agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2019, 22:07   #1201
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sedumların olduğu kısma yakından bakarsak. Bunlarında çime yakın ön tarafına geçen sene dahliyalar dikmiştik.

Name:  07.04.2019 sedum.jpg
Views: 759
Size:  48.2 KB

Bahçenin yan taraflarında küçük arkadaşların evleri var. Her gördüğümde delikleri kapatıyorum ki daha çok çalışsınlar, bahçeyi daha iyi havalandırsınlar. Eninde sonunda giderler herhalde, benim gibi ev sahibini ne yapsınlar, hem Manisa dan oğlum gelecek yazın, bana lazım...

Name:  07.04.2019 fareler.jpg
Views: 752
Size:  70.0 KB

Bahçe bir önceki hafta 31.03.2019 traktörle sürülmüştü. Bundan bir kaç gün sonra sürülen tarlanın kurumaması için üzeri örtülmüş ve seviye farkları kaldırılmış.

Name:  07.04.2019 bahçe.jpg
Views: 779
Size:  63.0 KB

Üç hafta önce ağaçlarda bir şey yoktu, budayabildiğimiz kadar budamış bordo bulamacıyla ilaçlamıştık. İki hafta sonra nektarin-şeftali ve ayvayı çiçeklenmiş bulduk..

Name:  07.04.2019 bahçe nektarin.jpg
Views: 756
Size:  60.4 KB

Name:  07.04.2019 bahçe ayva.jpg
Views: 760
Size:  53.8 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 15:07   #1202
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
...

Bu yıl tigernut-yer bademi senesi, 60 bardağa 150 tane ektim, çimlenmesi için neler yaptığımı sonra anlatırım, 'bitki delileri' sayfasına adayım.
...
Daha önce bahsetmiştim, geçen dönem tigernutun tadına bakan ve çok beğenen kızım ve arkadaşları sayesinde bu yıl çok ekmeye karar verdim. 60 a yakın bardağa üçerli gelecek şekilde suda iki gün beklettim yumruları ektim. Önceki bizim ve arkadaşların tecrübesi çimlenme oranının düşük olduğu yönündeydi. Bardakların yarısı çıksa 30 tane yapar ki dünyalar eder. Un yapıp kurabiye dahi yapabiliriz. Bu arada yine forum bilgisi sezon sonu toprak üstü kuruyan dal çöp vs. den yastık yapılabileceğini de size de hatırlatırım. Hanım öldürmezse belki ben de deneyebilirim.

Geçen sağolsun @ AkisSoftware yeni bilgileri paylaştı benimle, sıcak iklim bölgesinde yetiştiğinden çimlenme oranını arttırmak için sıcaklığın 30 derecelere çıkarmanın iyi olacağını yazmış. Bizim evde sıcaklık 23 derece, 30 a daha epey de var. Neyse fırın tepsisinin içine aldığı kadar bardakları koydum, alt üst ısıtmayı açtım ilk 'tık' dediği yer 50 derecenin altı. Yoğurdu da bu şekilde yaptığım için uzmanı oldum artık. Bir dakika kadar çalıştı içerisi 35 derecelerde, nem oranı güzel, böyle ellemezsek üç saat sonra 24 derecelere düşüyor, sonra bir tık daha tekrar 35 vs. 15 kadarını böyle çimlendirdik. Geçenlerde dalmışım fırın açık kalmış, 20 dakika sonra bir baktım fırın otomatiğe almış kendini çalışıp duruyor, dereceden maksimum sıcaklık 45 i görmüş Ondan sonra üç dört daha çimlendi ama iki gündür tık yok.. İşte böyle bizim tigernut çimlendirme hikayesi, hanım da alıştı artık, tigernut tepsisi dışarı kek içeri, kek dışarı fırın soğuyunca bizim tepsi içeri. Bir meslektaş ablam yıllar önce öyle demişti,'eşler zamanla birbirine benzer' diye.. Bizimki de gitti gider, Allahtan çocukların aklı başında..

abk, Lonicera, OSMAN45 ve 9 kişi beğendi.
Eski 16-04-2019, 15:49   #1203
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Alıntı:
Daha önce bahsetmiştim, geçen dönem tigernutun tadına bakan ve çok beğenen kızım ve arkadaşları sayesinde bu yıl çok ekmeye karar verdim. 60 a yakın bardağa üçerli gelecek şekilde suda iki gün beklettim yumruları ektim. Önceki bizim ve arkadaşların tecrübesi çimlenme oranının düşük olduğu yönündeydi. Bardakların yarısı çıksa 30 tane yapar ki dünyalar eder. Un yapıp kurabiye dahi yapabiliriz. Bu arada yine forum bilgisi sezon sonu toprak üstü kuruyan dal çöp vs. den yastık yapılabileceğini de size de hatırlatırım. Hanım öldürmezse belki ben de deneyebilirim.

Geçen sağolsun @ AkisSoftware yeni bilgileri paylaştı benimle, sıcak iklim bölgesinde yetiştiğinden çimlenme oranını arttırmak için sıcaklığın 30 derecelere çıkarmanın iyi olacağını yazmış. Bizim evde sıcaklık 23 derece, 30 a daha epey de var. Neyse fırın tepsisinin içine aldığı kadar bardakları koydum, alt üst ısıtmayı açtım ilk 'tık' dediği yer 50 derecenin altı. Yoğurdu da bu şekilde yaptığım için uzmanı oldum artık. Bir dakika kadar çalıştı içerisi 35 derecelerde, nem oranı güzel, böyle ellemezsek üç saat sonra 24 derecelere düşüyor, sonra bir tık daha tekrar 35 vs. 15 kadarını böyle çimlendirdik. Geçenlerde dalmışım fırın açık kalmış, 20 dakika sonra bir baktım fırın otomatiğe almış kendini çalışıp duruyor, dereceden maksimum sıcaklık 45 i görmüş Ondan sonra üç dört daha çimlendi ama iki gündür tık yok.. İşte böyle bizim tigernut çimlendirme hikayesi, hanım da alıştı artık, tigernut tepsisi dışarı kek içeri, kek dışarı fırın soğuyunca bizim tepsi içeri. Bir meslektaş ablam yıllar önce öyle demişti,'eşler zamanla birbirine benzer' diye.. Bizimki de gitti gider, Allahtan çocukların aklı başında..
Tigernut tohumlarını bende 2 gün suda beklettim 20 gün oldu ekeli henüz bir hareket yok, sabah güneşi alan soba yanmayan bir oda da, bu akşam eve gidince soba yanan yere alayım inşallah orada çimlenirler

TCM ve AkisSoftware beğendi.
pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 18:17   #1204
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pares Mesajı Göster
Tigernut tohumlarını bende 2 gün suda beklettim 20 gün oldu ekeli henüz bir hareket yok, sabah güneşi alan soba yanmayan bir oda da, bu akşam eve gidince soba yanan yere alayım inşallah orada çimlenirler
Aynen @ pares, kimi bardaktan birer tane çıkarıp bakıyorum, çürüme bozulma yok. Sıcak yere alın hareket başlayacaktır eminim.

pares beğendi.
Eski 07-05-2019, 08:45   #1205
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

1 ve 4 Mayısta @Lonicera ya karşı görevimi de tamamladım. Göndermiş olduğu yanlış saymadıysam 12 adet fidenin tamamı eksiksiz toprağa sağ salim aktarıldı. Bu arada orijinal haline dokunulmadı, üzerinde ne varsa aynen o..

Name:  heritage ahududu 2019.jpg
Views: 573
Size:  37.7 KB

Arka planda çıkan el arabasının içerisinde hafiften görüldüğü üzere; iki kürek perlit, 4-5 kürek yanmış hayvan gübresi, 3 kürek kavak talaşı, 4-5 kürek bahçenin toprağı ve 3-4 kürek A101 in saksı toprağı karıştırıldı, dikilecek yer iki karış derinliğinde açıldı, daha önce hiç ekim dikim olmadığı için kürekle işlendi, her ocağa hazırlanan karışım ile ikişer avuç granül leonardit eklenerek bolca sulandı.

Bahçenin sınır tellerinin iki yanı bu çalılar ile kaplanmış oldu. İlk girişten itibaren sağdan sayarsak; chester böğürtlen - aronia - Saskatoonberry - aronia - frenk üzümü - tayberry - Saskatoonberry - tayberry - güz zeytini - heritage ahududu - Karakablack bogurtlen ve reuben böğürtleni...

Keyifleri şimdilik iyi bakalım sonra ne yapacaklar.

Name:  frenk üzümü 2019.jpg
Views: 578
Size:  59.2 KB

abk, Muda, ibocandan ve 7 kişi beğendi.
Eski 07-05-2019, 11:02   #1206
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çatıdaki arkadaşlar; ikişer karış oldular, seranın içinde biraz fazla kaldılar muhtemelen ona bağlı, yoksa diplerindeki hayvan gübresinden mi (öyle olsa daha önce de vardı) bilinmez sırım gibiler maşallah. Ancak renklerinde köklenmede pek sorun yok. Gövdeleri geniş alana ekilen yaşıtları gibi kalın olmasa da artık ilk zamanlardaki gibi ufak bir rüzgarla sağa sola da yamulmuyorlar. Önceki senelerle ekim zamanlamaları da aynı. Böyle ihtişamlı halleri uzaktan güzel görünse de aslında bu kadar büyümeseler iyiydi.

Name:  01.05.2019 fideler.jpg
Views: 589
Size:  38.8 KB

Name:  01.05.2019 fideler 1.jpg
Views: 565
Size:  37.9 KB

Bu yıl damlama sisteme geçiyorum ilgili kısımda belirttiğim üzere. Ancak kafamda soru işaretleri var, yukarıda sordum, tehditte ettim ama cevaplayan çıkmadı daha.

Damlama deliklerinin direk kök diplerine gelmesi gerektiğini, dolayısıyla tek borunun yeteceğini sanıyordum. Ancak kök dibini sürekli nemli tutmak yerine köklerin iyice yayılmasını sağlamak, mantarı bir nebze de olsa uzak tutmak için boruları fidelerin her iki tarafından 10 ar cm. öteye koymak daha mantıklı olacak herhalde.

Name:  damlama.jpg
Views: 642
Size:  38.1 KB

Weima 1000N 6,5 BG benzinli çapa makinesi aldım. Sıra aralarını 1 m. tutarsam borular arası 80 cm. kalıyor ve daha sonra boruları hiç ellemeden araları makine ile (70 cm. e düşebiliyor çapalama uzunluğu) çapalayabilirim. Sıra arası mesafeyi 1 m. den aşağı düşürüp çapalayacağım zaman boruları iç tarafa almak daha mı işlevsel olacak çözemedim. Öneriler olursa sevinirim.

Eski 07-05-2019, 12:14   #1207
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Heyecanla izliyoruz sizi sayın @TCM. Bu arada lafı gelmişken herkese yaptığı iyiliklerden dolayı sayın @Lonicera hocamıza da teşekkür ediyorum.

Bahçenizden daha fazla resim bekliyoruz Sizin oralar çoktan yazı yaşamaya başlamış olmalı. Buralarda yavaş yavaş ısınıyor.

4 farklı çeşit yer bademi dikimi yaptım(2 Türk çeşidinden farklı olarak). İnşallah sene sonunda tohum alabilirsem ilk paylaşacağım kişilerdensiniz.

Başarılar dilerim.

TCM beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 12:28   #1208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sayın TCM tecrübe açısından takip ettiğim kişilerdensiniz, bahçeden fotoğraflar bekliyoruz demek ki bu durumda....

TCM ve AkisSoftware beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 13:30   #1209
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Alıntı:
Eklenti 692807

Weima 1000N 6,5 BG benzinli çapa makinesi aldım. Sıra aralarını 1 m. tutarsam borular arası 80 cm. kalıyor ve daha sonra boruları hiç ellemeden araları makine ile (70 cm. e düşebiliyor çapalama uzunluğu) çapalayabilirim. Sıra arası mesafeyi 1 m. den aşağı düşürüp çapalayacağım zaman boruları iç tarafa almak daha mı işlevsel olacak çözemedim. Öneriler olursa sevinirim.
]

Sayın TCM, Damlama delikleri fidelerin dibinden giderse daha mantıklı oluyor, ileride kalırsa hem çapalama hem de sulama için pratik olmuyor damlama sistemde zaten etrafa doğru 20-30 cm yayılıyor su, çapalama için araları biraz geniş tutmakta fayda var çünkü çapa makinesi düpdüz götürmek mümkün olmuyor biraz sapmalar oluyor, ayrıca toprağı kapartıyor, biraz paylı düşünmek gerekiyor, hele meyil varsa çapa makinesi kayma da yapabiliyor kolay gelsin iyi sezonlar

abk ve TCM beğendi.

Düzenleyen attar : 07-05-2019 saat 13:34 Neden: edit
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 14:01   #1210
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Hocam yukarıda da okudum ancak cevaplayacak bir üstad çıkar elbet diye haddimi aşmak istemedim. Şahsen ufacık alanda bile boruların yerini değiştirmek benim için oldukça zahmetli olmuştu. Yer sıkıntınız yok diye biliyorum. Sıra aralarını geniş tutarak borularla olabildiğince az muhatap olmak en iyisi.

Damlama deliğine mi yoksa iki delik ortasına mı ekilmeli konusunda bende tam deliğe gelmeyecek şekilde ekilirse daha güçlü kök yapısı oluştuğunu okumuştum. Uygulamada iki yöntemi de yapanlar görüyoruz. Verim açısından bariz fark olur mu olmaz mı daha büyük alanlarda çalışanlar cevaplarsa daha doğru olur.

abk ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 17:35   #1211
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
...Bahçenizden daha fazla resim bekliyoruz Sizin oralar çoktan yazı yaşamaya başlamış olmalı. Buralarda yavaş yavaş ısınıyor.
4 farklı çeşit yer bademi dikimi yaptım(2 Türk çeşidinden farklı olarak). İnşallah sene sonunda tohum alabilirsem ilk paylaşacağım kişilerdensiniz...
Bahçe 1.000 m. rakımda yaylada, daha bizim bahçeye de yaz gelmedi, bu hafta sonu ekim dikimi yapmayı planlıyoruz. Ayın evreleri müsait, ülker fırtınası geçiyor, toprak tavında şu an her şey müsait gibi duruyor.

Benim yer bademleri hala tek tük çıkıyor bardaklardan, üçte biri de çıkmadı, bir kaç tanesini açtım çürüme yok. Neyi bekliyorlar, neye göre çıkıyorlar anlamadım bu arkadaşları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi attar Mesajı Göster
]
Sayın TCM, Damlama delikleri fidelerin dibinden giderse daha mantıklı oluyor, ileride kalırsa hem çapalama hem de sulama için pratik olmuyor damlama sistemde zaten etrafa doğru 20-30 cm yayılıyor su, çapalama için araları biraz geniş tutmakta fayda var çünkü çapa makinesi düpdüz götürmek mümkün olmuyor biraz sapmalar oluyor, ayrıca toprağı kapartıyor, biraz paylı düşünmek gerekiyor, hele meyil varsa çapa makinesi kayma da yapabiliyor kolay gelsin iyi sezonlar
Bilgiler için çok teşekkürler, yer meyilli değil ama önerilerinizi dikkate alıp boruları biraz daha fidelere yaklaştırsam iyi olacak. Ancak boruların fidelerin iki tarafından da geçmesinin iyi olacağı konusunda herkes hem fikir herhalde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Hocam yukarıda da okudum ancak cevaplayacak bir üstad çıkar elbet diye haddimi aşmak istemedim. Şahsen ufacık alanda bile boruların yerini değiştirmek benim için oldukça zahmetli olmuştu. Yer sıkıntınız yok diye biliyorum. Sıra aralarını geniş tutarak borularla olabildiğince az muhatap olmak en iyisi.

Damlama deliğine mi yoksa iki delik ortasına mı ekilmeli konusunda bende tam deliğe gelmeyecek şekilde ekilirse daha güçlü kök yapısı oluştuğunu okumuştum. Uygulamada iki yöntemi de yapanlar görüyoruz. Verim açısından bariz fark olur mu olmaz mı daha büyük alanlarda çalışanlar cevaplarsa daha doğru olur.
Boruları ucundan tutup 5 cm. sağa sola oynatması niye zor olsun ki, bir yere sabitlenmemiş üstelik. İçerisinde su olduğu için mi sıkıntı oluyor acep?

Eski 08-05-2019, 07:29   #1212
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Boruları ucundan tutup 5 cm. sağa sola oynatması niye zor olsun ki, bir yere sabitlenmemiş üstelik. İçerisinde su olduğu için mi sıkıntı oluyor acep?
İçinde ki suyun etkisi çok olmuyor ama boru uzunluğu arttıkça sağa sola kaydırırken katlanma/kırılma olabiliyor, fide gövdelerine takılmalar yaşanıyor.

abk ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 08:05   #1213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Sayın TCM ; sayfanızı baştan sona okudum. İçlerinde uygulayabileceğim bilgilerle tanıştım. Emeğinize sağlık, bereketli sezonlar dilerim.

TCM beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 08:42   #1214
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sevgili tcm
tecrübemi aktarmak istiyorum. iki taraflı yapmanız hiç bir şey ifade etmez mantar yoğun su birikintisi olursa yayıyılıcı oluyor ancak dibindeki su kısım kısım genişliyor ve yaklaşık 30 cm çevresi sulanmış oluyor.

ben uzak koymanız fazlaca su harcamanızdan öteye gitmeyecek kanaatindeyim

abk, obabilgesi, TCM ve 2 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 08:43   #1215
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Damlama sulama konusunu epey araştırdım ama henüz deniyorum. Bitki gövdesinin 10 cm açığına su verilmesi öneriliyor. (Ziraatçilerin önerileri. Farklı aklıbaşında öneri görmedim.) Seracıların uygulamalarını incelediğim zaman gördüğüm, sıraya tek boru şeklinde. Bitkinin iki tarafına da döşemek akla yakın geliyor. (Neden tek tarafa döşediklerini anlamadım. ) Düzenli sulama sonucunda toprak geniş bölgede nemli kaldığı için tek taraflı kullanılıyor olabilir. (Malzeme satıcılarının önerisi de tek taraf.) Bu durumda tek taraflı denemeyi düşünüyorum. Yerim küçük ve nem ölçerim var. Sonuçları paylaşırım.
Damlama borularının su dolu iken hareket ettirilmesi önerilmiyor. Yumuşak tip borularda damlama deliklerinin yönü değişmesin isteniyor.
Sert tip borularda da aynı sorun yok denemez. Sert borularda yer değiştirirken kırılma katlanma riski var. Boruları oynattıktan sonra tekrar yerine getirmek daha zor olur. Uzun hatlarda getirilemez de denebilir.
Damlama borularını yerleştirirken (sizin gibi iki sıralı dikimlerde) İki bitkinin arasına gelecek şekilde yerleştiriyorlar.
Çapalamayı elle yapıyorlardı. Borulara dokunmadan. Bitkilerin arasındaki 80 cm nin çapalanması neden dolayı önemli ? (Bilmediğim için soruyorum. Sulamayı, o bölge çapalanmadan yapabiliyor(muşuz) uz. ) 80 cm aralıkta 70 cm lik çapalama bıçağı çok riskli olur. Makine farklı sertlikte toprakla karşılaştığında sağa sola yalpalıyor. Hakim olabilecek misiniz ? Sorun bu.
Kolaylıklar.

abk, TCM ve g.c. beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 13:09   #1216
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
...
Damlama borularının su dolu iken hareket ettirilmesi önerilmiyor. Yumuşak tip borularda damlama deliklerinin yönü değişmesin isteniyor.
Sert tip borularda da aynı sorun yok denemez. Sert borularda yer değiştirirken kırılma katlanma riski var. Boruları oynattıktan sonra tekrar yerine getirmek daha zor olur. Uzun hatlarda getirilemez de denebilir.
Damlama borularını yerleştirirken (sizin gibi iki sıralı dikimlerde) İki bitkinin arasına gelecek şekilde yerleştiriyorlar.
Çapalamayı elle yapıyorlardı. Borulara dokunmadan. Bitkilerin arasındaki 80 cm nin çapalanması neden dolayı önemli ? (Bilmediğim için soruyorum. Sulamayı, o bölge çapalanmadan yapabiliyor(muşuz) uz. ) 80 cm aralıkta 70 cm lik çapalama bıçağı çok riskli olur. Makine farklı sertlikte toprakla karşılaştığında sağa sola yalpalıyor. Hakim olabilecek misiniz ? Sorun bu.
Kolaylıklar.
Bilgi için çok sağolun, boruları oynatmayacaz o anlaşıldı.. Bitki kök çevresi çapalama elle yapılacak mecburen o da tamam. Sıra aralarını ot basmasın diye çapalamayalım mı, ne kadar sulanmasa da otlanıyor aralar. Hele yaylada çiğ de çok olduğu için bir ay sonra yerden biten ot iki aydır yerde duran fasulyeyi geçiyor. Gerçi elimde misinalı ot biçme makinesi de var, onunla da yapabilirim, zaten yer oturup da sertleşinde çapa makinesinin iş yapacağını sanmıyorum.

Ben bir kaç kişiye daha sorayım fidelerin etrafından tek mi çift mi boru geçireceğimizi.

abk, g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 08-05-2019, 13:26   #1217
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sevgili tcm
tecrübemi aktarmak istiyorum. iki taraflı yapmanız hiç bir şey ifade etmez mantar yoğun su birikintisi olursa yayıyılıcı oluyor ancak dibindeki su kısım kısım genişliyor ve yaklaşık 30 cm çevresi sulanmış oluyor.

ben uzak koymanız fazlaca su harcamanızdan öteye gitmeyecek kanaatindeyim
Bilgi için çok sağolun. Tekli pulluk ile oluşan tepeye dikeyim diyorum fideleri, haliyle tohum ekimleri de oraya olacak. Çapa makinesinin oluşturacağı tepenin çok yüksek olacağını sanmıyorum traktör gibi. Dolayısıyla fidenin altı toprak seviyesi ile bir olur. Damlama borusu tepenin dibinde olacağı ve kök boynu doldurulurken toprak altında kalacağı için daha iyi olur diye düşünüyorum.

İsmail Bey in paylaşımını da ekliyeyim diğer taraftan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bildiklerimi yazmaya çalışayım;
1. Sırta dikim her zaman çok avantajlı sadece işçiliği biraz daha fazla. Özellikle domateste çok faydası oluyor.
...
5. Damlama tıkanmadığı sürece toprak altında kalmasının zararı yok faydası var. Çünkü damlama toprak yüzüyinde olduğu daha çok su tüketimi oluyor. Bu yüzden kurak yerlerde mısır gibi suyu çok seven bitkilerde toprak altı damlama tercih ediliyor.

abk, Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
Eski 08-05-2019, 14:45   #1218
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
tcm kesinlikle tepelik yapmayın çünkü olumsuzlukları şöyle söyleyim.
damlama sağa sola kayıyor sorun yapıyor.
damlama bazı topraktan yol buluk karık arasına giriyor acayip gıcık bir durum toprak taşımak zorunda kalırsınız.
tepelik yaparsanız su sarfiyatınız artar çünkü tepelik kısımlardan aşağı doğru su hızlı süzülüyor.

siz düm düz bir alan yapın çapa motoruyla boyuna ve enine makineyle geçin dümdüz bir toprak oluşturun hiç tepelik yapmayın daha sonra damlamaları çekin. domates biber vb fideleri dikmeden önce suları açın en az bir saat aksın fide dikeceğiniz yerler yumuşasın bir tane fide dikme yardımcısı olarak ucu sivri bir sopa,demir vs. yapın ve fideleri çubukla yerlerini açıp fideleri içine atın. hiç yorulmayın.

yükseltiyi geçen sene denedim 2 karıkta berbat ve en son toprağı düzledim.

abk, TCM, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 15:57   #1219
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Musa Bey, borular tepede kalmayacak, tepenin başladığı yere koyarım diye düşünüyorum. Zaten makinenin açtığı tepe çok yüksek olmayacağı için sonra çapa yaparken toprağı borunun üzerine yığarız. Bu arada toprak yeterince ıslaktır şu an herhalde sualamaya gerek kalmaz. Tabi bi denemek lazım herhalde nasıl olacak, dediğiniz de gayet mantıklı.

abk beğendi.
Eski 08-05-2019, 18:47   #1220
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Akşam üzeri biri de dedi ki; bir iki turdan sonra su damlayan yerdeki toprak tabakası sertleşerek kaymak tutar ve damlayan su toprak altına inmez akar gider, bu yüzden damlama borularını da arık içine alman gerek...

abk beğendi.
Eski 08-05-2019, 19:18   #1221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Akşam üzeri biri de dedi ki; bir iki turdan sonra su damlayan yerdeki toprak tabakası sertleşerek kaymak tutar ve damlayan su toprak altına inmez akar gider, bu yüzden damlama borularını da arık içine alman gerek...
Öyle zannediyorum ki bunu söyleyen tamamen tahmini konuşmuş ve bu görüşe katılmıyorum.

Geçen sene ilk defa deneyinceye kadar benim de kafamda bir sürü soru ve muhtemel problem vardı, şimdi nerede ise tamamı cevaplandı.

Endişeleriniz çoğunun gereksiz çıkacak bence cesur olun.

abk ve TCM beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 21:34   #1222
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim arazim tamamen dağlık. Set yapsam da bazı yerleri düzeltmem mümkün olmuyor. Damlama sulama olmasa hiç ürün almak mümkün değil. Bazı yerlere su
fazla bazı yerlere az su gelse de damlayarak aktığı için su toprak içine işliyor. Zaman içinde toprak düzleşiyor. Çift boru sistemi olursa daha fazla alanı sular. İhtiyaç durumuna göre durumu değerlendirirsiniz.

abk, TCM, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 08:53   #1223
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Bilgi için çok sağolun, boruları oynatmayacaz o anlaşıldı.. Bitki kök çevresi çapalama elle yapılacak mecburen o da tamam. Sıra aralarını ot basmasın diye çapalamayalım mı, ne kadar sulanmasa da otlanıyor aralar. Hele yaylada çiğ de çok olduğu için bir ay sonra yerden biten ot iki aydır yerde duran fasulyeyi geçiyor. Gerçi elimde misinalı ot biçme makinesi de var, onunla da yapabilirim, zaten yer oturup da sertleşinde çapa makinesinin iş yapacağını sanmıyorum.

Ben bir kaç kişiye daha sorayım fidelerin etrafından tek mi çift mi boru geçireceğimizi.
Ot sorunu bulunduğum bölgede de fena halde var. Her ay başkası çıkıyor. Her yağmurda değişik bir tür toprağı sarıyor. Sıklığına inanamıyorum. Diktiğim bitkiler otlar kadar hızlı büyüse yazın iki ürün almak işten bile değil
Toprağı ıslatıp, kökünden çıkarmaya çalışıyorum. (25 m² olunca uğraşabiliyorum.) Fideler büyünce biçme makinası araya giremiyor. Küçük tip ot biçme makinası aldım ama ot gövdesi kalınlaşınca işe yaramaz oluyor.
Uzun saplı çapa biraz işe yarıyor.
Bahçenin ekmediğim yerinde papatyalar dışındaki otları yolarak, papatyanın hakim olmasını sağladım. Yazın suluyorum. Hem papatya tarlası gibi oluyor hemde diğer otların çoğalmasını engelliyor.
Otlar ve böcekler toprağın sahibi. Bizim gibi mültecilere sıcak davranmıyorlar.
Sayın M. Gündoğan'a hak veriyorum. Damla sulama kullanırken boğaz doldurmaya gerek kalmadığını düşünüyorum. Bu nedenle tepeler zorluk yaratır. (Acemi fikridir. Yanlışsa düzeltin, lütfen)
Damlamanın aktığı yerler killi toprakta kaymak tabaka oluşturabilir. Bahçemin bir bölümündeki toprak killi. O bölgedeki bitkilere süzgeçli sulama yapsam da toprak katılaşıyor. İki sulamada bir çapa gerekiyor. Damlama için aynı sonuç olabilir.
Toprağa gömmek, sert boru için kullanılabiliyor. Ancak "delikleri tıkar mı" diye kuşkum var. Diğer yandan, bitkiler gölgeleyemezse, güneş altında 60°C a kadar ısınır. Belki geçer. Boru sertleşerek yıpranır. Açıkta kalan yerleri gömmeyi düşünüyorum. "Çapalarken ne olur diye" kaygılanıyorum. Oluruna bıraksak daha kolay olacak gibi. Deneyelim, görelim.

abk, TCM ve chelik26 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 09:31   #1224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Saç baş yolduracaksınız arkadaşlar...
On yıldır damlama ile suluyorum bahçemi. Bir çok endişeniz beyhude.
Boru yırtıldı delindi mi, kes oradan koy araya parça mesele bitti. Yaz geldi sulama o sebepten gerekli. Gün aşırı veriyorum suyu sabah çok erken saatte 45 dakika. Fidan dibi ıslandı ertesi güne kadar kurudu damlaya damlaya akan su nereye gidecek diyelim gitti biraz, tek zararı otu arttırır ki farkederseniz memeyi kısarsınız sorun kalmaz. Fidana sağlı sollu boru olurmu, gereksiz. Aralara çapa makinası girecekse bir metre bile az kalacaktır.

abk, TCM, saleri ve 3 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 14:52   #1225
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Saç baş yolduracaksınız arkadaşlar...
...
Sahipsiz buldunuz bağırın bakalım ufacık çocuklara, n'apalım köyden dün indik herhalde, elbet gün gelir devran döner..

Eski 13-05-2019, 10:43   #1226
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fazlaca boylanan fidelerden dolayı bu hafta sonu dikimleri tamamlamamız gerekiyordu bahsetmiştim.

Yaklaşık bir ay önce drenajla sürülen bahçe, kurumaması için sürgü ile kapatılmıştı. Acaba yer kuru, yağmur yağar mı derken üç gün önce yağan dolu-yağmur toprağı yumuşattı. Biz de bu yıl ilk kez çapa makinesini kullanabildik. Ve karşınızda Weima 1000-N..

Name:  weima 1000N.jpg
Views: 406
Size:  72.8 KB

Birinci viteste kullandım sürekli, ikiye geçmedim, yavaaş yavaş toprağa iyice oturta oturta kullandım. Tek pullukla (çapalamadan daha zor oldu bunu kullanmak) sıra açıp fideleri sırt kısmına diktik. İlk geçişte fena olmasa da ikinci ve biraz daha hızlı çapalamada toprak resimden de anlaşılacağı üzere yumuşacık oldu.

Name:  12.05.2019 weima.jpg
Views: 389
Size:  66.4 KB

Bunlar da bizim emektar amelelerimiz. Her yaptığıma kulp bulurlar, hiç bir şeyi beğenmezler (ama kayınpeder bile üst resimdeki tarlanın yumuşacık halini görünce "hah şimdi olmuş" dedi ya çapa makinesine dokuz puan verdim 10 üzerinden), illa kendi istedikleri ekilir, yeni her şeye burun kıvırırlar. Panda yavrusuna benzer barbunyayı hem seviyorlar hem de hala 'bunu da ekecez mi yine' diye soruyorlar. Yayla köylerinden hemen herkesin en sevdiği sırık kurufasulye var, küçük taneli, ondan buldum, hadi ekelim, 'ya güzel değilse' yav gadasını aldıklarım ekmeden nasıl anlıycaz, bi de 100 kişiye sormuşlar zaten 99 tanesi 'süper' demiş, biri de daha yememiş. Öldürecekler beni baba-kız..El mahkum, başka bedava çalışan olmadığından çekecez artık nazlarını.

Eklenen Resimler

abk, OSMAN45, Muda ve 10 kişi beğendi.
Eski 13-05-2019, 13:49   #1227
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tarım kredi kooperatifinden çuvalı 25 kilo ve 20 tl. den iki çuval granül leonardit...

Name:  leonardit 2019.jpg
Views: 404
Size:  45.7 KB

Ödemiş li üretici Hilmi Tutar amcasından kilosu 2.5 tl.den 100 kilo solucan gübresi... [şu an tesisi satılık, düşünen varsa]

Name:  solucan gübresi.jpg
Views: 353
Size:  40.3 KB

Damadın amcasından solucan gübresini tutan ellere son model 22 ayar künye...

Name:  solucan gübresi elde.jpg
Views: 358
Size:  44.0 KB

Solucan gübresini ilk defa deniyorum; önceki sene keçi gübresi almıştım, 1 lira gübre parası 2 lira taşıma parası, içinde tonlarca yabancı tohum vs. bu daha mantıklı geldi. Her ocağa bir dolu avuç solucan gübresi ve yarım avuç leonardit atıp biraz karıştırıp fideleri üzerine oturttum. Tohumları da solucan gübresi hala nemli olduğu için gübrenin tam ortasına koyup üzerini örttüm.

Name:  ocaklara solucan leonardit.jpg
Views: 387
Size:  71.4 KB

abk, pares, neşecan ve 4 kişi beğendi.
Eski 13-05-2019, 14:45   #1228
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bir ay önce bahçe sürülürken geçen seneden kalan 10 tam çuval keçi gübresi de atmıştık. Sıra aralarını 90 ar cm. yapmaya çalıştık.

Domatesler üç tam sırada toplamda 115 tane oldu, dörtte içi sırık. Sırık araları 40 oturaklar 50 cm. Hemen berisinde tigernut - yer bademlerimiz.. Onlarında araları 40 ar cm. ve 40 kök kadar var. Bu yaz fındık fıstık yemek yok, sadece tigernut yenilecek..

Name:  11.05.2019 dikim.jpg
Views: 374
Size:  66.8 KB

Biberleri hep söylediğim gibi bardaklarda yetiştirirken de yere dikerken de fazla toprak istemediğinden ayrıca birbirlerine de destek olmaları için çifterli yapıyorum. Araları da 35 er cm. gibi. Biberleri ilk başa dikelim, sıra aralarını da biraz azaltalım dedik ama accuk fazla daraltmışız sanki 40-50 cm. anca olmuşlar.

Name:  11.05.2019 dikim biber.jpg
Views: 382
Size:  68.5 KB

Bakliyat grubu tamamen ekildi, daha önce de yazmıştım hatırlatırsam; ekim sonrası çimlenen tohum topraktan çıkmadan yağmur yağarsa, toprağınızın yapısına da bağlı değişmekle birlikte tohumun çıkacağı tabaka sertleşerek kaymak tutabiliyor. Bu durumda en gariban fasulye oluyor ve bu tabakayı kıramadan toprağın altında ölüp gidiyor. Barbunya grubu ise daha gaddar ve tabakalaşma aşırı değilse toprağı delebiliyor. Bunu engelemek için geçen sene de yapmıştım; perlit, hayvan gübresi, A101 toprağı ve kavak talaşını karıştırıp resimdeki gibi tohumların üzerine denk gelen yerlere serptim.

Name:  12.05.2019 dikim.jpg
Views: 373
Size:  63.1 KB

Bu kadar yeter, ortancalarla bitirelim.

Name:  12.05.2019 ortanca.jpg
Views: 380
Size:  51.0 KB

Eklenen Resimler

abk, OSMAN45, Muda ve 12 kişi beğendi.
Eski 13-05-2019, 15:22   #1229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
sayın TCM, bir önceki sayfada bahsettiginiz, uzun vadeli tohum saklayabilme/stoklayabilme işlemi için kullandıgınız flakon şişeleri iyi fikir, tınaztepeninde dedigi 65 yıllık çimlenen ve bez içinde saklanan tohumlar durumu ise kurumalarının istenmesi sebebi ile hava almaları durumundan kaynaklanmakta, hava akımı etkisi ile yavaş kuruma ( aynı etki, tohumlar sıcaklıga maruz bırakılarak elde edilemiyor bildigim kadarı ile ), sizinde tohumları nemsiz, gölge ve hava akımı olan bir yerde kurutarak saklamanız halinde çok daha başarılı bir işlem olacagını sanmaktayım..Geçen yıl dolabın termostat bozulması sebebi ile bir kaç kez 4 dereceler civarından -20 ler civarına düşmüş olması, velevki tohumlara kurutma işlemi yapmadı iseniz hücre çeperlerinin donması, tekrar çözülmesi nedeniyle tohumlara sanırım zarar vermiştir, forumun Norveçteki svalbard kıyamet tohum bankası tarzı bir işe girmesi durumu sizin cesur atılımınızla hızlanacak, fikir vücut bulmaya başlayacaktır umarım, bu zorlu işin gaz verme kısmını ben üstlenebilirim diye düşünmekteyim..Takılmalqarıma karşın, hoşgörünüz için şimdiden teşekkür ederim..

Damla sulama kısmı konusundaki fikirlerim ise şöyle; damla sulama eyidir..Neyse şaka bir yana, vahşi sulamaya göre çok daha medeni, gelişmiş, uygar bir iş, adı üstünde birisi vahşi, digeri vahşi degil..Fidelerinizin her iki tarafından geçirme gerekliligi olmadıgını düşünüyorum, ve ne yaparsanız yapın kökün dibine koydugunuz delik illa oynuyor, hep yerinde kalamıyor, çok uzaga gitmedi ise sulamayada kötü bir etkisi olmuyor..Damla sulama işinde dikkat etmeniz gereken konu iyi marka bir boru alın, deliklerde tıkanma **** içindeki parçanın dönerek deligi kapatma durumu olmasın, en önemli hususta bence delik aralarının mesafesi, piyasadaki borularda genellikle delik araları 40 cm olsada, farklı aralıklarla üretilen sulama boruları var, **** deliksiz boru alıp ona minik musluklar takacaksınız, ben musluklu tiplerden yeterli verimi alamadım, sabit delikli boruların deliklerini kapatıp kendi istediginiz aralıkta delik bırakabilmek için istemediginiz delikleri elektrikçi bantıyla kapatabiliyorsunuz, fidelerin her iki tarafından boru geçirmenin çok işe yarar bir yöntem oldugunu düşünmüyorum, size verilen bilgide topragın kaymaklaşarak suyun üstünden akmasına sebep oldugu beyanı hatalı, helede egimli bir zeminde degilseniz toprak her şekilde ıslanmakta, egimli zeminde ise bir miktar su toprak üstünden degil ama boru boyunca egimle akıyor, borunun ilk topraga degdigi yeri ıslatıyor, boruları fide dibine yakın bu borulara özel yapılmış 1 karışlık kazıklar var, onlarla sbitleyin **** aynı işi bir şekilde yapın..İzmirde ufak sebze yatagı alanında boruları topragın üstünden geçiriyorum, Eskişehirde ise topraga boruları gömerek sulama yapıyorum.....Şu yakışıklı çapa makinesini topragın üst 15-20 santimlik kısmını herç-ü merç etmek için çok sık kullanmamanızı öneriyorum.bazı kitaplarda iri belleme öneriliyor ama makine ile tamamen alt üst etmek önerilmiyor ( bogazlara yapılan çapa ile karıştırılmasın, çapa tamamen istenen bir uygulamadır, 2 çapa=1 su mottoso yani )..Neyse sizi daha çok sıkmadan yazıma son veriyorum, kolaylıklar dilerim..

Hamiş; imla hatalarımı lütfen affediniz..

TCM, g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 16:30   #1230
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Çok güzel olmuş sn TCM bol bereketli olsun

TCM ve g.c. beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024