agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1170Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2009, 17:16   #1
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Eser İlhan / Bahçem

Bahçenin bulunduğu şehir : İstanbul - Büyükçekmece (Sinanoba)

Bahçenin büyüklüğü : 250 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Bahçem oldukça güneşli. Sabah güneş evin giriş yönünden doğuyor, batı ve güneyden de güneş alıyor. Gölge yer yok denecek kadar az.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : Marmara bölgesindeyim. Haritadaki renklerden doğru algılayabildimse eğer 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Bahçenin içinde iki katlı bir evimiz var, şimdilik sadece hafta sonları ve tatillerde kullanıyoruz,şehre çok yakın olduğu için amacımız ilerleyen zamanla tamamen orda yaşamak.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Evi aldığımızda bahçede iki tane kurumuş fıstık çamı, küçük bir erguvan, birkaç çalı vardı sadece ve çok bakımsızdı. Onu hayalimdeki bahçe yapabilmek için hala uğraşıyorum.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2008 Kasım ayında bahçe tanzimine başlandı. O zamandan beri devamlı bahçedeyim..

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Profesyonel yardım aldım. Tasarımını peyzaj mimarı ile birlkte yaptık. Ama geriye dönüp baktığımda sonuçlar genel olarak beni çok tatmin etmedi..

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Böyle bir plan yok...

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Bakımını ben ve eşim yapıyoruz. Bu alanda gerçek profesyonel bulmanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle güvenmediğim elleri bahçemden uzak tutuyorum. Bizim yetemediğimiz durumlarda agaclar.net'den tanıdığım sevgili dostlar imdada koşuyorlar. Onlara şükranlarımı birkez daha burdan belirtmek isterim..

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? : Çardak değil ama, salondan çıkılan ve bahçeye uzayan bir verandamız var. Havuz yok ama hayallerimden biri. Sanırım eninde sonunda yapacağım...

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Yukarda değindiğim gibi havuz istiyorum. Ayrıca bakımı çok dertli olduğundan çim alanları azaltıp kaya bahçeleriyle zenginleştirmek istiyorum bahçeyi.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

Ilex
sınır çiti olarak leylandi/ limoni servi/ mavi servi / Alev çalısı
Lavanta - Abelya - Leylak- Mor salkım
Tijli gül (kırmızı/ turuncu /beyaz / sarı)
Isparta gülü
Çalı gülü (pembe)
Ortanca
Rosmarin
Caluna vulgaris
Nandina domestica
Yasemin
Hanımeli
Magnolia grandiflora
Mavi atlas sediri
Bodur mavi ladin
Yaprak döken manolya
Oya (beyaz-bordo ve pembe)
Erguvan
Süs kirazı
Süs eriği
Süs şeftalisi
Taflan ve şimşir
Bodur berberis
Pittosporum nana
Yer örtücü olarak fare kulağı vinca ve verbena
Çeşitli clematisler
Soğanlı bitkiler (kardelen, çiğdem,muscari,iris)
Olmazsa olmaz sardunyalar, maviş....

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?
Hepsi benim için çok özel.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?
-----------
Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Ufak tefek çeliklemeleri saymazsak; hayır...

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Otomatik sulama ile sulanıyor. Yağmurlama ve damlama..

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Otomatik sulama sistemi kullanıyorum.

Toprak özellikleri : Bu konuda fazla bilgili değilim. Bence sıradan bahçe toprağı.Ne fazla kill-kumlu ne de fazla humuslu. Yeni diktiğim bitkilerin dikim çukurlarını geniş kazıp sevdikleri karışımları hazırlamaya gayret ediyorum. Toprak iyileştirici olarak Leonardit kullandım zaman zaman.

Kompost yapıyor musunuz? : Yapmayı istiyorum ama yeterli yerim yok..

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bahçemde geri dönüşsüz bir hatam olmadı. Zaten bahçede sevdiğim yan onun yaşayan ve devinen bir yapısı olması. Sürekli yeni şeyler,yeni fikirler insanı hep canlı tutuyor. Tabii bahçeyi de)

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Evet,az da olsa zaman zaman kimyasal kullanmak gerekiyor. Insektisid ve fungusidleri gerektikçe kullamıyorum.

Bahçeniz organik mi?: Bahçemde sebze yok ,kalanı için az da olsa ilaç da kullandığıma göre; genel anlamda hayır değil demek doğru olur sanırım...

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Güller ve ibrelilere onlar için özel hazırlanmış olan karışımları kullanıyorum. Çiçek açacak tüm bitkilere(manolyalar dahil) biraz gül gübresi kullanıyorum.Onun dışında paketlenmiş, dezenfekte edilmiş olarak satılan hayvan gübrelerini alıyorum. Geçen yıl Bauhaus'dan organik gübre adıyla sıvı bir gübre aldım. Sanırım hümik asit idi. Ondan da çok memnun kaldım..

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Yok.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: Yağmurlama-damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Hayır değil. Mevsimsel olarak soğuğa maruz kalıyorlar tabii ki.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Otomatik sulama döşetmek. Bahçenin eğimini kademe yaparak azaltmak. Bu durum görsel olarak hoşuma gidiyor..

---------------------------------------------------------------------------------------

Merhaba,
Batıya bakan verandamızın önüne herdem yeşil kalacak, estetik görünecek ve nisbeten yüksek olan duvarı da kamufle edebilecek boya erişecek bitki ararken bir peyzaj mimarının da önerisiyle (benim gölge bitkisi olduğunu özellikle hatırlatmama rağmen) aucuba diktik. (Aucubaların aralarında da henüz küçük abelialar var.) Saat 15 gibi güneş almaya başlıyorlar ve bu güneş aucubaların yapraklarında yanıklar yapmaya başladı. Sanırım onları taşımamız gerekecek fakat yerlerine ne dikebilirim bilemiyorum. Pittosporum ve berberis karmasını veya bol çiçekli ve güneşe dayanıklı olması dolayısıyla zakkumu düşündüm,ama karar veremiyorum.Bir de resim ekliyorum,bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.
Herkese selamlar )

tener ve Adalet Yağcı beğendi.

Düzenleyen Eser İlhan : 22-03-2013 saat 11:19
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 17:39   #2
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Berberis çit olarak kullanım için uygun, çiçekli bir görüntü istiyorsanız forsitya, bahardalı gibi seçenekleriniz de var. Her dem yeşil olan lavantayıda tercih edebilirsiniz. Alan küçük, dolayısla tek çeşit bitki kullanımı daha uygun olacaktır. Kolay gelsin.

tener beğendi.
bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 22:38   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Berberisin dikenlerinden rahatsız olabilirsiniz.
Altuni taflan da olabilir.

tener beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 21:36   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
iel77, değişik renk olsun derseniz " Alev Ağacı" nı da düşünebilirsiniz. Yaprak dökmez, kışın koyu yeşil yapraklı, baharda kırmızı uç sürgünleri verir, yoğun dikildiğinde hoş görünür, bahar sonu beyaz küçük çiçekler açar. Bana göre tek dezavantajı o çiçeklerin kokusu. Ama budayarak çiçek açmasına izin vermeyenler de var.
Bodur Alev Ağacı (Phottinia x fraseri "Little Red Robin"

Bizim sitede, bir çok bahçede çit bitkisi olarak kullanılıyor. Külleme vs.. hastalık belirtisi hiç görmedim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 21:51   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Hem görsel olsun hem de değişik olsun derseniz ,Ceanothus öneririm. Koyu mavi çiçeklidir.
Sevgiyle kalın.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 22:05   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Duvar örtücü olarak olsun yeterli derseniz, yeşil veya yeşil-beyaz orman sarmaşığı her zaman yeşil olarak güzel olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 10:11   #7
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Yanıtlarınız için çok teşekkürler. Bana çok yardımcı oluyorsunuz. İyi ki varsınız )
Her ikisi de çok iyi fikir ama alevi de orman sarmaşığı hederayı da değişik yerlerde kullandım.Verandanın önü biraz farklı olsun istiyordum. Bu anlamda sevgili Jineop beni tam kalbimden vurdu.Ceanothus bitkisini tanımıyordum, hemen google dan baktım ve çok sevdim. Hafta sonu yakınımdaki fidanlıklarda arayacağım, umarım bulabilirim.
Hepinize kucak dolusu sevgiler..

jineop beğendi.
Eski 01-07-2009, 10:30   #8

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili İel77,
Ceanothusu burda bir bahçe de görmüştüm, çok hoşuma gitmişti fidanlıklarda var ama ısrarla yaprak dökmeyen türünü lütfen sorun. Bazı türleri yaprak döküyor.
Ceanothus Thyrsiflorus
Mayıs- haziran aylarında mavi çiçek açar. Yer örtücüdür. Herdemyeşildir. Soğuğa duyarlı değildir. Çiçekleri renk ve tekstür bakımından oldukça ilgi çekicidir.Güneş ya da gölge seçiçiliği yokmuş,yazın fazla sulamak gerekmiyormuş.Çiçekleri gerçekten çok güzel.
Bir sürü fidanlıkta adı geçiyor. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. Sevgiler.
http://www.fidanistanbul.com/urun/85...-20-40-cm.html

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 19:42   #9
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. iel77, güzel öneriler gelmiş. Kelebek çalısından bahsetmiştiniz, düşünüyorsanız da bu bölgede kullanımı iyi olmaz. Çok hızlı uzuyor, önünüzü kapatır, sürekli budamak gerekir. Ayrıca oturma yerine yakın olduğu için arılar rahatsız edebilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 20:36   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ceanothus, çok güzelmiş gerçekten. Ya hiç görmedim ya da dikkat etmedim Fidanlıkta ben de bir bakacağım, gerçi çiçek zamanı geçmiş, yaprakları nasılmış ona bakarım

jineop beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 02:19   #11
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Merhaba .
Duvarın önüne ;
- alev ağacı,
- biberiye ,
- lavanta ile beraber sarkıcı bitki (yasemin vb.) (şelale etkisi verir),
- herdemyeşil karayemiş yapraklı kartopu ,

• Alev ağacını tekdüze kullanabilirsiniz çit bitkisi gibi budanır bildiiğniz gibi rengi de insanı cezbeder.
  • Biberiye görüntüsü itibariyle yine ilgi çeker .
  • Lavanta ve beraberinde sarkıcı bir btki orayı bitki armonisine çevirir. kokusu ve görüntüsüyle .
  • Karayemiş yapraklı kartopunu yine çit olarak kullanabilrsinz duvarı örtmek için , isterseniz kartopuyla beraber grup halinde taflan da dikeblirsiniz isteğinize göre altuni veya yeşil . İsteğe bağlı belkii bir renk şaşırtması belki de sadece yeşilimsi bir duvar istersiniz.

O akubaları ordan kaldırmak iyi fikir . Zaten onlar güneşe biraz daha hassas gölgede kendini max düzeyde geliştirir ama bu demek olmuyorki güneşte de gelişmesin . Tabii ki gelişir ama kendini tam anlamıyla gösteremez.

İyi çalışmalar.

Erdinc_ist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 20:14   #12
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Merhaba Erdinc_ist, mesajınızı daha yeni gördüm.Önerileriniz için çok teşekkürler. Bahçemi (başlangıçta bir peyzaj mimarından destek almış olmama rağmen) kendi çabamla oluşturmaya çalışıyorum. Daha bu işte çok yeniyim. Bu yıl bahçe maceramın ilk yılı ) Bahçem çok büyük değil (200-250 m2 kadar) ama sözünü ettiğiniz tüm bitkileri (lavanta, alev çalısı,yasemin,kartopu ve altuni taflan) şimdiden biryerlere diktim bile.
Bu sene ne yazık ki çok parlak sonuçlar alamadım,birçok beklemediğim sorunla karşılaştım (örn. Baharda kocaman harika çiçekler açan açan baston güllerimin çiçeklerinin birden minicik gösterişsiz güllere dönüşmesi gibi)...
Deneye yanıla ve sizlerden gelen önerilerin de yardımıyla sonunda doyurucu,beni mutlu edecek bir peyzaja ulaşabileceğime inanıyorum.
Önümüzdeki günlerde birkaç yeni resim daha çekip koymaya çalışacağım. Sanırım o zaman bahçe gözlerde daha iyi canlanabilecek.Tesekkürlerimle...

Eski 03-01-2010, 20:48   #13
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Merhaba,bahçeme dair yazmayalı çok uzun zaman oldu.Bu arada bazı şeyleri toparlamayı başardım.Ama bahara yapılacak daha çok iş çok proje var. Bu hafta sonu bazı resimler çektim. Çeşme papatyaları adeta dev oldular,hala açıyorlar. Leylandiler,limonlar büyüyorlar,bahçem yavaş yavaş oturuyor...
Bazı resimleri sizlerle de paylaşmak istedim.
Bir de bahçenin asıl sahibi olan prenses var.Bütün ailenin özellikle de oğlumun sevgilisi bir özgür ruh )
Papatyaların tam ortasına girip oturmaya bayılıyor. Dallar kırılıyor ama ona nedense hiç kızamıyoruz.Belki de bu kadar güzel baktığı için ))

Eklenen Resimler

Düzenleyen Eser İlhan : 14-01-2013 saat 17:36
Eski 04-01-2010, 07:38   #14
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Prenses sahiplenmiş zaten bahçeyi.Evinizin önü çok güzel .Ellerinize sağlık.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 14:35   #15
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Sn. iel77,

çeşme papatyaları çok hoşuma gitti. İlk defa görüyorum, ne kadar büyüklermiş. Hemen bu çiçeği araştıracağım ve sipariş vereceğim. Özellikle kapamak istediğim duvar diplerine ekmeyi düşünüyorum.

Bu arada, prenses gerçekten çok güzelmiş, çok havalı bakışları var.

Üç tane'de bende vardı minik minik. Şimdilerde sizin prenses gibi büyük oldular ama, sadece Ülgen adını verdiğim sadık çıktı. Bir tek o, evden hiç ayrılmıyor.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 17:22   #16
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. iel77,

çeşme papatyaları çok hoşuma gitti. İlk defa görüyorum, ne kadar büyüklermiş. Hemen bu çiçeği araştıracağım ve sipariş vereceğim.
Papatyaları geçtiğimiz bahar mart gibi alıp dikmiştim. Küçücük saksılarda idiler ve çapları yaklaşık 20 cm civarındaydı. Yaz boyunca inanılmaz büyüdüler. Arada üzerlerinden hafifçe budadım,budadıkça açtılar.Ben de çok seviyorum onları. Gövdeleri artık odunlaştı.Bu bahar gençleştirme için derin budama yapacağım ama kara kara düşünüyorum bu güzelliğe nasıl kıyacağım diye.
Ama çaresiz yapılacak

Eski 16-05-2010, 18:27   #17
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Geçen yıl bahçemizin ilk yılıydı ve daha çok sorunlarla boğuştuk. Bu yıl baharda yama ekimi yapıtığımız, gübrelediğimiz çimimiz daha gür ve yeşil, bizim de ilk paniğimiz geçti ve sanırım bahçenin dilinden daha iyi anlamaya başladık
Bu arada 15 no.lu mesajda görülen çeşme papatyalarımın hepsi bu yılki soğuklarda dondu Nisanda yenilerini diktim,fakat bu yıl bu kadar fazla büyümelerine izin vermeyeceğim.
Kapı girişindeki çin karanfilleri ve beyaz taşların arasından kendiliğinden çıkan, ne olduğunu bilmediğim (ama bir oxalis türü olabileceğini düşündüğüm) kırmızı yapraklı yer örtücü.Çok hızla yayılıyor ve güneşte açan minik sarı çiçekleri var. Gözüme güzel göründüğü için bu davetsiz misafiri sökmedim,şimdilik yaılmasına izin veriyorum. Geçen yıl ilk dikimde küçük ve cılız olan ortancaların da keyfi iyi. Budanmadan sonra çok gür sürdüler ve üzerleri tomurcuk dolu )

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2010, 18:30   #18
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Gül köşem ve köşenin gülleri :

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2010, 18:36   #19
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Bu da kahvaltı masamızı şenlendiren buketimiz
Özellikle pembe güller çok güzel kokuyor. Bu pembe gül geçen yıl o kadar cılız ve hastalıklı idi ki, adam olmayacak diye az kaldı sökecektim, fakat yağmurlar, soğuklar vs. derken düşüncemi gerçekleştiremedim, iyi ki de gerçekleştirememişim. Bu yıl adeta beni utandırmak için açtı Bir ders daha : Sabretmenin ve yılmamanın bahçe ile uğraşırken ne kadar gerekli olduğunu gördüm

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2010, 20:38   #20
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Sevgili iel77 ismini bilmediğiniz çiçeğinizden biz çok şikayetçiyiz, her yere yayılıyor sökülmekle bitmiyor, Babam da herdefasında bana söyleniyor nerden buldun da getirdin bu çiçeği diye, arsız bir şekilde bahçenizi yıllarca istila etsin istemiyorsanız heüz minikken çaresine bakabilirsiniz diye düşünüp sizi uyarmak istedim,
çeşme paptyalarınız çok çok güzelmiş uamrın daha da güzelleşirler...

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 21:14   #21
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
merhaba herkeze iyi aksamlar bence bahceniz cok güzel dikecek oldugunuz bitkiyi o ambıyansa uygun sekilde secin secim yapmadan bahcenizin farklı köselerinden evide aynı kare içine alarak dikecek oldugunuz bitkiyide sece bilirsiniz bence duvarın görüntüsünü kapatmıyan . ve catının agac olması nedeni ile duvarı kapatmayınız boyu kısa ve sürekli yesil kalan calı türlerinden seciniz birazda tas koyarsanız kaya parcası daha güzel olur kolay gelsin

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 17:07   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sevgili Eser

Bahçen şahane olmuş. Ellerine sağlık. Bir doktora da burada yapmışsın. Güllerin bence ödüllük.
Bu sayfa onun. İkimiz de gönlünce yaşattığın bahçeler diliyoruz.
Sumru

Düzenleyen OSMAN45 : 30-12-2010 saat 23:35 Neden: harf
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 17:19   #23

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Eser'cim bahçen çok güzel olmuş .Emeğine sağlık arkadaşım .Prenses çok tatlı o nasıl bakış öyle sev beni diyor.Çeşme papatyaları da çok güzel ,Biliyorum çok emek harcadın ama değmiş .seneye çok daha güzel olacak .Bahçende ailenle sağlıkla yaşa arkadaşım .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 18:07   #24

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Of arkadaşım öldüreceksin beni bu ne güzellik
Clemantisler kocaman olsunlar sonra çeliklenip bizlere misafir gelsinler .Bu baharda belki yine gelir bauhause yeni çeşitlerden alırız.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 19:53   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Ellerinize emeklerinize sağlık bitki temininde sıkıntı yaşarsanız adres olarak yardımcı olabilirim.))

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 22:16   #26
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Eser Hanım;
Uzun süre yazmayınca, bahçenizin varlığını bile farketmemişim. Halbuki çok güzel ve bakımlı bir bahçeniz var.
Aslında sizi, o nefis alacalı yapraklı İlex' iniz ile hatırlıyorum. Ama kapısında, o güzel bitkinin bulunduğu evin, birde güzel bir bahçesi olabileceğini düşünmeliydim. Düşünemedim.
Neyse! Bundan sonra sık sık yoklarım.
Esenlikler diliyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 18:28   #27
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Orhan Bey,güzel ve yüreklendirici sözleriniz için teşekkürler. Ayrıca ilex'imi hala hatırlıyor olmanıza da sevindim. Bu yıl da oldukça iyi gelişme gösterdi
Geçen yıl çiçek açmış,meyve de vermişti ama meyveler bir türlü kızarmamıştı. Hatta "Benim ilexim sarı-yeşil meyve veren bir cins" diye düşünmeye başlamıştım. (Biraz da üzülmüştüm doğrusu) Bu yıl kıpkırmızı meyveler oluşturarak beni mutlu etti illexim
Bahçemimden sonbahar resimlerine ilex meyveleriyle başlıyorum.
Sonbahar deyince beni en mutlu eden görüntülerden biri de rengarenk yapraklardır. Amerikan sarmaşıkları da kızarmaya başladılar :

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2010, 18:33   #28
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Bahçemden sonbahar renklerine devam ediyorum: Abelyalar mis kokulu çiçeklerini hala bolca açıyorlar,cam güzelleri kah mor salkımların arasından,kah verandanın kenarındaki saksıdan gülümsüyorlar:

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2010, 18:36   #29
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Erica'lara hep bakar,ama nedense cesaret edemezdim. Bu yıl ilk kez üç tane beyaz çiçekli erica aldım Bauhaus'tan. Bu kışı rahat çıkarır ve gelişme gösterirlerse seneye daha çok renk denemeyi düşünüyorum:

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2010, 19:21   #30
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Son ortancaları da topladım. Sonbahar gülleriyle birlikte kocaman bir demet yaptım :

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024