agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2011, 11:04   #1
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Galeri: 1
sibel774 / Bahçe

merhaba

Evimizi yeni tamamladık ve bahçemizin düzenlemesini yapamadık. Bende istedimki sizlerin yardımlaryla bahçe düzenlememi yapayım. Maddi olarak mümkün olduğu kadar uygun hatta çevremdeki elementleri kullanarak güzel sevimli bir bahçe oluşturalım. herkezden yardımlarını, fikirlerini bekliyorum.

Eklenen Resimler

sibel774 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 11:11   #2
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

evin bulunduğu yer Düzce'nin bir köyü. Yakınımda orman ve dere var buradan bulabileceğim elementlerde(dere taşı, ağaç kabuğu, kozalak vb..) var.
1-Bahçe duvarlarını sıva yapmak istemiyorum çabuk dökülüyor bunun yerine sarmaşık veya sarkan çiçeklerle kapatayım diye düşündüm.
2-yer örtücü olarak ne kullanayım karar veremedim. kendi halinemi bıraksam, hazır çim mi eksem, rulo çimmi döşesem veya yonca gibi birşeymi eksem?
3-yürüme vede giriş yolu için ne kullansam?

Eski 23-01-2011, 11:15   #3
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın sibel774, yeni eviniz ve bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Sevdiklerinizle, sağlıkla, huzurla oturun, güzel evinizde ve bahçenizde.

Göreceksiniz günler aylar içerisinde siz bile tanıyamayacaksınız, bahçenizi. Değerli ağaçlar.net ailesinin yardımları ve tabii ki sizin gayretlerinizle.

Şimdiden çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 11:48   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
evin bulunduğu yer Düzce'nin bir köyü. Yakınımda orman ve dere var buradan bulabileceğim elementlerde(dere taşı, ağaç kabuğu, kozalak vb..) var.

Bence her şey hazır. Harika bir bahçe olacağına inanıyorum. Sibel 774. Merhaba .

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 11:52   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Duvarları kapatması için hanımeli önerebilir miyim?

Hayırlı uğurlu olsun bu arada.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 11:59   #6
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim SDurul

Eski 23-01-2011, 12:11   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Paylaşımlarım güzeliklerin artması dileklerimle.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibel774 Mesajı Göster
1-Bahçe duvarlarını sıva yapmak istemiyorum çabuk dökülüyor bunun yerine sarmaşık veya sarkan çiçeklerle kapatayım diye düşündüm.
2-yer örtücü olarak ne kullanayım karar veremedim. kendi halinemi bıraksam, hazır çim mi eksem, rulo çimmi döşesem veya yonca gibi birşeymi eksem?
3-yürüme vede giriş yolu için ne kullansam?
Sizinle birlikte bahçenizin kurulmasına, benim hobi faaliyetlerim içinde topraklar üzerine olacaktır, size ilk önerilerim bahçe toprağınızın bu bakir durumunun düzenlenerek bitki yetişterimelerine engel teşkil edecek olumsuzlukların giderilmesi yönünde ilk yapılacak işlerin başında taban suyunun durumuna göre iyi bir drenajın yapılmasını önermekteyim.

Topraklarda fazla suyun bitki köklerinin gelişmelerine mani olacaktır, başta mantari hastalıkların sebebi ile fazla nemin toprak içi havalandırmasına engel teşkil edecektir, drenajı yapılmayan topraklarda kışın yağan yağmurların toprak içinde birikerek bu tür olumsuzluklar meydana getirecektir.

Su toplanan topraklarda suyun drenajını toprak canlılarından solucanlar üstlenerek toprak içinin havalanmasını sağlamak için toprak içinde açtıkları galerilerle bu bölgelere gelen yerdeki bitki ve çimenlerin kökleri toprak boşalması ile zarar göreceklerdir.

Tabii burada insanların yetersiz bilgi ve uygulamalarının faturaları sulucanlara çıkarılıp künah keçisi sayılacaklardır. Benim şahsi düşüncemse solucanlar burada toprakta bir düzenleme yaparak fazla suyun tahliyesiyle uğraşarak toprakları rahatlatma düşünceleri olmaktdır.

Bilmelisinizki solucanlar toprakların organik madde göstergesi durumundalar, vede toprağımızı en iyi bahçevanları onlardır. Size bu mesajımda toprağınızın drenajı hakkında bilgilendirmeye çalıştım, hakımda ve çalışmalarımla ilgili bilgileri buradan takip ederek sorunlarınıza cevap alabilirsiniz, ilgilerinize şimdiden teşekkürü borç bilirim sağlıklı ve mutlu çalışmalarınız olmasını dilerim.

Saygılarımla..

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 17:32   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Eviniz vede bahçeniz hayırlı olsun.Peyzaj,bahçe düzenlemeleri bölümünde Güler hanımın açtığı bahçede pratik yöntemler diye bir konu var.Bu konuya bir göz atarsanız işinize yarayacak fikirler bulabilirsiniz.Mesela benim çok hoşuma giden,dere taşlarından yapılmış bir yürüme yolu var.Bu sene köyde yapımına başlıyacagımız evin yürüme yolunu bu şekilde yapmayı planlıyorum.Hem sizin için fazla maliyetli olmaz hemde söylediğiniz gibi çevredeki malzemelerden yararlanabilirsiz.

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 19:13   #9
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

sn tirilye güler hanımın söylediğiniz bölümüne baktım fikir olarak bir kenara yaztım teşekkürler.
fikirlerinizin devamınıbekliyorum

Eski 23-01-2011, 19:16   #10
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

sn epsody bilgileriniz için teşekkürler.

Eski 24-01-2011, 08:13   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Sayın Sibel774 eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun.Sağlık mutluluk ve huzur içinde bol çiçekli bol ağaçlı günler dilerim.Bahçe duvarını sarması için mor salkım öneririm hem çabuk büyüyor hem de görüntüsü çok güzel.Yürüyüş yolu duvar yapımında kullanılan düz taşler var arası çimento ile yapılınca çok güzel görünüyor.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 08:30   #12
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Eviniz hayırlı uğurlu olsun eviniz zamanla bahçeniz düzene girecektir, Ben duvalarınıza hanımeli, Yasemin ve clematis öneriyorum

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 09:28   #13
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim. söylediklerinizin hepsini değerlendirmeye alıyorum. benim için tüm fikirler önemli.

Eski 24-01-2011, 09:32   #14
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Bu arada söylemeyi unuttum. Burası köy olduğu için yazın inekler yollarda otluyor. bu nedenle duvar tellerine sardırdığım bitkiyi ineklerin yemiyeceği cinsten olması daha doğru olur. çünkü tellerin üzerlerinden boyun ve dillerini uzatıp ağaç dallarını bile yiyorlar bu konuda gayette başarılılar.

Eski 24-01-2011, 10:10   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Öncelikle eviniz hayırlı olsun. Yer örtücü olarak rulo çim yapabilirseniz hem büyük bir uğraştan kurtulmuş olursunuz hem de rulo çimi araştırdığım kadarıyla daha iyi tohum karışımları kullandıklarından daha dayanıklı oluyor. Tellere sarmaşık gül önerebilirim ama güllere de saldırır mı inekcikler bilmiyorum

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 10:19   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Alıntı:
Bu arada söylemeyi unuttum. Burası köy olduğu için yazın inekler yollarda otluyor. bu nedenle duvar tellerine sardırdığım bitkiyi ineklerin yemiyeceği cinsten olması daha doğru olur. çünkü tellerin üzerlerinden boyun ve dillerini uzatıp ağaç dallarını bile yiyorlar bu konuda gayette başarılılar.
selamlar
bu sene yi yeşil geçirmek için duvar diplerine sabah sefaları tohumu ekebilirsiniz. en hızlı onlar büyür. zamanla kalıcı sarmaşıklar ekebilirsiniz.
inekler içinde ilk aklıma gelen sokak duvar diplerine dikenli bitkiler ekmek.
çevrenizdeki komşularınız dan inekleri kaçıran bitkiler varmı onları öğrenmek.
örneğin akrep ve yılanlar sardunyalı yere gelmez diye biliyorum.

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 12:42   #17
Ağaç Dostu

Kırsalın desteğin'de gelişmeler.

Alıntı:
Sevgili sibel774; Mesajında bazı olumsuzlara değinmişsen, lakin bunun yanında daha çok müspet oluşumları düşündüğümüzde doğal yaşamın nimetleri bakımında bir zenginlik söz konusu.

Toprak yapınızı organik zenginliğe ancak hayvan dışkılarının bolluğunda olaşacaktır, Bahçenizde gördüğüm kadarıyla meyva ağaçlarınızda gelişme durumuna gelmişler, ağaçlarınızın şekil verme ve budama artıkları ile oluşan dallarının bir dal üğütücü ile öğütüldükten sonra bu öğütülen malzemelerim ahır gübreleri ile karıştırılarak meyve ağaçlarınızın dal iz düşümlerine ve diğer bitkileriize malç yaparak bitkileriniz ve toprak yapınızın gelişmeleri yönünde iyi bir uygulama yapmış olacaksınız.

Arkdaşlarımızın bahçenizin gelişmesi yönündeki tavsiyelerinin toprak üstü olarak sürdüğünden benim görüşlerim öncelikle bahçe toprağının bitkileri yetiştirme yönünde yapısının bilinmesi ve toprak içi organik yapının oluşturularak bitki yetiştirmeye yönelinmesini amaçlamaktadır.

Burada önceliklerimiz dikimden önce bahçe toprağımızın olumlu ve olumsuzlukların bilinmesi bakımını göz önünde bulundurma gereği vardır.

Eski 24-01-2011, 15:49   #18
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Bugün yaptığım araştırmalar neticesinde hazır rulo çim nakliye nedeniyle pahalıya geliyor. Rulo çimi şimdilik rafa kaldırdım. çim **** yem bitkilerini araştırmaya devam edeceğim. Furkan beyin de dediği gibi, bah.e duvarları için sarmaşık güller güzel bir fikir. Bir kısmını güllerle sardırabilirim.

Eski 24-01-2011, 15:55   #19
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

sn epsody, dediğiniz gibi hayvanlar bu doğanın bir parçası. Bahçenin gübrelenmesi konusunda sorunumuz yok çünkü bizimde ineklerimiz var onlardan sütünden yararlandığımız gibi dışkılarındanda yararlanabiliyoruz. Ağaçların budanması içinde budama zamanının gelmesini bekliyorum. bahçe toprağımız havalandırılıp tekrardan elenerek yeni toprakla birlikte düzeltildi. Ancak ormandan gelen su vede yapılan yeni su borularının yerleşmesi için yapılan kazı nedeniyle bahçemiz su alıyor. Bu sorunu halletmeye çalışıyoruz fakat zor gibi köy muhtarı pek bir ilgisiz.
herkeze iyi günler

Eski 24-01-2011, 16:28   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Eviiz ve bahçeniz hayırlı olsun güle güle oturun. Benim tavsiyem üyelerin bahçesi bölümünü teker teker inceleyin. Bu bölümde hem duvarlar için neyapabilirsiniz hemde bahçe için değişik dekorlar ve çiçek çeşitleri göreceksiniz. Arkadaşlarımızın çok güzel bahçeleri var faydalanacağınızı ümit ediyorum. Sevgilerimle..

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 16:42   #21
Ağaç Dostu

Drenajın önemi

Alıntı:
sn epsody, dediğiniz gibi hayvanlar bu doğanın bir parçası. Bahçenin gübrelenmesi konusunda sorunumuz yok çünkü bizimde ineklerimiz var onlardan sütünden yararlandığımız gibi dışkılarındanda yararlanabiliyoruz. Ağaçların budanması içinde budama zamanının gelmesini bekliyorum. bahçe toprağımız havalandırılıp tekrardan elenerek yeni toprakla birlikte düzeltildi. Ancak ormandan gelen su vede yapılan yeni su borularının yerleşmesi için yapılan kazı nedeniyle bahçemiz su alıyor. Bu sorunu halletmeye çalışıyoruz fakat zor gibi köy muhtarı pek bir ilgisiz.
herkeze iyi günler

Sevgili sibel774; Açıklamalarınızdan anlıyorum ki bahçenizin taban suyu yükseklerde görünüyor, bunun hal çaresinde acilen düzenlenmesi gerekmekte bu fazla suyun toprakta bitki köklerinde hastalık ve strese sebeb olmaktadır, daha önceleride düşüncelerimde bu yönde olmaktaydı o bölgede yer altı suları pek derinlerde değil zannediyordum, yanılmamışım.

Bitkilerinizin köklerinin hava almasını fazla suyun engelliyeceği gerçeğini akıldan çıkarmamak gerekir.

İneklerinizin olduğundan bahseden paylaşımlarınıza benimde kompost konusunda size paylaşımlarım olacak, bahçenizin köşesinde bitki ve ağaçlarınızdan uzakta bir köşede toprakta açacağınız bir çukurda bu dışkılar ve bahçenizin her türlü organik atıklaını hatta mutfaklarınızdan çıkan atıklarınızı buralarda toplıyarak kompostlaştırmanız kolaylaşacaktır, ahırdan her dışkı eklediğinizde üzerine bahçeden yaş veya kuru ot atarak koku ve sinek oluşumunu engellemiş olursunuz, samanda koyarak bu işi görebilirsiniz.

Kompostunuzun içeriği organik maddece zengin olduğu gibi bitki besleme değeride artmış olacaktır, bu çukurda toplanan malzemeleri kısa bir zaman sonra olgunlaşmasıyla malç olayında da kullanabilirsiz.

Ağaçların budama mevsimindeyiz şu anda doğa uyumakta olduğundan söküm dikim ve budama işlerinin yapma zamanı olduğunuda bildiririm, sevgilerimle hoşça kalınız.

Eski 24-01-2011, 17:36   #22
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Bugün yaptığım araştırmalar neticesinde hazır rulo çim nakliye nedeniyle pahalıya geliyor. Rulo çimi şimdilik rafa kaldırdım. çim **** yem bitkilerini araştırmaya devam edeceğim. Furkan beyin de dediği gibi, bah.e duvarları için sarmaşık güller güzel bir fikir. Bir kısmını güllerle sardırabilirim.
Sevgili sibel774, bahçe duvarlarını herhangi bir bitki ile kamufle etmeyi düşünüyorsanız yaz kış yeşil kalan, yaprak dökmeyen, hızlı büyüyen ve kolay hastalanmayan bitkileri araştırmanızı öneririm. Benim aklıma alev çalısı (Photinia) geldi mesela,taze sürgünlerinin kırmızı rengi baharda çok göz alıcı olur. Veyahut leylandi sevisi de olabilir.Ben olsam altuni seçerdim.Altuni leylandiler hem açık yeşiliyle güzel bir renk olur bahçede hem de çok hızlı büyürler. İstediğiniz formu kolayca verebilirsiniz.
Gül seyri güzel ama bakımı çok zor bir bitki. Hem kışın yaprak dökünce duvarlarınız ortaya çıkar hem de o kadar çok hastalanır ki, bu hastalıklarla boğuşmaktan güllerinizin keyfini pek az çıkarabilirsiniz (tecrübeyle sabittir). Karar tabii ki size ait. Kolay gelsin

Düzenleyen Eser İlhan : 25-01-2011 saat 06:25
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 19:32   #23
Ağaçsever

kasabalı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Sevgili sibel774 eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun güle güle oturun, bahçenizi acele etmeden yavaş yavaş düzenlerseniz daha iyi olur

kasabalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 06:53   #24
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın sibel774;
Bahçeniz hayırlı olsun. Arkadaşlarımızın önerilerinin bir sentezini yaparak, en doğru tercihleri yapacağınızdan eminim.
Bende, çim ekiminin maliyetini düşünerek, bahçenizde yörenin doğal çayırının büyümesine izin vermenizi öneriyorum. Sadece aralarında istemediğiniz yabani geniş yapraklıları zaman içinde söke söke yok eder, hiç hastalanmayan doğal bir örtü elde etmiş olursunuz. Ben bahçemde bunu yapıyorum...

Eser Hanım'ın duvar kenarına altuni leylandi dikme fikrine bende sıcak bakıyorum. Ama maliyeti bütçenizi yoracaksa, sarmaşık olarak, yabani orman sarmaşığını önerebilirim. Hayvanlar onu yemez..! Çevrenizdeki büyük ağaçlara bakın, mutlaka yaz kış yeşil olan bu sarmaşığı farkedeceksiniz.. Gidin, dibinden bolca söküp, duvar diplerine dikin. Bir senede duvarınızı kapatır sanıyorum. Bu sarmaşığı keçi bile yemez..

Bahçemdeki acem borusunun yapraklı dallarını ineklere verdim. Valla yemediler..! İsterseniz birde siz deneyin. Ama bizim oraların ineklerinin damak zevki ile Düzce' ninkilerin farklı olabilir.! Karışmam haaa..

Sağlık ve mutluluk içinde, kolaylıklar diliyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 09:34   #25
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Akşam bir fidan sitesinden birşeyler alacaktım son anda vazgeçtim. Alacaklarımdan biride sarmaşıktı. Şimdi orhan beyin yazdıklarını okuyunca (Çevrenizdeki büyük ağaçlara bakın, mutlaka yaz kış yeşil olan bu sarmaşığı farkedeceksiniz.. Gidin, dibinden bolca söküp, duvar diplerine dikin) ******* vazgeçmişim dedim. Sarmaşık sökme fikri hiç aklıma gelmemişti. Bizim fındık bahçelerimizde fındık dallarına dolanan sarmaşıklar bar biz onları bahçeleri temizlerken kesiyoruz. Onları söksem olurmu ne dersiniz? bu mevsim söküp dikme için uygunmudur?

Eski 25-01-2011, 09:55   #26
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Bahsettiğiniz sarmaşıktan şunu anlıyorum.

Eklenen Resimler

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 09:55   #27
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

herkeze güzel dilekleri için teşekkür ediyorum.

Dün yürüme yolu vede bodrum katı için taş desenli kalebodur aradım ve buldum. Bir asilik çıkmazsa 33*33 boyutlarındaki kaymayan kalebodurlardan döşeticem. ondan sonrada dikim işlemlerine başlıyacağım.

Sizlerden yardım almak istediğim bir konuda şu: İlk resimde görülen sol tarafa yaklaşık olarak 60 cm'lik çiçekleri dikebileceğim yer yapıcam.ismini bilmediğim için ben küçük çit diye bahsedeyim.

1- toprak taşmasını önlemk vede dekor olması için nasıl birşey yapsam. Taşlardanmı, tahtadanmı yapsam. Aklıma şuda geldi elimde hazır lambiri vede 4-7 cm çaplarında çam dallarıda var bunlardan yapsam çokmu dayanıksız olur?

2-Bahsettiğim yer aşağıya doğru genişliyor yani düz değil. küçük çiti yaparken eğimi takip edip 60cm de sabitmi kalayım yoksa yukarıdan aşağıya ip çekip düz hizamı kullanayım.

Umarım anlatabilmişimdir. Fikilerinizi bekliyorum

Eski 25-01-2011, 09:57   #28
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

evet ayşe hanım sanırım resimdeki gibi. sizce olurmu.

Eski 25-01-2011, 10:00   #29
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Akşam bir fidan sitesinden birşeyler alacaktım son anda vazgeçtim. Alacaklarımdan biride sarmaşıktı. Şimdi orhan beyin yazdıklarını okuyunca (Çevrenizdeki büyük ağaçlara bakın, mutlaka yaz kış yeşil olan bu sarmaşığı farkedeceksiniz.. Gidin, dibinden bolca söküp, duvar diplerine dikin) ******* vazgeçmişim dedim. Sarmaşık sökme fikri hiç aklıma gelmemişti. Bizim fındık bahçelerimizde fındık dallarına dolanan sarmaşıklar bar biz onları bahçeleri temizlerken kesiyoruz. Onları söksem olurmu ne dersiniz? bu mevsim söküp dikme için uygunmudur?
Sibel Hanım;
Benim sözünü ettiğim aşağıdaki değil haa!
Onu sakın bahçenize bulaştırmayın. Benim dediğim ağaç, hatta duvarları yeşil bir örtü gibi saran orman sarmaşığı.

Bizim fındıklıklarda bunlarda var çünkü.(Tarla sarmaşığı).

http://www.mae.gov.tr/kayisi_yetistiriciligi/13.html

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 10:10   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
yürüme yolu diye bahsettiğinin bahçe içi yürüme yolu ise,33*33 seramik malzeme bahçeniz de hoş durmayacaktır

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024