agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni507Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2013, 14:13   #1
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
almanyalı / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir?
Bahçem Almanya' ya Frankfurt' a bağlı yaşadığımız küçük kasaba da, yaklaşık 2.5 km uzaklıkta.

Bahçenin büyüklüğü?
Bahçenin uzunluğu yaklaşık 120 m, bize ait olmadığı için tam olarak bilemiyorum, sabihi büyük bir bahçeyi dört beş kişiye kiralamış.zamanla kiraladığı bir kısımda bize verildi.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk v.b koşullar.
Hava sıcaklığı fazla değil genelde yağmurlu..
rüzgar yazın hafif esinti kışın şiddetli durumda, tuzluluk konusunda bir bilgim yok.

Bölgenin soğuğa dayanıklılık haritasındaki yeri?
Haritadaki yerini bilmiyorum ama,
burda yılın üç ayı sıcaklık oluyor, sebze dikim zamanı mayıs ayının 15.inden sonra başlıyor.
bu süreden önce dikilen fidanlar don nedeni ile ölüyor,
çok sık yağmur yağıyor, hava genelde yağmurlu bu yüzden hasat zamanı ekim ortası ile bitiyor.kışın -5 i olduğu görüyorum bazen.

Bahçenin türü (konut,işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama ve benzeri)
Bahçem hobi bahçesi, hoşuma giden tohumları, soğanlı rizomlu yumrulu ne varsa elime geçen herşeyi ektiğim, zaman geçirdiğim ve zevk aldığım tek yer.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? önceki hali nasıldı?
Bahçenin geçmişi..;
Bu bahçe bana miras kaldı diyebilirim.
Kayınpederim Almanya' ya ilk geldiğinde bundan yaklaşık 41 yıl önce, ekmek için bir bahçe aramaya başlamış ve şu an bizim olan bahçeyi bulmuş.
Sahibi büyük bir bahçeyi birkaç kişiye kiralamış,( kiralamış dediğim dediğim sözle kağıt üstünde bişey yok:"bahçeye iyi bak, istediğin kadar kullan para istemem" demiş)
ev yaptığı yer tamamen çalı ve ısırgan otu ile doluymuş, hala boş olan bir kısım ot ile kaplı..orijinali hala bozulmuş değil.
Kayınpederim artık bahçe yapamayacağını söyleyince ben talip oldum ve artık bizim oldu...bahçenin gerçek tapulu sahibinden hiç haber gelmedi...

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?
Bahçemle yaklaşık 5 yıldır zevkle uğraşıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? profesyonel yardım aldınız mı?
Bahçemde ilk olarak hangi çiçek nereye uygun onu buldum ve özel bir tasarım yapmadan bulduğum heryere çiçek dikiyorum...profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş bir plan var mı?
Name:  aviary_1361816491166.jpg
Views: 3265
Size:  31.1 KB

Bakımı nasıl yapılıyor? (Profesyonelce, kişisel)
Bahçenin bakımını elimizden geldiğince kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz v.b) nelerdir?
Bahçede bulunan aletlerimizi koyduğumuz küçük bir klubemiz ve kompost yapmak için ayırdığımız alan dışında sebzelik kısmı var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?
Bahçeye önümüzdeki yıllarda sera yapmayı düşünüyoruz.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar, ve diğer bitkiler)
Bahçede:
bir ceviz, iki çam, bir leylak, bir fındık, bir yabangülü, birkaç çeşitli türünü bilmediğim gül, birkaç çeşit ortanca, birkaç çeşit aster ve karanfil var, ve soğanlı çiçekler var( nergis, sümbül, lale, fulya, glayöl, birkaç çeşit şakayık...ve şimdi hatırlatayamadıklarım) yer elması, pekmezlik üzüm asmaları var.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?
Havanın sürekli yağışlı olması nedeni ile her yıl verim alamıyorum bu nedenle her yıl yeni türlerden deneyip verim aldığım türlere ertesi yıl daha çok yer veriyorum,maalesef ilgilendiğim her türü ekemiyorum.
altın çilek, çeşitli biberler, ve domates ve fasulye kabak çeşitlerini ekiyorum ayçiçeği türleri de dahil.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?
Öyle çok özel bir bitkim yok, benim için bütün bitkilerim özel.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?
Burada türk biberi fidanı ve tohumu bulma şansım olmadığı için, tohumları Türkiye'den getirip evde fidan yapıyorum.
bahçede yetişen hemen herşeyi kendim fidan yapıyorum, başka fidan diken türk bahçe komşularım da var, eksik fazla durumunu kendi aramızda takas ediyoruz böylece fazla fidanlar telef olmuyor.

Bahçedeki su durumu, ve sulama koşulları nasıl?
Bahçede su tulumbası var ama hava çok sıcak olmadıkça kullanmıyoruz, çok yağmur yağdığı için genelde yağmur suyu yeterli oluyor, toprak genel olarak nemli.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?
Su tasarrufu için birşey yapmıyorum, iki tane büyük bidonum var tulumbanın altında duruyor ve hep yağmur suyu ile dolu oluyor, hiç doldurmuyorum.

Toprak özellikleri.
Bahçede üç çeşit toprak var, birinci siyah ve taş yok hatta çakıl bile yok çok yabani ot çıkıyor.
ikinci(evin arkasındaki kısım) beyaz kum ve çok minik taşa benzer kırıntılar var,
üçüncü kısım( kullanamadığımız) tamamen otlu beş simsiyah toprağa sahip tamamen çürümüş yaprak gübreli.genel olarak suyu çabuk süzen çok yumuşak patates gibi yumrulu bitkiler için ideal bir toprak toprak.

Kompost yapıyor musunuz?
Bahçenin giriş kısmında büyük bir alanı kompost için ayırdık, yıllardır kompost yapıyoruz.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?
Herhangi bir hatam olmadı...şimdiye kadar tabii.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Bulunduğumuz yerde eksistem bozulduğu için birçok zirai ilacın kullanımı yasak, mantar ve küçük sinekler dışında birde danaburnu diye tabir ettiğimiz böcek var fakat öldürücu ilaç kullanamak yasak olduğu için ilaçlama yapmıyorum.

Bahçeniz organik mi?
Sanırım organik, yola uzak olması gerektiğini okumuştum biryerde..bizim bahçemiz yoldan görünüyor, arabadan inip on adım atmadan içindeyiz..yani bana göre organik, özel bir hormon kullanmıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?
Maalesef doğal gübre kullanamıyorum, doğal gübre bulmak nerde ise imkansız burada, hayvan çiftlikleri yok denecek kadar az.
öğütülmüş dana tırnağı ve boynuzu'ndan imal edilen bir hazır gübre kullanıyorum sadece, bu doğal bir gübre oluyor sebzelere ve çiçeklere çok iyi geliyor.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?
Bahçeye ilk başladığımda iki tane fare vardı, klubede kışı geçirip yazın kaybolurlardı,artık yoklar gelmiyorlar...belkide öldüler..başka fare hiç görmedim.
birde köstebek var..o da kendi halinde,
bahçe zamanı bitip el ayak çekilince toprağı kabartıyor ve baharda hiç görünmüyor, ona zararlı diyemeyiz..toprağı yumuşatıyor.
danaburnu baş zararlımız...birde çok yağmur yağınca heryerden çıkan devasa salyangozlar var..

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?
Genelde sulama pek yapmıyorum, ama yaptığım zamanlarda suluk ile dipten yağmurlama ile suluyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu?
Bahçenin bulunduğu yer yol kenarı ve etrafı bahçelerle çevrili, bulunduğumuz bölgede hiç dağ tepe yok..heryer düz, yakınında müstakil bir evin bahçesi var.
soğuk almıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?
Iyi ki yapmışım dediğim birşey yok henüz,
ama köyde doğmuş toprakla uğraşmanın zevkini tatmış biri olarak beton yığınlarının arasında yaşamak mümkün olmazdı...iyiki bu bahçeye ben talip olmuşum diyorum bazen...şimdi kızımın da toprakla içiçe büyümesini izlemek çok güzel..iyiki burası bizim küçük bahçemiz...

Tetanoz aşısı oldunuz mu?
Hayır aşı olmadım.

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 14:50   #2
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Bahçeniz hayırlı olsun sn. Almanyalı. İklim olarak Karsa çok benzettim. Ama ilgi ve alaka ile yine de güzel verim alınıyor.Size kolaylıklar dilerim.

YeniGine ve almanyalı beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 14:53   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Bulunduğumuz yerde eksistem bozulduğu için birçok zirai ilacın kullanımı yasak, mantar ve küçük sinekler dışında birde danaburnu diye tabir ettiğimiz böcek var fakat öldürücu ilaç kullanamak yasak olduğu için ilaçlama yapmıyorum.

Bir gün bizde de olacağını ümit etmek istiyorum.

YeniGine ve almanyalı beğendi.
Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 15:10   #4
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Hayırlı olsun sayın almanyalı. Çiçeklerinizi görmeyi biz de çok isteriz. Bir de, yaşadığınız yerin iklimini avantaja çevirin ve kardelen yetiştirin derim, çok güzel olur orada

almanyalı beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 18:48   #5
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenyüz Mesajı Göster
Hayırlı olsun Arkadaşım.Bahçen bol çiçekli bitkili olsun da biz de çiçeklerin içerisinde çay içmeye gelelim.Sevgi ve Saygılar...

merhaba,

Sevgili gülenyüz hoşgeldiniz, güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim,
sadece çay içmeye değil her zaman gelin beklerim.

sevgilerimle

YeniGine ve gülenyüz beğendi.
Eski 03-03-2013, 19:08   #6
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun sn. Almanyalı. İklim olarak Karsa çok benzettim. Ama ilgi ve alaka ile yine de güzel verim alınıyor.Size kolaylıklar dilerim.

merhaba,

Sevgili gokcegokce, sayfama hoş geldiniz.
iklim olarak Kars' ilimize benziyor mu bilemem ama burda hava genelde bulutlu ve yağmurlu...yağmur yağdığında topraktan yükselen mis gibi toprak kokusu yok maalesef yinede birşeyler dikmek mutlu ediyor işte.. ziyaretiniz için teşekkür ederim yine beklerim

sevgilerimle

Eski 03-03-2013, 19:11   #7
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Sevgili almanyali
Sayfaniz hayirli olsun.Güle güle gönlünüzce ekip,dikin insallah
sevgiler

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 19:15   #8
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PERHAN Mesajı Göster

Bir gün bizde de olacağını ümit etmek istiyorum.

merhaba,

Sevgili Perhan, sayfama hoşgeldiniz,
Bende bir gün burada Türkiye etiketli tohum olacağını ümit etmek istiyorum...

Eski 03-03-2013, 19:25   #9
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Hayırlı olsun sayın almanyalı. Çiçeklerinizi görmeyi biz de çok isteriz. Bir de, yaşadığınız yerin iklimini avantaja çevirin ve kardelen yetiştirin derim, çok güzel olur orada

merhaba,

Sevgili Fagus Sylvatica, sayfama hoşgeldiniz.
maalesef kardelen benim bahçemde yaşayamıyor.. kabuksuz salyangozlar tepelerini yiyor.
inat edip başka yerlere dağınık olarak diktim ama bulup bulup yediler..açamadı hiç..bende pes ettim artık dikmiyorum, ama kayinvalidemin bahçesine bolca diktim geçen yıl,ancak açıyorlar,
sizin için eklerim.

sevgilerimle

Eski 03-03-2013, 19:30   #10
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Tüh, ne de güzel çiçekler halbuki. Neyse daha yüzlerce başka çiçek var bahçenizi cennete çevirmek için.

almanyalı beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 19:52   #11
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
Sevgili almanyali
Sayfaniz hayirli olsun.Güle güle gönlünüzce ekip,dikin insallah
sevgiler

Merhaba,

Sevgili zencefil çiçeği,
sayfama hoşgeldiniz, herzaman beklerim malum havalar hala soğuk olduğu için bahçeye gidemiyorum gider gitmez bolca fotoğraf çekeceğim.
sizinki kadar derli toplu değil maalesef..herşeyi heryere ekmek gibi bir huyum var rengarenk olsun istiyorum, ee böyle olunca karmaşa oluyor, biri açarken biri soluyor böylece hep çiçekli kalıyor.

sevgilerimle

Eski 03-03-2013, 21:00   #12
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sayfanız hayırlı olsun Sn. almanyalı. Küçük de olsa siz güzelleştirirsiniz eminiz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 10:16   #13
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun Sn. almanyalı. Küçük de olsa siz güzelleştirirsiniz eminiz.

merhaba,

Sevgili h_doğan, sayfama hoşgeldiniz, teşekkür ederim küçük bile olsa bana yeter yeter ki azıcık yerim olsun. şu an erken olduğu için gidip resim çekemiyorum,
sayfam resimsiz kaldı..
sevgilerimle

Eski 04-03-2013, 20:07   #14
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Name:  aviary_1362421250566.jpg
Views: 2673
Size:  73.4 KB

Bugün kayinvalidemi ziyaret ettik.. hazır gitmişken biraz fotoğraf çektim, ee nede olsa bahçedeki bütün bitkileri beraber diktik..hepsinin ayrı bir hatırası var, değişik yerlerden değişik türler topladık, çok sera gezdik.
zamanla onları da ekleyeceğim.
bunlar üç yıl önce diktiğimiz kardelenler, benimkiler salyangozlar yüzünden kurudu ama bunlar çok güzel gelişti maşallah..

Eski 04-03-2013, 20:31   #15
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2011
Sayın almanyalı bahçe sayfanız hayırlı olsun değişik bitkileri nasıl ürettikleri seralarda bulunan
bitkileri resimlerinide görmek isteriz.Saygılar

almanyalı beğendi.
seyfi0505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 23:55   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sevgili almanyalı,

Bahçe sayfanızda bizlerle paylaşacaklarınız için şimdiden heyecanlıyım. Siz belki orada yağmur yağdığında duyamadığınız yurdumuzun toprak kokusunun eksikliğini hissetseniz de, her iklimin ve coğrafyanın farklı farklı bitkileri, çiçekleri ve sunduğu görsel güzellikleri oluyor. Ben de pek çok üye arkadaşım ile birlikte bahçe sayfanızın, fotoğraflarınızın ve paylaşımlarınızın her birini ilgi ile takip ediyor olacağım.

Kardelenlerin dibindeki malç için kullanılan ağaç kabuklarını gördüm örneğin ve yine, neden biz bu tip ürünlere hala erişemiyoruz, neden bu kadar zor ki diyerek hayıflanmaya başladım bile.

K.K.T.C' den size beklediğiniz bahar havasını gönderemesem de selam ve sevgilerimle.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 02:13   #17
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili almanyalı; bahçe sayfanız hayrlı olsun. Ne kadar güzel soğanlılarla başlamışsınız benim en çok sevdiğim bitkiler. Genelde 10-15 gün çiçekliler diye düşünseler de bence uzun bir süreçleri var topraktan o güzellikleri ile baş gösterip ta ki yaprakları solana kadar. Uzun bir süreç bana göre.
Bahçenizin de takipçisiyim; açıklamaları, izahları ile birlikte.

almanyalı beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 06:27   #18
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Sn. Almanyalı; bahçe sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli az böcekli olsun.

Sevgilerimle.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 10:30   #19
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyfi0505 Mesajı Göster
Sayın almanyalı bahçe sayfanız hayırlı olsun değişik bitkileri nasıl ürettikleri seralarda bulunan
bitkileri resimlerinide görmek isteriz.Saygılar

merhaba,

Sevgili seyfi 0505, sayfama hoşgeldiniz.
elimden geldiğince kendi yetiştirdiğım değişik türlerin üretimini burada, diğerlerini da ilgili başlıklardan paylaşacağım.
Sera gezilerimi de Yapı marketlerde satışı olan bitkiler başlığında paylaşacağım, buralardan takip edebilrsiniz.
yine gelin beklerim bu sefer sizi çiçeklerle karşılayacağım

sevgilerimle

seyfi0505 beğendi.
Eski 05-03-2013, 11:08   #20
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Name:  aviary_1362475507167.jpg
Views: 2636
Size:  65.7 KB

Name:  aviary_1362475460301.jpg
Views: 2583
Size:  70.3 KB

Bu eisberg marulu.

Arada diktiğim türlerin resimlerini ve dikim zamanlarını yazayım

çok çabuk büyüyen fidede hiç zayiat vermeyen bir marul türü.
Dikim aralığı resimde gördüğünüz tabelada olduğu gibi,
yeşil çizgi dikildiği ayları,
turuncu çizgi olgunlaşma dönemini,
kırmızı çizgi hasat zamanını gösteriyor.
en iyi mayıs ayının başı ile ekim ayının sonuna kadar verin alınıyor.
1 cm derinliğinde ekiliyor,
6~12 gün arasında çimlenme oluyor,cimlendirme döneminde kesinlikle toprak kuru kalmamalı.
fidan aralığı 30 a 30 cm birbirine yakın olmamalı.
humuslu gübreli bol güneşli ve verimli toprağa yeterli sulamaya ihtiyacı var.
dikmeden önce toprak gübrelenmeli.

Eski 05-03-2013, 11:24   #21
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Sevgili almanyalı,

Bahçe sayfanızda bizlerle paylaşacaklarınız için şimdiden heyecanlıyım. Siz belki orada yağmur yağdığında duyamadığınız yurdumuzun toprak kokusunun eksikliğini hissetseniz de, her iklimin ve coğrafyanın farklı farklı bitkileri, çiçekleri ve sunduğu görsel güzellikleri oluyor. Ben de pek çok üye arkadaşım ile birlikte bahçe sayfanızın, fotoğraflarınızın ve paylaşımlarınızın her birini ilgi ile takip ediyor olacağım.

Kardelenlerin dibindeki malç için kullanılan ağaç kabuklarını gördüm örneğin ve yine, neden biz bu tip ürünlere hala erişemiyoruz, neden bu kadar zor ki diyerek hayıflanmaya başladım bile.

K.K.T.C' den size beklediğiniz bahar havasını gönderemesem de selam ve sevgilerimle.

merhaba,
Sevgili Kelebek çalısı, sayfama hoşgeldiniz, herzaman gelin beni mutlu ettiniz ziyaretinle. Türkiye'de ki gibi birçok güneş seven bitki burada yetişmiyor ama değişik çiçekler, çalılar sarılıcı bitkiler mevcut,
elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım.
kardelenlerin dibindeki Rindenmulch/ parçalanmış ağaç kabuğu, yabancı otların çıkmasını engelliyor ve salyangozlar içinde rahatça gezemiyorlar bu yüzden bahçendeki güllerin ve kısa boylu çiçeklerin diplerini kapladık.

K.K.T.C'ye Almanya' nın çiğ yağmış sabahdan sevgilerimle.

Eski 05-03-2013, 11:40   #22
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Sayın almanyalı, bahçe sayfanız hayırlı olsun, bol bereketli günler dilerim

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 21:49   #23
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili almanyalı; bahçe sayfanız hayrlı olsun. Ne kadar güzel soğanlılarla başlamışsınız benim en çok sevdiğim bitkiler. Genelde 10-15 gün çiçekliler diye düşünseler de bence uzun bir süreçleri var topraktan o güzellikleri ile baş gösterip ta ki yaprakları solana kadar. Uzun bir süreç bana göre.
Bahçenizin de takipçisiyim; açıklamaları, izahları ile birlikte.

merhaba,

Sevgili yeni gine, sayfama hoşgeldiniz, yine beklerim.soğanlı bitkileri çok güzel anlatmışsınız size aynen katılıyorum her bitki ayrı güzel sadece açtığı an değil açma evrelerini takip etmek hem zevkli hem de heyecanlı.

YeniGine beğendi.
Eski 05-03-2013, 21:52   #24
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sn. Almanyalı; bahçe sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli az böcekli olsun.

Sevgilerimle.

merhaba,

Sevgili Sevgi, sayfama hoşgeldiniz.herzaman beklerim
güzel dileğiniz için teşekkür ederim

sevgilerimle

Sevgi ve YeniGine beğendi.
Eski 05-03-2013, 21:53   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili almanyalı, bahçe sayfanız hayırlı olsun. Gelişmeleri merakla takip edeceğim, kolaylıklar dilerim..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 22:17   #26
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Name:  aviary_1362514211300.jpg
Views: 2639
Size:  70.6 KB

Name:  aviary_1362514258915.jpg
Views: 2882
Size:  71.4 KB

Türkçe isminden tam olarak emin değilim fakat çan çiçeği olması lazım ismi.
dikim zamanı resimdeki tabela da gösteriyor.
sarı renkli aylar erken dikim,
mavi renkli aylar gelişim zamanı,
kırmızı renkli aylar da çiçek açtığı aylar.
mart ayının ortasından itibaren sera da veya küçük saksılarda ekin,
çıkana kadar dikkatlice sulayın, fazla suyun akması için saksının dibi iri delikli olmalı.
toprağa alırken mayıs ayının sonunda, bol güneşli ve birbirinden 50 cm den 70 cm e kadar aralıkla dikin,
gübreli toprağa dikip bol bol sulayın yazıyor dikim talimatında.

Eski 05-03-2013, 22:22   #27
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sevgili almanyalı, bahçe sayfanız hayırlı olsun. Gelişmeleri merakla takip edeceğim, kolaylıklar dilerim..

merhaba,

Sevgili Sudenur, sayfama hoşgeldiniz, yine beklerim.
ektiğim türlerin dikim talimatları ile birlikte paylaşacağım önce sonra adım adım büyüdüklerini..inşallah.

sevgilerimle

Sudenur ve gülenyüz beğendi.
Eski 05-03-2013, 22:27   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Özellikle tohumdan yetiştirme çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, çiçeğe dönüşür inşallah hepsi de..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 00:38   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster

Türkçe isminden tam olarak emin değilim fakat çan çiçeği olması lazım ismi.
Sevgili almanyalı, bu bitki bir tür sarmaşık olmalı. Katedral çanları olarak adlandırıldığını biliyorum. Buraya bir göz atın bence .

Hatta forumda da bu başlık mevcutmuş. Çok güzel bir bitki, bayıldım. Lütfen tıklayınız...

almanyalı beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 11:08   #30
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Name:  aviary_1362734986201.jpg
Views: 2282
Size:  62.4 KB

Lilium' larda dün geldi..
geçen yıl da aynı markadan almıştım,
bahçemde vardı fakat salyangozlar tadına bakmış olabilir..ve ya don yüzünden erimiş olabilir soğanı diyerek tekrar aldım.

fazlası göz çıkarmaz.. karışık renkleri çok seviyorum.
bahar başı ya da güzün ekin yazıyor pakette.
20 cm aralıklarla dikin, yumuşak toprağa, alacalı gölgeye.çiçeği geçince sadece solan çiçeği kesin.
kışa dayanıklı yazıyor..
bakalım benimkiler dayanıklı mı? gidince göreceğim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024