agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2016, 15:25   #361
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bu yıl ektiğim süsenlerin ilki açtı. Hepsi farklı renkte olacak.
Bunun rengi arkadaki clematis ile çok uyumluymuş.

Eklenen Resimler

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 15:26   #362
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Tohumdan sadece 3-5 kök olarak yetiştirdiğim kosmoslarda ilk çiçekleri verdi.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 15:28   #363
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bir çok farklı tür clematis ekmiştim. Bazısı yaşamadı. Açanların ilk çiçekleri hep birbirine benziyor sanki. Oysa farklı türdeler eminim. Ben ayıramıyorum herhalde.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 15:30   #364
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Taner Bey'in balkonunda görünce biz de balık alalım dedik.
Sayın abk; balıklar ve havuzlar hakkında çok bilgim yok balıklarınız çok güzel yaz kış oradamı kalacak ayrıca nasıl havuzun suyunu nasıl değiştirneyi düşünüyorsunuz ayrıca suyun oksijenini nasıl ayarlıyacaksınız?

gilan, abk, YeniGine ve 2 kişi beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 15:31   #365
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Geçen yıldan kalan bodur aslanağzı. Bunun sayısını artırmalıyım. Bir ekip her yıl çiçeklenen bitkileri seviyorum ben.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 15:34   #366
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın abk; balıklar ve havuzlar hakkında çok bilgim yok balıklarınız çok güzel yaz kış oradamı kalacak ayrıca nasıl havuzun suyunu nasıl değiştirneyi düşünüyorsunuz ayrıca suyun oksijenini nasıl ayarlıyacaksınız?
Sayın dongyul, Japon balıkları oldukça dayanıklıdır. Oksijen yeterli gelmediğinde suyun yüzeyine çıkarak da oksijen alabilirler. Bir çok kişi küçük fanuslarda japon balığı besliyor. Soğuğa da bir çok balıktan daha dayanıklıdırlar. Ama kış dönemi eve almayı düşünüyorum.

Eski 24-05-2016, 15:41   #367
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Sayın dongyul, Japon balıkları oldukça dayanıklıdır. Oksijen yeterli gelmediğinde suyun yüzeyine çıkarak da oksijen alabilirler. Bir çok kişi küçük fanuslarda japon balığı besliyor. Soğuğa da bir çok balıktan daha dayanıklıdırlar. Ama kış dönemi eve almayı düşünüyorum.

Şuan sizi çok kıskandım bende mi yapsam bir havuz bir de japon balığı alsam içine havuza pirinç de ekebilirim ^^ kafamda bir sürü proje canlandı şimdi ^^

gilan, abk, YeniGine ve 3 kişi beğendi.
Eski 24-05-2016, 16:28   #368
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Şuan sizi çok kıskandım bende mi yapsam bir havuz bir de japon balığı alsam içine havuza pirinç de ekebilirim ^^ kafamda bir sürü proje canlandı şimdi ^^
Zaten bu sitede birbirimizin hayal gücünü tetikliyoruz. Ya da birbirimizin kanına giriyoruz mu demeliydim.
Bence deneyin, çokta güzel olacaktır. Ama benim gibi plansız dalmayın. Havuz küvetimi kalekim ile kaplayacaktım ya, malesef beceremedim. Etraf bitki dolu. Ben işin acemisiyim. Harç parçaları çiçeklerin üzerine düşmeye başladı. Bitkileri ezmemek için küvete de yaklaşamadım. Sonuç olarak; vazgeçtim. Yan kenarlarına kayrak taşı koyarak görüntüyü toparlamaya çalışacağım.

Eski 24-05-2016, 16:42   #369
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

İlk fotograf VINCA major Variegata yani alacalı Cezayir menekşesi.

İkinci fotograf ise Calystegia hederacea Flore Pleno, bir sabah sefası deniyor ama bildiğimiz sabah sefalarından değil. Calystegia hederacea Flore Pleno invaziv bir tür olarak biliniyor, o yüzden ayrı bir saksıya vinca ile birlikte ektim.
Açıkçası yaprak yapısını internette gördüğüm fotograflardaki bitkinin yapraklarına tam olarak benzetemedim. Büyüdükçe benzeyecektir diye umut ediyorum.
Bu iki sarmaşığı ektiğim galvaniz saksılar için de bir karar vermeliyim. Ailem eskiden mandıracılık yapardı. O dönemden kalma iki süt güğümünü saksı olarak kullanıyorum. Şekli, yapısı çokta estetik bence. Ama daha önceleri kireç ile boyanmışlar. Yer yer kireç dökülmüş. Tamamını çıkarmakta çok emek ve zaman isteyecek. Bu haliyle mi bırakmalıyım, ya da bazı yerleri kireçliyken bazı yerlerine kırmızı boya mı sürmeliyim? (Üç kuruş fazla olsun ille de kırmızı olsun modundayım hala. )

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 16:55   #370
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Zaten bu sitede birbirimizin hayal gücünü tetikliyoruz. Ya da birbirimizin kanına giriyoruz mu demeliydim.
Bence deneyin, çokta güzel olacaktır. Ama benim gibi plansız dalmayın. Havuz küvetimi kalekim ile kaplayacaktım ya, malesef beceremedim. Etraf bitki dolu. Ben işin acemisiyim. Harç parçaları çiçeklerin üzerine düşmeye başladı. Bitkileri ezmemek için küvete de yaklaşamadım. Sonuç olarak; vazgeçtim. Yan kenarlarına kayrak taşı koyarak görüntüyü toparlamaya çalışacağım.

Sanırım birbirimizin kanına giriyoruz. Şuan hunharca düşünüyorum ama bulamıyorum nereye yapsam nereye kondursam bahçemin her yeri dop dolu. 1 metrekarelik bile yer yok.

Su kaplumbağalarım var belki 10 yaşındalar onlar içinde havuz yapmak istiyordum ancak uygun yer bulamıyordum. Acaba su kaplumbağaları Japon balıklarına zarar verir mi?

Küvet değilde hemen hemen 1 metre derinliğinde 1.5 metre genişliğinde bir havuz düşünüyorum ya taştan ya da plastik de olabilir biraz kafamı çalıştırsam yapabilirim...

ilk işim yer açmak olacak ^^

Eski 24-05-2016, 17:01   #371
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu da bir sarmaşık ortanca türü; HYDRANGEA seemani x petiolaris Semiola inovalaur. Sarmaşık ortancalar ilk yıllarda pek gelişme göstermiyor. Öncelikle köklerini geliştiriyorlar. Daha sonraki yıllarda üst kısım hızla gelişiyor. Ben yeni aldım bu türünü. Bu haliyle hiçte sarmaşık gibi durmuyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 17:06   #372
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
.... biraz kafamı çalıştırsam yapabilirim...

^^
Bir an bile şüphe duymadım. Eminim, yapabilirsiniz.

Alan küçük olursa kaplumbağaların zarar verme ihtimali artar. Mesela akvaryumda bir arada olmaları imkansız. Kaplumbağalar balıkları özellikle küçük olanları yer. Ama bir havuzda olabilir diye düşünüyorum. Balıklara saklanabilecekleri alanlarda hazırlayınca, ilk anda bir kaçı gitse bile bir süre sonra bir denge oluşacaktır.

Eski 24-05-2016, 17:11   #373
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Çikolata sarmaşığı (AKEBIA quinata). Tek tür olarak ekince meyve vermiyormuş diye okumuştum. Yani tohumda vermiyor. Ben sadece bu türünü bulabildim.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 19:47   #374
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Betaların su yüzeyine çıkıp nefes aldıklarını, bu nedenle (ne yazık ki) bardakta bile beslendiklerini biliyorum, ama japon balıklarının bu özelliğini hiç duymamıştım. Bir karışıklık olmasın?

Kapı çok güzel oluyor. Ben sanırım bir ton daha koyu, bordomsu kırmızıyı tercih ederdim ama bu hali de çok çarpıcı, çok güzel.

(Bu arada ben hala rengini seçip de bir şemsiye alamadım. )

Süt güğümleri çok orjinalmiş, bayıldım. Bence bu halleri güzel. Tümden kırmızı da güzel olur ama yarı kireç yarı kırmızıyı güzel göstermek biraz zor geldi bana. Daha doğrusu ben genelde böyle yapmaya kalktığım şeylerde sonucu beğenmiyorum. Bir şekilde aklımdaki renklerin birbirine geçişli halini yansıtamıyorum.

Clematislerde etiket karışıklığı olmuş olabilir. Özellikle Bauhaus'tan alınanlarda vaktinde bu sorun çok yaşanıyordu.

Süsenin rengi de harikaymış.

abk, YeniGine, dongyul ve 3 kişi beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 21:22   #375
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
Alıntı:
Japon balıkları kışı dışarda geçiremez. Benim koi lerim vardı. Onlar buzun altında kışı geçiriyor. Her biri bir karıştan büyük olmuştu. 4 yıl yaşadılar, sonra sanırım hastalandılar, öldüler.

tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 21:22   #376
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Betalar kadar degilse de Japon balıkları da bir sekilde idare edebiliyor.
Kapıyı acikcasi ben de bordomsu bir kirmizi olarak planlamıştım. Ama kutudaki boya bu renkti. boyayinca fena da gelmedi. Bir kat daha boyasından sonra kenarlarını boyayacağım.
Clematisleri Bauhausta da dahil olmak uzere bir kac farkli yerden aldım. Hepsi ayni yerden tedarik ediyorsa, gercekten de etiket karışıklığı olabilir. Biraz daha bekleyip gelecek yil hepsinin çiçeğini gormek istiyorum. Bazen ilk çiçekleri sonrakine benzemeyebiliyor.

Eski 24-05-2016, 23:50   #377
Ağaç Dostu

tarla kuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2012
[QUOTE=abk;1464141]1:1 oranıyla perlit ve çimento karıştırarak yaptığım saksı. İlk denememe göre daha sağlam. Ama daha ağır ve rengi de beton rengi. İlkinin doğallığı yok bunda. Çimentoyu biraz daha azaltıp 1:1,5 oranlarında deneyeceğim bir sonrakinde.[/Q

Torbadan çıkarttıktan (tam kurumadan) sonra sert tel fırça ile fırçaladınız mı? Fırçalamayınca üzerinde çimento tabakası oluyor ve taş görünümü olmuyor.

tarla kuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 00:22   #378
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili abk balıkların, yeni çiçeklerin hayrlı olsunlar inşallah. Hepsi çok güzeller, gönlüne sağlık.

Ben de sevgili tarlakuşunun koilerinden bahsedecek idim, sağolsun kendisi bilgilendirmiş zaten. Rastgelsin inşallah...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 00:31   #379
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

[QUOTE=tarla kuşu;1464268]
Alıntı:
1:1 oranıyla perlit ve çimento karıştırarak yaptığım saksı. İlk denememe göre daha sağlam. Ama daha ağır ve rengi de beton rengi. İlkinin doğallığı yok bunda. Çimentoyu biraz daha azaltıp 1:1,5 oranlarında deneyeceğim bir sonrakinde.[/Q

Torbadan çıkarttıktan (tam kurumadan) sonra sert tel fırça ile fırçaladınız mı? Fırçalamayınca üzerinde çimento tabakası oluyor ve taş görünümü olmuyor.
Evet fircaladim. Belki daha hızlı kurudugu icin belki de çimento fazla oldugu icin görüntü pek hoş olmadi. Gecen sefer torfta koymuştum icine. Bu kez yok denecek kadar az koydum, belki de o yuzden dogal gözükmedi.

Eski 25-05-2016, 00:34   #380
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili abk balıkların, yeni çiçeklerin hayrlı olsunlar inşallah. Hepsi çok güzeller, gönlüne sağlık.

Ben de sevgili tarlakuşunun koilerinden bahsedecek idim, sağolsun kendisi bilgilendirmiş zaten. Rastgelsin inşallah...
Tesekkur ederim sevgili Yeni Gine.
Koi daha uygun olurdu, hem daha dayanıklı hem de daha buyuk. Japon balıklarını havuzda goremiyoruz bile, oyle küçükler. Buralarda koi bulmam zor olacagi icin mecburen Japon balığı aldım.

Eski 25-05-2016, 12:53   #381
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Sarı coreopsis (kız gözü) çiçeği açmaya başladı. Güneşli bahçelerde daha erken açmış benim bahçede yeni açıyor. Tüm yaz çiçekli, bakımı zahmetsiz, her yıl daha genişliyor. Üzerinde bir sürü tomurcuk var.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2016, 21:36   #382
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu kadar olur.

Dün iş yerimin kampüsünde dolaşırken coreopsisleri görünce senin ”bir kere ekip devamlı açan çiçekleri çok seviyorum” dediğin aklıma gelmişti. Fotoğrafını çektim, bunu abk'ya göndermeliyim demiştim. Bugün bir baktım ki sen benden bir adım öndeymişsin zaten.

Name:  IMG_4596.jpg
Views: 468
Size:  40.3 KB

Eski 25-05-2016, 22:18   #383
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Bu kadar olur.

Dün iş yerimin kampüsünde dolaşırken coreopsisleri görünce senin ”bir kere ekip devamlı açan çiçekleri çok seviyorum” dediğin aklıma gelmişti. Fotoğrafını çektim, bunu abk'ya göndermeliyim demiştim. Bugün bir baktım ki sen benden bir adım öndeymişsin zaten.

Eklenti 614454
Bu fotograftaki sanki bir coreopsis tarlası gibi. Ben kirmizi renkli coreopsis tohumu aldım bu yil ama cimlendirmeyi beceremedim. Evimin konumu tohum cimlendirmeye cok uygun degil sanırım. ( Boyle yazmak, ben beceremedim demekten daha iyi oluyor. )

gilan, YeniGine, TCM ve 2 kişi beğendi.
Eski 25-05-2016, 23:20   #384
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Evimin konumu tohum cimlendirmeye cok uygun degil sanırım. ( Boyle yazmak, ben beceremedim demekten daha iyi oluyor. )
Ben bu duruma yüzde yüz katılıyorum. Ortamın uygunluğu inanılmaz fark ediyor. Ankara'da bir türlü tohum çimlendirmeyi beceremezdim. İçeride tutsam ışık almaz, dışarıya koysam soğuktan olmaz...

Tohum için ya hazır sıcaklık-ışık veren düzenek lazım ki ona maddi kaynak ayırmak zor; ya güneye bakan geniş kenarlı bir pencere lazım; ya da Antalya/Mersin civarında oturmak lazım.

Eski 26-05-2016, 01:24   #385
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Eski evimden bu kadar çimlenmeme sorunu yasamazdim. Güneye bakan pencereler vardi, yaninda kalorifer. Ne ısı sorunu olurdu ne gunes. Bu evimde camlar yere kadar ve zemin soguk olabiliyor cunku giris kat. Pencereler doğuya bakiyor. Cimlendirdiklerim gunes yetersizliğinden incecik ve uzun olup cabucak bozuluyor. Bundan sonra tohum almamaya karar verdim. Bosuna masraf yapıyorum. Evin dağınıklığını saymıyorum bile.

Düzenleyen abk : 26-05-2016 saat 11:19
Eski 26-05-2016, 11:26   #386
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Eski evimden bu kadar çimlenmeme sorunu yasamazdim. Güneye bakan pencereler vardi, yaninda kalorifer. Ne ısı sorunu olurdu ne gunes. Bu evimde camlar yere kadar ve zemin soguk olabiliyor cunku giris kat. Pencereler doğuya bakiyor. Cimlendirdiklerim gunes yetersizliğinden incecik ve uzun olup cabucak bozuluyor. Bundan sonra tohum almamaya karar verdim. Bosuna masraf yapıyorum. Evin dağınıklığını saymıyorum bile.
Ben tohum çimlendirmede geç kaldım bu sene. Yine de zinnia çimlendi mesela, o da en kolay olanlardan Seneye elimdeki tohumları kışa girerken bir saksıya ekeceğim, çıkan çıksın.
Coreopsis de çok sevimli maşallah, bizim bahçedeki henüz açmadı. Hem zaten Eskişehir'e geç gelir bahar, olsun

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 14:49   #387
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kaç mesajdır bakıyorum bir 'coreopsis' tir gidiyor. Biraz araştırınca gördüm ki 'sedum' gibi maşallah; kuraklığa, dona, buza, ilgisizliğe dayanıklı diye yazıyor. Tam yaylaya, yani bana göre. Etkinlikte tohumlarını paylaşırsanız seneye ben de ekerim artık

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 15:23   #388
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Kaç mesajdır bakıyorum bir 'coreopsis' tir gidiyor. Biraz araştırınca gördüm ki 'sedum' gibi maşallah; kuraklığa, dona, buza, ilgisizliğe dayanıklı diye yazıyor. Tam yaylaya, yani bana göre. Etkinlikte tohumlarını paylaşırsanız seneye ben de ekerim artık
Tabii ki paylaşırız. Siz isteyin yeter ki.

Eski 30-05-2016, 13:31   #389
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Yeni aldığım, bahçeme gitmeyi bekleyen peru zambağı. İstanbul'da kışı dışarıda geçirdiğini yazmış olan arkadaşlar var. Umarım benim çiçeğim de kışı köyümde geçirebilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen abk : 30-05-2016 saat 17:20
Eski 30-05-2016, 13:35   #390
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Ben sanki bu bitkiyi biliyorum. Yaprakları çok güzel. Pinterestte bir fotografta gördüğüm bitkiye benziyor. O fotograftaki bitki Lamiaceae familyasındandı. Satıcı bunun yaprak güzeli olduğunu söyledi. Sizce nedir bu?
( Sayın Muda sayesinde Plectranthus coleoides olduğunu öğrendim. Buraya da not düşeyim de unutulmasın.

Eklenen Resimler

Düzenleyen abk : 10-06-2016 saat 15:49

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024