agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni520Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2009, 22:04   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2009
eyakut / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Samsun

Bahçenin büyüklügü :155 m2 Çim alan,45 m2 sebzelik,25 m2 çiçeklik.

Güneş, rüzgâr vb koşulları : Güneş bahçeyi gün boyu geziyor,Bafra cephesinden esen karayele sırtmızı verdiğimiz için rüzgar sorunu yok.

Bölgenin soğuğa dayanıklılık haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü : Yazlık

Bahçenin geçmisi hakkında bilgi verir misiniz? Kac yildir sizde? Önceki hali nasildi? : Ev 2002 yılında yapıldı,bahçe ise 2003 yılında çimlendirildi ve genel bölgelere ayrıldı (çiçeklik,çim alan,sebzelik) Arsa alındığında yabani böğürtlenlerle kaplıydı ve temizlenmesi oldukça zor oldu.

Baslangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : İlk yıl sadece bahçeye toprak dolduruldu ve tesfiyesi yapıldı.Bahçenin dizaynı tamamen bana ait ve profesyonel yardım almadım ama almam gerektiğini her bahçeye çıktığımda tekrar tekrar hatırlıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar : Sebzelik ve bahçeye hakim konumdaki veranda.

Bahçe icin bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bir gün bahçeyi komple yeni baştan yapma cesaretini kendimde bulursam doğal taş ,bitki ve ahşap haricinde başka hiçbir malzeme kullanmayacağım.Küçük bir süs havuzu eklemeyide unutmamalı.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi: Baston güller,mavi mazı,kırmızı acer palmatum,gül ibrişim akasya,limon ağacı,portakal ağacı,clematis,begonvil,madagaskar yasemini,phoenix,palmiye,ortanca.

Özellikle ilgilenip yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Begonvil ve baston güller...

Varsa cok özel bir bitkinizin adı : Tüm bitkilerim benim için özel.

Üretim, çoğaltma yapiyor musunuz? : İlk denememi bu sene yasemin çelikleri ile yaptım umarım başarılı olurum.

Bahçedeki su durumu ve sulama kosullari nasıl? : Yaklaşık sekiz metreden çıkardığımız kuyu suyumuz bol.Bahçenin yapımı esnasında gerekli tüm sulama sistemi yapıldı.

Su tasarrufu icin neler yapıyorsunuz? : Karadeniz bol yağış aldığı için ve kuyu suyu kullandığımızdan dolayı şimdilik tasarrufu pek düşünmedim.

Kompost yapıyor musunuz? : Samsunda kompost kabı yok, Ankara bauhauseda bulunduğunu öğrendim. Temin eder etmez başlamayı düşünüyorum.

Bahçenizde yaptıgınız hatalar oldu mu? : Olmaz mı Yanlış bitki ve yer seçimleri en önemli yaptığım hatalar. Mesela begonvilimi kuzey cephesine koymam çok büyük bir hata idi,çok çiçek açmasa da bana rağmen sağlıklı

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeyi iyi ki sade yapmışım. Bahçesi olan bir ev sahibi olmak çok güzel bir duygu. Bu duyguyu herkesin sağlıkla,sevgiyle yaşaması dileklerimle...

Eklenen Resimler

intibah, abk, Hülya ve 16 kişi beğendi.

Düzenleyen eyakut : 13-10-2011 saat 23:31
eyakut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 22:23   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ne kadar güzel bir yerde eviniz var, Maşallah. Güle Güle, sağlıkla, huzurla, neşeyle dolu günler geçirmenizi dilerim.

15' e kadar güneş alan yeri Gül bahçesi yapsanız nasıl olur?

Pergolanın ayakları sarmaşık istiyor Birisine 2-3 renkli Clematisler, birisine "Yasemin", en soldaki köşeye de ileride balkon demirlerine kadar çıkacak iri çiçek açan bir "Sarmaşık Gül" fena olmaz diye düşündüm.

Son fotoğraftaki güllere bayıldım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 00:10   #3
Ağaç Dostu

Tüm iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim sayın limon.Son fotoğraf baston gülden,ilkbahar sürgünleri her zaman muhteşem oluyor.Bir hafta önce beyaz çiçekli yasemin siparişi verdim,bekliyorum.İlk resimde yağmur iniş borusunu kamufle etmek için diktiğim begonvilin önündeki ayağın altına dikip oradan ayağa sarmayı planlıyordum.
Sizinde çok emek verdiğiniz belli olan bahçenizi favorilerim arasına hemen aldım.Sağlıkla ve sevgiyle yaşayın bahçenizde.Clematisleri hemen araştırayım...

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2009, 00:25   #4
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Hoşgeldiniz bahçeniz çok güzel sağlıklı mutlu günler geçirmenizi dilerim. Baston gülünüz çok güzel bir an gerçek gül'mü acaba diye düşündüm)

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 14:25   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Öncelikle eviniz ve bahçeniz çok güzel. Çimler de çok bakımlı
Gül ve sarmaşık önerileri gerçekten çok iyi fikirler.

Gölge alanlara ortanca dikebilirsiniz, karadeniz ikliminin çiçeği zaten
Güneş alan bir yere de oya ağacı çok yakışır, yaz boyu da çiçek açar.
Pergolaya sıra sıra saksılarda renk renk sardunyalar çok yakışır.

Begonvilin olduğu bölmeyi de bence çiçeklik yapabilirsiniz, o aradaki çim çok kullanılmıyordur sanırım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 21:13   #6
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Çimleriniz ,gülleriniz çok güzel.Ama begonvilin yeri beni düşündürdü.Yağmur borusu eğer
görünen yerde sonlanıyorsa begonvil için sağlıklı olmaz çünkü begonvil suyu çok sevmez.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 21:25   #7
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Hoşgeldiniz.siz buna mı acemice diyorsunuz.ne güzel sade.güle güle oturun.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 22:50   #8
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sn Eyakut, eviniz de bahçeniz de çok güzel, sevdiklerinizle birlikte, sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmenizi dilerim. Siteyi takip ettikçe ve bu konuda deneyimli dostlar tarafından yardım aldıkça kısa bir süre sonra bahçenizin daha da güzel olacağına eminim. Ben de size ortancayı öneririm.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 22:53   #9
Ağaç Dostu

Tüm iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.Dilerim benimkinden daha güzel ev ve bahçe sahibi olursunuz.
Beyaz çiçekli yasemin geldi ve begonvilin önündeki ayağa dikildi.Yolda biraz yıpranmış umarım ilgi ve bakımla hemen toparlar.Garajın sağ tarafında dikildiğinden beri (3 yıldır)hiç budamadığım ortancalarım var adet olarak fazla ama ebat olarak küçük görünüyor çiçekleri; sanırım yine mavi,mor ve lila açacaklar...

ortancalardan birkaç resim,

Eklenen Resimler

intibah, abk, almira ve 6 kişi beğendi.
Eski 09-06-2009, 09:50   #10
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Aklın yolu birdir, ne güzel, ne hoş sizin zaten ortancalarınız varmış. Güle güle büyütün ama iyice açmış hallerini fotoğraflayıp bize de gösterirsiniz değil mi?

Eski 09-06-2009, 10:20   #11
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçeniz üzerine resim yapmaya hazır bir fon kartonu gibi geldi bana.

Ağaçlarınız, gülleriniz çok güzel.

Benim de birkaç önerim olacak ama aslında bahçe yapma, şekillendirme kişisel zevke, isteğe, yaşama biçimine ve koşullara bağlı bir şey biliyorum.

Temelde bahçenizin harekete, bitki gruplarına ve düzenlemelerine ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Kırmızı yapraklı akçağaç bana çok ortada kalmış gibi geldi. Onun çevresine farklı renkte ve tercihen bodur bir iki bitki koyup, çevresinde bir adacık oluşturursanız güzelliğini daha çok ortaya çıkarabilirsiniz.

Bahçe duvarının köşelerinde de bitki kümeleri yapıp -örneğin arkada yeşil sedir, önde daha alçak başka bitkiler gibi, isteğinize göre çok seçeneğiniz olabilir- hem bahçenin sert çizgilerini yumuşatabilirsiniz hem de seyirlik köşeler elde edebilirsiniz.

Duvar diplerini de bölgeniz için uygun bitkilerle kapatırsanız çimin yeşilliği ortada, sınırlanmış gibi kalmaz.

Yazlıkta bir komşumuz palmiye altına mevsimlik çiçeklerden bant yapmıştı ve hoş görünüyordu.

Bakmanız için ilk aklıma gelenler: mugo, lavanta, adaçayı, alacalı taflan, belki bir köşede iğde ya da salkım söğüt, kırmızı yaprakları ile berberis.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 12:10   #12
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Bahçeniz ve eviniz çok güzel, özellikle gülleriniz harika. Bahçe duvarı kenarlarına bitki gruplandırma fikrine katılıyorum. Biraz daha renklenmiş olur bahçeniz. Garaj kısmındaki boş alana sanırım araç giriş-çıkışı yapıyorsunuz, eblki de boyları çok uzun olmayacak çiçekler ekseniz, araç hareketinden zarar görmemiş olurlar. Gazenyalar mesela güneşi çok severler.

Bu güzel bahçeye bir kameriye çok yakışır diye düşündüm. Dilerseniz kameriyenizi de sarmaşık güllerle sarabilirsiniz. Güler Hanım'ın bahçesine bakarsanız harika bir kameriyesi vardır.

Ben de sarmaşık olarak, passiflora önermek istiyorum. Değişik türleri var, bazılarının meyvesi de yeniyor. Harika çiçekleri var. Yaprak dökmeyen çeşitlerden seçerseniz her zaman yeşil şahane çiçekler açan bir sarmaşığınız olacaktır.

Ortancaları Şubat sonunda derin budarsanız, bir sonaki çiçeklenmede daha büyük çiçekler açacaktır. Hiç budama yapmadığınızdan çiçekler küçük ama sayıca çok. Tabii tercih meselesi.
Ben bir de evin arkasını merak ettim Orada gizli bir sebze bahçesi mi var acaba? Yoksa da yakışır diye düşünüyorum.

Bahçe kapısı girişinden evin girişine giden yolun iki yanına da sıra boyunca çiçeklerle renklendirirseniz, şahane görünecek sanki.

Düzenleyen Koyu yeşil : 09-06-2009 saat 12:12 Neden: ek
Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 12:52   #13
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Verandanızın kenarlarına ve aşağısına saksılar içinde sardunya ve cananlar yetiştirseniz çok yakışır.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 00:25   #14
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın gilan,nurcanaybay(su borusu kak çukuruna bağlı),fikreteren.
Sayın gilan,sizin fikrinizi şöyle geliştirdim; pergolanın etrafını ferforje ile çevirip(uzun süredir düşünüyorum) ferforjenin içinde halkalar ve dikdörtgenler bırakıp onlara saksılar koysam içinde rengarenk ve kokulu çiçekler
Teşekkürler M.Sema,****** ortancaların açmış hallerini paylaşırım;ortancalar benimde favori çiçeklerimden biridir.
Hareket ve duvar dipleri ile ilgili önerilerinizi değerlendireceğim sayın sabah.Hatta seracımda varsa tavsiye ettiğiniz bitkiler,tüpte ya da saksıda bahçeye getirip yerleştirerek genel görüntüye bakarak değerlendirmeyi düşünüyorum.
Tüm önerilerinizi not alıyorum başlarına isim ya da nicklerinizi yazarak.
Bundan 1-2 yıl sonra ortaya çıkan bahçeye bir ağaçlar.net ortak çalışması başlığı bile açabiliriz,ben fotoğrafların hepsini arşivliyim.
Teşekkür ederim sayın Koyu yeşil,basamak derinliğinde dikdortgen bir saksı bulabilirsem neden olmasın.Seracımda çok güzel renklerde bodur güller var.Sizin fikrinizin peşine hemen aklıma onlar geldi.Verandaya bu kadar yakın olacakken ah birde kokulu gül olsalardı ne güzel olurdu.
Bu güzel dilekleriniz ve fikirlerinizi okudukça ben her fırsatta bahçeye kaçıp harıl harıl çalışıyorum.Sizlerin verdiği güzel fikirleri kafamda tasarlamaya başladım.Bahçenin sağ en köşesinde fotoğraflarda görünmeyen tacının 3/2 si yolda 3/1 i bahçede olan bir gül ibrişim akasya var resimlerini çekince hemen paylaşacağım.Garajın sağındakı boşluğa bir kaya bahçesi yapsak,bodur ağaçlar hatta bonzai ebatlarına inebilsek etraflarına çok yıllık ya da yıllık çiçeklerle kuşaklar yapsak.Kayalarla yükseltiler versek,aralarına belki lavanta dikebiliriz ya da hiç çiçek sokmadan sadece çeşitli renklerde bodur bitkilerle çalışsak...
Fikirlerinizi ve önerilerinizi kafamda canlandırıp bahçedeki görüntülerini kafamda canlandırıyorum.Giriş kapısının üzerine kemer yaptırmamıştım taki eflatun renkli begonvili görene kadar.Sanırım bir begonvil daha alıp giriş kapısının yanına dikip kemere sardırıp o rengi gözümün önünde tutmalıyım.
Siteye üye olup okumaya başladıktan sonra bahçemle tekrar ilk günlerdeki gibi ilgilenmeye başladım.Yaptığınız bahçeler,teraslar,balkonlar gerçek bir görsel keyif herkesin ellerine sağlık...
Turf-set geldi ve çimleri biçip suladıktan sonra uyguladım.Bu arada limon ve portakal ağaçlarımda beyaz sinek;begonvilimde ise mini siyah sinek var, hepsiyle mücadele sitedeki verilmiş bilgiler ışığında başlamıştır.

Eski 10-06-2009, 00:44   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın Eyakut, bahçeniz çok güzel. agaclar.net'i bir iki ay okuyun eminim bitki türleriniz 100'ü bulur.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 01:30   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Eviniz de bahçeniz de çok güzel. Güle güle oturun.
Dervişin fikri neyse, zikri de öyle olurmuş derler ya.....benim de gözüm hemen çimlerinize kaydı.
Çimin içine ektiğiniz onca ağaç, bu sulamaya ne kadar dayanır? Çim hergün sulanır, bu ağaçlar bu kadar su isterler mi?
Bence daha küçükler, önlemlerini şimdiden rahatça alabilirsiniz.

Pergola direklerine, yaz-kış yeşil yaprağını muhafaza eden yasemin çok yakışır, mis gibi de kokar.
Zenfree'nin dediği gibi, bahçelerde biraz dolaşın, çok fikir edinirsiniz.
Kolay gelsin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 21:19   #17
Ağaç Dostu

Ortancalar açmaya başladı renkleri mavi ve tonları...

Eklenen Resimler

intibah, abk, almira ve 11 kişi beğendi.

Düzenleyen eyakut : 24-06-2009 saat 23:55
Eski 23-06-2009, 21:28   #18
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sn.eyakut 1. mesaj son eklentideki gül gerçekten muhteşem.İlk bakışta yapma gibi duruyor.Maşalla ne kadar güzel açmış.Rengi de çok hoş.Güle güle büyütün.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 11:18   #19
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ortancalar muhteşem ,içim gitti

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 11:23   #20
Ağaçsever

ginkgo biloba's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Maşallah hepsi çok güzeller.

ginkgo biloba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 14:56   #21
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sn Eyakut ortancalarınız çok güzel açmış, paylaştığınız için teşekkürler.

Eski 24-06-2009, 17:15   #22
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
Ortancaların açma zamanımı ne heryerde ortanca görüyorum

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 00:00   #23
Ağaç Dostu

Ziraat mühendisi olan komşumun tavsiyesi üzerine doğu karadenizden getirtilen havyar gibi siyah ve organik çürüntüsü bol bir toprağın eseridir ortancalar. Birkaç gün sonra yakın çekimlerle o nefis renkleri sizlerle paylaşacağım...

Eski 25-06-2009, 00:07   #24
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
sayın eyakut bahçeniz Samsun'nun neresinde

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 00:09   #25
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
FoToğraf istiyoruz

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 18:59   #26
Ağaç Dostu

Fotoğraflar kısa zamanda yüklenecek şu anda şehir dışındayım.

Sn fikreteren bahçem Altınkumda denize 100 metre mesafede.Samsuna döner dönmez sizinle bağlantı kuracağım. Bahçenizdeki çeşitlilik ve ambians çok güzel,tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Eski 19-07-2009, 11:10   #27
Yeni Üye

ÖzgünVadi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Valla, ortancalarınız gerçekten enfesmiş.. Nazar değmesin.

Paylaşım için teşekkürler.

ÖzgünVadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 22:20   #28
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Sn Eyakut eviniz de bahçeniz de çok güzel ve temiz görünüyor arkadaşlarımın önerilerine katılıyorum (ne de olsa onlar daha tecrübeliler) .bahçenizin yeni resimleirini bekliyoruz, şimdiden elinize sağlık, güle güle oturun inşaallah.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 22:49   #29
Ağaç Dostu

Sağlık sorunlarım nedeniyle hem bahçemi hem burayı çok aksattım. Bahçeden uzak kalınca doğal olarak bahçede sorunlar olmuş. Tabi ki bunun yanında çok güzel gelişmelerde olmuş,yeni resimlerle paylaşalım...

İkinci resimdeki japon akçaağacım aldığımda kırmızı renkti şimdi neredeyse yemyeşil oldu nedenini bilen açıklarsa çok sevinirim.

Üçüncü resim bu baharda diktiğim yasemin yerini çok sevdi hızla gelişiyor.Yaklaşık 1,5 metre boy attı.

Dördüncü resimdeki bölümde reyhan,mavi mazı,kekik,lavanta,biberiye,gazanya ve ismini bilmediğim üç bitki daha var.Bu bölüme biraz daha kaya eklenecek daha yeni başladım dizayna.

Beşinci resim yaseminin çiçeği,çok güzel kokuyor ama rüzgar esmeye görsün hemen dökülüyor

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2009, 04:29   #30
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
sayın eyakut,
bahçenizin çok temiz gözü yormayan bir görünüşü var.gül ağacını kendiniz aşı ile mi yaptınız?inşallah bahçenizin yeni yapılandırmasında sadeliğini kaybetmeden yapmaya çalışırsınız.ben her çiçekten olsun derken, çok istememe rağmen hiç sade bir bahçe sahibi olamadım.
kolay gelsin.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024