agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2011, 03:29   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
lalebruli / bahçe

Domateslerim

Eklenen Resimler

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 04:28   #2
Ağaçsever

Sebze bahcem

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2011, 11:47   #3
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Aramıza hoş geldiniz.

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 11:51   #4
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Düzenli bir bahçe ellerinize sağlık, bayılırım böyle bahçelere

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 11:56   #5
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Ellerinize emeginize saglık...

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 16:19   #6
Ağaçsever

Cok tesekkur ederim! Benim ciceklerle cok aram yok. Renkleri uyumlu oldugu surece her cesit cicegi, ozellikle de gulleri cok severim. Japon Gulu, Burgabilya, Ful cicegi ve niceleri ile kislari odami paylasmami emreden annem sayesinde kendi bahceme bakimi zor olan hicbir cicegi almamaya calisiyorum.
Sebzeler ayri bir konu tabii ki. Kucukken de babamla topragi kazip,iple duzgun siralar yapip, esit araliklarla domates, biber, patlican fideleri dikerdik. Gece danaburnu bocekleri gelip yarisini yerdi, "ulen keratalar, DDT olacakti da gosterektim size gununuzu" diyerek yerlerine yenilerini eken babamla cok eglenirdim.
Su an 12+ cesit domatesim var bu yil. Patates, sogan, turp, patlican, kabak, biber, salatalik (3 cesit), karpuz, (3 cesit), fasulye, bamya, balkabagi... derken is biraz cigrindan cikti ama simdilik hepsi iyi gidiyor.
Ciceklerim evin onunde, sebzelerim arkada, cimli alanlar da oglumun oyun alani.
Cimlerim St. Augustine, buranin sicagina dayanabilen ender turlerden.
Burada hem okuyarak hem de bu isle ilgilenenlerle bir araya gelerek ne kadar bilincsizce tarim yapildigini ve zararlarini ogrendim. Kendim yapmamaya calisiyorum.
Dogaya yapilan zararlara ornekler:
Cok iyi niyetle getirilen Uzakdogu bitkileri (mor salkim) burada tam anlamiyla isgalci, evlerin temelini catlatan durumuna gelmis ve geri donusu, kokunun kazinmasi gibi bir durumu yok. Yerli olanlar ayni sekilde zarar vermiyor. Onlarla gelen Japon Mayis boceklerini kuslar dahi tanimadigi icin onunu almaya imkan yok herseye ozellikle de cimlere ve yapraklara cok zarar veriyorlar. Bunlari (ve digerlerini) yok etmek icin kullanilan ilaclar arilari, baliklari koloniler halinde oldurmaya, kansere yol acmaya baslayince simdi genetik olarak degistirilmis (GMO) urunler kullaniyorlar, onlarin da etkileri zamanla gorulecektir.
Sevgiler
Ebru

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2011, 16:31   #7
Ağaçsever

Domates cesitlerim:
1884
Dona
Creole
Tropic
Omar's Lebanese
Black Krim
Golden Egg- (cherry- kiraz cinsi)
Camp Joy-(Cherry-kiraz cinsi)
Black Cherry-(kiraz cinsi)
Aunt Gynnie's Purple
Soldacki
Schellenger's Favorite (turuncu)
Lemon Boy
Sprite (ufak, uzum boyunda)
Red Brandywine
SIcaklar sebebiyle 15 hazirandan sonra domatesler meyve vermeyi birakiyor. Her fidemden (cesit basina 2 tane) 3 domates alabilirsem bana o bile yeter. Gerci (cherry) kiraz cinsi kucuk domatesler biraz daha uzun sure urun veriyor ama birsure sonra onlar da sicaga dayanamayip yemyesil kocaman meyvesiz bitkiler olarak kaliyorlar.
Gecen yil 4 fideden dunyanin domatesini almistim ve boyleri benim belimi falan gecmisti. Bu yil hepsini tohumdan yetistirdim.
Kocam birseyler yapsin cok sever, bana butun isikli yetistirme raflarini, sebze bahcelerini o insa etti ama bahceyle ugrasmayi sevmez. "Bana sunlari sula, bunlari buda deme de ne istiyorsan yapayim sana" yaklasimi vardir. Gunde 10 defa cikip bahcesini kontrol eden benim de isime geliyor. Anlasip gidiyoruz.
Ebru

Eski 04-04-2011, 17:08   #8
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Çok güzel sevgili Ebru sebzeyi kendinizin üretmesi harika bence bunların yemeside ayrı bir zevk verir insana elinize emeginize saglık

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 17:39   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2009
Bahçeniz çok güzel Kolay gelsin
Elinize sağlık
Selamlar

cetasule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 08:01   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Gerçekten çok düzenli bir bahçe. Ama Haziran'ın ortasından sonra domates alamamak tuhaf geldi. Biz Haziran ayında almaya başlıyoruz ve yaz bitene kadar devam ediyor. Belki bir yöntem bulabilirsiniz ileride bunun için.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 20:51   #11
Ağaçsever

Iklim farki

Haziran ortasinda gece-gunduz ortalamasi 34C'yi geciyor. Geceleri 30C+ gunduzleri 37C+ ki bunlar golgede olculen rakamlar.
Domates cicekleri belli bir sicakliktan sonra sertlesir ve polen alisverisi yapmaz. Bizim fideleri topraga dikecegimiz aylar Subat sonu, Mart basidir ve cok kisa bir sezonumuz vardir. Bazilari Temmuzda ikinci defa fide ekerek Ekim ve Kasim ayinda meyve aliyorlar. Ben henuz daha onu uygulamadim

Ebru

Eski 06-04-2011, 21:05   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
"Houston Food not Lawns" olmuş galiba Çok güzel olmuş, elinize sağlık.

Sıcaklar başlarken kaolin uygularsanız sıcak stesini biraz erteleyebilirsiniz. Oralarda Surround markasıyla bulabilmeniz lazım. Kaliforniya biberlerine ağırlık vermeniz de iklim itibarıyla iyi sonuç verir sanırım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 21:45   #13
Ağaçsever

Evet aynen oyle oldu meyvelitepe Killi topragi adam edemeyince bu sebze bahcelerini kurduk, yerden hala otlari alinca tuttuk boylarini yukselttik, Icine koydurduguz toprak cim (lawn) topragiymis (o bahcivanin ayaklarini kiracaktim az daha onu degistirip kendimiz mix yaptirdik. Bir tek havayi degistiremiyoruz, sikayet etmekten baska caremiz yok. Cok ama cok sicak bir iklim ustelik nemli ve oksijen orani az...
Kaolin'in arilara zarar vermeyen ve mayisboceklerini falan uzak tutan bir urun oldugunu okumustum ama sicakla basetme etkisini (ozellikle domatesler icin) bilmiyordum, arastirayim. Yapraklarin isinmasini falan engelliyor ama polen icin ne diyor bulmam lazim.
Arilari bulsam koloniler halinde baglayacagim bahceye ama ortada yok keratalar. Saksilara cicek tohumu ekip, sebzelerin aralarina yerlestirdim belki gelirler diye...
Burada en agirima giden Gelincik cicegi ile semizotu tohumu almak oldu. Yahu benim memleketimde ikisinden istemedigin kadar var! Ikiside henuz cikmadi daha, saksilarda bekliyorlar. Gec kalmis olabilirim.
Biberlerim gecen butun bir yil taaa ki Aralik ayina kadar biber yapti. Bakalim bu yil nasil olacak...
Ebru

Düzenleyen lalebruli : 06-04-2011 saat 21:45 Neden: imla
Eski 08-04-2011, 08:03   #14
Ağaç Dostu

gülsu's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Çok düzenli ve harika bir bahçe huzur veriyor ellerine sağlık

gülsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 12:10   #15
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Lalebruli ;
aramıza hoşgeldiniz.Sebze bahçeniz çok güzel ,bu şekil de hem düzenli oluyor hem göze hoş görünüyor.Bol ürünler dilerim.

Ben ,çiçek öbeğinizle ilgili bilgi almak istiyorum.Böyle bir tepecik oluşturduğunuz da
toprağın kaymasını nasıl engelliyorsunuz ?( özellikle sulama yaparken )
Yapım aşaması ile ilgili fotoğraflarınız var ise paylaşırmısınız .

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 13:24   #16
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Hoşgeldiniz.Ben de diyorum ki bu bardaklar bu violeler bizdeki renklere uymuyor.Şehir e bakınca farklılık ortaya çıkıyor.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 17:40   #17
Ağaçsever

yukseltilmis cicek adalari-1

ilk resimler

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2011, 17:44   #18
Ağaçsever

yukseltilmis cicek adalari-2

birkac tane daha...

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2011, 18:08   #19
Ağaçsever

Merhaba NurcanAybay,

Ben daha yakin resimler cektim ki belki daha da anlasilir yapabilirim diye.
Bu peyzaj yapilari evle birlikte geldi, kendimiz birsey yapmadik. Arkalarinda gordugunuz gibi taslarla ayrilmis yagmur sularinin topragi suruklemeden yanlardan akmasini saglayan kanallar var. Ikisi aradinda da topraga gomulmus yaklasik 16 cm derinliginde demir ayrac var. (16cm metal edging). Arka taraftakiler daha belirgin ve yuksek, onlerdeki topragin hemen yuzeyinin altinda ve uzerine kum atilarak gizlenmis. Bu ilk resimde gecen yillarda kayma oluyordu o yuzden yagmur olugunun altina bir kanal daha acarak bu alani bolduk. En son resim cok buyuk adaciklarda egim duzgun verilmezse olanlari gosteriyor. Evin cok gizli bir kosesinde oldugu icin simdilik idare ediyoruz

Yapilirken once sinirlari ciziliyor, sonra toprak kazilip, temizleniyor (cok derin olmayan bir cukur olusturuluyor. BUraya once cimlerin kokten gelmesini onlemek icin metal bir perde konuluyor (genelde 16 cm boyunda), onlerde ustten cok azi acik birakiliyor. Bu buyuk cukurun icine once kum dolduruluyor (dere-deniz kumu degil de insaat kumu, silikon kum denilen daha su tutucu ozelligi olan bir kum (construction sand)) Dere kumu da bunlar bulunmazsa asagi yukari ayni islemi gorebilir, cok kalin dokulmemek kaydiyla. Tepecik egimi kumlu alandan basliyor.
Sonra toprak atiliyor ve bitkiler dikiliyor. Gordugunuz gibi buyuk alanlarda kokleri tabana yayilan buyukce yesil bitkiler var. Ne kadar cok bitki olursa o kadar az erozyon oluyor.
En uste de Mulch (galiba Turkiye'de mulc olarak geciyor) konuluyor. Saman veya onun gibi hafif olanlar degil de Sedir agaci, veya kalin cekilmis agaclar kullaniliyor. Yaklasik 8-10 cm kadar bir kalinlikta dokuluyor. Esas bu cok etkili...
Biz on cimlerle aralarina guzel dekoratif taslar koymayi planliyorduk ama sonra vazgectik. Cimlerin bakimi zaten cok zor oldugu icin onu kesmeye gelenler (istisnasiz her hafta!) oradaki cimleri ozel bir aletle bicip ciceklere atlamasini onluyor.

umarim biraz bilgi verebilmisimdir.
sevgiler
Ebru

Eski 08-04-2011, 21:04   #20
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler ve fotoğraflar için teşekkür ederim.
Bu tür çiçek öbekleri hep hoşuma gitmiştir ,deneyeceğim zaman bilgiler işime yarayacak.

Bahçenizin sağlıkla tadını çıkarın.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 01:54   #21
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
bahçeniz çok güzel lalebruli ,bol hasatlı günleriniz olur inşallah

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 22:08   #22
Ağaçsever

Hosgeldin diye herkese cok cok tesekkur ederim.
Bu da son durum.

Fotograflar sirasiyla:
Bahcem
Sprite (uzum boyu domates cesidi)
Golden egg (sari kiraz cinsi)
Soldacki (orta boy domates)
Soldacki( baska cekim)

Eklenen Resimler

Düzenleyen lalebruli : 19-04-2011 saat 22:10 Neden: siralama hatasi
Eski 19-04-2011, 22:15   #23
Ağaçsever

Black Cherry (siyah kiraz)
Omar's Lebanese (Lubnan domatesi)
Lemon boy (orta boy sari domates)
Red Brandywine (kirmizi orta)
Bu da miniminicik kabagim. Ya zucchini denen koyu yesil cins ya da bizim sakiz kabagi, buyuyunce gorecegiz... Karisik ekmistim, hangisi hangisi bilmiyorum daha....

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2011, 22:18   #24
Ağaçsever

...ve patatesler cicek acmaya basladi....
Ebru

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2011, 20:04   #25
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Insana huzur veren, ic acici bir bahceniz var sevgili Ebru. Dilerim her mevsim arzu ettiginiz miktarda saglikli sebzeleriniz olur ve ailenizle afiyetle yersiniz. Emekler zayi olmaz derler. Sizinde cani gonulden emek verdiginiz bahcenizin goruntusunden belli. Daha uzun sure meyve almaniz dilegiyle. Sevgiler

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 06:18   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-04-2009
sayın lalebruli öcelikle hoş geldiniz bahçenizi gezdim mesajlarınızı okudum elinize sağlık çok güzel olmuş ancak dikkatimi çeken iklim ve yeriniz müsait olduğu halde hiç meyve cinsi görmedim dikkatimi çekti sağlık ve huzur dileklerimle iyi çalışmalar dilerim

r.ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 06:55   #27
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bahcenizi daha önce gezmistim ancak mesaj yazmaya firsatim olmadi. Cok düzenli ve bakimli bir bahceniz var. Yeni resimlerini sabirsizlikla bekliyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 22:38   #28
Ağaçsever

Merhaba Ciceksever,

Ben de sizin bahcenizi cok begenmistim ilk gordugumde ama azicik kiskancligim tuttu herhaldeki bir sey yazamadim. Saka bir yana Turkiye'den uzak bile olsaniz Avrupa cok guzel bir yer. Danimarka'da 3 ay egitim icin kalmistim, soguna, karanligina ragmen bayilmistim. Ciceklerinizin herbiri birinden guzel, kokulari buraya kadar geldi.
Ciceklerle niye aram olmadigini sizin bahcenize bakarken hatirladim; buradaki cicekler hatta manolya, gul bile kokmaz... Nedenini bilmiyorum, buyuk ihtimalle havadan. Yagmurdan sonra ne guzel mis gibi kokuyordur bahceniz, bol bol cay keyfi diliyorum size.

Ebru

Eski 23-04-2011, 22:54   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi r.ali Mesajı Göster
sayın lalebruli öcelikle hoş geldiniz bahçenizi gezdim mesajlarınızı okudum elinize sağlık çok güzel olmuş ancak dikkatimi çeken iklim ve yeriniz müsait olduğu halde hiç meyve cinsi görmedim dikkatimi çekti sağlık ve huzur dileklerimle iyi çalışmalar dilerim
Sn. R.ali

Benim meyve agaci anlayisim incir, seftali, kayisi, kiraz, papaz erigidir, onlarda burada yetismiyor. (incirin adi diye adlandirilan cesidi, erigin de tatlimsi-kekremsi olanlari var). 2004'te bayagi hayal kirikligi yasamistim bu konuda, simdi simdi burada ne yetisir diye ogreniyorum. Cok killi (ya da tamamiyle kil) olan bir toprak yapisi var ve PH cok yuksek. Her bitki yetismiyor. Muz ve narenciye yetisiyor ancak narenciyenin cinsi hemen etraftan etkilenip Texas'in kavruk, kucuk, cekirdekli cinsine donuyor, muz agacini da nedense ben pek sevmem. Toprak islenirse japon elmasi (cennet meyvasi-Persimmon) , bogurtlen ve blueberry yetistirilebiliyor. Bir limon agacimin bile meyvesi cok sulu ama tatsiz cikti o kadar gozunun icine bakip buyuttukten sonra

Celikten binbir cesit meyvenin yetistirildigi ulkeden gelen ben (ustelik Ege'liyim) uzun yillarin sonunda buranin boyle oldugunu ve buranin guzelliklerinin kesfedilmesi gerektigini daha yeni kabul ettim. Tekrar bahceden basladim, belki buraya has meyvelere de donerim zamanla. Bir sezon sonunda bile sebzeniz istediginiz gibi cikmayinca bozuluyorsunuz, 2-3 yil emekten sonra meyve agaciniz tam bir fiyasko olunca bir daha yapmam diye tovbeler ediyorsunuz.

Ebru

Eski 23-04-2011, 22:56   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Insana huzur veren, ic acici bir bahceniz var sevgili Ebru. Dilerim her mevsim arzu ettiginiz miktarda saglikli sebzeleriniz olur ve ailenizle afiyetle yersiniz. Emekler zayi olmaz derler. Sizinde cani gonulden emek verdiginiz bahcenizin goruntusunden belli. Daha uzun sure meyve almaniz dilegiyle. Sevgiler
Sevgili Sebnem,
Senin de yeni baslayan bahce maceran tam gonlunden gectigi gibi olur umarim.
Iyi dileklerin icin cok tesekkur ederim
Sevgiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024