agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni275Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2011, 07:59   #31
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster
Bu akşam sayenizde öğrendiğim goji bitkisini araştırmakla geçti .öncelikle teşekkür ederim. insanın kafası karışıyor bahçeye ne dikmeliyim diye .gerçi yerde kalmadı ancak bu forumda öğrendiğim birçok meyve var. dikmezsem rahat edemem. Yaptım olacak cinsinden. Daha mart ayında Ankarada fidancıları dolaşmakla geçiyordu hafta sonları böğürtlen ve frenk üzüm türlerini bulmak için ,çok şükür ikişer kök alarak bir hafta sonu akhisara gidip dikebildim.Şimdi sıra gojilerde birde sayın bahtiyar02 verdiği linkte gördüğüm türler.izabella layı daha önce getirtmiştim ardeşen ve samsundan balkonda köklenmesini bekliyorum.
sayın Akhisarlı;
burada paylaşımlar artıkca karşılıklı ağaçlar meyve ve sebzeler güzel bahçeler kurmada bir birimize destek oluyoruz.Sevincimiz paylaştıkca artıyor, üzüntümüz ise paylaştıkca azalıyor.
Goji beri de herkez sattığı gojiye iyi diyor ben bununla ilgili hemen hemen bütün satıcılarla görüştüm onun için acele etme deri goji alırken buradaki deneyen dostlardan sizin yörenize yakın kimin gojisi iyi yetişmiş ise onun aldığı yerden alın çünkü bir yöreye uyum sağlayan diğer yörede uyumlu olmaya biliyor meyve ağaçları, sonuçta goji de meyve ağacı bahtihar beyle telefonda da görüşme fırsatı buldum paylaşımlarındaki samimiyeti ile telefondaki samimiyeti arasında fark olmayan bir dost
işallah dostlar sayesinde bende iyi bir goji bahcesi kurarım ilerleyen aylarda

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 09:03   #32
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

bizim yan komşu elinde aşı bıçağı gezen elmaları meyveleri iyi olması için gerekeni yapan orta yaşı geçkin abimiz geçenlerde elmalarda açan gözleri seyreltiyordu tek tek seyreltiler oğulları ile ki elmalar güzel olsun sık olup irili ufaklı olmasın

Eski 05-05-2011, 23:10   #33
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sayın Yakup Ünal bahçeniz hayırlı olsun,siz ve Akhisarlı arkadaş böyle güzel fotoğrafları koymaya devam ederseniz, imrenmekten ,gidip de bir küçük bir arazi alacağım herhalde. Akhisarlı bir yandan,siz bir yanden,meyvalar, gojiler,mantarlar ateşte,ne ala ne ala... Bizlerde 300 -500 M2 sıkışmışız ,çiçek mi yapalım,sebze mi dikelim, ağaçmı ?. Şaka bir yana arkadaşlar,hayatınıza imreniyorum.Güle güle büyütün ürünlerinizi,emeğiniz zail olmasın.Akhisarlı yı da ,sizi de çok takdir ediyorum.Tanrı kuvvet,sıhhat versin.Bol ürünlü mevsimleriniz olsun.Selamlar..

berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 08:16   #34
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berrinb Mesajı Göster
Sayın Yakup Ünal bahçeniz hayırlı olsun,siz ve Akhisarlı arkadaş böyle güzel fotoğrafları koymaya devam ederseniz, imrenmekten ,gidip de bir küçük bir arazi alacağım herhalde. Akhisarlı bir yandan,siz bir yanden,meyvalar, gojiler,mantarlar ateşte,ne ala ne ala... Bizlerde 300 -500 M2 sıkışmışız ,çiçek mi yapalım,sebze mi dikelim, ağaçmı ?. Şaka bir yana arkadaşlar,hayatınıza imreniyorum.Güle güle büyütün ürünlerinizi,emeğiniz zail olmasın.Akhisarlı yı da ,sizi de çok takdir ediyorum.Tanrı kuvvet,sıhhat versin.Bol ürünlü mevsimleriniz olsun.Selamlar..
Berrinb;teşekkür ederim.
Ben Ankarada bunca zaman boş boş zaman geçirmişim, hafta sonu gelsin de biran önce gidip tarlada ( tarlada diyorum çünkü taşli bir tarla idi ) birşeyler yapmak istiyorum. 300-500 M2 olsun sizin olsun, Allah daha iyisini olmayanlarada versin. Bende o dekorasyon harikası bahçeleri takip ederken imreniyorum, sanırım çoçukluğumuzdaki geniş alanları özlüyoruz her geçen gün yaşam alanlarımız kısıtlanıyor, monotonlaşıyoruz bu monotonlukta diktiğimiz bir tohumun filizlenmesi, çiçeklerimizin açması, ağaçlerımızın meyve vermesi de daracık yaşam alanlarımızın genişlemesi hissini veriyor. Bence cam önünde, balkonda, bir karış boş alanda uğraş vermek bile yeterli mutlu olmak için malesef bu yaşıma kadar hep ağustos boceği gibi şarkı söyledim eğlendim zamanımı boşa geçirdim işallah şimdi sizlerin iyi temennileri ve destekleri ile güzel birşeyler yapacağız.
Siz ve sizin gibi dostlara çok deşekkürler.

Eski 06-05-2011, 08:21   #35
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster
Muhteşem görüntü şu mantarlar.Bir an kokusunu alır gibi oldum.ateşin. Kuzu göbeği .Mantarına ocak mantarı diyorlar trakyada yanılmıyorsam. bir gün avda iken adeta tarlasına rastlamıştım .Konusu geçince arkadaşlara söyledim yerini gittik topladık . Fakat dedim önce siz yiyeceksiniz bir şey olmazsa ben yerim .Bir güzel yediler dünyanın mantarını öldük bittik diye göstere göstere.
Bu hafta sonu Kızılayda arayacağım meyvesini gojinin. benim göbeğede faydası olur innnsallah.
Ankara Kızılay mı?
ben önceden ankara balgattan alıyordum lakin kızlayda iki yerdenede denedim en lezetli ve en tagzesi kızılayda satılıyor direk alam önce tadlarına bak dolaş ondan sonra al

Eski 07-05-2011, 23:08   #36
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Bu gün sabah 8 de tarladaydım. İlk işim cevizleri gezmek oldu, çevizlerin bir kısmı yaprak açmaya başladığını görünce çok sevindim. Bunun üzerine bir iki resim çeim kısmetse pazartesi yüklerim. Günün geri kalanında kulübenin temelini atmakla zamanı geçirdik dalları suladım ve saat 9 gibi eve geldim.
10 gün önce ektiğim gojileimde çıkmıştı yanlız bardaklara diktiklerimde bir hareket öremedim,izmirden getirdiğim 1 yaşındaki gojilerin yaprakları sararken niğdeden getirtiklerim diptende sürgün vermişti hemde iyi sürgünler 1 haftada10 cm felan sanırım bizim yöreye izmirdekiler olmadı bekleyeceğiz gözlemlemeye devam edeceğiz. Böğürtlenlerim ve frenk üzümlerim çok canlanmış, diğer meyve ağaçlarından yapraklanmayan çok ağacım var sanırım yenilerini seneye dikeceğiz. en hızlı gelişenler ıhlamur ağaçları nezaman fazla yorulsam uykum kaçıyor dostlar bu günkü tarla işerini sizlerle paylaşmak istedim herkeze yi geceler.

Eski 08-05-2011, 09:14   #37
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

resimlerim

Eklenen Resimler

TaşevliBahçe ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen Yakup Ünal : 15-09-2011 saat 09:54
Eski 09-05-2011, 07:51   #38
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

İnşatın temeli için gelen arkadaşlar harç kararlarken bizim aşiret aşağıdaki traktörle taş taş topluyorlar temeli bitirdik sırada kulübeyi getirtmek kaldı.

Eski 11-05-2011, 06:21   #39
Yeni Üye

emin48's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Fidanı neyle mi kapladınız nedir o beyazlık?

Ben de dikmiştim CHANDLER ve FRANQUETTE fidanınlarından birer adet, biri yapraklandı diğeri öylece diktiğim gibi duruyor. Tutmayan fidan CHANDLER mi FRANQUETTE mi onu da bilmiyorum; tavuklar eşelerken fidanın üzerinde isim yazan kağıtları koparmışlar..
Acaba diyorum, tutmadı mı ya da geç mi tutuyor bu cins..

emin48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 07:48   #40
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

emin48 bey;
çevizleri kışın poşetledik soğuklara karşı
poşetleri çıkartığımızda bildiğiniz su bazlı boya ile komple boyadık sebebide yazın sıcaktan korusun, kışa girerkende boyayacağız ki soğuktan korusun.
Tüplü dikmiş iseniz cevizleriniz muhtemelen gövdesi ince olan Franquette dir yapraklarından belli olur kopartsınlar birşey olmaz emin48 bey bu tiplerin özelliği ayvalardan 15-20 gün sonra açması birde yağış çok havalarda soğuksa onunda etkisi olur
bizde kasım 2010 da ektik bakalım tutmayanların yerine yine gidip alacağız.sanırım fire çok olacak 30-40 tane olacak

Eski 11-05-2011, 08:27   #41
Yeni Üye

emin48's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Açık kök almıştım her ikisini de, Düzce'den getirtmiştim.

emin48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 08:47   #42
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

resimleri yokmu ekleyin bakalım

Eski 11-05-2011, 18:33   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2009
Yakup bey
Bahçeniz hayırlı olsun.İnşanlah emeğinizin karşılığını alır tadına varırsınız
Allah kolaylık versin

cetasule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 20:37   #44
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetasule Mesajı Göster
Yakup bey
Bahçeniz hayırlı olsun.İnşanlah emeğinizin karşılığını alır tadına varırsınız
Allah kolaylık versin
teşekkür ederim emek harçayan herkezin emeğinin karşılığını alması ortak temenimiz

Eski 12-05-2011, 16:17   #45
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın Yakup Ünal, kırkından sonrada olsa toprağa sevgi duymanız güzel bir başlangıç, kutlarım, acele etmeyin yavaş yavaş hem bilgilenirsiniz hem öğrenirsiniz, bu hevesle hepimizi geçeceğini şimdiden görebiliyorum.

Cevizlerinizin budamaları biraz yanlış yapılmış ama düzelmiycek gibi değil, resimlerde işaretlediğim yerlerden kesiniz ve aşı macunuyla yarayı kapatınız, bu yıl lider ana dal gelişsin, gelecek yıl yan ana dallar için 120- 150 cm den tepe vurmasını yaparsın.
Name:  GRNT57~1.jpg
Views: 1344
Size:  67.8 KB

Name:  GRNT58~4.jpg
Views: 1374
Size:  67.3 KB

Bu gayet güzel uc göz faaliyete geçmiş ana lider dal olarak bu yılda devam etsin.
Name:  GRNT58~2.jpg
Views: 1338
Size:  64.1 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 21:43   #46
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

sayın liliyum üstad fidanları tüplü aldık geçen sene aldığımız gibi kasımda diktik biz hiç birşey yapmadık dün aldığım yerle görüştüm bu sene birşey yapmayın dediler seneye olmadı bir uzman getirtirip şekillendirme mi olur göz budamasımı olur yaptırırım

Eski 12-05-2011, 23:36   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Fidanları bu şekilde mi verdiler size?

Name:  GRNT57~1.jpg
Views: 1484
Size:  67.7 KB

Name:  GRNT58~4.jpg
Views: 1510
Size:  67.2 KB

Ayazkızı beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 05:40   #48
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

evet bu şekilde verdiler

Eski 13-05-2011, 08:55   #49
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Sayın Lilium üstad;
Cevizlerle ilgili bölümü tekrar söyle bir dolaştım size bir iki sorum olacak yardım ederseniz teşekkürler.
1-IX. türkiye ulusal ceviz çalışma grubu toplantısı nedir ? Herkez katılırmı ? Toplantının içerigi nedir? 11. Türkiye Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı hangi ilde yapılacak ?
2-chandler ceviz ilaçlama nezaman yapılmalı ?
3-chandler ceviz bahçesi gübreleme şekli ve kullanılacak gübre bilgileri ?
4-Resimlerimdeki tüplü aldığım 2010 kasım ayında diktigim chandler ın aşı şekli ve agacları begenmediginizi hissedim tutmayanların yerine yenilerini almaya gidecegiz aynı fideciye teker teker söyleyeyim verdigi fidanların nekadar eksikleri oldugunu;
- İyi bir chandler fidanı alırken nelere dikkat etmeiyim ?
- Sizce en iyi chandler fidanı aşısı hangisi ?
- chandler fidanının asılı dalları ile gövdesi nasıl olmalı ?

Eski 17-05-2011, 23:10   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sayın Yakup Ünal gojiler senin taşlı tarlada iyi olacaklar gibi görünüyorlar.Avatarını değiştirdiğin zamana gelmesi kötü tesadüf olmuş ,geçmiş olsun .

Düzenleyen Akhisarlı : 18-05-2011 saat 20:31
Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 07:42   #51
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Sağolasın;
tarlaya diktiklerimden izmirden getirtiklerim sararıyor yapraklarında siyahlaşma başladı
niğdeden getirtiklerim daha canlı bakalım bu sene belli olacak birtanesini dere kumu ve az toprak bol su ile denedim mütiş gelişiyor ve şaşırtmak için köke zarar vermeden alına biliyor
Deniyoruz üstad

Eski 18-05-2011, 09:38   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Yakup abi bahçeniz hayırlı olsun.Çok emek vermişsiniz.İnşallah emeklerinizin karşılığını önümüzdeki yıllarda fazlasıyla alacaksınız.Ben bundan eminim.

Biraz heves,biraz sabır,fazlaca çaba ile insanoğlu taşı tarlaya,tarlayı bahçeye çevirebiliyor.
Çok güzel bir uğraş.Allah herkesizn gönlüne göre versin.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 12:26   #53
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

ugurtelefon; kardeşim çok teşekkür ederim işallah güzelleşecek ağaçlar yeşerecek boylanacak zaman herşeyin ilacı zaman hafta sonu gelsinde kaçalım diye can atıyorum.

Eski 18-05-2011, 14:37   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Valla hocam kimsenin malımda gözüm yok Allah şükür.
Ama 10 yıldır gözümde tüten evimin yanındaki arsada aklım kalmıştı.Nihayet Allahın izniyle bizim oldu. Allahtan benim evimin dibinde.Hatta önümüzdeki haftalarda arka bahçeden kapı açacağım.Öğle yemeğinde bile 5 dakika olsun girip göz atıyorum.
Evli barklı,çoluk çocuk sahibi insanız,yanlış yollarda,yanlış mekanlarda ömrümüzü harcamaktansa,evlatlarımızın koşup oynayabileceği,misafirlerimizi ferah bir ortamda ağırlayabileceğimiz,şehrin merkezinde doğadan bir parça yerimiz olması sanırım tüm sitedeki üye dostlarımızın ortak paydası olsa gerek.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 15:03   #55
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Valla hocam kimsenin malımda gözüm yok Allah şükür.
Ama 10 yıldır gözümde tüten evimin yanındaki arsada aklım kalmıştı.Nihayet Allahın izniyle bizim oldu. Allahtan benim evimin dibinde.Hatta önümüzdeki haftalarda arka bahçeden kapı açacağım.Öğle yemeğinde bile 5 dakika olsun girip göz atıyorum.
Evli barklı,çoluk çocuk sahibi insanız,yanlış yollarda,yanlış mekanlarda ömrümüzü harcamaktansa,evlatlarımızın koşup oynayabileceği,misafirlerimizi ferah bir ortamda ağırlayabileceğimiz,şehrin merkezinde doğadan bir parça yerimiz olması sanırım tüm sitedeki üye dostlarımızın ortak paydası olsa gerek.
Malesef günümüz dünyasında okadar çok olumsuzluk varki bu olumsuzluklardan bir nebze olsun uzaklaşmamızı sağlıyor. Saksıda, balkonda, ufacık bir toprak parçasında bir tohumu yeşertmek çok keyif verici; hazır çiçekler alıp çevremizi güzelleştirmek oturup karşısında bir iki yudum birşeyler içmek kadar keyif verici birşey yok Her insan sevdiği keyif aldığı işi yapmalı
Bakalım biz nekadar güzelleştireceğiz, güzelleştirmekten ziyade ağaçları büyüte bilecekmiyiz 3-4 sene sonra sanırım bayagı büyürler keyif verici bir hal alırlar yılmadan devam çalışmaya
allah yar ve yardımcımız olsun ki gelecek nesillere yeşillik bırakalım. Bizim yan komşular satsa oralarıda alıp yeşillendireceğiz ama satan yok

Eski 23-05-2011, 08:39   #56
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

iki farklı goji berry

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 23-05-2011, 08:42   #57
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

izmirden getirtiğim goji yakprakları sarı ve uçları kuruyor, sürgün vermiyorlar. diğeri iyi gelişiyor kargoda zedelenmesine rağmen yukarısı kurudu altan yeni sürgünlerle kendini topladı neden yaprakları siyahlaşıp kururgibi olur ??

Eski 23-05-2011, 14:05   #58
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Sayın Yakup Ünal;
Bahçenizi sitede gezerken rastladım. Bahçenizde sayfanızda hayırlı olsun. Daha öncede görüşmelerimizde konumunu anlatmıştınız. Resimlerle de bahçenin durumu hakkında bilgilendirmişiniz.

Gördüğüm kadarıyla bahçenizde gerek inşaat gerekse tarım tarım faaliyetleri birlikte devam ediyor.
Keyifli uğraşınız size kolay gelsin. Saygılar.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 14:44   #59
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

sayın h.ısık bey teşekkür ederim.
yanlız toprakla ilgili bilgilerde bilgi eksikligimiz cok orası da yoruyor

Eski 26-05-2011, 19:58   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sayın yakup ünal bu alıç ağacının bir çok ismini öğrendim.yerel olarak bizde başka bir ismi varda burada yazılmaz biraz aşağılayıcı tarzda fakat eskiden beri severim.bu ağacın meyvesini.Zaten faydalı olduğu yazar birçok yerde . İnşallah senin bu komşu ağacın sarı reklidir.Tercih meselesi olmakla beraber kırmızıya çalar turuncunun meyvesi biraz yumuşak olurki ben pek sevmem en iyisi sarı olanı Koca tepe camisi yakınlarında yaşlı bir amcadan almıştım ipe dizili olarak .Nereden geliyor diye sorduğumda kızılcahamam taraflarında bir yer söylemişti.

Düzenleyen Akhisarlı : 26-05-2011 saat 20:38
Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024