agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10680Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-07-2019, 23:58   #1291
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Çim işimiz yılan hikayesine döndü iki yıldır. Yok birine yaptıralım, yok hazır rulo çim alıp kendimiz serelim derken, rulo çimleri satan kişiyle diyalog eksikliğimiz sonunda tüm işlemleri kendimiz yapmaya karar verdik.

Tesadüfen konuştuğumuz arkadaş elinde 10 yıldır açılmamış çim tohumu olduğunu, verebileceğini söyledi. Geçen yıl ekmişler sorun çıkmamış. Ben de bir tutam peçetenin içerisinde denedim ve üçüncü günde çimlenme başladı. % 20 lolium perenne + % 35 festuca arundinacea + % 30 Festuca rubra commutata + % 15 poa pratensis karışımlı üzerinde gölge çimi yazıyordu. Kısmı ekeceğimiz bölge, öğleden sonra binanın gölgesinde kaldığı için sanırım bizim için sakıncası olmayacak.

Yaklaşık 10 gün önce bölgede hızla yayılan ayrıklar için ot ilacı atmıştım. Üç gün önce çapa makinesiyle bir tur geçtim. Düzgün ilaçlanan yerlerdeki ayrıklar ölmüş. Çıkan tonla taşı temizledik. Dün çapa makinesiyle bir tur daha geçmeden önce leonardit, 15-15-15 gübre, iki buçuk çuval yanmış hayvan gübresi attım. Sürekli topluyoruz ama her işlemden sonra yine taş çıkıyor. Bir kaç yıl önce toprağın üzerine fazlalık bir buçuk çuval kadar yarım-bir cm. çapında taş dökmüştüm güzel görünsün diye. Birazını toplayabildik, kalanlar çim için sıkıntı yaratmaz herhalde. Kalın ve uzunca kalas ile toprak yüzeyini düzgün hale getirdik. Su birikmesini engellemek için orta kısmı biraz yüksekte bırakıp bordüre doğru hafiften eğim verdik.

İki kez çapalanınca yumuşacık hale gelen toprakta ekim sonrası çökmelerin oluşmasını engellemek için üzerini bastırmak gerekli. Bunun için içerisini kum doldurduğumuz çuvalı kullandık. Tüm alanın iki-üç kez çuvalla dolaştık.

Elimdeki malzemelerin yetip yetmeyeceğini anlamak için 5 m. kare yerde başlangıç uygulaması yaptım. Çimin üzerini örtmek için elimdeki malzemeler; 5 liraya marangozdan aldığım ince talaş + 5 liraya inşaat malzemeleri satan yerden aldığım bir çuval ince sıvalık mil + 23 liraya 200 lt.lik tarım perliti + kilosu 5 liradan 20 kilo cocopeat. (ne kadarı kullanılırsa artık) 5 kiloluk bir blok cocopeat bir el arabasını neredeyse dolduruyor.

Yaz ve karıncalar sebebiyle m.kareye biraz daha fazla çim tohumu atılıyormuş. Normalde 50 gr. yeterken biz 70 gr. attık. Tohumları attık, üzerine güzelce karıştırdığımız malzemeleri tohumlar hiç görünmeyecek şekilde serptik ve fıskiyeyle güzelce suladık. Sanırım sabah akşam sulamamız gerekecek. Peçetede üç dört günde çıktığına göre herhalde bir haftayı bulmayacak çimlenmeleri. Elimden geldiğince ayrıntılı anlatmaya çalıştım düşünenler için, şimdilik bu kadar.

abk, obabilgesi ve buzadam beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 07:11   #1292
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İnandığınıza inanmak istemiyorum. Eğer benim dahi inanamayacağım ifademe inandıysanız yarın da hanıma Mercedes-Maybach S 650 almayı düşünüyorum.
Hocam başta sizin nüktelerinizden biri olduğunu düşündüm ama "bu devletin doktorlarından biri bu araçlara binmeyecekse kim binecek sonradan görme müteahhitler mi" diye düşündüm. Biniyorsa da kazasız belasız binsin, gözü olanında gözü çıksın dedim kendi kendime.

OSMAN45 ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 07:15   #1293
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Sizce ?
Zeki insanların ortak özellikleri

Yeniliklere Açıklık
Ayrıntılara Önem Verme
Günceli Yakalama
Tesadüfe İnanmama
Gerçekçi Olma
Yeteneklerinin Farkında Olma

Alıntı:
Mizah Yeteneği
Mizah yönü kuvvetli olan zeki insanlar olayların komik yönlerini daha kolay görerek olaylara mizahi açıdan bakabilirler. Espri anlayışı gelişkin olanlar etraflarında hazırcevap kişilikleri ile de tanınırlar.

Hocam sizden bahsetmişler.

OSMAN45 beğendi.
Eski 23-07-2019, 10:56   #1294
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
merhaba,
bahçe sayfanızı baştan sonra inceledim.
Bizde Aydın/Nazilli'deyiz, siz Ödemiş'tesiniz sanırım. Bahçenizde Beydağ'da. Geçen sene Salihli dönüşü Beydağ üzerinden gelmiştim, çok güzel el değmemiş yerler vardı. Çok beğenmiştim. Evinizin ve bahçenizin geçirdiği değişim harika. Emeklerinize sağlık.

Bazı soru ve taleplerim olacak.

Tohum biriktirdiğinizden bahsetmişsiniz. Japon salatalığı, bolu börülcesi, kırmızı taneli börülce ve varsa dahlia yumrularınızdan satın almak isterim.

Birde şömineniz etrafına döşediğiniz taşları neyle yapıştırdınız. Sanırım 3-4 yıl olmuş herhangi bir atma söz konusu oldu mu ?

TCM beğendi.
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 12:21   #1295
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ musa_ekrem, bahçe Ödemiş in Gölcük yaylasında, ama babam Beydağ lı

Üç tohum da yok maalesef, dahliya yumrularını hiç satmadım, mümkün olduğunca dağıtmaya çalışıyoruz. Ancak zamanla dahliya üzerine daha fazla eğilebilir ve fazlalık yumruları da uygun şartlarda koruyabilirsek satış düşünülebilir. Şu ana kadar isteyene verdik ancak onun da kötü tarafı kişi para vermeyince sanırım önemsemiyor ve heyecan da yoksa bizim özenle çoğalttığımız yumrular yabana gidiyor. Sorularıma cevaplardan örnekler; - Eee biz onları kışın topraktan çıkaracak mıydık... - Yav ekmeyi unutmuşum ben onları..(birlikte kutuyu bulup açıyoruz, talaş koy dediğim halde aldığı gibi koymuş kutuyu, gariplerim ikişer karış uzamışlar, kimisi ölmüş. - Bozuk çıktı verdiklerin,çürümüş toprakta (50 kere söylememe rağmen her gün sulamış öküz) - Hep bordo çıktı senin soğanlar (51 kere söyledim verirken, çoğu aynı renk soğanların ve hangisi hangisi olduğunu bilmiyoruz, çünkü kendimize ayırdığımız soğanları bile ancak toparlayabiliyoruz)... Önceki yıl tüm fazlalıkları dağıttık, elimizde sadece Nuh un Gemisine yolcu toplar gibi en fazla ikişer adet bıraktık, dolayısıyla bu yıl dağıtma imkanımız olmayacak gibi, ama şimdiden bir şey söylemek zor, kasım ayı gibi hatırlatırsanız değerlendiririz tekrar.

Bahçedeki değişimi fark edecek kadar dolaşmışsınız buralarda, çok sağolun. 'Alt tarafı bir dekar yer, her sene aynı resimler, niye bu kadar uğraşmalı' diye bazen düşünsem de, olaya yeni başlayanlar için çok değerli olabiliyor bu bilgiler. Forumda pek çok arkadaştan faydalandım beş yıldır. Mutlaka o arkadaşların bahçelerini de ziyaret edin. Arka arkaya üç yıl bir bahçenin domatesleri nasıl mantar hastalığına maruz bırakılır benden öğrendiniz doğrusunu da diğer arkadaşlardan öğrenin.

Bahsetmiş olmalıyım ama, es geçmişsem kusura bakmayın, niyetlenen arkadaşlar için küçük ayrıntıları da mutlaka yazmaya çalışıyorum; kalekim ile yapıştırdım taşları.

bahcedenn, Elmali ve Muda beğendi.
Eski 23-07-2019, 13:01   #1296
Ağaçsever

Alıntı:
@ musa_ekrem, bahçe Ödemiş in Gölcük yaylasında, ama babam Beydağ lı

Üç tohum da yok maalesef, dahliya yumrularını hiç satmadım, mümkün olduğunca dağıtmaya çalışıyoruz. Ancak zamanla dahliya üzerine daha fazla eğilebilir ve fazlalık yumruları da uygun şartlarda koruyabilirsek satış düşünülebilir. Şu ana kadar isteyene verdik ancak onun da kötü tarafı kişi para vermeyince sanırım önemsemiyor ve heyecan da yoksa bizim özenle çoğalttığımız yumrular yabana gidiyor. Sorularıma cevaplardan örnekler; - Eee biz onları kışın topraktan çıkaracak mıydık... - Yav ekmeyi unutmuşum ben onları..(birlikte kutuyu bulup açıyoruz, talaş koy dediğim halde aldığı gibi koymuş kutuyu, gariplerim ikişer karış uzamışlar, kimisi ölmüş. - Bozuk çıktı verdiklerin,çürümüş toprakta (50 kere söylememe rağmen her gün sulamış öküz) - Hep bordo çıktı senin soğanlar (51 kere söyledim verirken, çoğu aynı renk soğanların ve hangisi hangisi olduğunu bilmiyoruz, çünkü kendimize ayırdığımız soğanları bile ancak toparlayabiliyoruz)... Önceki yıl tüm fazlalıkları dağıttık, elimizde sadece Nuh un Gemisine yolcu toplar gibi en fazla ikişer adet bıraktık, dolayısıyla bu yıl dağıtma imkanımız olmayacak gibi, ama şimdiden bir şey söylemek zor, kasım ayı gibi hatırlatırsanız değerlendiririz tekrar.

Bahçedeki değişimi fark edecek kadar dolaşmışsınız buralarda, çok sağolun. 'Alt tarafı bir dekar yer, her sene aynı resimler, niye bu kadar uğraşmalı' diye bazen düşünsem de, olaya yeni başlayanlar için çok değerli olabiliyor bu bilgiler. Forumda pek çok arkadaştan faydalandım beş yıldır. Mutlaka o arkadaşların bahçelerini de ziyaret edin. Arka arkaya üç yıl bir bahçenin domatesleri nasıl mantar hastalığına maruz bırakılır benden öğrendiniz doğrusunu da diğer arkadaşlardan öğrenin.

Bahsetmiş olmalıyım ama, es geçmişsem kusura bakmayın, niyetlenen arkadaşlar için küçük ayrıntıları da mutlaka yazmaya çalışıyorum; kalekim ile yapıştırdım taşları.
Değişik renkte ve türde bitkiler yetiştirmeyi seviyorum ancak tohumların olmamasına üzüldüm. Bu tür tohumları bulmak zor oluyor.

Dahliaları bu sene tohumdan yetiştirmeye çalışmıştım ancak hiçbirisi çıkmadı. Zengarden'den mix çeşitlerden almıştım. Neden başarılı olamadım bilmiyorum. Bu sene yine tohumdan deneyeceğim ama kasımda yumrular için sizin kapınızı çalacağım.

Eski 23-07-2019, 14:10   #1297
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Hocam başta sizin nüktelerinizden biri olduğunu düşündüm ama "bu devletin doktorlarından biri bu araçlara binmeyecekse kim binecek sonradan görme müteahhitler mi" diye düşündüm. Biniyorsa da kazasız belasız binsin, gözü olanında gözü çıksın dedim kendi kendime.
Ömürler görün, sizin gibi insanları devletimizin başında görmek isteriz, bu yazdıklarınızı meslektaşlarıma gösterdiğimde emin olun ki onlar da arkanızda lüzum halinde yanınızda olacaklardır.

Devletimizin hiç bir memuru (HİÇ BİR) yüksek düzeyde bürokratlar da dahil normal şartlar altında trilyonluk arabalara binemez. Özelde çalışan doktorlar 10-15 yıl önce kazanabilirdi, ama şimdi o da çok zor, tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Konu hakkında saatlerce karşılıklı oturup konuşabiliriz, eski sistem, yeni sistem, doktor-hasta açısından neydi ne oldu, hangisi iyiydi vs. ama yeri benim bahçem değil, bahçemi siyasete alet etmeyelim

Bizim BMW - Mercedes olayı nereden çıktı peki;

Son resimlerimde benim 2014 model honda civic sedan ın minik parçalarının çıktığını gördüm. Karga yavrusunu 'pamuğum' diye severmiş misali aynı BMW namıssız Sonra da önceki gün bizim arkadaşın X6 sında 'trafikte çile' konulu 'selfi'si aklıma geldi. Ama kendinden çok arabanın armasını, ekranını falan çekmiş cavur. Ben de matah bir arabamız yok ama millet yanlış anlar belki, 'çiçeği sebzeyi çekeceğine arabanı mı çektin' düşünmesin diye ilk yazıyı yazdım. Ne bileyim inanacağınızı Bunun üzerine 'artık buna da kimse inanmaz' diye mercedes maybach aldım ben de.

@ Dutlubahçe de, aşırı zenginliğime inananlardan olacak ki, vergi memuru gibi nereden çıktı maybach diye soruyor haklı olarak Mercedesi bilirdik te o modelini bilmezdik biz de. Meclisimizde kim bindi çok merak ediliyordu bir kaç yıl önce, hangi cemaat şeyhleri saf müridlerinin arasından bu arabalarla geçti duymadınız mı. O kadarını da siz araştırın artık, bir ton param varken sizle mi uğraşacam..

'Gada' sını aldığım, ömürler göresice sevgili @g.c. 3 trilyonluk araba binen adam 20 liralık cocopeat, 5 liralık kumla çim ekecem diye uğraşır mı, verir parasını yaptırır geçer. Forumda ne işi olur, domatesin mantarı, kamyon tekerinden tandırı ile mi uğraşır. Güzel dileklerin için tekrar teşekkür ederim, nasipse kiralık ev için önümüzdeki ay oradayız, malum oğlum Manisa da okuyor, buralardan istediğin bir şey olursa emret, yoksa ekşi mayalı ekmek yapıp getirecem sadece ona göre. Bu arada evin tepesinde helikopter pisti de olsun, bizim oğlan çok istedi kıramadık.

abk, ezo, Sevgi Durul ve 7 kişi beğendi.
Eski 23-07-2019, 15:06   #1298
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:

'Gada' sını aldığım, ömürler göresice sevgili @g.c. 3 trilyonluk araba binen adam 20 liralık cocopeat, 5 liralık kumla çim ekecem diye uğraşır mı, verir parasını yaptırır geçer. Forumda ne işi olur, domatesin mantarı, kamyon tekerinden tandırı ile mi uğraşır.
Hocam ben bilmiyorum tabi de böyle böyle zengin olunuyormuş(zengin arkadaşlarım dediydi)

Alıntı:
nasipse kiralık ev için önümüzdeki ay oradayız, malum oğlum Manisa da okuyor, buralardan istediğin bir şey olursa emret, yoksa ekşi mayalı ekmek yapıp getirecem sadece ona göre. Bu arada evin tepesinde helikopter pisti de olsun, bizim oğlan çok istedi kıramadık.
Hocam ev işinde elimden geldiğince eş dost ahbaptan yardım alacağım. Umarım gönlünüze göre bir yer bulacağız. Artık evin üstünde havuz mu olsun pist mi olsun ona da oğlan karar verir

Eski 23-07-2019, 20:00   #1299
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Alıntı:
Arka tarafta BMW X6 cipim arada çıkıyor, kusura bakmayın artık, yeni aldım biraz pahalıca, nereye sokacağımı bilemiyorum bazen..
Bende diyorum üstad ne kadar iyi yapmışta X6 ya honda jantı takmış

Hemen uşak Aston'a seslendim sizin resmi gösterdim "Yanına Martin'i de al, Ortaköy'e galeriye gidin hemen bizim yoldaki X7 nin jantlarını böyle yapsınlar" dedim.

Sonra birden uyandım.. Meğer uyuyormuşum kendi kendime konuşurken

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 09:07   #1300
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
...
Dondurma yapmayı ben de denemiştim. Dediğiniz gibi biraz buzlu oluyor. Buz olmasını engellemenin yolu mümkünse keçi sütü kullanıp süt içindeki su oranını düşürmek. Tabi gerçek salep kullanmak da gerekiyor. Uzun süre kaynatıp sütü salep kıvamına getirmek gerekiyor. Daha sonra da sürekli olarak karıştırıp soğutmak için dolaba koyup yeniden çıkarıp karıştırıp donuncaya kadar bu işlemi tekrarlamak gerekiyor. Tabi bir süre sonra bu işten insan bıkıyor. İki litre sıvıyı bir litreye kadar suyunu buharlaştırabilirseniz istediğiniz gibi bir dondurmaya sahip olursunuz.
...
@Muda, dondurma sevdasından vazgeçmeli en iyisi İlk seferinde sütü aldım, muz ve kavun da aldım meyveli yaparken kullanırım diye, yolu yarıladık salebi almadığım aklıma geldi. Geçen akşam üzeri yaylaya çıkarken satıcıdan buzdolabında bekleyen sabah sütünü alıp çıktım, kaynattım, komşular okeye çağırınca ertesi güne kaldı, salebini şekerini vanilyasını kaıp tekrar kaynatmaya başladım ve yaklaşık birinci saatin sonuna doğru süt peynirleşmeye başladı..Dün de arkadaş süt bıraktı işyerinde öğleye doğru, az önce buzdolabında unuttuğumu hatırladım. Dondurma yapmamı istemeyen bir kesim var, bakalım nasıl olacak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Hocam ben bilmiyorum tabi de böyle böyle zengin olunuyormuş(zengin arkadaşlarım dediydi) ...
Siz öyle deyince çuvalı 5 liradan sıvalık ince kumu da bahçemdeki toprağı, hanımın mutfak süzgüsüyle eleyerek elde ettim, hanıma çaktırmadan da yerine koydum, accuk çizilmiş ama anlamaz herhal.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Bende diyorum üstad ne kadar iyi yapmışta X6 ya honda jantı takmış

Hemen uşak Aston'a seslendim sizin resmi gösterdim "Yanına Martin'i de al, Ortaköy'e galeriye gidin hemen bizim yoldaki X7 nin jantlarını böyle yapsınlar" dedim.

Sonra birden uyandım.. Meğer uyuyormuşum kendi kendime konuşurken
Aston & Martin kardeşlerimin her ikisinin de gözlerinden öpüyorum Muhtemelen sansar, güzelim BMW x9 umun üzerinde fink atmış gece boyu. İlk gördüğümde tırnak izi de var sandım ama sorun yok.

Name:  sansar.jpg
Views: 603
Size:  25.4 KB

OSMAN45, sevgihoca ve dobipa beğendi.
Eski 30-07-2019, 11:19   #1301
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ayın 23 ünde bahçenin küçük bir kısmına (5 m.kare) ne kadarlık bölüme tohumları nasıl atarız, üzerine atacağımız malzeme (ince kum, talaş, perlit, cocopeat) yeter mi anlamak için çim tohumlarını ekmiştik.

Name:  çim 23.07.2019.jpg
Views: 618
Size:  66.4 KB

Yardımcı malzemelerimiz; mastarı düzgün çekebilmek için biri büyük biri küçük iki tahta, tohum atmadan önce üzerine baskı uygulamak için için kum dolu çuval (bu çuvalı sürükledik) tohum ekim sonrası tohum ile toprağı kaynaştırmak için uygulanacak baskı için de kendimiz düzgün yüzeyli suntanın arkasına başka bir sehpanın ayaklarını çaktık. Tohumu ekip üzerini kapak malzemesiyle kapladıktan sonra suntayı koyup üzerine çıktık. Ardından sabah akşam, duruma göre günde bir kez, toprak kuru kalmayacak şekilde yağmurlama suladık.

Name:  çim 23.07.2019-1.jpg
Views: 602
Size:  43.3 KB

Ekimin üçüncü günü; eskiye göre o kadar düzgün hal aldı ki, çim ekmeden böyle bıraksak bile olacaktı neredeyse. İlave ettiğimiz perlit toprak yüzeyinde kaldığı için rüzgarla kenarlarda birikti ama görüntü açısından süper oldu.

Name:  çim 25.07.2019.jpg
Views: 628
Size:  71.0 KB

Az da olsa kimi yerlerde milimetrik çökmeler oldu. Sanırım arabanın tepesinde gezen sansar iki yeri eşmiş. Karıncalar sevdi çim tohumlarını ancak sirke gezdirince geldikleri yollara görünmez oldular. Toprağın ilk düzlemesinde çuval ile geçmeden önce biraz ıslayarak toprağın oturmasını sağlasak bir tık daha iyi olacakmış.

Name:  çim 26.07.2019.jpg
Views: 614
Size:  51.1 KB

Bu da dün sabahtan, çimin yeşilliği epey kendini gösterdi.

Name:  çim 29.07.2019.jpg
Views: 595
Size:  71.5 KB

abk, Lonicera, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 30-07-2019, 11:20   #1302
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu da yakından,

Name:  çim 29.07.2019 yakın.jpg
Views: 613
Size:  72.7 KB

abk, OSMAN45, Muda ve 7 kişi beğendi.
Eski 31-07-2019, 16:15   #1303
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Daha önce bir kaç kompost denemem oldu ama nereye yaptım, ne oldu anlamadan olay bitmişti. Bu yıl daha bilinçli yapmaya çalıştım. Çıkan toprağı da kullanmak için bir karış kazdım, 1,5x1 m. civarında oldu herhalde. Etrafına destek yapması için altı yıllık tuğlaları sıraladım. Hava alması için delikler içe baktı. En alta mukavva koydum ki sınırı az çok belli olsun. Üzerine 10 ar cm. kuru ot, yeşil ot, yanmış hayvan gübresi (olayı hızlandırsın diye) az da çıkan kumu serpip biraz suladım ve çuvallara örttüm. Bir kaç gün sonra iç ısı 45, ondan iki gün sonra da 60 ın biraz üzerindeydi. Bir hafta geçmeden komşunun biçtiği çimleri, evden mutfak artıklarını (tohum, kimyasal içermeyen artıklar) marangozdan aldığım talaşı, biraz da kum koyup hafiften alt üst yapıp sulayarak yine kapattım. Böyle böyle elime geçenleri atıyorum, sıcaklığı ölçmesem de yüksek seyrediyor. Bir iki tur daha atıp bırakacam artık. Biz aşağıya inerken o da hazır olur herhalde.

Name:  kompost 2019.jpg
Views: 600
Size:  58.3 KB

Geçen sene denemiştim ama yine ilgi eksikliğinden olacak sonuç alamamıştım. Dahliya başlığında @Muda nın linklerini görünce yine içimde bir şeyler depreşti ve geçen seneye göre daha uygun zamanda yeni çıkan güzel çiçeklerin filizlerini torf perlit karışımına diktim. Arada spreyliyorum, ortamı biraz sıcak geliyor olmalı ki kimi yapraklarını düşürmüş. 10 tane yaptım deneme amaçlı. Kökler büyürse az daha büyük bir yere alıp yaşayanları daha ileride saksıya alırım diye düşünüyorum.

Name:  28.07.2019 - dahliya çoğaltım.jpg
Views: 581
Size:  43.1 KB

Bahçenin arka sınırındaki ayçiçekleri maksimum boya ulaştı ve baş vermeye başladı. Asker gibi sınırı bekliyorlar. Aralarından geçerken kendimi ormanda hissediyorum hafiften.

Name:  29.07.2019 ayçiçekleri asker.jpg
Views: 568
Size:  57.1 KB

Askerlerin aralarına sızmaya çalışan karpuzlar. Şimdilik çok iyi gidiyorlar. Birer karış olanları var. Haftada bir kükürt ve oksijenli su atıyorum. Karpuzların hemen yanında kayınpederin ektiği patatesler. Baş tarafın suyu az geldiği için biraz da hastalıktan olacak yapraklar kurumaya başladı. İlaç falan atmadım, kükürt ve oksijenli su bunlara da uyguladım. Kayınpeder görse 'niye ilaç atmadın' diye fırçalayacak ya bakalım artık.

Name:  29.07.2019 ayçiçekleri ve karpuzlar.jpg
Views: 579
Size:  64.1 KB

Eski 01-08-2019, 10:14   #1304
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bumble (bombus) arılarını geçen haftaya kadar göremedik piyasada. Korktuk hatta başlarına bir şey mi geldi diye. Demek ki yer altındaki çoğalmaları yeni tamamlandı veya havaların biraz daha ısınmasını beklediler. Resimdeki hala uykuda gibi. Akşam üzeri böyle yatıyordu, hanım 'ertesi sabah baktım hala oradaydı' dedi. Bombuslarla ilgili belgesel seyretmiştim, daha ayrıntılı bilgi aradım hızlıca bulamadım.

Name:  bambıl 2019.jpg
Views: 571
Size:  34.6 KB

En sevdiklerimden; renk, koku, acılık.. Buena mulata biber;

Name:  17.07.2019 buena mulata.jpg
Views: 560
Size:  51.4 KB

Bir kaç km. den dahi farklı tozlaşma olabiliyorken bizim gibi hem çeşit fazla hem de tüm arkadaşlar omuz omuza mücadeleye katılırsa işte böyle siyahi buena mulatalar da çıkabiliyor. Seneye hem sayıyı azaltmalı (her sene her sene laftan öteye geçemiyoruz gerçi) hem de bahçenin farklı köşelerine dikmeli en azından.

Name:  29.07.2019 siyahımsı buena.jpg
Views: 550
Size:  61.1 KB

Kurtlu kiraz, altında yer bademleri, sağında hastalıklı domatesler. 'İlaç atmayınca olmuyor' lafını sevmesem de iki senedir kiraz ve vişne kurt dolu. Seneye yemek istiyorum artık Geçen sene böğürtlenlerde dahi kurt vardı, bu yıl da ağaçlarda olduğunu görünce erken davranıp böğürtlenlere de iki kez ilaç attım.

Name:  29.07.2019 kiraz kurtlu.jpg
Views: 556
Size:  61.4 KB

Kurtlu kirazdan sonra kurtlu vişne. Bu yıl reçelini yapmak için hanım tek tek ayıkladı işine yarayacak kadarını, çoğu meyve ağaçta kaldı geçen sene olduğu gibi. Sol taraftakiler benekli barbunya (panda yavrusu gibi olanlardan) etkinlikte de dağıttığım kısa barbunya ve şeker barbunya yan yana sıralardalar.

Name:  29.07.2019 vişne kurtlu.jpg
Views: 552
Size:  53.3 KB

Eski 01-08-2019, 11:10   #1305
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fatmagüller her yerde, dağda, bayırda, yol kenarında...Bu pembiş olanı..

Name:  17.07.2019 fatmagül.jpg
Views: 561
Size:  73.8 KB

Yaz yağmuru, hava sisli... @Jezebel şefimin sevdiği kadar yok mu ayçiçekleri..

Name:  17.07.2019 ayçiçeği& yağmur.jpg
Views: 536
Size:  38.1 KB

İki yıldır ortanca sezonu, zahmetsiz, sorunsuz. Ne zaman ortancanın adı geçse (The Judge - Yargıç) filmi aklıma gelir, filmin hemen başında ortancaların sulanma sahnesi. En sevdiğim ilk 10 filmden..

Name:  23.07.2019 ortanca.jpg
Views: 568
Size:  33.5 KB

Name:  23.07.2019 ortanca1.jpg
Views: 549
Size:  39.4 KB

Kokuları çıkmaya başladı lavantaların..

Name:  29.07.2019 lavanta.jpg
Views: 554
Size:  62.2 KB

abk, Lonicera, Zekoş ve 16 kişi beğendi.
Eski 01-08-2019, 16:10   #1306
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domateslerimiz hasta; mantar oldular, mantar etkenleri hasta bitki kısımlarında yaşamaya devam edip çabuk yayılıyor. Dolayısıyla ne yapalım; (daha doğrusu ne yapmamız lazımdı) ... kalanını sonra yazayım da resimleri ekliyeyim.

Name:  29.07.2019 mavi bayındır domates.jpg
Size:  62.2 KB

Barbunya;

Name:  29.07.2019 barbunya.jpg
Views: 541
Size:  52.1 KB

Biberler;

Name:  29.07.2019 biberler.jpg
Views: 560
Size:  67.6 KB

Karpuzun ikisi kafa kafaya vermiş, yata yata büyüyorlar;

Name:  31.07.2019 karpuz.jpg
Views: 549
Size:  51.2 KB

Eski 01-08-2019, 16:18   #1307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
karpuzun bıyık kurumaya dönmüş gibi, geçmesin aman...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 09:13   #1308
Ağaçsever

merhaba, çimleriniz hayırlı olsun ancak kullandığınız perlit vs. malzemeler oldukça lükse kaçmamış mı ? Çim uygulamalarında gördüğüm kadarıyla kum ve hayvan gübresi ile yatak ve kapak hazırlayıp iyice sıkıştırıp üzerine yeşil gölgelik fileden örtüyorlar.

Eski 02-08-2019, 09:52   #1309
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
karpuzun bıyık kurumaya dönmüş gibi, geçmesin aman...
Yok amcası, küççük o, ne sakalı-bıyığı, sütten kesmedik daha, yaşıtlarına göre azcık büyük duruyor, kemikleri iri.

Üstteki domatesin sağındaki solundakiler mantardan gitti. Bu arkadaş Bayındır ın dağ köylerindeki Bulgaristan kökenli köyden getirdiğim (esas pembesi bilinirmiş, @bahcedenn bile kıtalararasından bilirmiş, biz de O ndan öğrenmiştik) mavimsi omuzları olan irice oturak cins.

Yukarıda yarım kalmıştı; mantar etkenleri canlı dokularda daha güzel çoğalıyor. Dolayısıyla hastalığı gördüğünüz yerdeki bitkiyi (veya hastalıklı kısmını) hemen yok etmemiz gerekirdi. Peki biz ne yaptık, hemen sistemik etkili ilaçlamaya geçtik, bitkiye kıyamadık (aslında 115 kök vardı, üçünü beşini söküp atsak olurdu) ve hastalık üç kere ilaçlama, oksijenli su ve kükürte rağmen yavaş ta olsa ilerlemeye devam ediyor.

Daha önce de belirtmiştim; seneye biber türlerini, domates türlerini bahçenin farklı yerlerine dikeyim. Bizim kolayımıza geliyor hepsi bir arada ama hastalık durumlarında yayılmayı engelleyebilmek ve çapraz tozlaşma riskini azaltmak için daha önce yapmalıydık bunu.

Kükürt, çiçeklenme artıncaya kadar bakır ve oksijenli su düzenli aralıklarla fide dikiminden hemen sonra uygulanmaya başlanmalı ki ortam şartlarının mantar etkenleri için ideal olmasının önüne geçilebilsin ve tek tük baş kaldıranlar olursa başı ezilsin.

Sizlerin bulunduğu yerlerde durum nasıl bilmiyorum ancak buralarda düzgün domates yetiştirebilen yok. Yaylalardan kimle görüşsem çoğu mantari veya viral hastalıklardan şikayetçi. Ticari boyutta ziraat yapan biriyle görüştüm; aldığı hibrit domates fidelerin tamamında viral hastalık başlamış, dokunsan ağlayacak, satan yere gitmiş 'bunlar ne biçim tohum' diye. 'Seneye senin yerlilerden ekeyim, bana 4-5 kilo domates ayırıver tohumluk' dedi. Canımsın dedim ya, biz yiyecek domatesi bulamayacaz herhalde, sen tohumluk istiyon, bizim ince kabuklu domatesleri yayladan aşağı indiremezsin. Neyse İsmail Beye danıştım (Kuzucu) sağolun bir adres verdi, seneye ne yapacak bakalım.

Bizim fazla geçmişimiz yok; olanlarla konuştuğumuzda, ekşi vişnede, böğürtlende kurt bilmezlermiş, eski karpuzların tadı-domateslerin kokusu çok çok daha güzelmiş, bu kadar hastalık yokmuş, kükürtle her şey hallolurmuş vs.vs. Ve en kötüsü de ortak görüş; artık ilaçsız hiç bir şey olmuyor...

Neyse güzelliklere bakalım biraz.

Name:  01.08.2019 dahliya.jpg
Size:  58.0 KB

Üstteki ayçiçeğinin iyice açmış hali..

Name:  01.08.2019 ayçiçeği.jpg
Views: 574
Size:  67.4 KB

abk, Zekoş, Jezebel ve 10 kişi beğendi.
Eski 02-08-2019, 17:25   #1310
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Üstad karanlık bölgeye adım adım ilerliyor

Son birkaç yazısında sanki bolca "İlaçsız olmuyor" cümlesini gördüm..

Neyse belki mesleki hastalıktır, doktormuş sn TCM ondan ilaçta ilaç diyor belki

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 19:03   #1311
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Üstad karanlık bölgeye adım adım ilerliyor

Son birkaç yazısında sanki bolca "İlaçsız olmuyor" cümlesini gördüm..

Neyse belki mesleki hastalıktır, doktormuş sn TCM ondan ilaçta ilaç diyor belki
Alıntı:
..Ve en kötüsü de ortak görüş; artık ilaçsız hiç bir şey olmuyor...Eklenti 697437
Yok aman ha, yanlış anlaşılmasın. 'En kötüsü de' diyerek olayı benimsemediğimi anlatmaya çalıştım. Bahçemde şu ana kadar domateslere üç kez sistemik mantar ilacı böğürtlenlere de iki kez kurt ilacı attım sadece. Onun dışında kükürt, oksijenli su kullandım. Ama ne zaman çevremdekilerle muhabbet açılsa hemen hepsi aynı cümleyi söylüyor.

Eski 03-08-2019, 08:30   #1312
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Mantarları Hafife Almayalım

Alıntı:
Yok aman ha, yanlış anlaşılmasın. 'En kötüsü de' diyerek olayı benimsemediğimi anlatmaya çalıştım. Bahçemde şu ana kadar domateslere üç kez sistemik mantar ilacı böğürtlenlere de iki kez kurt ilacı attım sadece. Onun dışında kükürt, oksijenli su kullandım. Ama ne zaman çevremdekilerle muhabbet açılsa hemen hepsi aynı cümleyi söylüyor.
Hiç ilaç kullanılmamış olsa bile, mantar ve virüslerin çeşitlenmesi-değişmesi olanaklı. Çevre koşullarına dayanıklı türlerin ortaya çıkması olanaklı. Değişik bölgelere yayılması daha kolay. Bölgede görülmeyen tür ithalat-ihracat ile taşınıyor.
Bir dekarda elde ettiğimiz ürün, eski dönemde, kaç dekardan elde ediliyordu?
Dekara atılan organik gübre miktarını kaç katına çıkardık ?
Bu kadar hayvan besleyebiliyorlar mıydı ?
Toprağı nemli tutabilecek kadar sulayabiliyorlar mıydı ?

Yok öyle yağma ! Siz topraktan istediğinizi bandıra bandıra alacaksınız. İşinize gelmeyen canlılar bundan faydalanamayacak.
Sizi gidi siziler

Temel organik önleyicilere dayanıklı olabilenler yaşamını sürdürüyor. Organik kökenli ya da değil, ilaç kullanmadan tarım yapmak olanaklı değil. Bağnaz davranmamak gerek. Elden geldiğince organik şeklinde bir duruma doğru yol alıyoruz.
Eskiden : 40 yaşına gelenlerin ağzında damak olurdu. 50 yaş baston demekti. Bunlara gelince niye sesiniz çıkmıyor ?
Biz ne denli organik isek ürettiklerimiz o denli organik. 10 kg dan hafif karpuza burun kıvırırsak, mantarı da yeriz.

TCM ve mutlu_inan beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2019, 10:23   #1313
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn.TCM,
Bizim gittiğimiz yollardan siz dönüyorsunuz
Baya ustalaşmışsınız , şapka çıkardım.
Bir de The Judge - Yargıç filmini izlemek gerek şimdi, izledim mi hatırlayamadım

Keyfli bahçe sefaları dilerim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2019, 15:23   #1314
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
merhaba, çimleriniz hayırlı olsun ancak kullandığınız perlit vs. malzemeler oldukça lükse kaçmamış mı ? Çim uygulamalarında gördüğüm kadarıyla kum ve hayvan gübresi ile yatak ve kapak hazırlayıp iyice sıkıştırıp üzerine yeşil gölgelik fileden örtüyorlar.
200 lt. lik bir büyük çuval perlit 22 tl. Yarım çuval 50 m.kare yere arttı. Tohumlara faydasından ziyade görüntü olarak ta hoş ve değişik duruyor. Ama perliti üzerine değilde tohumları attıktan sonra üzerine incecik kapatacak şekilde atmak lazım. Rüzgarda üstte kalan perlitler uçuşup kenarlarda birikiyor. İki blok cocopeat (40 tl.) 50 m. kareye yetti. İnce talaş bedava veya ille para vermek istersen 5 tl. İnce kum bir çuval 5 tl. Bir daha ki ekim de ince kum yerine sırf cocopeat atayım diyorum, kimi yerde yüzeyde sırf kum kalıp suyu da görünce görüntü güzel olmadığı gibi tohumun çıkımını da engelliyor gibi geldi. Sonuçta sevdim bu çim işini

Eski 06-08-2019, 15:39   #1315
Ağaçsever

Alıntı:
200 lt. lik bir büyük çuval perlit 22 tl. Yarım çuval 50 m.kare yere arttı. Tohumlara faydasından ziyade görüntü olarak ta hoş ve değişik duruyor. Ama perliti üzerine değilde tohumları attıktan sonra üzerine incecik kapatacak şekilde atmak lazım. Rüzgarda üstte kalan perlitler uçuşup kenarlarda birikiyor. İki blok cocopeat (40 tl.) 50 m. kareye yetti. İnce talaş bedava veya ille para vermek istersen 5 tl. İnce kum bir çuval 5 tl. Bir daha ki ekim de ince kum yerine sırf cocopeat atayım diyorum, kimi yerde yüzeyde sırf kum kalıp suyu da görünce görüntü güzel olmadığı gibi tohumun çıkımını da engelliyor gibi geldi. Sonuçta sevdim bu çim işini
Sevdiyseniz sorun yok :-) hem o kadar ürünü tedarik etmek hemde karıştırıp homojen dagıtmak, hemde ödeme yapmak lüks olmuş diye düşünmüştüm. Bende evin etrafına yapacağım ama 1-2 yıla anca biter sanırım :-)

TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TCM beğendi.
Eski 08-08-2019, 15:10   #1316
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tıpkı bamya gibi ilk defa bu kadar randımanlı börülcemiz oldu.

Name:  31.07.2019 börülce-min.jpg
Views: 417
Size:  60.7 KB

Çimlerimiz iki haftayı geçti; aralarında tonla çıkan otlar var, hangisi çim ile ilgili bilmediğimden bildiğim yabancı otları ve yuvarlağımsı oluşumları yoluyorum suladıktan sonra. İlk biçimin ne zaman yapılacağına dair '10 cm. olunca, yaklaşık bir aylık olunca' deniyor ama net bir şey yok. Benimkiler bir hafta demeden 10 cm. oldu zaten de üzerinde çim makinesinin yürüyebileceğini sanmıyorum hiç.

Name:  07.08.2019 çim-min.jpg
Views: 420
Size:  62.5 KB

Kimi yerlerde açıklıklar var, sanırım zamanla örtülür.

Name:  07.08.2019 çim 2-min.jpg
Views: 430
Size:  67.2 KB

Fotoşup kullanılmış sanki, bu ne ki böyle.

Name:  08.08.2019 dahliya-min.jpg
Views: 425
Size:  40.2 KB

Eski 16-08-2019, 10:59   #1317
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn.TCM,
Bizim gittiğimiz yollardan siz dönüyorsunuz
Baya ustalaşmışsınız , şapka çıkardım.
Bir de The Judge - Yargıç filmini izlemek gerek şimdi, izledim mi hatırlayamadım

Keyfli bahçe sefaları dilerim.
Değerli şef' im, bu sözleri duymak pek güzel de yolun başındayız daha.. Öğrendiklerimizi yabana götürmemeye, uygulamaya çalışıyoruz sadece..

Bazı filmlerde kendini, geleceğini, yani kendinden bir şeyler görüyor insan..Oyuncular da kaliteyse film ne kadar basit olursa olsun izlerken içerisine alıveriyor.. 'The Judge' da bunlardan biri, yılda en az bir kez izlerim, filmi izleyip yazayım istedim, yoruma cevap vermem de gecikti.

Filmin başındaki ortanca - hydrangea ..

Name:  the judge.jpg
Views: 445
Size:  36.9 KB

Yılların, genlerin, kaderin, mesleğin, hayat şartlarının oluşturduğu değer yargılarını, kendi kurallarını ne zaman gözardı edebilir insan.. Büyük pişmanlıklarını telafi edebilmek için olabilir mi? Çocukları için, düştüğü zor durumdan çıkabilmek için..

Name:  the judge 2.jpg
Views: 385
Size:  24.4 KB

Neyse güzelliklere gelelim, ortancalar bahçede son demlerini yaşarken, dahliyaların da hala kendilerini göstermeyen oyuncuları sahne almaya başladı.

Name:  09.08.2019 dahliya 2.jpg
Views: 377
Size:  35.5 KB

Gıızz, bu ne güzellik bakem..

Eklenen Resimler

abk, OSMAN45, Jezebel ve 8 kişi beğendi.
Eski 16-08-2019, 15:57   #1318
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hiç ilaç kullanılmamış olsa bile, mantar ve virüslerin çeşitlenmesi-değişmesi olanaklı. Çevre koşullarına dayanıklı türlerin ortaya çıkması olanaklı. Değişik bölgelere yayılması daha kolay. Bölgede görülmeyen tür ithalat-ihracat ile taşınıyor.
Bir dekarda elde ettiğimiz ürün, eski dönemde, kaç dekardan elde ediliyordu?
Dekara atılan organik gübre miktarını kaç katına çıkardık ?
Bu kadar hayvan besleyebiliyorlar mıydı ?
Toprağı nemli tutabilecek kadar sulayabiliyorlar mıydı ?

Yok öyle yağma ! Siz topraktan istediğinizi bandıra bandıra alacaksınız. İşinize gelmeyen canlılar bundan faydalanamayacak.
Sizi gidi siziler

Temel organik önleyicilere dayanıklı olabilenler yaşamını sürdürüyor. Organik kökenli ya da değil, ilaç kullanmadan tarım yapmak olanaklı değil. Bağnaz davranmamak gerek. Elden geldiğince organik şeklinde bir duruma doğru yol alıyoruz.
Eskiden : 40 yaşına gelenlerin ağzında damak olurdu. 50 yaş baston demekti. Bunlara gelince niye sesiniz çıkmıyor ?
Biz ne denli organik isek ürettiklerimiz o denli organik. 10 kg dan hafif karpuza burun kıvırırsak, mantarı da yeriz.
Sevgili narenciye kardeşim, yazında bana kızıyor musun, sövüyor musun yoksa seviyor musun anlamadım, ancak şu sincabın rengine, özellikle kulaklarına hastayım her türlü sorun yok o sebeple

Yazılanlara kesinlikle katılıyorum ancak ilaveler yapabilirim; rakamlar hayalidir, sayılara takılmayalım lütfen.

Soru 1: Eski karpuzların tadı, eski domateslerin kokusu nerede şimdi..

Cevap 1: Olgunlaşmamış acura benzeyen kabak aşılı karpuzların, dünyanın bir ucuna taşısanız dahi tipi gram kaymayan domateslerin tabi ki tadı yok ama gayet güzel karpuzlar yedik bu sene. BİM den aldığım çeri domateslerinin tadı şu ana kadar yetiştirdiğim hiç bir çeride yoktu aslında. Yaşım 50 ye dayandı, en büyüğümüz sevgili @Malina asırlık vardır diye tahmin ediyorum, O daha iyi bilir tabi; eskiden yoktu, paramız yoktu da, parası olanlara da alınabilecek şey yoktu. Bakkallarda çocukluğumuzun en büyük lüksü leblebi tozuydu. Hal böyleyken yediğin karpuzun tadını, salçanın kokusunu tabi unutamazsın.

Soru 2: Hormonuydu ilacıydı hibridiydi diyorsunuz da ...

Cevap 2: İnsanoğlunun yaşamını uzatan iki büyük mucize var; aşı ve antibiyotik.. Her ne kadar 'aşı yaptırmayı reddeden' cahil grupların çoğalmaya başladığını hayretle takip etsek te hala risk teşkil etmiyorlar. Aşı ve antibiyotik gibi insanoğlunun burnunu soktuğu hiçbir şey tamamen zararsız değil. Buna rağmen faydaları ortada, milyarlarca insanı ölümden kurtaran bu iki arkadaşın arızaları var mı, var tabi ama devede kulak. Hangi anne baba milyonda bir riske kanıp ta çocuğuna çocuk felci aşısını yaptırmak istemez.

Gördüğümüz en büyük yaratan doğa, yaratıcının eseri olduğu için böyle tanımlamak hata olmaz herhalde. Sitenin başında da yazdığı gibi 'Siz onu umursamazsanız, doğa sizi hiç umursamaz...' Doğa gerekeni yapar, gerisini siz düşünürsünüz. Sonuç: insanoğlu doğanın eline su dökemez 'en güzelini, en faydalısını' yaratmak konusunda.

Tamam ömür uzadı (Afrika ülkeleri hariç) uzadı da kalite nasıl oldu: yakın çevresinde (birinci derece) kanser olmayan var mı acaba, ikinci dereceye geçildiğinde demans olmayan akrabası olan.. Kireçleniyoruz takıyoruz protezi yürüyoruz, damarımız tıkanıyor açıyoruz koşuyoruz ama nereye kadar..

Devam edelim birlikte...

Eski 16-08-2019, 21:55   #1319
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Portakal Rengi nin yazdığı gibi; daha önce zar zor 10 lt. süt veren inek şimdi 40 kg. verebiliyor. Aynı bahçeden beş kat fazla mısır alabiliyor çiftçi. Ancak verim artsa da eline geçen artmıyor, dolayısıyla riske girmek en son düşüneceği şey. Ben 100 kök domates ekmişim, sorun olsa üzülürüm de geçimi buna bağlı olan çiftçi ne yapacak. Salatalığa üç günde bir, maydanoza haftada bir, domatese 10 günde bir ilaç atıyor. Parası varsa fazla fazla atıyor üstelik. Prospektüs bilgisi 100 lt. suya 600 gr. yazıyorsa ziraat mühendisi de yarı yarıya arttırıyor zaten, çiftçinin de eli bol oldu mu tanker tanker ilaç tarlaya, ilaç kutuları yol kenarlarına atılıyor.

Günlerce açıkta bozulmayan süt, ekşimeyen yoğurt, bağımlılığa yol açan gazlı içecekler, yıllarca raflarda bekleyebilen paket gıdalar.

Sağlık hizmetlerine erişim son yıllarda arttı. Çok rahat tansiyonunuzu, basit tahlillerinizi her yerde ölçtürebiliyorsunuz. Teşhis yeteneği yüksek görüntüleme yöntemleri neredeyse her hastanede var. Dolayısıyla zaten mevcut olan hastalıkları artık daha erken teşhis edebiliyoruz doğrudur ancak geçmişte seyrek görülen pek çok hastalığın sıklığının arttığı da aşikardır. Şeker hastaları parmakla gösterilirken artık karı-kocalar birlikte şeker hastası olup geliyorlar. Niye ki?

Sonuç: yazın yediğimiz hurmalar...

Eski 17-08-2019, 22:03   #1320
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Sevgili narenciye kardeşim, yazında bana kızıyor musun, sövüyor musun yoksa seviyor musun anlamadım, ancak şu sincabın rengine, özellikle kulaklarına hastayım her türlü sorun yok o sebeple

Yazılanlara kesinlikle katılıyorum ancak ilaveler yapabilirim; rakamlar hayalidir, sayılara takılmayalım lütfen.

Soru 1: Eski karpuzların tadı, eski domateslerin kokusu nerede şimdi..

Cevap 1: Olgunlaşmamış acura benzeyen kabak aşılı karpuzların, dünyanın bir ucuna taşısanız dahi tipi gram kaymayan domateslerin tabi ki tadı yok ama gayet güzel karpuzlar yedik bu sene. BİM den aldığım çeri domateslerinin tadı şu ana kadar yetiştirdiğim hiç bir çeride yoktu aslında. Yaşım 50 ye dayandı, en büyüğümüz sevgili @Malina asırlık vardır diye tahmin ediyorum, O daha iyi bilir tabi; eskiden yoktu, paramız yoktu da, parası olanlara da alınabilecek şey yoktu. Bakkallarda çocukluğumuzun en büyük lüksü leblebi tozuydu. Hal böyleyken yediğin karpuzun tadını, salçanın kokusunu tabi unutamazsın.

Soru 2: Hormonuydu ilacıydı hibridiydi diyorsunuz da ...

Cevap 2: İnsanoğlunun yaşamını uzatan iki büyük mucize var; aşı ve antibiyotik.. Her ne kadar 'aşı yaptırmayı reddeden' cahil grupların çoğalmaya başladığını hayretle takip etsek te hala risk teşkil etmiyorlar. Aşı ve antibiyotik gibi insanoğlunun burnunu soktuğu hiçbir şey tamamen zararsız değil. Buna rağmen faydaları ortada, milyarlarca insanı ölümden kurtaran bu iki arkadaşın arızaları var mı, var tabi ama devede kulak. Hangi anne baba milyonda bir riske kanıp ta çocuğuna çocuk felci aşısını yaptırmak istemez.

Gördüğümüz en büyük yaratan doğa, yaratıcının eseri olduğu için böyle tanımlamak hata olmaz herhalde. Sitenin başında da yazdığı gibi 'Siz onu umursamazsanız, doğa sizi hiç umursamaz...' Doğa gerekeni yapar, gerisini siz düşünürsünüz. Sonuç: insanoğlu doğanın eline su dökemez 'en güzelini, en faydalısını' yaratmak konusunda.

Tamam ömür uzadı (Afrika ülkeleri hariç) uzadı da kalite nasıl oldu: yakın çevresinde (birinci derece) kanser olmayan var mı acaba, ikinci dereceye geçildiğinde demans olmayan akrabası olan.. Kireçleniyoruz takıyoruz protezi yürüyoruz, damarımız tıkanıyor açıyoruz koşuyoruz ama nereye kadar..

Devam edelim birlikte...
Sn. TCM
Aşılı kabakgiller hakkında çok fazla bilgi kirliliği var özellikle karpuz bir tek Antalya'da değil bir çok ilde ekimi çok fazla yapıldığı için ilk akla gelen meyve oysa kavun,salatalık,domates,biber,patlıcan gibi bitkilerde çok yoğun aşı anacı kullanımı mevcut.Patlıcanın nasıl tadı iyi oluyorda karpuzun kötü oluyor anlamak mümkün değil
Karpuzla ilgili bir hurafe var herkes kabak aşılı karpuz ondan dolayı eski karpuz tadı yok diyor oysa tam tersine tat olayını daha doğrusu şeker oranını arttırır aşılama.Tatla ilgili sorunun kaynağı tohumdur,yine bununla ilgili hibrit tohuma suç atmayı uygun görüyorlar.Evet bazı hibrit karpuz tohumlarında tatla ve karpuzun dokusuyla ilgili sorunlar mevcut ancak bu durum bazı çeşitlerde mevcut yani bütün hibrit karpuz tohumlarının tatları kötüdür demek haksızlık olur, mesela bu tadı iyi olmayan çeşittede tonaj ve meyve tutumu üst düzeydedir.Yani hedeflenen özelliğe göre tat olayı değişebiliyor.
Elimizde o eski tatlı meyvelere sahip tohumlardan olsa ve shintoza üzerine aşılasak veya cucumis pustulatus üzerine aşılasak şeker oranı daha fazla karpuzlar elde ederiz bunun yanında kök hastalık ve nematod zararlılarına karşı koruma ve daha fazla ve ağır karpuzlar elde etmiş oluruz.Benim gözlemlediğim tek bir handikapı var o da karpuz meyvesi içinde ağsı yapıya sebep olabiliyor bazı aşı anaçları.
https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-01284257/document
Mesela dökümanda karpuz/karpuz üstüne aşılanan denemede şeker oranı %11,9 ise karpuz/cucumis pustulatus üzerine aşılı çeşitte %12,1'dir.Yani aşı karpuzun tadını arttırmıştır.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024