agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32914Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2016, 16:58   #2881
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Oh,içim açıldı.Ortancalar,zakkumlar bahçenizin tam keyifli zamanı.Sağlıkla,huzurla keyfini çıkarın inşallah.Bizim bu taraflarda taze dut yaprakları da sarılır.Yaprak sarmasının yanına birkaç tane sarın.Sevgiler.

Teşekkür ederim sevgili sevgihoca, bu iki zakkumu çok seviyorum yaz boyu hep çiçekli olmaları bahçeye ayrıca renk katıyorlar ve sabahları o kadar güzel kokuları oluyor ki etraf mis gibi kokuyor.

Dut yaprağından da sarmalar sardım, gerçekten çok güzel oluyor, şu anda bile uç yapraklarına sarılır incecik kağıt gibi ve yumuşacık. Tekrar teşekkür ederim güzel sözleriniz için, Sevgiler selamlar.

Dut yaprağına sarma

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 18:40   #2882
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili akçabardak ablam, bahçen güzellikten yıkılıyor. ortacalar almış başını bu ne coşku maşallah böyle, benimkiler de bir yaprak, bir yaprak çiçek açmayı unuttular. hala umutla bekliyorum.zakkumların harika pembe katlı olanın çok hoş kokusu vardır.bende birde onun sarısı var. oda onun gibi hoş kokulu. toz pembenin hastasıyım bu yıl köklerinden ayırıp çoğaltacağım. alaca yapraklısı birde bordo kırmızısından almayı düşünüyorum. çok zahmetsiz bir çiçek clamatis yine bütün güzelliğini konuşturmuş. gün güzeli adı üstünde güzel bir çiçekmiş abla birde kokusu varsa süpermiş diyorum.hani sen beğenmediysen diyorum, vallahi ben beğendim

Dutun da maşallah çocukken komşunun bahçesinde siyah dut vardı. ağzımız elimiz kapkara dut lekesi birde üzerimize illaki bir leke yapardık. sonra annemden bir güzel azar işitirdik. dut yaprağı sarmasını ben de maraşlı bir arkadaştan duydum fakat yemedim. yalnız senin İstanbul ıspanağını ekmedim. ağustos sonun da ekmeyi düşünüyorum tohumları bayatlamaz inşallah. bu arada pamuk çiçeklerim çıkmaya başladı yarı gölgeye ekmiştim. güneş gören yere şaşırsam olur mu? sevgilerimle selamlar.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 22:10   #2883
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili akçabardak ablam, bahçen güzellikten yıkılıyor. ortacalar almış başını bu ne coşku maşallah böyle, benimkiler de bir yaprak, bir yaprak çiçek açmayı unuttular. hala umutla bekliyorum.zakkumların harika pembe katlı olanın çok hoş kokusu vardır.bende birde onun sarısı var. oda onun gibi hoş kokulu. toz pembenin hastasıyım bu yıl köklerinden ayırıp çoğaltacağım. alaca yapraklısı birde bordo kırmızısından almayı düşünüyorum. çok zahmetsiz bir çiçek clamatis yine bütün güzelliğini konuşturmuş. gün güzeli adı üstünde güzel bir çiçekmiş abla birde kokusu varsa süpermiş diyorum.hani sen beğenmediysen diyorum, vallahi ben beğendim.

Dutun da maşallah çocukken komşunun bahçesinde siyah dut vardı. ağzımız elimiz kapkara dut lekesi birde üzerimize illaki bir leke yapardık. sonra annemden bir güzel azar işitirdik. dut yaprağı sarmasını ben de maraşlı bir arkadaştan duydum fakat yemedim. yalnız senin İstanbul ıspanağını ekmedim. ağustos sonun da ekmeyi düşünüyorum tohumları bayatlamaz inşallah. bu arada pamuk çiçeklerim çıkmaya başladı yarı gölgeye ekmiştim. güneş gören yere şaşırsam olur mu? sevgilerimle selamlar.

Sevgili münevverciğim güzel sözlerin için teşekkür ederim. Evet ortancalar aldı başını gidiyor, cinsinden olsa gerek bu tür çok coşkulu, enine boyuna gelişen bir tür, boyu bir metreyi geçti, yerini de severse değmeyin keyfine.

Gölgeyi çok seviyor, yapraklardan da anlaşılacağı gibi koyu pembem öğleden sonra gün batımına kadar güneş alıyor o yüzden fazla coşkulu değiller. Zamanla senin kiler de eminim coşacaklardır.

Zakkumların katlı pembesi yoğun kokulu, toz pembenin de kendine has bir kokusu var, aslında ben bordosunu da çok beğeniyorum ama bahçe küçük olunca her yer kapanacak, bu ikisini yükselterek ağaç gibi yetiştirdim, dibinden çıkan sürgünleri sürekli buduyorum, eşime kalsa kökten kesecek, çok kalabalık diye hiç istemiyor.

Kara dut konusunda evet dediğin gibi annemizden biz de hep azar işitirdik, bu üstün başın ne diye çocuk işte.

Gün güzelini beğenmene sevindim kokusu yok, çiçeğinin ömrü de bir günlük aynı japon gülleri gibi, ne diyoruz... bende olan sende de olur... sende olan bende de olur, paylaştıkça çoğalır diyoruz ya hani... kış uykusuna girerken bir hal çaresine bakarız.

Pamuk çiçeklerinin bir kısmını istersen olduğu yerde bırak, bir kısmını güneşli yere şaşırtmayı deneyebilirsin, geçen sene ben şaşırtma yaptım sorunsuz tutmuşlardı ama bazı arkadaşlar şaşırtmayı sevmiyor demişlerdi, yine de sen bilirsin. şimdiden kolay gelsin, sevgilerimle.

Eski 02-06-2016, 21:39   #2884
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Bakopa

İki hafta önce yeni almış olduğum Bakopa fidesi hızla gelişmeye
başladı ve ilk çiçeklerini gösterdi.

Name:  DSCF9265.jpg
Views: 592
Size:  72.2 KB

Name:  DSCF9401.jpg
Views: 616
Size:  57.4 KB

Name:  DSCF9402.jpg
Views: 602
Size:  45.0 KB

Name:  DSCF9403.jpg
Views: 594
Size:  23.4 KB

Eski 02-06-2016, 21:40   #2885
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Kalibroşa

Yine yeni aldığım Kalibroşa fidesi, geldiğinde üzerinde 2 çiçeği vardı
İki haftada çok çabuk gelişti ve bol bol çiçeklenmeye başladı

Name:  DSCF9192.jpg
Views: 647
Size:  40.6 KB

Name:  DSCF9455.jpg
Views: 697
Size:  62.3 KB

Name:  DSCF9456.jpg
Views: 715
Size:  45.0 KB

Ben rengini beğenmiştim, yaprak biti ise çiçeğini beğenmiş
hemen yerleşmiş, gözden kaçar ama fotoğrafta hiç kaçarı yoktur
Hemen gereği yapıldı
Name:  DSCF9406.jpg
Views: 658
Size:  29.2 KB

Ne kadar zarif bir çiçekmiş, keşke her renginden alsaydım.
Name:  DSCF9405.jpg
Views: 631
Size:  24.2 KB

Eski 02-06-2016, 21:41   #2886
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Turuncu Amarylls

Kim nerede yer bulduysa artık, biri soluyor bir diğeri çiçekleniyor.

Name:  DSCF9408.jpg
Views: 607
Size:  64.1 KB

Name:  DSCF9384.jpg
Views: 575
Size:  58.4 KB

Name:  DSCF9409.jpg
Views: 591
Size:  59.4 KB

Eski 02-06-2016, 21:41   #2887
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Uyku çiçekleri, bahçenin her köşesinde yerlerini almışlar,
temizle temizle bitiremiyorum, tohumları pıt diye her tarafa sıçrıyor.

Name:  DSCF9419.jpg
Views: 601
Size:  69.0 KB

Name:  DSCF9420.jpg
Views: 580
Size:  48.6 KB

Eski 03-06-2016, 12:27   #2888
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Dut mevsimi başladı.

İkramlar kendi yaprağında, buyurmazmısınız...
Eklenti 614558

Asma yaprağından sonra, dut yapraklarımız da yarışa girdiler
Ağacın yanından geçen hayranlıkla bakıyorlar, bu ne ayol, asma yaprağı mıdır nedir diyerek durup bakıyorlar,
dutları görünce şaşırıp kalıyorlar.
Eklenti 614559
Sayın akçabardak, nasıl o kadar büyüdüler, çeşidi mi öyle? Ne yaptınız, nasıl yaptınız? İki tane dut ağacım var, minicikler daha ama.... çok isterim yapraklarının böyle olmasını

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 15:45   #2889
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
O yapraklar yine konserve olacak mı . Bu yıl oğlum üniversiteye gidecek. Ona yaprak sarması yapıp göndericem.

Kalibroşeni güle güle büyüt ablacım. Sayende yeni çiçekler görüp tanıyoruz. Çiçekleri çok zarif. Ortancalar çok güzel olmuş.

Her zaman ki gibi zevkle dolaştım bahçeni. Sevgilerimle.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 20:59   #2890
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Sayın akçabardak, nasıl o kadar büyüdüler, çeşidi mi öyle? Ne yaptınız, nasıl yaptınız? İki tane dut ağacım var, minicikler daha ama.... çok isterim yapraklarının böyle olmasını

Sayın muaymu, yapraklarının bu kadar büyük olması için hiç bir şey yapmadım, çeşidinden olup olmadığını da bilmiyorum açıkçası, kısaca şöyle özetleyeyim...

Bir gün yürüyüş yaparken bir bahçede bu dut ağacını gördüm ve onun yaprakları da bu şekilde iriydi. Çok hoşuma gitmişti, bahçenin dışına çıkmış dallarından bir avuç topladım, meyveleri iri, tadı hafif ekşimsi, rengi sim siyah bir çeşit idi, 2 tane meyveyi deneme amaçlı bir saksıya diktim bir sürü dut fidesi çimlendi, en kuvvetlisinden 2 fide bırakıp diğerlerini söküp attım.

Bir karış boyuna geldiğinde bahçeye aldım, hızla gelişti fakat yaprakları ve meyveleri annesi gibi iri ama meyvelerde renk biraz açıldı ve tadı da biraz daha tatlı oldu.
Hepsi bu kadar, sizin anlayacağınız özel bir muamele yapılmadı.

Yeni sürgünleri, sizin için ikinci katın balkonundan görüntüledim
Yapraklar fotoğrafta olduğundan daha iri, bu sürgünler çok işimize yarıyor.
Son bahara kadar 2-2.5 metreye ulaşan sürgünler dipten budanıp,
bir sonra ki sezonda domateslere sırık oluyorlar.
Alt dalları meyveye bırakılıyor.
Name:  DSCF9459.jpg
Views: 602
Size:  66.7 KB

Eski 04-06-2016, 21:14   #2891
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
O yapraklar yine konserve olacak mı . Bu yıl oğlum üniversiteye gidecek. Ona yaprak sarması yapıp göndericem.

Kalibroşeni güle güle büyüt ablacım. Sayende yeni çiçekler görüp tanıyoruz. Çiçekleri çok zarif. Ortancalar çok güzel olmuş.

Her zaman ki gibi zevkle dolaştım bahçeni. Sevgilerimle.
Sevgili aleydiciğim o yapraklar toplandı sarıldı ve yendi bitti bile, könservelik kalmadı bundan sonra gelen yapraklar da ancak bayram sarması için büyüyorlar.

Oğlunun üniversiteyi kazanmış, hayırlı olsun, hangi ilde olacak ve nereyi kazandı? çok sevindim. Sarmalık yaprağın var mı? yoksa hani... çaresi vardır. Şayet konserve yapacaksan havalar çok sıcak olmasından dolayı ne olur ne olmaz diye kavanozları buzdolabında beklet.

Çiçeklerimi beğenmene sevindim, Zeng. sitesinde dolaşırken tesadüfen gördüm, hoşuma gitti çıtı pıtı, oysa her rengi varmış, ben sipariş verirken sadece sarısı vardı.

Eski 04-06-2016, 21:37   #2892
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Alıntı:
Sevgili aleydiciğim o yapraklar toplandı sarıldı ve yendi bitti bile, könservelik kalmadı bundan sonra gelen yapraklar da ancak bayram sarması için büyüyorlar.

Oğlunun üniversiteyi kazanmış, hayırlı olsun, hangi ilde olacak ve nereyi kazandı? çok sevindim. Sarmalık yaprağın var mı? yoksa hani... çaresi vardır. Şayet konserve yapacaksan havalar çok sıcak olmasından dolayı ne olur ne olmaz diye kavanozları buzdolabında beklet.

Çiçeklerimi beğenmene sevindim, Zeng. sitesinde dolaşırken tesadüfen gördüm, hoşuma gitti çıtı pıtı, oysa her rengi varmış, ben sipariş verirken sadece sarısı vardı.
Daha bir sınav daha var. İstanbul olacak büyük bir ihtimalle abla. Çok seviyor sarmayı. Yapraklar ilk çıktığında epey aldım. Nedense çok büyümedi benim asmalar. Ancak günlük sarımlara yetiyor.
En sevdiğim siyah üzümümde dondu bu yıl. Havalar erken ısınınca erken uyandılar. Bir erik ağacım birde asma dona yenik düştü.Cevizlerde etkilendi neyse ki toparlandı onlar. Kışın - 20 lere dayandılar. Uyandıktan sonra soğuk vurunca ağaçlar ölüyormuş. En fazla -4 oldu. Bu yaşımızda bir şey daha öğrenmiş olduk.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 21:58   #2893
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Daha bir sınav daha var. İstanbul olacak büyük bir ihtimalle abla. Çok seviyor sarmayı. Yapraklar ilk çıktığında epey aldım. Nedense çok büyümedi benim asmalar. Ancak günlük sarımlara yetiyor.
En sevdiğim siyah üzümümde dondu bu yıl. Havalar erken ısınınca erken uyandılar. Bir erik ağacım birde asma dona yenik düştü.Cevizlerde etkilendi neyse ki toparlandı onlar. Kışın - 20 lere dayandılar. Uyandıktan sonra soğuk vurunca ağaçlar ölüyormuş. En fazla -4 oldu. Bu yaşımızda bir şey daha öğrenmiş olduk.

Tekrar hayırlı olsun, donda kaybettiklerine ben de üzüldüm, nasıl emek vererek yetiştirmeye çalışıyoruz kaybedince de üzülmemek elde olmuyor.
Ne yapalım canımız sağ olsun deyip ileriye bakacağız, sağlık olsun.

Eski 04-06-2016, 22:31   #2894
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Sayın muaymu, yapraklarının bu kadar büyük olması için hiç bir şey yapmadım, çeşidinden olup olmadığını da bilmiyorum açıkçası, kısaca şöyle özetleyeyim...

Bir gün yürüyüş yaparken bir bahçede bu dut ağacını gördüm ve onun yaprakları da bu şekilde iriydi. Çok hoşuma gitmişti, bahçenin dışına çıkmış dallarından bir avuç topladım, meyveleri iri, tadı hafif ekşimsi, rengi sim siyah bir çeşit idi, 2 tane meyveyi deneme amaçlı bir saksıya diktim bir sürü dut fidesi çimlendi, en kuvvetlisinden 2 fide bırakıp diğerlerini söküp attım.

Bir karış boyuna geldiğinde bahçeye aldım, hızla gelişti fakat yaprakları ve meyveleri annesi gibi iri ama meyvelerde renk biraz açıldı ve tadı da biraz daha tatlı oldu.
Hepsi bu kadar, sizin anlayacağınız özel bir muamele yapılmadı.

Yeni sürgünleri, sizin için ikinci katın balkonundan görüntüledim
Yapraklar fotoğrafta olduğundan daha iri, bu sürgünler çok işimize yarıyor.
Son bahara kadar 2-2.5 metreye ulaşan sürgünler dipten budanıp,
bir sonra ki sezonda domateslere sırık oluyorlar.
Alt dalları meyveye bırakılıyor.
Eklenti 616221
Süper

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 23:06   #2895
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

ablacım yeni aldığın çiçeklerini güle güle büyüt.bakopayı ilk kez gördüm. hoş çiçekmiş. kalibroşa benim de beğendiğim çiçek renk yelpazesi oldukça geniş.petunyalar gibi. tam biz çiçek hastalarının arayıpda bulamadığı bir çiçek hadi şimdi diğer renklerinide gelde alma sen amaryllsler de harika görünüyor.benimki çiçek yerine yeni sürgün verdi.artık seneye çiçeklerini görmeyi hayal ediyorum. ellerine yüreğine sağlık sevgiler

Eski 05-06-2016, 18:20   #2896
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
ablacım yeni aldığın çiçeklerini güle güle büyüt.bakopayı ilk kez gördüm. hoş çiçekmiş. kalibroşa benim de beğendiğim çiçek renk yelpazesi oldukça geniş.petunyalar gibi. tam biz çiçek hastalarının arayıpda bulamadığı bir çiçek hadi şimdi diğer renklerinide gelde alma sen amaryllsler de harika görünüyor.benimki çiçek yerine yeni sürgün verdi.artık seneye çiçeklerini görmeyi hayal ediyorum. ellerine yüreğine sağlık sevgiler

Teşekkür ederim münevverciğim, bu sitede olduğumuz müddetçe daha nice yeni bitkiler keşfedeceğiz. Resmen çocuk gibi olduk çıktık çocuklar her gördüğünü isterler ya hani, bizde aynı o şekilde her gördüğümüz çiçek ay bu da güzelmiş şu da güzelmiş deyip alıyoruz.

Galiba bunun sonu olmayacak, inanırmısın bakımlarına, sulanmalarına yetişemiyorum artık, ben de şaşırdım, bundan sonra yok tamam artık diyorum ama sözümü tutamıyorum

gilan ve Jakin beğendi.
Eski 05-06-2016, 22:17   #2897
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim münevverciğim, bu sitede olduğumuz müddetçe daha nice yeni bitkiler keşfedeceğiz. Resmen çocuk gibi olduk çıktık çocuklar her gördüğünü isterler ya hani, bizde aynı o şekilde her gördüğümüz çiçek ay bu da güzelmiş şu da güzelmiş deyip alıyoruz.

Galiba bunun sonu olmayacak, inanırmısın bakımlarına, sulanmalarına yetişemiyorum artık, ben de şaşırdım, bundan sonra yok tamam artık diyorum ama sözümü tutamıyorum

ablacım hiç sorma çok doğru diyorsun bunun sonu yok. inan bugün pazara gittik artık iki haftadır çiçekçilerin olduğu yere gitmiyorduk. bu hafta eşime ısrarla çiçekçilerin olduğu yeri gezelim dedim. eşim bana bir şartla gezeceğini söyledi çiçek almak yok. ona göre bak demesin mi, eh bende kabul etmek zorunda kaldım. ama ne yalan söyleyeyim gözüm mandevillalarda kaldı. çok güzel kırmızı ve fuşya pembesi vardı.senin anlayacağın bana kalsa çoktan balkonda yerini almıştı amaaaa! eşim frene bastı. bence yanımızda bizi frenleyen birilerinin olması hiç fena değilmiş. sevgiler.

Eski 08-06-2016, 21:24   #2898
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Hibiskuslarım açmaya devam ediyor

Name:  DSCF9449.jpg
Views: 463
Size:  43.3 KB

Name:  DSCF9450.jpg
Views: 474
Size:  42.7 KB

Name:  DSCF9451.jpg
Views: 475
Size:  42.8 KB

Name:  DSCF9362.jpg
Views: 461
Size:  50.3 KB

Name:  DSCF9361.jpg
Views: 491
Size:  35.1 KB

Eski 08-06-2016, 21:24   #2899
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Meksika Petunyası

Meksika Petunyası

Name:  DSCF9475.jpg
Views: 461
Size:  56.4 KB

İlk çiçeklerimizi açtık
Name:  DSCF9467.jpg
Views: 533
Size:  64.4 KB

Eski 08-06-2016, 21:25   #2900
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Yeni edindiğim Abelia çalısı
3 tane fide olarak almıştım üçü de çiçeklenmeye başladı.

Name:  DSCF9471.jpg
Views: 474
Size:  63.5 KB

Name:  DSCF9472.jpg
Views: 475
Size:  62.9 KB

Eski 08-06-2016, 21:29   #2901
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Ortancaların son durumları, iyice coştular.

Name:  DSCF9477.jpg
Views: 515
Size:  71.9 KB

Name:  DSCF9478.jpg
Views: 543
Size:  70.8 KB

Eski 08-06-2016, 22:49   #2902
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili akçabardak abla,hibiskusların renkleri harika,abelialarını güle güle büyüt.abelia benim de listemde olan çalı, arkadaşım almış.çiçekleri çok küçük olmasına rağmen güzel bir çalı birde hoş kokusu var.senin abelianın çiçekleri büyük olandan mı? şimdiden bahçene çok yakışmış. büyüdüğünü de hep birlikte görürüz inşallah. ortancanya söyleyecek söz bulamadım.maşallah yıkılıyor. çok güzel bunun bir formülü varda, ben mi bilmiyorum. benimkinde daha tık yok.bir tane açan dalı vardı. onunda çiçeğini rüzgar kırmış. çok üzüldüm..hala çiçeklerini umutla bekliyorum. bu günlerde özellikle öğleden sonraları kuvvetli rüzgar esiyor.çiçeklerime zarar verse de dikmeye ekmeye devam sevgilerimle........

Eski 10-06-2016, 17:39   #2903
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
sevgili akçabardak abla,hibiskusların renkleri harika,abelialarını güle güle büyüt.abelia benim de listemde olan çalı, arkadaşım almış.çiçekleri çok küçük olmasına rağmen güzel bir çalı birde hoş kokusu var.senin abelianın çiçekleri büyük olandan mı? şimdiden bahçene çok yakışmış. büyüdüğünü de hep birlikte görürüz inşallah. ortancanya söyleyecek söz bulamadım.maşallah yıkılıyor. çok güzel bunun bir formülü varda, ben mi bilmiyorum. benimkinde daha tık yok.bir tane açan dalı vardı. onunda çiçeğini rüzgar kırmış. çok üzüldüm..hala çiçeklerini umutla bekliyorum. bu günlerde özellikle öğleden sonraları kuvvetli rüzgar esiyor.çiçeklerime zarar verse de dikmeye ekmeye devam sevgilerimle........

Teşekkür ederim münevverciğim evet hibiskuslarımın renklerini beğenerek almıştım, bir tane de kan kırmızım var ama o daha yeni yeni tomurcuklanıyor.

Abelia gerçekten güzel bir çalı türüymüş, ben 3 tane fide aldım üçü de şimdilik çok güzel gelişim gösterdiler, hem de dona dayanıklı. Darısı senin başına inşallah.
Bu arada mandevillar da çok güzel sarmaşık türü sen bir şekilde eşini ikna edip edinirsin diye düşünüyorum ben kırmızısından almıştım, o sene kışın balkonda bırakıp Ankara'ya gitmiştik, geldiğimde donmuştu, artık cesaret edip alamıyorum, yoksa pazarda gördüğümde benim de gözlerim onlara doğru kayıp duruyor

Abelia çiçeklerine gelince bildiğimiz hanımeli çiçeğinin büyüklüğünde, ondan daha büyüğü ya da daha küçük çiçeklisi var mı bilemiyorum. Mevsimlik çiçeklerden yavaş yavaş vazgeçiyorum, mümkün olduğunca kalıcı ve donlara dayanıklı bitkiler seçmeye yöneldim.

Ortancaların özel bir formülü yok, gölge ya da yarı gölgeyi çok seviyorlar, bol bol sularını da verirseniz keyiflerine diyecek yok. Sanırım senin ortancan saksıda, bahçeye alırsan daha güzel gelişeceğinden eminim, mesela kuzeye bakan bir duvar dibinde korunaklı bir şekilde çok güzel olur.

Yapraklarda çok sararmalar olursa şayet, arada sularına saçıkıbrıs dediğimiz demir sülfat karıştırıp veriyorum ama bu sene hiç vermedim, bir yerde okumuştum çam yaprakları iyi geldiğini, sitemizde bol bol fıstık çamlarımız var, son baharda yaprakları altlarına dökülüyor bir miktar biriktirip altlarına sermiştim, hem kışın kökleri zarar görmesin hem de yazın sulandıktan sonra nemli dursunlar diye, onların etkisi olabilir diye düşünüyorum.

Eski 10-06-2016, 20:47   #2904
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Zakkum ağacım yıkılıyor

Name:  DSCF9473.jpg
Views: 448
Size:  71.8 KB

ona eşlik edenler ise yeni açmaya başlayan Glayörlerim.
Name:  DSCF9474.jpg
Views: 472
Size:  70.5 KB

Name:  DSCF9476.jpg
Views: 458
Size:  72.0 KB

Eski 10-06-2016, 20:48   #2905
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Uyku çiçeğim uykudan uyandı ve güzel yapraklarını birer birer çıkartmaya başladı, hatta çiçek bile açmaya başladı,
ben çiçeğinden çok yapraklarını çok beğeniyorum.

Tam öğle saatlerinde yaprakları bu şekli almışlar.
Name:  DSCF9482.jpg
Views: 459
Size:  39.6 KB

Name:  DSCF9483.jpg
Views: 533
Size:  41.5 KB

Eski 11-06-2016, 20:45   #2906
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Pembe katlı zakum

Onun da açık renklisinden aşağı kalır yanı yok.
Name:  DSCF9493.jpg
Views: 524
Size:  71.3 KB

Name:  DSCF9494.jpg
Views: 511
Size:  57.2 KB

Name:  DSCF9495.jpg
Views: 504
Size:  65.7 KB

Eski 11-06-2016, 20:45   #2907
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Ezan çiçeğim de coşmaya başladı, sabah kalkar kalkmaz balkona oturup
dakikalarca onları izliyorum.
Her sene kendi kendine döküldüğü tohumlardan çimlenip güzelliklerini
sergiliyor.

Name:  DSCF9484.jpg
Views: 416
Size:  72.0 KB

Name:  DSCF9486.jpg
Views: 403
Size:  71.3 KB

Name:  DSCF9491.jpg
Views: 478
Size:  65.9 KB

Name:  DSCF9492.jpg
Views: 426
Size:  59.7 KB

Name:  DSCF9490.jpg
Views: 402
Size:  41.2 KB

Eski 11-06-2016, 21:11   #2908
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Maşallah Akçabardak,resimlere bayıldım.Sağlık afiyetle bol keyifler diliyorum.

akçabardak beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2016, 21:58   #2909
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Maşallah Akçabardak,resimlere bayıldım.Sağlık afiyetle bol keyifler diliyorum.

Teşekkür ederim sevgili sevgihoca, sizin resimleriniz de çok güzel bitkileriniz de.

Eski 11-06-2016, 23:27   #2910
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Ortancaların son durumları, iyice coştular.

Eklenti 616994

Eklenti 616995
Ortancalarınız süper güle güle büyütün sayın akçabardak

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024