agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen nurcanaybay
  • 1 Gönderen nurcanaybay

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2010, 12:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Ahmet / Bu bahçe nasıl toparlanır?

Arkadaşlar merhaba forumu kısa bir süredir takip ediyorum ve bitkilere gönül vermiş bilinçli üyelere sahip olduğunu görmem beni çok sevindirdi vede umutlandırdı.Benim sorunum,
Ailem tarafından özellikle maddi nedenler dolayısıyla evimizin etrafı biraz ilgisiz bırakılmış durumda ve oldukça kötü gözüküyor bense gerek evin kendisi gerekse çevresi konusunda daha iyi bir görüntüsü olabilmesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama resimlerdende anlayacağınız gibi bu iş biraz biraz zahmetli olacak gibi.Gerek çevrenin geniş olması (Resimde olmayan başka alanlarda var) gerekse maddi anlamda şuanda çok iyi bir durumda olmayışım nedeniyle profesyonel bir yardımda alamıyorum.Sizler bu işe gönül vermiş kişiler olarak bana nasıl önerilerde bulunabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Ahmet1111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 13:15   #2
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Ahmet, öncelikle hoş geldiniz ve kolay gelsin.
Burada ne içinden çıkılmaz bahçeler rüya bahçeleri oldu, merak etmeyin, çok çalışıp az harcayarak çok da güzel bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Öncelikle bahçeyi küçük bir çapa motoru ile sürün, yani tesviye edin, bahçede ağaçlarınızdan başka gözden çıkaramayacağınız bir şey yok nasılsa.

Sonra yürüme yollarını ayırın, buraları zevkinize göre doğal taşlarla vs. döşersiniz.

Evin hemen önünde aşağı inen bir bölüm var, toprağı tutması için oraya sağlam kök yapan çok yüksek olmayan ağaçlar seçebilirsiniz.

Geri kalan yerleri, keyfinize göre ayırıp, çok yıllık bitkilerle donatabilirsiniz, daha önde kalan yerlere de mevsimlik çiçeklerinizi dikebilirsiniz.

Siz bahçeyi düzeltin önce, bir çok arkadaşımız bitki seçimi konusunda size yardım edecektir.
Tabi bizlerde elimizde olanlardan göndeririz.

Önemli olan başlamak, iyice temizlendikten sonra her şey daha kolay olur.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 13:33   #3
Yeni Üye

Tavsiyeleriniz için teşekkürler aslını istersenz o resimleri çekmeye başladıktan sonra temizlemeye başlamıştım ve büyük ölçüde etrafıda temizledim sayılır.Umarım güzel bir bahçeye sahip olabilirim.Peki bir sorum daha var buraya toprak takviyesi yapmalımıyım sizce yoksa mevcut toprağı kullarakta gerekli işlemleri yapabilirmiyim.

Eski 11-03-2010, 13:37   #4
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sanırım uzun zamandır bu toprak işlenmemiş, yeterince dinlenmiştir.
Toprağı biraz derince işlerseniz takviyeye gerek kalmaz diye düşünüyorum, çiftlik gübresi ile de zenginleştirebilirsiniz toprağınızı.

Eski 12-03-2010, 10:56   #5
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bakın bu başlıkta çok güzel örnek bahçeler var.

Eski 12-03-2010, 21:43   #6
Yeni Üye

Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.Forumda sizin gibi yardımsever insanların olması beni çok memnun etti.

Eski 12-03-2010, 21:51   #7
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu sitede bütün arkadaşlarımız yardımseverdir, henüz bahçenizi keşfedememişlerdir, gördüklerinde çok güzel fikirler vereceklerdir

Siz bahçenizi temizleyip düzelttikten sonra tekrar fotoğraflayın, bakın ne fikirler çıkacak ortaya.

Eski 13-03-2010, 03:08   #8
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Ahmet Bey,
Sanırım bu bahçe meyilli bir yerde kurulu. Karadeniz bölgesi mi? Ya da nerede olduğunu yazabilir misiniz?

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 14:26   #9
Yeni Üye

Cumhur bey İstanbul Sarıyerde.

Eski 19-03-2010, 18:34   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Ahmet Bay bazen de işin en başında olmak iyi oluyor. Böylece en baştan özgürce nereye ne dikmek istediğinize karar verebiliyorsunuz. Sizi sınırlayan bir şey yok.

Ben özellikle ilk resmi çok beğendim. Ağaçların arasından, evin yanından geçen, iki tarafı çiçekli çok güzel bir patika yapılabilir.

Eğer bahçedeki atıkları temizleyebildiyseniz yeni resimlerini bekleriz.
Kolay gelsin.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 19:54   #11
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ahmet Bey, niyet ettiyseniz, gönlünüze göre düzenlersiniz, şimdiden kolay gelsin.

Ben de ilk fotoğrafı beğendim ve ilk gördüğümde evin duvar diplerinde ortancalar hayal ettim. O kısmın gölge-güneş durumuna göre duvar diplerine çiçek dikebilirsiniz. Gölgeyse ortanca veya camgüzeli, güneşliyse çeşit çok, başta sardunya, begonya ilk aklıma gelenler. Diğer yamaç tarafa da, yokuştan aşağı sarkacak şekilde yerörtücü dikilebilir aralarda da grup grup sevdiğiniz çiçek ve çalılar.

Bahçenizden bol miktarda taş çıkıyor, bunları istediğiniz yere çember şeklinde yığıp, ortasına çiçek dikebilirsiniz, bahçeniz büyük hepsini kazmaktansa belki başta böyle başlayabilirsiniz. Düz ve geniş yüzeyli taşlar da gördüm, bunları kısmen toprağa gömerek, çok yürünen yerlerde adım taşı olarak kullanabilirsiniz, çamurdan kurtulmak için çakıl sermek ya da çok daha ucuzu mıcır sermek işe yarıyor.

Evin kapısına yürüdüğünüz tarafta tüm alanı çiçeklendirmek, çimlendirmek zor olabilir. Temizledikten sonra yürüdüğünüz yolun kenarlarına taşlardan sıra sıra çemberler yaparsanız (saksı görevi görür) içine dikeceğiniz çiçekler eve gireni-çıkanı mutlu eder.

En kolay, her komşuda bulunan, bütün yaz açan sardunyalardan bol bol edinirseniz, her güneş alan yere koyabilirsiniz, özellikle cam kenarlarına.

Hepsi birden olmaz, yavaş yavaş ama en önemlisi bir yerden başlamak, şimdiden kolay gelsin, bol fotoğraf bekliyoruz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 20:00   #12
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ahmet bey öncelikle kolaylıklar diliyorum.Zevkli bir uğraş içine giriyorsunuz.
Benim önerim , temizlik aşamasın dan sonra çiçeklendirme aşamasına geldiğiz de bölge
bölge ilerlemeniz.
Yaz boyunca oturacağınız bölümü belirleyip tüm yoğunluğu oraya verin ,diğer bölüm
gelişmiş ağaçlarıyla zaten doğal bir güzelliğe sahip.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 20:09   #13
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

4. Fotoğraf evin giriş bölümü mü ?
Eğer öyleyse benim tavsiyem işe oradan başlamanız yönün de olacak.

Eski 20-03-2010, 19:12   #14
Yeni Üye

Fikirleriniz için çok teşekkürler.Gerçekten bana çok yardımcı oluyorsunuz.Nurcan Hanım 4. resım diğer resimlerdeki evin üst kısmı yanı ev ıkı katlı diger resımde gözüken aşağıya doğru inen yol etrafını düzenlemeye çalıştığımız ev.Yalnız o ev benim değil anneannemim kiraya verdiği bir ev ben temizlemeye başladığımda evde kiracı vardı.Şuanda boş etraftaki çöpleri molozları çok büyük bir ölçüde temizledim.Şuanda evin iç kısımları ve dış kısımlarında bir takım tadilat çalışmaları yaptığımız için bahçenin temizliğine ve düzenine bu işler tamamlandıktan sonra devam edecem çünkü etraf yine kirlenecek. fakat fikirleriniz hakikaten çok hoşuma gitti bir çoğuda biraz benim düşündüğüm şeyler.Bahçenin eğimli zeminine bazı çiçekleri ektim diğer taraflarınıda sizlerin önerileri doğrultusunda şekillendiricem.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın artık.
Bu arada ev arayışı içerisinde olanlarınız veya yakınlarınız varsa bir değerlendirin derim üstelik bahçenizide kendi zevkinize uygun bir şekilde oluşturabilir hep birlikte oluşturabilriz.

Düzenleyen Ahmet1111 : 20-03-2010 saat 20:01 Neden: Eklemek istediğim bir cümle.
Eski 27-03-2010, 16:41   #15
Yeni Üye

Arkadaşlar gerek işlerin yoğunluğu gerekse evdeki ufak tefek tadilatların bitmemesi gibi sebeplerle bahçe tam olarak temizlebilmiş değil ama eskisine oranla daha iyi bir hale gelmeye başladığı aşikar.Bahçenin şimdilik olan halinin resimlerini ekledim değerli yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2010, 17:15   #16
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Epey temizlenmiş ,elinize sağlık.Toplamış olduğunuz taşlar çok işinize yarar ,onları
üst üste sıralayıp çiçek tarhları oluşturabilirsiniz ya da sebze bahçesin de kullanabilirsiniz.Tabii yol yapımın da da,fotoğraf bulabilirsem örnek olması açısın dan paylaşırım.

Eski 27-03-2010, 17:18   #17
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Bunun gibi..

Eklenen Resimler

gilan beğendi.
Eski 27-03-2010, 17:41   #18
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Böyle..

Eklenen Resimler

gilan beğendi.
Eski 27-03-2010, 19:35   #19
Yeni Üye

Nurcan Hn. çok güzel resimler ilginize teşekkür ederim yalnız taşların büyük bir çoğunluğunu kullanamıcam dikkat ettiyseniz tahtalarla çevrili bir alanın üzerinde çok miktarda taş mevcut burası önceleri soba küllerinin döküldüğü bir yer ve artezyen kuyusu ile yanyana ben oradaki taşları kuyuyu ve külleri örtüp hoş bir hava yaratmak için kullanamayı tercih ettim taşları oraya koymadan önce hiç hoş bir görüntüsü yoktu düz sıra gibi örülü taşları kullanabilirim fakat oda yol yapımına yetmez diye tahmin ediyorum ama ilk resimdeki öneriniz çok hoşuma gitti ve sanırım bu şekilde kullanıcam.Evin dışındaki tadilat bittikten sonra bahçe kısmında çapalama ve ekim işlemlerine geçicem yardımlarınıza o zaman daha çok ihtiyacım olucak.Aşağıya dogru egimli bir bölüm var toprak kaymasını engelmek için annemin bazı çiçeklerinden ektik fakat maalesef tutmadılar.Şu işler bir bitsede sizinle yardımlarınızla burayı cennete çevirebilsek.

Eski 27-03-2010, 20:13   #20
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Aşağıya dogru egimli bir bölüm var toprak kaymasını engelmek için annemin bazı çiçeklerinden ektik fakat maalesef tutmadılar
Bahçe yavaş yavaş kendine geliyor, temizlenmiş, şimdi yapacaklarınız daha netleşecek.

Yukarıdaki mesajınızla ilgili ilk mesajımda yazmıştım, aşağı doğru inen kısma çalı türleri dikebilirsiniz, meselâ ağaç mine, ya da çeşitli güller.

Uygulamaya en uzaktan başlayın, evin yakınlarına doğru daha kısa mevsimlik çiçekler düşünebilirsiniz.

Bu fotoğraftaki, pencerenin ve basamak gibi görünen yerin tam dibindeki ağaç pek güzel görünmüyor, çok önemli değilse onu gözden çıkarabilirsiniz, evin ve pencerenin önü açılır.

Eski 29-03-2010, 14:13   #21
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bu aralar ortancalarını budayan bir tanıdığınız olursa çıkan tüm çelikleri alın derim.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024