agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2016, 12:10   #871
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
İnşallah dibine kadar tüm aşılarınız tutar), hiç bir sorun olmaz. Hiçbiri tutmaz ise de ağaç er ya da geç kendini toparlayacaktır merak etmeyin.

Vallahi hiç farketmez. Alt ya da üst, orta..Aşılar tutarsa daha formlu olur ağacınız dediğiniz gibi yaparsanız. Şuradaki çalışmayı bilmem gördünüz mü. Yaklaşık 35-40 cm lik anaç üzerinde 10 tane göz aşısı yaptım. Varın nereye yapacağınızı siz düşünün)

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 21:02   #872
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sonunda kestane aşılarını bitirdim. Ayrı bir konu açayım dedim baktım açılan bir kaç konu var onlar da pek verimli olmamış kestane ile ilgili, ben de buradan devam edeyim.

Önce gerekli malzemeler.. Soldan itibaren göz çıkarılacak dalları kesmek için budama makası, benim gibi 40 yaş üstü için yakın gözlüğü, aşı yapılacak ağacta 'T' hazırlamak için keskin meyve bıçağı, göz çıkarmak için bistüri ucu ve takmak için sapı ve aşı bandı.

Name:  aşılama malzemeleri 30.08.2016.jpg
Views: 614
Size:  41.4 KB

Göz alınacak dallar, mümkünse ucunda meyve olmalı ki en sağlıklı gözü alma ihtimalimiz artsın.

Name:  Aşı alınan çelikler 30.08.2016.jpg
Views: 626
Size:  41.4 KB

Önce aşılayacağımız kestane ağacında 'T' açalım

Name:  T - 30.08.2016.jpg
Views: 606
Size:  24.9 KB

T yi açtıktan sonra hangi gözü alacağımızı belirleyelim. Resimdeki gibi ucunda yaprak olan, odunlaşmamış taze gözlerden alabiliriz. Unutmayalım kesmeye dalın gövdeye yakın yerinden başlayacağız, düz kısım dalın ince kısmında kalacak şekilde keseceğiz.

Name:  göz alınacak örnekler 30.08.2016.jpg
Views: 633
Size:  45.2 KB

Göz almak için bistürimizi alıyoruz. Sapına gerek yok, sadece ucunu da alabilirsiniz. T yi açmak için çok keskin aparata gerek yok bence ama göz almak için mümkün olduğunca keskin, ince bir bıçak lazım ki mümkün olduğunca yüzeye yakın kesip odunsu dokuyu almayalım ve tekrar odunsu dokuyu almak için zedelemeyelim.

Name:  bistüri 30.08.2016.jpg
Views: 641
Size:  42.2 KB

oz26, Muda, esemeral ve 5 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 21:16   #873
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu ilk örneğimiz, neredeyse odunsu doku yok, bu sebeple çıkarır çıkarmaz hemen ağaca yapıştırdım.

Name:  Göz 1 30.08.2016.jpg
Views: 633
Size:  22.8 KB

Bu örnekte ise odunsu doku az da olsa görülüyor.

Name:  Göz 2 30.08.2016.jpg
Views: 599
Size:  51.1 KB

Farklı açıdan

Name:  Göz 3 30.08.2016.jpg
Views: 600
Size:  60.7 KB

Daha farklı açıdan

Name:  Göz 4 30.08.2016.jpg
Views: 596
Size:  31.4 KB

Ve odunsu doku alındıktan sonra. Dikkat ederseniz sağ taraftaki 'öz' yerinde duruyor. Oraları da odunsu dokuyla birlikte çıkartırsanız aşı tutmaz.

Name:  Göz 5 30.08.2016.jpg
Views: 620
Size:  28.6 KB

OSMAN45, oz26, Muda ve 8 kişi beğendi.
Eski 30-08-2016, 21:27   #874
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Oyalanmadan kestiğimiz gözü, ağacımızdaki 'T' ye yerleştiriyoruz. Gözün düz kısmı T nin üst kısmına tam oturması lazım. Bu arada parmaklardaki en az beş tane kesiye de dikkat edin. 'İş güvenliği' önemli. Aşkla koşuştururken kazalar olabiliyor, aslında eldiveni hiç elden çıkarmamak lazım.

Name:  aşı gözü takma 30.08.2016.jpg
Views: 662
Size:  30.5 KB

Sonrasında aşı bandı ile T nin altından, kuyruğundan başlayacak şekilde sıkıca sarıyoruz. Ben iki karış kadar (45-50 cm.) kesiyorum ve rahat rahat yetiyor.

Name:  gözü sarma 30.08.2016.jpg
Views: 589
Size:  29.3 KB

Bir diğer örnek.

Name:  gözü sarma 2-30.08.2016.jpg
Views: 603
Size:  30.9 KB

Diğeri, burada sağdakiler geçen hafta yapılan aşılardı.

Name:  gözü sarma 3-30.08.2016.jpg
Views: 587
Size:  43.2 KB

Ve sonuç, ağacı maymun ettik, adak ağacına benzedi.

Name:  adak ağacı 30.08.2016.jpg
Views: 723
Size:  57.3 KB

Eski 31-08-2016, 13:57   #875
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Belgesel gibi olmuş vallahi. Şimdi sıra çaput bulup dilek tutmaya geldi)

Bu kadar aşıdan tutan olur herhalde artık. Artık kestane kebaplar sizden.

1 hafta sonra ilk yaptıklarınızın saplarına çekiştirmeden hafifçe dokunun bakalım. Tuttuysa hemen düşecektir sap.Düşmezse o meftadır zaten.

Eski 31-08-2016, 14:55   #876
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sayenizde, de aşılar tutarsa ne zaman sargıları çıkaralım, aşının önünü ne zaman keselim vs. devam edeceğiz. (Tam bilmiyorum ben de, öğrenir belgeseli tamamlarız )

Solda ortadaki dalı aşılamadım, sezon sonu kesmeyi düşünüyorum.

Bir de şunu duydum, ayın yenisi - eskisinde tohum ekilmez, ağaç kesilmez vs.vs. pek duyduk ama biri de aşı yapılmaz dedi dün. Dün ayın sonlarına doğruydu ya bakalım ne olacak.

Eski 31-08-2016, 15:27   #877
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ay sonu geldiğinde benim bildiğim bel doğrulmazmış ama aşıyı yeni duyuyorum)
Ben de nasipse cuma gününden sonra(yağış var gösteriyor) eldeki üç yapraklara kamkat aşılamak niyetindeyim. Bu arada bilerek mi yaptınız bilmiyorum ama tüm aşılarınız toprağa bakıyor( pek hayırlı sayılmazmış)), böylece yağmurdan az etkilenecekler.

Düzenleyen Lonicera : 31-08-2016 saat 16:51
Eski 31-08-2016, 15:55   #878
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İlk yaptıklarımda gözü asıl ağaca ters aşılamışım. Yani Benjamin Button daki saat gibi oldu durum (Tersine çalışan saat) Ne olur bilmiyorum tutarsa, son yaptıklarım dallar yukarı uzarken ilk yaptıklarım toprakta salatalık-kabaklarla yayılır artık.

Aşı yaparken gözleri ağacın dışına doğru yapmamın sebebi; - kolayıma gelmesi - dış tarafına yaparsam daha güzel taç yapar ve ortası boşalarak güneşi daha iyi alır mantığıydı ama tecrübem olmadığından evdeki hesap çarşıya uydu mu bilmiyorum.

Eski 31-08-2016, 16:53   #879
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Uysada yaptınız uymasa da artık) Aslında ters aşı diye aşı çeşidi bile varmış. Bu aşıyı çok yağmur alan bölgeler için öneriyorlar. Çok da mantıklı hani.

esemeral, A_NOMAD, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 01-09-2016, 10:25   #880
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hadi o kadar olsun...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Turkiyede yaygin bir inanc var. Agaclara yapilan asilar, agac uzerine ters vurulursa, dallar asagiya sarkik buyuyecek diye inaniliyor ve bu yuzden de dallari asagiya dogru uzayan agaclar icin de "ters asi" deyimini kullaniliyor.
Oysa dallari asagiya sarkik buyuyen agaclarin ters asi ile bir iliskisi yoktur.

Cenetik olarak dallari asagiya sarkik buyuyen bir agactan alacaginiz bir asiyi, anac uzerinde nasil asilarsaniz asilayiniz dallari hep asagiya dogru uzayarak buyuyeycektir.

Yine cenetik olarak dallari yukariya uzayip buyuyen bir agactan alacaginiz asiyi, anac uzerine ister ters ister duz asilayin asi donup yukari dogru buyuyeycektir.

...

Eski 02-09-2016, 09:27   #881
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

çarliston karpuz

İki yıldır etkinlikte paylaştığım ancak bu yıl ekmediğim (bir türlü beceremediğim için bu yıl karpuz kavun eski tohumlardan hiç ekmedim, sadece @birnefestoprak ın tohumları vardı onları ektim) kırçıllı çarliston karpuz kendiliğinden çıkmış geçen seneki yerinde.

Baktım kulakçığı kurumuş kestim, biraz geç bile kalmışım. Tadı fena değildi. Üzerinde iki tane daha ufak vardı sanırım onlar olmayacak fazla.

Name:  çarliston karpuz 25.08.2016.jpg
Views: 510
Size:  32.6 KB

Eski 02-09-2016, 10:12   #882
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Küçük notlarla gözlem, tecrübelerimi paylaşmak ve farkındalık yaratmak istedim birden

Ufak tefek kıpırtılar şeklinde de olsa hayatınıza ekleyeceğiniz egzersiz maddi (düşen kötü kan değerleriniz, eriyen yağlarınız, artan kalp direnci, açılan ciğerler vs) ve manevi (psikolojik rahatlama) açıdan sizleri mutlaka olumlu etkileyecektir. Önerilen doz haftada 150 dakikalık (5 gün x yarımşar saat) sizi zorlayacak derecede yürüyüşlerdir. Yürürken gülebilecek kadar hızlı, rahat konuşabilecek kadar da yavaş olmamanız gerekir.

Daha sonra devam edeyim, şimdi yanlış tuşa basacam tüm yazdıklarım gidecek.

Eski 02-09-2016, 10:51   #883
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Son zamanların modası 'insülin direnci'. Kabaca vücutta üretilen insüline başkaldırı sonucu giderek şeker metabolizmasının bozulması diyelim olaya. Zamanla artan kilo, karaciğere yüklenme sonun yağlanması, bozulan şeker metabolizması yüzünden çabuk acıkma, çok yeme ve sürekli kedinin kuyruğunu yakalamaya çalışması gibi devam eden ve çapı gittikçe artan kısır döngü.

Biraz tansiyon, biraz şeker, ailesel yakınlık öyküsü, alkol-sigara, kötü beslenme, rahatlayan yaşama rağmen gittikçe kötüleşen insan psikolojisi, hareketsiz yaşam, artan yaş bunların hepsi insanoğlu için birer risk ve maalesef artan riskler kimimiz için ölümcül olaylara neden olabiliyor.

Kendi bir kaç gözlemimi aktarayım. Sadece unlu gıdalar+şekerler+pirinç üçlüsünü yaşamınızdan çıkararak bir ay gibi kısa bir sürede insülin diren sevyenizi normal seviyeye getirebilir veya yaklaşabilirsiniz. Geçen bir kişide sadece bu üçlüyü çıkarıp her öğünde birer dilim esmer undan yapılma ekmek kullanarak bu oranı yarı yarıya düşürdük. Çoğu insan bu tür kısıtlamaları yapamazken verdiğim örnekteki gibi kimisi rahatlıkla uygulayıp sonuca ulaşabiliyor. Adam oranlardaki ve kendi üzerindeki değişimi görünce kasılarak ne olacak ki ekmeği tamamen kaldırabilirim dedi. Ancak evde hanımla sorun başlamış bu kez, 'sana özel evde yamak mi yapacam ben' diye Bakalım ne olacak.

Nereden girdik bu konuya

Geçen hanımla akşamüzeri yürüyüşe çıktık sonrada kızdık kendimize, niye daha çok çıkmıyoruz diye. Küçücük beldede hiç görmediğimiz yolları, evleri gördük, epeydir karşılaşmadığımız insanları görüp konuştuk, birine yarım saatliğine misafir olduk, karşı bahçe komşumuzun evini öğrendik. Sözün özü nerede hareket orada bereket.

Eve yaklaştığımızda uzaktan yolda dal parçası gibi duran bir şey fark ettim. Biraz daha yaklaşınca tanıdım keratayı, hanım çıkaramadı önce ama kıpırtı olunca sincabı o da fark etti. Hemen yanındaki ceviz ağacından inmişti aşağı, cevizin önünde de yıllardır orada duran heybetli, hava kararınca ürkütücü duran kurumuş bir ağaç var.

Sırf bu ağacın resimlerini ekleme niyetim vardı aslında, ağaçtan yürüyüşe, yürüyüşten insüline nerelere gitti konu.

Name:  kuru ağaç 2016.jpg
Views: 538
Size:  35.1 KB

Name:  kuru ağaç 2-2016.jpg
Views: 534
Size:  34.2 KB

Name:  kuru ağaç 3-2016.jpg
Views: 501
Size:  43.0 KB

Eski 02-09-2016, 13:27   #884
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bu önemli bilgileri bir de 'Spor yaparken, bahçede çalışırken dikkat edilecekler' başlığında paylaşsanız keşke...

YeniGine ve TCM beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 16:04   #885
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Bu önemli bilgileri bir de 'Spor yaparken, bahçede çalışırken dikkat edilecekler' başlığında paylaşsanız keşke...
Ayaküstü oldu bu. Amacım o değildi. Daha ayrıntılı başka bir yerde tekrarlanabilir. Bir ay üç beyaz tamamen yasak, kalanlarda kısıtlama yok, deneyip gözlemlerini paylaşabilir arkadaşlar. Tabi kronik rahatsızlığı olanlarda ayarlamalar gerekebilir ufak tefek. Göreceksiniz yemekten sonra yatıp uyumalar, acıktım veya çok yedim elim ayağım titrediler kaybolacak büyük ihtimal.

YeniGine, A_NOMAD ve nuaymu beğendi.
Eski 02-09-2016, 16:21   #886
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ayaküstü oldu bu...
Pek güzel olmuş da onun için dedimdi

YeniGine, TCM ve nuaymu beğendi.
Eski 02-09-2016, 16:36   #887
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:

Sırf bu ağacın resimlerini ekleme niyetim vardı aslında, ağaçtan yürüyüşe, yürüyüşten insüline nerelere gitti konu.
Ağaç da nefis, insülin direnci yazısı da. Yürüyüş yazısı mı demeli?
Çocukken böyle kurumuş bir ağaçta evcilik oynayalım derken, ağaçtaki bütün kurtçukları, çürük kısımları vs. temizlemiştik. Ertesi yaz gittiğimizde yine o ağaçta ev kuralım dedik ama ne görelim? Yemyeşil bir ağaç olmuş. Çocukluk işte, evimizi kaybetmiş gibi üzülmüştük

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 19:18   #888
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Pek güzel olmuş da onun için dedimdi
Bundan sonra ayakta yazacam yazıları, biraz zor olacak ama, çiğ tavuk misali artık egzersizden sayarız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Ağaç da nefis, insülin direnci yazısı da. Yürüyüş yazısı mı demeli?
Çocukken böyle kurumuş bir ağaçta evcilik oynayalım derken, ağaçtaki bütün kurtçukları, çürük kısımları vs. temizlemiştik. Ertesi yaz gittiğimizde yine o ağaçta ev kuralım dedik ama ne görelim? Yemyeşil bir ağaç olmuş. Çocukluk işte, evimizi kaybetmiş gibi üzülmüştük
'Bir de ne görelim komşu çocuklar bizden önce apartman yapmışlar ağacı' diyceniz sandım bir an

Eski 03-09-2016, 00:27   #889
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Sayın tcm öğretici kestane aşısından sonra birde gül aşı si veya çelik alma olayını paylaşsanız tadından yenmez olurdu..... Benim gibi acemiler için.

Daha önce de söylediğim gibi siz anlatınca öğrenmemem **** anlamam imkansıza yakın oluyor.

Öğretici ve aydınlatıcı anlatımınız için teşekkür ederim.

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 11:54   #890
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:

'Bir de ne görelim komşu çocuklar bizden önce apartman yapmışlar ağacı' diyceniz sandım bir an
Laf oraya gidiyordu neredeyse ama gerçeklere sadık kaldım))

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 13:44   #891
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Sayın tcm öğretici kestane aşısından sonra birde gül aşı si veya çelik alma olayını paylaşsanız tadından yenmez olurdu..... Benim gibi acemiler için.

Daha önce de söylediğim gibi siz anlatınca öğrenmemem **** anlamam imkansıza yakın oluyor.

Öğretici ve aydınlatıcı anlatımınız için teşekkür ederim.
@ 622ali, uğraşlarımın bir işe yaraması beni sevindirdi. Gül aşısını hızlıca baktım aynı yukarıda anlattığım T aşı gibi de oluyormuş.

esemeral ve 622ali beğendi.
Eski 04-09-2016, 10:58   #892
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçemizden,

Bu sene ekim-dikimleri hafiften azaltmıştık ve faydası oldu. Seneye daha da azaltmayı düşünüyoruz. Misal bu sene 100 kökten fazla domates ektik, hep gözümüze az gelse de birden olgunlaşan domatesleri ne yapacağımızı bilemiyoruz. Salça yapsan zamanı denk gelmiyor, şişe domatesi yapsak geçen seneden 10 kavanoz arttırmışız zaten . Bu sene domateslerin kabuğunu soyup küçük küçük doğrayarak kimisinin içine biber de ekleyerek buzdolabı poşeti içerisinde birer pişirim olacak şekilde direk buzluğa koyduk. Buzluğun da kapasitesi belli. Domateslerden eşe-dosta akrabaya götürüyorsun millet alışmış kalın kabuklu şekilli bozulmayan çarşı domateslerine bizimkileri beğenmiyor. Üstelik uğraştığınla kalıyorsun.

Seneye domates kökenini italian heirloom - dester - heybetli - bizim yerli oturak domates çeşitleri ağırlıklı olmak üzere 40 civarıyla sınırlandırmalı.

Taze fasulyeyi yarıya indirip barbunyayı arttırmalı. Biber çeşitlerini domates gibi sınırlandırarak sayıyı az da olsa düşürmeli.

Dalından meyveleri koparmaya kıyamıyoruz biz, yere düşerlerse alıyoruz
Üç meyvenin de tatları mükemmel; nektarinle başlayalım..

Name:  nektarin 03.09.2016.jpg
Views: 447
Size:  25.0 KB

Şeftali,

Name:  şeftali 03.09.2016.jpg
Views: 431
Size:  22.3 KB

Armut,

Name:  armut 03.09.2016.jpg
Views: 450
Size:  26.4 KB

Bu sene son sarımsak ekişimdi, üç yıldır ekiyorum ama seyrek te eksem, gübre de versem, kafalarına göre de takılsalar minik minik sarımsaklarım oluyor hep.

Name:  sarımsak 03.0.2016.jpg
Views: 442
Size:  33.2 KB

Eski 07-09-2016, 12:23   #893
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

kestane aşısı kontrol

Önce en son yaptığımız ve üzerinden bir hafta geçmiş aşılara bakalım.

Gayet güzel gözüküyor, tecrübe zamanla öğrenilenler demek. Bir kaç kere olayı yaşamakla olmuyor tam. Son yaptıklarımıza bakarsak 'göz' mümkün olduğunca örtülmüş ve sıkıca sarılmış.

Name:  aşı sonucu 0.jpg
Views: 389
Size:  34.4 KB

Bu da kontrol zamanı gelmiş aşılar. Soldaki kurumuş hissi veren yaprak sapını parmağımın ucuyla dokunduğumda hemen düşüyor sağdaki gibi.

Name:  aşı sonucu 1.jpg
Views: 392
Size:  33.6 KB

Bunlar da tutmamış ilk yaptığım aşılardan iki tanesi, dikkat ederseniz gözleri de yanlış seçmişim herhalde. Göz oldukça açıkta kalmış ve sıkı sarılmamış. Yani bütün uyumsuzluklar var. Bu parçacığı parmağımla zorladığım halde yerinden oynamıyor.

Name:  tutmayan aşı.jpg
Views: 401
Size:  32.3 KB

Name:  tutmayan aşı 1.jpg
Views: 403
Size:  28.8 KB

abk, Lonicera, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 07-09-2016, 12:34   #894
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tutmuş aşı-aşıların farklı görüntüleri, düşen yerdeki yeşilliğe dikkat edin, sanırım esas gösterge bu. Bu arada yaptığımız belki 15 aşıdan şimdilik sadece resimdeki iki tanesi tutmamış gözüküyor.

Name:  tutmuş aşı 1.jpg
Views: 410
Size:  29.2 KB

Name:  tutmuş aşı 2.jpg
Views: 400
Size:  26.1 KB

Name:  tutmuş aşı 3.jpg
Views: 414
Size:  29.9 KB

Bu yazdıklarım teyide muhtaç bilgiler, tekrarlamakta fayda var. Yani bunları yılların ve yaptığım binlerce aşının tecrübesiyle değil google amcanın ve buraya yorum yapan arkadaşların bilgileriyle ve mantığımla yazıyorum.

Eski 07-09-2016, 12:39   #895
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biri geçen hafta kapımıza bir torba acı biber koymuş sağolsun. Bu minik bombaları evimizin önüne kimin yerleştirdiğini bulamadık, ancak turşu yapmamız lazım arkadaşları. Forumda onu araştırmaya gidiyorum şimdi.

Eski 07-09-2016, 22:37   #896
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıda tutan aşıların bantlarını ne zaman sökeyim, kimi yerde bandı söküp daha gevşekçe hava aldırmayacak şekilde tekrar bağlanması gerektiği yazıyor. Aşı sonrası uçta kalan dalları tamamen kesmem veya uç kısımları kısaltmam aşı gözünün daha iyi beslenmesi için gerekmez mi?

Eski 08-09-2016, 13:04   #897
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sizin aşı bağlarınız zaten sıkı görünmüyor, aşı gözlerini boğacağını zannetmem. Ama illa da gevşeteyim diyorsanız çözüp daha gevşek sarın, yerleri belli olsun. Yeniden sarmaya lüzum yok aslında. Zaten kaynama olmuşsa tekrardan hava alıp bozulmaz. Fakat özellikle 40 yaş üstü aşıcıların , yaptıkları bir çok göz aşısını bir sonraki sezonda nereye yaptıklarını arayıp bulmak için debelenirken helak oldukları da dilden dile söylenegelmektedir.)

Aşılardan sonraki üst aksamı şimdiden kesmenin pek bir yararı olacağını sanmıyorum, zaten kısa bir süre sonra dinlenmeye geçecekler. En azından şimdi kesip hastalık riski almayalım. Ama sezon başlamadan önce mutlaka kesip macun çekelim. Aşılar hele bir tutup gelişmeye başlasınlar nasıl koruyacağımıza da o zaman karar veririz artık.

Eski 08-09-2016, 13:29   #898
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Durgun aşı olduğu için kesmemek gereklidir. Yoksa aşı tuttuğu zaman uyanır ve erken sonlarda soğuğa yakalanır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 13:31   #899
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
...Fakat özellikle 40 yaş üstü aşıcıların , yaptıkları bir çok göz aşısını bir sonraki sezonda nereye yaptıklarını arayıp bulmak için debelenirken helak oldukları da dilden dile söylenegelmektedir.)...
Allah iyiliğinizi versin, 20 dakikadır buna gülüyorum

Eski 08-09-2016, 14:31   #900
Yeni Üye

Gülnur Yetkin's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
TCM ve Lonicera o kadar yalın ve anlaşılır bir aşılama kılavuzu olmuşki, ilk gördüğüm ağaca aşı yapmak istedim, hem de 40 yaş üstü olduğuma bakmadan... Tüm aşılarınızın tutması dileği ile.

Gülnur Yetkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024