agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni87Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Prev Önceki mesaj   Sonraki mesaj Next
Eski 27-02-2009, 19:48   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Seleste'nin Bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir: Burdur

Bahçenin büyüklüğü 100 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları Bir bölümü iyi güneş alıyor, bir bölümü ise kuzey ve doğu cephe

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeriTam bilemiyorum

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) Konut bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?Aldığımızda hiç işlenmemiş durumdaydı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 5 Yıldır

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Almadım. Çimler ekilirken bir bahçıvandan yardım aldım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz
Şu anda yok, ilerde ekleyebilirim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Tamamen ben bakıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Bahçede bir pergola var

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Şu anda aşağı yukarı istediğim durumda. Bahçe .çok küçük olmasa Cem o’nun bahçesindeki havuzu yapmak isterdim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
• 1 Manolya
• 4 adet limon servi
• 1 Goji Berry
• Filbahri
• 3 hanımeli
• 3 yasemin biri sarı
• 4 böğürtlen
• 5 ahududu
• Ortancalar, sarmaşık ve normal güller, çilek, muhtelif sebzeler, lavanta, muhtelif sezonluk çiçekler

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? GojiBerry i bu forum sayesinde tanıyıp aldım, henüz meyvesini yemedim. Merak ediyorum. Ahududu cinsleri ile kokulu bitkiler, mavi çiçekler hoşuma gider.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Goji Berry var, sanırım şu anda Burdur da bir tek bende var, hepsini aynı ölçüde seviyorum, ağaçları özellikle.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Dal yatırarak üretilebilenleri muhakkak arkadaşlarım için yatırırım, tohumları ve çelikleri bir isteyen olur fikriyle biriktiririm, hediye ederim.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?Şehir suyu kullanıyoruz bir sıkıntı yok.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Fıskiye sistemi kurdum, damla sulama da var ve klima atık sularını da kullanırım

Toprak özellikleri Toprak killidir

Kompost yapıyor musunuz? 2 yıldır EM kullanarak kompost yapıyorum. 2011 yılında yaptığım kompost 1 tona yaklaşmıştır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Saymakla bitmez, bitkilerin yerleri hala değişiyor. En geri dönüşsüz hatam ise , çimin ekildikten sonra kaldırım seviyesinden aşağıda kalmasıdır. Tamamen kaldırıp altına toprak ekletip seviyeyi yukarı kaldırmak istiyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Gül biti için forumdaki arapsabunlu mücadeleyi yapıyorum.

Bahçeniz organik mi? Organiktir evet.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Hayvansal gübre ve kompost kullanıyorum. Demir ekliyorum bazen

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Hiç zararlı yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Yağmurlama ve bahçe duvarımının dışındaki ağaçlar içi damlama sistemi var

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Yakında dağ yok, Burdur Gölü var. Bahçemin arkada kalan bölümü soğuk oluyor

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Çim, bahçedeki pergola, meyve ağaçları, bahçede yaptığım her şeyi seviyorum. Özellikle bu yıl yaptığım çilek bahçesini

Tetanoz aşısı oldunuz mu? Hamileyken zorunlu olarak yapıyorlar, o yüzden yeniden olmadım. Fakat olmasaydım olurdum.

Siz sormamışsınız ama söyleyeyim, bahçede en korktuğum şey oğlumun ya da yeğenlerimizin bahçe aletlerinden yaralanması ve bahçemde kene olmasıdır.

Ağaçlar net e hep minnettar kalacağım, teşekkür ederim
---------------------------------------------------------------------------------------------------

2007 yılında bahar aylarında başladığım bahçe düzenlemesi birkaç aylık bir sürede sonuç verdi. Bahçemin 3 aylık görüntüleri

Ön bahçe

Name:  görünüş.JPG
Views: 5248
Size:  30.2 KB

Name:  ön bahçe1.JPG
Views: 3827
Size:  33.7 KB

Name:  ön bahçe 2.JPG
Views: 3892
Size:  58.2 KB

Name:  hercailer 5.JPG
Views: 3885
Size:  56.8 KB

Name:  karanfil.JPG
Views: 4018
Size:  39.2 KB

redsonia beğendi.

Düzenleyen seleste : 27-05-2012 saat 13:23
seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024