agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2891Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2009, 23:02   #1
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
bahtiyar02 / Bahçem

Bahtiyar02 hobi bahçem.

Bahçenin bulunduğu şehir; Adıyaman/ Merkeze 13km uzaklıkta

Bahçenin büyüklüğü, Yaklaşık 14 dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları; Güneşi tarlanın her köşesi görüyor. Rüzgarı üst kısımlarda(yüksek) hissediliyor. Çok azda olsa Atatürk Barajı gölüne yakın olduğumuzdan nemli.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri ; 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Tarla olarak 2008 Yılında ablamlardan aldım. İçinde yaz mevsiminin sonu sonbaharın başlarına bazen Eylül ayına kadar akan küçük bir deresi var. Ağaç olarak bir adet söğüt ağacı ve doğal olarak yetişen 3 adet Alıç ağacı vardı. Tarlanın üçte biri taşlık ve sarptı. Yaklaşık 10-15 yıldır ekilmiyormuş. Ana yola 1 km uzaklıkta. Elektrik ve içme suyu yoktu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 4 yıldır bahçemizle uğraşıyoruz.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Ilk yaz sadece tarlada bostan ve tahıl türleri yetiştirdik. Daha sonra sevgili agaclar.net’teki dostlarım sayesinde meyve ağaçları,ablam ve eniştemin sayesinde de Toptepe köyü sakinlerinin yardımlarıyla 300 köklük bağımızı diktik.

Daha sonra kademeli olarak tarlada gördüğüm eksiklikleri gidermeye çalıştım. Örnek; Su kuyusu kazdırmak, Elektrik için Jeneretör almak,Tek gözlü bir bağ evi yaptırmak ve sarp ve kayalık bölümü dozerle düzelttirmek. Ayrıca motorsiklet dışında zaruri olan bir araba almak, Damlama sulama için su tankeri ve damlama sulama tesisatı almak-döşemesini yapmak.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) ; Bahçenin bakımını genelde ben ve ailem yapıyoruz.Annem ve ablamda yardımlarını esirgemiyorlar.
Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Meyve bahçesi 3 dönüm. Bağ 4 dönüm. Sebzelik veya Tahıl için boş arazi 7 dönüm.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Hayallerimizin büyük bir kismini gerceklestirdik. Amacım emekli olunca hobi bahçemde günümü geçirmek. İçerisinde küçük bir hayvanat bahçesi, Sera ve altında deposu olan bir ev, Dört tarafı tel örgü ile çevirmek ve değişik türde ürünler yetiştirmek. Emekliğime henüz 9 yıl var. Nasip olursa hayallerim içinde değişiklikler yapacağımı düşünüyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)Yaklaşık 60 tür meyve ve çiçeklerden oluşuyor

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Özellikle Bölgemizde olmayan veya daha önceleri yetiştirlmemiş sebze ve meyve türlerini yetiştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca deşti türlerini yetiştirdiğimiz türler mevcut.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Deşti domates türleri

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Evet.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Bahçemizde Yazın
sonlarına ve sonbahar başlarına kadar akan küçük bir deremiz ve su kuyumuz mevcut. Sulama damlama sulama.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damlama sulama yöntemini kullandığımız gibi ayrıca deredende faydalanıyoruz.

Toprak özellikleri; Bir kısmı humuslu bir kısmı kumlu-kireçli

Kompost yapıyor musunuz? Genelde yaprak, otlardan ve yanmış küçük baş hayvan gübresi kullanarak yapıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Bahçemde yaptığım hataların başında küçük bağ evinin 12 metre kare değilde 20metre kare yapmayışım. Ayrıca su sondajında acele etmeyip biraz daha araştırma yaparak daha sağlıklı ve ekonomik kuyu kazdıra bilirdim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Hiçbir zirai ilaç kullanmıyorum. Bazen de olsa organik ilaçlar kullanıyorum. Özellikle İsrail bademlerimde oluşan tırtıllara karşı bionem ve güneş yanıklarına karşı Koalin kili kullanıyorum

Bahçeniz organik mi? Bahçem tam doğal.Organik değil.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Sadece Yanmış küçükbaş hayvan gübresi kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Bu güne kadar 1-2 adet tarla faresi gördüm. Onlarıda sanırım görüğüm yılanlar sınırlı tutuyor.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Damlama sulama yöntemi

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Bahçemin sağı solu açık arazi.Sadece bir bölümü dere yatağında. Bir kısmı rüzgardan etkileniyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Başta agaclar.net sitesine üye olduğum için iyiki yapmışım dediklerimden.Çünkü ordaki dostlarımın bilgi, tecrubeleri ve yardımları sayesinde bu hobi bahçesini kurmaya çalıştım ve çalışıyorum. Kayıp olmaya yüz tutmuş tohum ve meyveleri tekrar edinmek, Bölgemizde bulunmayan veya yetiştirlmeyen sebze ve meyvelerini yetiştirdiğim için.

telato beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 23:02   #2
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

bahtiyar02 / Bahçem

sevgili gece çok sevindim. bende yaklaşık 14 dönüm bir tarlaya en büyük eğitmenlerim olan ablam ve annem sayesinde hobi bahçesi kurduk. resimleri çekip beğeninize sunacağım.

14 dönümün 5-6 dönümüne buğday diğer kısma 300 kök amerikan asması+16 kök israil bademi+ 20 kök giresundan gelen fındıklar+19 kök sakız ağacı(Menengüç ağacı) 3 kök aşısız dut+hicaz narı+12 kök ceviz+26 kök bursa gemlik domat zeytin+1 kök ıhlamur +4 adet yenidünya+ 1 adet turunç

2 adet hicaz hurması+eskiden tarlada yetişmiş olan4-5 kök yabani alıç ağacı. incir ve değişik türlerde kavun karpuzlar, yeşil soğan+ çilekler+dev kabak türü ve diğer kabak,salatalık,biber çeşitleri (Süs biberlerimin fidanları henüz küçük boydalar) susam+bamya ve nohut.bu hobi bahçesinden çok hobi tarlası oldu gibi.

En güzeli Adıyaman merkeze 10 km'uzaklıkta.tarlada temmuz ayına kadar akan küçük bir deremiz var.şimdilik sulamayı ordan karşılıyoruz.Hafta sonlarını iple çekiyorum.ailemle hem piknik yapıyoruz hemde tabiyatla iç içe yaşıyoruz.güzel olan çocuklarımın benim gibi bitkilerle haşir neşir olmaları.

ilk resimdeki eğitmenim rehperim annem ikincisi ablam onlar olmazsa ben ne yapardım
saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2009, 23:17   #3
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bahtiyar Bey, yeni başlık açsanız, bahçenizin gelişimini ara ara görüntülersiniz. Biz de takip etmiş oluruz.

Düzenleyen zenfree : 20-05-2009 saat 23:12
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 23:49   #4
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Hobi bahçesi kardeşliği!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
... yaklaşık 14 dönüm bir tarlaya en büyük eğitmenlerim olan ablam ve annem sayesinde hobi bahçesi kurduk. resimleri çekip beğeninize sunacağım.
Kadın eli değmiş ya korkmayın, biz erkekler bozma konusunda daha iyiyiz sanırım. Fotoğraflarınızı bekliyoruz, cep telefonu ile çekiyorsunuz galiba.

Alıntı:
14 dönümün 5-6 dönümüne buğday diğer kısma 300 kök amerikan asması+16 kök israil bademi+ 20 kök giresundan gelen fındıklar+19 kök sakız ağacı(Menengüç ağacı) 3 kök aşısız dut+hicaz narı+12 kök ceviz+26 kök bursa gemlik domat zeytin+1 kök ıhlamur +4 adet yenidünya+ 1 adet turunç

2 adet hicaz hurması+eskiden tarlada yetişmiş olan4-5 kök yabani alıç ağacı. incir ve değişik türlerde kavun karpuzlar, yeşil soğan+ çilekler+dev kabak türü ve diğer kabak,salatalık,biber çeşitleri (Süs biberlerimin fidanları henüz küçük boydalar) susam+bamya ve nohut.bu hobi bahçesinden çok hobi tarlası oldu gibi.
Evet, hobi bahçesini aşmış biraz, özendim doğrusu, tek rakibiniz Babil'in asma bahçeleri sanırım, o güzelim bahçeleri de talan ettiler, ediyorlar ya neyse.

Ben en çok Giresun fındığına şaştım, ben de yıllar önce fındık dikmiş, yaşatamamıştım. Umarım sizinkiler yaşar ve ürün verir. Adıyaman da fındıklarınızı yaman günler bekliyor, bugün burası (İstanbul) öyle sıcaktı ki!

Bir de susam için erken değil mi?

Alıntı:
En güzeli Adıyaman merkeze 10 km'uzaklıkta.tarlada temmuz ayına kadar akan küçük bir deremiz var.şimdilik sulamayı ordan karşılıyoruz.Hafta sonlarını iple çekiyorum.ailemle hem piknik yapıyoruz hemde tabiyatla iç içe yaşıyoruz.güzel olan çocuklarımın benim gibi bitkilerle haşir neşir olmaları.

ilk resimdeki eğitmenim rehperim annem ikincisi ablam onlar olmazsa ben ne yapardım
saygılarımla
Bizim de hobi bahçemizin deresi var, ama biz sulamayı düşünmüyoruz bile (siyah su gördünüz mü, evet siyah, hatta benim avatardan bile daha kara Ancak, Siyah da olsa su başka oluyor, her daim; hayat=su diyorum, kirli de olsa, böyle.

Anneniz, ablanız ve çocuklarınızla birlikte mutlu mesut bir ömür diliyorum.
İstanbul'dan Adıyaman'daki tüm aile ve sevenlerinize selamlar.

gece
Riva deresinden daha açık renk avatarı olan forum insanı!

bahtiyar02 beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 23:58   #5
Ağaç Dostu

gece's Avatar

2. Hobi bahçesinin 02 plakalı ilde açılması hoş olur!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bahtiyar Bey, yeni başlık açsanız, hobi bahçenizin gelişimini ara ara görüntülersiniz. Biz de takip etmiş oluruz.
Katılıyorum.

Adıyaman için ilginç çeşitleriniz var, bahçenizin gidişatını görmek isteriz doğrusu, siz de bizim meraklı gözlerle ekrandan bahçenizi gözlediğimizi bilir daha bir titizlenirsiniz. Fena mı olur?

gece
"Yeni bir bahçe, yeni bir başlangıç" fikrine sıcak bakan forum insanı.

Eski 16-05-2009, 19:02   #6
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili gece çok teşekkür ederim bu gün tarlaya ablamla yanlız ikimiz gitmek zorunda kaldık.ANNEM büyük ablamı hastahaneye G.Antebe götürdü.sabah telefonla görüşüp talimatları aldık. hastahanede dahi soğanların otlarını ayıklayın.domates ve diğer bitkilerin çapa ve sulamasını yapın dedi emir büyük yerden.
giresun fındıklarının hepsi yeşillendi, sakız ağaçlarını fırsat bulunup çeke bildim.
susam bizim buralarda geç kalındı gibi. biz 2 hafta önce ekmiştik bu gün baktığımızda yem yeşil çimlenmiş tabi ablam fark etti.
geçen hafta ektiğimiz bamya ve sevgili Adelet ağacının gönderdiği yerli karpuz çekirdekleri çimlenmişti.resimleri cep telefonumla çekmiştim.ama bunları fotoğraf makinemi götürdüm.bu arada ablam ne ekerse elinden yetişir. çok denemişiz. maşallah ektiğimiz tüm fideler tuttu tohumlar çimlendi.5-6 çeşit kavun ve kabaklar bayağı güzel yeşerdi.
annemin talimatlarını uygulamaktan ve güneşin sıcaktan beynimizi haşlarcasına çapa yapmaktan,yeni süs biberi ve diğer domates türlerini ekmekten ikimiz yorgunluktan yemek yiğemedik. ikimizde çay hastasıyız. termusla çayı köyde demleyip getirmiştik.kalabalık olunca közlü(kömür) semaverde çay demliyoruz.tarlanın en güzel yerlerinden biri geçen yıl söğüt ağacının hemen yanı başında tabi kaynak suyu bulmamız.güzelce temizleyip genişlettik.suyu çok güzel ve buz gibi. su kayalardan sızıp geliyor iç iç hiç rahatsız etmiyor.yarın saat 15'te gidip serinlikte çapa ve sulamaya devam edeceğiz.****** tüm aile ile birlikte. tarlada bulunan türlerin resimlerini çekip siz dostlarla paylaşacağım.

bu arada ablamın karpuz ve diğer çekirdekli tohumları çok ilginç bir sistemle ektiğinide öğrendim. ben kazma yardımıyla küçük çukurlar açıyorum oda 1-2 tohumu önce çukura ekiyor ve üstüne küçük baş hayvan gübresi(Yanmış)bu çekirdek ve tohumların üstüne koyup üstüne 2 pet bardak su koyuyor. neden toprak koymadığını sorduğumda bu şekilde daha hızlı çimleneceğini söyledi.dediğide oldu. yetişen karpuz kavun ve kabakları seyreltip başka çukura ektiği halde tekrar yetiştiklerinede şahit oldum.oysa ben bunların yeniden yetişmeyeceğini biliyordum. sağolsun annem ve ablamdan ve Ağaçlar.net'ten çok şey öğreneceğim için çok mutluyum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bahtiyar02 : 27-10-2009 saat 20:40
Eski 16-05-2009, 19:31   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hayırlı olsun,
balkondan sonra burası tam size göre.

İsrail bademi ile hicaz hurmasını çok merak ettim , ilk defa duydum.Nereden temin ettiniz?

Giresun fındığı sanırım soğuk iklimde yetişen tek fındık, bu fındık tozlanma için başka türe ihtiyaç duyuyor mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 19:38   #8
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

yakaladığım karelerden bazıları

Eklenen Resimler

vildan25 ve tarla kuşu beğendi.
Eski 16-05-2009, 20:43   #9
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili denizakvaryumu..çok haklısınız balkonlarım yetmiyor şuan dahi full.

israil bademini geçen yıl sonbaharda tarım il müdürlüğü getirmişti ordan almıştım.inşallah seneye meyvalarından yeme nasip olur.
hicaz hurmasını iskenderunda tatilde iken büyük bir fidan yetiştiricisindan 2 adet almıştım. palmiye türü ağaşlardan resimini çeker yüklerim.

giresun fındığını ekaradeniz dostum yollamıştı.şuan yaklaşık 20 civarında kök var hepside yeşerdi.bildiğim kadarıyla fındıktada erkek türe ihtiyaç var onu sağolsun arkadaş ayarlayıp göndermişti.evet burası çok sıcak illerimizden ama Atatürk barajı göl suları bizim tarafımızda olduğundan iklimi etkiledi.daha ılık bir iklim yapısına sahip.nemde var.turunçgiller daha önce yetişmezken şimdilerde birçok evde ve hatta belediye sayesinde yol ortasına ekildi gayette güzel yetişiyorlar.Adıyamanımızın su kaynakları çok şükür bol.fındıklar yetişirde yanlız karadeniz bölgesi kadar fındık vermeyebilir. ben yinede razıyım yeterki yeşersin.
saygılar

Eski 16-05-2009, 22:33   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Smile Adıyaman'da hobi bahçesi

diğer bitkilerim. çileklerden ilk ürünü topladık...

ikinci resim tarlamızdaki küçük dere yatağı
işte ben

ve son resim ayçekirdeği

saygılar

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2009, 22:38   #11
Ağaç Dostu

Bu bahçeye bir adet karakovan yakışır.

Eski 17-05-2009, 08:33   #12
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

karavan çok güzel olurdu.hesapladık astarı yüzünü geçiyor misali. Bunun yerine briketten 2 göz oda yapmayı düşünüyorum.

Muda ve naci03 beğendi.
Eski 17-05-2009, 23:37   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Sayın Bahtiyar02,
Çok güzel bir tarla-bahçe, güle güle doya doya ekip biçmenizi dilerim. Şu mesajda görünen bitkinin adı nedir ?
Buralarda ekin çiçeği olarak bilinen, solmadan harika bir şekilde kuruyan bir bitki var, ona benzettim.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 00:06   #14
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Öğümce-Adıyaman bir iki!

Bahtiyar02, bahçeniz çok güzel, arı gibi de çalışmışsınız, çardakla, sundurma ile yetinmeyip, iki göz oda istemeniz de azim ve kararlılığınızın göstergesi, tebrik ediyor, kolay gelsin diyorum.

Karavan olmasa da ailede alerji durumu yoksa, arı kovanı edinmeyi düşünün bence de; çiçekli bitkilere faydaları sayısız olduğu gibi, ailecek tatlı yer, tatlı konuşursunuz.

Bal, kutsal kitaplara girmiş bir besin ve olgunlaşmış balın, son kullanım tarihi olmayan tek gıda olduğunu duymuştum.

Bahçenizi ilgiyle gözlüyoruz, teşekkürler.

İklim ile ilgili bilgilendirmeniz iyi oldu, ben Karadeniz'e kıyısı olan bir ilde fındığı yaşatamayınca, Adıyaman için endişelenmiştim doğrusu.

Biz de bugün Anadolu Yakası hobi bahçemizin ilk çileklerini tattık. Size de bize de afiyet olsun.

Sevgiyle.

gece
hobi bahçesi kardeşiniz olan forum üyesi!

Düzenleyen gece : 18-05-2009 saat 01:37
Eski 18-05-2009, 11:05   #15
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seleste Mesajı Göster
Sayın Bahtiyar02,
Çok güzel bir tarla-bahçe, güle güle doya doya ekip biçmenizi dilerim. Şu mesajda görünen bitkinin adı nedir ?
Buralarda ekin çiçeği olarak bilinen, solmadan harika bir şekilde kuruyan bir bitki var, ona benzettim.
Bahtiyar beyin izniyle ben cevap vereyim.O çiçeği yabani glayöl diye
biliyorum , yanlışım varsa Bahtiyar bey düzeltin lütfen.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:24   #16
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili seleste inanın bende ismini bilmiyorum ama sevgili nurcanaybay sayenizde bizde öğrenmiş olduk.çok teşekkür eder saygılar sunarım.
sevgili gece kardeşim inanın ortak yönlerimizden arıcılık ama imkan dahilinde yapmayı düşünüyorum.öncelikle kuyu ve tel örgü . daha sonra emekliye 7-8 yıl var inşallah o zamana kadar hayellerimi aralıklı olsada gerçekleştiririm.çilek gerçekten güzel bir meyve.bana ilginç gelen ise arkadaşımın bahçesinden kendisinin seyreltiği ve atmayı düşündüğü esnada ben aldım geçen sonbaharda tarlaya ektim.aynı fideler olmasına rağmen benim çileklerin tatı arkadaşımınkilerden daha tatlı geldi bana.onunkiler ekşimtrak bir tatı var.nedeni ne acaba sizce? birde dün burda sıcaklar resmen başladı termometrelerde 42-43 dereceyi okudum. bundan sonra biraz zorlaşacak çalışmalarımız. sabah erken saatlerde bitkileri ve ağaçları sulamak gerekiyor veya akşam serinliğinde.birde annemin tavsiyesi 3 çapa bir sulama diğiyor.o zaman bitkiler daha güzel olur diğiyor. eee nede olsa tecrübe konuşuyor eski toprak.
saygılar

Eski 19-05-2009, 20:39   #17
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Smile

sevgili dostlar bugün tatil fırsatıyla yine hobi tarlamıza gittik üçlü.yeni süs biberleri türleri ve bürüksel lahanası fidanı ektik.bu arada baş eğitmen olan annem fırçayı bastı. soğanları çapalamamışız,geçen hafta ve diğer ektiğimiz sebze ve fidanları neden sulamadık diye. tüm ağaçları kovalarla taşıma suyla değirmen döndürmek misali suladık.annemde sebzeleri suladı. en büyük eksikliğin su olduğuna karar kıldım tabi kollarım yorgunluktan bitkin düştükten sonra ilk resim tarlamıza 800 metre uzaklıkta petrol üretim kuyusu(At kafası) ikinci resim amerikan asması 300 kök ekildi. üçüncü resim eğitmenlerim ablam ve annem.dördüncü resimdeki domates nisan ayında ekilen ilk fidelerden. son resim ise hicaz hurması. saygılar

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2009, 20:48   #18
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

resimlere devam ediyoruz. ilk resim giresun fındığı. ikinci resim israil bademi ve üzerinde zararlı tırtıl. üçüncüsü taze fasülye.siyah incir ve son resim bir ay önce ektiğim turunç yeni filizleniyor.

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2009, 20:49   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sayın bahtiyar, ailenizi selamlıyorum, amerikan asmalarını merak ettim, onlara aşımı yapcaksınız.

Çekirdekli (kabak, kavun vs) çimlendirme metodunuz harika, bu yıl geçti artık seneye bizde uygularız.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 22:11   #20
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili k0900 çok teşekkür ederim. amerikan asmalarını 2008 yılı sonbaharında tarım il müdürlüğünden almıştım.iyi bir bakımla yaklaşık olarak 2 yıl içinde aşılanıyor.yöremize ait üzüm türlerinden genellikle çelikler alıp aşılıyoruz.
bende bu yöntemi ilk kez gördüm gayet başarılı oldu.saygılar.

Eski 05-06-2009, 12:07   #21
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahtiyar02, bahçenin son haline ilişkin fotoğraflar yok mu?
Sevgiler.

gece
izlemede olan forum kişisi!

Eski 05-06-2009, 13:34   #22
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Bahtiyar02,
Bol bereketli bir bahçe olmasını dilerim. İşiniz zor. Görüntüler çok güzel.Kolay gelsin.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 21:19   #23
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili gece inanın yorgunluktan bittik hocalarımla ve tüm ailemle.güzel bir haber su taşımaktan kurtulduk kendi küçük ama yaptığı iş çok büyük bir su motoru aldım.504tl toplam. ama 8 taksitle aldım.
Tarlamda yetiştirdiğim sebze ve meyva ağaçlarını yakınımızda bulunan dereden bidonlarla su taşımaktan kollarımız kopmuştu.netten su motorlarını araştırken KOSHIN SEM-25L 1'' SU MOTORU(2 ZAMANLI MİTSUBİSHİ)karşılatım.önceleri bu motorun işimi görmeyeceğine inanmıştım.çünkü dere yatağıyla ağaçlarımın arası 45 derece yüksek eğimli ve 80-90 metre uzakta.ben bu motorla en azından düzdeki sebzelerimi sulasam yeterli demiştim.motoru aldıktan sonra inanın hayretler içinde kaldım.80 metre 45 derece eğim yüksekliğindeki ağaçlarıma gayet rahat su bastı.üç kademesinden orta kademlisiyle kullandım gayet rahat bir şekilde tüm 7 dönümlük tarlamda bulunan sebze ve meyva ağaçlarımı bol bir şekilde suladım.düz arazide ise en düşük rolantide tüm sebze ve meyva ağaçlarımı suladım.yakıt olarak inanın bir deposuyla düz arazide 2 saat çalıştı yaklaşık litre gitti.15 dakika bazen 30 dakika dinlendirdikten sonra tekrar sulamaya devam ediyordum.süreyi sürekli kronometre ile tuttum.kullanımı da çok kolay herkese tavsiye ederim.bunu kim icat etmişse Yeri mekanı cennet olsun.Bu arada Hepsiburada sitesinede çok teşekkür ederim. kaliteli ürün pazarladığı ve taksitli seçenek sunarak ürünleri pazarladığı için.Almayı düşünen herkese tavsiye ederim.6-7.06.2009 iki günlük hafta tatilimizi tarlada geçirdik. Tüm sebze ve ağaçları suladık yeni motorla.suyu bol bulunca çok rahat bir şekilde işimizi bitirdik.bağ hariç ona zamanımız yetmedi. Pazar günü yağmur bulutları başımızda dolaştı ancak tek damla bırakmadı tam bir bahar yağmuru gibi başka yerlere yağdı.Ama akşam saat 18,30 civarında toparlandık çıktık.tam tepeye çıktığımızda şimşek yakınımızda bulunan bir kurumuş buğday tarlasına düştü. Hemen yakın köyde bulunan dostlara haber verdim cep telefonumla.ordanda 110 itfayeyi aradım.haberleri olduğunu söylediler.biz dere yatağından çıktığımızda köylüler yolda birikmiş yanan tarlaya gitmeye çalışıyorlardı yardım için.Allahtan yağmur yağdı da söndürüldü.tabi itfayede zamanında yetişti. yetişmeseydi rüzgarın yardımıyla kısa sürede tüm tarlalarda ki ürünlerde yanardı.

Sevgili gecem ve dostlar..tarlada bulunan çeşmeden bahsetmiştim size geçen hafta sadece annemle birlikte gitmek zorunda kaldık.su almaya gittim eğildim su şişesini doldurmaya birden bir tıslamayla karşılaştım.kafamı kaldırdığımda benekli gri renkte bir yılanla karşılaştım. Yılandan korkmam ve asla öldürmem öldürenlerede çok kızarım.bana göre çok faydalı bir hayvan türü.tarlada köstebek ve farenin çoğalmasını önlüyor. Her hafta akrep görmeye alıştım.umarım akrep ısırmaz çünkü bir kez ısırdı beni acısı çok kötü.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bahtiyar02 : 07-06-2009 saat 22:03
Eski 07-06-2009, 21:52   #24
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Resimlere devam

Suyu tutan 6 yaşındaki kızım SARA bana bademleri sulamaya yardım ediyor.salatalıklarım, ermeni hıyarı (bizde hıta veya acur) yeni sebzelerini tutu3-4cm’lik.ampül domateslerimiz ve diğer domateslerimiz çiçek açtı bir kısmı değişik türden domateslerimin üzerinde tutmuş domatesler.Dev kabak ve diğer kabaklarımız,karpuzlarımız,bamyalarımız, karpuzlar.kavun çeşitleri çok güzel çiçek açtılar.Ayçekirdekleri, fasulyelerimiz çiçek açtı.susamlarımız 6-7cm boyundalar. Haftaya nohut biçmeye gideceğiz ****** cümbür cemat çünkü hasat tamamen elle yapılıyor.tek tek kurumuş nohutları köklerinden çekmek gerekiyor.
Sevgili gece ve dostlar..tarlada bulunan çeşmeden bahsetmiştim size geçen hafta sadece annemle birlikte gitmek zorunda kaldık.su almaya gittim eğildim su şişesini doldurmaya birden bir tıslamayla karşılaştım.kafamı kaldırdığımda benekli gri renkte bir yılanla karşılaştım. Yılandan korkmam ve asla öldürmem öldürenlerede çok kızarım.bana göre çok faydalı bir hayvan türü.tarlada köstebek ve farenin çoğalmasını önlüyor. Her hafta akrep görmeye alıştım.umarım akrep ısırmaz çünkü bir kez ısırdı beni acısı çok kötü. ne akrep ne yılan ve nede 35 derecelik sıcaklık beni bahçemden koparamaz. resimleri ancak cep telefonumla çekmek zorunda kaldım inanın hiç fırsatım olmuyor tarlada.
çay ve yemek molası dahi ayakta oluyor.
1.resim hıta acur(ermeni hıyarı)çiçekli
2.resim taze fasulyelerim(çiçekli)ve şemsiyemiz sıcaklardan malzemelerimizi koruyor. tabi altında odun ateşinde çay sefası çok güzel oluyor.
3.resim sarı veya kırmızı ampül domatesler.yanlışlıkla tohumlardan çıktı
4.resim ilk kez denediğim 2 haftalık sutut kullandığım biberlerimden bir adedi.çok güzel ve canlı tutuyor su kaybınıda önlüyor.biber suyu çok sevdiğinden ilk kez onda denedim.
5.resim ise dostlardan biri göndermişti.tohum olarak 2 adet tarlaya ektik oda çiçekli birde ismini çıkarsam

sevgili jineop çok haklısınız çok yoruyor doğru ama büyük bir huzurda veriyor.

Eklenen Resimler

vildan25, dalya35 ve naci03 beğendi.
Eski 07-06-2009, 21:59   #25
Ağaç Dostu

Aslında bu şekilde sulama da uzun vadede size yorucu gelebilir, en iyisi 3 tonluk plastik depo ve damla sulama sistemi.

Damla sulama sistemi artık olmazsa olmazlar arasına girdi ve maliyeti de fazla değil.

Gözünüz de arkada kalmaz.Bitkiler de mutlu olur

Benim bu günlerde düşünmeye başladığım öncelikli konularım arasında damla sulama var.

Eski 08-06-2009, 10:03   #26
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili denizakvaryumu evet haklısınız damlama sulama konusunda.ancak tüm tesisatı tarlada bırakmam dahilinde çalınma riski var. üç tonluk su tankı ayarladık onu da ilerde sular kesildiğinde tedbir amaçlı kullanmak için. dediğiniz gibi damlama sulamayı yedi dönümlük araziyi telörgü çevirdikten sonra düşünüyorum.

Eski 08-06-2009, 11:09   #27
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Sevgili Bahtiyar Bey, o kadar büyük araziye verdiğiniz emekten dolayı sizi ve ailenizi tebrik ediyorum. Sebzeleri kendi ellerinizle yetiştirip, yemenin zevki de çok güzel.. Hele sulamayı kovalarla taşımanız da gerçekten çok büyük zahmet..Ne ekersen onu biçersin tabiri bu olsa gerek..İnşallah emeklerinizin karşılığını kat kat alırsınız. Başarılarınızın devamını dilerim. Ablanıza ve annenize selamlar..

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 15:32   #28
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili begonvil 14 tüm iyi dileklerinizden dolayı çok teşekkür ederim saygılar.

Eski 08-06-2009, 16:33   #29
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sayın bahtiyar02, ellerinize kollarınıza sağlık. Ailecek sizleri kutluyor sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür bağınızda/bahçenizde uğraşmanızı diliyorum. Bu arada canım acur çekmedi desem yalan olur.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 17:07   #30
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Sayın Bahtiyar,Bahçe işi çok emek isteyen yorucu aynı zamanda zevkli bir iş.Biz küçücük bir arsada biber,domates ekeceğiz diye canımız çıkıyor.Siz o koca tarla ekim yapıp bir suyu taşımak maşallah.Benim canım çıkardı.Allah yardımcınız olsun. Sayın Nurcanabay dediği gibi o bitki yabani gloyöl.TRT nin belgeselinde izlemiştim.Bu kadar emek karşısında küçücük bir çicek bahçesi yorgunluğunuzu alır herhalde. Seneye dikim için çicek tohumu gönderebilirim.Yorgunluk çayı içerken beni hatırlarsınız.Kolay gelsin...

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024