agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2014, 13:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2014
safako / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Ankara

Bahçenin büyüklüğü :650m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :tipik orta anadolu iklimi.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : bilgim yok Ankara Temelli yakınları

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :arsa

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :ekilmeyen bir tarla

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :yeni başlıyorum

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? hiçbir yardım almadım kendi çapımda olacak

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?:boş arazi

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :enbüyük hayalim içinde meyva bahçeleri olan bir bahçe gariban çocukları toplayıp istedikleri kadar meyvalardan yedirmek

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :boş

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? şimdilik başlamadık

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :İlk defa bu yıl üretmek niyetim var.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Yağmur suyu ve şimdilik taşıma su

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :önerilerinizle yapacağım

Toprak özellikleri :Ankara toprağı

Kompost yapıyor musunuz? :başlayacağım

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? :Tamamıyle organik

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :hayvan gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :hayır yok.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? şimdilik vahşi ve taşıma su

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Bahçenin sağı solu boş eskişehir yolunu yanında

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Öncelikle iyiki bahçealmışım toprağa dokunacağım

Tetanoz aşısı oldunuz:evet

safako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 13:25   #2
Ağaçsever

çok şükür bir bahçe yeri alabildim
artık bende yavaş yavaş başlayacağım
hayalim, içinde meyvaları olan bir bahçem olsun ve kirazın ağaçta karpuzun toprakta yetiştiğini küçük çocuklara tadına baktırarak gösterebilmek. çocuklarımla ve eş dostun çocuklarıyla dalından meyva yemek

Eski 12-04-2014, 13:28   #3
Ağaçsever

bu hayalime kavuşabilmek için tüm forum dostlarının yardımlarını tavsiye ve önerilerini bekliyorum

şuanda yapacağım ilk iş behçe yerinin kazıklarını çaktırıp tel örgü çevittirebilmek.
sonra bir güzel bahçeyi sürdürmek.
sonrası Allah Kerimdir.

Eski 12-04-2014, 15:26   #4
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun sayın safako, bahçeniz için suya çok ihtiyaç var öncelikle ona bir çözüm bulun diyorum, taşıma su olacaksa bir depo koyun en azından sonra işler başlar zaten, kolay gelsin

safako beğendi.
attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 20:08   #5
Ağaç Dostu

dagsa reklam's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2013
sayın safako, bahçeniz hayırlı olsun. umarım tüm hayallerinizi bir an önce gerçekleştirirsiniz.

dagsa reklam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 21:53   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Sn. Safako sayfanız ve bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun inşallah. Resimlerinizi bekliyoruz. Darısı başımıza.

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 06:17   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Ankara ortamında bahçe yapmak, İstanbul boğazını yürüyerek geçmek gibi bir şey. Kolay gelsin diyor bahçeniz ve forumdaki sayfanızın hayırlı olmasını diliyorum.

safako beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 11:03   #8
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Merhaba, Merhaba öncelikle bahçen hayırlı uğurlu olsun, bol çiçekli. meyveli, sebzeli olsun sen güzel, güzel resimler yükle bizlerde senin resimerinden feyz alalım.

Bende yeni bir üye ve bahçe sahibi olarak seni çok iyi anlıyorum yapıcak okdar çok işimiz varki nerden başlıycanı şaşırıyor insan neyse sana işlerinde kolaylıklar diliyorum.

Düzenleyen 06dilek : 04-06-2014 saat 10:08
06dilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 13:06   #9
Ağaçsever

sayın attar teşekkür ediyorum. haklısınız su için 1 tonluk iki adet IBS tankı ayarlamaya çalışıyorum ancak öce tel örgü ve sürme işini halletmem gerek
sayın dağsa reklam teşekkür ediyorum
sayın dağlaleci 03 teşekkür ediyorum bahçem biraz uzak tel örgüyle başlayıp hepsini resimlemeye çalışacağım
sayın s.serdar teşekkür ediyorum kesinlikle haklısınız Ankara zor bir şehir
sayın 06 dilek teşekkür ediyorum bismillah deyip başladık hayırlısı bakalım

Eski 17-04-2014, 11:58   #10
Ağaçsever

bahçe yerimiz uzak olduğu için gidemedik bu hafta sonuda iş çıktı haftaya başlayacağım artık. şu anda yer ölçümü yaptırıp kazıkları çaktıracağım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. ikinci iş tel örgü çektirilecek kapı yapılacak daha görüşme dahi yapamadım baheçmizin yeri aşağıdaki gibi 25mt*26mt kare sayılır

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2014, 12:22   #11
Ağaçsever

kafamdaki bahçenin planı aşağıdaki gibi düşünüyorum
meyva arlıkları 5,5mt*4,6mt olacak
kiraz 6 ad
vişne 4 ad
erik 3 ad
elma 3 ad
armut 2 ad
şeftali 2 ad
kayısı 2 ad
nar 1 ad
trabzun hurması 1 ad
kapı çevresine sarmaşık kokulu güller
çardak kenarı evin arkası çeşitli üzüm

evin önündeki alanda da ufak tefek domates biber vb sebze

nedersiniz olurmu

birde bir sorum olacak arkadaşlar küçük bir ev mi konteynır mı ne dersiniz hangisi daha mantıklı olur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen safako : 17-04-2014 saat 14:29
Eski 17-04-2014, 21:38   #12
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sn safako iyi güzel planlamışsınız ama eğer imkanınız varsa prefabrik ev koyun aile durumuna gidiş geliş durumunuza göre 1+1 veya 2+1 olabilir şahsen ben olsam ilerde bahçemde yaşamayı düşününce 2+1 koyarım

fidanlara gelince bi bahçem yok ama fidanlarım var, Trabzon hurması açık köklü hiç tutmadı size tavsiyem hurma ve narı tüplü yeşil halde alın.. diğerleri sorunsuz oluyor zaten
Allah güzel günlerde huzur içinde yaşamayı nasip etsin.

Laleci_03 ve safako beğendi.

Düzenleyen habiş : 17-04-2014 saat 22:22
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 04:26   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safako Mesajı Göster

birde bir sorum olacak arkadaşlar küçük bir ev mi konteynır mı ne dersiniz hangisi daha mantıklı olur.
İmar yok ise konteyner, var ise prefabrike düşünülebilir.

Eski 19-04-2014, 09:25   #14
Ağaçsever

ibrahimcetin's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Sn. Safako bahçeniz hayırlı olsun bir kere başladın mı gerisi yavaş yavaş oluyor birde suyunuz varsa her şey daha çabuk olur benim yoktu geçen sene canım çıktı kolay gelsin

ibrahimcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 10:01   #15
Ağaçsever

bahçemizin kazıkları çakıldı. bilgi amaçlı yazıyorum kadatro yer ölçümü (aplikasyon deniliyor) lisanslı şirketler tarafından yapılırsa 1 dönüme kadar olan yerleri 388tl ye yapıyorlar piyasada bulunan kadastrocular yaparsa tuturabildiği kadarına yapıyorlar ben 150 tl ye yaptırdım
tel örgüyle anlaşıldı. bu işi metresi 18 ila 25 tl arasına yapıyorlar kapı mtsi 100-150tl arası yapıyorlar. benim yerim 102mt uzunlukta ve 4mt kapı dahil iyi bir pazarlıkla 2100tl ye anlaştım bugün direk işine başlanacak. tel örgü işide bitince fotolarınıda yayınlarım.

Eski 25-04-2014, 10:26   #16
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Bahçe sayfanız hayırlı olsun...Rabbim kolaylıklar versin...Başlanmış iş bitmiş iştir....Gönlünüze göre olsun...

Laleci_03 beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 19:42   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Bahçeniz hayırlı, herşey gönlünüzce olsun sayın safako

Nilüferce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 08:13   #18
Ağaçsever

sayın sonkez sayın Nilüferca teşekkür ediyorum sayfama hoş geldiniz

sonkez beğendi.
Eski 28-04-2014, 09:41   #19
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Alıntı:
kiraz 6 ad
vişne 4 ad
erik 3 ad
elma 3 ad
armut 2 ad
şeftali 2 ad
kayısı 2 ad
nar 1 ad
trabzun hurması 1 ad

nedersiniz olurmu

Safako merhaba seninde benim gibi işin çok daha, eğer imkanın varsa bana göre küçük bir ev yap daha kullanışlı olur diye düşünüyorum

Bende bahçemi yavaş, yavaş bişeye benzetmeye çalışıyorum, ben tel çekme ,fidan dikme işini halletimde kısmet olursa küçük bir ağaç ev yapmayı düşünüyorum eğer becebilirsem sana işlerinde kolaylıklar diliyorum.

safako beğendi.
Eski 29-04-2014, 09:03   #20
Ağaçsever

sayın 06dilek merhaba kesinlikle haklısın ev lazım ancak benim yerim biraz uzak olunca gidip gelmede sorun yaşıyorum. tel örgüyü verdim direkler dikilmiş yağmurdan dolayı teli yarına kalmış. bitince ilk iş bahçeyi sürdürmek ve bir lavabo yapmak. sonra sırayla kamelya meyve dikimi gelecek.
yerim imarlı olduğu için ilerleyen zamanlarda konteyner koymayı düşünüyorum.
06dilek senin sayfanıda yakından takip ediyorum sen benden çok daha hızlı gidiyorsun kolaylıklar diliyorum sana. bende senden örnek alıyorum musadenle.

06dilek beğendi.
Eski 29-04-2014, 10:12   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
bahçeniz hayırlı olsun güzel paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Makinistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 11:03   #22
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Bahceniz ve sayfaniz hayirli olsun yapilacak cok isiniz var simdiden kolay gelsin. Bahcenize sifirdan basliyorsunuz her attiginiz adimin fotografini cekerseniz bizlerde deneyimlerinizden yararlaniriz. Bol sanslar.

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 12:44   #23
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Alıntı:
kiraz 6 ad
vişne 4 ad
erik 3 ad
elma 3 ad
armut 2 ad
şeftali 2 ad
kayısı 2 ad
nar 1 ad
trabzun hurması 1 ad

nedersiniz olurmu

Sayın safako;
Kiraz, erik gibi olgunlaşınca hemen yenilmesi / tüketilmesi gereken meyva ağaçlarının sayısını az tutun derim. Cünkü 5 - 6 sene sonra 6 ağaç dolusu kirazi tüketemezssiniz. Yazık olur. (tecrube konusuyor). Onun yerine şeftali, vişne gibi recel, konserve, komposto yapilacak seyler ekmeniz daha iyi olur. . Zeytin neden düşünmüyorsunuz ?
Ayrica ne kadar çok değişik mevye çeşidi o kadar çok değişik ilaç demek. Maalesef her birinin ilacı başka başka
Selamlarımla

safako beğendi.
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 08:03   #24
Ağaçsever

sayın makinistt teşekkür ederim hoşgeldiniz
sayın gülçingiller teşekkür ederim hoşgeldiniz mümkün olduğunca her işin fotosunu çekeceğim.
sayın bonjour40 çok doğru söylüyorsunuz ancak ben kirazı çok severim çocuklarda sever. bu diktiklerim kendimden çok çevremizdeki çocuklar için mesela eşimin öğrencileri gibi yakınımızdaki yurttaki çocuklar gibi değişik çocukların yemesi içindir. biraz garip ama benim hayalimde bu çocuklar meyvayı sebzeyi dalından yesin.
keşke bulabilsemde ağaçlarımı hep bodur ya da yarı bodur dikebilsem daha fazla ağacım olur. şunuda söylemek isterim tavsiyeleriniz benim için çok önemli yapabildiklerimi elimden geldiğince de yapacağım. teşekkürler.

Eski 30-04-2014, 08:30   #25
Ağaçsever

ben 12mt apartmanın bahçesine kendi cebimden harcayıp 70 mazı, 2 çam 1erik 1kayısı 1kiraz 2gül (2de limon çamı vardı ama kopardılar) diktim laf duymadığım kimse kalmadı mahallenin çocukları gelirmiş kendimiz oturamazmışız vs. ama şimdi de hepsi en az 5 yıllık oldu ve herkez çok güzel oldu deyip tebrik ediyor. ,
bir örnek daha iş yerimin arkası dağ elime 20asma ve 20erik geçti yerim yoktu hepsini oraya diktim. istersek her yer bizim. kurt kuş çoluk çocuk yesin ki bizde paylaşımcı olalım.
babamda bu zamana kadar meyva dikmişliği yoktur ama bu sene yalvardım yakardım köyümüzdeki bahçelere birer dal sok diye inanırmısınız babam 30 civarı dikim yapmış 12 tane de ağcın aşısını yapmış bir aşı haricinde hepsi tutmuş babam bu gittiğimizde bunları gördü ve o kadar mutlu oldu ki anlatamam.

Düzenleyen safako : 30-04-2014 saat 08:36 Neden: kelime hatası
Eski 30-04-2014, 08:34   #26
Ağaçsever

tüm forum sakinlerine bir teklifim var. yediğimiz meyveların çekrdeğini toprak gördüğümüz yere atalım hatta mümkünse üstünede azıcık toprak atalım. ben hep bunu yapıyorum. tutarsa ağaç olur tumazsa gübre olur. çöpe gidip hiç olmasından iyidir.

Eski 30-04-2014, 09:21   #27
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
Bu konu da size katiliyorum sn Safako gecen yazdan kalma meyve cekirdeklerini Eylul ayinda dis mekan da duran saksi icindeki topraga ekmistim, tam umidimi kesmistim ki cekirdeklerin catlayip filizlenmeye basladigini gordum. Hepsini ayri saksilara yerlestirdim kok salmadan ve simdi elimde 8 kayisi, 5 avokado, 3 kiraz, 3 limon fidesi var asilanmadan meyve alinmadigi yaziyor bircok yerde ama olsun meyve vermese de her biri agac olsa yeter. Hic olmadi kis mevsimin de ac kalan hayvanlar in yiyecek bulmasina katkimiz olur.

safako beğendi.
gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 09:16   #28
Ağaçsever

Wink

selam uzun zaman oldu bahçenin tel örgüsü çekildi. bahçeye bir girişimiz vardı görmelisiniz sözde traktörle sürdürülecekti ama dedikki eşimle biz bu bahçeyi toprağa dokunmak için aldık yavaş yavaş belleyelim. 2 haftadır belleme ve fide dikimi yapıyoruz.

Ancak geçen hafta 150 civarı domates ve biber fidei diktik bu hafta 10-15 tanesi kalmış gerisi ölmüş. bellerkende fark ettim çok böcek var. her çeşitten var. danaburnu var, kocaman 10cm den büyük kırkayak var, siyah böcekler, karıncalar, hele solucanları bir görseniz 25-30cm civarı ilk defa burada gördüm.

resimlere gelince moral bozukluğu ile resim çekmeyi bile unuttuk.

lütfen yardım edin bu haftada 60 kök fide diktik eşim bunlarda ölürse sezonu kapatırız diyor. danaburnu ve kırayaktan nasıl kurtulurum. bahçede birsürüde danaburnu deliği var.

tarla kuşu beğendi.
Eski 26-05-2014, 10:34   #29
Ağaç Dostu

Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Dana burnunun olduğu yerde sebze fidesi yetiştirme faaliyetinden randıman alabilmeniz asla mümkün değil. Dana burnu gibi toprak altı zararlıları ile mücadele için mutlaka zirai ilaç kullanmanız gerekir. Dolayısı ile sanırım bu sezon artık sizin için kapandı. Gerçi forumdaki üyelerimiz genelde ilaç kullanmaktan yana değiller. Kimi acı biber, kimi sirke, kimi arap sabunu, kimi bu tür ev yapımı ilaç benzeri ilaçları öneriyorlarsa da ben bunlara pek katılmıyorum. Ankara'da Mayıs ayı danaburunlarının üreme ve çoğalma dönemi olduğundan bu yazı ve sezonu zirai mücadele ile geçirmenizi ve bahçenizi yeni sezona hazırlamanızın uygun olacağını düşünüyorum.

Eski 04-06-2014, 10:00   #30
Ağaç Dostu

06dilek's Avatar

Selam safako aaaa hemen öyle umitsizliğe kapılmak olmazki çiftçi arkdaş. Bahçe sahibi olmak okdarda kolay deyil öyle olsaydı herkes yapardı bu işi demi

S.serdarın; fikrine bende katılıyorum kesinlikle zirai ilaç kullanmanız gerekiryor hemde zaman kaybetmeden başlamalısın çok şükür şuana kadar ben bahçede bu tür zararlılara rastlmadım ama bakalım ilerleyen zamanda ne olucak. Eminimki siz ve değerli eşiniz bu işinde üstesinden beraber geliceksiniz bundan hiç kuşkum yok sizde bu çalışkanlık ve azim olduktan sonra.

İnşallah herşey gönlünüzce olur en kısa zamanda bahçeniz yeşerir bizde resimlerine büyük bir keyifle bakarız.

safako beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024