agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni17001Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2015, 18:40   #811
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Selam sn.İsmail Kuzucu Köklendirici, düzenleyici demişken bir sorum da benim olacak cevaplarsanız sevinirim.

Acer plaetum (tam ismini yazamamış olabilirim) Kırmızı yapraklı akçaağaç ta deniyor. Tohum aldım çimlendirmesinin zor olduğunu okudum. Soğuk katlama yapmadan Gibberrik asitle çimlendirmek istiyorum. Ne kadar doğrudur bu GA3 madde ihtiva eden köklendiricinin komplikasyonu nedir, zararlı olabilir mi?
Bu konu hakkında bilgim olmadığı için ne dersem yalan olacaktır. Buraya yeni konu açabilirsiniz.

Ayrıca:
Tohumdan Acer Palmatum Üretimi

Forumda bunun için çimlendirme yerine bitki gelişim düzenleyici olarak adlandırılmış.

asmalıtepe ve uyap beğendi.

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 24-01-2015 saat 19:00 Neden: Link eklendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 18:55   #812
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tozun dağıtılması kolay olmayabilir ancak dağılması (emilimi) daha kolay olmaz mı, fiyat kazanç olarak da bakarsak (etkinliği pelet ve toz olarak aynı ise) toz olanı almak mantıklı değil mi?
Pelet olan 1 ay içinde tamamen çözünüp toprağa karışıyor. Eğer yağmurlu bir havada veya çapalama yapmadan hemen önce atabilirseniz tabii ki toz olan daha mantıklı.

Benim ekim yaptığım alanlar parça parça olduğu için mart ayında tüm alana atıp ekeceğim yerleri sonradan parça parça çapalıyorum. Fide döneminde de sıvı olarak desteklediğim için nisan ayına kadar hepsi erimiş oluyor.

Bu gibi ürünleri herkesin mutlaka bahçesinde tarlasında kullanması gerekli diye düşünüyorum.

polemos, TCM, zeygen ve 3 kişi beğendi.
Eski 24-01-2015, 22:53   #813
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bu konu hakkında bilgim olmadığı için ne dersem yalan olacaktır. Buraya yeni konu açabilirsiniz.

Ayrıca:
Tohumdan Acer Palmatum Üretimi

Forumda bunun için çimlendirme yerine bitki gelişim düzenleyici olarak adlandırılmış.
Teşekkürler..verdiğiniz ilgili sayfaları çok okudum konuya rastlamadım. Konu Zengarden'in bilgilendirici sayfasında vardı.

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 16:27   #814
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Cumartesi günü 1100 litrelik torf-perlit karışımı hazırladım. 10 blog cocopeatı tek tek hümik asitli su ileaçtım. Bu yüzden 1 gün böyle geçti. Zor oldu ama tüm torf-perlit karışımı eşit düzeyde oldu.

Bugün 17 çeşit domates, biber tohumu ektik. Çarşamba günü kendimizden olan tohumlar bitecek ve paylaşımdan gelen tohumlara geçilecek. Yaklaşık olarak toplam 40 bin tohum ekildi. Tohum ekimi yarı olmasına rağmen şimdiden geçen senekine göre 2 kat arttı.

1 ay önce ektiğim haseki küpeleri çıkmaya başlamış. Çıkanları tohum kaplama ile kaplamıştım. Kaplamadığım alanda ise daha hiç bir çıkma belirtisi yok.

Eski 25-01-2015, 22:34   #815
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
SN. İsmail kuzucu.
paylaşımı okuyunca sormak istedim.
bende elimde olanlarla tohum ekmek için toprak hazırlamaya çalıştım.
daha eksiklerim var hindistan cevizi torfum kalmadı onu temin edersem hazır olacak.
ben sizden torfu humik asitle açıyorum demişsiniz ölçüsünü yazabilirmisiniz.

benim hazırladığım,da bahçe toprağı,çamların altından aldığımız humuslu toprak ve yanmış keçi gübresi karıştırıp eledim perlitte koydum.
başka sizce nasıl tohum çimlendirmeye uygunmudur.

YeniGine ve uyap beğendi.
efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 23:06   #816
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

1 blog torfa 50 ml koyuyorum. 5 kglik torf tam 19 litre su ile açılıyor. Bu suya ekleyip daha sonra torfun üzerine döküyorum.

Toprak harcınız yeterli aslında, torf almanıza dahi gerek yok. Keçi gübresi yanmış ise toprağı havalandırmaya yetecektir. Gübre konusunda keçi gübresi bir numaradır. Bu sene 5 römork aldık. Fideler daha kaliteli oluyor. (Çam yaprakları varsa fazla bu üründen kullanmayın yakıcı olabilir.)

Eski 25-01-2015, 23:29   #817
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
iyice eledim çam yaprakları kalmadı. keçi gübreside yazdan gelmişti kuru yanmış onuda elekten geçirdim. hepsini karıştırınca güneşe serip havalandırdım.
cevabınız için sağolun .
işleriniz kolay gelsin.

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 19:26   #818
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeege Mesajı Göster
iyice eledim çam yaprakları kalmadı. keçi gübreside yazdan gelmişti kuru yanmış onuda elekten geçirdim. hepsini karıştırınca güneşe serip havalandırdım.
cevabınız için sağolun .
işleriniz kolay gelsin.
Rica ederim, sizde sağolun. Geçen sene son dönemdeki tohumları sadece keçi gübresi ile yapmıştık. (Tohumları örtmek için sadece torf-perlit kullandık.) Sıcaklarda olmasına rağmen tohumların hepsi çıktı diyebilirim.

Name:  IMG_2082.jpg
Views: 972
Size:  72.5 KB

Eski 28-01-2015, 17:34   #819
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tohum ekimi bugünde devam etti fakat torf ve perlit bitti. Daha da ekilecek tohum çok, sanırım yerde yetmeyecek. Poşetlemeye yerde kalması lazım, bakalım nasıl bir yol bulacağız.

Isıtma filmlerini de koydum. Geceleri 15 dakika olmak üzere toplam 1 saat çalışacak. Dışarısı ile fide serasının içinde en az 6-7 derecek bir fark var. Sera içinde sera bu durumu çok etkiliyor. Geceleri sıcaklık 15-23 derecelerde. Gündüzleride bu civarlarda olduğu tohum ve gelişmeleri çok iyi olacak gibi.

YeniGine, Muda, aleydi ve 8 kişi beğendi.
Eski 30-01-2015, 20:00   #820
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
1 ay önce ektiğim haseki küpeleri çıkmaya başlamış. Çıkanları tohum kaplama ile kaplamıştım. Kaplamadığım alanda ise daha hiç bir çıkma belirtisi yok.
Aradan günler geçmesine rağmen kaplama yapılmayan tohumlardan hiç belirti yok. Sanırım geçen ki soğuk havalarda dondular.

Bugün tekrar haseki küpesi tohumu ektim. Bunlarla beraber en az 5 bin adet fide çıkacağını düşünüyorum. Bahçemiz seneye daha çok rengarenk olacak inşallah

Hafta sonu ise yıldız çiçeklerinin soğanlarını ekmeyi düşünüyorum. Soğanları tek tek ayırıp 7 cmlik saksılara, geliştiklerinde ise asıl saksılara almayı düşünüyorum.

Muda, aleydi, efeege ve 2 kişi beğendi.
Eski 30-01-2015, 20:11   #821
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
İsmail bey, yıldız çiçeklerinin yumrularını kesip, ayırıp dikerken ayrıntılı fotoğraf çekip paylaşabilirmisiniz?

Vegy beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 21:19   #822
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sn İsmail Allah kolaylık versin .Bu yıl ne yazık ki bütün bölgelerde don yaşandı . Sizin gönderdiğiniz haseki küpelilerinden ,bende birkaç tane ekmiştim . Bir ay önce hepsi çimlendi .zaten çimlendirirken sorun yaşamıyorum , büyütürken kaybediyorum .Umarım bütün hasekileriniz büyür ,çiçek açar ve o rengarenk güzelliği hep birlikte görürüz .kolay gelsin

telato beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 22:15   #823
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi telato Mesajı Göster
İsmail bey, yıldız çiçeklerinin yumrularını kesip, ayırıp dikerken ayrıntılı fotoğraf çekip paylaşabilirmisiniz?
Fotoğraf makinem serviste, geldiği zaman tabii eklemesini yaparım. Bu yüzden 2 haftadır fotoğraf eklemesi yapamıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sn İsmail Allah kolaylık versin .Bu yıl ne yazık ki bütün bölgelerde don yaşandı . Sizin gönderdiğiniz haseki küpelilerinden ,bende birkaç tane ekmiştim . Bir ay önce hepsi çimlendi .zaten çimlendirirken sorun yaşamıyorum , büyütürken kaybediyorum .Umarım bütün hasekileriniz büyür ,çiçek açar ve o rengarenk güzelliği hep birlikte görürüz .kolay gelsin
Kocaman bir aminn diyorum. İnşallah hepimiz için bereketli bir sezon olur. Gerçek yapraklar 4-5 adet olduğu zaman küçük bir saksıya alın, baharla birlikte direk yerine veya daha büyük saksıya ekin.

Haftada 1 defa bolca sulayın. Sonbahar yağmurları gelince, ilkbahara kadar çiçeği unutun. Bakmasanız bile hiç birşey olmuyor. Hasekiler dışarda seranın önünde duruyor. Saksıda olmasına rağmen hiç bir yaprağı zarar görmedi.

Eski 31-01-2015, 00:13   #824
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İsmail Bey, geçen seneden kalan torf mevcut, 200 lt. perliti 20 tl.ye aldım. Yanına cocopeat de eklesem mi (torfa göre daha hesaplı ancak sulandırırken sorun yaşar mıyım bilmiyorum) yoksa sadece torf ve perlit mi karıştırsam. Bu arada ikili veya üçlü karıştırırken oranları nasıl yapmalıyım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 00:30   #825
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tartes'ten mi aldınız? Fiyat çok iyi her karışımda kullanın derim. Tohum çimlendirme için torfa aynı oranda perlit ekleyebilirsiniz. Bitkiler geliştiği zaman saksı harcı için 2 torf 1 perlit oranı yeterli olacaktır.

Torf-perlit-keçi gübresi aynı oranda karışınca mükemmel bir karışım oluyor. Geçen sene küçük saksılarda iyi ürün yetiştirmiştim. Bu sene tüm ürünleri ayrı olarak saksılarda yetiştirip bilgi vermeyi düşünüyorum.

telato, samur, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 31-01-2015, 09:31   #826
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bayındırda Vanlı Ticaretten aldım elden. Tohum çimlendirmek için alıyorum. Ben bir blokta cocopeat alıp az da ondan ekliyeyim, denemiş olurum

Eski 31-01-2015, 11:31   #827
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Börtü böcek sesleriyle birlikte arılar

https://www.youtube.com/watch?v=DmXFCS7pet8

Eski 31-01-2015, 16:22   #828
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Bayındırda Vanlı Ticaretten aldım elden. Tohum çimlendirmek için alıyorum. Ben bir blokta cocopeat alıp az da ondan ekliyeyim, denemiş olurum
Perlit gibi onuda ucuza bulabilirsiniz. Bizim buraya gelene kadar bir o kadarda kargo ücreti ekleniyor.

5 kiloluk blog fiyatı 6-7 lira arası, 70 litre torf çıkıyor hemde. Sadece bu torf bile iyi bir çimlenme için yeterli.

TCM ve Vegy beğendi.
Eski 31-01-2015, 19:02   #829
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cocopeat blokları 8 tl ve ellerinde pek kalmamış.

Bu arada kovanların çoğunun maşallah ı var, popülasyon kalabalık. Artık işe yaramayan erkek arıları da öldürüp kapı önüne çıkarıvermişler. Bu sene bal sizden olacak anlaşılan

Evlendiğimizde ilk ev sahibimiz arıcıydı. Sayesinde birkaç sene arıcılık yaptık. Kovanların karşısına oturup arıların ahenk, çalışkanlık ve verimlerini seyretmek apayrı bir zevk.

ligustrum ve telato beğendi.
Eski 31-01-2015, 20:28   #830
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Blog başına 2 lira kârınız var, bu da süper bence. İlerleyen zamanlarda araba ile gidip almak daha kârlı olacak gibi duruyor.

Ben balından çok bahçeye etkisinden yanayım. Boş durup gezinseler bile fazlasıyal yeterli oluyorlar. Geçen sene kabak ve hıyarları hep en yüksek fiyattan verdik. Bittikten sonra bile gelip arayan oldu.

Onları izlerken işlerde artıyor orası ayrı bir dava. Çiçeklerin çok olduğu zaman yanlarına gidip izlemesi harika oluyor. İşleri bal olduğu için sizi umursamıyorlar bile.

aleydi, maya, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 31-01-2015, 20:47   #831
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Geçen gün lahana ve patlıcan köklerini çıkardım. Köklerde ki aşırı derecede olan solucanlar dikkatimi çekti. 40 cm ara ile her kökte 5-6 tane solucan. Soğuktan köklere saklanmışlar diye düşündüm. Sonradan sıra aralarından bel ile toprak aldım. Aynı solucan kümeleri buralarda da mevcut.

Bugüne kadar bahçede bu kadar solucan hiç görmemiştim. İlaçlamayı ve gübrelemeyi gerektiği kadar yapmak her türlü kâr sağlıyor sanırım.

Mart ayında toprak tahlili yaptıracağım, kalsiyum ve magnezyum hariç diğer tüm elementler iyi derecede olacak gibime geliyor.

Eski 02-02-2015, 12:54   #832
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Ve melisalar yeni filiz sürmeye başlar. Saksılara iyice toprak doldurup sulamalarını yaptım. 3 hafta sonra saksılarını torf-keçi gübresi ile birlikte değiştireceğim. Mart ayıyla birlikte fosfor gübresi takviyesi yapacağım.

Eski 07-02-2015, 16:35   #833
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Geçen sezon yetiştirdiğimiz hıyarların tohumdan hasada kadar olan görüntüleri..

https://www.youtube.com/watch?v=SLUjVzelRDU

Eski 08-02-2015, 15:12   #834
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Böğürtlen çelikleri. Her bir göz yeni bir fidan. Diğer fotoğrafları yakında ekleyeceğim.

Eklenti 532288
Yaptığım çelikler köklenmeye başlamış. Tutma oranı %95 oranlarında. Bazıları biraz derin kaçtığı için çürümüş.

1 metrelik daldan 15-20 adet fidan olacağını düşünürsek dünya kadar fidan yetiştirmek mümkün.

Eski 08-02-2015, 18:05   #835
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
İsmail bey, sayfanız hayırlı olsun. uzun zamandır siteye girmemiştim.sayfanızıbeğendim.faydalı bilgiler mevut. şu anda ilk 4 deyim.tohum kaplayıcıyı merak ettim.ilgili siteye girdim ama üye olamk gerekiyor. fiatı nedir bilginiz var mı ? teşekkür ederim

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 18:40   #836
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren Mesajı Göster
İsmail bey, sayfanız hayırlı olsun. uzun zamandır siteye girmemiştim.sayfanızıbeğendim.faydalı bilgiler mevut. şu anda ilk 4 deyim.tohum kaplayıcıyı merak ettim.ilgili siteye girdim ama üye olamk gerekiyor. fiatı nedir bilginiz var mı ? teşekkür ederim
Sayın fikreteren sayfama hoş geldiniz. İlginiz için teşekkürler. Elimden geldiği kadar bilgiler paylaşmaya çalışıyorum. Umarım faydası oluyordur.

500 grlık toz ürün 30 lira. Candem sayfasındaki numarayı ararsanız size yardımcı olacaklardır.

Fidelerin sağlıklı gelişmeleri için bunun gibi ürünler mutlaka kullanılmalı.

YeniGine, Vegy ve thunderon beğendi.
Eski 09-02-2015, 09:53   #837
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren Mesajı Göster
Burada istediğiniz ürün var. Fiyatı 30 tl.
Demnem Candem Gübre - Tohum Kaplama Preparatı | 30,00 TL | Demnem Organik Gübre Candem - Tohum Kaplama Preparatı

Bu ürünü ben de merak ettim. Denemek lazım, sonuçta kaplı tohumların çimlenme kabiliyeti daha yüksek oluyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 10:58   #838
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kargo ücreti çok fazla çıkıyor maalesef. 25 kg. lık toz leonarditin fiyatı 15 tl. kargo da 15 tl.

Eski 09-02-2015, 11:29   #839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Merhaba,bahçemin her tarafını kaplayan kiraz filizlerinden nasıl kurtulabilirim?

Eklenen Resimler

doktor2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 14:30   #840
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Kargo ücreti çok fazla çıkıyor maalesef. 25 kg. lık toz leonarditin fiyatı 15 tl. kargo da 15 tl.
Ki bu yüzden bayilerde var.

Candem Organik Gübre | Konya

Etiketler
gelecek tarımda, geleneksel tohum, sera yetiştiriciliği, solucan gübresi, ticari üretim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024