agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni17001Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2015, 15:36   #841
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Burada istediğiniz ürün var. Fiyatı 30 tl.
Demnem Candem Gübre - Tohum Kaplama Preparatı | 30,00 TL | Demnem Organik Gübre Candem - Tohum Kaplama Preparatı

Bu ürünü ben de merak ettim. Denemek lazım, sonuçta kaplı tohumların çimlenme kabiliyeti daha yüksek oluyor.
Denemek için örnek yollayabilirim. 1 kutu bile 2-3 sene orta ölçekli bir işletmeye yeter. Ben tohum harici damlama ile verip bir sonraki sene yenisini alıyorum. Aradaki farklar için denemeler yaptım. Fotoğraflarını bugün çektik, yakında eklemesini yapacağım.

uyap beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 15:48   #842
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 Mesajı Göster
Merhaba,bahçemin her tarafını kaplayan kiraz filizlerinden nasıl kurtulabilirim?
Konuyu buraya açarsanız daha iyi olacaktır. Böylece herkes faydalanmış olur.

Kirazların bu kadar çoğaldığını görmemiştim, kirazın anacı vişne veya kızılcıktan olabilir. Toprak altındaki köklerden kurtulmadığınız sürece filizler devam edecektir.

doktor2005 ve uyap beğendi.
Eski 09-02-2015, 15:57   #843
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Dikensiz böğürtlenlerin genel görünüşü. Filizler 2-3 cm civarında.

Name:  CAM00785.jpg
Views: 1009
Size:  76.7 KB

Name:  CAM00786.jpg
Views: 1054
Size:  66.6 KB

Eski 09-02-2015, 16:09   #844
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Köklenen çelikler, filizler büyüdükçe çoğalıp yayılacaklar.

Name:  CAM00788.jpg
Views: 969
Size:  78.3 KB Name:  CAM00789.jpg
Views: 1033
Size:  78.0 KB

Eski 09-02-2015, 18:00   #845
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Name:  CAM00790.jpg
Views: 974
Size:  77.7 KB Name:  CAM00792.jpg
Views: 971
Size:  75.8 KB

Eski 09-02-2015, 18:34   #846
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Burada bir tanıdığım kişide dikensiz iri boy böğürtlen var. Daldırma ile birkaç tane üretti. Benim aldığım fidanın böğürtleni ise küçük oldu. Muhtemelen büyümediği için meyvesi de büyütememiş olabilir. Dün çelik almak istediğimde mart ayından önce köklenen dalın yer değişikliğinde tutmayacağını söyledi. Ben ne zaman çelik alırsam alayım uygun ortamda köklenebileceğini, bitkinin kısmen uyku durumunda olduğu için köklenmiş olan çeliklerin kalıcı yerine dikilebileceğini düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar konuya açıklık getirebilir mi?
Aslında size sormuştum soruyu. Sera ortamı olmadığı için çelik köklendirmede sizin kadar başarılı olma durumu olmuyor. İklimimiz sizin bulunduğunuz yere göre daha soğuk. Bu arkadaşın dikensiz böğürtleninden ne zaman çelik almam durumunda sizin gibi köklendirme durumum olur mu?
Arkadaşın böğürtlenine ürün almasına zarar vermeden nasıl alabilirim.

sonkez beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 18:43   #847
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Denemek için örnek yollayabilirim. 1 kutu bile 2-3 sene orta ölçekli bir işletmeye yeter. Ben tohum harici damlama ile verip bir sonraki sene yenisini alıyorum. Aradaki farklar için denemeler yaptım. Fotoğraflarını bugün çektik, yakında eklemesini yapacağım.
Bizlerin işletmesi olmadığı için sıkıntı hiçbirimizin ekeceği tohum miktarı yeterli gelmez. Denemek isterim gene de. Tohum paylaşım etkinliğinde bu gibi ürünlerden de isteyenlere paylaştırmak en güzeli.

Toz köklendirme hormonu almıştım. Gül ve asma çelikleri için. Gül çelikleyemedim ancak arkadaşım ile birlikte oldukça fazla asma diktik. Normal durumda toza batırdığımız yerde köklenme olması gerekirken bizim asmalarda gözün hemen altında köklenme dışında çeliğin farklı yerlerinde de kökler çıkmıştı. Bu işle profesyonel olarak uğraşan kişi şimdiye kadar bu şekilde asmada köklenme olduğunu hiç görmediğini söylemişti. Arkadaşın yerinin toprağı biraz farklı bir şekilde çok güzel köklenmesini sağlamış. Ancak köklendirme hormonunun herhangibir etkisini hiç görmedik. Yeniden köklendirme hormonu almak istiyorum. Bazı zor köklenen cinsler için. Asmada işe yaramayan o çeşitllerde hiç faydalı olmayacağını düşünerek almayı düşünmüyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 19:13   #848
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Aslında size sormuştum soruyu. Sera ortamı olmadığı için çelik köklendirmede sizin kadar başarılı olma durumu olmuyor. İklimimiz sizin bulunduğunuz yere göre daha soğuk. Bu arkadaşın dikensiz böğürtleninden ne zaman çelik almam durumunda sizin gibi köklendirme durumum olur mu?
Arkadaşın böğürtlenine ürün almasına zarar vermeden nasıl alabilirim.
Sera ortamına gerek yok, sera içinde -8 dereceyi dahi gördük. Ev ortamında dahi bunu yapabilirsiniz. Ahududu ve böğürtlen için bunları yazıyorum tabii.

Çelik alımı ve çeliklerin dikilmesini önceden paylaşmıştım. Bu konuları okuyabilirsiniz.

Gözler uyanmadan rahatlıkla çelik alıp dikebilirsiniz. Ektiğiniz saksı nemli olsun gerisini fazla önemli değil.

thunderon beğendi.
Eski 09-02-2015, 19:23   #849
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Bizlerin işletmesi olmadığı için sıkıntı hiçbirimizin ekeceği tohum miktarı yeterli gelmez. Denemek isterim gene de. Tohum paylaşım etkinliğinde bu gibi ürünlerden de isteyenlere paylaştırmak en güzeli.

Toz köklendirme hormonu almıştım. Gül ve asma çelikleri için. Gül çelikleyemedim ancak arkadaşım ile birlikte oldukça fazla asma diktik. Normal durumda toza batırdığımız yerde köklenme olması gerekirken bizim asmalarda gözün hemen altında köklenme dışında çeliğin farklı yerlerinde de kökler çıkmıştı. Bu işle profesyonel olarak uğraşan kişi şimdiye kadar bu şekilde asmada köklenme olduğunu hiç görmediğini söylemişti. Arkadaşın yerinin toprağı biraz farklı bir şekilde çok güzel köklenmesini sağlamış. Ancak köklendirme hormonunun herhangibir etkisini hiç görmedik. Yeniden köklendirme hormonu almak istiyorum. Bazı zor köklenen cinsler için. Asmada işe yaramayan o çeşitllerde hiç faydalı olmayacağını düşünerek almayı düşünmüyorum.
Tohum kaplama ürünleri buradaki konuya ve bu gibi ürünlere destek gelirse ilerleyen etkinliklerde paylaşım yapılabilir. İsteyenlere değilde tüm üyelere gönderim yapılabilir.

Asma için köklendirme hormonuna ihtiyacınız yok. Mart ayında 15-20 cmlik çelikler alıp gevşek yapılı toprağa ekmeniz yeterli. Sayfamda bunun için bir anlatım olacaktı sanırım. Yoksa bile mart ayında eklemesini yaparım.

Hormon konusunda hiç bilgim olmadığı için ne desem yalan olacaktır.

Eski 10-02-2015, 09:45   #850
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Ki bu yüzden bayilerde var.

Candem Organik Gübre | Konya
Valla İsmail Bey sağolasın, hakkın ödenmez. Hiç aklıma gelmedi, de inşallah buradaki bayide vardır. Olmazsa ona yakın bir şeyler bulunur herhalde.

Aklıma bir şey takıldı sizin çeliklere bakarken. Ortanca çeliklerini yapmıştım hatırlarsanız kış girmeden. Şimdi o çeliklerin içinde yeşermeyenleri çevremdeki yeni patlamış ortancalarla değiştiriyorum. Çelik dikerken; iki gözü bulunan dalı kesip bir gözü toprağın altına sokuyorum kök olsun diye, diğer gözü toprağın üzerinde bırakıyorum dal olsun diye. Alttaki gözün toprağın altına girmemesi mi lazım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 19:17   #851
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Valla İsmail Bey sağolasın, hakkın ödenmez. Hiç aklıma gelmedi, de inşallah buradaki bayide vardır. Olmazsa ona yakın bir şeyler bulunur herhalde.

Aklıma bir şey takıldı sizin çeliklere bakarken. Ortanca çeliklerini yapmıştım hatırlarsanız kış girmeden. Şimdi o çeliklerin içinde yeşermeyenleri çevremdeki yeni patlamış ortancalarla değiştiriyorum. Çelik dikerken; iki gözü bulunan dalı kesip bir gözü toprağın altına sokuyorum kök olsun diye, diğer gözü toprağın üzerinde bırakıyorum dal olsun diye. Alttaki gözün toprağın altına girmemesi mi lazım.
Yardımım oluyorsa ne mutlu. Bayide mutlaka vardır, yoksa bile getirirler.

2 göz toprak altında 2 göz yukarda da yapabilirsiniz. Sizin yaptığınız çelikleme doğru.

Ben böğürtlende sadece göz ile denedim. Onlarda harika nedecek oranda köklendi. Dut ve gül çeliklerini sizin yaptığınız gibi yapmıştım.

Farklı çeşitlerde başka denemeler yapmaya devam ediyorum, ilerleyen zamanlarda onlarıda paylaşacağım.

sonkez, oz26, Muda ve 3 kişi beğendi.
Eski 10-02-2015, 21:30   #852
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Çiçekler açtıktan sonra ilerleyen zamanlarda uzun ince şekilde tohum keseleri oluşuyor. Bu keselerin içinde tohumlar oluyor. Büyük ihtimal sizin biberiye çiçeklerini döküyordur?
Cevabınızı yeni gördüm lütfen kusura bakmayın. Biberiyelerin çiçeği yaklaşık 2 hafta içinde açılıp dökülüyor

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 22:58   #853
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Cevabınızı yeni gördüm lütfen kusura bakmayın. Biberiyelerin çiçeği yaklaşık 2 hafta içinde açılıp dökülüyor
Ben bazen yazdığım mesajı bile saatlerce arıyorum. Çiçeklenme öncesi fosfor gübresi kullanırsanız çiçek dökümleri durmuş olur. Bu her bitki için geçerli. Birde bitkiniz yaşlı ise iyi bir budama yapıp gençleşmesini sağlayabilirsiniz.

Eski 10-02-2015, 23:06   #854
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Fide serasının serasından fotoğraflar. Domates fideleri gözükmeye başladı, biberler çimlendi..

Name:  CAM00816.jpg
Views: 1059
Size:  71.0 KB

Name:  CAM00817.jpg
Views: 1031
Size:  34.6 KB

Eski 11-02-2015, 00:03   #855
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Ben bazen yazdığım mesajı bile saatlerce arıyorum. Çiçeklenme öncesi fosfor gübresi kullanırsanız çiçek dökümleri durmuş olur. Bu her bitki için geçerli. Birde bitkiniz yaşlı ise iyi bir budama yapıp gençleşmesini sağlayabilirsiniz.
Teşekürler Deneyip görelim

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 12:08   #856
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Alıntı:
Fide serasının serasından fotoğraflar. Domates fideleri gözükmeye başladı, biberler çimlendi..

Eklenti 536550

Eklenti 536551
Sayın kuzucu, hepsinin yetişmesini dilerim.
Yerdeki siyah naylonun üzerindeki ısıtıcılar serayı mı ısıtıyor.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 12:42   #857
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Sayın kuzucu, hepsinin yetişmesini dilerim.
Yerdeki siyah naylonun üzerindeki ısıtıcılar serayı mı ısıtıyor.
Teşekkürler sayın kursun inşallah hepimiz için bereketli bir sezon olur. Şimdilik çıkan fideler çok sağlıklı gözüküyor.

Alt tabana 3 parça olacak şekilde sera örtüsü yaydım, onun üzerinde gölgeleme tüllleri var. Örtü tek parça olursa taban örtüsü olmadığı için sular birikebiliyor. Bu da soğuklarda içersinin daha soğuk olmasına neden oluyor.

Isıtıcılar ısıtmak için değilde, gece oluşacak dondan korumak için kurulu. Akşam 6dan sabah 6ya kadar her saat başı 15 dakika çalışıyor. Saat 23te ve 02de ise 30 dakika. Günde toplam 1,2 kw enerji tüketimi var.

Eski 11-02-2015, 18:55   #858
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Domates çeşitleri, reyhan ve fesleğen tohumları fide haline geldi.

Name:  CAM00806.jpg
Views: 874
Size:  77.4 KB

Name:  CAM00807.jpg
Views: 865
Size:  77.9 KB

Name:  CAM00810.jpg
Views: 902
Size:  75.4 KB

Name:  CAM00822.jpg
Views: 859
Size:  64.9 KB

Eski 12-02-2015, 12:37   #859
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Takip etmek isteyenler için sosyal medya hesapları..

Name:  sosyalmedya.jpg
Views: 786
Size:  31.4 KB

oz26, efeege, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 13-02-2015, 16:07   #860
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İsmail Bey, yazdığınız bayiye gittim. Elinde pellet olan kullandığınız üründen bir tane varmış, toz olanından yok, kendi de kullanmış, atması zor ellerini falan boyar dedi. Ön tarafta da benzer iki çeşit ürün daha vardı dükkanın. Üçü de 25 kg. Candem inki 25 tl. Diğerleri 20 tl. Uzaktan bakınca candemin ki belirgin derecede daha küçük. Satıcı (önceden de tanıyorum kendisini) aynıdır diyerek tarttı candem 15 kg. geldi, üzerinde 25 kg. yazıyor. Bunun üzerine satıcı da hayret etti, zaten girişte diğer ürünleri önermişti, candem de reklam var, özel ürün olduğu için pahalı aslında gerek yok falan demişti. Aradaki 5 tl önemli değil de üzerinde yazan miktarın yarı yarıya eksik çıkması garibime gitti. Bunun üzerine tanıdık bir kaç ziraat mühendisinin dükkanına uğradım. Birinde toz leonardit buldum. Üzerindeki bilgilerin fotoğrafını tanıdık çalışan 'ben yazıvereyim, siz uğraşmayın' deyince birşey de diyemedim. Bana verdiği kağıtta yazılanlar şöyle: toplam organik madde % 70 - toplam hümik-fulvik asit % 40- bor:10 ppm - ph ağırlığı: 2,5-4,5 (ağırlığı ne demekse, sanırım sadece ph olacaktı ve değeri biraz düşük mü ne) ...

Sizdeki candemleri tarttınız mı hiç, 25 mi 15 kg. mu. Çok da fark etmez derseniz üstte değerlerini yazdığım toz leonarditi alayım. Kayınpeder önümüzdeki günlerde ovaya patates ekecek her sene yaptığı gibi. Zannedersem tarlayı sürüp önerilen gübreleri atıp geçiyor, hümik-fülvik vs. attığını sanmıyorum. Aslında karışmaya da korkuyorum bir sorun olursa bundan bilecektir ama, toz leonarditten gübre ile beraber tarlaya atsa herhangi bir riski olurmu. Onun toprak değerlerini bilmiyoruz (ph vs.-her sene yılda bir kez patates eker yaklaşık 5-6 dönüm yere). Benim ise yaylaya ekim zamanım mayıs başı en erken, dolayısıyla 2,5 ayım var daha. Ph ı geçen yaz sonu bakmıştık, bakan gübre satıcısı komşum gayet güzel demişti ve sanırım 6,5 civarıydı. Bu ph değerleri ile atılacak leonarditin ph değerlerinin seçim açısından ilgisi olur mu?

Emine Akman beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 16:28   #861
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İsmail Bey, yazdığınız bayiye gittim. Elinde pellet olan kullandığınız üründen bir tane varmış, toz olanından yok, kendi de kullanmış, atması zor ellerini falan boyar dedi. Ön tarafta da benzer iki çeşit ürün daha vardı dükkanın. Üçü de 25 kg. Candem inki 25 tl. Diğerleri 20 tl. Uzaktan bakınca candemin ki belirgin derecede daha küçük. Satıcı (önceden de tanıyorum kendisini) aynıdır diyerek tarttı candem 15 kg. geldi, üzerinde 25 kg. yazıyor. Bunun üzerine satıcı da hayret etti, zaten girişte diğer ürünleri önermişti, candem de reklam var, özel ürün olduğu için pahalı aslında gerek yok falan demişti. Aradaki 5 tl önemli değil de üzerinde yazan miktarın yarı yarıya eksik çıkması garibime gitti. Bunun üzerine tanıdık bir kaç ziraat mühendisinin dükkanına uğradım. Birinde toz leonardit buldum. Üzerindeki bilgilerin fotoğrafını tanıdık çalışan 'ben yazıvereyim, siz uğraşmayın' deyince birşey de diyemedim. Bana verdiği kağıtta yazılanlar şöyle: toplam organik madde % 70 - toplam hümik-fulvik asit % 40- bor:10 ppm - ph ağırlığı: 2,5-4,5 (ağırlığı ne demekse, sanırım sadece ph olacaktı ve değeri biraz düşük mü ne) ...

Sizdeki candemleri tarttınız mı hiç, 25 mi 15 kg. mu. Çok da fark etmez derseniz üstte değerlerini yazdığım toz leonarditi alayım. Kayınpeder önümüzdeki günlerde ovaya patates ekecek her sene yaptığı gibi. Zannedersem tarlayı sürüp önerilen gübreleri atıp geçiyor, hümik-fülvik vs. attığını sanmıyorum. Aslında karışmaya da korkuyorum bir sorun olursa bundan bilecektir ama, toz leonarditten gübre ile beraber tarlaya atsa herhangi bir riski olurmu. Onun toprak değerlerini bilmiyoruz (ph vs.-her sene yılda bir kez patates eker yaklaşık 5-6 dönüm yere). Benim ise yaylaya ekim zamanım mayıs başı en erken, dolayısıyla 2,5 ayım var daha. Ph ı geçen yaz sonu bakmıştık, bakan gübre satıcısı komşum gayet güzel demişti ve sanırım 6,5 civarıydı. Bu ph değerleri ile atılacak leonarditin ph değerlerinin seçim açısından ilgisi olur mu?
Bölerek kullandığım için tartıyorum. Hiç 15 kg gelen olmamıştı. Olsa bile bunu herkes boyutlarından fark ederdi. Yarı yarıya fark var çünkü.

Gübreyle karıştırıp atabilirsiniz sorun olmayacaktır. Elinizi tabii boyayacaktır, sonuçta bu madden kömür oluşuyor.

Ph konusuna gelirsek bunu Sayın MeyveliTepe'ye sormak gerekli, en net cevabı o verecektir. Birde bor miktarını sormak gerekli, 10 yazdığınız %10 ise bana çok gibi geldi.

TCM beğendi.

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 14-02-2015 saat 19:33 Neden: kelime hatası
Eski 13-02-2015, 16:37   #862
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Name:  CAM00837(1).jpg
Views: 727
Size:  55.4 KB

Name:  CAM00838.jpg
Views: 721
Size:  37.2 KB

Name:  CAM00841.jpg
Views: 728
Size:  23.7 KB

Name:  CAM00848.jpg
Views: 718
Size:  30.4 KB

Name:  CAM00850.jpg
Views: 716
Size:  33.3 KB

Eski 13-02-2015, 17:01   #863
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sn İsmail kuzucu dün bizde de durum böyleydi .Her yer kar, çok soğuk olmasına rağmen çabuk eridi .Allah'tan güller dona dayanıklı .
Aklıma gelen pek çok şeyi size soruyorum .Umarım rahatsız etmiyorumdur. Zeki Yağlı Beyin tohumdan yetiştirme tekniklerini okumuştum . Fidelerin 16 saat güneş ışığı almaları gerektiğini yazıyordu . Şuandaki gün ışığı yaklaşık 12 saat . Güneş ışığı almadıkları taktirde cılız gelişiyor fideler.Güneş ışığını ,lambayla karşılamakta zor . Sizin ışık için kullandığınız bir yöntem var mı ?Sadece gün ışığından mı faydalanıyorsunuz? Ben minik seram için ,her katına güçlü ledlerle aydınlatmayı düşündüm .O şekilde gün ışığını yakalamak zor .Yinede faydası olur mu bilemedim . teşekkür ederim.

YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 18:05   #864
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sn İsmail kuzucu dün bizde de durum böyleydi .Her yer kar, çok soğuk olmasına rağmen çabuk eridi .Allah'tan güller dona dayanıklı .
Aklıma gelen pek çok şeyi size soruyorum .Umarım rahatsız etmiyorumdur. Zeki Yağlı Beyin tohumdan yetiştirme tekniklerini okumuştum . Fidelerin 16 saat güneş ışığı almaları gerektiğini yazıyordu . Şuandaki gün ışığı yaklaşık 12 saat . Güneş ışığı almadıkları taktirde cılız gelişiyor fideler.Güneş ışığını ,lambayla karşılamakta zor . Sizin ışık için kullandığınız bir yöntem var mı ?Sadece gün ışığından mı faydalanıyorsunuz? Ben minik seram için ,her katına güçlü ledlerle aydınlatmayı düşündüm .O şekilde gün ışığını yakalamak zor .Yinede faydası olur mu bilemedim . teşekkür ederim.
O soğuklara rağmen dışardaki ürünlere dahi bişey olmadı. Topraktaki zararlılar için kar yağması iyi oldu. Geçen rüzgarlarda sera örtüsü açılmıştı, böylece seranın içinede kar yağmış oldu.

Fidelerinizin fotoğrafını koyabilirseniz net cevap verebilirim. Serada ısıtıcı hariç ek birşey kullanmıyorum. Onlarda zaten sadece gece çalışıyor.

Eğer hava bulutlu ve siz sera sıcaklığını yüksek tutarsanız bitki boya gider. Buda verimsiz bir fide oluşumu sağlar.

Güneş ışığına göre ısıyı ayarlarsanız fideler canlı olacaktır.

YeniGine, Muda ve aleydi beğendi.
Eski 13-02-2015, 20:42   #865
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın İsmail Kuzucu; bahçe-sera ve arı çok güzel bir bütünlük...
Emeğinize sağlık.
Allah yolunuzu açık etsin, nazardan saklasın.
Selam ve sevgiler.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 23:04   #866
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Fidelerinizin fotoğrafını koyabilirseniz net cevap verebilirim. Serada ısıtıcı hariç ek birşey kullanmıyorum. Onlarda zaten sadece gece çalışıyor.

Eğer hava bulutlu ve siz sera sıcaklığını yüksek tutarsanız bitki boya gider. Buda verimsiz bir fide oluşumu sağlar.

Güneş ışığına göre ısıyı ayarlarsanız fideler canlı olacaktır.[/QUOTE]

Tohumları ben pazar günü ekmeyi düşünüyorum.Fideleri bahçeye Mayıs başında ekebiliyoruz .Daha erken olduğu için tohumları ekmedim .Son donlar bizde Nisan sonu Mayıs başını buluyor . Çimlenme aşamasında fotoğraflarım o zaman , teşekkür ederim .

YeniGine beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 18:09   #867
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Merhabalar İsmail Bey Öncelikle sizi tebrik ederim 29 sayfayı da büyük bir zevkle okudum. Size tohum saklama konusuyla alakalı bir şey sormak istiyorum Sizce tohumlar cam kavanoz gibi hava almayan bir yerde(ışık almaması koşuluyla) mi yoksa tül çuval parçası gibi hava geçirgenliği olan bir yerde mi saklanmalı Bunlardan birinde saklarken alüminyum folyo vb. bir şeyle sarmalamak da fayda sağlar mı?

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 19:20   #868
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın İsmail Kuzucu; bahçe-sera ve arı çok güzel bir bütünlük...
Emeğinize sağlık.
Allah yolunuzu açık etsin, nazardan saklasın.
Selam ve sevgiler.
Sayın ligustrum, içten dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

YeniGine beğendi.
Eski 14-02-2015, 19:30   #869
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol21 Mesajı Göster
Merhabalar İsmail Bey Öncelikle sizi tebrik ederim 29 sayfayı da büyük bir zevkle okudum. Size tohum saklama konusuyla alakalı bir şey sormak istiyorum Sizce tohumlar cam kavanoz gibi hava almayan bir yerde(ışık almaması koşuluyla) mi yoksa tül çuval parçası gibi hava geçirgenliği olan bir yerde mi saklanmalı Bunlardan birinde saklarken alüminyum folyo vb. bir şeyle sarmalamak da fayda sağlar mı?
Merhabalar Sayın erol21, fotoğraflarla birlikte olunca konu daha güzel takip ediliyor sanırım.

Önceki senelerden farklı olarak bu sene küçük cam kavanozlara tohumları koyduk. Bu kavanozlar serin ve karanlık bir ortam durdu. Çimlenme oranlarında her hangi bir sorunla karşılaşmadım. (Tohumlar önceden kurutulmuştu.)

Eğer tohumlarınız tam kuru değil ise bez veya keten gibi ürünlerde saklayabilirsiniz. Alüminyum folyo güneş ışınlarından korumak için kullanılır. Tohumları açıkta tutmayacağımız için gerekli bir işlem değildir.

YeniGine ve telato beğendi.
Eski 14-02-2015, 20:41   #870
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Evet haklısınız gereksiz uzun, anlaşılmayan ifadelerle dolu tamamen soyut yazılar okunmuyor. Sade en önemlisi de püf noktaları es geçmeden net yazdığınız ve foto ve videolarla desteklediğiniz için sayfanız keyifle okunuyor. Cevap için teşekkürler... Takibe devam

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gelecek tarımda, geleneksel tohum, sera yetiştiriciliği, solucan gübresi, ticari üretim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024