agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2010, 14:11   #1
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 1
Wink Estergon80 / Bahçe

Yeni eve taşındık ve büyük bir bahçem var(tabii bana göre büyük) ne yapmam gerek bilemedim resimlerini ekliyorum bana yardım ederseniz çok sevinirim. Nereye ne ekebilirim?

1. resim kapı önüm çiçekli olsun istiyorum ama hangi çiçek?

2. resim bu bahçe gölge bir bahçe ve ağaçlardan çok çalışableceğimi düşünmüyorum o sebeple üzerini kaplayacak bir yer öltücü olabilir.

3.resim salonumun hemen önü fikim yok ne yapacağıma dair.

a.resim sebze bahçem olacak. Nasıl bölüp sebze yetiştirebilirim?

5. resim en büyük bahçe buraya da neler yapabilirim hiç bilmiyorum.

bu arada kaktüs ve sukkulent hayranıyım onları nereye ekebilirim nasıl dekor objeleri alabilirim?

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Estergon80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 15:07   #2
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Yetişmiş ağaçları ile çok hoş bir bahçeye sahip olmuşsunuz .Sağlıkla oturun.

'' Sebze bahçesi hazırlama '' adı altın da bir başlığımız var ,özellikle okumanızı tavsiye ederim.Sebze adaları bahçenin derli toplu kalması açısın dan önemli diye düşünüyorum ,
çok da güzel görünüyor.

Kaktüs ve sukkulent'leriniz için de '' Kaya bahçesi '' adlı başlıkta bilgi sahibi olabilirsiniz.
Yabancı kaynaklı görselleri de incelemeden bir karara varmayın derim.

Kolay gelsin ,ne yaparsanız yapın çok zevk alacaksınız

O beyaz duvarlara sardırılmış şarap rengi bir begonvil ....offf çok güzel olur

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 22:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
mümkün olduğunca toprağı kaybetmeyin ve kayrak taşı döşemesini sonlandırın.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 23:01   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Canpolat Mesajı Göster
mümkün olduğunca toprağı kaybetmeyin ve kayrak taşı döşemesini sonlandırın.
Harika bir öneri.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 23:35   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kolay gelsin, offf kimbilir ne kadar zevk alacaksınız. Yapacağınız işler bile rüyalarınıza girecek.

Önce siz hangi bitkileri seviyorsunuz, bahçenizde neler olsun istersiniz onlardan bahsedin bize.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 00:03   #6
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Ben bitkiler konusund çok bilgili değilim yaklaşık 6 aydır bu forumu takip ediyorum.

Kayrak taşı olan kısım yürüme yolu yani evden dışarı çıkmak için gerekli olan kısım başka bir kayrak taşı düşünmüyoruz. O zaten evi aldığımızda vardı.

Söylediğiniz sebze bahçeleri ve kaya bahçesi dediğiniz konuları inceleyeceğim teşekkür ederim.

Arkadaşlar ben bahçe konusunda gerçekten çok cahilim hiç bir bilgim yok okuduklarım buradan sadece...

Eski 05-11-2010, 00:57   #7
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Kolay gelsin Estergon80,

Heyecanını anlıyorum. Şimdi senin kafan karmakarışıktır. Bir panik,bir telaş aynı zamanda hayaller hayaller...

Hiç telaş etme bu sitede. çölü cennet yapan, kırsal araziyi ormana çeviren, balkonlarında botanik bahçesi yaratan yüzlerce üye var.Hepsi sana yardım edecektir.

Öncelikle hevese gelipte her eline geçen bitkiyi gelişigüzel dikme.
İklim özelliklerini göz önüne al, yöreye uygun olanları seç . daha verimli oluyorlar.

Bahçende zaten güzel ağaçların var.onlar kalabilir, yeni bir ağaç dikeceksen arazi alanına göre hespla .Üç beş sene sonra tahmin edemiyeceğin kadar büyüyorlar, sönra kıyıp kesemiyorsun.
Son olarak: İzmir, Datça, Bodrum, Muğla gibi illerimizde bahçeleri olan üyelerin bahçe sayfalarını incele sana ışık tutacaktır. Çünkü sen de aynı iklim kuşağındasın.

Hiç içinden çıkamıyorsan bu işi bilenlerden bizzat yardım al.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 11:28   #8
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Kolay gelsin Estergon80,

Heyecanını anlıyorum. Şimdi senin kafan karmakarışıktır. Bir panik,bir telaş aynı zamanda hayaller hayaller...

Hiç telaş etme bu sitede. çölü cennet yapan, kırsal araziyi ormana çeviren, balkonlarında botanik bahçesi yaratan yüzlerce üye var.Hepsi sana yardım edecektir.

Öncelikle hevese gelipte her eline geçen bitkiyi gelişigüzel dikme.
İklim özelliklerini göz önüne al, yöreye uygun olanları seç . daha verimli oluyorlar.

Bahçende zaten güzel ağaçların var.onlar kalabilir, yeni bir ağaç dikeceksen arazi alanına göre hespla .Üç beş sene sonra tahmin edemiyeceğin kadar büyüyorlar, sönra kıyıp kesemiyorsun.
Son olarak: İzmir, Datça, Bodrum, Muğla gibi illerimizde bahçeleri olan üyelerin bahçe sayfalarını incele sana ışık tutacaktır. Çünkü sen de aynı iklim kuşağındasın.

Hiç içinden çıkamıyorsan bu işi bilenlerden bizzat yardım al.
Evet ne hayaller kuruyorum anlatamam gece rüyalarımda bile bahçe yapıyorum, her bulduğumu ekersem neler olur deneyimleri burada okuduğum için sistmli çalışmayı düşünüyorum. Bodrumdayım ben ondan bodrumda olan arkadaşların bahçelerini incelerim.

Bu site iyi ki yapılmış yoksa şimdiye bir sürü şey ekmiştim.

Bu arada sebze bahçem için sarımsak aldım ve ıspanak tohumu aldım. Soğan da alacağım.

Eski 05-11-2010, 19:31   #9
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Güle güle oturun. Ayyy bombos bahceyi görünce gözümün önünde yildizlar ucustu. Ne güzel bir sürü bitki ekme olanaginiz var. Dünyanin en keyifli cilginlari arasina hos geldiniz.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 13:38   #10
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçenizi özellikle de kapı önünü çok beğendim. Oraya ne yapsanız çok güzel durur.

Oraya ne dikeceğiniz artık sizin ne görmek istediğinize bağlı. Biraz daha gölge olsa ortancayla doldurabilirdiniz. Bolca sardunya da olabilir. Belki ön tarafa daha bodur mevsimlik süs bitkileri arkaya daha boylu -pembe çiçekli bir oya ağacı ya da baston gül-. Çok seçenek var, işiniz zor .

Veranda çevresine bordür şeklinde dikim yapıp ağaçların altını boş bırakmak sanki daha doğru gibi.

Bodrum'daki bahçelere bu gözle bakarken bizim için de fotoğraf çekin.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 16:11   #11
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Bu gün sebze tarafına ıspanak ektim. Geçmi oldu bilmiyorum ama... Tohumları aldığımyerin tarifi üzerine ektim suladım. Şimdi ne kadar zaman da bir sulamalıyım? Çok heyecanlıyım ilk defa birşey ekiyorum.

Bu arada üçrenkli papatya,tespih sarmaşığı,cüce kozmos, beyaz çiçekli japon kamelyası,açık pembe sümbül soğanı, koyu pembe sümbul soğanı, beyaz crocus soğanı aldım.

Kapı önümdeki küçük bahçelere sümbül kombinasyonu yapmak istiyorum sizce mantıklımı?

Eski 11-11-2010, 18:26   #12
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sümbül ile birlikte menekşe de dikebilirsiniz.Menekşeler hazirana kadar çiçeklenir ,sümbül'lerin çiçekleri geçince o bölüm boş kalmamış olur .İsterseniz crocus'ları da en öne dikebilirsiniz ( boyları kısa olduğu için ).

Kapı önüne iki toprak saksının içine çuha ya da menekşe dikerek girişi de renklendirrebilirsiniz.Uzun süre çiçekli kalırlar .Kolay gelsin

Eski 11-11-2010, 20:47   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sayın Estergon80,

Bahçenizin bir planını ağaçlar ile birlikte çizebilirseniz Peyzaj mimarı arkadaşlar size daha çok yardım edebilirler sanıyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 23:09   #14
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın Estergon80,

Bahçenizin bir planını ağaçlar ile birlikte çizebilirseniz Peyzaj mimarı arkadaşlar size daha çok yardım edebilirler sanıyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.
Nasıl yapacağım?

nurcanaybay menekşe hep ev içi çiçeği gibi gelir ondan hiç aklıma gelmedi güzel fikir kapının iki yanı için düşünebilirim...

Teşekkür ederim.

Eski 11-11-2010, 23:25   #15
Ağaç Dostu

Asiye's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 Mesajı Göster
Ben bitkiler konusund çok bilgili değilim yaklaşık 6 aydır bu forumu takip ediyorum.

Kayrak taşı olan kısım yürüme yolu yani evden dışarı çıkmak için gerekli olan kısım başka bir kayrak taşı düşünmüyoruz. O zaten evi aldığımızda vardı.

Söylediğiniz sebze bahçeleri ve kaya bahçesi dediğiniz konuları inceleyeceğim teşekkür ederim.

Arkadaşlar ben bahçe konusunda gerçekten çok cahilim hiç bir bilgim yok okuduklarım buradan sadece...
Yakında, cahillik falan kalmaz kendinize bile inanamayacaksınız buraya bir kere bulaştınız ya artık kurtuluşunuz yok. İnanın burda olmak size en büyük tecrübe olacak. Çok yakında sizde acemiyim diyenlere fikirler veren biri olacaksınız. Kolay gelsin.

Asiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 19:54   #16
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın Estergon80;
Eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun.
Aslında gelişmiş ağaçların varlığı sayesinde, size fazla bir iş düşmüyecek. Üstelik, seçebilmek ve seçeceğiniz tüm bitkileri dikebilmek için, önünüzde yaza kadar uzun bir zaman dilimi var.
Hadi bakalım. Gerisi kolay gelsin.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 01:08   #17
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim bahçemde ki ağaçların ve yeni ektiğim çiçeklerin fotoğraflarını koyuyorum belki fikir verirsiniz. İlk önce Çitlenbik öğrendiğim kadarı ile yaz ortasında küçük meyveleri varmış. Tabii artık kuruma devresinde ama ağaç çok güzel.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2010, 01:24   #18
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

İncir Ağacım artık yaprak dökümüne başlamış sanıyorum sağlıksız daha büyüğüde var. Daha iyi bakacağım için seneye çok daha büyük olacağını umuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2010, 01:26   #19
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Çit olarak kullanmak için japon gülü ve ismini bilmediğim mor küçük çiçekler açan çalıdan ektim. Bir tane japon gülü birtane mor çiçekli ektim doğru yaptımmı acaba?

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2010, 01:31   #20
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Çin gülleri aldım ve çeşitli yerlere ektim. Çok güzeller...

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2010, 01:33   #21
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Bu arada bodrumda malesef inşaat zamanında evlerden çıkan molozlar bahçelere yayılıyor ve üzerine 10 cm iyi toprak seriliyormuş. Çok sinirlendim 5 çiçek tam 3 saatte ekildi derine inebilmek için çok uğraştım. İnşallah çiçeklerin sağlığına zararı olmaz.

Eski 23-11-2010, 06:46   #22
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Bu arada bodrumda malesef inşaat zamanında evlerden çıkan molozlar bahçelere yayılıyor ve üzerine 10 cm iyi toprak seriliyormuş. Çok sinirlendim 5 çiçek tam 3 saatte ekildi derine inebilmek için çok uğraştım. İnşallah çiçeklerin sağlığına zararı olmaz.

Tabiiki, moloz dolgu ile doğal toprak örtüsü bir olmaz!
Ancak; Siz çalı grubu bitkiler diktiğiniz için, daha çok sulama ve gübreleme ihtiyacı dışında, çok fazla sorun yaşamazsınız. Zira çalılar çok kanaatkar bitkilerdir. Kökleride, ağaçlar kadar besin ve su ihtiyacı olmadığı için çok derinlere gitmesede olur.
İncir de, öyle sayılır.
Bahçeniz güzel olacak, güzel.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 11:07   #23
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Teşekkür ederim İnşallah güzel olur bahçemde 10 kadar mandalina ağacı var bunları aşılayabilirmiyim yani birini limon ve en az ikisini portakal yapmak istiyorum.

Eski 23-11-2010, 12:36   #24
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Alıntı:
Çit olarak kullanmak için japon gülü ve ismini bilmediğim mor küçük çiçekler açan çalıdan ektim. Bir tane japon gülü birtane mor çiçekli ektim doğru yaptımmı acaba?

Sn.Estergon ;
bu bölüm çok sıkışık olmuş.Japon gülleri 3 mt.kadar boylanacak ve 1 mt. çapın da genişleyecek.O bölüm den hem geçişiniz zorlaşacak hem tüm dallar birbirine girecek.

Mavi çiçekli olan eğer solanum ise oda boyuna ve enine çok genişliyen
bir bitki .İsterseniz gelişmiş hallerini gösteren fotoğraflara bir bakın .Ben de her iki bitkiden de var , sıkışıklıktan dolayı 2 japonumu sökmek durumun da kaldım.
Solanum'un da arkasın da yeterince mesafe bırakmadığım için sıkıştı.Ayrıca eğer
bitkiniz solanum ise çok çiçek döker ,görebileceğiniz duvar önü gibi bir yere
en az duvar dan 40 cm kadar öne dikmenizi öneririm.Birer metre ara ile dikerseniz çok güzel mor bir duvarınız olur

Eski 23-11-2010, 15:08   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın Estergon80 bahçenizin çok güzel olacağından eminim. Çünkü bu işi bilen çok profosyonel arkadaşlarımız var hepsinden birer fikir çıksa sizin bahçe kendiliğinden dolacak merak etmeyin.Kolay gelsin.

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 22:58   #26
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Sn.Estergon ;
bu bölüm çok sıkışık olmuş.Japon gülleri 3 mt.kadar boylanacak ve 1 mt. çapın da genişleyecek.O bölüm den hem geçişiniz zorlaşacak hem tüm dallar birbirine girecek.

Mavi çiçekli olan eğer solanum ise oda boyuna ve enine çok genişliyen
bir bitki .İsterseniz gelişmiş hallerini gösteren fotoğraflara bir bakın .Ben de her iki bitkiden de var , sıkışıklıktan dolayı 2 japonumu sökmek durumun da kaldım.
Solanum'un da arkasın da yeterince mesafe bırakmadığım için sıkıştı.Ayrıca eğer
bitkiniz solanum ise çok çiçek döker ,görebileceğiniz duvar önü gibi bir yere
en az duvar dan 40 cm kadar öne dikmenizi öneririm.Birer metre ara ile dikerseniz çok güzel mor bir duvarınız olur
Teşekkür ederim bilgiler için o bölüm evimin kenarı olduğu için ve yol kenarında kaldığı için yolla aramda set olsun diye ektim. Şimdi söküp yeniden yaparsam zarar görürlermi acaba? Çiçekler mor mavi değil çiçek açmadan önce turuncu toplar oluyor üzerinde dediğiniz çiçek mi acaba ?

Eski 23-11-2010, 22:59   #27
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay Mesajı Göster
Sayın Estergon80 bahçenizin çok güzel olacağından eminim. Çünkü bu işi bilen çok profosyonel arkadaşlarımız var hepsinden birer fikir çıksa sizin bahçe kendiliğinden dolacak merak etmeyin.Kolay gelsin.
Sağolun

Eski 24-11-2010, 12:27   #28
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim bilgiler için o bölüm evimin kenarı olduğu için ve yol kenarında kaldığı için yolla aramda set olsun diye ektim. Şimdi söküp yeniden yaparsam zarar görürlermi acaba? Çiçekler mor mavi değil çiçek açmadan önce turuncu toplar oluyor üzerinde dediğiniz çiçek mi acaba ?

Yol kenarı olması daha iyi böylece komşu ile bir sorun yaşamazsınız.
Bahsettiğiniz çalı minesi mi acaba ...google dan bir araştırsanız ,bulamassanız
'' Bu bitkinin adı ne '' başlığın da sorabilirsiniz.

Ama o bölge den onları çıkarmanızı öneririm.Bırakın sadece japonlar ora da kalsın .Şu anki cılız hallerine aldanmayın çok büyüyecekler.Çıkarmaya karar
verirseniz de yaprakların dökülmesini bekleyin derim.

Eski 24-11-2010, 12:42   #29
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Japon güller için fikir vermesi açısın dan 2 fotoğraf gönderiyorum.İkinci fotoğraf bir tek japon gülünün oluşturacağı gövdeyi gösteriyor.Araların da ki mesafeyi ayarlamanızı kolaylaştırır diye düşündüm.

İlk fotoğrafta ki duvarın yüksekliği 2 metre ,boyları duvarı 60-70 cm. geçiyor ,üstelik her yıl 3/1 'ini
buduyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-11-2010, 12:44   #30
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Güle güle oturun. Ayyy bombos bahceyi görünce gözümün önünde yildizlar ucustu. Ne güzel bir sürü bitki ekme olanaginiz var. Dünyanin en keyifli cilginlari arasina hos geldiniz.
Sevgili Estergon aramıza hoş geldiniz, Çiçekseverin dediği gibi bahçenize bir sürü bitki ekme olanağı var ama bizim gibi yapma biz ne bulduysak ektik sonra da sökmeye de kıyamıyoruz, bahçelerimiz arapsaçına dönüyor, buradaki deneyimli arkadaşlarımız size yardımcı olacaklar. Eminim ki bahçeniz de seneye çok güzel köşeler olacak , kolay gelsin. Sevgilerimle.

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024