agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2010, 12:48   #1
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2010
erd@l / Bahçe

Merhaba
Bu siteyle tanışıklığımız yeni sayılır. 2009 yılı ekim kasım ayı gibi bahçemi düzenlemeye başladıktan sonra bitkiler hakkında fazla bilgisi olmayan biri olarak araştırma yaparken tesadüfen tanıştık. Misafir üye olarak zaman zaman buradaki yorumları sadece okuyabildim.
Benim bahçedeki bitkiler yavru denecek kadar küçük hem ekonomik boyutu hemde gözümün önünde büyüsün istedim hani derler ya elimde büyüdü bunu diyebilirsem fazla fire vermeden zamanını gelince çok mutlu olurum. Genelde ibreli ağaçları diktim ama burada bahçelerinizi gezerken o kadar çok çeşit de güzellikler görüyorum ki insanın gözü kalmıyor değil. Bu bitki dünyası bende hastalık yapmasa bari
Bu sitenin kurulmasında emeği geçen ve az çok burada bildiklerini aktarıp paylaşmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erd@l : 17-07-2010 saat 19:25
erd@l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 13:00   #2
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Güzel, sakin, sade bir bahçeniz var. Devam ettikçe boşluklar dolacak, renk cümbüşü içersinde her çiçekten, her bitkiden benim de olsun diyeceksiniz.
Bahçe çalışmalarınız kolay gelsin.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 13:55   #3
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Bunlarda havalar biraz serinleyince dikmeyi düşündüğüm mavi ladinlerim.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2010, 14:05   #4
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Limon serviler daha önce bunların yerinde elvudiler vardı kışın diplerinde biraz su durdu ve yaza girerken kurudular. Bakalım bunların gelişimi nasıl olacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erd@l : 17-07-2010 saat 19:26
Eski 15-07-2010, 14:46   #5
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Bunlarda evin arkasında ayırdığım gizli sebze bahçesinden.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2010, 15:03   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geniş, ferah ve dümdüz bir bahçe, alanınız çok güzel. Bahçe de bitkileriniz gibi elinizde büyüyecek, emek verdikçe daha çok seveceksiniz. Emeklerinizin karşılığını kat kat alacağınız huzur dolu bir bahçe olmasını dilerim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 15:39   #7
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Aramıza hoş geldiniz. Geniş ferah bir bahçeniz var, zamanla bizim gibi çiçek hastalığına tutulup bahçenizi renk renk çiçeklerle dolduracaksınız, hayırlısı olsun.

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 16:28   #8
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Aramıza hoşgeldiniz Sayın Erdal bahçeniz bence şu anda emekleme döneminde umarım en kısa süre de büyüdüğünü de göreceğiz. Kolay gelsin

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 17:36   #9
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Güzel yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Tabi ki zamanla ilave bitkiler yerlerini alacaktır. En çok duvar diplerine diktiğim mavi servilerin büyümesini bekliyorum. Her gün bakıyorum onlara büyümüşler mi diye

Eski 15-07-2010, 18:38   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Hoşgeldiniz.

Bahçesi yeşil ağırlıklı birisi olarak araya renkli çiçekler açan ve kokulu çiçekler açan ağaç-ağaççık-çalı veya bitkileri de şimdiden yerleştirmenizi tavsiye ederim. Bahçenizin bol bol keyfini sürmenizi dilerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 19:01   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Sayın Erdal bey hayırlı olsun.Zamanla daha güzel şeyler olacaktık.Aramıza hoş geldin.Çayır,çimenlerin kenarlarına çiçeklerle donatırsanız süper olur.Kolay gelsin.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 21:59   #12
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Hoşgeldiniz.

Bahçesi yeşil ağırlıklı birisi olarak araya renkli çiçekler açan ve kokulu çiçekler açan ağaç-ağaççık-çalı veya bitkileri de şimdiden yerleştirmenizi tavsiye ederim. Bahçenizin bol bol keyfini sürmenizi dilerim.
Sayın limon teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz benim için önemli sizin yasemin çiçeklerinize hayranım bende kapı girişine sarmaşık gül ekmiştim ama yerini değiştireceğim. Her dem yeşil olsun diye yasemin ekmeyi düşünüyorum. Yazında açan beyaz çiçekleri çok hoş duruyor.

Eski 16-07-2010, 10:21   #13
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erd@l Mesajı Göster
Bu sitenin kurulmasında emeği geçen ve az çok burada bildiklerini aktarıp paylaşmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Ne iyi yaptınız, bize de her zaman eli, gözü sitenin üzerinde olan malina ya ve ilgilenen diğer arkadaşlara teşekkürü hatırlattınız.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 10:58   #14
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Bahçenizin yorucu, sıkıcı işleri geride kalmış, isteğinize göre bitkiler seçip dikmek gibi en güzel kısmına gelmişsiniz. Yürüyüş yolunuz da çok güzel olmuş.

Çim ve herdem yeşillerin önüne mevsimler ile değişecek yapraklı ağaçlar, renkli yapraklı çalılar, değişik yapraklı bitkiler ve renkli çiçekler yakışır.

Biz de bahçenin bir kenarına çit gibi düşünerek sedir diktik. Yalnız şimdi keşke dikerken arada ikinci sıra yapıp ortalara da dikilseydi hem daha hareketli görünürdü hem de perdeleme işlevini de daha iyi yapardı diye diyorum.

Bizdekilerden gördüğüm mavi serviler bir iki yıl sanki yavaş büyüyorlar sonra hızla boy atıp insanı şaşırtıyorlar.

Bir de biz ağaçların sulamasını çimden ayrı yapıp -belki siz de yapıyorsunuzdur- ağaçlara birkaç yıl derin sulama yaptık ve yararını gördük.

Eski 16-07-2010, 11:18   #15
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Sayın Sabah öncelikle güzel yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. Ama burda tam ne demek istediğinizi anlayamadım. İkinci sıra derken?
Sizin mavi servilerin fotoğrafları var mı? Bende sulamaya dikkat ediyorum dip sulaması yapıyorum genelde, bazende çimler sulanırken yamurlama ile sulanıyor. Bazı kısımlardakiler büyümeye başladı 30 cm kadar sürgün atanlar var. Ama bazıları da nedense hiç büyüyemedi acaba daha toprağa adaptasyonu sağlayamamış olabilirler mi? İyi bakıldığı taktirde senede 1 - 1.5 metre büyüdüğünü okumuştum.

Eski 16-07-2010, 11:45   #16
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sevgil erdal hayırlı olsun başlığınız. Bahçenizin sık sık fotoğraflarını eklerseniz biz de nasıl gelişip güzelleştiğini adım adım takip edebiliriz.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 12:26   #17
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erd@l Mesajı Göster
İkinci sıra derken?
Bir önde bir arkada dikim yapmayı, iç kısımda ikinci sıra oluşturmayı kastediyorum.

A............A
......A.....

Eski 16-07-2010, 20:29   #18
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Bir önde bir arkada dikim yapmayı, iç kısımda ikinci sıra oluşturmayı kastediyorum.

A............A
......A.....
Anladım ikinci sıra için mavi ladin, toros sediri, atlas sediri, himalya sediri ve bir tanede palmiyam var. Bunların dışında da tam bodur meyve ağaçlarını kullanmayı düşünüyorum. Ama ileri ki yıllarda hepsinin birbirine girme ihtimali beni düşündürüyor.

Eski 24-07-2010, 21:02   #19
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Hayirli olsun, kolayliklar diliyorum. Üc yildir acgözlülük edip herseyi dikmis olan bir bitki delisi olarak size tavsiyem hic acele etmeden, hazmede hazmede bitki secimine gitmeniz. Sonradan insan bircok bitkiye söküp yer degistirmek zorunda kaliyor. Mavi ladin en sevdigim agaclardandir sizinkiler cüce ladin mi, normal boyda büyüyenlerden mi?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 22:49   #20
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Hayirli olsun, kolayliklar diliyorum. Üc yildir acgözlülük edip herseyi dikmis olan bir bitki delisi olarak size tavsiyem hic acele etmeden, hazmede hazmede bitki secimine gitmeniz. Sonradan insan bircok bitkiye söküp yer degistirmek zorunda kaliyor. Mavi ladin en sevdigim agaclardandir sizinkiler cüce ladin mi, normal boyda büyüyenlerden mi?
Teşekkür ederim. Aslında bu hemen hemen her bahçe düzenleyen arkadaşların başına gelmiştir. Kimi daha sade kimide daha dolu çeşit çeşit bitkileri olan bahçeyi sever. Bana sorarsanız ben ikisini de seviyorum ama uzun vadede hepsinin birbirine girmesi bakımı zorlaştıracağını düşünüyorum. Benim mavi ladinler normal boyda büyüyenlerden ben bu türü daha çok seviyorum Ama sonra hiç değilse birini bodur alsaydım diye düşündüm.

Eski 03-08-2010, 13:17   #21
Yeni Üye

erd@l's Avatar

Mavi serviler hızla büyümeye devam ediyor. Bu kısımdakiler çok sağlıklı gözüyor toprağını çapalayıp suyunu eksik etmiyorum. Küçük fidanların dibini çabalamak fayda dan çok zarar getirebilir diye okumuştum ama çok derin çapalamak bitkinin köklerine fazla zarar vermemek şartıyla toprağı havalandırmanın sürekli yumuşak tutmanın bu ağaç türü için çok faydalı olduğunu tecrübe ettim. Diplerini çapalamadığım kısımlardakiler maalesef bu kadar gelişemedi hatta bazılarının alt dallarında kurumalar oldu bolca sulamama rağmen toprak sert ve çatlamalar oluyordu. İnşallah bunlar bozulmazlarsa seneye bu zamanlar duvar hizasına çıkarlar diye tahmin ediyorum umarım beni yanıltmazlar.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 23:07   #22
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sevgili erdal, hoşgldiniz. Bahçe başlığınız hayırlı olsun.
Selvileriniz çok zarif görünüyor, ellerinize sağlık.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024