agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2010, 16:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Kır düğünü bahçesi zemin çalışmaları

Merhaba

Projelendirdiğimiz bir kır düğün bahçesi için yaklaşık 1200 metrekare çimlendirilmiş alan oluşturmayı planlıyoruz. İsmindende belli olacağı gibi üzerine masa sandalye atılıp insanların basabileceği bir alan olacak. Ve sadece yaz sezonunda kullanılacak.

Çimlendirilecek alan günün her saati güneş ışınlarını alan bir meydanlık, ve meyve ağaç altları gibi iki ayrı kısım olarak düşünülebilir. Kot farkı yok ve her iki kısımda dereden çekilmiş milli toprak ile örtülüp tesviye çekilecek.

Kuyu suyumuz mevcut yani suyla ilgili problemimiz yok, tabi teklif istediğim bikaç firmanın sulama sistemi projeleri için acayip fiyatlar çıkarmaları dışında, onuda kedim halletmeye çalışıcam umarım altından kalkabilirim.

İlk aklımıza gelen rulo çim almak oldu ama kesemize uymadı, sonra tohum araştırmaya başladım derken kafam çok karıştı.
Tohum satan birkaç firma ağaç altlarına gölgeye dayanıklı bir 6lı karışım, meydana ise ingiliz çimi denen bir 7li karışım önerdi. Üzerlerine basılabileceğini fırça gibi sert olduğunu söylediler.
Bir diğer öneride ismini unuttuğum, futbol sahalarının en yoğun kullanılan ceza sahalarına ekilen bir çim çeşidiydi.
Hangi marka en iyisi dediğimde hepsi farklı markalardan bahsetti.
Forumda dolaşırken ise üçgül, yonca gibi alternatiflerimizin olduğunuda öğrendim.

Ekeceğim her ne olursa olsun Temmuzun 4 üne kadar üzerine basılacak hale gelmeli çünkü ilk düğün bu tarihde, evlenecek olan da benim

Sizce ekebileceğim en mantıklı seçim ne olur?

Ayrıca konuyla ilgili sulama olsun toprak dolgusu olsun aklınıza gelebilecek en ufak öneri, püf nokta veya dikkat edilmesi gereken hususlarıda belirtmek isterseniz çok sevinirim.

Çimledirilmek istenen alanı ve bahçenin şeklini görmek isteyen olursa tasarım Autocad dosyası olarak mevcut maille yollayabilirim.

Yollayacağınız her cevap benim için düğün hediyesidir, şimdiden teşekkürler

İnşaat Müh.
Bülent Yılmaz

iskender44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 10:20   #2
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçede ve özellikle kendinizin hazırlayacağı bir bahçede yapılacak bir düğün eminim çok keyifli olacaktır.

Basılacak yerler için çimden daha dayanıklı bir bitki olmadığını forumdaki tartışmalardan görmüşsünüzdür.

Çim bakım maliyetini göz önüne alarak -su, işgücü vs- kullanımda sıkıntı yaratmadan çim alanı yeterli ölçüde tutmak üzere bahçe planı üzerinde çalışılmasını tavsiye ederim.

Toprakla ilgili diğer hazırlıklar bitinceye kadar çim türleri için karar vermeye zamanınız var.

Düzgün bir sulama sistemi çiminizin korunması için gerekli. Sulama sistemleri için dediğiniz gibi makul bir fiyatlandırma sistemi yok. Sanki tutturabildiklerine veriyorlar.

Siz yapı işlerinden anladığınıza göre önce projeyi destek alarak hazırlayıp, sonra kuruluşu siz yaptırabilirsiniz -bizim bahçede yapılırken gördüğüm kadarıyla bana olabilir gibi geliyor -.

Bahçedeki ağaçlara ve plana ilişkin bilgi verirseniz yararlı olur.

Bahçeyle ilgili dosyaları .jpeg olarak saklayıp, başlığa ekleyebilirsiniz.

Hazırlıklarınızda kolaylıklar dilerim.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 11:16   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kolay gelsin, gelişmeleri buradan görmek isteriz.

Belki seçeceğiniz çimin türü ile de ilgilidir ama tohumdan yetiştirdiğiniz çimler Temmuz 4 tarihinde henüz çok zayıf kalacak gibi geliyor bana.

Bir tohum satıcısından duyduğumu da ekleyeyim. Tohum ne kadar gölge için uygun olsa da üzerine basılan çimlerin onarılması için güneşe ihtiyaç oluyormuş. Yani, basılmayan çim için gölgede yetiştirmek mümkünmüş ama üzerine basılırsa hangi tohum olursa olsun gölgede problem yaratırmış.

Yoncadan bahsetmişsiniz, arka bahçeme yonca ekmiştim, yaz başı çok güzel oldular ama yazın sıcakta kel alanlar oluştu (sonbaharda yağmurlarla tekrar yeşeriyor), üzerine yoğun basılmaya uygun değil.

Mine Hanım'a danışabilirsiniz.
Kolaylıklar diliyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 12:41   #4
Yeni Üye

Bahçede manolya, kayısı, zeytin, nar, igde, erik, elma, kiraz, incir, akasya, selvi, aksedir, ıhlamur, şeftali, limon, defne ağaçları var. 2 şer 3 er tane herbirinden.
meydanda ağaç yok hepsi duvar kenarındaki alanda bahçeyi çevreleyecek şekilde.
Çim konusunda ise tecrübeli arkadaşların tavsiyeleri olmaksızın karar vermek çok zor olacak hala araştırıyorum.
Sulama sistemi konusunda birkaç firmadan teklif aldım birkaçından da bekliyorum ama fiyatlar hala birbirine yakın ve kabarık
Fotoğraf elimde yok olunca yollarım ama planın bir jpeg formatını yolluyorum.

Teşekkürler Kiraz ve Sabah.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2010, 13:05   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Bülent bey, sevgili Kiraz'ın da tavsiye ettiği gibi, siz bir de bu başlıkta Mine hanıma danışın.

Eminim size faydalı tavsiyelerde bulunacaktır.

Bu arada, her şey gönlünüzce olsun.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 01:37   #6
Yeni Üye

Teşekkürler Sevilay Hanım, umarım yardımcı olur.

Eski 25-02-2010, 06:56   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın Bülent Yılmaz sizin çektiğiniz sıkıntıları biliyorum aynı sıkıntıları bende yaşadım ama formülünü büldum.Eğer forumdan yücel canpolat botanik bahçesine girip dolaşırsanız göreceksiniz ki orada yapılanlar son derece ekonomik yapılmıştır,yardımcı olmak isterim.selemlar.Elk.Müh.yücel canpolat.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 16:38   #8
Yeni Üye

Merhaba Yücel Bey
Botanik bahçenizin fotoğraflarını bu vesileyle görmekden çok memnun oldum. Umarım birgün kendisinide görürüm. Çok fazla emek harcanarak mükemmel işler çıkarmışsınız ortaya.
Başarınızı kutlarım, darısı benim başıma

Tecrübelerinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederim. Fikir almak istediğim konulardan birisi şu: Bahçemiz yaz akşamları 300 ila 600 kişilik grupları haftanın 2 ila 4 günü yemekli düğünler için ağırlayacak. Çizimde yeşil renkle belirtmiş olduğum kısımlar çim ekilip üzerlerine yuvarlak 10 kişilik masalar atılacak.(sadece düğün olduğu saatlerde tabi) Çim seçimim basılmaya dayanıklılık konusunda önem taşıyor, en uygun tohum ne olabilir?

İkinci bir konu ise sulama sistemi. Bahçede sondaj mevcut, fikrimce; dalgıç ile pompaladığımız bu sondaj suyunu çizimde gördüğünüz, bahçenin en soluna inşaa edilecek olan asimetrik tek katlı yapının (mutfak) çatısına koyacağım bir depoya ileteceğim. Daha sonra bu depodan hidrofor veya yatay milli pompa yardımı ile basınçlı şekilde önceden döşenen sulama sistemi rotorlarına basacağım. İnsanların sık bulunacağı bir mekan olacağı için tüm sistem yeraltında gömülü olmalı, artı rotorlar sulama dışında gömülü halde iken üzerlerine basılmaya dayanıklı olmalı. Otomasyonlu bir sistem düşünüyorum.
Siz çimlik alanlarınızda sulamayı nasıl yaptınız? Otomatik sisteme geçeceğinizi okudum sizin sisteminiz nasıl olacak biraz bilgilendirirmisiniz.

İlçede olduğum için (Soma/Manisa) uygulamacı bulmakda çok zorlanıyorum, genelde tarımsal sulama yapanlar mevcut.
İzmir firmalarından teklifler aldım ama kısıtlı bütçe ile zor fiyatlar tabi.

Üçüncü sormak istediğim de; ağaçlık olan duvar kenarındaki iki pervaz çimlik alanımla meydanda sahnenin etrafında olan ağaçsız bölümün su ihtiyaçları farklı olacağı için ayarlamayı nasıl yapmalıyım?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Eski 25-02-2010, 17:41   #9
Yeni Üye

Bu arada ağaçlı ve ağaçsız alanların daha iyi anlaşılabilmesi için daha önce çektiğim bikaç fotoğraf buldum yolluyorum.

Bu pozlar bahçenin giriş kapısı tarafındaki binanın 3. katından çekildi, yani daha önce yolladığım krokideki 41.56m lik kenar tarafından.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2010, 10:58   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
sayın iskender bey benim sayfamda nurimürvet beyle irtibata geçerseniz tüm bilgileri kaynagından alacaksınız selamlar

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 12:59   #11
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bizim bahçe de benzer yapıda.

Kenardaki ağaçlar için yüzeyden damla sulama sistemi kuruldu. Çimler için de gömülü spring sulama sistemi yapıldı. İki sistem de ayrı ayrı saatlere bağlandı.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 14:25   #12
Yeni Üye

Ben her ikisi içinde gömülü spring kullanıcam, çalışma saatleri ve süreleri ayrı olacak sanırım, o da kontrol panelinden bölgesel olarak ayarlanır herhalde.

Eski 28-02-2010, 02:01   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ağaçları ve çalıları popup sprinklerle sulayamazsınız. Sabah' ın dediği gibi onlar için damla sulama sistemi kurmak gerek. Altlarında çim yetişmez, çakıl dökebilirsiniz, damla sulama borularını da saklar. Kontrol sisteminde damlama hatları ve popup hatları ayrı vanalarla kontrol edilir ve farklı proglamlanabilir.

Popupların kaliteli bir marka aldığınız sürece hepsi basıma dayanıklıdır ( piyasada Çin malı son derece uyduruk malzemeler de mevcut) , önemli olan sistemin imalat sırasında popupların oturmuş toprak seviyesinde gömülmesi. Yoksa çimi biçerken kafaları da parçalamamak işten değil, ki pek çok bahçede karşılaştığımız birdurum.

Çim dışında yonca vs. bitkilerin hiçbirinin basıma dayanımı yoktur.

Şu anda hemen toparlayıp ekerseniz temmuz düğünü yapmanız mümkün, ama bir hafta on günde kaba tesviye, sulama sistemi, üzerine ince tesviye ve ekim bitmiş olmalı. Sıcaklar bastırırsa canınız sıkılır.

Toprak çok süzek olmazsa çim ölür. Gübre olarak kesinlikle kompost kullanın yoksa ottan başınızı alamazsınız, bu yeni tesis edilen üstelik üzerinde düğün yapılacak çim için istenecek en son şey. Daha çimler alanı kaplamadan otlar kaplar. Mevcut otları da iyice ve köklü temizleyin. Karışımda mutlaka stolonlu veya rizomlu dip dolduran bir çeşit bulundurun.

İki düğün arası birkaç gün geçmezse çim kendini kolay yenilemiyor, hele ki hanımların topuklu sandaletleri araziyi ve çimi perişan ediyor.

Sulamayı çok düzgün ayarlamalısınız akşama toprak suyunu çekmiş olmazsa bütün masa ve sandalyeler toprağa batar, tesviyeniz de bozulur.

Sulama yaparken de masa ve sandalyeler de toplanmalı. Çimin yapımı kadar bakımı da masraflıdır. Hazır çim pahalı diye düşünmeyin, tohumdan yetiştireceğiniz çim de çıkıp oturana basılana kadar size aynı bedele mal olabilir.

Özellikle toprak hazırlığı, tesviye, rasyonel çıkış sağlama, hastalık zararlı ve ot mücadelesi vs. gibi konular çok önemli.

Bir de şöyle bir gerçek var, siz bir ev bahçesine çim ekmiyorsunuz; bu bahçede halı gibi bir çim olmazsa projenizi gerçekleştiremezsiniz, ticari beklentilerinizin sonucu çime dayalı, ayrıca canlı bir materyalle uğraşıyorsunuz. Dediğim gibi çime bakmak da masraflı, çimi yapmak ta. Üstelik çok ciddi bilgi ve emek istiyor, bu yüzden profesyonel yardım almakta tereddüt etmeyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024