agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2012, 20:51   #1
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bebeto016 / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir Elazığ

Bahçenin büyüklüğü 10 dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri 7b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) yazlık bahçe

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? bahçeyi 4 yıl önce aldık bazı ağaçların bölgede yaşanan sulama sıkıntılarından dolayı kurumasından dolayı kesmek zorunda kaldık .eski harabe bir evi vardı üzerinde tadilat yaparak yaşanabilecek bir hale getirdik .

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 5. yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz eski ve ilk aldığımızdaki yıllardaki tadilattaki resimlerini ve sonraki halini ekliycem

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Çardak, 2 katlı dubleks ev, keson kuyu-sondaj, 1 dönüm sebzelik, 200 m2 üzüm bağı, 8dönüm kayısı, 400m2 bademlik.
Bahçemizin az üstündende ovanın sulama kanalı geçiyor. Ayrıca altta 3 gözden oluşan küçük ev, eskiden bir odası kayısı islim odası olarak kullanılmış bir odası depo ve odunluk olarak kullanıyoruz.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? meyve ağaçlarını ve çeşitliliği artırıp mükün olduğunca her meyveden tatmak istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) e başta ****** ezici bir üstünlükle kayısı:-)
elma, armut, ayva, kara-beyaz-eşki karadut, ceviz, karadeniz hurması, ıhlamur, kestane, nar, incir
üzüm, zeytin, yeni dünya, badem, ters tud, aluça, böğürtlen, defne, mor salkım, vişne, kiraz, nektarin
şeftali, kara erik, kivi, güller, çilek,kavak,iğde,

sebze çeşitleri: domates-salatalık-marul-turp-maydanoz-havuç-patates-lahana-mısır-ayçicegi-patlıcan-nohut-roka-soğan-fasülye-sarmısak

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? kayısı-üzüm-badem çok sayıda var ama tüm çeşitleri ekmek idealim

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? mor salkım

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? bu yıl sitenizle tanıştım artık edindigim bilgilerle yapıcam

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? 1 keson-1sondajımız var sondajımız yeterli gelmiyor 2 yıl önceye kadar keban barajından kanallarla su ulama yapılıyordu tum elazığ ovasına fakat birikmiş borçlarından dolayı devlet sulama birliğini kapattı ve perişan olduk. kuruyan ağaçlarımız oldu. az cok idare ediyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? damlama sulamaya geçmek zorunda kaldık.

Toprak özellikleri aşırı yapışkan koyu kırmızı toprak killi oluyor heralde, yagmur yagdıgı zaman bahçede dolaşamayız.

Kompost yapıyor musunuz? kelime olarak bilmedigim için cevaplayamıyorum.fakat sanırsam toprakla alakalı bişi

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? ilk yıllar acemilikten ilaçlama ve sulamada yanlışlıklarımız oldu.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? kışın koruma amaçlı bordo bulamaç derler onu 2 yılda bir veya bakır atarız. çil ilacı meyve cıkmaya başladıgında, çiçekte çiçek ilacı, ve ağaç bitlerinde kezbi dedigimiz ilacı atarız. üzümlerimizede kükürt atarız.

Bahçeniz organik mi? üstte saydıklarımın dışında ilaçlama yapmayız tohumlarımızıda ziraatten alırız<

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? hayvan gübresi. - suni(beyaz boncuk) gübre

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? çevrede tarla oldugu için tarla faresi var. köstebekte ilk yıllar vardı fakat sanırım köpekten dolayı artık fazla kazılmış kuyu görmüyoruz.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? damlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? azda olsa yamaç fakat 5 km arkası dağa yaslanmıştır önü ovaya bakar.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? iyiki 4 yıl önce bu bahçeyle tanışmışız.:-)

resimlerimi de en kısa zamanda ekliycem

Düzenleyen bebeto016 : 05-01-2012 saat 11:01
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 12:40   #2
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bahçemizin 5 yıl önce ilk aldığımızdaki resimleri..

ilk aldığımızda herşey bakımsız durumdaydı.
küçük baraka evde kayısıya islim yapılıyormuş.
3. resimdekide sebze lerimizi ektigimiz yaklaşık 1 dönümlük tarla evin üst tarafında bulunuyor ve onun üst tarafında bademliğimizin ilk hali agaçlar ozaman cok küçükmüş:-)

Eklenen Resimler

almira ve Muda beğendi.
Eski 04-01-2012, 12:49   #3
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bu aldığımız yılın ilk yazındaki çalışmalarımız..

evin iç tarafını tadilat zamanında çekmemişim, evim iç kısmının tamamını yıkıp alt tabanını pencere dolap vs baştan aşagıya herşeyini değiştirdik bunlarda dış kısmındaki çalımalarımız..

Eklenen Resimler

almira beğendi.
Eski 04-01-2012, 12:54   #4
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

çalışmaların devamı..
herkez hummalı bir çalışma içerisinde -çardağın yapılışı-evin dış tarafının yer zeminine kalebodurlar döşendi

Eklenen Resimler

almira, Muda ve SUDEM beğendi.
Eski 04-01-2012, 12:59   #5
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

ilk ürünlerin tadılışı ve toplanışı en güzel duygu bu olsa gerek..

ilk sonbahar ve kışa hazırlık.

Eklenen Resimler

almira ve Muda beğendi.
Eski 04-01-2012, 13:03   #6
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Güzel bir bahçeniz var.Bir çok değişik çalışmalar yapılabilir(sera ,meyve,fidanlık vb) Çalışmalarınız da kolaylıklar dilerim.

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 13:12   #7
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

sadakat bu olsa gerek..

bahçeyi ilk aldıgımız yıl bir köpek geliyor bahçeye topallıyarak yürüyemez durumda annem babam bişeyler veriyor hayvana ..kendini toparlasın diye 5 yıl aradan geçiyor. ve hala o gözümüzün bebegi bahçemizin eğlencesi DUMAN ımız yaz-kış orda olsakta olmasak ta bekçi gibi bahçemizi bekler ve korur. inanın kangal köpeğe bile kafa tutuyor salsak kangal onu darma dağan edecek ama yürek işte 1avuç yürek daglar kadar yüreğe meydan okur.bu resim ilk yıldaki resmi yeni resmini ekliycem.

Eklenen Resimler

almira, mandalinci ve Muda beğendi.
Eski 04-01-2012, 13:13   #8
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Ellerinize sağlık ne kadar güzel bitkilerle uğraşmak. Eminimki daha neler neler yapacaksınız. Sayfanız hayırlı olsun.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 13:15   #9
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meh12 Mesajı Göster
Güzel bir bahçeniz var.Bir çok değişik çalışmalar yapılabilir(sera ,meyve,fidanlık vb) Çalışmalarınız da kolaylıklar dilerim.
yer olarak suan fazla bir yerimiz yok işte kıyıya köede bir yer bulursak oraya değişik olmayan meyvelerden ekiyoruz bide su sorunu olunca kayısılarda kuruyanlar oldu onların yerlerine olmayan meyvelerden dikiyoruz.

üretim olarakta henüz acemi olarak görüyorum kendimi biraz daha zman geçince *** onlarda olucak

Eski 04-01-2012, 13:16   #10
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Ellerinize sağlık ne kadar güzel bitkilerle uğraşmak. Eminimki daha neler neler yapacaksınız. Sayfanız hayırlı olsun.

teşekkurler abicim zamanla daha güzel şeyler olucak inşallah.

Eski 04-01-2012, 13:22   #11
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sayfanız hayırlı olsun.Bu kadar olduktan sonra arkası gelir.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 06:24   #12
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sayfanız hayırlı olsun, bol ürünlü günler dilerim

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 10:51   #13
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

teşekkürler hep beraber inşallah.

Eski 05-01-2012, 11:03   #14
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Aramıza hoşgeldiniz,
Hanımlar hamur tahtası başında oklava sesleri, beyler hummalı çalışmalarda...sağlık huzur sizlerle olsun.Saygılar...

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 11:13   #15
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

teşekkurler:-)

Eski 05-01-2012, 11:38   #16
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Bahçeniz Hayırlı olsun Sn.Bebeto016.
İnşallah dilediğiniz gibi bir bahçe kurarsınız. Neredeyse bir yarımada olan Elazığ' da sulama probleminin olmasını aklım almıyor. Ben de Elazığ lıyım. Bahçeniz elazığın neresinde merak ettim.
Kolay gelsin.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 12:31   #17
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Bahçe sahifeniz hayırlı olsun....Görüntüler mükemmel...Özlediğimiz yerler...Bilhassa yufka açan bayanlar, çardaktan sarkan meyveler, ve 5. mesajdaki evinizin görüntüsüne bayıldım.....

Kış mevsiminde böyle olursa ,baharda kimbilir ne güzellikler göreceğiz bahçenizde ..Takipteyim..) Ellerinize sağlık....Selam ve sevgiler Elazığ a ve sizlere..)

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 17:34   #18
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozi'nin Bahçesi Mesajı Göster
Bahçeniz Hayırlı olsun Sn.Bebeto016.
İnşallah dilediğiniz gibi bir bahçe kurarsınız. Neredeyse bir yarımada olan Elazığ' da sulama probleminin olmasını aklım almıyor. Ben de Elazığ lıyım. Bahçeniz elazığın neresinde merak ettim.
Kolay gelsin.
evet hemşerim maalesef ..

koca bir elazığ ovasını düşün az cok biliyorsundur buraları.. yazıkonaktan kavallı köyü ordan tadıma erpiniğe kanallar döşenmiştir sulama kanalları. koca bi ova..yazıkonagın baraja olan kıyısında üzümbağları diye bir pompa istasyonu var burdan tüm ovaya su basıyorlar. kanallar aracılığıyla.fakat 3 yıl önce bu sulama birliğinin 40 trilyon borcu oldugu söylendi ve devlet el koydu. daha sonra ha açılacak ha açılmayacak bir sürü dedikodu maalesef 3 yıldır su vermiyorlar. bizim 4 adet 10 yıllık elma( evin yanında eski resimlerinde gördügünüz elmalar, çardagın etrafında) 18 adet kavak ağacı (oda resimlerde mevcut) 7 adet 15 yıllık kayısı ağacı, 8 yıllık (yaklaşık) 1 armut ağacımız maalesef kurudu. hepside susuzluktan. diyiceksiniz çardagın etrafındakileri nasıl kuruttunuz hani çeşmeyledemi sulayamadınız?

e tabi kanal suyu kesilince çevredekiler şebeke suyuna yüklendi böylelikle oda çevrenin ihtiyacını karşılayamaz oldu ve gündüzleri kesik olan çeşmeyi gece inanırmısınız babam sabahlara kadar içme suyunun başında hani su akmayınca ses gelirya bekledi dururdu su gelince kayısılara damlama sulamadan baglar verirdi. tam bir rezillikti. o yıllar sondajda yoktu çeşme suyuyla 90 tane kayısı suladık. artı 40-50 tane meyve. her gece babam sabahlar sıra sıra günlük çeşme suyuyla sulardı.

koca bir ovada belki binlerce ağaç kurudu gitti.
hep şunu söylerim arkadaşlara bizler insanoğluyuz unutur gideriz belki bir gün iyi yanımıza gelir haklarımızı helal ederiz. fakat 3 yıl boyunca susuz kalan agaç , bitki, böcek , çiçek , kuş, vs ismini sayamadıgım canlılar sizlerden bu faiciayı yapanlardan razı olacakmı. koca bir devlet hırsızı yakasından yakalamışsın tmm cok guzel.. ama şu suyu bir ovaya basacak kudretindemi yok..

resimleri olsada göstersem evin üstündeki sebzeligin ve bademliğin hemen üstünde; içi bomboş 5 metre genişliğinde kocaaaa bir kanal geçiyor. bahçenin hemen üstünde resimlerini çekip en kısa zamanda ekliycem ozaman hakvereceksiniz..

bu konuda cok doluyum kusura bakmayın bende cok açıldım neyse..ozi kardeş kinederiçi bilirmisin bilmiyorum yedigöze köyünün hemen üstündeyiz. havaalanının ilerisinde.

saygılar.

Düzenleyen bebeto016 : 05-01-2012 saat 20:07
Eski 05-01-2012, 17:42   #19
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berrinb Mesajı Göster
Bahçe sahifeniz hayırlı olsun....Görüntüler mükemmel...Özlediğimiz yerler...Bilhassa yufka açan bayanlar, çardaktan sarkan meyveler, ve 5. mesajdaki evinizin görüntüsüne bayıldım.....

Kış mevsiminde böyle olursa ,baharda kimbilir ne güzellikler göreceğiz bahçenizde ..Takipteyim..) Ellerinize sağlık....Selam ve sevgiler Elazığ a ve sizlere..)
o sarkan meyveler maalesef artık yok :-( çardağın her iki yanındaki elmalar kurudu.. ama üzülmeyin

bizlerde çardak meyvesiz olmaz dedik adanadan getirtdiğimiz üzümleri bi güzel büyüttük üzüm salkımları sallanıyor artık ve birde sarmaşık gül..:-) sağınada kiraz fidanını diktik sanırım bir 5 sene sonra çardağımızdan kiraz sallanıyor olucak..:-)

çok teşekkur ederim berrin hanım aynen öyle baharda buralara doyum olmuyor hafta sonlarını hep iple çekerim bazen işten kaçamak yaptıgım zaman hafta içleride gelmeye çalışıyorum. bizim akrabalar cok geniştir bir toplandıkmı cümbür cemaat şenlik olur hatta durun size amcamların bahçesinde bir resim ekleyeyim o herşeyi kısaca anlatır size..:-)

resimler düğün topluluğu degil :-)

Eklenen Resimler

almira ve mandalinci beğendi.
Eski 06-01-2012, 12:37   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
sevgili bebeto016 sayfanız hayırlı olsun.bahçeniz çok güzel, hafta sonları cümbür cemaat bahçede toplanmanız ne güzel.
Ayrıca sadık dost Dumanı da çok sevdim.Sürekli kalmıyorsanız köpek nasıl orda kalıyor, kim bakıyor bunu pek anlamadım ama.
Size ve ailenize sağlıklı ve mutlu bir yıl dilerim.

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 18:15   #21
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

teşekkurler . bahçenin yakınında köy var orada tanıdıklarımız var çevredki bahçelerdeki komşular bu köyde yazlı kışlı kalıyorlar. yani dumanı seven çok. aç kalmaz.

bütün bunları geçtim duman tazı cinsi bir köpek av için yaratılmış eminim hiçbirşey verilmese kendi yeme ihtiyacını karşılayabilecek bir köpek.. evimizn çatısında güvercinler var bazen ev çevresinde güvercin tüyleri görüyoruz. 2-3 haftada birde kışın bahçeyi ziyaret eder bişeyler götürüyoruz.

kuşları , kedileri, sincapları kovaladığı zaman izlemenizi isterdim zıplaması koşması cok ayrı bir zevk veriyor. süratine yetişebilecek tazı cinsi hariç köpek tanımıyorum..

Eski 06-01-2012, 19:26   #22
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Sn. bebeto016,sayfamız hayırlı olsun.

Gokkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 20:02   #23
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gokkurt Mesajı Göster
Sn. bebeto016,sayfamız hayırlı olsun.
çok teşekkurler gokkurt abicim bu arada mektubunu:-) bekliyorum henüz gelmedi.

gelince haberdar edicem teşekkurler.

Eski 06-01-2012, 21:16   #24
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
çok teşekkurler gokkurt abicim bu arada mektubunu:-) bekliyorum henüz gelmedi.

gelince haberdar edicem teşekkurler.
Pazartesi günü gönderdim umarım bir aksilik olmadan en kısa zamanda eline ulaşır.

Gokkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 12:11   #25
Ağaçsever

ergun tulay's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2008
Sayın bebeto016 bahcenizi gezdim yogun calışmalarınız devam ediyordur.Emekleriniz bosa gitmesin.Duman gibi bekçi de bulmuşsunuz.Su meselesini cozmeden atılım yapmayın.Gagkoş..

ergun tulay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 20:52   #26
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

evet abim mesajınız vesile olucak sanırım bu yılki bahçe görüntülerimizi ekleyeyim..

öncelikle duman ın 4 yıl sonraki resimlerini eklemekle başlayayım..

Eklenen Resimler

almira beğendi.
Eski 09-04-2012, 20:59   #27
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bugün ve geçen hafta çektigim görüntüler..

bademler çiçeklenmiş kayısı çiçekleride hafiften el sallıyor.. bağımızıda dün budadık.

Eklenen Resimler

almira ve Muda beğendi.
Eski 09-04-2012, 21:07   #28
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

fotografların devamı.. bazı çeşit ağaçlardan bahsedeyim..

sırasıyla kestane,ıhlamur arkadsındaki hurma, çileklerimiz (bu yıl ekili alanı genişletecegiz), bademliğimiz ve önünde ayva ağaçları, ve dutlarımızın bir kısmı.

Eklenen Resimler

almira beğendi.
Eski 09-04-2012, 21:16   #29
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

sebzeliğimiz ve hemen altında bağımız,bir türlü büyütemedigimiz olanıda kuruttugumuz ceviz fidanları hemen altında kuruyanlarıda görebilirsiniz,mor salkım 2. yaşında tel örgülere 3 tane tutturduk,üzüm bagımız arkasında incirler,ve hanımeli 2 tanede hanımeli tuturduk tel örgülere..

Eklenen Resimler

almira beğendi.
Eski 09-04-2012, 21:28   #30
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

evden ve çardaktan bir görünüş, komsu söktüğü 5 adet elmayı bize verdi bizde ektik tuttu bitanesi girişin hemen yanında bugun baktım filizleri patlamış,adanadan getitdiğimiz asmalar güller ve böğürtlenler,4 senedir hala sabırla meyvesini beklediğimiz zeytinlerimiz ve resmin uzagında yenidünya fidanımız,(anlayanlar zeytin fidanın ayvalık zeytini oldugunu ve 7. yılda meyveye yattıgını söylüyorlar bakalım sabırla bekleyecegiz),cinsini değiştirmek için bugun aşı yaptıgım ve çevresiine farklı ağaçlardan aldığım incir çubuklarını diktigim yabani dağ incirlerimiz. yabanide olsa bayagı meyvesini yedik ALLAH'a şükür.

Eklenen Resimler

almira ve Muda beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024