agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2010, 10:20   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
nergis06 / Bahçe

Merhaba,
2 yıl önce satın aldığımız ancak çalıştığım için bugüne kadar sadece sayılı günlerde ilgilendiğim bahçemizi sizinle paylaşmak istiyorum. Artık emekliyim sağlığım yerinde olduğu sürece daha fazla ilgilenebileceğim yazlık evimin bahçesinin tüm aşamalarını fotoğraflarıyla size anlatmaya çalışacağım. Henüz son haline gelmedi ama bu haline gelmesinden sizlerin katkılarınız yadsınamaz. Katkılarınız için hepinize sonsuz teşekkürler. Bahçenin bundan sonraki aşamalarında öneri ve eleştirilerinizi bildirirseniz çok sevinirim.(Bu arada bilgisizlikten yapabileceğim yazım hataları için şimdiden özür diliyorum.Öğrenmem gereken daha çok şey olduğunun farkındayım)

Bahçemin alanı arka 60 , ön ve yanlar 30 olmak üzere toplam 90 m2.Önceleri bahçeyi çok küçük buluyordum.Hayalimde o kadar çok şey vardı ki , bu kadar çok hayal buraya nasıl sığacaktı. Ama ilgilenmeye başlayınca hakkıyla değerlendirebilirsem yeterli geleceği kanaatine vardım. Zaten ne zamanım nede tecrübem daha fazlasını kaldıramayacaktı. Bahçeye o kadar çok susamıştım ki aklıma gelen her bitkiyi ekmek istiyordum.İsteklerim bununla kalsa iyi, sabah sporumu yapabileceğim ve çıplak ayakla dolaşabileceğim çim bir alan, hamağımı asabileceğim ve gölgede oturabileceğimiz bir çardak ve küçükte olsa nilüfer yetiştirebileceğim bir havuz. (Hepsi bu kadarcık.:-) ) Önce elime ne geçerse ektim, sonra excel de bir tablo hazırlayıp ektiklerim hakkında değerlendirmeler yaptım.Buradaki verilerin ışığında bundan sonra nelerin olup olmayacağına karar verdim.
Bahçenin ilk hali,

Eklenen Resimler

Düzenleyen nergis06 : 25-11-2010 saat 18:00
nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:27   #2
Ağaç Dostu

Daha sonra bahçeye Meyva ağacı olarak Valensiya ,Washington portakal, Mandalina, Hicaz narı,Normal nar, Limon, Erik, , Böğürtlen, Kivi, yarı bodur Nektarin, Trabzon hurması, Elma ağaçlarını diktik. Bahçenin etrafınıda lükstrümle sınırlandırdık.

Resimdekiler Meyve ağaçlarının ilk hali, karmakarışık sebze bahçem, plümerianın ilk hali ve her yıl ekmekten bıkmadığım ayçiçeklerim.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 09-03-2010, 10:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Başlangıcı yapmışsınız, zamanla her şey daha güzel olacak.
İlk resmin sağ alt köşesinde mazı olduğunu sandığım fidanın üzerinde tohumlarvar.
Son baharda onları toplayıp içindeki tohumları bahçenin belirli bir yerine ekin, bir yıl sonra yüzlerce mazı fidanlarınız çıkar, daha sonra onları şaşırtarak istediğiniz yere dikersiniz.
Kolay gelsin.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:40   #4
Ağaç Dostu

Sıra çardak yapımına geldi.Çardağın küçük ve daha sıcak olmasını düşünüyordum ama hamakta işin içine girince oldukça büyük ve sağlam olması açısından demir olmak zorunda kaldı. Çardak estetik olarak benimde hoşuma gitmemişti ama sarmaşıklarla bu soğukluğu kapatılabilirdim.Hayallerimi gerçekleştirmeye bir adım atmış ve gece sevinçte uyuyamamıştım. Ertesi sabah sarmaşık alışverişi yaparken yönetimden bir telefon ve çardağın yıkılması ricası.Hiçbir manzarayı kapamamasına rağmen komşularımdan (o kişiye karşı soğumamak ve bahçe zevkimin tadını kaçırmamak için kim olduğunu araştırmadığım) biri karşılarındaki demir yığınını görünce beni yönetime şikayet etmişler.Uygun bir dille karşımdaki kişiye bunun benim en büyük hayalimden biri olduğunu, olayın gerekçelerini zamanla bu çirkinliğin güzelliğe dönüşeceğini anlattım ve biraz zaman istedim.Karşımdaki kişi son derece anlayışlı, kibar bir insandı ve bu ricamı kabul etti. Hatta telefonu kaparken beğenirsek bizde bahçemize yaparız dedi.Çardağı yaparken hep hayalimde ve elimde Limonun bahçesindeki fotoğraf vardı.Komşularımı ikna turlarına başladım hayalimdeki çardak bu ama bunun olması için zaman lazım.Onlarda sağolsunlar önyargılarını kırdılar ve "tabi insanlar hayalleri için yaşar" falan demeye başladılar ve daha sonra bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamadım

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2010, 10:47   #5
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim sezgin53.

Çardağın ayaklarına yasemin, asma, dağ sarmaşığı ektik.Verandaya gölgelik ve güzellik katsın diye ektiğimiz begonviller ve mutfaktan çiçek görebileyim diye dış duvara astığım saksının çiçekleri.

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2010, 10:48   #6
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
Atalarımız ne güzel söylemiş. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur diye..Emeğinize sağlık çok güzel görünüyor

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:53   #7
Ağaç Dostu

Verandaya geçiş için yaptırdığımız taş yol ve solda plümerianın bir yıl sonraki hali,

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 09-03-2010, 11:01   #8
Ağaç Dostu

Teşekkürler Eda123.
Yukarıdan yan bahçe kolonya çiçeği, oya ağacı ve Japon gülü var. Bunları site ekmiş oya ağacını arka bahçeye almayı düşünüyorum.
Köşede Erik, begonvil , kolonya ve hurma bitkileri yan bahçe ve ön köşe.
3. fotoğraf sebze bahçesi yapmaya karar verdiğim ön tarafa ait. Toplam 20 m2. Hurma küçük sebze bahçemde çalışmama engel oluyor, atmaya da kıyamıyorum onu da arka bahçeye almayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 09-03-2010, 11:05   #9
Ağaç Dostu

Sebze bahçesinden fotoğraflar,

Eklenen Resimler

pria ve Muda beğendi.
Eski 09-03-2010, 11:09   #10
Ağaç Dostu

Demiri hemen sarar diye satılan yaseminler bir türlü demiri kapatmıyor :-( , ama elma ağacı meyvasını vermiş beni teselli ediyor. Beni teselli eden diğer bir bitki mersin çiçeklerini açmış bana gülümsüyor.

Çardağı sarsın diye boş ayağın dibine boru çiçeği ekiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2010, 11:22   #11
Yeni Üye

dursak's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2007
Şehir: Uzuncaburç-Silifke-Mersin-Trabzon-Freiburg-Antalya-Kars=Kızılay/ANKARA
ellerinize ve emeğinize sağlık çok güzel bir bahçeniz olmuş. Ayrıca burada bularıda paylaşmanız sevindirdi bizleri... Allah oralarda doya doya yaşamayı nasip etsin. Güle güle oturunuz.
Hayırlı bahçeler....

dursak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 19:12   #12
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Dursak.

Eski 09-03-2010, 19:14   #13
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sayın Nergis06 bahçeniz bu haliyle de fena değil ama gittikçe daha güzelleşecek eminim size kolay gelsin

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 09:13   #14
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Günebakan.
Nerde kalmıştık? En son çektiğim fotoğrafları da yükledim.
Emekli oldum ve nihayet ekim ayında bahçeme daha fazla zaman ayırabildim.İşe çim ekmekle başladım. Çimi sadece çardak hizasına ekip etrafına çiçekler, ağaçlar , minik havuz …vs ile süslemeyi düşündüm. Önce bahçeyi bellettik, oda ayrı bir komedi idi.Bahçeyi belleyen adam yarım gün çalıştı, yemeğini yedi telefonla konuştu yok oldu.Adama bir türlü ulaşamıyoruz. Ertesi gün öğleden sonra geldi hastaydım falan dedi yarım gün çalıştın. Sonra bir gitti, gidiş o gidiş biz oradayken ulaşamadık. Parasını bahçıvana verdik.Adamdan hala ses yok. Adam sırra kadem bastı.
Gündüz çalışan başka bir bahçıvan ben yaparım dedi ve 1 lere kadar 2 gece eşiyle birlikçe çapalayıp temizledi.Bazı ağaçların yerlerinin değişmesi gerekiyordu. Çardak altında kalan elma ağacının karşıya açık alana, sebze bahçesindeki hurmayı, arka bahçeye, yanda sıkışan oya ağacını arka bahçeye aldırdık.Hazır aldığım havuz yerleştirildi.Taş yol kenarını büyüyerek kapatmış olan bitkileri lükstürünlerin hemen önüne aldırdık.

Eklenen Resimler

pria ve Muda beğendi.
Eski 12-03-2010, 09:37   #15
Ağaç Dostu

Çardak hizasına çim ektim, gübre serptim, üzerine toprak döktükten sonra damacana ile sıkıştırdım.
Fotoğraflar;
Büyüyen ama henüz meyva vermeğen böğürtlen, nektarin ve kivi. Yaprağı hastalıklı kükürt ile ilaçlanacak asma

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 12-03-2010, 09:39   #16
Ağaç Dostu

Çimi ekerken karıncaların tohumu taşıyışları görülmeye değerdi.Karınca ordusu harıl harıl tohumları taşıyordu.Öylesine güzel bir manzaraydıki karınca yemi atmaya elim varmadı. Seyrek olan yerlere daha sonra tekrar çim ektım. Fotoğraflarını çektik ama net çıkmamış.

Eski 12-03-2010, 10:05   #17
Ağaç Dostu

Adından emin olamadığım, satıcının kavura diye adlandırdığı, yolu kaplayacak kadar çabuk gelişen güzel bitki ve düzenlenecek yol.Çalı minesi ve kapı girişini kaplayan sardunyalar. Saksıda zıpçıktı ve telgraf çiçeği.

Kavura, çalı minesi ve sardunyaların yerini değiştirdim umarım tutmuştur.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 12-03-2010, 10:36   #18
Ağaç Dostu

Veeee.. bu mevsimden çim ekmeyin çıkmaz diyenlere inat 20 gün sonra çimler çıktı.

çimler,dağ sarmaşığı ve acem borusu,yerini değiştirdiğim sardunyalar

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 12-03-2010, 10:47   #19
Ağaç Dostu

Begonvil,elma ağacı, minik nilüfer havuzu ve yerini değiştirdiğimiz mersin

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2010, 11:04   #20
Ağaç Dostu

Begonviller ve havuz,erik,henüz meyva vermeyen papila ve gala

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 12-03-2010, 11:23   #21
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Sevgili nergis06, herşey çok güzel sağlıkla tadını çıkar sevgiler.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 06:57   #22
Ağaç Dostu

Çok Teşekkürler Sarı Uğurtan.

Son olarak 01-11-2009 tarihinde bahçenin kuş bakışı olarak çektiğim, bıraktığım son halinin fotoğraflarını yayınlıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 07:05   #23
Ağaç Dostu

Devam ediyor..

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 07:08   #24
Ağaç Dostu

ve son olarak

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 15:06   #25
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Nergis hanım;
Bahçenizi oldukça güzel düzenlemişsiniz. Sağlık içinde oturun.
Bu arada satıcının ''Kavura'' diye adlandırdığı bitki büyük olasılıkla ''Gaura'' olsa gerek! Bir bakar mısınız?

http://www.icangarden.com/neweden/im...aPPGarden1.JPG

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 12:10   #26
Ağaç Dostu

Teşekkürler Orhan Özbilgiç. Ayrıca beni bilgilendirdiğiniz içinde çok sağolun.

Eski 17-03-2010, 10:08   #27
Ağaç Dostu

Ahmeter adlı üyenin nilüfer havuzlarına hayran olmuş ve küçük bir havuz edinmiştim.Bir hafta sonra yazlığa gidip, nilüfer havuzumu düzenliyecektim. Nilüfer havuzu konusunda Ahmeter sağolsun beni cesaretlendirip,bilgilendirip her aşamada elinden gelen yardımı edeceğini söylemişti.Ahmeterin bahçesini tekrar inceleyip yardım rica edeyim derken bu kişiye ulaşamadım.Bu kişiye ulaşmama yardım ederseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Eski 18-03-2010, 15:45   #28
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Nergis Hanım 90 m2 yere bir sürü çeşit sığdırmışsınız, havuza bile yer bulmuşsunuz.
Çok emek harcanmış ve yavaş yavaş güzellikler de ortaya çıkmaya başlamış. Çardağın kenarları yeşillenince ve çimler de çıkınca bir görsel şölen olacak.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 21:23   #29
Ağaç Dostu

Teşekkürler Gilan. Umarım hepinizin güzel dilekleri gerçekleşir.
Pazartesi gününü iple çekiyorum. Bakalım bahçemde beni ne gibi sürprizler bekliyor. İyimi kötümü?

Eski 22-11-2010, 19:34   #30
Ağaç Dostu

İsmini bilmediğim ve çiçeğini hiç görmediğim kaktüsüm çiçek açarak bana sürpriz yapmıştı.Fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024