agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5680Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2012, 01:05   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sudenur evet gerçekten maşallah; hiçbirşeyi unutmamışsınız. Teşekkür ediyorum. Ayrıca kıyaslama yapılacak bir bahçe değil bahçeniz. Herşey çok güzel, mükemmel. Belli ki yeni başlanmış ve gayet gayretli bir bahçe. Bence de aynı dilden konuşuyoruz... O yüzden DAHA DA BİR HOŞUMA GİTTİ... Siz gayret ile bıkmadan usanmadan bahçeye devam; ben deee sizi izlemeye devam. SÜPERSİNİZ.
Avatar sizden öğrendim; bu gidişle bahçeyi de sizden öğreneceğim inşallah.

Bu gidişle bahçeyi de sizden öğreneceğim inşallah.

Aman efendim, beraberce öğrenelim, ben henüz emekleme devresindeyim. Olacak inşallah zamanla. Tatildeyken bile "Bahçem şimdi nasıl ki, çiçeklerime ne oldu ki?" diye düşünmekten doğru düzgün yüzemedim, rüyalarıma giriyor çimlerin durumu. Hahahaha..."Kahkahalar atan bir ikon da yok ki!"

Hadi tutmayım ben sizi, güzel rüyalar...

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 02:38   #62
Ağaç Dostu

Bir kaç tatil fotoğrafı daha.. :)

Tanıtım yazılarım pek tatmin edici olmadı, kusura bakmayın. Bu ağacın boyu en fazla 60 cm. Budama şekli harika!
Name:  P7090176.jpg
Views: 1534
Size:  83.4 KB

Araba önünde poz verirken "İlla bizim bahçeye de yapalım bu uygulamadan.." diye tutturan maviş kızım dansöz kıyafetiyle poz verdi. Görmemişin bir bahçesi olmuş, eline ne geçtiyse dikmiş misali adım atacak yer kalmayacak gibi bir hisse kapılıyorum bahçemizde.
Name:  atarabasude.jpg
Views: 1751
Size:  50.2 KB

Zakkum'un her rengi vardı ama ben çok beyazını sevdim. Ankara kışına dayanıklı mı bu çalı? Name:  zakkum.jpg
Views: 1932
Size:  43.7 KB

Tatilde tanıştığı arkadaşını "Çiçek dalında güzeldir, koparmayalım diye uyarıyor.)
Name:  papatyam.jpg
Views: 1688
Size:  55.6 KB

Düzenleyen Sudenur : 16-07-2012 saat 13:56
Eski 17-07-2012, 18:44   #63
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Kırmızı kocaman çiçekli çalı Japon gülü (Hibiscus). Benim de en sevdiğim çiçeklerden.
Bu tatil yörelerinde yaygın bulunan türü Hibiscus rosa chinensis. Tropikal hibiscus da deniyor ve sadece -5 civarına kadar dayanıyor. Ama soğuğa dayanıklı türleri de olduğunu okumuştum.

Zakkum da Ankara'da dayanmıyor. Kırmızıya yakın bir türü var, en dayanıklısı o, bir ara Bauhaus'tan deneme amaçlı almıştım. Kışın dalları donmuştu, ben de toprağın 3cm üstünden budamıştım, tekrar sürgün vermişti. Şu an saksıda ve mutlu. Bu da ucundan kaybeden bitkilerden, belki zamanla kışa alıştırılabilir...

Sevgili Sudenur aklımdasınız. Biraz daha zaman...

Sudenur beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 19:23   #64
Ağaç Dostu

İstediğiniz kadar beklerim sevgili gilan. Boş durmayayım diye drenaj delikleri açıyorum şimdilerde. Henüz ağaç diplerini de genişletemedim çünkü malç malzemem gelmedi. Taflan, clametis, fil bahri ve bir kaç bitki siparişi verdim bu arada. çiçeksever, İlksenöztürk ve sizin tavsiyelerinizi göz önünde bulundurarak toprak hazırlıkları yapıyorum. Hepinize sevgi, selam.

gilan beğendi.
Eski 20-07-2012, 03:44   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
[B]Kahkahalar atan bir ikon da yok ki!"

Hadi tutmayım ben sizi, güzel rüyalar...
Name:  k-418502-hareketli_msn_ikonu.gif
Views: 2671
Size:  8.1 KB
istersen var.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 03:54   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Zakkum'un her rengi vardı ama ben çok beyazını sevdim. Ankara kışına dayanıklı mı bu çalı?
Ben senelerce 20 litrelik bir saksıda yetiştirdim. Havalar soğuğunca evin içine havalar ısınınca balkona taşıdım. Ama nedense her yaz başlangıçında yaprakları böcekle doluyordu. Boyu 2 metreye ulaşmıştı. Ancak ev taşırken bıraktım olduğu yerde. Rengi pembe ve açık pembe idi. Bana göre Ankara için üzerinde çok durulacak ve önemsenecek bir bitki olamadı.

Sudenur beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 14:06   #67
Ağaç Dostu

Hımm.. o vakit Ankara'da verimli olmuyor. İlk okul beşi bitirene kadar Kırıkkale'de ikamet etmiştik bir dönem. O zamanlar komşu bahçelerden birinde Kırmızi çiçekli kocaman bir Zakkum ağacı vardı diye anımsıyorum, yaprakları zehirli diye dokunmamamı uyarmıştı annem, çok güzel çiçekler açardı. İklim uygun olsa heryere dikerdi zaten Ankara Belediyesi, demek ki olmuyor, sera ve parklarda falan da görmedim.

Bu arada kahkaha ikonunuz, kahkaha attırdı, siz çok yaşayın.

Eski 20-07-2012, 14:40   #68
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili Sudenur bahçeni görmek ne güzel. İyi ki açtın başlığını, zaman içerisinde o bahçenin ne hale geldiğini görüp şaşıracaksın. Hepimiz o günlerden geçtik, hala bilmediğimiz tanımadığımız bir yığın şey çıkıyor karşımıza. Bilenlerden öğreniyoruz, daha iyiye güzele gelişiyoruz. Gün gelecek bahçende yaşadıkların hayatının küçük bir arşivi olacak. O arşivi izlemekten mutlu olacaksın

Bu arada minyatür güllerini çok sevdim ama en çok nazlı çiçeğine bayıldım

Sudenur beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 15:00   #69
Ağaç Dostu

Aaa Nevsune hanım. Hoşgeldiniz. İnşallah umut ettiğiniz güzellikleri gerçekleştirmeyi başarabilirim. Şu sıralar hava çok sıcak, yabani ot yolmak ve çimlere drenaj açmaya çalışmaktan başka bir iş yapamadım. Bitki siparişlerimde gelmedi, yavaş yavaş yerine oturacak bazı şeyler. Nazlı çiçeğimde ben de sevgiyle öpüyoruz sizi. Görüşebilmek dileğiyle. Uğradığınız için teşekkürler, sevgiler..

nevsune beğendi.

Düzenleyen Sudenur : 20-07-2012 saat 23:08 Neden: kelime hatası...
Eski 21-07-2012, 01:10   #70
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Yabani otlar; bahçelere yarar mı, zarar mı? Ben de yoluyorum tabi gördükçe... O kadar dikerim, sularım, budarım, ilgilenirim kimse birşey demez. Geçenlerde otları yoluyor idim, aralıklı zamanlarda birisi dedi doğa düşmanısın yoluyorsun bunları.... Daha sonra yine yolarken birisi dedi fotosentezi engelliyorsun. Yani Sudenur siz de ot yoluyormuşsunuz; yeri gelmişken sorayım dedim kesin bir bilen vardır sanırım... Yarar mı - Zarar mı?
Bir de çimlere drenaj dediğiniz nedir ki? (Hoş bende çim yok da merak ettim bileyim istedim.)

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2012, 14:01   #71
Ağaç Dostu

Sevgili YeniGine, yabani otlar bana göre zarar çünkü bir süre sonra çim alanını işgal ederek egemenliklerini ilan ediyorlar. Çok arsızlar anlayacağınız, davetsizce gelip yerleşiyorlar, hergün kökünden çıkarıp atıyorum ertesi gün yine fışkırıyorlar kurtulmak münkün değil.

Drenaj, toprak yüzeyinde ki suyun toprağa zarar vermeden alt katmanlara sızması işlemine deniyor, ben bunu fırsat buldukça tırmık yardımıyla toprağı delerek yapıyorum çünkü bahçemin bazı bölgelerinde göllenme sorunu oluyor ve su toprağın yüzeyinde uzun süre kaldığı için yosunlanma veya mantar oluyorlar. Çimin var mı derdin var anlayacağınız.

Kraldan çok kralcı olan komşularınıza aldırmayınız siz efenim, elimizi ayağımızı çektiğimiz vakit topraktan, çimler çoraklaşıyor, ağaçlar kuruyor, çiçekler soluyor, üşenmiyorsanız yolunuz, gün olur kendi bahçenizin de otlarını yolarsanız umarım. Saygı ve sevgilerimle..

Eski 30-07-2012, 23:46   #72
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Name:  bahcee.jpg
Views: 1195
Size:  72.3 KB

Eski 30-07-2012, 23:47   #73
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sudenur yuvarlak tarlam... Artık bir yorum yaparsınız...

Sudenur beğendi.
Eski 31-07-2012, 00:18   #74
Ağaç Dostu

Sevgili YeniGine, Yuvarlak tarlanızı görünce ilk çiçek tarhımı anımsadım. Öyle çok uğraşmış ve öylesine çeşitlendirmiştim ki bir süre sonra içinden çıkamadığım bir hale getirmiştim tarhımı.

Elinize sağlık, site komşularınızın yorumu ne oldu tarlanızı görünce? Kadife çiçeğinizi tanıdım ama diğerlerini çıkaramadım, çilek falan mı ektiniz? Diğer bitkiler nedir?

Bu arada bu gül sizin için. Akşam üzeri fotoğrafladım, umarım beğenirsiniz.
Name:  bahçeçiçek 001 (600 x 450).jpg
Views: 1189
Size:  67.4 KB

Eski 31-07-2012, 00:24   #75
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Çoook teşekkür ettim Sudenur... Zaten işte sizin de ilk yuvarlak tarlanızın aynısı olduğu için sayfanıza koydum fotoğrafını... Yazışmış idik bu konuda... Oradaa acem halısı var idi önce. Sonradan buz çiçeği ektim. Ben onları ekerken bir komşumda bulmuş bir yerden kadif, şeker begonya geldi elinde bunları da buraya dikelim deyince onları da diktim oraya.
Acem ve buz un yayılmasını ilk fırsatta da açmasını bekliyorum bakalım inşallah...

Eski 31-07-2012, 01:03   #76
Ağaç Dostu

Evet evet anımsıyorum. "Öyle demeyin, ben de aynısından yaptım" diye takılmıştınız.

Acem yayılırsa güzel olacak elinize sağlık, aynı tür bitkileri yan yana dikmek daha dolgun bir görüntü oluşturuyor, orta kısmı tepeleme toprakla doldurup çiçek tarhlarında ki gibi yükselti yaparsanız ve boyu uzun bitkileri "kadife gibi.." ortaya, yayılıcı bitkileri etrafına yayarsanız harika olur. Önümüzde ki mevsim aklınızda bulunsun.

Akşam üzeri çektiğim bir kaç fotoğraf daha paylaşmak istiyorum. Eşimin sökmeye niyetlendiği Leylağımız, mevsime inat çiçek açmış. Görünce sevindirik oldum, havalara uçtum. Leylak kendini kurtardı. Öyle de güzel kokuyor ki..
Name:  bahçeçiçek 011 (450 x 600).jpg
Views: 1289
Size:  46.8 KB

Minyatür gülüm ikinci kez çiçekleniyor, yavruağzı rengi harika.
Name:  bahçeçiçek 008 (600 x 450).jpg
Views: 1375
Size:  54.2 KB

Kurumaya yüz tutmuş malta eriğim yeni filizler verdi. Donmaması için çuvalla sarmayı düşünüyorum bu kış gövdesini.
Name:  bahçeçiçek 017 (450 x 600).jpg
Views: 1200
Size:  56.4 KB

Sevgili gilan'dan heveslenerek aldığım minik Acer ağacım bir türlü düzene girmedi. Yaprakları öyle hassas ki, hafif güneşte bile kupkuru oluyor, saksı içinde gezinip duruyor bahçenin içinde, güneşin şiddetine göre. "Acer palmatum dissectum atropurpureum"
Name:  bahçeçiçek 012 (450 x 600).jpg
Views: 1684
Size:  58.7 KB

Leylandi altına taşıdığım Ortancalarım, eski yerlerinde öyle mutsuzlardı ki sasarıp solmuştu neredeyse tüm yaprakları, toparlandı gibiler. Kışı çıkarmaları için elimden geleni yapacağım ama yine de umudum yok, bir kökü saksı da duruyor.
Name:  bahçeçiçek 013 (600 x 450).jpg
Views: 1201
Size:  55.5 KB

Eski 31-07-2012, 01:28   #77
Ağaç Dostu

Üzerini tatilde topladığım midye kabukları ve taşlarla kapladığım çiçek tarhımı nasıl buldunuz? Minyatür güllerime ev sahipliği yapıyor.

İlk hali ve şimdi ki hali..
Name:  ilk tarh.jpg
Views: 1791
Size:  52.4 KB
Name:  bahçeçiçek 022 (600 x 450).jpg
Views: 8958
Size:  47.0 KB

Eski 31-07-2012, 01:48   #78
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Eveet Sudenur uyarınız içiin çok teşekkür ettim... Diyorum ya sitede oturuyorum; toprak bulabilmek o kadar zor ki... Biliyorsunuz herşey maddiyata dayanıyor e ben de tek başıma ancak bu kadar... Oraya bile o toprağı bulana kadar akla karayı seçtim... Aslında akıl edemedim önce orayı belleyip öyle yapsa idim toprak açısından daha bir kara geçecek idim. Ama ben sadece üzerine toprak taşıyıp durdum... Ama evet eğer bahara oradaki çiçekler ve ben çıkar isek inşallah; önerinizi kesinlikle uygulamaya çalışağım...
Aradaki fark??? Çok belirgin vee mükemmel olmuş; ellerinize sağlıık... (Bende mi yapsam ne???) )

gilan ve Sudenur beğendi.
Eski 31-07-2012, 02:03   #79
Ağaç Dostu

İmkansızlıklar benim de kursağımda bırakıyor planladıklarımı. Haklısınız.
Sağlık olsun da, olduğu kadar artık ne yapalım, elden gelen budur.

Yuvarlak logar taşları vardır ya hani sağda solda görürüz, küçük bir tane bulursanız boş bir arsaya atılmış, kapıp eve getirin ve kaplayın. Çok zevkli tavsiye ederim, malzemem bitmemiş olsa diğerini de kaplayacaktım.. Beğenmenize sevindim.

gilan, berçin ve YeniGine beğendi.
Eski 31-07-2012, 02:08   #80
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

) Gerçekten süpersin Sudenur... Teşekkür ediyorum... Pekii o kabuk ve taşları nasıl yapıştırdık üzerine??

Sudenur ve Asya Ceylan beğendi.
Eski 31-07-2012, 02:29   #81
Ağaç Dostu

Kalekimi suyla karıştırıp taşın üzerine bolca sıvıyorsunuz ve gelişigüzel saplıyorsunuz harcın üstüne. Üzerine de yat verniği sürdünüz mü tamamdır.

gilan, Asya Ceylan ve nuaymu beğendi.
Eski 31-07-2012, 02:36   #82
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

) Çoook güzel; heh bana bir masraf daha çıktıı... Zira bahçede bir köşede kalmış künk var, onu yapayım inşallah o şekilde. Sağol SUDENUR

Sudenur beğendi.
Eski 31-07-2012, 02:37   #83
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Emeğine, yüreğine, gönlüne sağlık; çook teşekkür ettim, çıkayım ben görüşürüz inşallaah; iyi geceler diliyorum SUDENUR.

Sudenur beğendi.
Eski 01-08-2012, 00:33   #84
Ağaç Dostu

Sevgili YeniGine, üstadımız Güler hanım tarafından eklenen bu mesajı, belki görmemişsinizdir diye düşünerek sayfama taşıdım. Bir bakın isterseniz. Faydalı olacağı kanaatindeyim. Sevgimle..

Name:  002 (600 x 565).jpg
Views: 1471
Size:  69.4 KB

Kendileri şöyle bir öneri de bulunmuş.

Zemin çim alan ise, yapmayı plânladığım yere önce bir kazık çakardım. Bu kazığa bir ip bağlayarak, ne büyüklükte yapacaksam yani 1,5 m çapında yapacaksam, 75cm uzunluğunda bir ip bağlayarak, dönerek bir daire meydana getirirdim. Bu dairenin çapı 1,5 m olur. Önce bu daire içinde kalan çimi, otu herşeyi güzelce temizlerdim. Toprak tertemiz olmalı. Hazırlamış olduğum, güzel bahçe toprağını bu daire içine sererek hafifçe yüksek bir tepe yapardım. Yan kısma gelen toprakların kaymaması için çeşitli önlemler alınabilir. Ya yeşil plastiklerden ya dar tuğladan veya kütüklerden. Tepe şekline getirdiğiniz toprağın üst kısmına (yüksek yere) bodur yıldız çiçekleri ekerek bir renk cümbüşü elde edebilirsiniz. Bunları da daire şeklinde ekmekte fayda var.
Daha sonra ekecekleriniz, iri kafalı sarı ve portakal renkli kadife (bodur) çiçekleri olabilir. Veya şeker begonyaları, kırmızı-pembe-beyaz. Birkaç sıra daire şeklinde ama karışık olarak ekebilirsiniz. En dış kısma da vapur dumanı. Yine daireyi takip ederek karışık ve en az üç-dört sıra ekerek bu görüntüyü elde etmeye çalışırdım.

Eğer zemin çim değil de çakıl üzerine yapacaksam, yine daireyi hazırlar, iç kısımdaki temizliği yapardım. Zemini güzelce düzleştirdikten sonra, buraya siyah naylon döşerdim.(ot çıkmasın diye) Sulamayı kolaylaştırmak için, bu naylonun birkaç yerini (+) şeklinde kesiniz ki sular buradan toprağa aksın.
Daha sonra hazırladığım toprağı yayarak, aynen yukarıdaki safları tatbik ederdim. En son olarak da dairenin dışına (toprak akmasın diye) koyduğum yeşil plastik daha belirgin olsun diye en az 30 cm genişliğinde çakıl döşeyerek daire yapardım.

Ne muhteşem bir hanım değil mi?

Eski 01-08-2012, 00:53   #85
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

SUDENUR çook teşekkür ediyorum... Yine gözlüğümün üzerinden tavana baktım gerçekten. Çook güzel izah edilmiş bir tarla yapımı.. Sağolsun Güler Hanım; zaten kendisine sıkıştığım yerlerde sorarım; sağolsun izah eder sonra da başaramaz isen tekrar izah ederim der kendisi. Sağolsun.
Evet Sudenur artık inşallah ömrümüz olur isee seneye benim yuvarlak tarla için çook güzel bir örnek. Ellerinee, yüreğine sağlık. SAĞOL.

Eski 01-08-2012, 00:54   #86
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Sevgili Sudenur bahçe sayfan hayırlı ve bol çiçekli olsun canım
şirin bir bahçe
azminle çok güzel olacağına eminim
sevgiler

Sudenur beğendi.
esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 01:10   #87
Ağaç Dostu

Rica ederim sevgili YeniGine, sabır ve zamanla her şeyin olacağı kanaatindeyim. Gönlünüzden geçen ne varsa gerçekleşmesi dileğiyle.. iyi geceler..

Hoşgeldiniz sevgili Nisagül , üç ay içerisinde ancak bu kadar düzene girdi bahçemiz. Buna da şükür diyorum. Uğradığınız için teşekkür ederim. Sevgiler..

Eski 01-08-2012, 01:13   #88
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Amiiin sağol Sudenur; inşallaah hep beraber olsun. Teşekkür ettiim. İyi geceleer...

Sudenur beğendi.
Eski 01-08-2012, 01:50   #89
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sudenur iyi geceler dedin; çıktın sandım... Hala buradasın!

Sudenur beğendi.
Eski 01-08-2012, 02:05   #90
Ağaç Dostu

Evet, gece kuşu oldum iyice, zaman geçiriyorum ezana kadar.

çiftçi5234 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024