agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2019, 08:40   #1171
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Sn TCM,
Kekikleri ne yapıyorsunuz?
Tohum alıyormusunuz
Son sezon toplamadım. Önceki sene toplayıp etkinlikte de dağıtmıştım. Kekiklerle başım dertte. Benden başka seven yok. Aslında düzenli çiçeklenmesine fırsat vermeden üstten kesilse görüntüsü, kokusu pek güzel. Üzerine basmakla sorun olmuyor, yer örtücü, kendi kendine kısa zamanda yayılıyor, çim gibi kullanılabilir kısaca, aşırı basılmadığı sürece sorun yok. Ancak budanmaz ise dallar uzuyor, sağa sola yayılıyor böyle olunca da güzel gözükmüyor. Yandaki komşu, hanımla bir olup başımın etini yiyorlar 'eee ne zaman kaldırıp çim yapacaz bunları' diye.

Kısabacak pırasalar, geçen seneki etkinlikten. Minik minik fideleri bahçenin iki ayrı yerine diktik. Bir grup mısırların arasında kaldı, diğer grup ise ön tarafta göz önündeydi. Hanım 'olmaz bunlar' dediyse de, gariplerim mısırların tacizlerine ve sözlü sataşmalara rağmen aylarca mücadele edip bu hale geldiler...

Name:  kısa bacak pırasa 2018.jpg
Views: 547
Size:  63.6 KB

Bize bağlı ailelerden birinin kızı yurt dışında çalışıyor/muş. Amerika şimdi Afrika da vs. Önceki sene getirdiği tohumlardan birazını bana getirdi annesi. Unutma beni çiçeği, cosmos, minik ayçiçeği (ektim güzel olmadı) bir kaç tane de sebze tohumu. Biri havuç, toprağa serptik epey zaman sonra baktık bir şeyler çıkıyor...Zamanla her taraftan fışkırdı. Ufak boylu ve şişman vücut kilo endeksi yüksek obez havuçlarımız oldu bir sürü. Önce bir şeye benzetemedik ama soğuklarla tanışınca güzelleşti bizim obezler; sulandı, sertleşti, tatlandı. Ama keskin bir aroması vardı. Sevdik biz..Mavi dairenin içinde ki Amerikadan gelenlerden, paketini incelemeden atmışım, turp diye ektik, pancara benzettik ama şalgam gibi bir şey çıktı. Bir altta küçük boylu olanının kesilmiş hali var; sert, beyaz halkalı...Bahçede hala bir kaç kök kalmış, iki avucu dolduracak büyüklükte olanı bile var.

Name:  havuç 2018.jpg
Views: 566
Size:  71.0 KB

Name:  şalgam 2018.jpg
Views: 535
Size:  39.5 KB

Hazır fide olarak ektiğimiz pırasa, pancar, kerevizler. Bir de yine önceki yıllarda etkinlikten gelen çekirdeklerimiz. Bu sene de tam anlamıyla değerlendiremedik. Bahçedeki depoda bırakıp gitmiştim iyice kurusunlar diye, ancak içerisi sandığımdan daha nemli çıkınca çoğu küflendi. Kalanları fırın tepsisinde tuzlayıp biraz unlayarak kavurduk. Mükemmel oldu.

Name:  kışlık 2018.jpg
Views: 531
Size:  59.4 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 09:07   #1172
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Etkinlikten gelen kırmızı başlıklı kız. Fotoğraf hilesi gibi di mi... Önce brokoli sanıp haşladık, sonra karnabahara daha çok benziyor deyip yemeğini yaptık. Yemeği daha güzeldi.

Name:  kırmızı karnabahar 2018.jpg
Views: 518
Size:  36.5 KB

Çok güzel resimleyemesem de yer bademi - tigernut. Üç kök vardı galiba, onu da birine vereyim diye ekmiştim az çıkınca veremedim mi nasıl oldu tam hatırlamıyorum. Yani öylesine ekmiştik bu yıl. Kendi başlığında da yazdım gerçi; kız tesadüfen bir kaç tane yeyip beğenince okula götürmüş, arkadaşları da çok beğenince bu sene çok ekilecek artık. Önceki sene unundan kurabiye yapacaktık ama güzel kurutamayıp küflendirince tüm hevesim kaçmıştı oysa.

Name:  tigernut 2018.jpg
Views: 600
Size:  70.0 KB

Kışlıklar devam..

Name:  kışlık 2 2018.jpg
Views: 533
Size:  52.5 KB

Şalgamsının daha iyi resimlerini buldum, 43 numara ayak için kusura bakmayın.

Name:  şalgamsı 2018.jpg
Views: 556
Size:  58.9 KB

Ağaç dahil köklere zarar veren manas - kadı lokması vs. nin çucuğu değil mi bu?... Nasıl tüketeceğimize karar veremeyip her seferinde yabana götürdüğümüz badem ağacını beşinci yılında kökledik. O kadar yerden 10 kadar çıktı.

Name:  manas 2018.jpg
Views: 546
Size:  39.3 KB

Eski 13-03-2019, 10:01   #1173
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domates fidesini toprağa diktiğinizde bol sulayacaksınız, meyveler ceviz büyüklüğüne erişinceye kadar bir daha su vermeyeceksiniz ki kökleri gelişsin, domates iki metreye kadar kök uzatabilir diyorlardı da inanmıyordunuz değil mi, alın size domatesin kökü. Zıkkımın kökü gibi oldu ama ..

Resimdeki kökler 80 cm. civarında ve uç kısmını tam çıkaramadığım için koptu, yaklaşık 90 cm. lik domates kökünü görüyorsunuz, ben de ilk defa bu kadar uzununu gördüm.

Name:  domatesin kökü 2018.jpg
Views: 562
Size:  65.9 KB

Hep söylüyorum ya, bahçenizden kadifeyi eksik etmeyin. Zahmetsiz, zararsız, hastalıksız, böcek kovucu gibi bonusları da var üstelik.

Name:  kadife-dalya 2018.jpg
Views: 525
Size:  57.0 KB

Yine buradan tanıştığımız arnavut biberi, bu yıl ekmedim artık, dokusu çok güzel, güzel de poz vermiş kerata.

Name:  arnavut biber 2018.jpg
Views: 517
Size:  57.4 KB

İki haftada bir ziyarete gittiğim ve yukarıda mor oturak domatesini tanıttığım Köseler Köyümüzden manzara. Tarlanın sahibi, baharda yağmurlardan sonra buraya karpuz, börülce (gördüklerim bunlar bir kaç çeşit daha vardı sanki) tohumlarını eliyle serpiyor ve bir daha da dokunmuyor, ilaçlamıyor, sulamıyor. İçerisinde yemiş ağaçları bulunan arazi eğimli ve manzarası müthiş. Kaç yıldır oğlu 'bi gidelim' diyordu da denk gelememiştik.

Name:  köseler 2018.jpg
Views: 538
Size:  52.9 KB

Bu da ganimetimiz, biraz börülce de vardı. Susuz yetişen karpuzlar...

Her karpuz yediğimizde yemiş ağacının dibine çökerek, çakıyla kestiğimiz karpuz hatırlanacak artık. 'Neeerde çocukluğumuzun karpuzları' derdik ya, ben 'O' karpuzu buldum sonunda, siz başınızın çaresine bakın artık..

Name:  köseler karpuz 2018.jpg
Views: 560
Size:  66.4 KB

Eski 13-03-2019, 10:02   #1174
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Doğrudur hocam, o çucuklar kadı lokması. En son Meyvelitepe üstadın denemelerinde kesin bir kök zararı verdiklerine dair bir gözlem bulunmamıştı. Buna istinaden yazlık bahçesinde ki akrabaları tarafımca 'suçsuz' adledilerek doğal ortamlarında kendi başlarına bırakıldı.

TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 10:15   #1175
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Etkinlik sayfalarında da bahsetmiştim biraz. Agaçlar.net olarak ufak bir bankamız olsa iyi olmaz mı. Sürekli bulabileceğimiz en güzel tohumları bir kaç arkadaşa zimmetlesek.

Ben ufaktan başladım, daha doğrusu tüm tohumlarımı daha uygun şartlara geçirmeye başladım. Ağzı plastik tıpalı ilaç şişelerinin (flakon) içerisine nem alıcı ve koruyucu kül ekleyip tohumları yerleştiriyorum. Her yılın tohumu ayrı, tohumlarda çaprazlaşma sonucu bozulma olursa bir önceki yıla dönebileyim diye. Tüm cam şişeler teneke büyücek bir kutunun daha içinde buzdolabında duruyor. Buzdolabı içerisi ortalama 5-6 derece olduğuna göre kutu içerisi herhalde azcık daha sıcaktır. Derece koyup ölçeyim en iyisi. Bu sene multisef ve cefamed tohumları moda bu arada..

Name:  tohum bankası 2018.jpg
Views: 540
Size:  36.4 KB

Yarın İsrail tohumları satmaz, kıtlık kuraklık olur dünyada tohum kalmazsa, tüm tohumlarınızı fareler, karıncalar yerse kapımı çalmayın sakın. Veya siz de bir şeyler yapın.

Name:  tohum bankası-2 2018.jpg
Views: 516
Size:  23.1 KB

Şu ana kadar düzenleyebildiğim tohumların listesi... @ bahcedenn seneye tohum paylaşımında beni geçecekmiş... Peh... Tohumların tamamını paylaşıma açacam seneye...Tüm önlükler benim olacak...

Name:  liste tohum.jpg
Views: 530
Size:  55.6 KB

Eski 13-03-2019, 11:30   #1176
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Etkinlik sayfalarında da bahsetmiştim biraz. Agaçlar.net olarak ufak bir bankamız olsa iyi olmaz mı. Sürekli bulabileceğimiz en güzel tohumları bir kaç arkadaşa zimmetlesek. ...
Değerli üstad ellerin dert görmesin. Benzer şekilde ben de düşünmüştüm. Çok yerinde bir hareket. Adamların kafasının çok çalıştığını kimse sanmasın ha. İş gereği çok muhatap oluyoruz. Kafaları çok kalın. Bizdeki cinlerden onlarda hiç yokmuş gibi . Ama adamlar teknolojiyi kullanıyor ve laf yapacağına icraat yapıyor....

Lakin burda sormak istediğim bir soru var. Buzdolabı içerisinde bu tohumlar bozulmadan ne kadar dayanır? Veya çok uzun süre bozulmaması için ne yapabiliriz? Tohum bankalarını gören duyan nasıl çalıştığını bilen birileri varsa bizleri aydınlatırsa çok mutlu oluruz.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 12:23   #1177
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Değerli üstad ellerin dert görmesin. Benzer şekilde ben de düşünmüştüm. Çok yerinde bir hareket. Adamların kafasının çok çalıştığını kimse sanmasın ha. İş gereği çok muhatap oluyoruz. Kafaları çok kalın. Bizdeki cinlerden onlarda hiç yokmuş gibi . Ama adamlar teknolojiyi kullanıyor ve laf yapacağına icraat yapıyor....

Lakin burda sormak istediğim bir soru var. Buzdolabı içerisinde bu tohumlar bozulmadan ne kadar dayanır? Veya çok uzun süre bozulmaması için ne yapabiliriz? Tohum bankalarını gören duyan nasıl çalıştığını bilen birileri varsa bizleri aydınlatırsa çok mutlu oluruz.
Burada da bilgi verilmiş Türkiye de açılan Tohum Gen Bankası ndan. Ara ara okuduğum bilgilerle kafamda kalan bilgilere göre; ideal şartların 4-5 dereceler olduğunu duymuştum, ancak linkteki verilere göre derin dondurucu soğuğu -20 ler uzun süreli saklama, 4-5 dereceler ise kısa süreli saklamalar içinmiş. Birkaç ay önce buzdolabının termostatı ikinci kez bozulup bu kez ürünleri dondurmaya başlayınca korkmuştum 'acaba tohumlara da bir şey oldu mu' diye. Sorun değilmiş demek ki. Odun külü özellikle mantari hastalıklara karşı koruma sağlıyor ve ortamın nemini de alıyor. Geçen okuduğum yazıda; tamamen külün içine konan (tohum idi herhalde) malzemenin bozulmadığını anlatıyordu. Bozulmada en başta etkenler hava, sıcaklık, hastalıklar ve nem. Şunu yapabilirim demek ki; daha küçük flakonlar edinip (elimdeki tohumlar zaten fazla değil yetecektir, ayrıca ne kadar küçük hacim o kadar az hava, o kadar az kül ihtiyacı ve yer kaplama demek) tohumlardan artan yeri tamamen kül ile doldurarak (düşününce zarar verecekmiş gibi geliyor ama alkali külün zararı olmaz herhalde) derin dondurucuda saklayabilirim. Var mı beyin fırtınasına katılan.

Eski 13-03-2019, 12:29   #1178
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Doğrudur hocam, o çucuklar kadı lokması. En son Meyvelitepe üstadın denemelerinde kesin bir kök zararı verdiklerine dair bir gözlem bulunmamıştı. Buna istinaden yazlık bahçesinde ki akrabaları tarafımca 'suçsuz' adledilerek doğal ortamlarında kendi başlarına bırakıldı.
Di mi ya, uffacık ağzıylan ağacın kökünü yiyene kadar torununun torununu görür bu meymenetsiz. En iyisi ben de önüme çıkanı toplayıp geçici görev çıkartayım hepsine.

Eski 13-03-2019, 15:54   #1179
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Burada da bilgi verilmiş Türkiye de açılan Tohum Gen Bankası ndan. Ara ara okuduğum bilgilerle kafamda kalan bilgilere göre; ideal şartların 4-5 dereceler olduğunu duymuştum, ancak linkteki verilere göre derin dondurucu soğuğu -20 ler uzun süreli saklama, 4-5 dereceler ise kısa süreli saklamalar içinmiş. Birkaç ay önce buzdolabının termostatı ikinci kez bozulup bu kez ürünleri dondurmaya başlayınca korkmuştum 'acaba tohumlara da bir şey oldu mu' diye. Sorun değilmiş demek ki. Odun külü özellikle mantari hastalıklara karşı koruma sağlıyor ve ortamın nemini de alıyor. Geçen okuduğum yazıda; tamamen külün içine konan (tohum idi herhalde) malzemenin bozulmadığını anlatıyordu. Bozulmada en başta etkenler hava, sıcaklık, hastalıklar ve nem. Şunu yapabilirim demek ki; daha küçük flakonlar edinip (elimdeki tohumlar zaten fazla değil yetecektir, ayrıca ne kadar küçük hacim o kadar az hava, o kadar az kül ihtiyacı ve yer kaplama demek) tohumlardan artan yeri tamamen kül ile doldurarak (düşününce zarar verecekmiş gibi geliyor ama alkali külün zararı olmaz herhalde) derin dondurucuda saklayabilirim. Var mı beyin fırtınasına katılan.
Aynı şeyi bende düşünüyrum, evin 1 odasını saklama odası yapıyım diye ama ortam çok sıcak olacak ve elverişisiz anlattıklarınıza dayanaraktan. Ancak size nacizane önerim uzun süreli saklayacaksanız çok tohuma gerek yok zannımca, her çeşitten 10 tane bana göre yeterli. Bir sene ekip çoğaltıp 2. sene ürün alınabilir. Ve çeşitleri etiketledikten sonra 8-10 çeşidi aynı şişeye koymanın sanırım zararı olmaz çünkü -10-20 derecelerde tohum zaten ilelebet uyuyor olacak. Ama yer sıkıntısı yoksa ****** çok tohum, tek şişe uygulaması daha sağşlıklı.

TCM ve buzadam beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 16:17   #1180
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. TCM;

Eskiler tohumları genelde bez içerisinde saklayarak hava almalarını sağlıyorlarmış. Etkinlikte gönderdiğim Tınaztepe domates yaklaşık 65 yıl kadar belki bin tohumun içinden çıkan 4 canlı domates fidesinden çıkanlar. İkinci yıl elde edilen domates tohumları çok fazla olmuş. Hava almayan yerde tohumlarda bozulma olabilir. Ancak nemi mantar için düşünce güzel. İlaç şişeleri içinde saklamak da güzel düşünce. Babam sünizit için çocukluğumda doktorların profesörler dahil koydukları yanlış migren teşhisi yüzünden denemediği şey kalmadı. En büyük faydayı da eşek hıyarı suyunu sizin yaptığınız gibi doldurup buzdolabında saklayarak bulmuştu. Tabi zehirli olduğu için çok az kullanıyordu. Bir başkası fazla kullanmış bir gün hastanede misafir olmuş. Ben doğduktan 8 yıl boyunca yanlış teşhiş yanlış tedavi ile hayatımız zehir oldu. Tanıdığı olan doktorla miğren ilaçlarının aksi tesir yaptığını konuşurken bir tane röntgen filmi ile doğru teşhis ve tedavi ile kurtuldu. Sizin şişeleri görünce o aklıma geldi. Biz de bakalım kendi tohum stoğumuzu sizin gibi güzelleştirmemiz lazım.
Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 18:04   #1181
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. TCM;
Eskiler tohumları genelde bez içerisinde saklayarak hava almalarını sağlıyorlarmış... Hava almayan yerde tohumlarda bozulma olabilir. Ancak nemi mantar için düşünce güzel...
Çok haklısınız. Ben şöyle düşünmüştüm; flakonlar açılıyor ve en az bir kez içerisine iğne girip çıkıyor, ayrıca şişeleri-kapakları yıkarken, tohumları katıp çıkarırken bir kaç kez ağzındaki lastiklerin de eski elastikiyeti kalmıyor. Bu esnada az da olsa hava irtibatını sağlar herhalde. Aslında en güzeli şaraplar gibi ağzı dar şişelerde ve mantar ile kapatarak saklamak.

Eski 13-03-2019, 18:13   #1182
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Aynı şeyi bende düşünüyrum, evin 1 odasını saklama odası yapıyım diye ama ortam çok sıcak olacak ve elverişisiz anlattıklarınıza dayanaraktan. Ancak size nacizane önerim uzun süreli saklayacaksanız çok tohuma gerek yok zannımca, her çeşitten 10 tane bana göre yeterli. Bir sene ekip çoğaltıp 2. sene ürün alınabilir. Ve çeşitleri etiketledikten sonra 8-10 çeşidi aynı şişeye koymanın sanırım zararı olmaz çünkü -10-20 derecelerde tohum zaten ilelebet uyuyor olacak. Ama yer sıkıntısı yoksa ****** çok tohum, tek şişe uygulaması daha sağşlıklı.
10 az olur yine de acil durumlarda, yerden de tasarruf için, her çeşit tohumu minik bezlere sarıp ağzı mantarla kapalı şişelere koyarak derin dondurucuya kaldırabiliriz. Kendi kullanımım için de flakonlarla normal buzdolabında saklamak bir bakışta istenilen tohumu bulmak, sürekli açıp kapamak için daha mantıklı gibi..

chelik26 beğendi.
Eski 13-03-2019, 19:33   #1183
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Çok haklısınız. Ben şöyle düşünmüştüm; flakonlar açılıyor ve en az bir kez içerisine iğne girip çıkıyor, ayrıca şişeleri-kapakları yıkarken, tohumları katıp çıkarırken bir kaç kez ağzındaki lastiklerin de eski elastikiyeti kalmıyor. Bu esnada az da olsa hava irtibatını sağlar herhalde. Aslında en güzeli şaraplar gibi ağzı dar şişelerde ve mantar ile kapatarak saklamak.
Hocam, bu şişeler Kemeraltından ucuza temin edilebiliyor. 25cclieri özellikle epey ucuzdu. Belki işinizi görür.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve TCM beğendi.

Düzenleyen g.c. : 14-03-2019 saat 06:07 Neden: Hocam, kusura bakma tapatalkta böyle devasa gözükmüyordu fotoğraf.
Eski 14-03-2019, 21:27   #1184
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ g.c. medikal malzeme satıcılarında mı gördünüz şişeleri ?

Eski 15-03-2019, 05:22   #1185
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
@ g.c. medikal malzeme satıcılarında mı gördünüz şişeleri ?
Hayır hocam, düğün, söz nişan ıvır zıvırları satan yerlerde bulunuyor. Genellikle içine renkli kolonya vb. Sıvı konularak davetiye yanında hatiralik gibi süsler yapılıyor bunlarla. (Yaptık ordan biliyorum)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 15-03-2019, 06:50   #1186
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Hayır hocam, düğün, söz nişan ıvır zıvırları satan yerlerde bulunuyor. Genellikle içine renkli kolonya vb. Sıvı konularak davetiye yanında hatiralik gibi süsler yapılıyor bunlarla. (Yaptık ordan biliyorum)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hanım daha salı günü oraya gitmişti yeğeninin hazırlıkları için

Eski 15-03-2019, 07:15   #1187
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Tohum saklamak için "cam" dan daha uygun bir kap bulunamaz heralde? Derin dondurucu tarzında bir ortamda saklamak tohum dayanımını maksimum seviyeye çıkarır diye düşünüyorum. Bu sene elimdeki tohumlardan bazılarını bu şekilde saklamak çok mantıklı...

Konuyu takipteyiz...

TCM beğendi.
Eski 15-03-2019, 08:05   #1188
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ g.c. buldum Nette onlar da varmış, oldukça da hesaplı, 25-50 cc. mantar kapalı süs şişelerinin tanesi 1 tl. nin de altında. Bu yıl böyle idare edip seneye 'seçilmişler'a ayrı muamele yapmalı.

Eski 15-03-2019, 08:23   #1189
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
@ g.c. buldum Nette onlar da varmış, oldukça da hesaplı, 25-50 cc. mantar kapalı süs şişelerinin tanesi 1 tl. nin de altında. Bu yıl böyle idare edip seneye 'seçilmişler'a ayrı muamele yapmalı.
Adres verseniz ihtiyaç duyanlara yol göstermiş olursunuz sayın TCM.

Eski 15-03-2019, 12:01   #1190
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
gittigidiyor'da var fazlasıyla.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 12:11   #1191
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Hocam geçmiş gün, yanlış hatırlıyor olabilirim ama toplu alımda internet fiyatları ile hatrı sayılır fark oluşuyordu diye aklımda kalmış. Yolunuz düşerse gidip pazarlık ederek almak en iyisi.

Eski 15-03-2019, 12:14   #1192
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
İnternet arama çubuğuna "süsleme malzemeleri şişe" benzeri bir arama yaparsanız karşınıza istemediğiniz kadar sonuç çıkacaktır.

AkisSoftware beğendi.
Eski 15-03-2019, 12:28   #1193
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ AkisSoftware, google amcaya 'mantar kapaklı küçük şişe' yazınca özellikle N11 de tonla yer çıkıyor. Kendim direk almadığım için bir yer önermedim. Kabaca göz gezdirdim 100 tanesi kargo hariç 65 tl. gibi fiyat vardı. Daha az 10-20-25 satan da var, alacak olursam (herhalde sezon sonu olur) mutlaka bilgi veririm.

AkisSoftware beğendi.
Eski 15-03-2019, 12:28   #1194
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pişti olmuşuz az arayla

g.c. beğendi.
Eski 13-04-2019, 10:52   #1195
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Resimleri atayım yarın tarım sınavım var çarşıya çıkmam gerek bıdı bıdısını sonra yapalım.

Önce @Lonicera nın emanetleri,

Name:  böğürtlen 13.04.2019.jpg
Views: 340
Size:  34.1 KB

Layığıyla baktığımı düşünüyor kendisine bir kez daha teşekkür ediyor, O nun gibilerinin sayısının artmasını diliyorum.

Name:  böğürtlen2 13.04.2019.jpg
Views: 352
Size:  38.5 KB

Eski 13-04-2019, 10:57   #1196
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Fidelerimiz bugün itibarı ile toplu görünümde;

Name:  fideler toplu 13.04.2019.jpg
Views: 332
Size:  61.6 KB

Name:  fideler toplu2 13.04.2019.jpg
Views: 353
Size:  59.5 KB

Bu yıl tigernut-yer bademi senesi, 60 bardağa 150 tane ektim, çimlenmesi için neler yaptığımı sonra anlatırım, 'bitki delileri' sayfasına adayım.

Name:  tigernut 13.04.2019.jpg
Views: 370
Size:  55.7 KB

Domatesler, azcık boyları uzun derseniz benim suçum değil, podyum güzeli onlar, zarif..

Name:  domates 13.04.2019.jpg
Views: 358
Size:  49.6 KB

Garanti amaçlı kimi bardaklara çifter ektiğimiz fideler; az daha büyüsünler de ayıralım.

Name:  bölünecek domates 13.04.2019.jpg
Views: 344
Size:  40.4 KB

Eski 13-04-2019, 15:00   #1197
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Maaşallah emanetlerin hepsi çok sağlıklı görünüyor. Ellerinize sağlık.

Sizi seçerken doğru bir tercih yaptığımı biliyordum, yanıltmadınız. Emin ellerde olduklarını bilmek bile çok güzel bir duygu. Ben de size teşekkür ederim.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 17:05   #1198
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Çok güzel büyütmiüşsünüz
Keşşşşke benimde olsa

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 21:19   #1199
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Çok güzel büyütmiüşsünüz
Keşşşşke benimde olsa
Şevket Beyyyy.. Uğrayın bu taraflara fazlalık domateslerin bir kısmını size vereyim..

Sezon sonu eşimle İzmir den gelirken Bayındır a uğradık. Kış tam bastırmamıştı. Bir kaç yere ortanca sorduk, tam ayrılırken daha önce alışveriş yaptığımız bir amcaya denk geldik. Saksıdaki ortancalarına 7.5 tl. istedi. 'Amca bunları yaylaya dikeceğiz, hemen toprağa aktarsak havalar iyice soğumaya başladı başlayacak, sorun olmaz di mi' deyince amca 'arka tarafta genç birinde poşette ortanca var, boşuna saksıya para verme, iki-üç liraya ondan al' dedi. Neyse 2,5 tl. ye 40 kadar ortanca aldık poşette. Gence de sordum 'amcayla akraba veya ortak mısınız siz, böyle böyle yaptı' diye. Değillermiş.. Böyle güzellikler hala var..

Resim geçen pazar (07.04.2019) yayladan. Resmin sağındaki laleler yeni açacak daha. Solda mavi halkadaki geçen sene diktiğimiz ortancalar. Kırmızı küçük halkanın içinde dipten gelen ortanca sürgününü görüyorsunuz.

Name:  yeni ortancalar 07.04.2019.jpg
Views: 278
Size:  70.4 KB

Komşu sınırımıza mavi halkalarla işaretli yerlere 50 şer cm. arayla ortanca dikili. Gördüğümüz kadarıyla hepsi gayet güzel tutmuş. Resimde sağ taraftaki kırmızılar kekik ektiğimiz, sonradan parça parça aktardığımız ve kendiliğinden çıkan kekikleri gösteriyor. Bu araya da çim yapmayı düşünüyorduk ancak bu yıl kekikleri iyice yayarak yeri örtmesini sağlamaya çalışacağım. Bakalım çim mi, kekik mi..

Name:  07.04.2019.jpg
Views: 294
Size:  61.1 KB

Eski 14-04-2019, 21:38   #1200
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstte minik ortanca fidelerinin olduğu yer aşağıdaki resimde bizimkinin durduğu yer. Evin önünde eski ortancaları görüyorsunuz. Bir bilgi aktarayım; ortancaların budamasını çiçekleri iyice geçince yaparsak sonraki sezon çiçek açabilirmiş, şimdi budarsak bu sezon çiçek açmazlarmış. Ortancaların karşısında yolun kıyısında leylandiler ve önünde sedumlar var. Sedumların aralarında öbek öbek ayrıkotu mevcut. Çimlere muhtemelen sıkıntı verecekler (Güler Hn. buralarda olsa da sorsak ayrık ile çim amca çocukları sayılır, sedumların aralarındaki ayrıkları görmezden gelsek olur mu diye.

Mavi şeritlerin olduğu evin yan tarafına dahliya=dalyalar dikilecek ve aralarında da kadifeler. Bunların önüne de hazır çim. Yaklaşık 150 m.kare alan çimlendirilecek.

Resmin tam ortasındaki meydanlıkta kışın dökülen iki kamyon toprak vardı. Yıkılan otelin temelinden çıkan taşlı toprak. Taşlar temizlendi, tarlanın alçak yeri dolduruldu, kalanı da gördüğünüz gibi çim alanının düzlenmesi için ince bir tabaka halinde döküldü. Su göllenmesi olmayacak şekilde düzeltildi gibi ama bakalım artık.

Hazır çimin serileceği yer sert olmalıymış yer yer çökmesin diye. Şimdi buraya granül leonardit+solucan gübresi atıp çapa makinesiyle üstten hafifçe karıştırıp silindirle düzlemeli mi yoksa böyle kalsın da üzerine direk serelim mi..

Bilen varsa el atıversin de çıkalım yokuştan..

Name:  07.04.2019 panoramik.jpg
Views: 385
Size:  43.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024