agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2009, 23:57   #1
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Exclamation güldeste- / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: İstanbul

Bahçenin büyüklüğü: 120 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları:Arka ve yan cephe kısmen, ön cephe gün boyu güneş alıyor. Arka cephe çoğunlukla rüzgarlı. Genelde yağışlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9B

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb):Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Boş arsa

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: Yaklaşık iki yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Tasarım yaptım... işçilik konusunda yardım aldım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı?

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Köpek barınak alanı, Kamelya, Su deposu,Saksıda sebzelikler

Bahçede bulunan bitkilerin listesi: (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Elma, Armut, Erik, Kiraz, Dut, gardenya, üzüm, Palmiye, Fırça Çalısı, Gül, Yasemin, Kaktüs türü, Şemsiye,Sardunya, Begonya, Sazlık,Biberiye,Meşe,Çuha,Lavanta, Isırgan otu, Çilek, maydanoz vb,Gala,

Bahçe bitkilerini her sene düzenli ekerim: biber,domates, salatalık

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?:yasemin,şemsiye, sardunya, Begonya, vb

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?:Yağmur suyu yetmeyince kaynak suyu deposu ve şehir suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?: Yağmur suyu kullanıyorum

Toprak özellikleri Killi kireçsiz kırmızı agır toprak

Kompost yapıyor musunuz?

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? İlaçlatma hatası

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Bahçeniz organik mi? galiba

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Rastlamadım... Sümüklü böcek, çekirge ve arada kirpi giriyor

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?:yağmurlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?ağ var... nadir de olsa don oluyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?

Buraya birçok fotoğraf eklemiştim... bir süre sonra silmek zorunda kalmıştım o günlerden günlerden kalan elimde sadece bir fotoğraf kaldı
Evimizin arka bahçesinin boş köşesinde dikilmeyi bekleyen lavantalar... o günlerde süs havuzu yapmayı düşündüğüm, daha sonra vazgeçtiğim alan da yeri hazırlanmış bekliyor. Unutmadan sağ tarafta dikili çubukların arasına patates ekmişitik biraz ürün de almıştık o günlerde.

Eklenen Resimler

almira beğendi.

Düzenleyen güldeste- : 13-08-2012 saat 23:46 Neden: ilave bilgiler
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 00:48   #2
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ne güzel, bir bahçeye sahipsiniz. Şimdi yola koyulabilirsiniz. Toprağı hazırladıktan sonra, ben olsam ilk iş duvarlara doğru yükseltecek sarmaşıkları belirlerdim.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 18:05   #3
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Ne güzel, bir bahçeye sahipsiniz. Şimdi yola koyulabilirsiniz. Toprağı hazırladıktan sonra, ben olsam ilk iş duvarlara doğru yükseltecek sarmaşıkları belirlerdim.
Çok teşekkürler ilginiz için.Evet ben de sarmaşık cinslerini artaştırmaktayım.Şöyle yaprak dökmeyen bir sarmaşık cinsi olabilir ama daha önce duvarların kaplamasını halletmem gerekiyor... tabii sıra gelirse !

Eski 15-12-2009, 21:08   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Böyle yüksek duvarlı bahçeler için, ilk aklıma gelen Kiraz arkadaşımızın bahçesidir.
İlk sayfadan itibaren okuyun, başlığı görmediyseniz.

Eski 17-12-2009, 10:12   #5
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Böyle yüksek duvarlı bahçeler için, ilk aklıma gelen Kiraz arkadaşımızın bahçesidir.
İlk sayfadan itibaren okuyun, başlığı görmediyseniz.
Evet gördüğünüz gibi bahçemin duvarları yüksek sayılır.Yani bahçe içerisinden dışarısı, dışarıdan bakınca da bahçemizim içi görünmüyor. Kiraz hanımın bahçesimden de faydalanmak isterim doğrusu.Öncesin de bahçe içerisinde, özellikle aşırı yağışlarda oluşan su birikintilerini ve duvarların geleceğini halletmem gerekiyor sanırım.İlginize teşekkürler canım.

Eski 24-12-2009, 00:40   #6
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sayın güldeste,
ben ilk bahçemin düzenlemesini yaparken acemice kağıt üzerine krokisini yaptım. Güneş gören ve az gören bölüm için önce ağaçlandırma, sonra süs bitkileri planlaması yapmıştım. Size, form üyelerinden peyzaj üzerine bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların çok yardımı olacaktır. Kolay gelsin diyorum, ama kolay olmadığını edindiğim tecrübelerden biliyorum.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 14:50   #7
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Bu arada otoparkın arkasındaki alanı sebze bahçesi plarak düşünüyorum, sebze bahçesi yapmayı düşündüğüm alanın yanında, aynen planda gördüğünüz gibi, yan komşumun bahçesi var... komşumun evi de iki buçuk katlı yani doğu güneşine pek engel değil. Kuzeye bakan arka bahçemin önü de cadde yani üç cepheside hemen hemen güneş alıyor...

Eski 25-12-2009, 17:17   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Güldeste bahçen çok güzel olacak, bu hali bile çok güzel. Ben de acemiyim ama en azından senin bahçen gibi sıfırdan başladığımdan düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Drenajdaki tecrübemi yazmıştım ama konuyu iyi bilen biri, senin bahçenin fotoğrafları üzerinde uygulama alanlarını gösterirse hepimiz için yararlı olur.

Çatıdan gelen oluk şimdilik bahçeye mi akıyor? Bu oluktan gelecek su miktarı çok olacağı için bahçedeki drenajla alamazsın. Bizimki yapılırken oluklar bahçedeki rögara bağlandı ama şimdi olsa en azından birini bağlatmazdım. Bütün çatı rögara bağlı olunca, çok yağmur yağdığında kanallar yeterli olmazsa eve pis su basma ihtimali olabilir. En azından bir borudan gelen yağmur suyunu depolama imkanın varsa, bahçen için çok iyi olur, ileride ben de bir yolunu ve yerini bulup yaptırmayı düşünüyorum.

Duvarların benim duvarlarımın yanında oldukça cüce kalıyor. Şimdi kış olduğu için arka taraf pek güneş almayabilir ama yazın ışınlar dik geleceğinden güneş alacağını düşünüyorum.

Arka bahçeni görünce aklıma ilk önce ortanca ve camgüzeli geldi.

Duvarlarım çok olduğu için aralara hedera dikmiştim ama bir kaç sene sonra çokluğundan pişman olabilirim. Bu nedenle hedera yerine yasemin, pasiflora, morsalkım, çan sarmaşığı gibi sarmaşıkları duvarların bazı yerlerinde kullanabilirsin.

Dışarıdan içerinin görünmesini istemediğin yerlerde (ya da dışarıda görmek istemediğin alanlarda) duvarların önüne , ön bahçede yaptığın gibi budamaya elverişli çit amaçlı formu güzel, yayılmayan ağaçlar iyi fikir.

Yanlış anlamadıysam, her iki tarafta da oturma yeri düşünüyorsun. Çok sıcak ve serin havaları düşünerek iki farklı yer seçmenin kullanışlı olacağını düşünüyorum.

Düzenleyen Kiraz : 25-12-2009 saat 17:20 Neden: ek
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:03   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Güldeste, güle güle oturun. Hepimiz ilk taşındığımızda berbat durumdaydı bahçelerimiz. 2-3 yılda dikeceğiniz bitkilerinizde şaşırtıcı gelişmeler olacaktır. Duvar önüne ağaç dikme fikrine sıcak bakmıyorum aslında. Ağaçlar o kadar çabuk büyüyüp genişliyorlar ki tüm o toprak alanı kaplayacaklar. Bunun yerine duvar önlerine aynı cinsi bir tarafta yoğun kullanarak değişik çiçek açan sarmaşık türlerini tavsiye ederim.

Depo görülen yerin ön tarafına ortalayacak şekilde çiçek açan bir ağaç dikilebilir. Manolya, Mimoza, Gülibrişim, Oya Ağacı vb... Yoğun güneş alan kısımdaki duvar dibine muhakkak yoğun kokulu iri çiçek açan bir sarmaşık gül dikmelisiniz. Her gördüğünüz sarmaşık gülü benim yaptığım hataya düşerek almayın. Çok güzel türler var, araştırıp güzelini bulup dikmenizi tavsiye ederim. Bir kere dikince cinsini beğenmesiniz de kıyıp sökemiyorsunuz. Arada sırada aklıma bir şeyler geldikçe uğrarım. Kolay gelsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Bizimki yapılırken oluklar bahçedeki rögara bağlandı ama şimdi olsa en azından birini bağlatmazdım. Bütün çatı rögara bağlı olunca, çok yağmur yağdığında kanallar yeterli olmazsa eve pis su basma ihtimali olabilir.

Sonbaharda şiddetli yağan yağmurlarda sitemizdeki bir çok evin yağmur sularını rögarlara verdiklerini rögarlardan sular geri tepip evlerimizi basınca anladık. Meğer kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamamıymış.

Düzenleyen limon : 25-12-2009 saat 23:16
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:07   #10
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Mesela, netten bulduğum bu görüntüler hoşuma gitti. Sizce nasıl?

Eklenen Resimler

sarin, alcen, ulu şef ve 2 kişi beğendi.
Eski 25-12-2009, 18:11   #11
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sevgili Güldeste, güle güle oturun. Hepimiz ilk taşındığımızda berbat durumdaydı bahçelerimiz. 2-3 yılda dikeceğiniz bitkilerinizde şaşırtıcı gelişmeler olacaktır. Duvar önüne ağaç dikme fikrine sıcak bakmıyorum aslında. Ağaçlar o kadar çabuk büyüyüp genişliyorlar ki tüm o toprak alanı kaplayacaklar. Bunun yerine duvar önlerine aynı cinsi bir tarafta yoğun kullanarak değişik çiçek açan sarmaşık türlerini tavsiye ederim.

Sonbaharda şiddetli yağan yağmurlarda sitemizdeki bir çok evin yağmur sularını rögarlara verdiklerini rögarlardan sular geri tepip evlerimizi su basınca anladık. Meğer kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamamıymış.

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Üzüldüm yaşadıklarınız için

Eski 25-12-2009, 18:17   #12
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güldeste- Mesajı Göster
Bina girişini balkon olarak tasarladık. Yaz, kış güneş aldığı için fazla kök salmayan,yaprak dökmeyen bir sarmaşık cinsini balkon kenarına düşünüyorum.
Kışın yaprağını dökmeyen cins yasemin!

Eski 25-12-2009, 18:22   #13
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Kışın yaprağını dökmeyen cins yasemin!
Fazla köklenmiyorsa harika. Kök salmayan bitki istememin nedeni rögarın ve gider borularının yakın olması.

Eski 25-12-2009, 18:29   #14
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Sevgili Güldeste,
Forumdaki birçok arkadaşın çok güzel bahçeleri var. Onların bahçelerini gezmeni ve güzel uygulamaları denemeni öneririm. Çünkü birçok bahçesi güzel olan arkadaşlar deneme yanılma ile yıllarca süren uğraşılarımızın sonucu bu güzellikleri seyrediyorsunuz diyorlar.

Küçük bir havuz, kıyıda mini bir kaya bahçesi veya ikisi bir arada bir uygulama düşünürseniz arkadaşların bahçelerinde güzel uygulamalar var.

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:32   #15
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turko-g Mesajı Göster
Sevgili Güldeste,
Forumdaki birçok arkadaşın çok güzel bahçeleri var. Onların bahçelerini gezmeni ve güzel uygulamaları denemeni öneririm. Çünkü birçok bahçesi güzel olan arkadaşlar deneme yanılma ile yıllarca süren uğraşılarımızın sonucu bu güzellikleri seyrediyorsunuz diyorlar.

Küçük bir havuz, kıyıda mini bir kaya bahçesi veya ikisi bir arada bir uygulama düşünürseniz arkadaşların bahçelerinde güzel uygulamalar var.
Kaya bahçesi vallahi hep aklımda. Zaten işim gücüm milletin bahçesinde gezmek yakında kovulursam şaşmayın

Eski 25-12-2009, 18:32   #16
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Duvar önüne ağaç dikme fikrine sıcak bakmıyorum aslında. Ağaçlar o kadar çabuk büyüyüp genişliyorlar ki tüm o toprak alanı kaplayacaklar. Bunun yerine duvar önlerine aynı cinsi bir tarafta yoğun kullanarak değişik çiçek açan sarmaşık türlerini tavsiye ederim.
Sevgili Limon, aynı şeyi düşünüyorum gönlüm sarmaşıktan yana ama sarmaşık için duvar yüksekliği yetmeyen yerlerde görüntü kapatılmak isteniyorsa, yayılmadan uzayan, üstten ve yandan budamaya elverişli ağaç ya da çalılar da kullanışlı olabiliyor.

Eski 25-12-2009, 18:39   #17
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sayın Kiraz geçen yıl sizin bahçenizin gelişimini heyecanla izlemiştik, aynı heyecanı Sayın Güldeste yaşıyor bu yıl... Kolaylıklar Güldeste, keyifli çalışmanızda başarılar... Çok güzel olacak eminim... Huzurla yaşayın... Darısı bizlerin başına...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:39   #18
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Sevgili Limon, aynı şeyi düşünüyorum gönlüm sarmaşıktan yana ama sarmaşık için duvar yüksekliği yetmeyen yerlerde görüntü kapatılmak isteniyorsa, yayılmadan uzayan, üstten ve yandan budamaya elverişli ağaç ya da çalılar da kullanışlı olabiliyor.
Kiraz hanım sırf bu nedenle selvileri ektik. Ön cephemiz sokağa bakıyor ve çok güneş alıyor.

Eski 25-12-2009, 18:41   #19
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

yıldız yasemin kökü

Alıntı:
Fazla köklenmiyorsa harika. Kök salmayan bitki istememin nedeni rögarın ve gider borularının yakın olması.
Yaseminin kökü hakkında daha önce hiç bir bilgiyle ya da uyarıyla karşılaşmadım. Benimki de rögara yakın. Belki bu sayfada sorabilirsin.

Ayrıca benim yaseminim henüz çok gelişmedi ama güzelliğini Limon'un bahçesinde görebilirsin.

Eski 25-12-2009, 18:41   #20
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
Sayın Kiraz geçen yıl sizin bahçenizin gelişimini heyecanla izlemiştik, aynı heyecanı Sayın Güldeste yaşıyor bu yıl... Kolaylıklar Güldeste, keyifli çalışmanızda başarılar... Çok güzel olacak eminim... Huzurla yaşayın... Darısı bizlerin başına...
Teşekkürler dilekleriniz için, dilerim isteyenlere Allah daha güzellerini nasib eder.

Eski 25-12-2009, 20:28   #21
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Evinizin bulunduğu yerde su sıkıntısı olup olmadığını bilirsiniz. Depo büyüklüğüne karar verdikten sonra bu fotoğraftaki kameriyenin yanlarındaki gibi separatörlerle depoyu kamufle edebilirsiniz.

Alıntı:
..... bahçede üç tonluk bir depo var ama bahçede çirkin görünür düşüncesindeyim, daha küçük bir depo daha iyi olur gibime geliyor..

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2009, 16:43   #22
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
İşin en zevkli kısmına gelmişsiniz.

Duvarı perdelemek için yapacağınız dikim sırasında düz çizgi yerine fotoğraftaki gibi yuvarlak çizgiler izlerseniz daha hoş görünebilir.
Name:  bahce444.jpg
Views: 3187
Size:  43.7 KB

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 18:45   #23
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Sabah'a katılıyorum. Bahçeniz dar-uzun olduğu için uzun tüm kenar boyunca değil de uygun alanlarda yaparsanız, çimi çok daraltmazsınız. Bu şekilde yuvarlatılmış hatları köşelerde kullanmayı seviyorum, hem bahçenin keskin köşelerini alıyor hem de bitki dikimi için yer oluşmuş oluyor.

Eski 30-12-2009, 18:51   #24
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Selam sabah hanım, Kiraz hanım veee Vildan hanım teşekkür ederim yorumlarınız için. Tavsiyeleriniz de fotolar da harika bahçenin modeli, kamelyayla su deposunun perdelenmesi ! gerçekten güzel olur... ara ara yağışlı geçen, soğuklardan sonra bugün hava harikaydı evimle ilgilendim. Biraz yoruldum ama değdi tesisatı bağlattım sularımız akıyor ve bahçede yapılması gereken eksik işler vardı onlarda halloldu, birkaç güne kadar ince sıva ve boya işleri var bahçe duvarının.... ondan sonra inşallah bahçe toprağını halletmeye çalışacağım. Dilerim resimlerini çekmek kısmet olurda eklerim artık görüşürüz. Tekrar teşekkür ediyorum sevgili arkadaşlarım.

Eski 06-03-2010, 10:11   #25
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Bahçemi biraz olsun toparladım. Sizlerden ricam, Bahçenin bir köşesi, her yağış sonrası adeta bataklık görümünde. Bu alan çok büyük değil ! Bu alana ne tür bitkiler ekebilirim... sazlık türü birşeyler düşünüyorom. Yinede tavsiye bekliyorum. Teşekkür ederim cevap veren arkadaşlara şimdiden. Not: Drenaj problemini hallettik.. bahçe dışındaki arazinin henüz alt yapısının olmaması nedeniyle, şimdilik elimizden hiçbirşey gelemiyeceğini de öğrenmiş bulunuyoruz

Eski 06-03-2010, 10:15   #26
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
İşin en zevkli kısmına gelmişsiniz.

Duvarı perdelemek için yapacağınız dikim sırasında düz çizgi yerine fotoğraftaki gibi yuvarlak çizgiler izlerseniz daha hoş görünebilir.
Eklenti 119509
Çok güzel )) faydalanacağımdan eminim.

Eski 06-03-2010, 16:32   #27
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sevgili güldeste;
Bir köşeciğe bir Fırça çalsı yakışır beee!
Hem, korunaklı bir bahçe olduğu için, kışı rahat çıkarır.
Bahçenizde, sevdikleriniz ile birlikte uzun, mutlu ve sağlıklı yaşayın.

güldeste- beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 18:00   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Çok komik değilmi ? Selvileri ekmek için acele ettiğim nasılda belli Henüz inşaat aşamasındayken
Yan bahçe ise bekliyor mahsun mahsun Bahçemin planını hazırladıktan sonra, bitki severlerin tavsiyelerini bekliyorum.
Sayın Güldeste,
Ufacık bir katkı yapayım.Selvi ekilmez dikilir.Tohumlar ekilir.İnşallah ileriye dönük olarak,bitkilerle ilgili çok önemli bilgilere sahip olursunuz.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 19:18   #29
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Ha ha ha ay çok güldüm kendime ) ilahi bana

Eski 06-03-2010, 19:23   #30
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Güldeste,
Ufacık bir katkı yapayım.Selvi ekilmez dikilir.Tohumlar ekilir.İnşallah ileriye dönük olarak,bitkilerle ilgili çok önemli bilgilere sahip olursunuz.
Vallahi akşam akşam beni çok güldürdünüz )) Malesef biraz birşeyler bilsemde elbette acemiyim Çoook yorgun olmama rağmen. beni kendime getirdiniz. Teşekkürler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024