agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2195Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2012, 07:29   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Ben o kargoyu çok isterim ama..Kargo yerine herkesin kendisinin yapabileceği bir tarif daha kolay olmaz mı?
Çiçek olmadan tohum oluşur mu Sn agozce ? Evde üretim çok basit lakin öncelikle bu algden elimizde bir miktar bulunması lazım. Yoksa ne ürettiğimizi bilemeyiz ortaya neyidüğü belirsiz bir alg çıkar. (Yani bizim işimize yarar mı ? Yaramaz mı ? Besin değeri ihtiyaçlarımızı karşılar mı ? bilemeyiz.

Bundan dolayı ilk mayaları benden hediye olacak geri kalanlar sizin kendi üretimleriniz olacak. Göndereceğim mayalarla fabrika dahi kurabilirsiniz
Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 12:03   #182
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Sayın Mete Tiren,
çok geçmiş olsun. Mevlam başka acılar yaşatmasın.

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 15:26   #183
Ağaç Dostu

Merhabalar efendim çıkarsız dostlarımıza selamlar olsun. Sarmaşıklarımız büyüdü çiçek açıyor toparlandık artık. Lakin üzüldüğüm noktalar var hani diyorlar ya ağaca yaslanma kurur insana yaslanma ölür aynen öyle kimseye umut bağlamamak lazım bu devirde.

Sitede dost olan belli oluyor olmayanda dildiğini yapıyor... Ben anlımın teri ile iki saksı yapar keyfime bakarım. Biz destek gelirse iş yapacaklardan değiliz. Çapayı da alırız elimize gerektiğinde küreği de, beli de, topu da, tüfeği de.

İlk başta hobi olarak başlayan bu sevdam şimdilerde hangi yollarda devam ediyor diye soracak olursak kah yurduma ucuz gübre peşindeyiz kah delilik kah dost kah yerel tohum peşindeyiz. Ben bu işe yüreğimi verdim ve hani diyor ya üstat karşıda bir yangın var alevler göklere yükseliyor içinde davam yanıyor. Söndürmek davamı kurtarmak için koşuyorum yolda birisi çelme çakmış beni tökezlemek istemiş ne önemi var?

Derim hep hayallerimizi kurda kuşa yem edecek olsaydık çıkarmıydık bu yola ? Tökezlemek isteyenlere inat dahada hızlı koşacağız ben bu meşaleyi devir aldım yarına devretmek için ... Meşelayi taşırken böbürlenmeye de gerek yok benden önceleri de bu işi yaptılar ne ilk ne son olacağım. Göstermelik yapacaksak bu işi bırakalım o halde çapayı kazmayı.

Neyse gene uzadı yazım uzadıkça çenemde açılır benim

Gizli tuttuğum çalışmalarımdan birisi swett sorghum. Ülkemizde bir çok sudan otuyla melezi olan bu bitki saf olarak ülkemizde sanırım sadece üniversitelerde var. Ben ABD kaynaklı bir melez yeşitiriyorum. Melezin adı keller bazı verileri elimde mevcut şu anda 30 40 cm arasındalar ama fotoğraflamayı unuttum. Bıdırıcıkken çektiğim resimleri eklemek istedim buyurun sweet sorghum;

Mete bu bitki hakkında bildiklerini az buçuk yaz derseniz en önemli iki seçenek sunacağım. % 98 çimlenme ve 30 cm boylarda ortalama 5 kardeş olarak büyüyorlar sizce daha ne olsun
Name:  290420122256.jpg
Views: 864
Size:  70.9 KB
Name:  290420122257.jpg
Views: 821
Size:  69.2 KB
Name:  290420122259.jpg
Views: 813
Size:  49.7 KB
Name:  290420122266.jpg
Views: 879
Size:  70.7 KB
Name:  290420122253.jpg
Views: 789
Size:  71.9 KB

Eski 11-06-2012, 15:39   #184
Ağaç Dostu

Sonra Mete bu kadar yaygara bunun içinmiydi? diyen bahçecilere sadece bu bitki değil quinoa denen bahçemizde zırt pırt çıkan kanyaş otunun ailesinden olan bir bitki ile uğraşmaktayım. Çölyak hastaları bu kadar pahalı ekmek yememeli bence quinoa tohumlarından glutensiz un elde ediliyor.

Denemler sırasında bir çoğunu ziyan ettim kanyaş diye ama daha tohumlarımız ve bitkilerimiz duruyor. Çok zaiyat verdiğimden dolayı viyolde fide yapıp tarlaya öyle göçüreceğim 20-30 kadar bitkiyi tohum mutlaka lazım. 12 saat içinde filizlenmeler başlıyor.

Çalışmaları resimleyip ekleyeceğim. Bu arada seneye adenium üretimine girmek için çalışmalarım devam ediyor yurt dışında ki büyük tohum üreticileriyle irtibat halindeyim. Ülkeme bu bitkiyi tanıtmaya niyetlendim Allah yüzümü kara çıkarmasın. Forumda bana bu konuda yardımcı olan Sn memet, Sn drhegeli, Sn garuda,Sn Adalet Yağcı, Sn selçuk44 ve Sn mrduran'a teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Sarmaşıkların, quinoların, sorghumların, ve diğer bende olan tüm bitkilerin resimlerini tek tek ekleyeceğim ama biraz daha müsade istiyorum sabırsız olan üyelerimizden özür diliyorum. Saygılar

Eski 11-06-2012, 16:27   #185
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Çalışkan Mete işbaşında.. Bu yaşta bu imkanlarla atom karınca gibi çalışan sürekli arayış içinde olan Mete kardeşimizi takdir ediyor ve kutluyorum.Sana yeşil el ünvanını veriyorum beğendiysen kullanabilirsin...
Sayfana birkaç resimle misafir gelmek istedim , çalışmalarında başarılar dilerim.
Bana çok ilginç gelen pet şişeleriyle yapılan çalışmalara bir göz atmanı isterim.
http://www.agaclar.net/forum/yasanti...htm#post983147
İleride alttaki gibi bir evin olur inşallah.

Eklenen Resimler

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 16:44   #186
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Şimdiki gençlerin çoğuna bakıyorum...
Bir de sen ve senin gibi gençlere bakıyorum.
Allah yolunu hep açık etsin. Sende bu azim ve çalışkanlık varken...

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 16:56   #187
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Çalışkan Mete işbaşında.. Bu yaşta bu imkanlarla atom karınca gibi çalışan sürekli arayış içinde olan Mete kardeşimizi takdir ediyor ve kutluyorum.Sana yeşil el ünvanını veriyorum beğendiysen kullanabilirsin...
Sayfana birkaç resimle misafir gelmek istedim , çalışmalarında başarılar dilerim.
Bana çok ilginç gelen pet şişeleriyle yapılan çalışmalara bir göz atmanı isterim.
Hocam resimlere bayıldım . Davetiniz için teşekkürler nasıl fikirler dolaşıyor gene beynimde bir görseniz vızır vızır mubarekler Ünvan için teşekkürler ama acaba hakkettim mi diye düşünüyorum eh haketmesem bile teşvik edici olarak kabul ediyorum Menekşeye hayran kaldım bu cumartesi sınavdan sonra sizi rahatsız edebilirim benden söylemesi...

Menekşecibaba benim sayfamda da babalık üstlenir mi acep diye düşünür oldum benimde sayfam o kadar güzel olacaksa hemen hemen bende bir baba istiyorum Teşekkürler saygılar hocam.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Şimdiki gençlerin çoğuna bakıyorum...
Bir de sen ve senin gibi gençlere bakıyorum.
Allah yolunu hep açık etsin. Sende bu azim ve çalışkanlık varken...
Aman hocam bu aralar bana çok gaz veriyorlar hemde iltifatlar büyük ustalardan gelince insanın inanası geliyor ama dönüp bakıyorum çok ta birşey yapamamışım. Eh artık yeşil el ünvanını da aldım bundan sonraki büyük projelerimi de akşam açıklayayım derim eh biraz da fotoğraf ekleriz aman tadına doyum olmaz sanırım Saygılar hürmetler

Eski 11-06-2012, 17:32   #188
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

O karganın senle de benle de bir ilgisi yok , o da bir doğa sever olduğu için çok hoşuma gitti . Bir çok insanoğlu insan a örnek olsun.
Her zaman kapım açık ne zaman istersen gel beklerim , memnun olurum sınav da başarılar dilerim...
Dede ye de selamlar..

Eski 11-06-2012, 22:36   #189
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Merhaba efendim,

Çoklu alternatif sunmuşsunuz, ben bile tereddütte kaldım ev seçmede)).

Sağlık dileklerim ve saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 00:07   #190
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sevgili Mete Tiren, çalışmalarınızda başarılar dilerim...Sizin bu güzel tutkunuzdan bütün gençlerimizde az miktarı dahi olsa; dünyamız çok daha güzel ve farklı olurdu....tebrikler..tebrikler....

Bu arada geçmiş olsun, inşaallah tetanoz aşınız vardır...Yoksa da mutlaka olunuz..Böyle görünmez ufak kazalar,tanrı korusun, büyük üzüntülere yol açabilirler...
Size selamlar ve sevgilerimi yolluyorum...

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 07:37   #191
Ağaç Dostu

Alıntı:
O karganın senle de benle de bir ilgisi yok , o da bir doğa sever olduğu için çok hoşuma gitti . Bir çok insanoğlu insan a örnek olsun.
Her zaman kapım açık ne zaman istersen gel beklerim , memnun olurum sınav da başarılar dilerim...
Dede ye de selamlar..
Üstadım kargayla siz bir bağlantı kurmamış olabilirsiniz ama ben sesten dolayı az buçuk çekmişim ne yapalım Ve aleykümselam hocam onunda sizlere selamı var gözlerinizden öpüyorum hepsini dedi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba efendim,

Mete nereden buluyorsun diyorsunuz ya bu zihnisihir projeleri şimdi anlaşıldı mı nereden bulduğum Doğan abinin suyunu içip ekmeğini yemiş adamım sonuçta

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berrinb Mesajı Göster
Sevgili Mete Tiren, çalışmalarınızda başarılar dilerim...Sizin bu güzel tutkunuzdan bütün gençlerimizde az miktarı dahi olsa; dünyamız çok daha güzel ve farklı olurdu....tebrikler..tebrikler....

Bu arada geçmiş olsun, inşaallah tetanoz aşınız vardır...Yoksa da mutlaka olunuz..Böyle görünmez ufak kazalar,tanrı korusun, büyük üzüntülere yol açabilirler...
Size selamlar ve sevgilerimi yolluyorum...
Aman hocam abartmayalım her gencin içinde çiçeğin sevgisi vardır ama benimkinin üzerinden bir fırtına geçince üzerinde ne kül kaldı ne bir şey eh rüzgar körük vazifesini de görünce işte yeni Mete...

Teşekkürler hocam daha önce 7 8 tane tatanoz oldum ama artık pek umursamıyorum bağışıklılık mı kazandım ne pek etkilemiyor sanırsam. Parmak geçti geçecek küçük bir iz kalabilir ama olsun ne yapalım meslek cilveleri bunlar atölyede ustalık bulaşıyor diyorlar kaza olunca

Selam ve sevgilerinizi başım üstüne kabul ediyorum Saygılar Hürmetler

Eski 12-06-2012, 07:37   #192
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba efendim,

Efendim birinci resim Mete nin ödülü ,
ikinci resim doğa dostu kargayı geçelim ,
üçüncü resim oraya zaten Mete sığmaz ... ,
dördüncü resim Mete kardeşime layık gördüğüm ev İnşallah ileride böyle bir ev sahibi olurda bizide çağırır , o bahcedeki masada çayımızı içer sohbet ederiz
Saygılar , sevgiler...

Eski 12-06-2012, 07:47   #193
Ağaç Dostu

Alıntı:
Efendim birinci resim Mete nin ödülü ,
ikinci resim doğa dostu kargayı geçelim ,
üçüncü resim oraya zaten Mete sığmaz ... ,
dördüncü resim Mete kardeşime layık gördüğüm ev İnşallah ileride böyle bir ev sahibi olurda bizide çağırır , o bahcedeki masada çayımızı içer sohbet ederiz
Saygılar , sevgiler...
Hocam şöyle sıcaklar azıcık dinsin kendi aramızda bir toplanalım geçen sefer toplantıdan sonra çok hoş olmuştu tabi Ömer abi de vardı aramızda ama bakarsınız süpriz yapa gene pat diye çıkar gelir ya da telefonla bağlantı yaparız

Ev meselesinde hocam kel kör bir evim olsun dönüm dönüm bahçem olsun... Yoksa dönerken çitlere çarpıveriyorum bir de bakıyorum ki ekilecek yer kalmamış

Çay kolay hocam toplanalım yeter ki pasta böreği hiç anlatmıyorum bile

Eski 12-06-2012, 08:34   #194
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Küçük bir iş kazası geçirdim düzeldiğinde geleceğim....
Sevgili Mete, geçmiş olun, dilerim çok önemli bir durum değildir.

Sen kafanı olumsuzluklarla yorma, doğru bildiğin yolda devam et.

Mete Tiren beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 08:35   #195
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Ya Mete işi yokuşa sürüp durma , zor zar sana bir ev ayarladıydık onu da beğenmiyorsun e biraz rejim yaparsın artık çitleri devirmemek için gülü seven dikenine katlanır... Arazi bol windows tan alırız (Bil abimiz kırmaz bizi..)

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2012, 08:48   #196
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Mete, geçmiş olun, dilerim çok önemli bir durum değildir.

Sen kafanı olumsuzluklarla yorma, doğru bildiğin yolda devam et.
Adalet ablacığım zaten artık öyle yapıyorum üzülsem de, dövünsem de herşey olacağına varıyor ondan dolayı pekte kafaya takmıyorum. Elim düzeldi hafta sonu küçük küçük çapa bile yaptırdılar el kanamadan açılıp kapanıyorsa geçmiş demektir

Kolay pes etmek var mı bu yolda ? Yok öyle yağma durmadan yola devam ...

Alıntı:
Ya Mete işi yokuşa sürüp durma , zor zar sana bir ev ayarladıydık onu da beğenmiyorsun e biraz rejim yaparsın artık çitleri devirmemek için gülü seven dikenine katlanır... Arazi bol windows tan alırız (Bil abimiz kırmaz bizi..)
Doğan abi gül gül karnım ağrıdı Allah'ta seni güldürsün tabi göbeğin etkisi de olabilir Zayıflarız abi zaten bu gidişle bu tarla işleri beni zayıflatacak aramızda kalsın da Halil abi beni çok çalıştırıyor aman kulağına gitmesin

Doğru bende buldum da bunuyorum balkonda yetiştirirken abim kocaman bir bahçe vermiş bende mırın kırın ediyorum olmaz ki ama.

Eski 12-06-2012, 13:29   #197
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Bak Mete mırın kırın etme , ne mühendisler istedi ne doktorlar vermedik isteyen çok bak ablalara amcalara veririm haa ...
Hem sen niye Rus solucan çalıştırıyorsun daha ucuza mı çalışıyorlar mis gibi Türk solucanları varken ..?

Mete Tiren ve mrduran beğendi.
Eski 12-06-2012, 13:58   #198
Ağaç Dostu

Bütün keyfim kaçtı desem yeridir.. Gözlerim dolu dolu. Markete gittim eve döndüğümde anneannem mete kargon var dedi heyecanla koliye sarıldım apar topar yukarı çıktım koli çok hırpalanmış hatta ikiye katlanmıştı. Bir yandan ümit bir yandan kaygıyla açtım koliyi önce bir zıpladım yerimden vay be bu clematis diye koliden çıkarınca yıkıldım Tüm dallar kırılmış hemde kökten 10 cm yukarıdan. Daha öteki kırıkları söylemiyorum bile alalacele kim göndermiş ona bakmaya başladım aradım aradım bulamadım üzerinde bir firma adı vardı.

Hemen sarıldım telefona ah sarılmaz olaydım patron çıktı yok öyle bir şey göndermedik hatta kalın dedi birisiyle görüştü bir fırça attı bir daha beynimden vurulmuşa döndüm öyle üzüldüm ki bir isim söyledi onu dahi hatırlamıyorum şu an

Bu üyemiz kimse kendisinden defalarca özür diliyorum bana lütfetmiş daha çiçeği burnunda tomurcuk dolu bir clematis göndermiş ve ben teşekkürü nasıl ettim of içim yanıyor...

Clematisi ektim kırılan dalları Adalet ablanın tavsiye ettiği şekilde çelik alarak onlarıda ektim çiçekleri üzerinden mecburen uzaklaştırdım boynu bükük bana baka kaldı sanki sahibim bunu yapasın diye göndermedi beni dercesine...

Çok merak ediyorum bu büyük jeste böyle terbiyesizlik yaptığım üyemiz kim

Düzenleyen Mete Tiren : 12-06-2012 saat 13:59 Neden: imla hatası
Eski 12-06-2012, 14:01   #199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bak Mete mırın kırın etme , ne mühendisler istedi ne doktorlar vermedik isteyen çok bak ablalara amcalara veririm haa ...
Hem sen niye Rus solucan çalıştırıyorsun daha ucuza mı çalışıyorlar mis gibi Türk solucanları varken ..?
Üstadım Ruslar biraz daha çalışkanlar günde 1 gram tüketiyorlar diyorlar ama bu rakam yalan ama bizim yerli solucandan daha hızlı çalışıyor daha hızlı çoğalıyor farklı bir mamaya maruz kaldığında daha hızlı adapte oluyor. Kışın soğuk derecelerde daha rahat çalışabiliyor bir çok opsiyonu var Türkler bu kadar sıkıntıya zora düşmedikçe gelmiyorlar sanırım...

Eski 12-06-2012, 14:26   #200
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Mete;
Sevgili Jineop sana bir sürpriz yapmak istemişti, yani clematisin Jineop'tan.

Az önce kendisi ile konuştum, dallarının kırılmaı hiç önemli değil dedi, sen tarif ettiğim gibi dikmişsin zaten.
Hiç sorun olmaz üzülme.
Güle güle büyüt bitkini, bir kaç gün gölgede kalsın, toprağının yüzeyini malçlamayı unutma.

Eski 12-06-2012, 14:31   #201
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Mete;
Sevgili Jineop sana bir sürpriz yapmak istemişti, yani clematisin Jineop'tan.

Az önce kendisi ile konuştum, dallarının kırılmaı hiç önemli değil dedi, sen tarif ettiğim gibi dikmişsin zaten.
Hiç sorun olmaz üzülme.
Güle güle büyüt bitkini, bir kaç gün gölgede kalsın, toprağının yüzeyini malçlamayı unutma.
Bitkinin yaşayacağına sevinsem mi ? Şirketteki atılan fırçaya üzülsem mi ?

Eski 12-06-2012, 14:33   #202
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

İkisini terazinin kefelerine ayrı ayrı yerleştir, hangisi daha ağır çekiyorsa onu yap

Eski 12-06-2012, 14:47   #203
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Mete, üzülecek bir şey yok. Sekreterim notu içine koymayı unutmuş. Clematisi göndermeden budayacaktım ama çiçeklerini gör istediğim için budamadım. Clematisler ince kırılgan dallara sahip, sağlam gelse bile koliden çıkarırken bile yine kırılacaktı. 3yıllık köklü bir bitki. Eminim 2 hafta sonra yarım metre olur, endişe etme. Şimdi merakla yaptığın sarılıcı düzeneklerinin işe yaradığını görmek için bekliyorum. Selamlar, sevgiler.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 14:57   #204
Ağaç Dostu

Alıntı:
İkisini terazinin kefelerine ayrı ayrı yerleştir, hangisi daha ağır çekiyorsa onu yap
Terazinin yönü belli oldu Jineop abla beni sevindirmeye motive ederek üzüntüye karşı savaş kazanıldı derin bir oh nasıl çekilir tekrar öğrenmiş oldum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Mete, üzülecek bir şey yok. Sekreterim notu içine koymayı unutmuş. Clematisi göndermeden budayacaktım ama çiçeklerini gör istediğim için budamadım. Clematisler ince kırılgan dallara sahip, sağlam gelse bile koliden çıkarırken bile yine kırılacaktı. 3yıllık köklü bir bitki. Eminim 2 hafta sonra yarım metre olur, endişe etme. Şimdi merakla yaptığın sarılıcı düzeneklerinin işe yaradığını görmek için bekliyorum. Selamlar, sevgiler.
Abla çok teşekkürler beni nasıl sevindirdin bilemezsin. Yanlış anlaşılmada çözüldüğüne göre sorun yok. Tek tek her dalı çelikledim. (kırılanları) Tek bir dal kaldı sanırım üzerinde umarım yeni filizlerini hızlı verir beni sevince boğar. Tabi üyelerden gelen hediyelerin isimlerini kocaman kocaman üzerine yazıyorum bundan böyle resim çekilirken de bitkilerime bakarken de hem bitkilerin hem siz ustalarımın değerini her seferinde daha iyi anlayayım. Tekrar teşekkürler

Eski 13-06-2012, 20:23   #205
Ağaç Dostu

Bu gün üyelerimizden birisi beni ziyarete geldi daha doğrusu ziyarete gelmek zorunda kaldı Abimi sık boğaz edince geleyim de şu sabırsızın istediklerini yapayım dedi herhalde

Sağ olsun rüya gibi bir gündü beni bu gidişle bonsaiye başlatacak. Kim mi bu büyük üstad ?

Ben resim ekleyeyim gören zaten büyük ustayı beş kilometreden tanır sanırım

Önce narı tutuşturu verdim eline önce ağacımızla aramızda ilişki kurulmaya başlandı. Sonra dalları tek tek budandı son durumunu çekmek aklıma gelmediğinden yayınlayamıyorum. Üç adet bonsai adayım var sanırım bunlar 3 adet kalacaklar ama tam bonsai olma yolunda emin yürüyecekler
Name:  IMG_1748.jpg
Views: 746
Size:  70.5 KB
Birde çatıda adeniumları kontrol ederken bir şeyler atıştırmıştık...
Name:  IMG_1750.jpg
Views: 692
Size:  40.0 KB

Üstadım çok hoş oldu bundan sonrakinde erken alır gelirim sizi günün sefasını süreriz her şey için teşekkürler. Sonsuz saygılar

Eski 14-06-2012, 10:30   #206
Ağaç Dostu

Havai Köklendirme !

Bu aralar maşşallah işer harika gidiyor. Mehmet abinin ziyaretinin sevinci daha üzerimdeyken dün evimiz eureka eureka nidalarıyla yankınlandı

Tabi havai köklendirmeyi ben bulmadım ama nasıl pratik yapılacağını buldum sanırım

Kudzularda havai köklendirme yapabilmek için 30 yıldır İzmir'de kendi halinde duran
gizli tutulan şu meşhur kudzunun yanına gittim. Dibinde diz boyu çalılıklar bulunduğundan aşırı korkuyordum. Korkumun sebebi haziran ayında bulunmamız ve yılanların en saldırgan olduğu tarih olması.

Elimdeki poşetleri içlerine harcı koyarak sarmaya çalıştım ama nafile ne torbalar sarılıyor ne de bağlanabiliyor sanırım korkudan yapamadım dedim eve döndüm evde deneme yaptım sonuç gene aynı olunca bu işi yapmanın daha kolay yolu vardır olmadı dedim kendi kendime.

Sonuç mu harika şişen tabletlere küçük bir modifiye ve sonunda havai köklendirme için yapılmış harika bir malzeme buyurun resimler.

Şişen tabletler geldiğinde ilk olarak bu şekildeydiler.
Name:  IMG_1755.jpg
Views: 912
Size:  40.8 KB
Havai köklendirme için böyle bir yarık açıldı.
Name:  IMG_1759.jpg
Views: 846
Size:  32.1 KB
Şişince dağılmadan aynı bu halde kaldılar direk işlemi yapıp rafya ile bağlayarak üstüne poşet geçirmeye hazır
Name:  IMG_1751.jpg
Views: 781
Size:  47.4 KB
Name:  IMG_1752.jpg
Views: 938
Size:  44.6 KB
Name:  IMG_1753.jpg
Views: 806
Size:  44.6 KB

Şimdiki sorunum acaba kudzuları bu mevsimde havai köklendirme yapsam acaba olur mu ? Ve bu senenin sürgünlerine mi yapmalıyım yoksa geçen senelerin sürgünlerine mi daha önce havai köklendirme yapan ustalar yardımcı olurlarsa sevinirim Saygılar

tturt, jineop, Adil ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-06-2012, 13:24   #207
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sevgili Mete Tiren;
Sitemiz o kadar kalabalık ki; benim gibi zamanı yetirip, bigisayar başına zaman ayıramıyan biri, doğal olarak sizin gibi enerjik ve çalışkan ve bir o kadarda meraklı birini atlayabiliyor.

Dün Samsun' daki bahçemdeki işlerimi biraz hal yoluna koyup, dinlenmek, dönüştede sevgili eşimi beraberimde götürmek için İstanbul'a döndüm. Zaman ayıramadıklarım arasında ilk sizin bahçe sayfalarınızı gezdim.

Başlangıç aşamasında acelesi olmayıp, her şeyi doğru ve zamanında yapma çabası ve bir o kadarda sabrı olan birini tanıdım. Bu sizi, ileriki yıllarda, daha geniş bahçeleri kurma konusunda birkaç adım öne taşıyacaktır.

Çalışmalarınıdaki yaratıcılık hoşuma gitti. Bundan böyle arada birde olsa, bahçenize zaman ayırmaya çalışacağım.

Geciktiğim için beni hoşgörün lütfen.

Sevgi ve selamlar.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 13:42   #208
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sevgili Mete Tiren;
Sitemiz o kadar kalabalık ki; benim gibi zamanı yetirip, bigisayar başına zaman ayıramıyan biri, doğal olarak sizin gibi enerjik ve çalışkan ve bir o kadarda meraklı birini atlayabiliyor.

Dün Samsun' daki bahçemdeki işlerimi biraz hal yoluna koyup, dinlenmek, dönüştede sevgili eşimi beraberimde götürmek için İstanbul'a döndüm. Zaman ayıramadıklarım arasında ilk sizin bahçe sayfalarınızı gezdim.

Başlangıç aşamasında acelesi olmayıp, her şeyi doğru ve zamanında yapma çabası ve bir o kadarda sabrı olan birini tanıdım. Bu sizi, ileriki yıllarda, daha geniş bahçeleri kurma konusunda birkaç adım öne taşıyacaktır.

Çalışmalarınıdaki yaratıcılık hoşuma gitti. Bundan böyle arada birde olsa, bahçenize zaman ayırmaya çalışacağım.

Geciktiğim için beni hoşgörün lütfen.

Sevgi ve selamlar.
Üstadım hoş sefa geldiniz. Gönüller bir olsun mesafelerde kısalır yokluklarda azalır.

Benim bir hatam var ki pek üyelerin sayfalarında dolaşamıyorum bazen de tembellik yapıp kaytarıyorum. Esas ben neleri atlamışım sizin sayfanızda onlara hayret ettim. Hele clematis resimlerini görünce bilgisayarın başında öylece kala kaldım.

Bizim gibi acemi ve hızlı gençlere sizler gibi büyük ve tecrübeli yol göstericiler lazım aman hocam başımızı boş bırakmayın

Zihnisihir projeleri en çok kimler üretir çok iyi biliyorum benim gibi tembeller... Hani insana karanlık korkusu lambayı buldurur ve dahasını yaptırır ya benimki de o misal boşa çok çalışmayı sevmiyorum. Madem diyorum ki bir iş olacak tam ve daha kolay olsun ondan sonra aradan uçuk kaçık fikirler fırlıyor.

Esas siz beni hoş görün tembelliğimden sayfanızı dolaşmadığıma.

Saygı ve Hürmetlerimle hocam.

Eski 16-06-2012, 21:47   #209
Ağaç Dostu

Satırlar arasında sıkışıp kalan bir şiir daha gün yüzüne çıkıyor...

Dilden Dökülen Name

Desen ki her daim hakkı bir aptala
Anlamaz Hay dediğin kadar abdala

Söz deme ne cahile ne ahmağa
Hak desen gene gelemesin galip ona

Dile ne gerek var ki hâl bilenin yanında
Göz ucu değse mazhar olmaz mı bin kitaba

Susmak yakışır çok kişinin yanında cana
Artık durur oldu cahille alim yan yana

Sevda ettik de yalansız kara toprağa
Vakti gelince Hak der götürürüm dedi Allah’a

Kaldık kimsesiz de bu yavan yabanda
Varırız bizde Celaleddin gibi Şeb-i Aruza.

03,07,2011

Tüm İslam aleminin gecesi mubarek olsun Saygılar Hürmetler

Eski 18-06-2012, 19:41   #210
Ağaç Dostu

Sweet sorghum

Şu sorghumların fotoğraflarını yayınlayamamıştım hafta sonu bir kaç kare dahi olsa çektim en azından bir görsel olarak hayali oluşur gözümüzde.

Mete bu bitkiyle neden uğraşıyorsun derseniz;

Pekmezi yapılabiliyor
Şeker elde edilebiliyor
Etil alkol için harika bir bitki
Slaj yapımında en verimli türlerden birisi
Soldurulmuş ot olarak kullanımında 1 metrede 4-6 biçim ot elde ediliyor
Mısırdan çok daha verimli
Gübre ihtiyacı daha az gibi bir çok sebep var yani daha iyi mantığıyla uğraştığım bir bitki.

Ekeli ne kadar oldu bilmiyorum ama garibanlar susuzluk ve gübresizlikten bana isyan ediyorlar o belli. Kumda olduğu için çok hızlı yıkanan bir toprağın içinde neredeyse 0 besinin içinde büyüdüler. Aynı yere ekilen soğan marullar dahi fide olarak duruyorlardı.

Name:  IMG_1767.jpg
Views: 1024
Size:  48.5 KB
Name:  IMG_1768.jpg
Views: 986
Size:  56.4 KB
Name:  IMG_1771.jpg
Views: 993
Size:  55.2 KB

Karıkların içinde bir yabancı var Allah Allah tanıdığa benziyor ama dur dur çıkardım ben Halil Önen

Name:  IMG_1769.jpg
Views: 1002
Size:  72.4 KB

Amanın aralarda bir sima daha belirdi kamuflaj mı olmuş ne üstadım makinadan kaçılmaz sizde yeşil tırtıllar gibi kamuflaj yapmaya çalıştınız ama yakaladım Sözlerinden bal damlayan bir sima mrduran...

Name:  IMG_1765.jpg
Views: 958
Size:  65.6 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024