agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2074Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2011, 14:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Doğayla Barış / Bahçe

Köyde bitki müzesi kuruyoruz. Bir çiçek de sizden gelsin.

Bahçenin bulunduğu şehir : Muğla - Marmaris

Bahçenin büyüklüğü: 2 Dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Bol güneş, bol yağış ( Muğla, Rize'den sonra Türkiye'nin en fazla yağış alan 2. ili ), dönemsel çok şiddetli fırtınalar, bahçemiz sahilde olduğu için rüzgardan çok etkileniyoruz.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9 /a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Özel uygulama.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Fıstık bahçesi. Sahilde derme çatma bir çardak veranda, cafe- bar işlevini gören bir bölüm vardı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: Bu ikinci yılım :-))

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Burası özel çevre koruma bölgesi olduğu için inşaat yasağı var . Mevcut durum üzerinde iyileştirme yaptık. Mevcut eklentileri onararak sosyal alan haline dönüştürdük.

" Sığla Evi " Doğa ve Sanat merkezi olarak hayata geçiyor. Sığla Dünyada sadece Muğla bölgesinde yer alan relikt ve endemik bir tür. Sığla koruma projelerimizi de bu merkezden sürdürüyoruz.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Google earth haritasını ekledim.

Name:  Sığla Evi Google.jpg
Views: 2526
Size:  17.4 KB

Siğla Evi Kızkumu | Facebook

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Kişisel, zaman zaman profesyonel yardım alıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Arka bahçede 100 m2 sera alanı, ön bahçede 100m2 veranda , sosyal alan, şimdi kapatarak kış bahçesine dönüştürdük. Bahçeye hizmet eden mutfak, duşlar vs.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bölgenin özelliklerini yansıtan endemik türlerin yer aldığı bitki müzesi hayalim var. Ayrıca doğal tohumlarla üretim yapacağımız sebze bahçesi, şifalı bitkiler bahçesi ve geleceğe yatırım için tohum arşivi oluşturma idealim var.

Henüz yolun başındayız. Bu gerçek anlamda bahçede ilk yılım olacak.Köylüler kolaya kaçtıkları için kimyasala yükleniyorlar, bir yönden de onlara doğal mücadele yöntemleri konusunda öncülük yapmak istiyorum.

Doğayı çok seviyorum. Umarım başarabilirim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Zaman içinde eklemeler yaparak tam listeyi oluşturacağım

Begonvil, Yasemin, Sığla , Okaliptüs, Oya, Zakkum, Hanımeli, Palmiye, Kıbrıs akasyası, Sarmaşık gül, Ful, Starliçe, Muz, Dut, Mavi servi, Manolya, Datça hurması , Zeytin, Ayva, Malta eriği, Ağaç hatmi, Mercan çalısı, Akasya, Mor salkım, Melek borazanı, Benjamin, Limon, Ful, Ihlamur, Ceviz, Fıstık çamı, Demir çamı, Meşe, Akça ağaç, Defne, Keçiboynuzu, Melisa, Tıbbi melisa, ilk aklıma gelenler .

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Tür ayrımı yapmıyorum hepsiyle ilgileniyorum. Sebzeler içinde domates ve biber tutku derecesinde. Bu yıl serada tohum bulabildiğim her çeşidinden yetiştirmeye çabalayacağım. Ekim yapılmamış ve kimyasal kullanılmamış komşu bahçelerden de destek alacağım.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Aloe vera.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohum ve çelikten üretimi çok seviyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Maalesef şebeke suyu, Bahçede masraf bitmiyor, bütçeyi ayarladığımızda kuyu açtırmayı düşünüyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Sular çok kireçli. Yağmur sularını biriktirerek saksı çiçeklerimizin sulamasında kullanıyorum.

Toprak özellikleri: Kırmızı toprak, ph ölçümü henüz yaptırmadık.

Kompost yapıyor musunuz? Bu yıl çukur hazırladık, başlayacağız inşallah.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Mutlaka olmuştur, hatasız kul olmazmış :-) Henüz farkına varamadım. :-(

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Şimdilik sabunlu su,sarımsak,biber vb.doğal yöntemler, Pelin otunu bir türlü bulamadım ? yakında gülleci bulamacını devreye sokacağım.:-)

Bahçeniz organik mi?: Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Keçi gübresi ve samra denilen yanmış inek gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Maalesef var. Minik fındık faresini gördüm, manas sizin sorunuz üzerine netten araştırdım, fotoğraftaki canlılardan da bahçede görmüştüm ama bizim bıcırık gördüğünü affetmiyor :-) Mücadele yöntemlerini araştırıyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Şu an için vahşi, bahçe düzenlemesi geliştikçe damla sulama yöntemine geçiş yapacağız.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Bahçemizin bulunduğu koy 3 tarafı dağlarla çevrili, çok rüzgar alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Henüz bilemiyorum!...Başlamak olabilir :-))

Yaşadığımız yer henüz doğanın bozulmadığı, betona boğulmadığı Marmaris'in şirin bir köyü, doğal cennet. Dünyanın her tarafından yatlar bu güzelliği görmek için geliyor. Bahçemiz doğal oluşum ünlü kızkumunun 5 parsel yakınında ve sahilde.

Name:  kiz-kumu-orhaniye-marmaris.jpg
Views: 1727
Size:  21.0 KB

Doğa bazıları için tüketime yönelik iştah açıcı, bu yüzden sürekli mücadele içindeyiz. En nadide orkidelerin yer aldığı dağlarımızda Maden, Barselona sözleşmesi ile koruma altına alınmış deniz çayırlarının salındığı cennet koyda marina yapımı gibi tehditler altındayız. Farklı etkinliklerle kamuoyu oluşturarak köyümüzün yok oluşunu engellemeye çalışıyoruz.

Name:  orhaniye05.jpg
Views: 2034
Size:  26.6 KB

Name:  orhaniye-marmaris-300x200.jpg
Views: 1917
Size:  9.0 KB

Denizin kıyısında 2 dönüm alanda, içinde çeşitli bitki türlerinin yer aldığı minyatür bitki müzesi - doğa bahçesi oluşturma hayalimizi çok yakında gerçekleştiriyoruz.
Süs bitkileri üretim ve teşhir için yaklaşık 100 m2 kapalı sera yapılıyor.
Açık alanlar değişik ağaç türleri ve bitki tarhları için düzenleniyor, ağaçlar dikiliyor. Bir bölümde bölgeye has endemik türler, bir bölümde şifalı bitkiler sergilenecek. Yan bahçemizde tamamen doğal tohumlarla üretilmiş sebzelerimiz yetiştirilecek.

Düzenleyen Doğayla Barış : 03-07-2012 saat 20:02
Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 14:22   #2
Ağaç Dostu

Seramızın yapım aşamasını fotoğraflarla paylaşalım.

By dogaylabaris at 2011-05-01

By dogaylabaris at 2011-05-01
Denize doğru uzanan 2 dönüm arazi. Seranın boyutları 5x24 m.

Düzenleyen Doğayla Barış : 24-01-2012 saat 17:22
Eski 14-09-2011, 21:09   #3
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar komik bir kaza nedeniyle sayfamızla ilgilenemedik bahçemizden ve sitemizden uzak kaldık.
Her şeyin sorumlusu bu küçük yaramaz, adı fıstık :-)

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 21:15   #4
Ağaç Dostu

Bir aylık yavruyu sokakta bulan çocuklar bahçede bakıp büyütürmüsünüz ricasıyla bana getirdiler, öyle şirin bir şey ki kıyamadım ve doğal olarak ailemize dahil ettik. Dişleri kaşınıyor,her şeyi ısırıyor kaçırıyor derken bahçe düzenlemesi sırasında kurulan hamağı test ediyorum fıstık terliklerime saldırdı, kaçırmadan alayım diye bir hamle yaptım 2 karış hamaktan düştüm ve ters bir hareket dirseğim kaburgalarımı sert bir şekilde karşıladı üç çatlak, gülemiyorum,nefes alamıyorum bir sürü sıkıntı yaşadık. Ama çok şükür artık iyileştim.

Eski 14-09-2011, 21:20   #5
Ağaç Dostu

Bu ne şeker fıstık dedim bu güzel bayanın adı fıstık kaldı. Ayrı kaldığımız süre içinde bahçede ve fıstıkta gelişmeler oldu tabi ki, önce fıstıkla devam edelim
Nasıl büyümüş değil mi

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 21:27   #6
Ağaç Dostu

Fıstığın cinsini merak ediyorum, Bu arada bahçemizin bir de şirin sakini var, seramızda sık sık karşılaşıyoruz, ağaç kurbağası sanırım, eşim endemik olabileceğini söylüyor bizde sık sık fotoğraflıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 21:38   #7
Ağaç Dostu

Hastalığım sürecinde rahat hareket edemediğim için çiçeklerle ilgilenemedim, bir örümcek belalısı vardı, sis gibi yayılıp çoğu bitkimizi ve çeliklerimizi yok etti. Zararlıyı yok edemedik, tuzlu su karışımları pek faydalı olmadı, kimyasal ilaç kullanmak istemedik doğanın kendi çözümünü üretmesini bekledik, bu arada köydeki bütün domates ve sebzeler bu örümceğin istilasından nasibini aldı.
Zararlıyı temizliyemediğimiz için çelik göndereceğim diye söz verdiğim dostlarıma da riski göze alıp gönderemedim.
Bazı çiçekler mücadele ediyor, bardak menekşesi bunlardan birisi, benim yüzümü güldüren güzellerden.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 21:47   #8
Ağaç Dostu

Bahçemiz şiir gibi.Tabi kuzgun yavrusu misali bize öyle geliyor olabilir .
Sabah günün ilk ışıklarıyla kalkıp bahçe sulamaya yabani otları yolmaya başlıyorum, ama 2 dönüm alan her geçen gün gözüme daha büyük gözüküyor.
Henüz düzenlemeler bitmedi, bahara kadar yapılacak iş çok ama ilk halinden bu güne güzel gelişmeler oldu. Yoruldukça sahilde dinleniyoruz. Şiir gibi kısmı bu bölüm

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doğayla Barış : 14-09-2011 saat 22:22
Eski 14-09-2011, 21:59   #9
Ağaç Dostu

Bahçemizde bitkilendirme çalışmaları devam ediyor.Dostlarımız sığla fidanlarını dikiyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 22:04   #10
Ağaç Dostu

Ama fıstık hiç rahat vermiyor
Toprak sıkıştırılıyor ve can suyu veriliyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 22:17   #11
Ağaç Dostu

Bahçede çalışmaktan yorulanlar hamakta dinlenebilir, sahilde şezlongda güneşlenebilir, burası maldivler diyen gençler gibi denizin tadını çıkarabilir :-)

Eski 14-09-2011, 22:32   #12
Ağaç Dostu

Doğayla Barış

Fıstık da yaramazlıktan yorgun düşmüş ?

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 22:35   #13
Ağaç Dostu

Bu da bizim maldivlerimiz

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2011, 22:42   #14
Ağaç Dostu

Deniz keyfi bambaşka. Su berrak, rengarenk balıklar normal gözle bile görülebiliyor. Deniz çayırları nazlı nazlı salınıyorlar. Fotoğraf makinam bu güzelliği yansıtacak donanıma sahip değil ne yazık ki

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doğayla Barış : 14-09-2011 saat 23:25
Eski 14-09-2011, 22:51   #15
Ağaç Dostu

Bahçeden detayları zaman zaman sizlerle paylaşacağım. Görüşlerinizi bekliyorum.

Eski 14-09-2011, 23:47   #16
Ağaç Dostu

Bahçemizin düzenleme çalışmalarıyla ilgili fotoğrafları ilgilenen arkadaşlarımız için paylaşacağım. Burada çalışmalarımızda bizim için en zorlayıcı konu yine doğadaki canlılar oldu. Kediler,köpekler, komşunun tavukları ve yakışıklı horozu. Dikdiğimiz bitkiler, tohumlar hep onların saldırısına uğradı. Ayaklı çapa dediğimiz tavuklar yüzünden çok ağladım. Mor salkımın çiçeğini fotoğraflıyamadan gagalayıp yediklerinde üzüntüden kalbim sıkıştı.
Burası akdeniz, her türlü canlı var. Arka bahçedeki çeşmede su içen ok yılanı görmüş eşim ama bana gözükmüyorlar neyse ki.Köylülerin anlattığına göre Fıstık tarlalarında zehirli engerek, mısır tarlalarında akrep oluyormuş. Ama bu güne kadar köyümüzde , akrep, yılan sokmasından ölen olmamış. Komşular tavuklar börtü böcek bırakmaz, Kene,akrep, çıyan,yılan düşmanı bunlar diye teselli ediyorlar, ses çıkaramıyorum ama bu gidişle bitkilerde yavaş ilerleme kaydedeceğiz diye de endişeleniyorum.
Tabi bu arada kedileri kovalayan fıstık komşunun tavuklarıyla arkadaş oldu, tabağındaki yemeği yiyorlar arkasını dönüp yatıyor, ses çıkarmıyor, hayretler içindeyim. Ama başka bahçelere gidip onların tavuklarını darma duman ediyormuş, bu konuda da şikayet aldık

Eski 15-09-2011, 07:38   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Sayın doğaylabarış;

Geçmiş olsun. Umarız şimdi iyisiniz.
Bahçe ne durumda diye merak içerisindeydik.
Yaptıklarınızı görüyoruz.
Daha iyi takip edebilmek açısından sayfayı üyelerin bahçesine mi taşısanız.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2011, 21:07   #18
Ağaç Dostu

Bahçemiz çocuklarla şenleniyor. Geçen ay minik izcilerimizi konuk etmiştik. Bu hafta bahçemizde 60 engelli öğrenci ( zihinsel ve bedensel engelli) öğretmenleri eşliğinde kamp yapıyor. Çocuklar çok mutlu, coşkulu ve eğleniyorlar. Bazıları çiçeklerle çok ilgili, şevkatli. Fıstık çok şaşkın, bizde çocuklarımıza bu imkanı sağlayabilmenin hazzını yaşıyoruz. Fotoğraflar yarın.:-)

Eski 17-09-2011, 23:34   #19
Ağaç Dostu

Kamp çok eğlenceli geçiyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2011, 23:39   #20
Ağaç Dostu

Kamp ateşi etrafında mutlu çocuklar.

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2011, 23:56   #21
Ağaç Dostu

Bahçemizin ilk görüntülerini paylaşalım. Arka bahçe boydan boya yemyeşil yer fıstığı

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doğayla Barış : 28-01-2012 saat 22:19
Eski 18-09-2011, 00:11   #22
Ağaç Dostu

Yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:16   #23
Ağaç Dostu

Fıstık bahçenin maskotu.Uyuma şeklini hiç değiştirmedi :-)
Sizce bu normal mi?

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:24   #24
Ağaç Dostu

Bahçeden görüntüler. Begonvillerden bazıları.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:28   #25
Ağaç Dostu

Tavuklardan çektiğimi bir ben bilirim :-(
Tellerin altını kiremitle kapattım ama fayda yok ustten uçup geliyor,olmadı sahile kadar yürüyüp sallana sallana kumsaldan bahçeye giriş yapıyorlar. Diktiğim onlarca ayçekirdeğinden tavukların gazabından kurtularak sadece 2 adet yetişkin olma şansına erişti. İnşallah kazasız belasız olgunlaşır da tadına bakabiliriz.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:34   #26
Ağaç Dostu

Suadiyede kızımla yürüyüş yaparken mavi çiçeklerine büyülenip çelik aldığım çarkıfelek çiçeği, diktiğim köşede tutup iki yaprak verdi. Sevinçten uçtum , tavuklardan nasıl korudum derseniz işte cevabı :-)

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:46   #27
Ağaç Dostu

Komşularla sınıra tel çekerek yeşil bir hat oluşturmak için sarılıcıların yardımına başvurdum. Çok cömert davranarak hemen güzel çiçeklerini paylaştılar. Morsalkımın çiçeğini çekemedim ama acem borusunu yakalamayı başardım.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:51   #28
Ağaç Dostu

Lila rengi ağaç hatmi güzel çiçeklerini paylaşmaktan hiç bıkmıyor ben de onu her sabah sevip okşamaktan.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 00:59   #29
Ağaç Dostu

Serada bu kocaman şeyi görünce çocukların plastikten bir oyuncağı sandım, yakın gözlüğümü takıp eğildim sanki kımıldadı gibi, sessizce gidip makinamı aldım döndüğümde hala beni bekliyordu hemen fotoğrafladım. Gece kelebeği olduğunu söyledi eşim, ben daha önce böyle kocaman gece kelebeği görmemiştim. Renkleri de çok canlı ve parlak.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2011, 01:18   #30
Ağaç Dostu

Ayçiçeğim bir fidandan, yenidünya galiba, yardım istiyor gibi sarılmış :-)
Onlarca mısırdan ayakta kalan bir tanecik. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte arka bahçeyi sularken, serçelerin,baştankara ve envai çeşit kuşun minik gagalarıyla koçanın kabuklarını sıyırıp soyarak taneleri yemelerini izlemek müthiş bir haz veriyor.
Hiç müdahele etmeden izledim izledim sadece bu fotoğraftaki kaldı :-))

Eklenen Resimler

Etiketler
bitki müzesi, doğayla barış, gökkuşağı, kış bahçesi, sera

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024