agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32914Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2015, 10:07   #2131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Akçabardak ablam, güller, zakkumlar, alisyumlar şahane olmuş maşallah ama ortancalara bayıldım ellerine sağlık

Latinlerin açmış ama aralara bir de sarı lazım, o da benden olsun

Başka çok şey yazmam lazım ama ne yazsam bilemedim, bahçen coşmuş ablam, her şey çok güzel maşallah, maşallah nazar değmesin

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 10:26   #2132
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sevgili Akçabardak bahçem küçük diyorsunuz,yok yok maşallah. Hep çok seviyorum ortancalarınız çok güzeller.asterler ağustostamı açıyor. Eyvah biz de eylülü bulurlar. Sonra da hemen kış gelir. o kadar uğraştım bari çiçeklendiklerini görüyüm. Hemen hemen her çiçekten tohum almanız ve yetiştirmeniz harika bir şey. Bizlere de örnek ve ilham oluyorsunuz. Teşekkürler sevgiler .
Sevgili aleydi teşekkür ederim, evet bahçem gerçekten çok küçük ama bir çok bitkiye ev sahipliği yapıyor, daha doğrusu ben yaptırıyorum hangi çiçeği görsem o da olsun bu da olsun derken adım atacak yer kalmıyor doğrusu

Seneye inşallah azaltmaya çalışacağım diye kendime söz veriyorum ama nereye kadar tutarım onu da hiç bilemiyorum.
Bundan sonra saksıların dışında bahçeye mevsimlik bitki dikmemeye karar verdim, çok uğraştırıyorlar.
Daha çok böyle kalıcı türler, çalılar kışa dayanıklı bitkilerden olsun istiyorum. ortancalarımın renkleri çok hoşuma gidiyor.

Sevgili aleydi benim yukarıda bahsettiğim aster etkinlikte paylaştıklarımdan değil fotoğraftaki kalıcı aster, kışın kökleri toprak altında uyuyor baharla birlikte yeniden uyanıyor, bundan sizde yetiştirebilirsiniz kışı rahatlıkla karların altında geçirebiliyor. Bordür kenarlarında çok güzel olurlar çok çabuk yetişen bir tür hemen çoğalıyor.

Etkinlikte paylaştıklarım mevsimliktir onlardan da ektim ama daha fide halindeler, bir ara onları da fotoğraflarım, siz benden önce ekmiştiniz tohumları sizin kiler tahminime göre bir karış gibi olmuşlardır diye düşünüyorum. Umarım sizin kiler erken açarlar.

Etkinlikte tohumlarını paylaştıklarım bunlardan.

akçabardak / bahçe

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 10:43   #2133
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Akçabardak ablam, güller, zakkumlar, alisyumlar şahane olmuş maşallah ama ortancalara bayıldım ellerine sağlık

Latinlerin açmış ama aralara bir de sarı lazım, o da benden olsun

Başka çok şey yazmam lazım ama ne yazsam bilemedim, bahçen coşmuş ablam, her şey çok güzel maşallah, maşallah nazar değmesin

Çok sağ olasın Laleci-03 kardeşim beğenmene sevindim. Bahçemin en güzel dönemi bu mevsimde bütün çiçekler açtılar, hepsinden olunca biraz karışık oluyor ama ne yaparsın işte hepsinden olsun istiyorum hepsinin de kendine göre ayrı ayrı güzellikleri var.

Latinlerim bismillah dediler artık sonu gelmez, dediğin gibi aralarına sarı da gerekiyor, o da senden olsun bakalım

Tekrar çok teşekkür ederim, ayrıca hiç çekinmene gerek yok, istediğini yazabilirsin.

Eski 04-06-2015, 11:07   #2134
Ağaç Dostu

Yagmur143's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sevgili akçabardak, bahçen çok güzel renklenmiş.Ellerine sağlık... Bende ortancaları ve zakkumları çok seviyorum. Bana çocukluğumu hatırlatıyor... Balkonda ortanca yetiştirmeye hiç niyetlenmedim. Bir tane koyu pembe zakkumum vardı. Saksıda iyi gelişemiyor diye geçen yaz bahçeye geçirmiştim. Tabi kışın soğuklarda dondu. Çok üzülmüştüm. Geçen gün baktım dibinden tekrar patlamış, çok sevindim. Acaba tekrar saksıyamı alsam bilemedim... Bu arada dert ortağınızı da çok beğendim. İnşallah daha çoook uzun yıllar birlikte olursunuz, sevgiler...

Yagmur143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 13:17   #2135
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yagmur143 Mesajı Göster
Sevgili akçabardak, bahçen çok güzel renklenmiş.Ellerine sağlık... Bende ortancaları ve zakkumları çok seviyorum. Bana çocukluğumu hatırlatıyor... Balkonda ortanca yetiştirmeye hiç niyetlenmedim. Bir tane koyu pembe zakkumum vardı. Saksıda iyi gelişemiyor diye geçen yaz bahçeye geçirmiştim. Tabi kışın soğuklarda dondu. Çok üzülmüştüm. Geçen gün baktım dibinden tekrar patlamış, çok sevindim. Acaba tekrar saksıyamı alsam bilemedim... Bu arada dert ortağınızı da çok beğendim. İnşallah daha çoook uzun yıllar birlikte olursunuz, sevgiler...

Teşekkür ederim sevgili Yağmur143, beğenmenize sevindim. Ortancalarım güzel tomurcuklandılar daha hepsi açmadı, hepsi birden açınca görüntü coşkulu oluyor bakmaya doyamıyorum onların güzelliğine, balkona oturup onları seyrederken bir bardak çay içmenin keyfi de bir başka oluyor, zakkumlar desen yıkılıyorlar çiçeklerinden.

Saksıda dediğin gibi bahçedeki gibi gelişmiyor, ancak balkonda yerin olacak büyük boy saksılara dikilecek ozaman belki olur ama kışın evin içine almak gerekir ya da kapalı balkonda belki donmaz diye düşünüyorum.

Ben daha önce evin içinde yetiştirmiştim zakkum çiçek te açmıştı ama bahçe olayı daha bir başka, ama yine de siz bilirsiniz saksıda deneyebilirsiniz.

Eski 04-06-2015, 13:52   #2136
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sevgili münevver çok teşekkür ederim çok sağolasın.

Ortancalara ilgi duyulmayacak gibi değil ki, bu güzellikleri karşısında kim olsa kendini tututamaz, ben benim kileri çelikten yetiştirmiştim, şimdi ben de beyazına taktım kafayı, pazarda görüyorum bembeyaz pamuklar gibi almak istiyorum ama tekrar eski rengine döner mi diye tereddüt ediyorum. Yan komşum mavisini almıştı ertesi yıl pembeye döndü.

Latin çiçeklerimin tohumlarından biraz almıştım iyiki de almışım yerde kalanlar sonbaharda çimlenmişlerdi o kadar güzel olmuşlardı ki, neredeyse çiçek açmaya başlayacaklardı ki dondurucu soğuklrada hepsi dondu gitti.

Bunları sonradan ektim, bende kiler tek renk, açık sarısı var koyu kırmızısı var, açık sarısını garantiledik diyelim ama koyu kırmızısını da bulmam lazım

Birgecelik gelinim üzgünüm şimdiye kadar hiç bir yaşam belirtisi göstermedi, senin dediğini de yaptım biraz eşeleyip üzerinden eski toprağı alıp yeni toprak ilavesi yaptım ama nafile, hala kıyıp ta söküp atamıyorum belki bir ümit diye ama bilemiyorum sevgili arkadaşım.

sevgili akçabardak,bende teyzeme istediği için mavisini aldım. alırken de sordum seneye mavi açması için nasıl bir uygulama yapmamız gerekiyor diye, adam bana hiç bir şey yapmanıza gerek yok seneye de aynı ren açacaktır. bunların rengi değişmiyor dedi. şöyle baktım ortancaya eflatunla beyaza kaçık bir renk boya katsalar (çivit) birden mavi olurdu diye düşündüm. ama kimyasallarla rengini maviye döndürseler buna bir şey diyemem. çok doğal görünüyordu. keşke resmini çekseydim neyse artık seneye gösterecek gerçek rengini, iyi ki almışsın latınlerin tohumunu bulursam kırmızıdan yakın çevremde hiç görmedim. gözümü dört açmam gerekecek bir gecelik gelinin yeşermemesi beni de üzdü siz yinede yaşıyormuş gibi davranın sevgiler.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 23:16   #2137
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster

sevgili akçabardak,bende teyzeme istediği için mavisini aldım. alırken de sordum seneye mavi açması için nasıl bir uygulama yapmamız gerekiyor diye, adam bana hiç bir şey yapmanıza gerek yok seneye de aynı ren açacaktır. bunların rengi değişmiyor dedi. şöyle baktım ortancaya eflatunla beyaza kaçık bir renk boya katsalar (çivit) birden mavi olurdu diye düşündüm. ama kimyasallarla rengini maviye döndürseler buna bir şey diyemem. çok doğal görünüyordu. keşke resmini çekseydim neyse artık seneye gösterecek gerçek rengini, iyi ki almışsın latınlerin tohumunu bulursam kırmızıdan yakın çevremde hiç görmedim. gözümü dört açmam gerekecek bir gecelik gelinin yeşermemesi beni de üzdü siz yinede yaşıyormuş gibi davranın sevgiler.

Sevgili münevver inşallah adamın dediği gibi rengi değişmez, ben bu gün yan komşumun ortancasına baktım karma karışık renklere bürünmüş bir dalı pamuk gibi bembeyaz diğer dalı açık pembe, bir dalı da çivit mavi beyaz karışımı, şöyle tarif edeyim mavi renkli bir çamaşırı çamaşır suyuna bastırırsın da mavi beyaz karışımı bir şeyler çıkar ya ortaya işte öyle bir şey.

Aslında hoşuma da gitti karışık olması, fotoğrafını çekecektim ama sahipleri gelmiş, o yüzden çekindim.

Kırmızı latini hahgimiz bulursa biribirimize destek çıkarız, geçen sene ben Zengarden'den karışık latin tohumu almıştım onları aradım ama bulamadım herhalde bendekilerle karıştırmışım, ektiklerimin arasından inşallah çıkar diye ümit ediyorum, açmayan kökler var daha, hayırlısı diyelim. Sevgiler

Eski 04-06-2015, 23:52   #2138
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Pamuk çiçekleri (Lavatera)

Baharla birlikte pamuk çiçeği tohumlarını direkt bahçeye ektim.
Etkinlikte paylaştıktan sonra elimde bolca tohum kalmıştı,
İlk defa pamuk çiçekleriyle tanıştığım için çimlenme oranı ne olur
bilemediğimden elimde bütün tohumları ektim, firesiz çimlendiler
haliyle çok sık oldular en az 20 cm. arayla olması gerekirken benim
kiler dip dibe oldu.

Çapa yaparken aralarından çekerek seyrelttim.
Name:  DSCF7214.jpg
Views: 376
Size:  35.3 KB

Yakın çekimde ne sıklıkla oldukları daha net görünüyor.
Name:  DSCF7211.jpg
Views: 404
Size:  47.0 KB

Aralarından çekerek seyrelttiklrimi de atmaya kıyamadım
arka bahçede boş bulduğum yerlere 2 hafta önce şaşırttım.
Diktiklerimin hepsi de tuttu ve yeni yerlerine alışmışlar gibi
görünüyorlar... şimdilik... umarım bu şekilde devam ederler.
Name:  DSCF7236.jpg
Views: 385
Size:  74.3 KB

okadar çok sökmüşüm ki dikecek yer bulamıyorum, atamadım da
suyun içine koydum 2 hafta suda beklediler, suyun içinde yeni kökler vermişler garipler.
Name:  DSCF7207.jpg
Views: 374
Size:  58.1 KB

Sonra aklıma eşimin gül yetiştirdiği iki ayrı yerde üçgen bahçesi var
bir tanesinde gülleri kurudu yenilerini dikene kadar geriye kalan
fideleri 2 gün önce o üçgenin içine diktim, oh
toprağa diktim ya rahatladım, gerisi onlara kalmış ister tutsunlar. ister ama tutsunlar
Name:  DSCF7208.jpg
Views: 384
Size:  57.5 KB

Eski 04-06-2015, 23:58   #2139
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Geçen seneden kalan tek sardunyam
nihayet kendini toparladı ve bir tane tomurcuk vermiş
açmaya hazırlanıyoruz artık, donmadığına çok sevindim.

Geçen sene benim boyumadaydı kırmızı katmerlim.
Name:  DSCF7231.jpg
Views: 383
Size:  57.3 KB

Eski 05-06-2015, 00:05   #2140
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Papatya

Bir çeşit papatya ama biz ona Gönül düğmesi diyoruz,
geçen sene gerçek adına rastlamıştım ama unuttum.
Çiçeği ve kokusu aynı papatya, yaprakları ise kasımpatına benziyor.
Her sene kendi kendine bahçenin her yerinde çıkıyor, hoşuma gittiği için
bir kaç tane mutlaka bırakıyorum, yeni yeni açmaya başladılar.

Name:  DSCF7235.jpg
Views: 370
Size:  64.2 KB

Bu gün 11 Haziran 2015
Tesadüfen bu gün bu çiçeğin adını öğrendim

Gümüş düğmesi- (Tanacetum partheium)

Yine de bir düğme kelimesi geçiyormuş ama gönül düğmesi
daha uygun bence.

Düzenleyen akçabardak : 11-06-2015 saat 17:24
Eski 05-06-2015, 00:21   #2141
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Gelelim sebzelere

Arka bahçemi sebzeler için ayırıyorum
Genel görünüm Domateslerim,

Bu sene damlamaları domateslerin çeşitlerine göre yuvarlak yaptım,
9 yuvarlaktan oluşan, her yuvarlakta ayrı türden dörder kök bulunuyor,
9 tür domates olacak allah nasip ederse.

Name:  DSCF7239.jpg
Views: 378
Size:  71.3 KB

Tiny tim çeri domatesi
Name:  DSCF7240.jpg
Views: 410
Size:  47.5 KB

Bu ikisi kendi kendine çimlenenlerden
çeşitlerini bilemiyorum, sürpriz olacaklar.
Name:  DSCF7241.jpg
Views: 387
Size:  53.0 KB

Tek kök sırık çeri domatesi, çiçeklenmeye başladık artık.
Name:  DSCF7220.jpg
Views: 389
Size:  67.8 KB

Eski 05-06-2015, 00:28   #2142
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Biber

Biberlerim bu sene geç kaldılar havaların serin gitmesinden
fazla gelişemediler, bahçeye indirdikten sonra biraz toparlandılar.

Genel görünüm.
Name:  DSCF7233.jpg
Views: 401
Size:  74.5 KB

Erken şaşırttıklarım daha iyi geliştiler.
Name:  DSCF7243.jpg
Views: 389
Size:  55.7 KB

Siyah cin biberi
Name:  DSCF7185.jpg
Views: 385
Size:  42.7 KB

Eski 05-06-2015, 00:33   #2143
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Marullarım

Bahçeye diktiklerim bizden önce salyangozlar afiyetle taze taze yediler
baktım başa çıkamıyorum, bir kısmını saksılara diktim ve salyangozların
ulaşamayacakları şekilde askıya aldım, çok şükür kurtarabildim, çok
güzel gelişim gösterdiler.

Name:  DSCF7183.jpg
Views: 370
Size:  51.6 KB

Eski 05-06-2015, 00:41   #2144
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Kudret narı

Name:  DSCF7205.jpg
Views: 388
Size:  66.6 KB

Eski 05-06-2015, 00:43   #2145
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Kalıcı ıspanak Etkinlikten

Name:  DSCF7230.jpg
Views: 393
Size:  59.9 KB

Eski 05-06-2015, 00:45   #2146
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Arşın börülcesi Etkinlikten

Name:  DSCF7116.jpg
Views: 372
Size:  41.7 KB

Eski 05-06-2015, 00:47   #2147
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Çıbrıka-Çıbrıtsa, bir çeşit kekik

Yeni şaşırtıldılar.
Name:  DSCF7234.jpg
Views: 361
Size:  37.4 KB

Eski 05-06-2015, 00:55   #2148
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Ellerine, emeklerine sağlık sevgili akçabardak'ım. Maşallah maşallah hepsi harika, emeklerinin karşılığını vermişler sıra gelmiş mahsullerine... Çok güzel olmuşlar gerçekten.

Pamuk çiçeklerine de maşallah, sanırım biz başaramayanlar çook erken şaşırtma yapmışız.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 01:07   #2149
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Ellerine, emeklerine sağlık sevgili akçabardak'ım. Maşallah maşallah hepsi harika, emeklerinin karşılığını vermişler sıra gelmiş mahsullerine... Çok güzel olmuşlar gerçekten.

Pamuk çiçeklerine de maşallah, sanırım biz başaramayanlar çook erken şaşırtma yapmışız.
Teşekkür ederim Sevgili YeniGinem, inşallah mahsulleri de yüzümü güldürür, biraz geriden gidiyoruz ama hayırlısı olsun olduğu kadarıyla.

Pamuk çiçekleri bu sene hepimiz için ilk olduğu için biraz acemilik çektik, seneye kısmetse daha bilinçli olacağız inşallah, en çok üzüldüğüm şey bir tek harf hatası yüzünden o kargonun sana sağ salim ulaşamamasıydı, hala aklıma gelince çok üzülüyorum.

Eski 05-06-2015, 01:13   #2150
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Üzülme lütfen, ne yapalım kısmet değilmiş. Şimdi seninkiler büyüsün tohum yapsın Rabbim nasip etsin seneye olsun inşallah...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 05:15   #2151
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili akçabardak, sebzelerin de maşallah çiçekleriniz gibi sağlıklı, düzenli dikilmiş. bereketli mahsulünü toplamak sevdiklerinle afiyetle yemeniz nasip olur. pamuk çiçeğini de arkadaşların sanırım tarla kuşunun bahçesinde görmüştüm. pembe çiçekli çok güzel albenisi olan çiçek bakımı da kolay.iyi ki fidecikleri atmamışsın boş yerlere dikmişsin. bizde bol bol açtıklarında seyrederiz. birde şu gönül düğmesi ne kadar çok kasımpatına benziyor. daha yeni sevgili aleydinin bahçesinde papatya diye paylaşmış. bende yapraklarını kasımpatına benzetim. peki iki çiçek arasındaki koku farklı mı?kasımpatının kokusu da bir hoştur.sevgiler.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 09:22   #2152
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sevgili Akçabardak. maşşallah pamuk çiçeklerinin köşesi pamuk tarlacığı gibi olmuş çiçek açtıklarında görselliği gözümün önüne geldi de şahane bir köşe olacak.
sebzelerine ayrıca çok beğendim bol verimler dilerim.
benimde çok isteyip yapamadıklarım bahçemin ön tarafına çiçeklere öncelik verdim.
arka bahçede büyük ikitane bizim limon ağacımız var birde bitişik komşumuzun büyük kayısı ağacı var gölge yaptığı için sebzelerim cılız kalıyor. o sebepten heves alacak kadar bir ikiçeşitten bir kaç fide dikebiliyorum.

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 21:34   #2153
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili akçabardak, sebzelerin de maşallah çiçekleriniz gibi sağlıklı, düzenli dikilmiş. bereketli mahsulünü toplamak sevdiklerinle afiyetle yemeniz nasip olur. pamuk çiçeğini de arkadaşların sanırım tarla kuşunun bahçesinde görmüştüm. pembe çiçekli çok güzel albenisi olan çiçek bakımı da kolay.iyi ki fidecikleri atmamışsın boş yerlere dikmişsin. bizde bol bol açtıklarında seyrederiz. birde şu gönül düğmesi ne kadar çok kasımpatına benziyor. daha yeni sevgili aleydinin bahçesinde papatya diye paylaşmış. bende yapraklarını kasımpatına benzetim. peki iki çiçek arasındaki koku farklı mı?kasımpatının kokusu da bir hoştur.sevgiler.

Sevgili münevver çok teşekkür ederim aslında sağlığım engellemese daha da düzenli olacaklar, bu sene biraz daha ağırdan alıyorum, otları temizlemeye yetişemiyorum, tohumlar fideler derken bir de soğuklar eklenince çok yoruldum artık, bel ve sırt ağrılarım iş yapmamı engelliyor artık, anlayacağın nüfus kağıdım eskiyor gün geçtikçe.

Evet o fidecikleri atmaya kıyamadım nerede boş yer buldumsa diktim, sevgili Tarla kuşun bahçesinde ben de görmüştüm öyle güzel açmışlardı ki o anda benim bahçemde de olmasını çok istemiştim, kısmette benim de edinmek varmış, inşallah bol bol tohum almak nasip olur.

Sevgili aleydinin bahçesinde ki papatya da aynı bendekinden, kokusu çok yoğun biraz kasımpatını da andırıyor ama ağırlık papatya kokusu, yanından geçerken bile bana dokunsa hemen kokusunu bırakıyor, arada başını okşuyorum nasıl yoğun kokuyor, çok seviyorum onun kokusunu sevgili münevver, her bahçede bulunması gerekir diye düşünüyorum ben. Sevgiler

Eski 05-06-2015, 21:48   #2154
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeege Mesajı Göster
Sevgili Akçabardak. maşşallah pamuk çiçeklerinin köşesi pamuk tarlacığı gibi olmuş çiçek açtıklarında görselliği gözümün önüne geldi de şahane bir köşe olacak.
sebzelerine ayrıca çok beğendim bol verimler dilerim.
benimde çok isteyip yapamadıklarım bahçemin ön tarafına çiçeklere öncelik verdim.
arka bahçede büyük ikitane bizim limon ağacımız var birde bitişik komşumuzun büyük kayısı ağacı var gölge yaptığı için sebzelerim cılız kalıyor. o sebepten heves alacak kadar bir ikiçeşitten bir kaç fide dikebiliyorum.

Teşekkür ederim sevgili efeege, o köşedekileri yeni ektim daha inşallah tutarlarsa gerçekten dediğin gibi çok güzel olacak, oraya dikmek son anda geldi aklıma, keşke daha önce aklıma gelseydi o suda beklemeselerdi 2 hafta içinde daha bir başka olacaktı.

Sebzeler konusunda haklısın ağaçların altında gölge olunca cılız oluyorlar, aslında benim de ağaç var ama benim kiler kenarlarda ortası boş olduğu için biraz güneş alıyor, dediğin gibi ben de heves ettiğim için biraz ondan biraz bundan ekmeye çalışıyorum.

Eski 05-06-2015, 22:26   #2155
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Maşallah ne güzel gelişmiş domatesler. Benim de 2 koca saksıda birer tane aşılı domatesim var ama diktiğimden beri aynı duruyorlar. Ne bir yaprak ne bir boy uzaması. Hava bir garip. Hala çok serin acaba ondan mı? Toprağı da gübreli bahçe toprağı. Ne yapsam ki? Pek komikler.

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 22:50   #2156
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l Mesajı Göster
Maşallah ne güzel gelişmiş domatesler. Benim de 2 koca saksıda birer tane aşılı domatesim var ama diktiğimden beri aynı duruyorlar. Ne bir yaprak ne bir boy uzaması. Hava bir garip. Hala çok serin acaba ondan mı? Toprağı da gübreli bahçe toprağı. Ne yapsam ki? Pek komikler.
Teşekkür ederim sevgili B e t ü l, domateslerim çabuk geliştiler de biberlerim gıdım gıdım ilerlediler, gerçekten bu sene havalar bir garip, biberlerim daha yeni yeni kendilerine geldiler, ne uğraştım onlarla dediğin gibi çok zor büyüdüler.

Sevgili B e t ü l ben biberlerimi bahçeye indirdikten sonra biraz toparlama gösterdiklerinde keçi gübresinden şerbet yapıp verdim, her köke bir çay bardağı kadar gelecek şekilde, arkadan da bir çapa yapınca gerçekten biraz fark attılar.

Sizin kilere gelince bilemedim ki şimdi, topraktaki gübreniz nedir?, en önemlisi de güneş almaları onun dışında başka ne olabilir bilemedim.

Eski 05-06-2015, 22:53   #2157
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Tam gün güneş altındalar ve koyun gübresi verdim. Ben de mi şerbet yapsam acaba?

Eski 05-06-2015, 23:08   #2158
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l Mesajı Göster
Tam gün güneş altındalar ve koyun gübresi verdim. Ben de mi şerbet yapsam acaba?
Güneş almaları çok iyi orada sorun yok, koyun gübresi de iyi ama neden gelişemiyorlar ona şaşırdım, yine de siz bilirsiniz sevgili B e t ü l çok az sulandırın isterseniz, bir iki gün bekletin arada karıştırıyorum ben iyice suya geçsin diye hem de gübre olduğundan kesin emin olursunuz kokusundan, çünkü bazı uyanıklar bolca toprak karıştırıyorlarmış ve gübre diye yutturuyorlar, benim başıma gelmişti bir kere şimdi tanıdık yerden alıyorum gübremi.

YeniGine ve B e t ü l beğendi.
Eski 05-06-2015, 23:15   #2159
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Yarın hazırlayım şu şerbeti. Bakalım ne olacak. Onlar bana ben onlara bakıp duruyoruz.
Sağ olun. Sevgiler)

akçabardak ve YeniGine beğendi.
Eski 05-06-2015, 23:52   #2160
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Hele şükür Çok merak ediyordum sizin sebzeleri...
Sebzelerinizin yaprakları ne kadar canlı duruyor, özellikle biberlere bayıldım
Yalnız o yuvarlak damlama borularının içine ektiğiniz dörder kök domates bana fazla gibi geldi, büyüdüklerinde birbirinin içine geçicek gibi geliyor yaprakları...
Doğru veya yanlış ben yaprakların gövdeye güneş gelmesi engellenirse verimin düşeceğini okumuştum, bu yüzden sık ekilmemeli diye biliyordum.
Ben arkadaşlarımdan, akrabalarımdan ve komşularımdan o kadar baskı görüyorum ki, ekim yapmadığım boşluklarada bir şey ekmem konusunda,
biz senin ektiğinin iki katı sebzeyi daha ekeriz diyorlar. Ama önemli olan fazla ekmek değil.
Lütfen beni yanlış anlamayın bu bir öneriydi sadece. (Bende biberleri çifter çifter ektim ama kurtarıyor öyle ekilmeyi)
Bahçeniz sağlıklı, bol ve bereketli olsun

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024