agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10680Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2017, 13:22   #991
Yeni Üye

Guernica's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2016
Sayın TCM, yakın zamanda fidancıları dolaşırken ben Başova, Horzum, Çamyayla, Yeniköy, Subatan civarını tamamen dolaştım. Çok keyifli bir gezi oldu, hemen her yerde bir durup köy kahvelerine uğradık Bozdağ'dan bahçemizi aldığımız Hayrettin Amca'yla. Bozdağ'dan yola koyulup, Çamyayla'dan Lübbey Köyü tarafından sizin görev yaptığınız bölgeye indik. Lübbey'deki evlerin 40'tan fazlasının sit kapsamına alınıp İzmirli zenginlerce kapatıldığı filan söylendi köylerde. Baraj inşaatının Çamyayla'ya dek o yaylanın faunasını değiştireceğinden korktum açıkçası.

Çok güzel yerler gerçekten. Birkaç yola Bozdağa taşınma işini halledince arada fırsat yaratıp bisikletle keşfetmelik bir dünya yatıyormuş Ödemiş tepelerinde.

esemeral ve TCM beğendi.
Guernica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2017, 13:00   #992
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Guernica, siz bir de Subatan daki evleri göreceksiniz. Şehir efsanesi çok, efsaneleri nasip olur da bir araya gelirsek görüşürüz

Barajların nasıl etkisinin olacağı belli değil gerçekten. Dağın ön tarafında (Ödemiş e bakan sizin gördüğünüz) bir tane yapılıyor ve gövde inşaatı bitmek üzere (Rahmanlar Barajı). Diğer tarafına da yapılıyor veya yapılacak. Ayrıca o yaylaların devamında bir tane daha baraj var; Aktaş Barajı (Veliler-Kerpiçlik Köyleri üzerinde) Barajımız bol olaak, tabi getirisi götürüsünü zaman gösterecek. Sizin gördüğünüz Rahmanlar Barajının kurulduğu yer Ödemiş in serası gibiydi ve binlerce zeytin ağacı (diğerlerini saymıyorum) gitti gidecek. O bölge ucundan kıyısından kurtarılabilir miydi bilmiyorum. Uzaktan uzmanı olmadığımız konularda yorum yapmak doğru değil ama insan üzülüyor tabi.

Bisiklet turunu bilemem de yürüyüşe ben de varım En güzel yürüyüş, gezi, keşif vs. zamanı Eylül sonları; insanlar oldukça azalmış, hava serinimsi, güneş yok, yağmur ha yağdı ha yağacak, arada bir çiliyor, yapraklar her türlü renge bürünmüş ve tutundukları dalları bırakarak toprağa düşmeye başlamışlar..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 10:28   #993
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
SN TCM izninizle size bir şey sormak istiyorum. Başka bir üyenin sayfasında biberleri ve diğer yazlık sebzeleri ikişer li dikmekten bahsetmiştiniz. Bunun nedeni nedir acaba? daha bol ürün almak içinmi. Birbirlerine destek olması içinmi. Ben genellikle fasulye ve börülce de bu yöntemi uyguluyorum diğer sebzelerde bu yöntemle hiç dikim yapmamıştım.

bahçeci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 12:27   #994
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biber domates gibi fazla toprak istemiyor. Dolayısıyla ikişerli ekip-dikerek yer tasarrufu da yapmış oluyoruz. Biber fideleri gelişince destek isteyebiliyorlar. Önceki sene böyle bir sorun yaşamıştık; kimi dallar kırılıp kimi biberleri de böcekler kökten kesince dengesi bozulan biberler rüzgarın da etkisiyle devrildi, kırıldı vs. İkişerli dikince birbirlerine destek oldular, böcek için ise İsmail Beyin (Kuzucu) önerisiyle tabaklar içerisine koyduğumuz ilaçlarla böcekleri hallettik.

Ben sadece biber için ikişerli dikimden bahsettim, diğer yazlık sebzelerde böyle bir uygulamadan bahsetmedim, eğer yazdıysam da yanlışlıkla olmuştur. Dediğiniz gibi fasulye barbunya da türüne göre ikişerli üçerli ekilir. Misal kısa barbunyayı en az üçerli ekeriz, taze fasulyeyi de ocağında üç köke kadar bırakabiliyoruz.

Bu arada fideleri üç gündür sera dışına aldım. Üzerlerine plastik pencereler için aldığımız ancak kullanmadığımız sineklikler ile örtüp sabahtan öğleyin ikiye kadar güneş altında bırakıyorum.

Dün yayladaydık eşimle; süğmüş dahiyaları ektik, ilk kez yan tırpanı kullandım. İlk dakikalardan sonra acemiliği attım, sonuç fena değil, nasipse birazdan şov devam edecek Süre yeterse de maydanoz ekmeyi düşünüyoruz.

Name:  fide 29.04.2017.jpg
Views: 1011
Size:  37.4 KB

Eski 02-05-2017, 02:07   #995
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu tip bir soğuklama, fidelerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Zararı yok, faydası var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
AAAaaa, ne soğuymuşki o

Gece sıcaklıkları geçen hafta minimum 12-13 derecelerdeydi. İlk haftalarda ise 8-9 dereceleri gördüler minimum, sanırım içinde bulunduğumuz birkaç gün de 9-10 derece olur gece sıcaklıkları. Gündüz ise seranın ortası 35, kenarları 30 derecelerde. Geçen senenin resimlerine baktığımda aynı solukluk kimi fidelerde yine gözüme çarptı. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek, artık toprakları iyice kurumadan su da vermiycem onlara Sanırım bu sıcaklıklar sorun oluşturacak seviyeler değil.

TCM ve saleri beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 10:44   #996
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domates-biber-patlıcan fidelerinin kimisi oldukça iyi durumda..Fidelerin üzerine hafiften toz kükürt serptim kırmızı örümcek vs. için, sarımtırak şeyler.

Name:  05.05.2017 domates patlıcan fide.jpg
Views: 934
Size:  53.3 KB

Kimisi doğdu büyümez, ancak yedekleri olduğu için şimdilik sorun yok, diğerleri durumu kurtarıyor.

Name:  verilecek fide.jpg
Views: 945
Size:  58.4 KB

Salatalık, balkabağı ve sakız kabakları..

Name:  salatalık kabak fide 05.05.2017.jpg
Views: 944
Size:  50.4 KB

Zinnialar uzun saksının içerisinde..

Name:  zinnia fide 05.05.2017.jpg
Views: 950
Size:  57.4 KB

En iştahlı olan da malabar ıspanağı, tek bardağa ekilen üç tohumda yeşerince ayırayım diye çıkardım. Kökleri mükemmel sarmış bardağı..

Name:  malabar ıspanağı 05.05.2017.jpg
Views: 932
Size:  33.7 KB

Eski 08-05-2017, 11:03   #997
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Gelelim yaylaya... Önceki pazar...

'Alet işler el övünür'müş ya aynen öyle... Yan tırpan ne güzel bir şeymiş. Ortalık temizleniverdi, sanki çim ekilmiş.

Name:  tırpan sonrası 30.04.2017.jpg
Views: 949
Size:  28.6 KB

Hanım pek seviniyor etraftaki fazlalık ot-çöp temizlenince. Böyle işe yarayacağını bilsem ilk yıl alırdım Bu arada resimdeki 'çim ekilmiş' gibi olan boşluklara çim ekme düşüncemiz var ancak ben böyle hazır şeyleri de pek sevmiyorum. 'Çim gibi olur' dediğiniz ekim-dikim önerileriniz varsa alabilirim. Sürekli yeşil kalsın, donması vs...

Name:  tırpan sonrası2- 30.04.2017.jpg
Views: 966
Size:  30.0 KB

Geçen sene geç ekildiği için çiçeklenmeyen ama bu seneye hazır ve nasır papatyalarımız... Aralarındaki yabani ot ve papatyaları ayıklamak epey zor oldu ama sonunda ortaya çıkabildiler..

Name:  papatya 30.04.2017.jpg
Views: 949
Size:  63.1 KB

Ortancalar da iştahlı... Bir üreticinin önerisini paylaşayım. Ortancaların çiçekleri geçip sezonu kapatınca yani yaz sonuna doğru hemen budayın, sezon başında asla budamayın, geçen sene budamadıysanız da sezona eski dallarıyla girsin yoksa çiçeklenmezler dedi. Gerçekten de ortancalarımız tek tük çiçekliydi. Aynı şekilde komşununkilerde bahar başında budandığı için fazla çiçeklenmemişti. Bu sene bakalım zaman ne gösterir.

Name:  ortanca 30.04.2017.jpg
Views: 923
Size:  32.1 KB

Aubrietalarımız geçen seneki gibi iştahlı değil, çünkü aralardaki sedumlar çoğalmış. Yeşile, çiçeğe kıyamadığımız için oraya buraya sokuşturuyoruz sonra işte böyle peyzaj bozuluyor. Çiçekleri geçince sedumları çıkaralım en iyisi..

Name:  aubrieta 30.04.2017.jpg
Views: 945
Size:  62.8 KB

Eski 08-05-2017, 14:19   #998
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Şu mütevaziliğe bakar mısınız, ordinaryüs profesor mübarek...

Kendinden emin tavırlar...(Sanki 40 yıldır aşı yapardın)

İş güvenliği falan...Tuzlayım da kokma...

Ve gerçekler...

Name:  tutmayan aşı 30.04.2017.jpg
Views: 944
Size:  44.5 KB

Name:  tutmayan aşı1 30.04.2017.jpg
Views: 959
Size:  38.0 KB

Name:  tutmayan aşı2 30.04.2017.jpg
Views: 951
Size:  31.2 KB

Name:  tutmayan aşı4 30.04.2017.jpg
Views: 947
Size:  35.3 KB

Name:  tutmayan aşı3 30.04.2017.jpg
Views: 935
Size:  40.2 KB

Aynı ağaca bir milyon tane aşı yap, o aşılardan 'Nagional Geographic' belgeseli oluştur ve hiç biri tutmasın...

Kayınpederle mevsim sonuna doğru armut ağacını kendi dalından aşıladık üç tane, ikisi tutmuş. Tutan iki aşının en az biri benim. Buradan şu sonuçlar çıkarılabilir: 1-beceriksizlik 2-göz aşısı yapılacak materyal mümkün olan en kısa sürede ana ağaca aktarılmalı, benim gibi göz olan dalı kes, 10 dk. yol git, 10 dk. hazırlan vs. derken zaman geçirince böyle oluyor...

Eski 08-05-2017, 14:46   #999
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...Aynı ağaca bir milyon tane aşı yap, o aşılardan 'Nagional Geographic' belgeseli oluştur ve hiç biri tutmasın...
Oyyy karnıma kramp girdi gülmekten

İlgiyle takip etmiştim belgesellerinizi, laf aramızda ümitliydim de ama kısmet, ne diyelim... Sizin lafınızı size satayım bari: Ömürler görün emi

İlave: Bu arada ben küçükken bana göz aşısı yapmayı öğreten rahmetli ustam, aldığı gözleri alt dudağı ile dişleri arasında yani ağzında tutardı, göz kurumasın diye böyle yapıyoruz derdi. Ben de hep öğrendiğim şekilde uygularım, belki işinize yarayabilir...

Düzenleyen A_NOMAD : 08-05-2017 saat 15:00 Neden: İlave
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 14:46   #1000
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Evin bahçeye bakan arka tarafında sürekli hercai menekşe ektiğimiz yer vardı. Bu sene menekşeleri lastiklere diktik. Çember içinde iki parça halinde 'sedum spurium' var. Bunların esas arkadaşları bahçe girişinde yolun sağında duruyor. Bu garipler başka fideleri dikerken onların içinde gelmişlerdi. Kıyamadım sokuşturuverdim toprağa. Ancak iki yılda derya oldular. Bu iki arkadaşı da arkadaşlarının mahallesine götürüp menekşelerin olduğu bu alana maydanoz-tere-roka-dere otu familyası konuşlandırmayı düşünüyoruz.

Name:  fff.jpg
Views: 915
Size:  58.0 KB

Sedum spurium un bir tanesi koca el arabasını doldurdu.

Name:  sedum-1- 30.04.2017.jpg
Views: 905
Size:  34.8 KB

Birini arkadaşlarının üst tarafına,

Name:  sedum0- 30.04.2017.jpg
Views: 905
Size:  53.6 KB

Diğerini de alt tarafına toprağa yapıştırdık...

Name:  sedum0,5 -30.04.2017.jpg
Views: 906
Size:  69.5 KB

Sonuç fena olmadı...Kürekle kaldırması ve yeni yerine kondurması (taşıması hariç) zor olmadı. Alt tarafına yeni yerine daha iyi oturması için torf koyup suladık. Ertesi gün de iyi yağmur yağmış. Geçen hafta gittiğimizde sorun yok gibiydi.

Name:  sedum 30.04.2017.jpg
Views: 902
Size:  55.7 KB

Eski 19-05-2017, 18:51   #1001
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yeni aldığımız sekiz farklı dahliya soğanının dördünü kendi hatam sonucu çürütmüşüm Yerini de ayarlamıştık, bahçenin ön tarafında. Elinde fazla olup satmak isteyen arkadaş olursa (ve hala yeşermemişse ) alabilirim. Yanındaki diğer dahliyalar ve konumu itibarıyle uzun boylu olması gerek.

YeniGine ve esemeral beğendi.
Eski 25-05-2017, 10:59   #1002
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dahliya sorununu çözdük...

Dün drenaj takılı traktör ile bahçemizi sürdürdük. Bugün ayın yenisi, üç-beş gün bir şey ekip dikmemek lazım, zaten hava yağışlı hafta sonu ve sürülen toprağın kabarıp kendine gelmesi için de süre geçmesi iyi olacak. Sürmeden önce 35 kg. kadar granül halde leonardit, 10 dolu çuval keçi gübresi attım. Bahçenin ekilecek alanı yaklaşık 600 m.kare diyelim. Daha 30 çuval daha keçi gübremiz ve 15 kg. leonardit var. 20 çuval keçi gübresini seneye ayırdım. Bir kaç çuval gübre ile kalan leonarditi fideleri dikerken ve tohumları (barbunya-fasulye vs.) ekerken toprakla az az karıştırıp (misal fideye bir yemek kaşığı kadar leonardit ve bir avuç kadar keçi gübresi) vermeyi düşünüyorum. 10 çuval gübreyi de fideler büyüyüp boğaz doldurma zamanı geldiğinde diplerine az az vererek traktörle tekrar çapalatacağız...

Bu yaptıklarımın bahçeyi mükemmel olmasa da ekim-dikime hazırlayacağına inanıyorum. Keçi gübresinin tamamını atsak da olurdu bahçeye ancak fazla gelecek 600 m. kare yere bir traktörden fazla keçi gübresi, yarısını da seneye saklıyayım, gübreyi bulmayı geçtim taşıması ölüm, seneye de kafam rahat olur.

Yaylada traktör işlerini yapan böyle gündelikçi bir kaç kişi var. Bu sene kayınpederden fazla faydalanamayacağız, ovada kendi işleri var ve yavaştan emekliliğe hazırlıyor gibi kendini, yaş 70 tabi haklı adam... Gelen sağolsun ağaçlara zarar vermeden 30-35 dakikada işi bitirdi. Gitmeden konuştuk biraz, eşim de yayladan olduğu için eskilerden, yenilerden vs. Bu gübre az dedi, 3X15 gübresi de atacakmışım, tel kurdu için de ilaç, kenarlardaki otlar için ot ilacı vs.vs. Zihniyet değişmiyor maalesef, gübre at, ilaç at, öldür, yok et... İş yeri hekimliğini yaptığım gübre-ilaç-fide-tohum satışı yapan işletmeye cumartesi günü bir çiftçi geldi. Aldığı ilaç vs. arabasına zor sığdı. Nereye atacak bu kadar malzemeyi diye sorunca, 50 dönüm patatese atacağını öğrendim...

Neyse bizim bahçe işleri böyle, olduğu kadar ne yapalım

Erdal Hoca, Muda ve A_NOMAD beğendi.
Eski 25-05-2017, 16:03   #1003
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pazar günü maydanoz ekmiştim ancak az geldi attığım tohum, dün tekrar tohum alarak ilave attım. Toprağı eşimle çapaladık, temizledik ve üzerine ince bir tabaka halinde cocopeat-hayvan gübresi atıp tohumları serptikten sonra sulayıp üzerine de naylonla bastırdık. Dün gittiğimizde ise ilave tohumlardan sonra daha uygun olur diye naylonu alıp elyaf ile örttük.

Name:  maydanoz 21.05.2017.jpg
Views: 785
Size:  39.4 KB

Hemen yanında ise etkinlikten gelen diğer yeşillikler var; dereotu, tere, roka, maydanoz yapraklı tere...Hemen yanında da yine etkinlikten gelen sanırım @ Milla göndermişti, iki çeşit karışık marul var fide halinde. Biraz fazla geldi bize ektiklerimiz (bir kısmını daha sonra ekmek için ayırmıştım) ve yarıya yakınını komşumuza verdik. Dün gittiğimizde hallerinden memnun gibiydiler...

Name:  otlar 21.05.2017.jpg
Views: 797
Size:  57.1 KB

Yukarıdaki resmin sağ tarafında yayılmaya devam eden limon kokulu yayılıcı kekik var. Hanım isyan etti ve yayılmalarını durdurduk. Minik minik söküp taşların arasına naklediyorum. Geçen sene yanılmıyorsam @ Muda nın da bu yönde önerisi vardı. Nispeten çim yerine geçeceğini ve diğer yabanilerin çoğalmasını azaltacağını düşünüyorum. Taşlar ile oynarken birinin altından karınca yumurtaları çıktı, aynen geri kapadık...

Name:  karınca yumurtaları 21.05.2017.jpg
Views: 792
Size:  61.8 KB

Eski 26-05-2017, 15:24   #1004
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçenin girişindeki 'sedum reflexum' lar...

Name:  sedum reflexum 21.05.2017.jpg
Views: 755
Size:  33.8 KB

Uzantılarını büyüttüler ve yavaştan tomurcuğa döndüler..

Name:  sedum reflexum 2- 21.05.2017.jpg
Views: 748
Size:  58.7 KB

Yakında da bir ay boyunca görsel şölene dönüşecek sarı yıldızımsı çiçeklerine kavuşacaklar...

Name:  sedum reflexum 3- 21.05.2017.jpg
Views: 788
Size:  63.8 KB

Sedumların bu yıl üçüncü yılları. Yabani otları aralarına koyduğum çam kabukları durduramadı, biz de işin doğrusu fazla özen göstermedik temizlemek için. Kimi yerlerinde ayrıklar da işin tuzu biberi oldu. Hiç uğraş istemeyen, verdiğiniz veya vermediğiniz suya, soğuğa, havaya, güneşe eyvallah deyip hastalık nedir bilmeyen bu arkadaşlar iyi de çok da albenilerinin kaldığı söylenemez artık. Girişe uzak yerdekileri çiçeklenme bittiğinde yapacağı pergulenin çatısına koymak isteyen bir arkadaşa verip yerlerine bu sene dikeceğim coreopsis gibi hoşumuza gidecek kalıcı çiçekler koymak istiyorum.

Eski 02-06-2017, 10:15   #1005
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçe sürüleli 10 gün oldu ancak sürekli yağan yağmurlarla çamurlaşan toprağın kurumasını ve sıraların açılmasını bekliyoruz. Eğer sorun olmazsa yarın öğleye kadar elimizdeki fideleri dikmeyi planlıyoruz çünkü cumartesi öğleden sonra yine yağmur var. Yoksa saksılara alacaz fideleri kabakgiller çiçek açtı bardaklarda ki bir tanesi aynı topraktaki gibi kocaman olmuş, dolmasını yapsak olacak, ilk çiçekleri kopardım. patlıcan ve domateslerin ilk çıkan yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Havalar ısınınca kırmızı örümcek tehlikesi de başlıyor. Geçen sene çoğu salatalık heba olmuştu, bu yüzden yapraklarında sararmaları görünce (sadece kabakgilleri) ilaçlamaya başladım.

Dün de etkinlikten gelen fındık turbu ile komşunun verdiği salatalıkları (salatalıklar için ikinci tur oldu bu) bir gün suda beklettikten sonra viyollere ektim.

Aşağıdaki fideleri yavaş yavaş yaylaya çıkarıyorum, ortama yavaştan alışsınlar, camla kaplı balkonda sera gibi geçen sene mutlu olmuşlardı, hem de hepsini tek seferde benim araçla götüremem.. Hafta başı mesai sonrası yukarı çıktığımızda evin giriş kapısının önünde maydanoz roka tere ekerken bahçemizdeki fareleri avlayan kediyi telaşlı bir halde gördük eşimle. Yaklaşınca bir de ne görelim iki minik yavru gözleri yeni açılmış, bir tane de muhtemelen doğum sırasında ölmüş. Anne öyle bir baktı ki, eve girmeye korktum. Az etraflarında dolaşınca yavrularından birini ağzına alıp götürdü. Biz işimizi bitirip evden çıktık, kızımızı almak için merkeze gittiğimizde içimiz rahat etmedi. Bizim gittiğimizi görünce tekrar geri gelebileceğini düşünerek lokantadan üç-beş meşhuuuurrr 'Ödemiş köfte' (reklamımızı da yapalım) alıp geri gittik ama bıraktığımız yavru hariç ortalarda diğer ikisi gözükmüyordu yine. Köfteleri bırakıp ayrıldık...Dün tekrar yukarı fideleri bırakmak ve bahçeye bakmak için çıktığımızda köftelerden ve diğer yavrudan da iz yoktu...

Eski 02-06-2017, 14:48   #1006
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Öğle arası çektiğim resimlerden ekliyeyim;

Acur-salatalık viyolü, çıkmayan bir iki göze de ilave olsun diye topluca ektiğim ve sonra dikecek yer bulamadığım jalapeno biberlerinden dikmiştim...

Name:  02.06.2017 - acur salatalık viyol.jpg
Views: 703
Size:  49.6 KB

Çiçekleri...

Name:  02.06.2017 - acur salatalık viyol-2.jpg
Views: 699
Size:  39.3 KB

Muhtemel kırmızı örümcek ziyaretine bağlı kimi sararmış yaprakları, belirgin sararmışları geçen hafta toplamıştım yoksa sapsarı olacaktı ortalık.

Name:  02.06.2017 - acur salatalık viyol-3.jpg
Views: 697
Size:  32.7 KB

Eski 02-06-2017, 15:24   #1007
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bozdağ da ziraatla uğraşan bir arkadaşın verdiği (bu sene ilk kez yaylada deneyecekler bir kaç arkadaşıyla birlikte) dört tek enginardan biri. Duyduğumu aktarayım; böyle hibrit enginarların yaprak kenarları resimdeki gibi iğneli olurmuş, dikim için karpuz gibi bir sıra atlayarak (iki ekilen sıra arası 120-140 cm. olacak şekilde) ve iki kök arasına bir metre boşluk kalacak şekilde ayarlanıyormuş. Bir kökten 20 civarı baş alınabiliyormuş..

Name:  kereviz 02.06.2017.jpg
Views: 686
Size:  38.5 KB

Etkinlikten iki çeşit pancar gelmişti, bunları çoklu ektim ve önceki gün tek viyol gözünde birden fazla olanları ayırdım ve resimlerini ekledim aktardıklarımın. Sanırım pancarın fazla kökü olmuyor, o sebeple aktardıklarım biraz da akşam güneşini fazla görmüş olacaklar ki baygın baygın yatıyorlar...

Name:  pancar 02.06.2017.jpg
Views: 717
Size:  63.2 KB

Domates fidelerimizin bir kısmı... Şimdiye çoktan toprakta olmaları lazımdı ama hava şartları elvermeyince hafiften sararmaya daha doğrusu kocamaya - yaşlanmaya başladılar. Resimdeki kıvrık halleri susuzluklarından kaynaklanıyor. Köklerinin daha iyi olması, gelişmesi için suyu mümkün olduğunca geç veriyorum.

Name:  02.06.2017 - domates fide.jpg
Views: 728
Size:  70.1 KB

Bunlarda domates -biber - patlıcan (Allah rahmet eylesin B. Manço) karışık. Patlıcanlardaki yaprak sararması domateslere göre daha çabuk oluyor sanki.

Name:  02.06.2017 - domates patlıcan fide.jpg
Views: 708
Size:  69.7 KB

Eski 08-06-2017, 09:53   #1008
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen cumartesi sabahtan yayladaydık. Yağışların ardından geçen iki güneşli gün toprağı kıvamına getirince arık (karık-dizi) açması için anlaştığımız (bahçeyi traktörle süren) vatandaş ile bahçede buluştuk. Biz domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık, acur ve bir kaç değişik fideleri (yer bademi, kalıcı ıspanak, malabar ıspanağı, enginar) ayrıştırırken sıralar açıldı.

Karga kahvaltısını yapmadan erkenden oruçlu oruçlu acele etmemizin sebebi, akşam üzeriye doğru yağışın başlayacağının söylenmesi. Yukarıda yazmıştım; zaten fidelerin aktarımı için geç kaldık, bugünü de kaçırırsak yağmur yağacak, kurusun diye yine bekleyeceğiz vs.vs... Bu arada o gün yağmur doğumuz batımıza yağdı bizim oraya uğramadı.

Neyse saat 18 doğru 70 kadar domates, bir o kadar salatalık, beş kadar acur, beşer taneden üç ayrı cins tatlı kabağı, üç sakız kabağı, 30 kadar üç farklı cins patlıcan, 60 kadar (çifterli dikildiği için 30 kök) biber, dört enginar, tek kök kalıcı ıspanak yerlerine dikildi.

Name:  03.06.2017 - domates.jpg
Views: 661
Size:  63.2 KB

Name:  03.06.2017 - domates - patlıcan.jpg
Views: 634
Size:  62.6 KB

Eski 08-06-2017, 10:33   #1009
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fideleri dikmeden önce çukurlara bir tutam leonardit...

Name:  03.06.2017 - leonardit.jpg
Views: 670
Size:  65.2 KB

Bir avuç yanmış hayvan gübresi atıp karıştırıyoruz. Daha sonra fideleri dikip iyice sıkıştırdıktan sonra can suyunu veriyoruz. Bardak viyol gibi hazır iyice köklenmiş yerlerden toprağa aktarım yaparken ihmal edilebilir olsa da özellikle çıplak kökleri dikerken günün serin saatlerini seçmekte fayda var.

Name:  03.06.2017 - hayvan gübresi leonardit.jpg
Views: 640
Size:  69.6 KB

Bu da bizim amelemiz... Aslında birbirimizin amelesiyiz. Bu tip işlerde yapılan işe 'aşık olmak' lazım, birliktelik lazım, yoksa yürümez, yürüse de aksak aksak gider... Yoksa tatil günü, sabahın körü, öğlenin sıcağında kim niye uğraşsın ki...

Name:  türkan 03.06.2017.jpg
Views: 645
Size:  70.0 KB

Eski 08-06-2017, 14:00   #1010
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün (07.06.2017) iş çıkışı bakliyat grubunu ekmek için tekrar çıktık yukarı; bu kez yanımıza kayınpederde eklendi. Aşağıda patates için kullandığı 'elyaf' tan küçük birer parçayı da getirdi.

Toprağın tavı güzel, bir kaç gün daha sıcak gitse kuruyacak ve çimlenme oranı düşecekti. Perşembe günü de yağmur bekleniyor, (ki az önce iyi bir yağmur yağdı) hafta sonu üniversite sınavı var, sonrası sıcak... yani dün ektik ektik yoksa işimiz zordu... Dört kısa sıra (100 ocak kadar) taze fasulye, dört sıra İspir in şeker fasulyesi, yine bir o kadar kuru fasulye ve üç sıra da kısa barbunya ekildi. Tek sırada zar zor (hanım ve kayınpeder yeniliklere kapalıdır, en güzel barbunya-fasulye onların ektikleridir her zaman, dolayısıyla alternatif çeşitlere gerek yoktur ) minik pandaları andıran Bolu fasulyesi ektik. Bir cins daha vardı bizim buradaki yerel etkinlikten vermişlerdi sağolsunlar, yine Bolu fasulyesini andıran bir tür, onu yukarı çıkarmayı unutmuşum, denk gelirse bizimkilere çaktırmadan ekeyim sonra.

Ekerken leonarditin yettiği kadar ocaklara (fidelerde yaptığımız gibi) birer kısım leonardit ve yanmış hayvan gübresi koyup karıştırarak, karışımın üzerine tohumları koyduk ve üç cm. kadar toprakla kapattık. Kapak toprağını az koyarsanız hava sıcak gittiğinde kuruma yapacağı için çimlenme oranı düşecektir. Çok koyarsanız da oradan çıkması zor olur. Üzerine bir de yağmur yağarsa toprak kaymak bağlayıp sertleşeceği için özellikle taze fasulyenin topraktan çıkma oranı çok çok düşecektir. Bunu engellemek için yettiği kadar elyafı ektiğimiz yerlere örttük. Yetmeyen üç-dört sıranın üzerini de bu işler için kullanıla ince şeffaf naylonla örttük.

An itibarı ile bahçenin yaklaşık beşte birlik kısımı boş. Evde viyollerde pancar var; laf aramızda bu pancarlar nasıl büyüyecek anlamadım, hercai menekşe büyütüyormuşum gibi; koskoca sebzesin arkadaş viyolün gözünde sağa sola kaykılmadan, yamulmadan dimdik dursana...Neyse işte bu pancarlar adam olursa onları dikecez boş yerlere; pırasa-karnabahar-brokoli (etkinlikten gelen tohumları yetiştiremedim bu sene)-kereviz-mor lahana-lahana ilk aklıma gelenler ekilecekler arasında. Bir de bana bağlı bir çiftçinin verdiği (tarlaya ekmiş yaylaya çıkarmadan önce çıplak kök olarak vermişti oradan) ince uzun piyasada pek göremeyeceğimiz eskilerden ince uzun patlıcan ile çarliston biber var hazırda ekilecekler arasında.

Bir de viyollerde ve küçük plastik kaplarda bekleyen bir sürü çiçek fidesi var...Yaylaya daha göçmediğimiz için uzaktan kumanda ile anca bu kadar yağmur-çamur-dolu arasında. Hobilerini oturdukları yerde gerçekleştiren arkadaşlara imreniyorum doğrusu.

Ek bilgi; forumda danıştığım arkadaşlar ve bölgede işi yapan çiftçilerin ortak görüşü; ekim için bakliyatlarda 25-30 cm. araları olan ocaklarda iki veya üç kök bırakmak.

Eski 08-06-2017, 14:19   #1011
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Dün (07.06.2017)

.. Evde viyollerde pancar var; laf aramızda bu pancarlar nasıl büyüyecek anlamadım, hercai menekşe büyütüyormuşum gibi; koskoca sebzesin arkadaş viyolün gözünde sağa sola kaykılmadan, yamulmadan dimdik dursana...Neyse işte bu pancarlar adam olursa onları dikecez boş yerlere..
Sayın TCM, geçen sene benim yetiştirdiğim pancarlar da önceleri aynı böyle idi, viyolden bahçeye aktarınca yumruktan büyük baş yaptılar.

esemeral ve TCM beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 14:47   #1012
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın TCM, geçen sene benim yetiştirdiğim pancarlar da önceleri aynı böyle idi, viyolden bahçeye aktarınca yumruktan büyük baş yaptılar.
Çok sağolun bilgi için. Bu arada az önce buraya yağan şiddetli yağmur yaylalara doluyla birlikte yağmış. Bizim bahçeye de yağdıysa şiddetli demek ki bu yaz sadece pancar yiyecez.

esemeral ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 15-06-2017, 10:28   #1013
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...Bu arada az önce buraya yağan şiddetli yağmur yaylalara doluyla birlikte yağmış. Bizim bahçeye de yağdıysa şiddetli demek ki bu yaz sadece pancar yiyecez.
Salı günü akşam üzeri (13.06.2017) yayladaydık. Kışlıkları ve zamanımız yettiğince hala viyollerde, plastik kaplarda bekleyen çiçekleri dikmeye çıktık. Dolu bahçemize fazla uğramamış herhalde; iki domates fidesinin ucunu kırmış, sanırım toparlarlar. Ancak son yağışlar zaten keyifsiz olan salatalıkları iyice kötülemiş. Bir kaç tanesi kurumuş, acurlar sanki daha dayanıklı gibi bu tip şartlara..

Ayın yedisinde ektiğimiz bakliyatların bir kısmı resimde arka tarafta gözüküyor. Kayınpederin önerisiyle toprağın yağmurdan sertleşerek 'kaymak' oluşturmasını engellemek için koyduğumuz elyaf bir işe yaramamış gibi. Bugün akşam üzeri nasipse yine yukarıdayız, bakliyatlar başarabildilerse topraktan çıkmaya başlamışlardır. Yoksa üzerindeki sert tabakayı ufak bir çapayla bozmak gerekecek, tabi tohumlara zarar vermeden, işe yaramazsa da ekim işi tekrarlanacak. Haziranın ortası oldu hala ekim ile uğraşıyoruz

Resmin ön tarafında ilk diktiğimiz domatesler var. Hemen arkasında kurufasulyeler ve akabinde yeni diktiğimiz kışlıklar. Yukarıda bahsetmiştim bir arkadaş enginar verdi diye. Sağolsun aynı arkadaştan iki çeşit karnabahar (meriva ve kağıtta 'luka' benzeri bir şey yazıyor ama sanırım yanlış yazmış) bir çeşit brokoli (monopoly), brüksel lahanası ve kereviz getirmiş. Bunlar köpük viyollerde ve tamamı F1 çeşitlerden olmalı. Yanına pazardan açık kök olarak lahana, pırasa ve kırmızı lahana aldım. Pırasaları birer karış, diğerlerini 50 şer cm. arayla diktik. Lahanaların arasını az daha açıp, mor lahanaların ise kapatarak.

Name:  13.06.2017 - kışlıklar ekildi.jpg
Views: 546
Size:  39.9 KB

Yeşillikler güzelleşmiş, özellikle de marullar. Marulların sağında kekikler atak yapıp marulları yakalamışlar, bir kaç hafta önce aralarında bir karış mesafe vardı.

Name:  13.06.2017 - yeşillikler.jpg
Views: 579
Size:  59.2 KB

Dahliyalar ikişer karış olmuşlar, bahçenin diğer tarafında ilk ekilenlerden biri ise tomurcukta. Bu yıl büyük süs ayçiçeği ekmedik, bordürlerin ön tarafında gördüğünüz gibi pek çok yerden kafalarına göre topraktan fışkırmışlar. Resimdeki gibi düzgün yerden çıkanları ellemeyelim kafalarına göre büyüsünler...

Name:  13.06.2017 - dalya.jpg
Views: 591
Size:  39.6 KB

Eski 15-06-2017, 10:44   #1014
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Plastik bardakta yetişen biberlerimiz. Öndeki iki ufaklığı da çapalanmış toprağın renginden anlaşılabileceği gibi yeni diktik. Muroga ve scorpion lar çifterli dikildi. Bu arkadaşlardan birer kök ile sadece bir kök çıkan carolina reaper ı sezon sonuna kadar dayanması ve çapraz tozlaşmayı engelleyebilmek için için büyücek saksılara dikerek aşağıda bıraktım. Biberlerin tamamı fazla toprak istememeleri ve birbirine destek olabilmeleri için ikili olarak ve 50 şer cm. arayla dikildi.

Üstteki resimde beyaz elyaf örtünün hemen berisindeki sıra bir tanıdık çiftçinin verdiği çarliston biberler. Çiftçi yaylaya dikmek için ovadaki tarlasına bunları ekiyor ve istediği boya gelince kökleyip yaylaya çıkarıp dikiyor. İki resimdeki biberler arasındaki boy-gelişme farkı çiçftçinin biberleri lehine oldukça bariz belli oluyor. Sanki bizimkiler plastik bardakta el bebek gül bebek büyümüş eski Türk filmlerindeki kolej kızı, çiftçininkiler ise bıçkın 'şoför Nebahat' ... Bakalım verim nasıl olacak.

Name:  13.06.2017 - biber.jpg
Views: 564
Size:  56.1 KB

Elma ağacının çevresindeki sedumları söküp yerine geçen seneden beri peşinde olduğum ve etkinlikten iki arkadaştan gelen coreopsis fidelerini diktim. Çevresini de yurt dışından gelen küçük süs ayçiçeklerini sıraladım.

Name:  13.06.2017 - coreopsis - ayçiçeği.jpg
Views: 566
Size:  61.6 KB

Geçen sezon sonundan beri açmayı bekleyen papatyalar nihayet tomurcukta..

Name:  13.06.2017 - papatya.jpg
Views: 584
Size:  56.0 KB

Eski 26-07-2017, 23:07   #1015
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Buraya uğramayalı epey olmuş. Kendi işlerimin yoğunluğu, hayatın anlamlı anlamsız telaşları, yıllardır aynı domates-biberin resimleriyle burayı gereksiz doldurmak istemeyişim, düzgün fotoğraf çekme imkanımın olmaması ziyaretimin geç kalmasının sebepleriydi. Olduğu kadarıyla ve arkadaşlara faydalı olması amacıyla bir kaç değişik taktik paylaşımımla bahçeme gireyim...

Bu sene sırık domatesler için resimdeki yolu izledim. İki demir arasını üç kök domates bırakacak şekilde sıraladım. Yerden birer karış aralıklarla sera ipini kullanarak her kökün önünden ve arkasından geçecek şekilde ikişerli şeritler çektim.

Name:  domates ip desteği 25.07.2017.jpg
Views: 825
Size:  53.8 KB

Name:  domates ip desteği-2 25.07.2017.jpg
Views: 777
Size:  66.6 KB

Bu şekilde (her ne kadar sn. İsmai KUZUCU nun intizamı gibi olmasa da) ip gibi gayet düzenli oldu.

Name:  bahçe düzen 25.07.2017.jpg
Views: 821
Size:  68.6 KB

Fasulyelerin çoğuna da aynı taktiği uyguladım. Ancak domates gibi fazla ağırlığa maruz kalmayacağı ve dolayısıyla eğilip bükülmeyeceği için tek sıra ip çektim ve bu ipe fasulye barbunya kollarını sardırdım, şimdilik o da fena olmadı...

Name:  fasulye ipe germe 25.07.2017.jpg
Views: 954
Size:  55.8 KB

Düzenleyen TCM : 26-07-2017 saat 23:20 Neden: Resimlerin kenarındaki boşluklar düzeltildi.
Eski 26-07-2017, 23:31   #1016
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Etkinlikten gelen patlıcanlar, bu sene ilk kez kendi yetiştirdiğimiz fideleri diktik, şimdilik gayet sağlıklılar ve çiçeklenmeye başladılar. Bilgileri hatırlayalım kısaca; patlıcan suyu sever, bol sulamazsak acı olur. Domatesi ise ilk meyveler görününceye ve ceviz gibi oluncaya kadar su vermemek gerek. Daha sonrada düzenli sulamak gerek.

Name:  patlıcan 25.07.2017.jpg
Views: 494
Size:  48.3 KB

Biberin bir tanesi önceki sene olduğu gibi toprak seviyesinden kesilmiş. Suladıktan sonra 'decis' ile kepeği karıştırıp resimdeki ufak kaplara koyarak (toprağa direk dağılıp, yayılmasını engellemek için) üç farklı yere yerleştirdim. Geçen sene bu taktikle hiç kayıp olmamıştı.

Name:  biberlere decis 25.07.2017.jpg
Views: 495
Size:  49.6 KB

İki ortancayla geceyi kapatalım.

Name:  ortanca 25.07.2017.jpg
Views: 519
Size:  39.2 KB

Ortancaların küçük boyda olanlarını iki sene önce çelikten yetiştirmiştim.

Name:  ortanca 2 25.07.2017.jpg
Views: 559
Size:  45.5 KB

Eski 27-07-2017, 08:15   #1017
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın TCM sizin daha önce bana söylemiş olduğunuz gibi biberleri 2 şerli dikmiştim. gerçekten dediğiniz gibi ne kırılma ne bükülme hiç bir şey olmadı hatta mutualist yaşam gibi birbirlerini büyüttüler diyebilirim.

size bir sorum olacak; biberlerin altı daha fazla güneş gördüğü için yer örtücü ve sarılıcı otlar sürekli büyüyor. ve biberler dahil tüm sebzelere sarılmaya başladı. bunun biberlere zararı olur mu? yoğunluk biberlerde olduğundan sormak istedim. yoksa hiç bir şekilde ot namına bir şey bırakmamam mı gerekiyor?.

akçabardak, esemeral ve TCM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2017, 14:10   #1018
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Musa Gündoğan, resimlerde arık/karıkların arası tertemiz gözüküyor. Geçen haftaya kadar çok su alan yerler minik minik, kısmen birer karışa kadar uzamış yemyeşil otlarla doluydu. Bu otları mümkün olduğunca erken temizlemek ve vakit ve kuvvet varsa da çapalamak lazım. İki çapalama bir sulamaya bedel derler... Aralarda çıkan otların kökleri fazla olmadığından sulama sonrası hafif darbelerle bile çıkıyorlar veya devriliyorlar. Benim vaktim ve kuvvetim olmadığı için minik bir çapayla bir kaç saatte tüm arık aralarını toprağı sıyırarak hallettim. Sadece sonradan dikilen fidelerin diplerini oluşan sert tabakayı kırmak için çapaladım.

Bu otların kötü tarafı ürünlerinizin besinlerine ortak olması ve zararlıları kendilerine dolayısıyla sizin ürünlere çekmesi. Toprakta 10 birim besin maddesi varsa otlar dördünü alırsa sizinkilere altı kalacak. Otlar olmasa hepsi sizin

Bir de, siz börtü böcek fare yılan olsanız veya mantar hastalığının etkeni olsanız benim biberlere mi gelirsiniz, sizinkine mi

Eski 27-07-2017, 15:04   #1019
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
TCM bu otları yolmaktan ben bıktım onlar büyümekten bıkmadılar. kaç kez topladık ancak hep büyüdüler zayıflar ancak kökü azıcık toprağa dokunsun büyüyebiliyor. ilk iş olarak tüm sarılıcı otları temizlemek tamamen yok etmek iyi olacak. sağolun verdiğiniz örnek için.

YeniGine ve TCM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 00:35   #1020
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Etkinlikten gelen patlıcanlar, bu sene ilk kez kendi yetiştirdiğimiz fideleri diktik, şimdilik gayet sağlıklılar ve çiçeklenmeye başladılar. ...

Eklenti 654510
Kopasıca dilime...

Önceki gün şiddetli yağmur vardı. Dolu yağmadı. Ertesi gün patlıcanlarda dört beş kök, kabaklarda bir kaç kök, salatalıklarda yine bir kaç kök, sanırım bir tane de domateste mantar başladı hemen. Sabah erken ilaçlayacaktım ancak evin içindekiişlerden dışarıya çıkamadım. Akşam üzeri fasulye-kabakgiller-domates-patlıcan ve çiçekleri sulandırılabilen kükürt ile ilaçladım. 16 lt. lik pompaya yarım su bardağından biraz eksik. Kükürtün mantarlar üzerine etkisi, domateste de kırmızı örümceğe etkili olduğunu hatırlatayım. Ayrıca organik tarımda geçerli ve tozu kadar olmasa da yılanları kaçırır(mış). Bir kaç güne etkisini göremezsem pek istemesem de bakır kullanıcam sanırım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024