agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2010, 18:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2010
clementine88 / Bahçeyi nasıl "bahçe" yapabilirim?

Merhabalar Üyeliğim vardı eskiden fakat bir türlü girmeyi başaramadım. Yenisini aldım.

Betondan bozma bir yer var kapımızın önünde. Mutfaktan çıkılıyor. Geleni gideni yok arkada kaldığı için. Ben çiçekçilikten, bahçe düzenlemekten pek anlamıyorum. Bazı arkadaşlarım duvarlar için sarmaşık önerisinde bulundu. 2-3 tane yasemin fidanı, karşıdaki duvarı sonbahara kadar kaplarmış. Ben burayı oturulabilir bir yere dönüştürmek istiyorum.

Ayrıca duvarlara paralel taş bordürler dizip, toprakla doldurarak çiçekler ekmek gibi fikirler de var.
Sizler de fikirlerinizi esirgemezseniz sevinirim Teşekkürler.

clementine88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 18:35   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Gölge olan bölüme ortanca olabilir

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 13:08   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yandaki duvarın üzerindeki sette toprak olduğunu sanıyorum, buraya sarkacak şekilde yerörtücü-sarmaşık dikebilirsiniz. Yaprağını dökmeyen cins olursa hem kışın güzel olur hem de diğer mevsimler altı temiz olur. Güneş alıyorsa pervane çiçekli yasemin iyi olabilir. Güneş alıyorsa sakız sardunya saksıları koyabilirsiniz, sarkıp duvar hizasında çiçeklenirler.

Karşı duvarın iyi güneş aldığını tahmin ediyorum, duvara monte edilen saksılar içinde sakız sardunya güzel durabilir. Sağ köşeye büyük saksıda bir ağaççık ya da çalı koyabilirsiniz. Duvar diplerine saksı koyabilirsiniz, az güneş alan yerlerde camgüzeli çok güzel renk katıyor, güneşiniz yeterliyse zaten seçeneğiniz de çok olacak.

Herşeyden önce duvarları binaya uygun renkte boyayabilirsiniz. Tamamı beyaz değil de iki farklı renk kullanılsa daha iyi olur gibi düşünüyorum. Renkler açık, huzur verici olursa duvarlar da sizi boğmaz. Sevdiğiniz aksesuraları da duvarlara asabilirsiniz. Aslında duvar olunca, üzerinde yapabileceğiniz çok şey de olur, kolay gelsin.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 14:05   #4
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Galeri: 1
Bence de yandaki duvarın üstüne sarkıcı bitkiler güzel olur. Yine aynı duvarın alt kısmına dediğiniz gibi taş ya da ahşap bordürlerle içi doldurulacak 2. bir duvar oluşturup buraya da sarkan ve mevsimlik çiçeklerden bir karma yapabilirsiniz.
Karşı duvara da çeşit çeşit saksılar asabilirsiniz.

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 14:08   #5
Ağaçsever

Özden's Avatar

Doğallıktan biraz uzak olacak ama zemin için de (kafelerin falan kullandığı) çim görünümlü malzemeler var, renk katabilir

Eski 19-04-2010, 14:16   #6
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bu bölüm düşündüğünüz gibi biraz ilgiyle gayet zevkli bir bahçe olabilir. Kısmi gölge kısmi güneşli olması da bir avantaj.

zaferinandıklı'nın bahçesinde de (zaferinandikli / Bahçe ) sizinkine benzer bir bölüm var. Orada duvar için kullanılan kafes paravanlar iyi fikirdi, bir bakın. Duvarın soğukluğunu da giderebilir.

Kiraz'ın dediği gibi yukarıdaki sette toprak varsa onu iyileştirip, oradan sarkan bitkiler dikerseniz sizin bölümde yerden kazanırsınız.

Küçük küçük, çok saksı yerine uzun ve geniş saksılara bitkileri yerleştirirseniz mekan daha geniş görünebilir. Köşede bir saksıda limon gibi küçük bir ağaççık da hoş etki yapabilir.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 14:35   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Sabah'ın küçük saksılar yerine büyük ama az saksı fikrine katılıyorum. Ya da küçük saksı kullanacaksanız, bunları tek tek değil de benzer ve farklı boydaki saksıları üçlü gruplar halinde kullanarak büyük saksı yoğunluğu sağlayabilirsiniz. Bu grupları 3-4 m ara ile yerleştirebilirsiniz. Anlatmak istediğim uygulama için , aşağıdaki fotoğraf fikir verecek.
http://img4.sunset.com/i/2003/03/pol...r-pots-m-m.jpg

Taş zemini daha çekici hale sokmak için uygun köşelere, saksı yanlarına-önlerine büyük çakıllar koyabilirsiniz, hatta çok büyük bir kaç çakıla resim yaparsanız daha da güzel olur. Resim yapmasanız bile boyamak bile ortamı canlandırır.

Setten sarkması için ucuz ve çabuk çözümlerden biri de buzçiçeğidir. Yaz ortası duvarlarınızdan sarkar bile, bu arada yaseminin yetişmesine zaman kazandırır.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 15:17   #8
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Bende internette bir resim görmüştüm belki fikir olabilir sizin için

Name:  1.jpg
Views: 1755
Size:  50.7 KB

Name:  3.jpg
Views: 1855
Size:  46.8 KB

Name:  6.jpg
Views: 1795
Size:  48.3 KB

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 17:54   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
clementine88, yine kaybolmazsınız umarım. Şu başlık işinize yarar, hatta ilk fotoğraf size pek uyar gibi geldi bana.
Dar bahçeler için tavsiyeler, örnekler

Şu haliyle kasvetli görünen bu bahçeyi isterseniz biraz çabayla öyle bir cennete çevirebilirsiniz ki... Yapılabilecek çok şey var, iş, bir ucundan başlamakta...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 14:21   #10
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, başlığım taşınınca biraz şaşırdım eheh Şimdi hemen cevap yazayım, okumaya başlıyorum önerilerinizi. Çok iyisiniz, süpersiniz Hemen bakıyorum...

Bu arada tuğla nerden bulabilirim, fikriniz var mı?

Eski 20-04-2010, 14:40   #11
Yeni Üye

Zafer Bey'in bahçesi çok hoş olmuş gerçekten... Örnekler de çok hoşuma gitti. Biraz masraflı olacak ama (Eh öğrenci insanın hali başka, ev halkından fazla destek göreceğimi sanmıyorum), duvarlara şu fotoğraftaki gibi kaplama tuğla düşünüyorum.

Arkadaşım da bana yardım edecekmiş Koçtaşta tanesini 50 kuruşa satıyorlar, başka yer bilmiyorum, bilmem sanki biraz pahalı geldi. Duvarları bununla kaplayıp, yasemin düşünüyorum en dar duvara. Hatta bizim orada çiçek satan bir yer var, oradaki abi 2 tane fidanın sonbahara kadar o duvarı kaplayabileceğini söyledi. Kafam da karıştı, dar duvara tuğla yapmanın bir anlamı kalmayacak o zaman...

Artık yavaştan halledeceğim, ismini sayamadığım herkese çok teşekkür ederim örnekleri ve fikirleri için Birkaç saksı çiçeği ve tohum aldım, onlar yavaştan çimlenmeye başladı bile.

Eski 20-04-2010, 17:28   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Bu tuğlalar adet olarak satıldığından pahalıya geliyor. Dediğiniz gibi sarmaşığın kaplayacağı duvarı kaplamanıza gerek yok. Bu tonda veya açık renkte bir boyayla dış mekana uygun su bazlı bir boyayla boyayabilirsiniz.

Yasemini alırken çabuk kapatmasını istediğiniz için saksıdan tek kök çıkmamasına dikkat edin. Bitki boyu kısa olsun ama gövdesi gür olsun. Boyu çok çabuk uzuyor. Önemli olan gür bir bitki almak. Tek bir dalı 3 metre uzatıp satıyorlar, bunun gelişimi hiç bir zaman gür bir bitki gibi olmaz, cılız bir şekilde uzar gider.

Bakın bunlar ilk dikildiğinde 1-1,5 metrelerdi. 3-4 senede bu hale geldiler.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=11575
Limon'un Bahçesi

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 20:26   #13
Yeni Üye

Merhaba limon

Bugün tuğlacıya gittim, basit tuğlalar çok ucuzdu, zaten çok da lazım olmayacak. 35 kuruştu tanesi. Sonra Koçtaş'ta kaplama tuğlaları sordum, 55 kuruştu ve metrekareye 60 adet gider dedi. Eğer tamamını kaplamaya kalkarsam 350 lira tutuyor. Bilmiyorum kafam karıştı açıkçası. Duvar güzel olsun istiyorum çünkü O fotoğraf inanılmaz hoşuma gitti.

Sanırım dekoratif sıva yapıp üstüne boya da çekebilirim. Ama aklım hala kaplama tuğlada

Ama büyük ihtimalle vazgeçeceğim. Sıva üstüne ne renk yapsam ki boyayı? Kiremit rengi çok mı sırıtır ki? Biraz canlı olsun istiyorum da

Bu arada yasemini satan yer tek dal, hiç çiçeksiz cılız satıyordu. Koçtaş'ta fiyatına bakmadım ama baya çiçekli gürdü. Sanırım ordan almak daha mantıklı.

Bu arada gerçekten mükemmel o gönderdikleriniz. Muazzam güzellikte. Teşekkür ediyorum.

Eski 20-04-2010, 22:00   #14
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sayın clementine88, bordür için gazbeton kullanılabilir. (25x60) tuğladan daha ucuza gelir. Yumuşak malzemedir dış yüzünü işleyerek, kaplama tuğla görüntüsü verebilirsiniz.

Kolay gelsin, Sevgiler.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 09:58   #15
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Belki duvarın tamamını değil de yarısına kadar tuğla kaplayabilirsiniz. Üst kısmını da biraz daha açık bir tonda boyarsınız. O da güzel olabilir.

Bir de strafor kullanarak taş görüntüsü verme metodu var. Hazır desenli straforlar da satılıyor. Ya da mesela aşağıdaki başlıkta el emeği örneği de var. Bu genelde akvaryum fonlarında çok kullanılan bir teknik. Değişik renkler kullanarak dekoratif taş kaplı bir duvar görüntüsü elde edilebilir.

Palu

Sonuç olarak ortaya çok güzel bir şey çıkaracağınıza eminim. Bu süreci adım adım izlemek bizim için de çok güzel olacak. Lütfen her yeni bir şey eklediğinizde fotoğraf çekin ve paylaşın.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 19:38   #16
Yeni Üye

Bugün ilk gün ve ilk günün çalışmaları bunlar. Tek sıra halinde tuğla yapıyoruz bu derinlik yeter herhalde (20 cm)? Beyaz duvarı arkadaş koyu yeşil yapalım dedi, şu an sıvalı bir halde. Beyaz duvara 2 fidan yasemin dikeceğim, nasıl dikmeliyim, ne kadar boşluk olmalı?

Daha sonraki günlerde de aşama aşama fotoğraflar göndereceğim. Bugün bunu yapabildik.

Ayrıca bu çiçeğin adını bilen var mı? Alp karanfili yazıyor üstünde ama nette öyle bişey bulamadım

Eski 29-04-2010, 20:28   #17
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Merhaba clementine88, sorduğunuz karanfili hafta sonu çiçekçide gçrmüştüm yayılan cins olduğunu söylemişti adı konusnda bilgim yok ama,
düzene sokacak bir bahçe-balkonunuz olduğu için çok şanslısınız, kolay gelsin ,ellerinize sağlık, güneşli yer için mevsimlik kedi tırnağı çiçeklerini öneririm çok çabuk büüyyor ve hiç nazlanmıyor, renkli renkli de açıyolar.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 20:36   #18
Ağaç Dostu

smiy's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Biraz uğraş sonucunda çok güzel bir bahçeniz olacağına eminim. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Kolay gelsin.

smiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 20:37   #19
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Kolay gelsin
Çiçeğiniz çin karanfili. Tuğlaların arkasına toprak doldurup çiçek dikecekseniz, 20 cm
derinlik çok az.Ayrıca tuğlaları düz bir sıra halinde dizmeyin ,karşı duvarın ortasın dan
başlayıp diğer duvara doğru dalga oluşturun.En az 3 sıra tuğla kullanın.Yine de yasemin
için yeterli olmaz.
Bunlar yalnıca bir öneri tabii

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 21:09   #20
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili clementine88 başlamak bir anlamda bitirmek demek diyelim, bu zevkli uğraşınızda kolaylıklar dilerim Sevgili nurcanaybay'ın dediği gibi iki tuğla yüksekliğindeki toprakta yasemin zor olur, tuğlaları düz dizmeyin, size yollanan örneklerdeki gibi dalgalı bir şekil verin, bahçeniz daha geniş gözükür ve çiçek alanınız genişler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 21:18   #21
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ben sizin bahçenizi böyle hayal ettim.Umarım kızmazsınız..Yaseminleri 2 büyük saksıya dikip ,giriş bölümüne yerleştirebilirsiniz.Daha sonra uzayınca ,saksıların içine sokulmuş iki demir çubukla birleştirebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen nurcanaybay : 29-04-2010 saat 21:32 Neden: ekleme
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 22:13   #22
Yeni Üye

Teşekkür ederim hepinize arkadaşlar Bu tuğla işi fena oldu. Çünkü hepsini çoktan çimentoladık. Geri kalanlara kat çıkayım bari. 40 cm derinlik de mi olmaz yasemin için?

nurcanaybay, estağfurullah ne demek Çok da güzel düşünmüşsünüz. Zahmet edip resim hazırlamışsınız :=) Ama şu da var ki elimdeki tuğlalar pek yetmeyecek gibi görünüyor ve el mahkum yaseminleri beyaz kısma almak zorundayım. Oraya 1 kat daha tuğla çıkmayı düşünüyorum, geri kalanlarla da biraz daha alanı uzatmam gerekiyor.

40 cm derinliğin, yaseminler için hiç şansı yok mu?

Eski 20-05-2010, 03:08   #23
Yeni Üye

bahçeden şimdilik bir köşe

Eski 20-05-2010, 08:33   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Ellerinize emeğinize sağlık, şu kadar yer bile çok güzel cıvıl cıvıl olmuş. Tamamlanıca daha neler çıkacak acaba? Orayı o şekilde gri beton bırakan ev sahibinin yüzü biraz da olsa kızarır umarım
Bu arada bir hatırlatma, toprak niyetine yapı marketlerdeki torfları kullanıyorsanız kısa bir süre sonra çiçekler cansızlaşmaya başlayacaktır. Sürekli sıvı gübre takviyesi de daha pahalıya geliyor, sonradan ah dememek için şimdiden toprağı gübreyle karıştırmakta fayda var arkadaşlar. Kolay gelsin..

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 09:31   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2007
dikmiş olduğunuz bitkiler bir kaçı iç mekan bitkileri kışın donma ihtimali yüksek
dış mekan bitkilerini seçerseniz güzel olur

sibelbozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 09:47   #26
Ağaçsever

Özden's Avatar

Çok şirin olmuş Clementine88 , ben mor renge bayılırım, fona çok yakışmış.
Devamını merakla bekliyorum..

Eski 21-05-2010, 10:36   #27
Yeni Üye

Henüz bitmedi tabii ama bunları gönderiyorum

Öncesi

Dikilecek yaseminler

son hali

Eski 21-05-2010, 11:56   #28
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Sevgili clementine88 çok şirin olmuş,öylece duran bir boşluğu değerlendirmeniz çok güzel,eminim dahada güzelleşecek ve tüm yazı orda geçireceksiniz

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 12:11   #29
Yeni Üye

teşekkür ederim Bu işlerde biraz acemiyim anlamışsınızdır. Elimden gelen bu

Eski 21-05-2010, 12:29   #30
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi clementine88 Mesajı Göster
teşekkür ederim Bu işlerde biraz acemiyim anlamışsınızdır. Elimden gelen bu

Yaptığınız düzenleme çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık. Yaseminlerinizin ne kadar bol çiçeği var. Beyaz açan çiçekler bahçenize çok yakışacak:

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024