agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni38396Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2013, 02:30   #1
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba; ben bu çöken üçgen tarlamda kurtarabildiğim nergis, lale, sümbül soğanlarını toprakları ile çıkartmış idim çöken yerlerden kendimce hemen toprak bulabilir isem tekrar yerlerine dikebilirim diye düşünüyor idim. Fakat kenarlara bordür taşları döşendi ama oldukça toprak kaybına uğradım ve hâlâ toprak yok ortada. Ve benim kurtarabildiğim soğanlar (Lale, nergis, çiğdem, sümbül) toprakları ile kurtardığım şekilde açıkta duruyorlar biraz daha beklesem mi, yoksa onları başka saksılara mı diksem? Açıkta ne kadar kalabilirler, zarar görmüşler midir? Ne yapabilirim? Yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Bahçenin bulunduğu şehir: İstanbul.

Bahçenin büyüklüğü: Bahçe büyük fakat benim kullanabildiğim alanlar ufak ufak yerler.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Rüzgârı, güneşi, yağışı gayet güzel.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9a - 9 b.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) Site bahçesinde kendime tahsis edebildiğim yerler.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Önceki halleri kurumuş ayrık otları ile kaplı idi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: 3-4 senedir.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Plan yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Ek alan yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?: Bir sürü çeşitli çiçekler olsun yeter.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Gül, Zakkum, Soğanlı bitkiler, mevsimlik çiçekler.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Mevsimlikler ve soğanlı bitkiler.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Öyle özel diye adlandırabileceğim bitkim yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Her sene tohum topluyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Sulama benim için problem. Arka bahçe merkezi sistem gece sulaması ön tarafta bina görevlisi kapı önlerini yıkarken hortum ile sulama ve bidonlara su dolduruyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? -

Toprak özellikleri: Bilmiyorum.

Kompost yapıyor musunuz? Genellikle mutfak atıklarını biriktirip toprağa gömüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Maalesef hep hata yapıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Güllerde ve oya ağacımda ismini hatırlayamıyorum kullandığım bir ilaç var. Bu sene inşallah Topas ile tanışacağım.

Bahçeniz organik mi?:

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: Hayvan gübresi ve saksı çiçekleri için bitki coşturan.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Fare mutlaka vardır.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?: Evet alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?:

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: Evet.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 08:41   #2
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Ben olsam saksılara dikerdim onları .

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 10:06   #3
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Ben olsam saksılara dikerdim onları .
Hem de hiç bekletmeden.. Soğanların bozulup çürümelerini önlemeniz en büyük kazancınız olur bu yıl..Birkaç gün açıkta beklemeleri mutlaka köklerine zarar vermiştir..Ne kurtarabilirseniz artık..
Bu yıl soğanlarını büyütüp irileştiremiyebilirler ve seneye çiçek vermiyebilirler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 16:43   #4
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkür ederim Sayın pria.

Eski 05-02-2013, 02:15   #5
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Bugün yine tam bina önündeki kaldırım taşları kaldırılınca (Fotoğraf makinem bozuldu) yine bir sürü; bir soğandan 2 yavru vermiş soğanlılarım gitti. Övünüyor, mutlu oluyordum bir soğandan 2-3 filiz çıkmış, çoğalmışlar diye. Yine tabi kurtarabilme çabası, bir kaç tanesini kurtarabildim. Ve hemen sevgili serkan_istanbul un dediği gibi saksılara aldım. Saksıları hazırlarken ne yaptım? Önce minik taşlar koydum saksı dibine, sonra az biraz torf, kum, gübre, sonra tekrar bahçe toprağı, torf, kum, gübre. Getirdim soğanları saksılara yerleştirdim; üzerlerine bahçe toprağı kapattım. Sonra bir gariplik var bu işte deyip gübreler soğanın altında kaldı ne işe yarayacak diyerek kendi kendime güldüm. 'Maşallah Sema okumaz isen böyle olur işte' diyerek tekrar toprakları döktüm ve bu sefer kum, bahçe toprağı, gübre, torf hepsini karıştırıp öyle diktim soğanları. Bakalım bu sene nasıl bir hasat alacağım ürünlerden?...

Eski 15-02-2013, 00:56   #6
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

YeniGine / Site bahçesi

Sitelerin ortak bahçelerini kullanma sorunları

Name:  P1010066a.jpg
Views: 7916
Size:  41.8 KB

Ama tabi çok çiçeğim ve soğanlım da zarar gördü.

Düzenleyen malina : 16-02-2013 saat 14:13 Neden: Link eklendi
Eski 15-02-2013, 00:57   #7
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Name:  P1010063a.jpg
Views: 8243
Size:  51.9 KB

Eski 15-02-2013, 01:01   #8
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Name:  P1010068a.jpg
Views: 7950
Size:  49.4 KB

Taş bordürler söküldü, yerine yeni dediğimiz aynıları konuldu. Tabi işlem sırasında bütün toprak gitti daha sonra yeni gelen toprak ile 2 karışlık mesafeyi doldurdum; tabi şimdi o 2 karışlık toprak boş hiçbirşey dikili değil.

Eski 15-02-2013, 01:16   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Çok yıprattın kendini.
Üzülme artık, üzüldüğüne üzülüyorum.
Bununla geçmiş olsun, akışına bırak, iyi düşün iyi olsun. )

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 01:20   #10
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkür ediyorum sevgili Sudenur; evet olan oldu artık. Şimdi o boş kısımlara ne ekebilirim, ne dikebilirim diye düşünüyorum. Bakalım. Bir de çiçeklerin üzerine de toprak atıldı onlar da hepten kayboldu; tekrar çıkarlar toprak yüzeyine diye düşünüyorum inşallah.

Eski 15-02-2013, 01:26   #11
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Fotoğrafta da belli oluyor; açmış hercailerden sonra bordür taşına kadar yenilenen toprak. Toprağı doldurup yaydıktan sonra yeni hercai menekşe fidelerini diktim.

Name:  P1010060a.jpg
Views: 7951
Size:  55.7 KB

Eski 15-02-2013, 01:30   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Tohum at bol bol. Yeşil ellisin ablam sen, ne atarsan tutar. )

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 01:56   #13
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

) Peki Sudenur, sağol artık bakacağım inşallah bir de o üçgen tarlam çok güneş alıyor. Ona göre birşeyler bulmalı. Sağol.

Eski 15-02-2013, 21:42   #14
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Yeni Gine, resimlerinizi inceledim. Sonunda üçgen tarlayı da gördüm, merak ediyordum) çok şeker.

Ektiğiniz yerler ortak alan olduğu için yanlış hatırlamıyorsam sizinkileri de (tıpkı benimkilere yaptıkları gibi) gelen geçen kopartıyordu değil mi? Bu durumda tekrar bu bahar için nasıl cesaret edeceksiniz? Bu beni kendi açımdan da düşündüren bir konu.

Yeşil olsun, renk gelsin istiyoruz aynı zamanda, yani mesele sadece kendi nefsimizi tatmin değil, fakat bahsettiğim konu da olunca çaresiz kalınıyor. O kadar çapa sulama şu bu uğraşıyoruz, sonuç kaçınılmaz

Bu durumda bir seçenek çiçeklenmeyen bitkiler seçilebilr ama o da işte renkli olmuyor. Hem çiçekli olsa hem de koparmasalar ne iyi olurdu...

Bir de ektiğiniz alanlar birbirinden uzak sanırım, sulamayı nasıl yapıyorsunuz? Ben normalde evin önü kendi bahçem olmamasına rağmen yazın evden litrelerce çeşme suyu kullanmak zorunda kaldım, hava da sıcak olunca öyle 5 ltlik şişeyle 2-3 sefer döksem bile az geliyordu. Yağmur suyu da biriktirmedim açıkçası evin önündeki gasp ettiğim yer için hem de evdeki saksılarım için. Ama belki siz biriktirebilirsiniz.

Az kalsın unutuyordum, üçgen tarla çok güneş alıyor demişsiniz. Forumda çok güneş alan yerler (veya balkonlar) için uygun bitkiler nelerdir gibisinden bir başlık vardı, bir araştırın olmazsa.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 00:36   #15
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkürler sevgili Cymbelina ben daha çok çiçek açan bahçe ve soğanlı bitkileri seviyorum. Evet sulama sistemim yok; sadece bina görevlisi kapı önlerini yıkadığı zaman hortumu kapabilir isem tarlalarımı suluyorum o da yazın öğle sıcağında saat 12.00 - 13.00 - 14.00 saatlerine denk geliyor. Sonra yine aynı hortumla bidonlara su dolduruyorum ara günlerde o suyla suluyorum. Bazen de bina görevlisinin evinden su alıyorum. Nasıl olsa o suyun parasını da bizler ödüyoruz.
Bina önündeki toprak alanlar da benim oralara da hep dikiyorum, hepsinde soğanlar mevcut şu an bir tek çuhalar ve hercai menekşelerden kalanlar görünüyor.

Sağol, bahsettiğin başlığa bakacağım.

Eski 16-02-2013, 01:21   #16
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Evet sulama sistemim yok; sadece bina görevlisi kapı önlerini yıkadığı zaman hortumu kapabilir isem tarlalarımı suluyorum o da yazın öğle sıcağında saat 12.00 - 13.00 - 14.00 saatlerine denk geliyor.
Sağol, bahsettiğin başlığa bakacağım.
Sevgili YeniGine, sakın öğle sıcağında sulama yapmayınız, bu bitkilere yarardan çok zarar verir. Öncelikle bunu belirtmek istedim.

Başından beri konunuzu izliyorum. Binbir ümit ve hevesle dikilen soğanlılarınızın başına gelenlere ben de çok üzüldüm. Gözlerine bakıyoruz onların, hiç uğruna telef edilmeleri üzücü. Bir daha yaşanmaması için soğanlılarınızı saksıda yetiştirmenizi öneririm.

Bir de susuzluğa dayanıklı bitkileri araştırıp onlara yönelirseniz, sulama probleminiz çözülmüş olur.

Takipteyiz... Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 01:33   #17
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili SDurul çok teşekkürler; evet işte sitede oturup bahçe, bitki ile uğraşmanın zorluklarından biri daha. Sulama!..

Bina görevlisi kapı önlerini yıkarken çıkarıyor hortumu; hep diyorum şu işi sabah ya da akşam üzeri yapsan olmaz mı. Cevap: Yok olmaz!.. Israr edemiyorum, birşey diyemiyorum. Tahmin edersiniz görevlilere ne kadar ne denilebilir ki?..

Bu tarlalarım binanın ön tarafında bir de arka tarafında yuvarlak tarlam ve bahçe içersinde bitkilerim var... Onlar da merkezi sistem ile sulanıyor. (Hesapta) Site yönetimine gittim lütfen gece sulaması yapmayın, sabah gün ışıdığında saat 05.00 - 06.00 gibi açsanız sulama sistemini olur mu? Cevap: Yok olmaz! (Ondan sonra gelsin güllerimde, oya ağacımda, çiçeklerde mantar.)

Sonuçta kendime ait değil; site bahçeleri. Olduğu, olabildiği kadar diyorum kendimi teselli edebilmek için.

Eski 16-02-2013, 16:46   #18
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili YeniGine, nihâyet kendinize ait sayfanız olmuş, hayırlı olsun.

Üçgen ve yuvarlak tarlalarınızdaki gelişmeleri ve güzellikleri paylaşmanız dileğiyle... Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 17:13   #19
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Sevgili YeniGine; sayfanız hayırlı olsun. Artık yetiştirdiğiniz bitkileri seyretme olanağımız olacak.

Bence de artık üzülmeyin sağlık olsun . Bundan sonraki yetiştireceğiniz güzellikleri düşünün.

Sağlıcakla ve hoşçakalın.

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 17:27   #20
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili SDurul, sevgili Sevgi teşekkür ediyorum; ben hep istedim bir bahçe sayfam olsun diye bir türlü cesaret edemedim. Fakat çiçek yetiştirmeye çalıştığım alanlardaki sorunları paylaşırken (ki evet çok üzüldüğüm için fazla şeyler paylaşmışım) sağolsun Sayın malina; kendisine ayrıca çok teşekkür ediyorum yardımcı olmuşlar bana.
Sayın malina'nın sayesinde ucundan, kenarından evet artık inşallah bu sayfada bitkilerimi paylaşabilirim.

Eski 16-02-2013, 18:15   #21
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
) Peki Sudenur, sağol artık bakacağım inşallah bir de o üçgen tarlam çok güneş alıyor. Ona göre birşeyler bulmalı. Sağol.
Sevgili YeniGine ; güneş alan bölgelere sardunya dikebilirsiniz. Yakın çevrenizde mutlaka vardır sardunya çelikleri isteyiniz. Hem masraf yapmamış olursunuz hemde üçgen alan çiçeklenmiş olur.

Arena park size yakın orada bolca sardunyalar vardı, görevlilerden isteyiverirsiniz

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 19:14   #22
/

Giriş Tarihi: 17-01-2013
Sn YeniGine,sayfanız hayırlı olsun.Çok sevindim görünce.En yakın takipçinizim.Sevgi ve Saygılar...

YeniGine beğendi.
gülenyüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 02:56   #23
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Galeri: 2
Üçgen bahçen Çuhalarla çok sevimli görünüyor Sevgili Yeni Gine...

YeniGine ve gülenyüz beğendi.
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 03:01   #24
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 Mesajı Göster
Üçgen bahçen Çuhalarla çok sevimli görünüyor Sevgili Yeni Gine...
Sevgili milacaa bak uydurdun, iyi gözlemlememişsin. Tabi üçgen tarlamın fotoğrafları yok şu an sitede. Ama o üçgen bahçen dediğin yer; hemen bina önü bahçem; üçgen tarlam değil. Henüz diğer tarlalarımın fotoğrafları Sayın malina da. Sevgili milaca çuhalardan 4 karış taşlara kadar yeni topraklandı ve tüm o alandaki soğanlarım gitti. Ve hala o bölümler boş duruyor.

Eski 26-02-2013, 03:04   #25
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

O boş alanlara da ne dikebilirim diye kara kara düşünüyorum şu günlerde?

Eski 26-02-2013, 03:08   #26
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Biliyorum sonuçta üstteki fotoğraf senin, ayrıca diğer tarlalarını da ve harfiyat çalışmalarını bir ara gördüğümü sanıyorum)

YeniGine beğendi.
Eski 26-02-2013, 03:11   #27
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Çok güneş almıyorsa ortanca dikebilirsin, sonbaharda çiçekler görmek istersen Kasımpatı tavsiye edebilirim...

YeniGine beğendi.
Eski 26-02-2013, 03:15   #28
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tamam doğru haklısın. Tarlalarımın harfiyatları bitti, ben tekrar o bölümleri toprak ekleri ile düzenledim ki en son fotoğrafta da gördüğün gibi çuhalardan sonrasında bütün lale, sümbül soğanlarım gitti ben de kalan boşlukları yeni toprakla doldurdum. Yani son fotoğrafta çuhalardan sonrası boş toprak. Ve şimdi kara kara düşünüyorum o boşluklara ne dikebilirim diye?..

Eski 26-02-2013, 12:25   #29
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Hem de bütün toprak hizası yeni taşların altında, çukurunda kaldı.

İyi tarafından bakın sn. Yeni Gine.

Çok yağmur yağarsa göllenme olur ama bu durum çok nadiren olur. Diğer zamanlarda, suladığınız toprağın akıp gitmemesini ve sitede ki çocukların, toprağınızı dağıtmasının önüne geçer. (6 ve 7 no.lu mesajların fotoğrafları).

Aynı hizada olan çiçek-sebze tarflarının etrafını hafiften yükseltiriz. Sularken, su akıp gitmesin, rahatça suya doğsun diye.

Düzenleyen ayazkentli : 27-02-2013 saat 12:37 Neden: Mesaj numaralarını değiştirme.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 01:10   #30
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkürler Sayın ayazkentli söyledikleriniz çok doğru kalan toprağın üzerinde çiçekler olduğu için çuhalar gibi aslında az biraz daha toprak atabilir idim. Yoksa giden soğanlarımı hesaba katmaz isek bu şekli güzel oldu. Artık kısmet ise seneye inşallah.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024