agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni898Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2013, 17:27   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Merhabalar,
Çok özür dileyerek bir yurtdışı iki yurtiçi seyahat nedeniyle foruma yazamadım halen seyahatler devam ediyor. İyi dileklerini sunan herkese çok teşekkür ederim. İtalya da arkadaşıma ait seraları gezmenin keyfini ve dere detaylarını seyahatlere ilk ara verdiğimde paylaşacağım.
Herkese bol çiçekli günler dilerim.

kadir_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 21:20   #32
Ağaç Dostu

İtalya Sera Fotoğrafları

Tekrar merhabalar,
seyahatlerden sonra tekrar foruma yazabiliyor olmak çok güzel, aşağıdaki fotoğraflar bir önceki mesajımda da belirttiğim İtalya'da bir arkadaşımın seralarında üretilen çiçeklerin bazılarını içeriyor. Bu fotoları burada bu başlıkta paylaşmak ne kadar doğru bilemiyorum, çünkü başlık bahçemizin başlığı ama paylaşmadan da edemeyeceğim. Fotoğraflardan sonra kısa bir yazı ile bu çok özel sera nın işlevinden bahsedeceğim, elbette çiçekler beni çok cezbediyor ama asıl olan bu kısa yazıyı okuduktan sonra hepimizin ilgi odağı olan çiçeklerle haşır neşir olmanın bu güzelliklerin hobimiz olmasının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha teyit etmiş olacağız.

İtalya Sera Fotoğrafları

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2013, 21:34   #33
Ağaç Dostu

İtalya Sera Fotoğrafları (Devam)

Gelelim bu seraların kerametine;

Yaklaşık 24 yıldır tanıştığım ve birlikte olmaktan çok mutlu olduğum bu dostlarıma ait bu sera aslında ticari bir faaliyet gibi görünse aslında arka planda çok farklı bir işlevi var.
Bu seralar, bir şekilde madde bağımlısı olmuş kişilerin, terapi gördüğü bir terapi grubunun bir parçası.

Burada terapideki çocuklar (çocuklar diyorum çünkü bir çoğu ne yazık ki oldukça gençler) içlerinde hala bir yerlerde kalan sevgiyi, faydalı olma, fayda üretme ve özgüven duygularını tekrar ortaya çıkarmak için değişik ilgi alanlarıyla uğraşıyorlar.

Bu seralarda bu terapi çalışmasına aracılık eden önemli araçlardan biri terapideki çocuklar arzu ederlerse bu seralarda gönüllüler ile birlikte çalışarak hem terapi grubunun devamlılığını hem de yeniden üreterek birşeyler ortaya çıkararak zaman zaman fideden zaman zaman tohumdan güzel çiçekleler üreterek ortaya koymanın başarısıyla motive oluyorlar ve yeniden ait oldukları topluma katılmaya adım adım yaklaşıyorlar.

Bu nedenle bu seralar hem çiçekleriyle hem de üstlendiği farklı misyonuyla benim için çok özeller bu nedenle işin felsefesine girmeden kısaca da olsa paylaşmadan edemedim.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2013, 12:10   #34
Ağaç Dostu

İtalya'dan bu seyahatin anısı olarak getirmeye karar verdiğim Sukulentleri dönüş günü önce köklü ve topraklı olarak çıkardım, daha sonra kağıt havlulardan hazırladığım tüplere yerleştirdim, yolculuğa başlamadan önce onları ıslatıp fermuarlı bir poşete yerleştirdim ve kabiniçi el bagajında Eskişehir'e kadar sağ sağlim getirdim . Gelir gelmez saksıda toprakla buluşturdum.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2013, 12:15   #35
Ağaç Dostu

Nergis

Dönüşte en güzel sürprizi Nergis ler yaptı biri açmış diğeri eli kulağındaydı.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2013, 12:20   #36
Ağaç Dostu

Muscari

Bunlarda gözlerinin içine baktığım muscarilerim,

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2013, 22:36   #37
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Galeri: 2
Bahçe sayfanız hayırlı olsun sn. kadir_26; Güzel çalışmalar yapmaktasınız, kısa bir zaman sonra çok farklı ve keyifli bir bahçeniz olacağından eminim, kolay gelsin.
Güzel paylaşımlar dileğiyle, esen kalınız...

kadir_26 ve YeniGine beğendi.
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 12:20   #38
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn. Milaca2010,
Bu yıl bahçe ile ilgilenmeye ve geliştirmeye çalışıyorum, bence her bahçenin bir kimliğinin olması gerekir. Bahçenin kimliğinin oturması için yıllar gerektiğinin farkındayım. Bu yıl ancak çalışmaya başlayabildim, benim gibi acemi birinin bahçeye bir kimlik kazandırması kaç yıl sürer siz tahmin edin ). Başlamak bitirmenin yarısı dedim ve başladım bakalım ortaya ne çıkacak.

Veda eden çuhaların bir kısmından boş kalan yerlere aşağıdaki bitkiyi ektim ama adını bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 12:24   #39
Ağaç Dostu

Küpe Çiçeği

Verandadaki ağa küpe çiçeği takılmış

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 12:32   #40
Ağaç Dostu

Süs Yoncam toprak vazo saksıya geçtikten sonra çoştuda coştu ve çiçeklerini verdi,
Dörtgözle beklediğim Ceylangözü çiçeğe döndü,
Bodur güllerimin keyifleride yavaş yavaş kendilerine geliyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 12:37   #41
Ağaç Dostu

Gavura

Bahçemizle bu yıl ilk kez tanışan ve duvar dibine çit bitkisi olarak ektiğim Gavura nın dün ilk çiçeğini gördük, gözümüz açık gitmez artık

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 16:41   #42
Ağaç Dostu

Sukulent'im hiç yoktu pek çok oldu : İnşallah yaşatır ve çoğaltabilirim, bunu İtalya'dan saksı ile getirdim : )
İkinci fotoğrafta ise Şebboylarımdan birinin close-up çekimi yer alıyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 19:10   #43
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
38 nolu mesajınızdaki çiçeği ben papatyaya benzettim, bazı papatya türleri hatta kırmızıya yakın koyu pembe oluyor ya, papatyanın da bir sürü türü var gerçi. Ama daha iyi bilen arkadaşlarımız vardır mutlaka

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 21:21   #44
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sn. Cymbelina, papatya olabilir, Ustalarımızdan bir yanıt gelir sanırım.

Eski 05-05-2013, 00:22   #45
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadir_26 Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sn. Milaca2010,
Bu yıl bahçe ile ilgilenmeye ve geliştirmeye çalışıyorum, bence her bahçenin bir kimliğinin olması gerekir. Bahçenin kimliğinin oturması için yıllar gerektiğinin farkındayım. Bu yıl ancak çalışmaya başlayabildim, benim gibi acemi birinin bahçeye bir kimlik kazandırması kaç yıl sürer siz tahmin edin ). Başlamak bitirmenin yarısı dedim ve başladım bakalım ortaya ne çıkacak.

Veda eden çuhaların bir kısmından boş kalan yerlere aşağıdaki bitkiyi ektim ama adını bilmiyorum.

Kasımpatı familyasından Krizantem'e benzettim sn. kadir_26; Bahçeniz zamanla arzu ettiğiniz gibi olacaktır.
Gülleriniz ve bordo renk çiçeğiyle ceylan sardunyanız çok güzel.
Bol çiçekli zamanlarınız olsun.
Esen kalınız...

Eski 05-05-2013, 00:58   #46
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kadir_26 sayfanız hayrlı olsun, hoşgelmişsiniz. Gördüğüm kadarı ile maşallah güzel bir bahçe ile birlikte iyi bir bitki sever geliyor.
Ellerinize sağlık.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 23:28   #47
Ağaç Dostu

Sn. Milaca2010 yanıtınız için teşekkür ederim, siz krizantem olarak belirtince webden baktım evet doğru.

Sn. YeniGine iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, yolun başındayım ama dediğiniz gibi doğayı çok seviyorum bahçeli bir ev çocukluk hayalimdi geçte olsa gerçekleşti ve bu yıl sonunda bahçeye gereken ilgiyi göstermeye çalışıyorum, umarım sizler gibi forumdaki diğer bir çok üyenin tecrübelerinden yararlanarak başarırım.

Bu gün mini dere ve mini şelaleye ilk defa su verdim geçici elektrik tesisatı (uzatma kablosu ile ) ilk defa suyu devir daim ettim en azından sistemin çalıştığını gördüm, suyun şırıltısını duydum. Şimdi sıra geldi dere içine su bitkileri bulmaya. Ne derya denizmiş meğer bu hobi git git bitmiyor, neyse ki böyle olsun yarın ne yapacağım diye düşünmüyorum, her daim yapacak bir iş var .

Mini şelalemiz ve deremiz.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2013, 23:38   #48
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Maşallah maşallah çok güzel olmuş Sayın kadir26, gönlünüze sağlık. Harika gerçekten.

kadir_26 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 14:16   #49
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadir_26 Mesajı Göster
. Şimdi sıra geldi dere içine su bitkileri bulmaya.
Sayın kadir-26, bunun için Sn Ahmeter'in bahçesindeki örneklere bakabilirsiniz, ki zaten görmüşsünüzdür sanıyorum. Ayrıca Sn Nuri Mürvet hoca da fikir verebilir, bu konuyla alakalı açtığı başlık olması lazım. Benim ilk aklıma gelenler bunlar oldu. Şelale ve dere çok güzel olacak elinize sağlık.

kadir_26 beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 15:48   #50
Ağaç Dostu

Sn. Cymbelina,
yönlendirmeniz için teşekkürler Sn. Ahmeter bahçesini gezmiştim, bu akşam her iki önerinizi de daha detaylı inceleyeceğim.

Cymbelina beğendi.
Eski 08-05-2013, 16:40   #51
Ağaç Dostu

Bahçede herşey iyi gidiyor derken, arka bahçede bulunan elma ve armutta yaprak büken dedikleri zararlı ile tanışmış oldum .
Soluğu bu gün zirai ilaç satan bir yerdealdım, götürdüğüm yaprak numunesi üzerine 2 ilaç verdiler, biri toz biri sıvı isimlerini hatırlamıyorum, hemen uygulamaya başlamam söylendi akşam ilaçlama yapacağım (

Eski 08-05-2013, 17:11   #52
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. kadir_26 bunlar doğal şeyler sonuçta bitkiler canlı varlıklar. Sorununuzu en kısa sürede çözersiniz umarım. Hevesiniz kırılmasın.

kadir_26 ve YeniGine beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 19:54   #53
Ağaç Dostu

Sn. h_dogan, yolun başındayız, daha nelere karşılaşacağım kimbilir bilemiyoruz, bunu da işin doğal sonucu olarak görmek ve tecrübe edinmek lazım.
Kolay kolay pes etmem

Eski 18-05-2013, 15:33   #54
Ağaç Dostu

Merhabalar,
işler güçler ve yine araya giren bir Napoli ziyaretinden sonra hem bahçemizi hem de sayfayı ihmal etdiğimi farkettim, ama bahçe öcünü fena aldı, dün akşam 5 saat davetsiz yabani otları temizlemekle uğraştım, elbette hepsi bitmedi ama büyük bir kısmıyla vedalaştık

Buarada bahçede güzellikler yaşanmaya devam ediyor, bir çok çiçeğim yerlerine alıştılar ve gelişiyorlar. En sevindiğim ise tek kokulu gülümün tomurcuklarının açması oldu. Her akşam kokusunu içime çekiyor ve keyfini sürerken diğer taraftanda bahçeye ayrı bir renk ve doku katacağına inandığım İstanbul'a sipariş ettiğim Su sümbülü (Eichhornia crassipes) Kokulu -mini dereye, Pembe Çiçekli Nilüfer (Nymphaea Hollandia) - mini havuza, Clematis Multiblue- (Mavi Katlı Yaban Asma) Fidanı ve Mor Salkım [Wisteria Sinensis] Sarmaşığımın hergün kargodan çıkmasını dört gözle bekliyorum.

Bahçe de buarada neler oldu neler bitti son halinin fotoğraflarını yarın sizlerle paylaşmaya çalışacağım ama bu arada geçen haftasonu araya giren Napoli seyahatinden bir kaç fotoğrafı bir sonraki mesajımda sizlerle paylaşmak istedim.

Kalın sağlıcakla..

loveforlife beğendi.
Eski 18-05-2013, 15:43   #55
Ağaç Dostu

Napoli Balkonları

Herkes yolda yürürken önüne bizim gibiler de nerede çiçek varsa oraya bakar, ben de 1 günlük Napoli ziyaretinde ilk fırsatta biraz sokaklarda yürüyüp gözü hep havalarda bir kaç fotoğraf çektim umarım beğenirsiniz.

İlk fotoğraf beni çok etkileyen bir fotoğraf biz burada gözlerinin içine bakarken naz yapan çiçeklerimiz canları isterse ne mekan ne ilgiye takılmadan bakın nerede yerleşip büyüyorlar.

İkinci fotoğraf ise çiçekleri çok seviyorum ama bahçem yok, balkonum yok, mekanım uygun değil bahanelerine sığınan çiçek severlere (!) atfen çektiğim bir fotoğraf

İyi seyirler,

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2013, 15:47   #56
Ağaç Dostu

Napoli Balkonları

Napoli Balkonlarına Devam..

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2013, 15:52   #57
Ağaç Dostu

Napoli Balkonları

Ve son fotoğraflar..
Birinci fotoğraf size de aşina geldi mi? :

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2013, 00:13   #58
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Sn.kadir_26; Minik minik balkonların çiçeklerle ne kadar hoş, samimi ve sıcacık bir ortam oluşturduğu daracık Napoli sokaklarında, istemek ve sevmek lazım, birazda gelenekçilik.
Paylaşılarınız için teşekkürler, emeklerinize sağlık.
Esen kalınız...

Eski 19-05-2013, 19:15   #59
Ağaç Dostu

Bahçedeki son durum;
Gülüm açtı, kokusu beni mest ediyor,
Ceylan Gözü iyice çiçeklendi

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2013, 19:18   #60
Ağaç Dostu

Sanırım Ortancam tomurcuklandı

Gavuralar çiçeklerle bezenmeye devam ediyor.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024