agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler
  • 4 Gönderen beryun
  • 1 Gönderen beryun
  • 9 Gönderen beryun
  • 9 Gönderen beryun
  • 1 Gönderen Hatice Tarhan
  • 1 Gönderen serkan_istanbul
  • 1 Gönderen beryun
  • 1 Gönderen berrinb
  • 5 Gönderen beryun
  • 6 Gönderen beryun

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2012, 08:30   #1
Ağaçsever

beryun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2008
beryun / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :İstanbul

Bahçenin büyüklüğü :900m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?ömerli baraj havzası sınırında,sit alanına sınır ,etraftaki son yerleşim noktalarından birindeyiz.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Bu yaz beşinci yazımız ..

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?.Amatörce kendi uygulamalarımız ..Peyzajlı bir bahçe hedeflemedik..

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Eşimle beraber yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Çoğunluğu 1,20/2m olmak üzere 50 adet yükseltilmiş ,torf ,kompost ve gübre ile hazırlanmış tarhlarımız,teras ımız var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bu bahçe için değil ,ancak ilerde daha sıcak bir iklimde bahçeyle bütünleşmiş bir hayat biçmini sağlayan bir ev var kafamda..banyo-çamaşır-mutfak-oturma-çalışma bölümlerinin bir duvarının veya tamamının direct bahçeden oluştuğu ,büyük camlı kapılarla bunun sağlandığı ,toprak veya taş zeminli mutfağımın bir köşesinde gerçekten limon ağacı yetiştirebileceğim bir yer..

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Şifalı bitkiler ve domates benim,kavun karpuz eşimin özel alanları gibi..ancak çileklerimi,söğüdümü,narımı,yaseminlerimi,sedir ağacımı da çok seviyorum..

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?garaj yolunun yanında büyük oğluma niyet diktiğim sedirim adı:bera..

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?Tabii ..her zaman üretecek bir şeyler vardır..

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?Sebzeler, Kuyu suyu ile elle sulanıyor çimler ve bazı kısımlar yağmurlama ile..

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?

Toprak özellikleri killi,tınlı,kışın çok su tutan,yazın da kupkuru sarı bir toprak..

Kompost yapıyor musunuz? Bahçeden kalanları biriktirdiğimiz köşeler var zaman içinde bunları kullanıyoruz,ayrıca ev atıklarından büyük kaplarda hazırladığımız kompostları geçen yaz kullandık.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?Tabii ki, maalesef pek çok bitkiyi gerek benim zamansızlığım gerek toprağın ve rüzgarın etkisiyle kaybettim.Kalan sağlar bizimdir diye devam ediyoruz,ilk zamanlar çok üzülüyordum..

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Doğal metodlar kullanıyoruz .geçen yaz tırtıl istilasına uğradık,o zaman delfin kullanmıştık.

Bahçeniz organik mi?sertifikasız organic diyebiliriz.tohum_ilaçlama_hatta çapalama bile yapılmayan bir bahçe..

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?yanmış gübre,em,ev yapımı kompost:nam ı diğer çörke(eşimin tabiri),bahçeden kompost,yeşil gübre,solucan gübresi ilk akla gelenler..

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Fare zaman zaman görüyorum kediler yakalıyor.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?yağmurlama ve elle..

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ var mı? Bitkileriniz soğuk alıyor mu?Etraf açıklık,hazine arazisine sınırız,bizden başka yerleşim noktası yok.kışın çok sert geçtiğini söyleyebilirim. İstanbul iklimine gore daima serin ve rüzgarlı..

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?İyi ki bu tecrübeyi yaşamışız,çocuklarla beraber oldukça doğal ve özgür yaşıyoruz,gündüz şehirli gece ve hafta sonları taşralı..

Tetanoz aşısı oldunuz mu?

Herkese merhabalar,
Bizim maceramız 2008 haziranında başladı.Evde bir dönem 50 saksıya kadar çıkan mini seram dışında hiçbir tecrübem yoktu.

Çok hızlı bir karar ile sehir merkezinden ayrıldık.2 küçük çocuk,üç-beş kedi ve sıfır bitki ile..Gariptir evet,evde boyu 2 metreyi geçmiş difenbahyam,hatta dut agacım bile bırakıldı..orası ayrı bir hikaye.

Yaşımız,işimiz,çocukların okulları gibi sebeplerden istanbul kıyısı olmalıydı.Deneme-yanılma yapmaya müsait olmalıydı,şehre yakın olmalıydı,dogal bir hayat yaşamaya uygun olmalıydı. Bunlara en yakın şartları sagladık, bahçemizde hiçbir sentetik ilaç,gübre,besin vb kullanmadık en azından direkt olarak.

900 m2 kadar bomboş,senelerdir hiç bir şey ekilmemiş bir bahçeydi,en güzeli sabah gözümüzü acıp, yataktan pijamalarla fırlayıp 1 dakikada ulaşabilecek kadar yakınımızdaydı.

Bir sürü tavsiye dinledik,agaclar neti geceler boyu arşınladım, notlar aldım, listeler yaptım..Bu arada katkısı olan herkese çok teşekkürler. En sonunda bahçe kendi istediği gibi bir şekil almaya başladı.Toprağın kabullendiği,uyumlu bitkilerle bir sinerji oluşturduk.

Tarhlar çaktık inşaattan kalan kalaslarla, toprak pek verimli degil,sonrasında ekleye ekleye şu anda sebze ve şifalı bitkiler için yaklaşık 50 adet tarhımız var, yazın sebze,otlar, şifalı bitkiler,çilek(3000 kök olmuş,60 fideyle başlamıştık), bögutlen, ahududu ve teke tek sıralayamayacagım kadar çok bitkiyi denedik,kimileri başaramadı,kimileri yerini çok sevdi..

Eskiden denize atladıgımda hissettigim uçma-kaybolma duygusunu bahçeye kendimi teslim ettigim an hissediyorum.Yıkıyor, temizliyor,rahatlatıyor ve daha pek çok şey yapıyor..
sonra devam etmek üzere..

Düzenleyen beryun : 06-04-2012 saat 06:36 Neden: düzeltme
beryun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 15:36   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
sayın beryun aramıza hoşgeldiniz. Burada bitki delilerinin içinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz ) Biraz da hikayeniz "kaçıp gidenler"inkine benziyor.
Bize biraz daha bahçenizden bahsederseniz ve bol bol da foto eklerseniz sizin daha iyi tanıma fırsatımız olacaktır.
Kolay gelsin.

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 06:45   #3
Ağaçsever

beryun's Avatar

Hoşbulduk Gülbirsen, aslında ben 2008 den beri üyeyim ancak 'sosyal paylaşım' konularında fazla katılımcı değilim,sessiz sessiz okuyorum ,tabii zaman da bunu belirleyen bir faktör..foto ekliycem ***..
Kaçıp gitmek gerekiyor aslında, gerçekten bu cümlemin altına % 85 oranımla imza atarım,ancak kalan % 15 biraz daha beklemek lazım diyor..

gulbirsen beğendi.
Eski 28-04-2012, 20:01   #4
Ağaçsever

beryun's Avatar

Eveet, nisan boyunca,tohumlar atıldı (martta da attık aslında). Ay takvimine göre tohum atmaya dikkat ediyorum. (börülce ve fasulyeyi sürekli danıştığım bir köylü teyzeden öğrendiğime göre ay eskisinde), diğerlerini ise ay başında atmaya çalışıyorum. Sürekli bahçede olamadığım için de bu tabii hayli kısıtlayıcı ara ara coskuya kapılıp her köşeye birşeyler saçtığım daha doğru aslında. Tabii bu her ektiğini not eden,etiketleyen eşim için çok zor oluyor)

Ben içimden geldiği gibi,o ise oldukça planlı çalışmayı seviyor.Her köseden fıskıran yesillere hayli duyarlıyız bu günlerde sökmeden evvel birbirimize danışıyoruz.

Yazlık sebzeler,feslegen,kabak,hodan,tere,çörekotu,maydan oz,kadife,ayn ı sefa,diger sefalar,ezan,zinnia,ipek ve bazı çiçek tohumlarıyla berrygillerden(goji-choke-huckleberry),pavlonia,yer elması,patates,soğan,sarımsak,tohuma kaçması için turp,hardal ekildi.

Yine ağaç dipleri açıldı,kompostlandı hala da devam ediyoruz.

Kamelya bu yıl ilk kez açabildi ve bol bol filizler verdi.Güller goncada ve bitlendiler yine,elle temizliyorum. Arapsabunlu ısırganlı su mu yapsam acaba?

Bu sene yerinden mutlu olmayan manolyamı saksıya geçirdim, gübreledim bakalım.

Ortanca çeliklerim tutmuş,oynatmadım henüz,sıra ona gelemedi.Sarı yasemin çeliklerim de bahçenin yeni yeni noktalarına yerleştirildi.

Bol bol kekik toplandı,kurutuldu.Şimdi hepsi tomurcuklanıyor.Adaçayları da çiçeklenmek üzere.Bu arada geçen sonbaharda adaçaylarının diplerinden toplanan yaprak vs döktüğümüz bir tarhdan yüzlerce adaçayı fidemiz oldu.Çok kolay çimleniyormuş.

Fidelikte yaptığımız sebze fidelerinin yanısıra tarhlarda geçen yıldan kalan öbek öbek domates fideleri çıktı.Bunları nasıl sığdıracağımı bilemiyorum. Ayrıca ben de her bir tarhın kenarlarına bolca kabak,patlıcan biber de serptim.Seyreltip şaşırtmayı düşünüyorum.

Düzenleyen beryun : 28-04-2012 saat 20:42
Eski 28-04-2012, 20:12   #5
Ağaçsever

beryun's Avatar

Yeşil gübre olması için baklayı bol ekmiştim (400 adet kadar),baharda bir kısmını keseriz diye düşünmüştüm,tabii ki kesmedik, bu yıl bakla kuruturuz gibime geliyor.

Bezelyeler çok güzel,erguvanım,keçi sakalı,kartopları,iris,nergis,laleler sırayla açıyorlar.Bu arada ben bezelye çiçeklerine bayılıyorum .Seneye enginar ve bezelyeyi ön bahçeye de ekmek istiyorum .Çok dekoratif duruyor.

Söğüt fırtınada kırıldı ,ondan 4 kök ayırıp,2 tanesini başka bahçelere gönderip,2 tanesini de bizim bahçeye tekrar ektik. Bizimkilerin yaprakları kurudu kökü canlıdır diye umutlanmak istiyorum.Hediye giden 2 kök yeşillenmiş,bizim 2 si kuru kuru ..neyse bakalım.yumurtaya can veren ALLAH...

Eski 28-04-2012, 20:54   #6
Ağaçsever

beryun's Avatar

Arka bahçenin genel resmi,bezelyeler,kamelya ..

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2012, 22:45   #7
Ağaçsever

beryun's Avatar

Bir zamanlar söğütüm,
çilek bahçesi,kekikler

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2012, 23:49   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Sayfanız hayırlı olsun sayın Beryun sebze tarhları çok kullanışlı duruyor taze sebze meyve yemenin tadı bir başka güzeldir helede kendiniz yetiştirdiyseniz.Bahçeniz ve evinizde huzur mutluluk hiç eksilmesin.Daha çok resim daha çok bilgi bekliyoruz....

beryun beğendi.
Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 23:55   #9
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Bahçeniz hayırlı olsun.

beryun beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 20:42   #10
Ağaçsever

beryun's Avatar

Teşekkurler Hatice Tarhan, bahce bizim gittikçe daha fazla vaktimizi isteyen,hobilikten yeni bir işe dogru gitmek isteyen bir ugraş halini alıyor.

Sebze tarhları rahat gercekten,ben ilk senenin sonunda tarla işi bana göre degilmiş demiştim.Yetiştirmek,toplamak güzel,ancak hortumla sulamak ,çapalamak,otlarla sürekli yarış yapmak ,bir de bunları sabah 1- 2 saatte halledip,giyinip,çocukları toparlayıp işe geçmek hakikaten büyük işti.

Sonra bu tarhları yapmaya başladık, özellikle son 3 yıldır,çapalama,ot yolma yapmıyoruz.Tereyagından kıl çeker gibi kolayca çıkıyor tek tük çıkanlar.

Yine bu yıl,tohumdan yaptıgımız fideleri topraga aktarmak kolayca gerçekleşiyor,çogu zaman elle veya bir çubuk yardımıyla kolayca..

Hatice Tarhan beğendi.
Eski 29-04-2012, 21:34   #11
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sayın beryun, bahçeniz ve bahçe sahifeniz hayırlı olsun ...Böyle bir yerde yaşamayı seçtiğiniz için sizi kutlarım...İstanbul un iç kısımları artık azap verici yoğunlukta ...)

Eviniz ve bahçeniz çok güzel...sebze dikimleriniz ve bahçe işleriniz kolay gelsin...sağlıkla ve mutlulukla bir yaz sezonu geçiriniz güzel bahçaenizde efendim.:selamlar...)

beryun beğendi.
berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 08:49   #12
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın Beryun

Hayırlı olsun kolay gelsin başarılar bir arzunuz varsa beklerim . İyi günler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 16:40   #13
Ağaçsever

beryun's Avatar

Berrin hanim cok zarifsiniz,tesekkurler iyi dilekleriniz icin..sizin bahceleriniz,ozellikle beylerbeyindeki ,ne mutlu size diyorum...maasallah..

Eski 30-04-2012, 16:41   #14
Ağaçsever

beryun's Avatar

Atmet bey, cok tesekkur ediyorum..selamlar..

Eski 18-05-2012, 10:03   #15
Ağaçsever

beryun's Avatar

bahçeden..yasemin çiçekleri(çay için),güller,sebzeler..

Bu sabah günes doğarken,topladığım güller..ofise getirdim ancak vazo yetiştiremedim..biraz fazla ..şu an film yıldızı gibiyim her yer çiçekle dolu..

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2012, 10:15   #16
Ağaçsever

beryun's Avatar

nisan sonu

bahar gibi bahar..sulama gerekmiyor..fideler biraz yavaş gidiyor ancak çilekler,güller başladı..fidanlar yemyeşil...yorgun gelip enerjimi dengelemem bahçeye çıkınca birkaç dakikada halloluyor...
Yarın sabah çilek toplamamız lazım bugün çok hızlıca topladık kahvaltı için..yarına kasa ile toplanır diye düşünüyorum..

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2013, 15:00   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beryun Mesajı Göster
Bu sabah günes doğarken,topladığım güller..ofise getirdim ancak vazo yetiştiremedim..biraz fazla ..şu an film yıldızı gibiyim her yer çiçekle dolu..
Bu ne kadar güzel bir görüntü. Hoş geldiniz sayın beryun, Bol çiçekli bol konuklu bir bahçe diliyorum size

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024