agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 09:06   #1
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
sebnem&mircan sebze bahcesi

Merhaba
Saksilarla baslayan ve bahceyle son bulan sebze yetistirme macerami asama asama sizlerle paylasmak ve cok degerli tavsiyelerinizi almak icin bu basligi acmis bulunuyorum. Bu maceraya hayatimda ilk defa 8 mart 2011 tarihinde paket tohum olan salatalik tohumu ekmeyle basladim. Devaminda agaclar.net uyesi olan sevgili amator hobiciden aldigim Turk tohumlarindan domates, biber, salatalik, kavun, karpuz, fasulye, nohut ve kabak tohumlarini cimlendirip esimin beni saksilarla verdigim mucadelelerin sonucu ne kadar yoruldugumun ve cok ugrastigimin farkindaligiyla supriz sezonluk kiraladigi sebze bahcesine 24 mayis 2011 tarihinde cogunlugun 'burada turk tohumu yetismiyor' demesine karsilik inatla bahceye diktim. Aaa oylemiii hemen vazgeceyim o halde diyemiyecek kadar kararliyim Yetisirmi yetismezmi kendim yasayip gormek istiyorum. Nasip olur yetisirlerse buyuk bir keyifle aileme sunacagim, yok yetismezse bir kere deneyip vaz gecmek ihh ihhhh hic bana gore degil, dort gozle gelecek sezonu bekliyecegim Heleki buradaki ugraslari cabalari bahceleri gorupte bir kenara cekilmek mumkun degil. Tabi buradaki muhtesem bahcelerin yaninda benim mini mini bahcemin lafi bile olmaz ama bu bile benim icin ne buyuk bir mutluluk. Bir cin atasozunde dendigi gibi cok uzun yollar kucuk bir adimla baslar....Gelecegin neler getirecegini bilmek mumkun degil ama hazirlikli olmak fena olmaz degil mi

Eklenen Resimler

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 09:22   #2
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Ilk resim seraya donen mutfagimin bir kosesi. Yagmurda iceri tasinip guzel havada disari tasinan sebze fidelerim.
Ikinci resim biber fidelerim. Ucuncu resim domateslerin aralarina dikmek icin cimlendirdigim kadife ciceklerim ama bu halleriylede is gorurlermi bilmiyorum. Sanirim cicekli olanlardan (hazir) alacagim. Feslegende var onlarda cok kucuk onlardanda hazir fide alacagim aralara serpistirmek icin. Dorduncu resim ikinci cicegim morning glory (sebzelerden sonra cicekte damara girdi sonumuz hayir olsun bakalim ) Besinci resim fidelerimin icinde cok kiymetlim olan red robin. Kiymetlim diyorum cunku cimlendiremedigimi sandigim topragini tekrar kullanirim diye bi kenara koymustum. Bir sure sonra kullanmak icin topragi saksiya dokerken icinden cimlenmis olarak buldugum red robinim ) Ne kadar mutlu oldugumu tahmin edersiniz...
Simdilik resimlerim bu kadar. Bir kac gundur cok yagmur yagdigi icin bahceye gidemedim fidelerin son hallerini cok merak ediyorum. Bir kac gun havalar guzel olacakmis yarin hemen gidecegim kalan eksiklikleri tamamlayip bir kac resim cekecegim. Tekrar gorusmek uzere sevgiler.

Eski 30-05-2011, 09:59   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
''çok uzun yollar küçük bir adım la başlar''bu cümlenin anlamına uygun olarak Siz çok büyük bir adım attınız,bu uzun yol sandığınız kadar uzak değileğer bir şeyi çok isterseniz mutlaka olur,başlangıçtaki bu heyecenınızı hiç kaybetmeyiniz enerji ve motivasyon kaynağımız ağaçlar net ve çok değerli üye dostlarımızBen buralardan Sizin çalışmalarınızı takip edeceğim emin olunuz ki benim gibi bir çok dostlarımızın da takibinde olacaksınızhadi kolay gelsin.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:10   #4
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili şebnem&mircan, öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Yetiştirdiğiniz fideler, bol ürünlü olsun.

İnanılmaz şekilde bazı saksılarımda domates çimlenince, red robinlerimin hangisi olduğunu bilememiştim. Sonunda hangileri olduğunu tespit ettim. On tohumdan sanırım dördü çimlenmiş. Nasıl sevindim bilemezsiniz.

Paylaşımlarınızın devamında, görüşmek üzere...Kolay gelsin...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:18   #5
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Sn, sebnem&mircan sayfanız hayırlı, bahçeniz bol mahsüllü olsun.

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:25   #6
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Titizlikle hazırlanmış fidelerin sebzeleride güzel olacaktır. sağlık afiyetle yetiştirip yemeniz dileğim ile

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:30   #7
Ağaç Dostu

gülsu's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Bahçeniz hayırlı olsun. Sakın pes etmeyin derim. Siz sebzelerinize baktıkça onlar size çiçek ve meyveleriyle mutluluk verecektir.kolay gelsin

gülsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 18:57   #8
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Sevgili Yucel Canpolat sizinde dediginiz gibi enerji ve motivasyon kaynagimiz agaclar net'in uyelerinin bana verdigi cesaret ve bilgileri olmasaydi belki urkek davranarak baslayip kolay vazgecebilirdim. Sizin takibinizde olmak beni dahada guclu ve mutlu etti. Arkamda sizler gibi tecrubelerini, bilgilerini yardimlarini esirgemeyen dostlar oldukca yolu coktan yarilamis oluyorum. Cok tesekkur ederim

Eski 30-05-2011, 19:04   #9
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Nasil sevindiginizi cok iyi tahmin ediyorum sevgili SDurul. Bende cimlendiremedigimde cok uzulup bu sezon red robin cimlendirmeyecegim derken topraktan cikan iki red robin'in cimlenmesine maden bulmus gibi havalara ucmustum ) Bu yolun suprizlerle dolu oldugunu gormek cok sevindirici... Sevgiler.

Eski 30-05-2011, 19:08   #10
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Guzel dilekleriniz icin cok tesekkur ederim sayin Cebeci. Hep birlikte burdan takip edip gorecegiz bu topraklarin ne kadar verimli olup olmadigini

Düzenleyen sebnem&mircan : 31-05-2011 saat 22:00
Eski 30-05-2011, 19:24   #11
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Yakin olsaydikta hep birlikte afiyetle yeseydik sevgili Yakup Unal. Forumlarda okuyorum dostlarin birbirini ziyaretlerini, yakindan takip edildiklerini paylasimlarini inanin nasil imreniyorum bilemezsiniz. Cok guzel dostluklar arkadasliklar edinilmis kisaca aile olunmus bir yerden guzel Ulkemden ayri kalmak hic bu kadar aci vermemisti. Ulkemde olamadigimin acisini sizlana sizlana ektigim tohumlarin meyve vermesiyle bi nebzede olsa azalacagini umit ediyorum. Sizin tarladan bahceye basliginizi dun keyifle okumustum. Herseyin gonlunuze gore olmasi dileklerimle sevgiler saygilar.

Eski 30-05-2011, 19:28   #12
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Cok tesekkur ederim sevgili Gulsu. Sizlerinde destekleriyle bende elimden geleni yapmaya calisacagim allah utandirmasin insallah. Ciceklerini meyvelerini gormeyi sabirsizlikla bekliyorum

Eski 30-05-2011, 19:56   #13
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

sevgili Osman45 guzel dilekleriniz icin sizede cok cok tesekkur ederim. Isabetli tahmininiz icin sizi kutlarim. Montreal-nord da yasiyoruz ve bildiginiz uzre Kanada'nin tek fransizca konusulan yeri burasi. Bu hafta burada min 11 max 29 derece olacakmis. Quebec'le aramizda uc saat farkiyla iki uc derece oynuyor. Meteoloji bilgileriniz icin cok tesekkur ederim gercekten cok ince dusuncelisiniz. Bende bugun fasulyelerin ilik iklimi sevdigini okudum simdi dusunuyorum ve care bulmaya calisiyorum fasulyeler icin ne yapabilirim diye. Sonucta bu sezon acemilik sozonum Daha planli daha tecrubeli etkinliklerim gelecek sezon olacak insallah. Buranin ruzgarini dusunerek vede diger bahcelerdeki bir kac kirilmis fideyi gorerek fideleri kaziga baglamistim fakat naylon aklima gelmedi ama sanirim gerek yok cunku artik sert ruzgarlarin olmayacagini soyledi esim. Ilginiz icin cok tesekkur ederim ve her konuda tecrubelerinizi paylasmanizi beklerim sevgiler..

Eski 31-05-2011, 22:29   #14
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Dunden beri bahceye gitmek istesemde bir aksiliktir gidemiyorum. Sebzelerim ne durumdalar meraktan catlarken yan bahce komsum olan arkadasim telefon acti ve beni coookkk mutlu edecek mujdeyi verdi. Fidelerim cok iyi durumdalarmis hatta dikerken benimle dalga gectikleri mini mini turk fidelerimin durumu supermis. Arkadasim 'sen o minicik domatesleri biberleri dikerken sana gulmustukte bunlar ne zaman buyucek ne zaman yicek bizimkiler biter anca olur diye gulmustukte o fideler bizimkilerin yaninda sapasaglam cikti' dedi. Onlarin hazir aldiklari domateslerden 5 tanesi, salatalilardan ve biberlerden bir kaci kirilmis ama benimkilerin hic birine bisey olmamis. Bana 'tohumla falan ne ugrasiyorsun al hazir fideyi dik iki haftada yersin' demislerdi. Ama asil amacimin bildigimiz ozledigimiz Turk sebzelerinin tadini ve gdo suz urunleri cocuklarima yedirmek oldugunu anlatsamda isin kolayina kacmak daha cazip geliyor onlara. Gerci esiminde israrlariyla bir kac hazir fide aldim benim tohumdan buyuttugum fidelerim meyve verene kadar bunlarla idare edelim en sonrada onlari toplariz diye hazir fide de dikmistik bahceye(organikmis). Hatta esimin hic ugras vermeden suya sabuna dokunmadan gordugu bahceyi cok begenip 'burasi kucukmu ne, acaba yan tarafida kiralasak nasil olur 'demesi beni sevindirdi ve guldurdu. Tabii onun icin kolay armut pis agzima dus diye takilinca banada bahce kucuk gelir ) Ne ugrasicaksin al marketten ye yorulma sen diyen esimin bu kadar dusunmesi bile benim icin buyuk ilerleme. Demek oluyoki seneye isleri buyutuyoruz Aslinda buranin iklimine gore ben gec basladim daha erken baslayip fidelerimin dikime hazir olmasi lazimdi ama genede topragi tutmuslar ya sevindim. Seneye eve kendimce isiklandirma yapmayi dusunuyorum simdiden mutfakta kosesini bile planladim. Bu sezon iki tane bitki lambasiyla idare ettim ama seneye biri yan duvara biride tavana iki tane bitki florasani takacagim. Bahce isi cikinca cesidi cogaltip sevgili amator hobiciye tekrar tohum siparisi verdim. Cok sukur ki sorunsuz bir sekilde postayla iki defa tohum aldim. Ikinci gelen tohumlar yetismeyecegi icin onlari sonraki sezona biraktim ama bir kac tane sansimi denemek icin cimlendirdiklerimin sonuclarini merakla bekliyorum.

Eski 02-06-2011, 02:05   #15
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Kucuk sebze bahcem

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2011, 02:13   #16
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Iplerle sinir cekilmis bahcemde nasil sebze toplayacagimi sorarsaniz bende cok merak ediyorum Yuksek performans gosterip akrobatik hareketler yapmam gerekecek gibi geliyor. Kucukken kugu golu balesinde rol almisligim var ise yararmi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2011, 02:50   #17
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Question

Ilk resim asker cicekler arasinda biberler, salataliklar ve kabaklar...
Ikinci resim hazir aldigim fide patlican ve tohumdan cimlendirdigim fasulye...
Ucuncu resimde kivirciklar ve aralara serpistirdigim maydanozlar...
Dorduncu ve besinci resimler bahcemin askerlerinden iki tanesi Pembe olanini komsu bahceden gordum bahcenin tam ortasina dikmislerdi bende muhakkak vardir bir faydasi diyerek cicekcileri arsinladim durdum bulmak icin nihayetinde bulup bir kac tane aldim birinide evime saksiya dikecegim. Dahlia turkcesini simdilik bulamadim. Bahcede calisan insanlari onlarin saskin bakislari arasinda surekli takip edip seyrediyorum gorsel olarak birseyler ogrenebilirim diye. Bazi bahcelerin dort kosesine kadife cicegi dikmislerdi hemen aklima sayin meyvelitepe geldi. Gerci nerde kadife cicegi gorsem aklima gelir, buralarada meyvelitepenin eli deymis gibi dusunup gulumserim. Bir tane yasli bir amca var yanyana uc tane bahcesi var ozellikle onu takip ediyorum sistemli calismasi duzenli dikimleri bana bir dahaki seneye ornek oluyor. Bu gun yapraklarinda delikler olan bazi fidelerin ustunde beyaz bir toz oldugunu farkettim sanirim ya salyangoz zarari **** tirtil zarari benim minik biberlerimdede aynisi vardi, cok merak ettim acaba nedir o toz diye. Bir kez daha lisanimin olmamasina cok uzuldum. Sadece seyretmekle takip etmekle olacak is degil sohpet etmek neyi neden yaptigini sormak lazim ama iste dedigim gibi dil olmayinca elim kolum bagli. Iki kucuk oglum oldugu icin bir kac sene ellerimin bagi acilmayacak ama bi supriz olurda acilirsa diye dort gozlede beklemekteyim. Sonrasinda hemen okula gidecegim. Ama burada sizlerden bir seyler ogrendikce sayenizde eksikligimi bi nebzede olsa kapatiyorum. Burada bulunan bilgisini, ilgisini tecrubelerini paylasan butun uye dostlara cok tesekkur ederim iyi ki varsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2011, 03:23   #18
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Yildiz cicegiymisssss.... Gozlemlemekte ise yariyormus ) Bahsettigim yasli amcanin bahcesinin ortasindada aycicegi var yildiz cicegiyle ayni gorevi yapiyor sanirim. Yoksa bi tanede aycicegimi alsam diyorum. Domateslerin arasinda hodan tavsiye edildigini okumustum bir yerlerde domatesin aromasini daha guzel yapiyormus acaba deneyip tecrube eden arkadaslar tavsiye edermi? Birde bu gun cok sicak olmasina ragmen oldukca sert ruzgar vardi yarin ise 10 derece ( bu gun 29 dereceydi) birden hava sicakligi dusecekmis acaba sebzelerde sok yaparmi bu degisiklik?

Düzenleyen sebnem&mircan : 02-06-2011 saat 15:34
Eski 02-06-2011, 07:17   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Birde bu gun cok sicak olmasina ragmen oldukca sert ruzgaz vardi yarin ise 10 derece ( bu gun 29 dereceydi) birden hava sicakligi dusecekmis bu acaba sebzelerde sok yaparmi bu degisiklik?[/QUOTE]

Hiç meraklanmayınız bişeycikler olmaz,arada bir suyunu verin ve zararlı böcek kontrolu yapınız

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 07:45   #20
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Sevgili şebnem&mircan en az sizin kadar sevindim sebzeleri yetiştirebileceğiniz bir bahçeniz olmasına.Tohumdan bitki yetiştirme başlığı altınta epey karşılaştık,çok uğraş verdiğinizi biliyorum.Bahçeyi görmek bir hayli sevindirdi.İnşallah bol ürünler alırsınız.Hayırlı olsun

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 10:53   #21
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Sebze bahçesine dahlia ekildiğini ilk defa gördüm.Forumdan öğrendiğim kadarıyla sebzelerin arasına kadife ve fesleğen ektim.Bunlara bir de yıldız çiçeğini mi eklesek acaba.

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 15:39   #22
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Nede olsa cogunlugu halis muhlis memleketimin tohumlari degilmi Yucel bey, guclu ve dayanikli olmalari genlerde var ) Gordugum kdariyla yapraklari yiyen zararli bocuk (bocek demekten daha sevimli geliyor diye boyle yaziyorum) var ama ben ne yapacagimi bilmiyorum takipteyim genede.

Eski 02-06-2011, 15:45   #23
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Sevgili loveflower bende sizi burda gordugume cok sevindim hos geldiniz sefalar getirdiniz. Esimin kucuk bir suprizi oldu bana bu bahce, kucuk ama beni inanilmaz mutlu eden hobi bahcesi. Umarim bir gun sizde balkondan bahceye gecis yaparsiniz. Istanbulu bilmiyorum ama bazi sehirlerimizde (Antalya ve Izmir) kiralanabiliyormus seneler once boyle bir seylerin oldugunu bilseydim Turkiye'de arastirir coktan yapardim. Bu arada sizin domatesler, feslegenler ne durumdalar?

Eski 02-06-2011, 15:52   #24
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Agaclar net'te o kadar cok baslik okudumki hangisiydi hatirlamiyorum, belki baska adrestede okumus olabilirim bilmiyorum ama yildiz ciceginin yararli bocukleri cagirip zararlilari yok ettigini okumustum. Komsu bahcelerden gordum kopya cektim Sizin cileklerede imreniyorum ama bu sene olmayacak seneye insallah bi seyler yapmaya calisacagim bu konuda sevgili cebeci.

Eski 03-06-2011, 15:56   #25
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Salyangozlarin yildiz cicegini sevdigini okudum

Eski 03-06-2011, 16:54   #26
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Evet salyangozlar dahliayi cok severler. Bahceniz hayirli olsun. Yabanci bir ülkede Türk ürünleri yetistirmenin zorlugu ve keyfini en iyi bilenlerden biriyim. Iki üc tane de olsa insan yetistirdiklerinden yiyince cok mutlu oluyor.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 21:31   #27
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Sevgili sebnem&mircan harika bir supriz olmuş gerçekten.Evet sanırım burda da varmış hobi bahçesi,araştırmak ve değerlendirmek gerek.
Domatesleri,biberleri,fesleğenleri,sardunyaları,ka ranfilleri,kırçiçeklerini asıl saksılarına diktim,güzel gelişiyorlarTeşekkür ederim

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 23:04   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Bahçeniz hayırlı olsun. Balkondan bahçeye terfi etmişsiniz tebrik ederim.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 22:03   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sevgili Sebnem hanım küçükte olsa insanın kendi bahçesi olması negüzel. Hele hele içinde yetişenler çok daha keyif veriyor. Bu sene sebzeleri artık sizden yeriz yağmurlardan bizimkileri çürümeye başladı..

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 05:40   #30
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Evet salyangozlar dahliayi cok severler. Bahceniz hayirli olsun. Yabanci bir ülkede Türk ürünleri yetistirmenin zorlugu ve keyfini en iyi bilenlerden biriyim. Iki üc tane de olsa insan yetistirdiklerinden yiyince cok mutlu oluyor.
Sizin guzel bahcenizide gezerken buyuk keyif almistim. Hatta yabanci ulkedeki bahce ugraslarinizada cok imrenmistim. Benim bahceme hos geldiniz guzel dilekleriniz icinde ayrica cok tesekkur ederim. Peki bu salgangozlar iyi habermidir kotu haber midir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024