır beklediği için sorun olacağını düşünmüyorum. Geçen sene naylonun altında iken ilaçlamıştım özellikle keçi gübresinde çok olduğu söylenen pire için.

Name:  06.05.2018 - keçi gübresi.jpg
Views: 471
Size:  46.9 KB

Bu yıl bahçemize yeni gelenlerden, chandler cevizimiz. Bahçedeki büyük ceviz kaldırılarak yerine iki adet chandler ceviz ve bir adet kestane dikildi.

Name:  06.05.2018 - chandler.jpg
Views: 451
Size:  54.5 KB

Yöresel etkinliğimizden gelen posof elması ve hemen yanında lavanta.

Name:  06.05.2018 - posof -lavanta.jpg
Views: 431
Size:  69.4 KB

Kestane..

Name:  06.05.2018 - kestane.jpg
Views: 435
Size:  71.2 KB

Eski 10-05-2018, 12:54   #1101
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fideler hazır (02.05.2018) dikilmeyi bekliyor, geçen seneye göre mevsim olarak ta tohumların ekim zamanı olarak ta bir iki hafta önden gidiyoruz. Domates biber fide sayımızı biraz arttırdık, yeni çeşitler ekledik (Bayındır ın Çınardibi Köyünün [Bulgar Köyü - @birnefestoprak sayesinde haberimiz oldu] oturak pembe ve mavi domatesleri - bizim dağ köylerinden Köseler Köyünün oturak mor domatesi [burnumuzun dibinde duruyormuş, tesadüfen haberim oldu, deneyelim bakalım nasılmış] şu an tam kadro maça hazırız..

Name:  fideler 02.05.2018.jpg
Views: 561
Size:  54.9 KB

Hatta kimi biberler tomurcuğa geçmiş Kopardım hemen, erken öten horozu keserler.

Name:  biber tomurcukta 02.05.2018.jpg
Views: 422
Size:  33.5 KB

Beni melisa (limon otu) ile tanıştıran amca geçen böğürtlen dalları getirdi, bir tanesinin köklü çıkarmış, diğerleri kesilmiş dal parçaları. Dal parçalarını plastik bardaklara torf-gübre-perlit-cocopeat içine diktim, önceleri yaprak çıkardı ancak sonradan tamamı kurudu, seranın içi sıcak mı geldi anlamadım. Saksıya diktiğim köklü olanı ise geçen haftalarda yaylaya diktim, keyfi gayet yerinde.

Name:  06.05.2018 - böğürtlen.jpg
Views: 446
Size:  70.1 KB

Etkinlikte tohumlarını dağıttığım kekikler baharla gelişimlerini hızlandırdı.

Name:  06.05.2018 - kekik.jpg
Size:  70.7 KB

Üstlerini biçsem iyi olacak.

Name:  06.05.2018 - kekik 2.jpg
Views: 430
Size:  69.1 KB

Eski 10-05-2018, 13:27   #1102
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dışarıda kekiğin kendi başına tohumdan üremesi zor olsa da, etrafta tohum çok olunca tek tük başını kurtaran oluyor. Geçen sene phylox un yanında boy gösteren kekik bu sene tam gaz gidiyor. Phyloxlar ise yerde yayılmaya devam ediyor. Bu yıl bahçede yaklaşık 120 m.kare yere çim döşeme planımız var. Dolayısıyla phyloxların önünü kesip başka yere aktarmak, kekikleri ise kökleyerek bahçenin yan taraflarına aktarmak gerekecek. Kekiklerde geçen sene de belirtmiştim kökleyerek aktarımda hiç bir kayıp olmuyor. Kürekle hafiften daldırıp kaldırıyor, yeni yere aktarıyor ve toprağını kurutmamaya çalışıyorsunuz bir kaç haftada tamam. Phylox da aktarımlarda çok sıkıntı çıkarmıyor diye bir kaç deneyimimiz olmuştu.

Name:  06.05.2018 - phylox - kekik.jpg
Views: 426
Size:  69.7 KB

Yan taraftaki kekik bu yılın mahsülü daha

Name:  06.05.2018 - yeni kekik.jpg
Views: 442
Size:  70.5 KB

Sene sonuna doğru yine yöremizdeki etkinlikten gelen 250 gr. kadar Kavılca (Kavulca) buğday ını ekmiştim. Epey çıkmışlar..

Name:  kavulca buğdayı 06.05.2018.jpg
Views: 422
Size:  70.0 KB

Yakından.. Bunları nasıl biçip, eleyip, öğütecez ?

Name:  kavulca buğday başağı 06.05.2018.jpg
Views: 438
Size:  66.1 KB

Buraya da bir hafta sonra siyez buğdayı ekmiştim ama görüyorsunuz, hatta göremiyorsunuz çünkü yok Tohumu bir kilo almıştım ve bolca olduğu için her tarafa serptim, ancak bir iki tane ancak çıkmış, sanırım aldatıldım.

Name:  06.05.2018 - siyez buğdayı.jpg
Views: 531
Size:  71.0 KB

Eski 10-05-2018, 13:36   #1103
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Koca cevizin altında ömürlerini geçiren ve geçen sene bir avuç ancak meyve verebilen kirazlarımız cevizin ortadan kalkmasıyla geçmiş yılların acısını çıkaracak gibi duruyorlar.

Name:  06.05.2018 - kiraz.jpg
Views: 437
Size:  62.0 KB

Armut fazla budanmazmış, önceki sene dallarını kırarak kendi kendini budayan armudumuza yine kendisinden aşı yapmıştık kayınpederle. Bu yıl kollarını tekrar açtı.

Name:  06.05.2018 - armut.jpg
Size:  48.9 KB

Üzeri meyve dolu..

Name:  06.05.2018 - armut küçük meyve.jpg
Views: 432
Size:  50.7 KB

Ancak hastalık başlamış, nette biraz bakındım, armut yaprak uyuzu gibi geldi.

Name:  06.05.2018 - armut hastalığı.jpg
Views: 452
Size:  52.3 KB

Cevizin altında büyümeye çalışan ve bahçenin uç tarafına pek bakamadığımız için susuzluğa ve bakımsızlığa alışan çilekler bu yıl son yağışlar ve kendilerini terk eden cevizin sayesinde epey çoğaldılar. Aslında düzgün bir yerde toplayarak ilgilenmek gerek ancak..

Name:  06.05.2018 - çilek.jpg
Views: 480
Size:  70.7 KB

Eski 10-05-2018, 13:51   #1104
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl 50 çeşitten fazla dahliya (dalya) ile sezona girmeyi düşünüyoruz. Buyukcicek.com dan aldığım 21 çeşit soğanı siyah poşetlere ektim. Şu ana kadar sadece bir tanesi çıkamadı, soğanlarında çürüme yok baktım ancak yeşeren bir şey de yok. Bu yıl kendini büyütüp seneye çiçeklenecek herhalde. Siyah poşetlerden başını çıkaranı yayladaki yerlerine aktardık, bu yıl daha erken ekebildiğimiz için soğanlarını daha iyi büyüteceklerine inanıyoruz.

Name:  06.05.2018 - dahliya.jpg
Views: 457
Size:  67.3 KB

Zahmetsiz ortancalarımız, dahliyalar gibi uzun süre çiçeklenmeseler de, sök-tak-ilaçla gibi uğraştırmıyorlar. Ortanca ile karşısındaki sedum arası yol çim olacak sorun olmazsa bu yıl.

Name:  06.05.2018 - ortanca.jpg
Views: 451
Size:  63.6 KB

Çam cinslerinin baharda yeni açan tomurcuklarını seyretmek bir ömür oluyor. Köknarımız (Göknar)...

Name:  06.05.2018 - köknar.jpg
Views: 420
Size:  48.9 KB

Daha yakından ve üstten..

Name:  06.05.2018 - köknar 2.jpg
Views: 468
Size:  70.8 KB

Yıldız elması, bu yıl üzerinde hiç elma yok, geçen sene de altı-yedi tane ancaydı. Kaşınıyor mu sizce..

Name:  06.05.2018 - yıldız elması.jpg
Views: 418
Size:  62.7 KB

Eski 10-05-2018, 17:09   #1105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:

Yıldız elması, bu yıl üzerinde hiç elma yok, geçen sene de altı-yedi tane ancaydı. Kaşınıyor mu sizce..
Cerrah olmadığınızı sanıyordum, yoksa yanılıyor muyum?
Ceviz gitmiş, elma yolcu, başka sırada kimler var kim bilir...

Erken öten horozu unutmuşum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 21:06   #1106
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Cerrah olmadığınızı sanıyordum, yoksa yanılıyor muyum?
Ceviz gitmiş, elma yolcu, başka sırada kimler var kim bilir...

Erken öten horozu unutmuşum.
Kötü bi şey mi dediniz siz, neredeydi benim bistürim..

@ Dutlubahçe doğru hatırladınız bu arada cerrah değilim.

Ceviz epey büyükçeydi, aşı değil, meyveleri küçük ve sert kabuklu. Gövdesi çok büyük olduğu için birisini tutup cevizlerini tıplatamıyorum, eleman düşse başına iş gelse evi satsak sorunu gideremeyebiliriz, o yüzden iş güvenliği olmayan şeylerden mümkün olduğunca uzak durmak lazım. Kaç yıldır altına dökülenleri topladık. Chandler olursa meyvesi daha iyi, toplaması daha kolay ve çevreye zararı daha az olur diye düşündük. Bu tip ağaçları genelde sınırlara dikerler, bizimki de öyle olmuş, ağacın neredeyse yarısı yan bahçede ve biliyorsunuz cevizin altında başka bir şey yaşamıyor. Komşum şimdiye kadar ortalıkta görünmedi ama dese 'senin bu cevizi ne kadar çekeceğiz daha' diyecek lafım yoktu. Büyük cevizin gitmesi her açıdan gerekli gibiydi, yoksa severek kesmedik.

Yıldız elmayı kesmeyiz tabi de ilginç geldi bu yıl hiç meyvenin olmaması. Bahçenin girişindeki elmamızda da bir yıl tonla elma olup ertesi yıl olmuyor, hadi o yoruluyor tamam da buna ne oluyor

Bu arada yukarıda resmini verdiğim armut gerçekten uyuz olmuş, tedavisi de sulandırılabilen kükürt ile ilaçlamakmış.

Eski 14-05-2018, 16:05   #1107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cumartesi - pazar yayladaydık. Günlerdir süren kuraklık sonucu taşlaşan topraklar hafta başından beri devam eden ve hafta ortasında kesilen yağışlar sonrası ekim için uygun şartlara kavuştu. Önümüzdeki hafta boyunca artacak sıcaklıklar ve yüzünü gösterecek güneş önümüzdeki hafta sonuna kadar şartları ekime zorlaştırabilir. Biz de han'ımla iki kişi mümkün olduğunca elimizdeki işleri bitirelim dedik ve cumartesi öğleyin maça başladık.

Bahçe önceden hazırlanmıştı, yağmurla fazla çökme oturma sıkılaşma olmadığı için işlerimizi yapan arkadaş gelip traktörüyle arık (karık - çizi - çizgi) ları açıverdi.

Fideleri gruplandırdım. 10 ayrı çeşitten yaklaşık 120 kök domates dikildi. Geçen seneye göre ekim olarak 10 gün dikim olarak ta 20 gün kadar erkenciyiz. Yani fideler için tam dikim zamanı diyebiliriz herhalde.

Geçen sene den farklı olarak bardakların dibine dört beş parça bardağın dibini kaplayacak kadar cüruf taşı atmıştım. Sonuç; hiç bir kökte bozulma yok, bu durum drenajın iyi olmasını sağlamış muhtemelen. Kökler çok güzel oluşmuş ve sarmış.

Name:  13.05.2018 domates fidesi.jpg
Views: 359
Size:  61.3 KB

İçeriğini kısaca hatırlatırsam; cürufun üzerinde cocopeat-torf-yanmış koyun gübresi-perlit mevcut.

Name:  13.05.2018 domates fidesinin altı.jpg
Views: 347
Size:  39.8 KB

Hafize Baliçlerimiz;

Name:  13.05.2018 hafize fideleri.jpg
Views: 371
Size:  54.1 KB

Toprağın altı börtü böcek dolu. Solucan dolu, tarım ilacı yok, yapay gübre yok, keçi gübresi, leonardit.. olacak o kadar diye düşünüyorum.

Keçi gübreleri iki senedir naylonun altında, kimisi taşlaşmış, kırması zor... Kimisinin içerisinden bu böcekler çıkıyor, bok böcesi mi acep.

Name:  13.05.2018 böcek.jpg
Views: 367
Size:  66.3 KB

Bu sene çok tel kurdu görmedik, kırkayaklar artmış sanki.

Name:  13.05.2018 kırkayak.jpg
Views: 383
Size:  68.8 KB

Eski 14-05-2018, 16:06   #1108
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yazmayı unuttum; fideleri dikeceğimiz her çukura bir avuç içi granül leonardit, iki-üç avuç keçi gübresi ekledik.

Eski 15-05-2018, 00:49   #1109
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Geçen sene den farklı olarak bardakların dibine dört beş parça bardağın dibini kaplayacak kadar cüruf taşı atmıştım. Sonuç; hiç bir kökte bozulma yok, bu durum drenajın iyi olmasını sağlamış muhtemelen. Kökler çok güzel oluşmuş ve sarmış.
Lav (pomza) taşı mı o? Çok iyi fikir gerçekten. Saksılarda kullandığımız yöntem. Fide toprağı bazen çok ağırlaşıp kök boğazı çürüğü yapıyor. Kesinlikle yeni partilerde deneyeyim.

Yalnız domatesler ne turlamış öyle bardağın dibini . Benimkiler de ekin beni diye bağırıyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2018, 07:34   #1110
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Sevgili doktorum, hocam;

Çok faydalanıyorum sayfandan. Seneye mutlaka ama mutlaka yapacağım en önemli şey tohumları senin yönteminle dikmek olacak. Kök gelişimleri inanılmaz olmuş. Ayrıca bardakların üzerine ne tohumu olduğunu yazarak benim gibi karışıklığa sebebiyet de vermiyorsun. O bitki sana hiç sebze vermez mi şimdi. Afiyetle yiyin gari..

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024