agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni309Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2012, 17:51   #1
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
adacık / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir; İstanbul

Bahçenin büyüklüğü; yaklaşık 70 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları; çok güneş almıyor yarı göge, kuzey rüzgarı alıyor

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Şimdikinden daha da perişandı otlarla sarılmıştı. eski kiracılar hiç bahçeye girmemişler bile yerde bütün bütün meyve çürükleri bile duruyordu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? yeni başlıyoruz.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? kendim uğraşmayı planlıyorum

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Mevsimine göre sebze yetiştirmek istiyorum. Bütün duvarları her mevsim yeşil sarmaşık olsun istiyorum. Çok yıllık çiçekler ile şirin bir bahçe yapmak istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Erik, kiraz, armut, elma ağaç, nar var, bir kaç gül dikilmiş ne durumda olduklarını bile bilmiyoruz. Bir heves sonbaharda begonvil dikmiştim ama o da donmuş sanırım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? su yok

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? çok büyük varillerimiz var yağmur suları ile biraz olsun stok yapmayı planlıyoruz.

Benim için aşağıdaki fotograflardan da görüleceği gibi zorlu bir yolculuk başlıyor. Büyük bir L şeklinde bahçemiz. Hepinizin önerisine ve desteğinine ihtiyacım var. Umarın benim için bu yolculuk bir başarı öyküsüne dönüşür.

Eklenen Resimler

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:25   #2
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bahceniz hayirli olsun. Fazla günes almiyor demissiniz. Ortanca icin bu ideal bir ortam ancak su sorununu bir sekilde cözmeniz gerekiyor. Biz de yagmur suyu biriktiriyoruz yagmur oluklarina biriken sulardan. Fikir olmasi acisindan size resim gönderiyorum.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 12:12   #3
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

sevgili ciceksever70 aynen belirttiğiniz şekilde yapmayı planlıyorum. hatta kızım için aldığımız şişme yüzme havuzunu su stoğu için kışın bahçeye koymuştuk ama umduğumuz gibi olmadı. hem çok yer kapladı hem de estetik durmuyor. hava koşullarıdan etkilendi ve içine dolan su sızdı gitti. bahçe bize göre altından kalkamayacağımız kadar büyük. (emek, vakit ve maliyet açısından) o nedenle önce işe yürüyüş yolları ayırarak bahçeyi bölerek, ekilip dikilecek alanları tespit ederek, alanların sınırlarını belirleyerek başlayacağız.Umarım hatalı bir başlangıç yapmamış oluruz. önce duvar diplerine çok yıllık sarmaşıklar dikip ön sırasına da ortancalar iyi fikir olacaktır.

Eski 25-04-2012, 14:26   #4
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Öneri ve desteklerinize çok teşekkür ediyorum. yardımseverliğiniz, tecrübelerinizi paylaşmanız gözlerimi yaşarttı. çalışan bir anne olarak tek başıma çok fazla yol katedemiyorum ama, boş da durmadım geçen bu sürede.

Önce iyice bir temizlik yaptım. taş, çöp, yabani ot ne varsa temizledim. bahçeyi bi güzel belledim, çapaladım. Tek başıma (ada ve bademi ile ne kadar rahat çalışılabilirse, siz tahmin edin artık) 4 günümü aldı. bütün kaslarım sızladı resmen, kas gevşetiçi ne muhteşem bir şey miş hakkını vermek lazım.

sebze bahçesi için, az rüzgar bol güneş alan bir alanı ayrıdım. yapı marketten akordiyon bir çit sistemi aldım fakat tasarladığım alanı çevrelemedi için civilerinden ayırarak çıtaları 40sm alarlıklarla toprağa çaktım. çıtaların aralarından nalburdan aldığım (12 m) galvanizli tel çiti geçirdim. Plastik keleçlelerle çiti sabitledim. sebze bahçesine 2 adet kapı yeri bıraktım. elimde kalan 4 çıta ile de kapı yapmaya çalışacağım.

Kemerburgaz'da bir köyden hayvan gübresi aldım ve bahçeye serptim.(köyün gübre alanı al alabildin kadar, ben ancak taşıyabileceğim kadarını alabildim) üzerine bir güzel yağmur yağdı. tohumla bu sene uğraşamayacağım için cumartesi sabahın köründe eminönünden fide almaya gittim. domates(çeri ve sırık) salatalık(çengelköy) biber (köy biberi ve kırmızı biber) nane fidelerini diktim.

bahçenin bir köşesine yığılmış halde kare taşlar vadı. onları da yürüyüş yolu olacak şekilde bahçeye döşedim. aralarına yonca-çim karışımı ekmeyi planlıyorum. ama sebze bahçeme çok yakın riskli mi olur acaba.

bahçenin kalan kısmı için henüz zaman ayırabileceğim. ama bu arada çiçek tohumlarımı saksılara diktim. ee nerde görseller derseniz. onları da en kısa sürede ekleyeceğim.

bu kadın evli değil miydi neden herşeyi tek başına yapıyor dediğinizi duyuyorum. eşim de ben tüm bu işlerle uğraşırken, işin en ağır kısmını yapmaya çalışıyor mangal barbekü araştırıyor ))

Eski 25-04-2012, 14:54   #5
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Galeri: 4
Bahçeniz hayırlı olsun. Allah kolaylıklar versin. Umarım istediğiniz gibi bir bahçeye kavuşursunuz. Bahçede çayınızı yudumlarken tüm çekilen yorgunlukları unutacaksınız. Bu arada da eşinizin işi de çok zormuş. Allah onun da yardımcısı olsun.

Güzin Çakar beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 14:58   #6
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Hem çalışıp hem çocuklarla ilgilenip hem de bahçeye zaman ayırabilmeniz ne kadar da güzel. Forumda sebze adaları ve kardeş bitkiler başlıklarına mutlaka göz atın. Kolay gelsin, bahçeniz bereketli, günleriniz keyifli olsun. Selamlar...

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 15:01   #7
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. Allah kolaylıklar versin. Umarım istediğiniz gibi bir bahçeye kavuşursunuz. Bahçede çayınızı yudumlarken tüm çekilen yorgunlukları unutacaksınız. Bu arada da eşinizin işi de çok zormuş. Allah onun da yardımcısı olsun.
çok teşekkür ediyorum eşim konusunda da çok haklısınız en çok da o yorulduğu için mızmızlanma hakkını da o elde etmiş oluyor her defasında

mrduran beğendi.
Eski 25-04-2012, 15:02   #8
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arapsabunu Mesajı Göster
Hem çalışıp hem çocuklarla ilgilenip hem de bahçeye zaman ayırabilmeniz ne kadar da güzel. Forumda sebze adaları ve kardeş bitkiler başlıklarına mutlaka göz atın. Kolay gelsin, bahçeniz bereketli, günleriniz keyifli olsun. Selamlar...
ilgi ve öneriniz için çok teşekkürler. güzel olan da zoru başarmak değil mi zaten.

arapsabunu beğendi.
Eski 25-04-2012, 21:05   #9
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Sayfanız hayırlı olsun. İnşallah bol bol çiçekleriniz sebzeleriniz olur.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 09:39   #10
Ağaç Dostu

fazmit's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Bahçeniz hayırlı olsun.İlk adım atılınca zamanla bahçe bir şekil alıyor düzene giriyor.İnşallah bekldiğiniz gibi bir bahçeniz olur.Güzel çiçek ve meyveler yetiştirirsiniz.

adacık beğendi.
fazmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 10:31   #11
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Tohumlar ekildi sabırsızlıkla çimlenmelerini bekliyorum.

amerikan sarmaşını komşudan aşırdım. (annem çalınan çiçek tutar der hep) sanırım çelikler tuttu.

çitleri sabah sefası ile sardırmayı planlıyorum.( çok estetik olmadı ama, köpek ve velet olunca mecburen muhafaza etmek gerekiyor)

sebze bahçem bu sene acemice oldu.

taşların arasına yonca-çim eksem sebze kısmına zarar verir mi?

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2012, 10:41   #12
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

adım adım ...

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2012, 13:03   #13
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
çok güzel bir zamanda başlıyorsunuz işe; bahar
eminim çok güzel bir bahçeniz olacak. avatardaki bebek ada hanım sanırım. o da ne şanslı ki ilerde tam hatırlayamasa da bahçeli evi olduğunu, orda oyun oynadığını bilecek, çiçekleri tanıyacak, sevecek

adacık beğendi.
ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 13:14   #14
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adacık Mesajı Göster
Tohumlar ekildi sabırsızlıkla çimlenmelerini bekliyorum.

amerikan sarmaşını komşudan aşırdım. (annem çalınan çiçek tutar der hep) sanırım çelikler tuttu.

çitleri sabah sefası ile sardırmayı planlıyorum.( çok estetik olmadı ama, köpek ve velet olunca mecburen muhafaza etmek gerekiyor)

sebze bahçem bu sene acemice oldu.

taşların arasına yonca-çim eksem sebze kısmına zarar verir mi?
Yürüme yolunu tek sıra aralıklı yapsaydınız. Ben olsam yerden kazanmak için öyle yapardım. Oralara daha ne bitkiler ekilir. Boş verin yürümeyin. Tek sıra yapın. Kolay gelsin.

mrduran ve perimar beğendi.
Eski 26-04-2012, 13:45   #15
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

öneriniz çok mantıklı ama bana bahçenin diğer kalan kısmı bile o kadar büyük geliyorki üstesinden nasıl gelirim bilemiyorum.

bir de ada hanım 2 yaşında her an talana hazır durumda. açık alanları koruyabilir miyim diye endişeliyim. zira yağmur suyundan biriktirdiğimiz su stoklarının bile dibine darı ekmeyi başardı şimdiden. doldurup doldurup çiçekleri sulama oyunu yapıyor. sıkıysa elinden al bakalım.

bir de badem itimiz var tabi. onun da adadan geri kalır yanı yok. hep beraber öğrenceğiz artık.

Eski 26-04-2012, 13:53   #16
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Bahçenizin en güzel gülleri çiçekleri onlar yinede siz bence o taşları tek sıraya indirin. aralarına dayanıklı çimlerden dikin. taşların aralıklarınıda ona göre ayarlayın. üstesinden gelirsiniz. Asla merak etmeyin siz isteyin yapmak çok kolay. Helede yetişen güzellikleri görünce işte ozamn savaş kazanmış komutan edasında olacaksınız. kolay gelsin.

adacık beğendi.
Eski 26-04-2012, 14:16   #17
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sevgili adacık, aramıza hoşgeldiniz yavaş yavaş başlayıp sonra bitki delisi olmaya adaysınız, kolay gelsin.

Bahçeniz çok güzel, acele etmeden yavaş yavaş herşey rayına oturacaktır. Bence de yürüyüş yolunu tek sıra yapmanızda fayda var, her iki tarafını da çok güzel kullanabilirsiniz.

İki duvarın birleştiği köşeye mini bir havuz yapabilirsiniz , mavi plastik bir çamaşır leğeninden bile olabilir, ebatı kadar derinlik kazıp yerleştirsiniz etrafınıda taşlarla çevirirsiniz. İçine biraz çakıl taşı ve yapay nilüfer çiçekleriyle gayet hoş olur

Duvarları maviye boyayıp, yeşil boyaylada yosunlar yapıp balık, midye, istiridye gibi stickerlar yapıştırırsanız güzel olabilir.

Ama en güzel fikri diğer bahçeleri dolaşarak kendiniz üretirsiniz, yaramaz badem ve bıcırık kızınızda çok tatlılar maşallah zamanla onlarda sizin düzeninize alışacaklardır.
Tekrar kolay gelsin benden bi isteğiniz olursa seve seve yardımcı olurum, hoş bu seneki donlardan dolayı bütün çiçeklerim öldü ama elimde tohumlar var

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 16:12   #18
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
çok güzel bir zamanda başlıyorsunuz işe; bahar
eminim çok güzel bir bahçeniz olacak. avatardaki bebek ada hanım sanırım. o da ne şanslı ki ilerde tam hatırlayamasa da bahçeli evi olduğunu, orda oyun oynadığını bilecek, çiçekleri tanıyacak, sevecek
size ilginiz için çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da taş yığınları arasında (ben canlı mezarları diyorum) tarihi ve doğal dokuyu yok etmek üzere olduğumuz bir yaşamı çocuklarımıza dayatmış olmanın vicdan azabını çekiyorum.

benim çocukluğumun kapısı aralandığında hep bir sürü meyve ağaçları onların toplanma cümbüşü, boyumu aşan fasülyelerin arasında oynanan saklanbaçlar, balkona kadar uzanan ceviz ağacından evden kaçışlar geliyor.

oyunu bırakıp eve karnımızı doyurmaya gitmek istemediğimizde topraktan söküp elimizle üstümüze sürterek sildiğimiz yer elmaları ve meyveler geliyor.

bütün bu güzellikleri kızıma da borçlu olduğumu düşünüyorum

arapsabunu beğendi.
Eski 26-04-2012, 18:32   #19
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben olsam ilk iş olarak duvarları bembeyaz kireç veya dış mekana uygun boyayla boyardım. Sonra sarmaşık dikeceğim duvarın üzerine uzayacak sarmaşığı bağlamak için kancalar atardım. Duvarın tümünü sarmaşık kaplamak yerine aradan bembeyaz duvar görünecek şekilde bitkilendirirdim. Bir kaç Clematis te düşünün derim.

Sarmaşık olarak yaz kış yeşil olan Pervane Çiçekli Yasemin düşünebilirsiniz. Duvara simetrik olacak şekilde bir taç alıp monte edip, bir sarmaşığı ona da sardırabilirsiniz. ( mesela ponpon sarmaşık gül) Altına da bir bank yerleştirirseniz pek güzel olur.

Madem ki su sorununuz var çim veya yonca gibi yer örtücüler sorun yaratacaktır, çünkü düzenli sulanmak isterler. Yürüme taşlarının arasına bodur, az su isteyen, çiçek açan ve çok yıllık yer örtücülerden düşünebilirsiniz. Biçme dertleri de olmaz.

Bence bahçede kendinize de keyif köşesi hazırlayın. Bir masa, bir kaç sandalye, güzel ufaklığa salıncak vb...

Sebze bahçesinin çitine sabah sefasının yanında süs kabakları da sardırabilirsiniz, renkli renkli ufaklık ta sevecektir.

Peyzaj, Bahçe Düzenleme bölümünden çok faydalanacağınızı düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 20:34   #20
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bahçeniz ve bahçe başlığınız hayırlı, uğurlu, bereketli ve bol bitkili olsun sevgili adacık.

Şimdi siz, hem heyecanlı, hem şaşkın, hem mutlu hem de yorgunsunuz çok, kolay değil bahçe düzenlemek, sürekli kafası karışır insanın, uykuları kaçar.

Bir bakıma da şanslısınız, agaclar.net gibi bir siteden pek çok güzel fikirler alacaksınız, yerleşmiş bitkilerin yerini değiştirmek zorunda kalmayacaksınız, inanın bu iş yeni bir bahçe düzenlemekten daha zor.

Acele ile her şeyden olsun diye bahçelerimizi arap saçına döndürdük biz zamanında.
Şimdi yerini değiştirmemiz gereken pek çok bitkiye dokunamıyoruz kaybederiz korkusuyla.

Siz Limon'un verdiği başlığı inceleyin.
Bahçenizin suyu yok ama fazla güneş almıyor, bu da bir şeydir.

Ben olsam bol bol ortanca dikerdim duvar diplerine, yarı gölgede çok mutlu olacaklardır.
Tabii, bahçelerin vazgeçilmezi clematislerden de güzel alanlar yaratırdım.

Size kolay gelsin diyorum ve her şeyi hemen yapmak için acele karar vermeyin, eminim seneye bu bahçe bir çok güzellikler sunacaktır bizlere.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 21:07   #21
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Limon'un dediği pek çok öneriye katılıyorum.

İşin başındasınız çokta zevkle yapılacak işler var .Beyaz bir boya yarı gölge bahçeyi aydınlatacak.Bahçeye baktığımda hayalimde canlandırdıklarımı aktarmak istiyorum izninizle.

Duvarlar beyaza boyanmış
10-15 Çıta alınıp yeşile boyandıktan sonra ( koyu mavi de olabilir ) ,beyefendinin
eline verilir.Sarmaşıklar için kullanılan geniş v şeklinde aparatlar yapılır ve duvara monte edilir.

Clematis bu yılın modası belli aralıklarla dikilir.

Clematislerin önüne ( köklerine gölge yapsın diye ) çalılar dikilir . İlk aklıma gelen gür
papatyalar .

Bahçeniz benim ki gibi küçük .Derli toplu olması için sebzeler için adalar yapılmalı .Bahçenin kenarın da bir yer seçilmeli.Bunun için de bulabilirseniz eski geniş kalaslar kullanılabilir.Ama güzel olması için düzgünce aynı uzunlukta kesilip kenarları çivilenmeli ...bir de sadece dışına vernik atıldımı tamamdır.İçine toprak doldurup dikime hazır hale gelir.Böylece üzerinede basılmaz ,korumaya almanız gerekmez.

Ben olsam betondan sonra 20-25 cm boşluk bırakıp taşları bitişik nizam sabitlerdim.
Arada bıraktığımız boşluğada cam güzeli gibi renk katacak bir bitki dikerdim.Tek çeşit bitki daha hoş duruyor.

Orada ki teller ve kalaslar evdekiler için tehlike oluşturuyor diye düşünüyorum.
Yakın olsak zevkle yardım ederdim

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 21:21   #22
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
En zor ama en keyifli aşamadasınız, kolay gelsin. Seneye bambaşka bir bahçe olacak, hayal etmesi bile güzel.

Benim de aklımdan geçen kısmen sarmaşıklı açık renk bir duvar. Ortanca bolca kullanabilirisiniz.Önce acele etmeden günün değişik saatlerinde bahçenizi gözlemenizi öneririm. Bahçede oturma yerini (veya yerlerini) önceden belirlemek işinizi kolaylaştırır. İşte bu oturma yerinden en çok baktığınız yerlere hoşunuza giden düzenlemeleri yapabilirsiniz. Çok sevdiğiniz köşelere arkanızı dönerek çay içmek olmaz Karar verirseniz ortanca çeliği verebilirim, yazın da çelik alınabiliyor.

Amerikan sarmaşığı yaprak döker, çim ekecekseniz sorun yaşayabilirsiniz, çime dökülmeyecek bir köşede kullanmak pratik olabilir. Tüm duvarı kaplamak isterseniz kışın çıplak kalma durumu da var.

Limon'un da tavsiye ettiği pervane çiçekli yasemini ben de öneririm. Camgüzeli sizin bahçeyi sever, yaz sonuna kadar çiçekli de kalır, gruplar ya da sıralar halinde kullanabilirsiniz.

Duvarın bazı yerlerinde ahşap kullanabilirsiniz.
Name:  garden-wall-ideas-3.jpg
Views: 3096
Size:  41.5 KB

Taşların aralıklı konması konusunda ben de aynı fikirdeyim. Zemini iyice düzeltince 30 cm aralıklarla (veya adımınıza göre değiştirebilirsiniz) yürüme yollarına koyabilirsiniz. Yolun sınırına ip gerip yaparsanız veya zemini çizerseniz taşlarınız düzgün görünür. Bahçeniz gölge olduğu için yürüme yollarına özellikle ihtiyacınız olacak, çünkü güneş az olunca basılan çimler kolay toparlanamıyor .

Yonca, sebze alanının sınırında olursa yayılmasını kontrol etmek zorunda kalırsınız. Sebze alanın önüne yürüme yollarına mıcır veya küçük çakıllarla yürüme yolu ya da sınır yapabilirsiniz. Çünkü sebze bahçesine her girdiğinizde çamurla çıkacaksınız. Aslında sizinki gibi bahçeler için sebze adaları çok kullanışlı, belki seneye yaparsınız.

Su depolama ve havuz konusunda Adacık'a dikkat.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 13:08   #23
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

sevgili Kiraz tüm değerli üyeler gibi sizin de önerileriniz dersine çalışmamış bir öğrencinin yanındaki arkadaşının ona kopya vermesi ve o sınavdan 100 alması gibi geldi bana. çok çok teşekkür ediyorum. ortanca teklifinize o kadar çok sevindim ki anlatamam.

Eski 30-04-2012, 10:06   #24
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Bahçe işlerine biraz ara verdik Ağaç A.Ş'yi gezmeye gittik.

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2012, 10:19   #25
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

dayanamadık pahalı olmasına rağmen küçük bir hosta aldık. (15 TL)

eşim duvarları kireçle boyadı ( ama bütün bitliker, bahçe nasibini aldı kireçten )

kendini affettirmek için de pazardan böğürtlen ve leylak almış dikivermiş ben yokken

Eklenen Resimler

Düzenleyen adacık : 30-04-2012 saat 11:52
Eski 30-04-2012, 11:42   #26
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kirecin bitkilere ve toprağa zararı olmaz hatta bizler bahçe toprağını hazırlarken gübreyle beraber toz kireç te karıştırıyoruz. Eşinizin ellerine sağlık.

Sarmaşık türlerini ve yüksek bitkileri diktikten sonra tüm duvar dibine yaprak dökmeyen çalı türlerinden dikmenizi tavsiye ederim. Daha bodur boylu çiçek açan bitkileri de onların önüne...

Kemerburgaz dan bahsetmişsiniz eğer size yakınsa Göktürk girişinde Orman Fidanlığı var. Oradan diğer özel fidanlıklara göre çok daha uygun fiyata bitki alabilirsiniz. (çalı ve ağaç türleri çoğunlukta) Bahçeköydeki fidanlıkta daha bol çeşit oluyor. Özellikle Taflanlar, Ligustrumlar, Mazılar, Berberisler oldukça uygun fiyatta.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 17:46   #27
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Pazardaki çicekçiye ponpon gül şiparişi verdik. Clematis'de istedim ama daha önce hiç duymamış pek umutlu da değilim. Sanırım bu sezon umudu keseceğim.

Yol için döşediğim taşları tek sıraya indirmem gerekiyor( yarın resmi tatil ben evde kalıp bahçe ile ilgilenmek eşim de ısrarla 1 mayısa birlikte katılmak isityor ???)

Su kapakları, cam güzelleri, domateslerin arasına kadife çicekleri, gündüz sefaları ekilmek için beni bekliyorlar. Tohumdan çimlenen sebze fideleri henüz yeterince büyümediler.

Çevre düzenlemeri oturma yeri... çok çalışmam lazım çok... İyi bir aydınlatmaya ihtiyacım var. En iyisi Ada uyuduktan sonra akşamları çalışmak...

Eski 30-04-2012, 18:57   #28
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adacık Mesajı Göster
Pazardaki çicekçiye ponpon gül şiparişi verdik. Clematis'de istedim ama daha önce hiç duymamış pek umutlu da değilim. Sanırım bu sezon umudu keseceğim.

Yol için döşediğim taşları tek sıraya indirmem gerekiyor( yarın resmi tatil ben evde kalıp bahçe ile ilgilenmek eşim de ısrarla 1 mayısa birlikte katılmak isityor ???)

Su kapakları, cam güzelleri, domateslerin arasına kadife çicekleri, gündüz sefaları ekilmek için beni bekliyorlar. Tohumdan çimlenen sebze fideleri henüz yeterince büyümediler.

Çevre düzenlemeri oturma yeri... çok çalışmam lazım çok... İyi bir aydınlatmaya ihtiyacım var. En iyisi Ada uyuduktan sonra akşamları çalışmak...
CLAMATİS için bauhausa bakın bence orda fiatları çok uygun oluyo.

Eski 30-04-2012, 23:37   #29
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sevgili Adacık, merak etmeyin herşey yavaş yavaş rayına oturacaktır. Benimde sizden farkım yok sıfırdan başladım herşeye Bütün işler bitipte çayınızı elinize alıp, bahçeyi seyrederken büyük keyif alacaksınız.

Sevgili Kiraz, Limon ve Jineop'un önerileri size ışık tutacaktır herbiri bu konunun duayenidir,
tabii herşey bi yerde gelip maddiyata dayanıyor ama üzülmeyin sitemiz paylaşımcıdır.

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 10:19   #30
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
CLAMATİS için bauhausa bakın bence orda fiatları çok uygun oluyo.
Sanırım orayı atladım. Teşekkürler,

Bu arada Cendere Yoluna yakın bir zamanda şube açılacak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024